Sue A .Infanterie het veld in!" Texelaars in den vreemde vindt het geluk. Garde grenadier C. J. Ellen, oud- Oosterender. schrijft ons uit Indonesië: Nadat de republikeinse troepen uil „liun" steden zijn verjaagd, zetten zij hun afbrekende tactiek van „Verschroei de Aarde" vooit. Daarom moeten wij militair optreden Dat dit grote moei lijkheden met zich meebrengt, onder vinden dagelijks de militairen, die in 't gebied van Oost-Java gelegerd zijn Zo moesten wij vanuit onze post, 10 km. over de voormalige S Q.-lijn, uitrukken om de fouiage, vanaf M'Lerto naar Plo- 60 te brengen, een weg van 26 km.. En fin, de fourage gebaald en met enige au to's van de genie vertrokken we. Vol gens inlichtingen uit Ploso was de weg over 6 km. met omgehakte bomen ver sperd, maar daarom had de genie dan ook de „Bulldozer" meegenomen. Na het eerste eind van de weg zonder hin dernissen te hebben afgelegd, raakten we intussen in het pas bezette gebied en na 10 km. kwamen de eerste hindernis sen, omgehakte bomen. Een lierwagen bracht uitkomst en na 15 min. was de boom aan de kant. Voort weer. aan de ene kant van de dijk met er achter de K'ali-Brantas, aan de andere kant om elke 10 m. een grote boom en de kam pong. Vele bomen vertonen op SO cm. hoogte een zware wond: allen zijn vroe ger reeds door de Tentara half inge hakt, om, wanneer nodig, deze met en kele klappen over de aanvoerweg te la ten vallen, zodat toean er niet langs kan. De colonne reed verder, maar na 1 km was het weer hetzelfde liedje: bomen en nog eens bomen. ..Bulldozer, naar vo ren", was het commando. „Infanterie 't veld in, links en rechts". Volgens de op timisten zouden we om 6 uur wel weer thuis zijn. Dit pakte echter anders uit, de „Bull dozer", die door de luit uitgerekend zes bomen per uur kan ruimen, had z'n han den vol, de ene boom na de andere was omgehakt, slechts langzaam ging het voorwaarts, de infanterie, die naast de colonne optrok als beveiliging, begon al te kankeren tegen de „pelopors", deze echter lieten zich niet zien. Door de kampong Volgen3 de kampongbewoners kwa- mlm ze 's nachts uit de heuvels om huu vernielingswerk te verrichten en om rijst en rnais van hun eigen landgeno ten mee te voeren. Inmiddels trokken we langzaam voorwaarts, de genie ruim de slechts langzaam, de bomen waren schuin in de djik gevallen, zodat de Bulldozer slecht kon werken. De infan terie als bewaking, trok gelijk op, me nig afrastering sneuvelde, want we trok ken door de kampong, nu weer door de tuinen van de bevolking, dan weer over een pad. Om de honger te stillen, kre gen we een nood-rantsoen, wat onmid dellijk werd aangebroken. Enkele kam pongmensen waren het. die zuurtjes kregen, enkelen, want de meesten lieten zich niet zien Na oen uur was de weg vrij, maar verderop was een kiepkaronderstel over de weg gezet en toen onze pionier de weg onderzocht, bleek dat deze was on dermijnd met drie mortierhommen, deze werden verwijderd en volgens identi teit bleken het Italiaanse te zijn. Wie heeft die hier gebracht? We gingen verder, de weg werd met oen traetor onderzocht naar nog meer monsters. In de verte zagen we weer 'n door bomen versperde weg. Het begon al te schemeren. De Bulldozer begon weer z'n werk, zwaar werk voor de chauffeur! Inmiddels was het avond ge worden en de weg was dicht van de dik ke bomen. De Bulldozer werkte op vol le toeren, maar