Cjroen '2wartsjexels in het 5] Woensdag wordt Jan Trap honderd jaar Zijn nicht, mevr. de Wed. Bremer-Timmer ;is Texel's oudste vrouw. Zij kan nog lopen als een kievit s4an de Jubilaris Bliksem verwoestte nieuwe boerderij ^öfeii in huis! J. Kuiper (iznwerd 99. ZATERDAG 12 MAART 1949 sroi kot snh itui 62e JAARGANG No. 6304 TEX ELSE® COUMNT V Uitgave v'.h Fa. Langeveld De Rooy Boekhandel Drukkerij Bibliotheek vg Den Burg - Texel Postbus 1 1 - Tel 1 1 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek Rotterdamsche Bank en Coöp. Bocrenleenb. Postgiro 65 2 Abonnementsprijs f 2,43 per halfjaar Als Dinsdag- nacht twaalf slagen uit de J Oosterender CJ kerktoren over !V geschreven dag aangebro ||j onze oudste ln- raijlgSBKfl n'j gezetene, de hrBjjjjjH ;J! honderdste ver- Jaardag te vlc- ■ren! Nog nooit, voorzover bekend en nie- fjmand heeït het tegendeel kunnen bewc- ren, nog nooit hebben wij op het eiland een honderdjarige in ons midden gehad. D'r ziin er geneest, die bijna het tiende p| kruisje konden zetten, maar in de laat ste periode kwam dan het einde. Honderd Jaar! Dat is 876.909 uur, meer dan driekwart mlllloen! „Ach er is al zoveel over vader ge- schreven en het is altijd hetzelfde!" zegt a' zijn dochter, die de oude baas verpleegt gin de woning aan de Nieutwstraat. v En ze vervolgt: „Eerst kwamen ze (het echtpaar Trap-Bremer) in de krant toen ,f ze 50 jaar getrouwd waren toen met hun 55-iarig huwelijksfeest, vijf jaar la- a ter weer en in 1988, toen ze 05 jaar ge- ■9 trouwd waren kwam er ook weer een man van de krant. En een paar jaar ge leden moest er geschreven worden over het feit, dat vader de oudste ingezetene was en nu is U d'r al weert" Tja, daar kon uw verslaggever niet veel tegenin brengen... „Maar komt u verder!" nodigde ze vriendelijk. Natuurlijk mocht je verder komen en 1 ik dacht, wat een verschil, die gastvrije Oosterenders of die lui daar uit Dor- drecht, die een deputatie van de grote pers, met fotograaf en al nel.ies buiten de deur hielden, toen ze de oudste drie ingezetenen een interview wilden afne- men. a Zo zat ik daar al spoedig tegenover de jubilaris. Trap is een dagje ouder ge worden sinds de laatste ontmoeting, inaar hij is nog gezond. Hij gaat nog ge woon zijn gang, kalmpjes aan, maar zijn dagindeling is weinig veranderd, om ne gen uur op en om negen uur weer on der de wol. Een paar jaar geleden kon ie hem bij zijn vrienden op „Tunen", de conferentieplaats van bejaard Ooster- 'i end, aantreffen: dan had-ie aandachtig 1 gehoor bij zijn verhalen over die goeie ouwe tijd. Die tijd van de „Deli" de postwagen, die hij als koetsier hee! wat jaartjes over de oude route: Oosterend- De Waal-Den Burg-Oudesehild heeft ge- 1 reden. Of over de jacht, die voeger zo veel rijker was dan tegenwoordig. Hoe- veel wild zal hij, zijn oog was scherp en zjjn schot raakt, hoeveel hazen en ko nijnen en vogels zal hij hebbpn neerge knald? Het jagen zat hem in het Woed. Hij heeft heel wat vogels gesehoten in opdracht van de wetenschap, en voor de Artis te Amsterdam en de Haagse- en Rotterdamse Dierentuin heeft hij heel wat eieren en vogels bemachtigd. Honderd jaar geleden, hoe zag de wereld er toen eigenlijk uit? Wat een primeurs heeft .Tan Trap beleefd! De eerste fiets op het eiland, de eerste au tobus, de eerste zelfbinder, de eerste badkoets, de eerste vogelwachter, de I eerste geasfalteerde weg, de eerste tocht inet de nieuwe stoomboot.... Ach, die evenementen hadden plaats, toen hij allang grote kinderen om de Wij hebben een praatje gemaakt met de heer Jan Trap te Oosterend, die Woensdag 16 Maart honderd jaar hoopt te worden. Wij vielen van de ene verbazing in de andere, dat zult U uit neven staand artikel begrijpen: de oudste man en de oudste vrouw zijn volle neef en nicht. De moeder van Trap was een zuster van de vader van mevr. Bremer-Timmer, die 11 Au gustus 93 jaar hoopt te worden en onze oudste vrouw is. Beiden wonen in de Nieuwstraat: „de straat der ouden van