vorderde slechts lang zaam, de infanterie naast de weg begon waakzamer te worden ondanks de zere ogen van het stof en de slaap. Na over die weg 2 uur te hebben gewerkt, was het ongeveer 10 uur en tot ieders op luchting was de weg verder vrij. In de duisternis ging het in één ruk naar Ploso. Onder weg waren we getuigen van het treurige gezioht dat de opgebla zen spoorbrug Ploso-Djambang over de kali Brantas opleverde. Goed aangekomen op Ploso was er weer een andere verrassing. Op het signaal van de voorste wagen om de versperring te openen, kwam een hoofd boven de stelling: „Doe gauw die lichten uit"! De lichten uit en de sergeant met de lantaarn opende de poort. „Er is hier zo juist een schietpartij geweest", zei hij. Alle jongens zaten in alarmstelling, dus werd de fourage afgegeven en de terugweg aanvaard. Zouden ze weer bo men gebakt hebben of hommen ge legd? Een brandende passar De terugweg begon om 12 uur mid dernacht niet bijzonder goed. De wagen van de Bulldozer, een zware Macktruck, die op 10 wielen staat en z'n oolegger, die er 24 telt, bleef half de oprit bij het kapotte viaduct door te weinig snelheid vastzitten. Maar dit „zware geval" is goed uitgerust en nadat hij het een lier begon te werken, was de 22 ton zware oplegger met Bulldozer, hoewel lang zaam, n eer boven. En na weer aange koppeld te zijn werd de terugtocht na l'/t uur oponthoud, vervolgd Na 18 km. kwamen we bij een brandende passar. Een laag iets, want daar is de bevolking de dupe van, voor ons was het slechts opletten. En ja, opeens een vuurstraal van een berm en nog een, de colonne stond stil, lichten werden gedoofd, in fanterie ging naar voren. Na een vluch tig onderzoek bleek, dat er een gat was gegraven om er een bom in te „verstop pen". Dus de voorste wagen werd aan gezet en de lichten ontstoken, maar slechts even, want vanuit de kampong begonnen de voormalige vrede- of vrij- heidstrijders, als dollen te schieten Het vuur van ons was genoeg om de pelo pors het zwijgen op te leggen. Na het terrein te hebben afgezocht, konden we doorgaan, het was niet ver meer, dus.. U kunt zich het gezicht van de grena diers indenken, toen we nog niet op de wagen zaten of er lagen al weer afge kapte bomen. En dat waren niet van de kleinste, om woest te worden. Enfin, de genie deed al weer haar best, maar .lam mer genoeg was de lierwagen niet bij machte, zelfs niet met hulp van een jeep, om het obstakel te verwijderen. Toen moest de Bulldozer weer van z'n 24-wie- lige wagen af worden gereden, om uit komst te brengen. De eerste twee gin gen na een 3 kwartier zwoegen vrij ge makkelijk van de weg, maar de laatste, een hele zware met dikke zijarmen, was een moeilijk geval Na enige keren te hebben geprobeerd zat er beweging in, maar door de grote zijarmen wou hij niet overzij. Voor ons, infanteristen, die in de kampongrand als beveiliging la gen. was het een hard iets, steeds die boom terug te zien vallen en de slaap had ons ook flink te pakken, het was vechten om wakker te blijven. Het liep tegen vieren en er was geen beweging in te krijgen, het ging zelfs zo ver, da', de Bulldozer die boven z'n krachten had gewerkt, nu niet meer 100 pet. was. De genie zou hem laten sprin gen. en ja, na de stevige ontploffing, die ons slapende hnofd weer opfriste, be gon het er beter uit te zien. Een zij-arm had het hegeven en na de Bulldozer chauffeur weer wat moed te hebben in gesproken. hegon deze weer zijn zwoe gende werk. om kort te gaan, na lang zweten cri allerlei harde uitlatingen aan het adres van de „Merdika"-strijders, was de weg vrij. De Bulldozer werd op geladen en we gingen met slaperige gezichten, zonder sigaretten, een zere mond van het kauwgom kauwen, rich ting M'kerto. Daar waren de inlanders al op weg naar de passar. het was 6 uur in de morgen. Om precies 7 uur reden we onze eigen post, 16 km. van M'ker to af, binnen, er werd gegeten en even gewassen, waarna het bed werd opge zocht. en toen iemand, 's middags om half vijf. om stilte vroeg, omdat-ie wou slapen, moesten we lachen. VOOR DE BRANDWEER Naar commandant Veldstra ons me dedeelde werd dhr Theo van Heer waarden Jbzn., benoemd tot telefonist voor de nacht- en Zondagsdienst, inge steld ten behoeve van de Texelse brand weer. ALI BABA. (C)Z()0 PA ARDEN VERZEKERING Wii schreven reeds, dat de Rundvee- verzekering zulk een gunstig jaar heeft, gehad. Op de in hotel „De Hoop" ge houden vergadering van paardenverz.: „Draagt Elkanders Lasten" viel even eens een optimistische toon te beluister ren .De voorzitter, de heer P Dros Bzn. zei. dat de verliezen sinds 1034 niet zn gering geweest zijn als over het boek jaar 1948. Jaarverslag. De onkosten konden laag worden gehouden, dit is verheugend, te meer daar de landbouwbedrijven zo zwaar zjju belast. Daar de eerste vijf maanden van het le kwartaal de verliezen zo gering wa ren, besloot het. bestuur over het 2e half jaar geen premie te heffen, doch even tueel een vordering te houden. Het le halfjaar werden 60 paarden op genomen, totaal verz.waarde f 325,026, totaal f3680,65. Vanaf 1 Juli tot 31 Dec. '48 werden er 32 paarden en 37 veulens opgenomen Verzekerde waarde f 20,565,totaal f 296,63. Het 2e halfjaar werden 564 paarden opgenomen, verzekerde waarde f311,340. Hiervoor werd geen premie berekend; maar de vergadering zal worden voorge steld om 0,3 pet, van de verzekerde waar de te heffen om alzo de rekening slui tend te maken. Het aantal verzekerde deelnemers bleef constant, op 229. Zeven bedankten en een gelijk aantal nieuwe deelnemers trad toe. Dit afgelopen boekjaar werden 12 paarden overgenomen. Verzekerde waarde f 6350, uitbetaald f 4915. De op brengst bedroeg f 1771,68 Alle paarden werden voor consumptie goedgekeurd; de leeftijdsgrens bedroeg voor deze 12 paarden dat 0 paarden voor 80 pet., één voor 70 pet. en 2 voor 60 pet. werden schadeloos gesteld. Voor het feit dat alle onteigende paarden werden goedgekeurd, past dank aan dhr Swart. alsmede de betreffende veehouders, als spoed werd betracht kon veel gered worden. Boeken en bescheiden waren in orde bevonden. Saldo winst f312,34 Dit rap port werd hy monde van dhr C. Roeper toegelicht, de adm werd dank gebracht, voor zijn beheer. Voor het le halfjaar '49 werd gelieven 1 pet. premie en 0,1 pet voor reserve ring. Bestuur. In plaats van de aftredende, dhr A. Garritsen (niet herkiesbaar) werd gekozen dhr J C. Witte. De voor zitter bracht een woord van dank aan dhr Garritsen daar deze 12 jaar lang de belangen van de ver. had behartigd. Hot bestuur benoemde de heren Th. Rutten en A. Dros Bzn. tot. leden van de commissie van toezicht. Rondvraag Op voorstel van enkele deelnemers werd wederom besloten de premie door de deelnemers op de Boe renleenbank te doen