dagen". J. Roeper werd 97. tafel had! De eerste jaargang van de „Texelse Courant" is vergeeld van ou derdom, de muffe lucht slaat je tegen, maar Trap was al 38 jaar, toen Lange- veld De Rooy hun eerste nummer in zee stuurden! Ja, ons archief schiet be slist tekort om het leven van deze hoog bejaarde man volledig te illustreren met wel en wee uit Texels verlee'. Trap is nog zo gezond als een vis. Het eten smaakt hem goed. Maar die dovig- heid, hè! En lezen kan-ie al lang niet meer. Enfin, hij krijgt de dag wel vol met liet bepeinzen van de vele gebeurte nissen, die in zjjn tijd hebben plaats ge had. Hjj komt de deur weinig meer uit. 'J'ot wat stappen op het plaatsje achter de woning bepaalt zich zijn wandeling. „Er is nog nooit iemand tOO jaar ge worden!" aldus knoop ik een gesprek aan. „Maar Jaap Daalder die heb jij niet gekend was toch op 3 maanden na honderd! En Klaas Slot heeft, het ook bijna gehaald!" Ja. dat waren bijzondere mensen, maar Trap's vitaliteit spant de kroon. Hij is al twee-en-een-half jaar ouder dan Jan Roeper, Jan de Skeer, al vijf jaar ouder dan Opoe Busselman. Mej. A. de Bie -Spigt werd „slechts" negentig. Antje Vlaming 95, J. v.d. Vlies ook 95, Jae. Adr. Koevoet bijna 95, maar hon derd, nee, dat. mochten zij niet beleven. „Wie zou de oudste vrouw van ons eiland zijn?" Wjj worden makkelijk ingelicht, want een nicht van Trap, een vólle nicht en wel mevr. de wed. Feitje Bremer-Tim mer wordt lt Augustus 93. „Die woont schuin tegenover ons, ook in de Nieuwstraat, óók in Oosterend!" Wjj spitsen de oren, nemen een flash- light-opname, wensen de heer Trap nog vole jaren en stappen het smalle straat je over. De straat der ouden van dagen Gaande door Oosterend maakten wij de kennissen van het Vasteland, bewoners van de iteden met de hoge hui zen en de lange straten, altijd attent op de smalle zwaai ende Nieuvvstr. van Oosterend Thans kunnen wjj hen nóg 'n grote bijzonder heid van dit straatje vertel len: „Ja, 'tzijn hier in de Nieuwstraat allemaal oude men sen", zegt mevr. de Wed F. Bremer- Timmer. „Piet Bakker is in de tachtig. Simon Daalder is een half .jaar geleden 86 geworden, Jaap Drijver is achter in de zeventig. Dirk Bakker is 74 Mevr. de Wed. Bremer is de oudste vrouw van het eiland, zij wordt 11 Au gustus 93, na haar volgt mevr. de Wed. Kortenhoeven, te Den Burg, die eerste Kerstdag 93 hoopt te worden. Antje Vlaming werd 95. Zeer geachte Jubilaris, Alleroudste Tesselaar, 't Is een grote eer en vreugde Voor uw dienaar rijmelaar. Thans een vers te mogen wijden Aan het zo bijzonder feit. Dat de Heere u zoveel jaren Door het leven heeft geleid. Toen niet één van alle mensen, Die thans op ons eiland zijn, Nog bestond, liept gij reeds dartel Langs de straat, zij het nog klein. En gi/ waart een man op jaren. Toen Jaap Drijver en Dirk Hin Nog met tol en knikkers speelden. Denkt u dat eens even in. Wanneer gij een halve kilo Piepers op een dag aan kon, Dan is dat over die jaren. Toch een kleine twintig ton. En gij hebt meer brood gegeten Dan de bakkers met elkaar In één dag op Texel bakken. Zulk een klant is schatten waard. Toen geen Chevrolet en Ford je, En geen autobus bestond. Reed gij met de oude „Deli" Trots over ons eiland rond. En wanneer de heren jagers Kwamen van het vaste land. Waait gij, zelf een prima schutter, Altijd weer hun rechterhand. Daarom za! op deze teestdaq Menige herinnering Weer in uw gedachten komen Uit de tijd, die reeds verging. Blijde, moar ook droeve dagen. Kwamen in uw leven voor. Ongetwijfeld zult ge denken Aan hetgeen, dat gij verloor. Maar toch zal er op deez' feestdag Bovenal de danktoon zijn Voor ontvangen zegeningen. Zegeningen, groot en klein. En nu hoop ik, jubilaris, Dat uw trouwe dochter Naan, U nog heel iang maq verzorgen. Zo als zij steeds heelt gedaan En nu zou ik u heel gaarne Nóg een keer zien in de krant. Als de oudste ingezeef'ne Van ons hele vaderland. Waarde Trap, mijn beste wensen. Namens heel de lezersschaar. En dat Oosterend