storten. Anders wordt de premie verhoogd met incasso kosten en zegel en adm. kosten Veulens, voor zover de taxateurs deze kunnen beoordelen, kunnen bij de 2e halfj. taxatie worden opgenomen. INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel brengen ter openbare kennis dat ter gemeentesecretarie ter in zage ligt een verzoek met bijlagen van de heer C. D. Bremer, Wittekruisweg 1, te Den Burg om vergunning tot het op richten van een brood-, koek- en banket bakkerij te De Koog. in het perceel. Dorpsstraat 34, kadastraal bekend in sectie H, no. 2643. Op Zaterdag den 19 Maart 1949, des middags te 12 uren, zal ten Raadhuize der gemeente gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te bren gen en deze mondeling en sohrifteiijk toe te lichten. Zowel de verzoeker, als zij, die bezwa ren hebben, kunnen gedurende drie da gen vóór het bovengemelde tijdstip op de Secretarie der Gemeente kennis ne men van de ter zake ingekonften schrif turen. De aandacht van belanghebbenden „DE SCHANDE". Vrijdagavond 11 Maart, dus overmor gen al, geeft „U.D.I". onze rederijkers kamer. „Schande" De belangstelling is 7.o groot, dat Zondag de zaal van „De Oranjeboom" al was uitverkocht. Er moest een 100 man teleurgesteld worden. Deze categorie was geen donateur, an ders had het gezelschap natuurlijk een tweede opvoering gegeven. Maar. wie wept, wordt alsnog tot een reprise be sloten STORMWEER. De hevige storm, 'n orkaan, heeft ook te Oudeschild veel schade aangericht. Honderden dakpannen en vele schuttin gen moesten het ontgelden. Sommige zijn geheel verdwenen, andere groten deels gkraakt. Ook enkele ruiten gingen er aan. Het water stond nog hoger dan Zon dag. De visvaten, die achter de afslag stonden, lager her en der verspreid te gen de dijk en het water heeft minstens een halve meter in de Visafslag gestaan. Van laden en lossen kwam op die ma nier niet veel, want de auto's konden niet hij de schepen komen. De boot- dienst ging, zij 't met vertraging, door, maar de weinige passagiers hadden het zwaar te verduren. Te Den Helder moest de boot ver naar binnen een ligplaats kiezen. Een stuk van plin, 99 m. steiger werd met palen en al uit de grond gerukt en later tegen de stenen teruggevonden. De vissersvloot, ook de kotters, waren gelukkig binnen. VISAFSLAG OUDESCHILD. 1697 leg bot; 951 kg garnalen; 45 kg haring; 6 kg kaan; 726 kg kabeljauw; 2579 kg schar; 2621 kg schol; 85 kg tar bot; 1101 kg tong; 1401 kg wulken; 1538 kg wijting; 15 kg lever; 12 kg kuit; 5 kg zalm. TEXELSE MARKT. Den Burg, 7 Maart 1949. Aangevoerd: 5 koeion f 450-f 600. 12 biggen f 55 f70. Voor de levering: 7 koeien, 34 n. kalveren, 1 ram. MATTHAUS PASSION Zittende daar te midden van dat gro te aantal mensen, met boven ons het majestueu.se lijnenspel van het kerkge bouw, achter de spitse ramen, boomtak ken met uitbottende knoppen tegen een blauwe voorjaarslucht en dicht bij de klare stemmen, van de in wit gestoken jongens, die meezongen in het koor van gelovigen: „Wer Gott vertraut, Fest auf ihu baut, Den wird er nicht erlassen...." onderging men een gevoel, dat weg voert van de wereld en doet raken aan dat wat tjjdeloos is. Dit allden al te heb ben mogen ondergaan, doet ons dank baar zijn voor allen, die op deze mid dag Bach's schepping zijn komen vertol kenHelderse Crt. Dirigent Jonker en zijn ensemble (de Ned. Herv. Oratorium Ver.) gaven hier van 'n voortreffelijke Bach interpreta tie. Het koor. dat zich door de jaren steeds beter in het werk van Bacli thuis gevoelt, zong grandioos. Zo verlieten weer honderden bezoekers het kerkgebouw, die uiterst voldaan huis waarts keerden.... Alkinaarse Crt. wordt er op gevestigd, dat volgens Z bestaande jurisprudentie niet tot beroi gerechtigd zijn zij, die niet overeenkoi stig art. 7 der Hinderwet op de bovenb paalde dag voor het gcmeentebestui zijn verschenen teneinde hunne hezw. ren mondeling toe te Hebten. Texel, 5 Maart 1949. Burgem. en Wethouders voornoem Mr. G. D. REHORST, Burgemeeste P. BEEMSTERBOER, Secretaris RUNDERHORZELBESTRTJDING. De Burgemeester der gemeente Texaj maakt bqt volgende bekend Volgens het Runderhorzelbesluit vaj 1 22 April 1942, No. 4842, afd. III, Diref tie van d 1 Landbouw, is elke veehnudJ v erplicht om jaarlijks vóór 1 Juni a'.f larven van runderhorzelvliegen, die g) durende de maanden Februari tot en i Mei voorkomen, bij zi,jn of hij onder zi; hoede staande runderen en van well de aanwezigheid door bulten of andci uiterlijke kentekenen blijkt te doden. Onverminderd het bepaalde in h(i hierbovengenoemde is elk.- veehoede, in de maanden Februari ni en met Mo- verplicht om.alle larven v:,r. rnnrterhoJ® zelvliegen, onmiddellijk voordat dez( runderen in de weide worden gebracht te doden. Verder is een ieder, die runderel. aanvoert of doet aanvoeren op een vea" markt, een veekeuring, een tentoonstel ling van vee, een openbare veeverkli! ping of op een andere plaats, waar ve op dergelijke wijze wordt bjjeengebrac! verplicht zorg te drag-m 'lat, aile larve van runderhorzelvüegen die voorkome op deze runderen, gedood zijn. Het is den gebni'ksger,willigde va| weiland gedurende 'Ie maanden Febm S ari tot en met Mei verboden runderen ii het weiland te brongen of toe te latei!v indien deze runderen bulten of ander] j uiterlijke kentekenenn vertonen, die of? aanwezigheid van larven van rnnJerhol zelvliegen duiden terwijl op de gf bruiksgerachtigde van weiland tevens 0 verplichting nis; om wanneer gidurcij'ï de de wei-Mijl de ,n de weide veibly vende rumlei u nog bu'tcn of anöcrj* uiterlijke l:t"lek m vertonen, vvc'ke wijf zen op de aan.n z'g i-..I van rmidcrboa1"1 zelvliegen. deze larven zoveel mog'iijl n le doden. jri Texel, 5 Maar; 1949 De Burgemeester van Texel k Mr. G. D. REHORST s VRIJSTELLING VAN DE (t DIENSTPLICHT De Burgemeester dergemeerte Texe brengt ter algemene kennis, dat dt|f Minister van Oorlog, d.d. 2S Februarz 194* Afd. A 3, S 2. Bur. 1 Nr. 1713. aai 11 Hendrik van Heerwaarden, wonende ls 99 te Texel, voorgoed vrijstelling vai u dienst als gewoon dienstplichtige heef2 verleend wegens broederdienst. Mede. dat. door de Minister van Map rine d.d. 28 Februari 1949, Pa. 48247/2 een verzoek om vrijstelling van diensj'1 als gewoon dienstplichtige van: Gerri|' Kujjper, wonende ie Oosterend, Kerk plein 5, heeft afgewezen 1.' Tegen deze uitspraken kan iedere be langhebbende uiterlijk de tiende da£ v na dagtekening van deze bekendma king in beroep komen. 