zal vlaggen Op die feestdag, reken maar! HU1B DE RIJMELAAR. Zonder Trap te kort te doen, mosten wij opmerken, dat je wel kunt zien, dat Texels oudste vrouw nog wat jaartjes van de honderd is. „Ik ben nog best, ik hou van werken en naar mijn krachten het toelaten doe ik nog wat ik kan. Ik was de kopjes, ik stof de boel af „En nog goed ter been?" „Goed ter been? Man ik kan lopen als een kievit!" zegt ze levendig. En meteen veert de oudste vrouw van liet eiland lan haar stoel op en geeft een nummertje sprint weg! Van de ene hoek van de kamer naar de andere! Inmiddels denk ik: als Fannv Blan- kers Koen op haar 92ste nog zo kwiek is, mag ze niet mopperen! Ik vertel haar, dat ik zojuist een ge sprek heb gemaakt met Trap en dan zeg! ze: „Wij zijn volle neef en nicht, zijn moeder was een zuster van mijn ia- der. Ik heb eerder al eens gevraagd sa men een stukje te gaan wandelen, dat is gezellig, maar hij voelt er niet veel meer voor". Mevr. Bremer vertelt me, dat ze wel 30 jaar ir Den Helder heeft gewoond, maar ze is op Texel geboren. „Hoe kwam U daar toe? Var, een Oosterender verwacht, je die uitlandig- lieid niet!" „Ik hou meer van de stad den van het land. Ik ben op Oost geboren, maar ik wilde daar beslist niet mijn leven slijten Tenslotte zei mijn man: laten wij naar Den Helder gaan. Ik heb daar prettige jaren gehad, maar tochin Den Hel der was ik de laatste tijd vaak ziek, ik voel mij hier in dit dorp veil beter. Ik woonde daar in het Nieuwediep al 12'/» jaar met mijn zuster in 't Geref. Rust huis in df. Gravenstraat, maar al zeggen ze, dat bovenwoningen zo gezond zijn, neen, dat wil er bij mij niet in. Ik heb 't hier nu toch beter naar mijn zin. Mijn zuster wilde niet naar het eiland terug, ik eerst ock niet. Dat ik toch weer Texe laar ben geworden kwam door het bom- J. van der Vlies werd 95. Hierboven de verbrande schuur van „Vinnen", die vorige week door de bliksem werd getroffen. Bij de brand van „Vianen" zijn nog meer koeien omgekomen, dan aanvanke lijk werd gemeld: in totaal zijn elf run deren de verstikkingsdood gestorven. Onweer pp de eerste dag van de maand Maart, de lentemaand. De boer derij was naar de eisen des tijds inge richt, de annemer legde de laatste hand aan het bouwwerk, prachtig was vooral de koeienstal, rondom uit steen opge trokken, hecht en sterk stond het dak er op. De stal, die van een stenen zolde ring is voorzien, is door het vuur ge spaard, maar de felle wind seheurde dikke rook en zwaveldampen door de kieren der deuren en tnjna de helft van de koeien stikte „Ondanks de ellende- moest ik wel even lachen", zegt mevr. Garritsen, „de kinderen van onze buren vlogen alle maal met een mes gewapend naar de brandende schuur, want ze hadden ge hoord, dat de koeien moesten worden losgesnedenl Maar je kon de schuur niet bereiken, doordat het telkens pan nen regende en toen het dak was inge stort was het voor vele dieren al te laat". Een kalf, dat enkele uren tevoren was geboren, kwam eveneens met zijn moe der 0111 „Dit is voor de tweede maal", vertelt Garritsen, „13 April 1945 schoten de Duitsers in de strijd tegen de Russen mijn andere boerderij in brand. De Duit- seis zaten daar met hun kanonnen ach ter de dijk, ze namen aile hoeven onder vuur, omdat zij vermoedden, dat er. zich Russen hadden verschanst". „Onze buren zijn hun boerderij ook al tweemaal kwijt geraakt: in 1935 door blikseminslag en in 1945 bijna gelijk met die boerderij van ons door het ge schut van de Duitsers". „Enfin, wij leven nog!" zegt Garrit sen. HU wil weer voortploegen, maar al le werktuigen zijn verbrand. Het leven is hard! bai'demont van Juni 1940. U weet wel, toen werd Den Helder zo geducht be stookt. Het was angstig ep ik wilde njet graag een tweede nacht meemaken „Mijn zusters zijn niet zo erg oud ge worden, vervolgt ze, twee werden er resp. 71 en 77, ik heb drie broers ge had, een van hen werd tachtig, mijn jongste broer verdronk op 16-jarige leeftijd. „En uw ouders?" „Mijn vader werd 76, mijn moeder am per 64, maar mijn tante Steintje Roe per is v aarsehijnlijk de oudste rouw geweest, want die was 96 toen zij stierf „En leest u nog?" „Neen, dat gaat niet meer, mijn ogen worden ól minder, ik kan u nog best zien zitten, ja, dat wel, maar lezen, nee Ik draag al een bril van mijn 18e jaar, maar. nou helpt dat niet meer, hè". Ook mevr. Bremer hebben wij die avond vereeuwigd. Hierboven vindt u de plaatjes van dit vieve tweetal, dat wij nog vele jaren in ons midden hopen te hebben I 16 Maar' zal het feest zijn in Ooster- end Maar van het programma zullen wij natuurlijk nog niets verklappen. Wat een taart zal dat worden, Trapt, hónderd kaarsen! Ik hoop, dat ze niet allemaal bij de winkelier in beslag ge nomen zijn! W. DISTRIBUTIEKANTOOR Uitreiking levensmiddelen- en Textlei- kaarten 905. Op Donderdag 17 Maart 1949: 9-10 uur Koet tan. Kwaak. 10-11 uur .Laan t.m. v. Liere 11-12 uur Lierop t.m. Meertens 1,30-2,30 uur Meindertsma tan. Ooetra 2,30-3,30 uur Oskam t.m. Quartel 3.30-4,00 uur de Raaf t.m. Ritmeester. Mede te brengen: Stamkaart en inwis- selingsboc levensmiddelenkaart. HET BRONZEN KRUIS. Onze vroegere platasgenoot, de keer F. G. G. Tromp, Sergt. Majoor-Vlieg- tuigmaker van het wapen der Militaire Luchtvaart, ingedeeld bij 322e eskader, werd, naar „Het Indische Lichtspoor" bericht, het bronzen kruis van verdien sten aangeboden. In de Mei-dagen van 1940 nam hij Als een kou of griep U overvalt of plotseling hoofd- of kiespijn komt opdagen, is het een uitkomst f/ijnhardt poeders bij de hand te hebben Doos 45 et- deel aan een luchtgevecht boven hel vliegveld Schiphol en twee bombarde- mentsvluehten naar het in Duilse han den bevindende vliegveld „Ockenburg" en de Maasbrug in Rotterdam. SPAAR DE MOLEN! U herinnert zich nog wel, dat de mo len van polder „Het Noorden" op 10 Ja nuari tijdens het draaien twee wieken verloor en een derde gedeeltelijk kwijt raakte. Er stond toen geen storm, neen, hel was zuiver een ouderdoms kwaal. De Dertig Polders voelen er niets voor kosten te spenderen aan deze wa termolen, want zij bemalen het gebied met een moderne eentrifugaalpomp. Maar de ver. „De Hollandse Molen" wil onze enige grote Texelse watermolen niet aan zijn lot overlaten. Zij wil het wiekenkruis vernieuwen, opdat hij weer spoedig zal draaien! Hulde voor deze bemoeiingen, want. die molen hoort thuis in liet landschap Wie als toerist of Texelaar broedplaats „de Bol" bezoekt, wordt steeds getroffen door net schone beeld var. deze omgeving, waarin de ons zo dierbaar geworden molen van 't Noorden domineert. FILM NIEUWS. ACHTER DE WOLKEN. „Achter de wolken" is een eenvoudig verhaal oier de kleine Karei Melik die zijn moeder weervond. Het is moeilijk, zo niet onmogelijk, 0111 de indruk weer te geven, die deze film op de toeschou wer maakt. „Achter de wolken...." is diep-men- selijk en door-en-door eerlijk. U wordt ontroerd door de blik uit die kinder ogen en door de liefde, waarmee de Amerikaanse soldaat Stevenson zich over de stumper ontfermt Het is geen goedkoop sentiment of geraffineerd me- lodramaatiek die u wordt voorgezet en iiet beeld van dat jongetje zal u nog lang bijblijven. Het snuitje van dat kind dat in zijn prilleleven zulk schrijnend leed ervoer en haast niet meer in de goede trouw van andere mensen kon ge loven. Wi, zullen er maar niet meer van zeggen. Wanneer 11 deze film verzuimt, dan mist u niet alleen óón van de mool- ftp en zuiverste films die ooit werden gemaakt, maar u ontzegt zich daarbij te vens enigi uren van diepe levensvreug de. In alle thaters wordt een collecte gehouden voor het werk der UNAC, de organisatie die zich het lot. der „displa ced children" aantrekt. De bioscoopbe zoekers in Nederland hebben toto nu toe reeds f150,000 bijeengebracht. Wanneer in de pauze de bus door de rijen gaat. zal niemand haar laten passeren. Want iedereen zal zich in zjjn hart over Karet Melik hebben ontfermd

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 1