9 Het verzoekschrift, waarbij beroet wordt ingediend, moet met redenen om- J kleed zijn en bij de Burgemeester worder ingediend, ter secretarie dezer gemeen.1 te Het behoeft niet op gezegeld papiei te worden gesteld. De Burgemeestei zorfet voor doorzending van het ver- zoekschrift aan de Koningin, die op he: 1 beroep beslist, na advies van de Raac. van State, afdeling voor de geschillen 1 van bestuur. Texel, 5 Maart 1949. De burgemeestei' 'au Texel, Mr. G. D. REHORST. VERHURING VOLKSTUINTJES. De Burgemeester van Texel maaki hekend, dat door deze gemeente nog eni ge percelen tuingrond in huur kunnen' worden uitgegeven en wel aan de Haf felderweg en Slingerweg te Den Burg. Gegadigden kunnen zich op het Bu reau Gemeentewerken vervoegen voor; nadere inlichtingen op Donderdag 10 en Vrijdag 11 Maart 1949. Texel, 3 Maart 1949. De Burgemeester van Texel, Mr. G. D. REHORST. 28.) Is iemand een inbreker als hij niet steelt? vroeg Darnay met een be moedigende glimlach en sprekend op die schertsende toon, die ze zo goed kende. Mogen we wel eigenlijk over een inbreker spreken, als onze bezoeker, voor zover wij kunnen nagaan, niets, hoegenaamd niets ontvreemd heeft en alleen maar zijn visitekaartje heeft ach tergelaten in de vorm van een sigaret- tenstompje? Maar heeft hij niets meegenomen? vroeg Sue Darnay schudde zijn hoofd. Ik heb naar het geld gekeken, zei hij. Het ligt er nog net als gisteren. Maar wat kwam hij hier dan doen? riep Sue. O, mr. Darnay ik vind het akelig Ik wou. dat-ie al oe geld ge stolen had. Darnay grinnikte. En ik wou. dat. hij jou dikke, witte dame gestolen had, zei hij, naar het paneeltje wijzend, dat aan de wand hing tegenover het bed van juffer Soes. Dan zouden wij tenminste geweten hebben, dat hij een ontvluchte krankzinnige was. Er werd niets meer bespeurd van de magere man in het blauwe pak noch van Turkse sigarettenstompjes. Darnay vertelde het geval aan de veldwachter en men kwam te weten, dat een man, die aan Darnay's beschrijving beant woordde, in een hotel gelogeerd had in een stadje, een mijl of tien verder in het laaglaud. Hij had letterlijk door niets de aandacht getrokken en had de twee de Januari het hotel verlaten zonder adres achter te laten. Als de man iets gastolen had. zon de politie meer be langstelling voor het geval hebben ge toond. Nu lieten ze het onderzoek al spoedig rusten. 't Is een vreemd ding, zei mr. Bul loch een week later, toen Sue kwam aanlopen op de middagthee Als de man iets gestolen had, zoude 't kunnen be- grijpeh. Had ie dat maar, zei Sue Hoe komde zóiets te zeggen? Dan wist ik wat ie gewild had, zei Sue. Ik kan machtig slecht tegen ge heimzinnigheid. De Bulloohs vonden het heerlijk als Sue kwam, maar ze zeiden, dat ze al leen maar kwam als ze dingen uit de winkel nodig had en dat was zó dichtbij de waarheid, dat Sue er niet veel op zeggen kon. Deze middag bracht Bul loch Sue naar de bus, toen de thee alge lopen was, want hij was de hele lag bin nen geweest, zei hij, en hij wilde wat frisse lucht happen. Het was al donker en de hemel was helder van sterren. Een koude wind blies door de straat.. Sue, zei haar grootvader. Ik moet oe wat vragen. Ik kan nog onmogelijk thuiskomen, zei Sne snel. - Daarover niet, hernam Bulloch, want Susan en hij haddon allang begre pen, dat het onbegonnen werk zou zijn, om Sue te bewegen naar Beileford te rug te komen. Daarover niet. Sue, 't is over de rekeningen Er liggen er al een heieboel. Deukte dagge oe geld niet zult krij gen? vroeg Sue, een beetje verontwaar digd. Het gaat niet alleen over mij. Er ben anderen bij me geweest: Alec An derson en oe vader en nog meer. O. zeg hun maar, grootvader, dat ze zeker hun geld krijgen, 'k kan er mr. Darnay toch niet mee lastig vallen, nu ie zo druk is met schilderen. Ze moes ten 'r (rots op zijn, dat ze 'm leveren mogen. Hij is een groot kunstenaar en zukke minse moet men helpen, zo- vee] men kan. Ze vragen alleen maar het geld dat hun toekomt. Och geld geld! Het komt ze toe, Sue, zei mr. Bul loch ernstig, 't Ben geen van allen schra pers. En ik maak me niet ongerust. Ik ken de man en ik weet, dat ie te vertrou wen is. En hij heelt ons dat schilderij gegeven, dus wat dat betreft, heb ik al niks meer te zeggen. Maar met de ande ren is 't anders Dat moet ge toch in zien. Zeg hun maar, dat z,e nog wat ge duld moeten hebben, zei Sue. HOOFDSTUK XVII De windbuks die Sandy bij de zadel maker had gekocht, was een bron van veel plezier voor hem en zijn vrienden - en gedurende de eerste weken spaar de Sandv al zijn zakgeld en betaalde trouw zijn shilling. De buks was elke penny waard, die hij er aan gespendeerd had, dat was een feit Maar langzamer hand hegon de vreugde van het „nieu we" er af te gaan en de druk op zijn in komsten minder prettig te worden. De buks kostte veel meer dan een shilling per week ontdekte Sandy al gauw want h;j moest ook zijn kogeltjes beta len. En het werd hem duidelijk, dat er geen penny overbleef voor andere din gen en dat hij zijn lekkers en appels en andere kleine veraangenamingen dps levens geheel moest ontberen. Sandy was niet gewend zichzelf din gen te ontzeggen en hij begon ai spoe dig achtei te raken met zijn betalingen aan mr. Hogg en deze. die in het begin zo vriendelijk en toeschietelijk was ge weest, werd nu zeer onaangenaam en hebzuchtig Ongelukkig voor Sandy, moest hij elke dag op weg naar school voorbij de winkel van de zadelmaker en mr. Hogg wachtte hem nu en dan op, kwam zijn winkel uit en greep Sandy bij een arm en vroeg op nijdige toon, wan neer hij nou eindelijk weer eens zou betalen. Het was verschrikkelijk! Tegen het midden van Februari was hii mr. Hogg vijf shilling schuldig een enorme som en hij wist werke lijk niet, hoe hy het geld bij elkaar moest krijgen. Hij had gepiobeerd geld te lenen van ieder, van wie hij maai» denken kon, dat hij daarvoor in aanmer king kwam maar daar het niet de eer ste maal was, dat Sandy in geldnood' verkeerde, wisten zijn vrienden en ver wanten maar al ie goed, dat geld, ge leend aan Sandy, verloren geld was. Na veel nadenken was Sandy einde-; lijk tot het besluit gekomen, zijn moei lijkheden aan David Brown bloot te leg gen en die 50 procent aandeel in de buks aan te bieden als hy het geld bij elkaar kon krijgen, dat mr. Hogg nog hebben; moest. David was meestal ook niet best), bii kas, maar - je kon nooit weten. Hii had misschien andere mogelijkheden. De toestand was overigens zeer critiek geworden, want, mr. Hogg had geen ge duld meer en hij had ronduit tegen San dy gezegd, dat hii met zijn vader zou spreken als het geld er Maandagmorgen niet was. Sandy was heet en koud ge-j worden, want hii wist, dat zijn vader woedend worden zou ais hij van het geld hoorde. Will Pi ingle wist namelijk al van de huks af. Hij had het ding toevallig in Randy's kamer gevonden en gevraagd: Wat hedde voor een geweer op oe kamer. Sandy? Hoe komde aan dat ding? Dat is de windbuks van David Brown, had Sandy geantwoord. Die be waar ik voor hem. (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 4