Cjrocn cZwartsJexels in het harL, Draineerploeg speelt met zware kleigrond van vliegveld „Texel" Storm speelde met bunker Door Duitsers bevolen vergroting werd bar slecht uitgevoerd U.D.I. bracht donateurs genotvolle avond "/OENSDAG 16 MAART 1949 62e JAARGANG No. 6305 ;T E X E LS E® COURANT lorjtgave v.h. Fa Langeveld Dc Rooy LlUlpekhandel - Drukkerij - Bibliotheek )en Burg Texel - Postbus 1 1 - Tel. 11 ml Verschijnt Woensdags en Zaterdags Banlcrek Rotcerdamsche Bank en Coöp. Boerenleenb. Postgiro 65 2 Abonnementsprijs f 2,4 5 per halfjaar Eierlund zit potdicht. Na een zon oorstraalde ochtend, heeft een zware evelbank heel Texel opgeslokt. Toch _aan wij vandaag naar ons vliegveld, ander ticket weliswaar, want het zal og wel even duren eer de eerste ma- hine er aan de grond kan worden ge- et trouwens al had Je vandaag het toolste terrein van de wereld, wat moet daar beginnen met die mist? Ons vliegveld heeft op het ogenblik ze belangstelling in verband met de 'ïrkzaambeden, die daar worden ver- ieht. Een reuze karwei, want het wordt .1,2 ha. Dai is bijna driemaal zo groot als et vorige! Maar u weet dat 'n Constel- ition 3x zo groot is als de toestellen, .jJe bij de opening van ons vliegveld in i)37 hier neerstreken. Nu zullen wij niet ,a]e eerste de beste dag een Constellation p Texel krijgen, daarvoor zou je enor- IW Ml Bram Blom in actie op de tractor 0* te startbanen moeten aanleggen, maar ft luchtvaartdeskundigen denken ver- er en de toekomst heeft nu eenmaal on- ekende mogelijkheden naar het schijnt. Allereerst willen wij een kijkje ne- Sjen bij de demonstrerende greppeldrai- .^éerploeg. De heer C. Keijser komt de Br toe, de eerste te zijn, die op ons Band met zulk een gevaarte voor de ig komt )o Een gevaarte! En of, maar die akeli- 0Ie mist omhult alles en wanneer wij oifgens op het Schoolweggetje staan heb- en wij geen flauw idee, welk pad wij e^n weer moeten nemen om die ploeg nj bereiken: mist en nog eens mist! ■r|Er stop', een luxe wagen. Het Hoofd iuan onze gemeente, burgemeester Re- luorst en de Directeur van Gemeentewer- jen, de heer J. Thiesse zijn even naar j ,ierland gekomen om zich op de hoogte stellen met de gang van zaken en die jjjroemde ploeg eens in werking te zien. jpC.Waar zit-ie" wordt ook door hen ge- j faagd, maar niemand kan er antwoord fl geven. iijDan slaan wij maar lukraak een land- ad in. In de verte staat een dragline. -Iet de regelmaat van een uurwerk heft ij zijn lange arm op, laat een bak neer- loffen om hem een moment daarna met ïn halve kub. meter klei en modder mhoog te brengen en vervolgens te _ieperen in de laadbak van een dum- er. Jan Jannes, een van de chauffeurs, eeft schik in zhi baantje: er is actie en oiog eens actie en daar houdt hij van. 2 Hier is werk aan de winkel, want er zaoet een vier eu halve kilometer lange aioot rondom het veld worden gegraven je bemalingssloot en de scheidings- eoot), Verderop staat een zgn. bulldo- aêr, die ingeschakeld zal worden bp het ijaliseren en hier en daar zijn kleine roepjes arbeiders met schoppen in de te'eer. Totaal werkt er een 40 man. ,Vi'Dan vinden wij de draineerploeg le vl „Gelukkig niet!" 2 Bram Blom is op de zware tractor ge glommen, die aan de draineerploeg is leekoppeld. Een paar manoeuvres, daar iep „de bok" en de rupsbanden trekken m, ze trekken aan op de zware kleibo- [sBm, die in een blauwig waas over de ïaolder ligt, de bodem, waaruit al hon- :i®rd jaar lang goudgeel graan is opge- eBhoten en het lied heeft geklonken van itn zichter, later de ratelende geluiden oio de zelfbinder en thans ronkt en id|fomt er de greppeldraineerploeg. Burgemeester Rehorst en Directeur van Gemeentewerken Thiesse volgen, Inge leid door Hoofdinspecteur Van Wel, a.d. rand van een zo Juist gegraven drai- neergreppel de verrichtingen van de draineerploeg. Wij staan hier op een proefvelden de proof slaagt uitstekend! Met een gangetje van drie en een halve kilome ier per uur loopt de tractor over het ter rein, de ploeg snijdt de aarde, krult haar 0111, gooit haar óp en laat een zeventig c.m. diepe greppel achter. Naar onder loopt, zij smaller toe tot 30 c.m. Het is een fenominaal gezicht, zó zie je nog niks, zó ligt daar een prachtige geul, waarin de buizen kunnen worden gelegd. Een paar arbeiders lopen hoogst geinteresseeerd mee: „Dat gaat prach tig"! „Hoe ging het de vorige keer, in 1936 met de aanleg van het eerste vliegveld?" „Toen ging alles met de schop!" „Was jij daar ook bij?" „Gelukkig niëtl" Werken is voor de domme, wordt er weieens gezegd, maar deze arbeider heelt dik eelt in de handen en aan zijn stap zie je dadelijk dat-ie het luie zweet allang kwijt is! Hij zal die opmerking: „Gelukkig niet" wel als een grap heb ben bedoeld. Overigens ben je inderdaad nog lang niet te benijden als je met de schop aan de zware klei moet scheuren! De draineerploeg heeft de eerste we ken volop werk, want er moet een drai- neerbuizenstelsel worden aangelegd van totaal achttien kilometer lengte! Daar gaan zo'n zestigduizend buizen in. De rijen komen op 48 meter van elkander le liggen. De proef wordt voortgezet. Burgem. Rehoist, de heer Tiesse, Hoofdopzichter R H. van Wel en de opzichters Zomer maand en N. A. Komen volgen de ver richtingen nauwlettend, het is iets f Je dragline hapt onverzadigbaar voort. Met een gang van 3,5 km. per uur snijdt de ploeg zijn zware ijzers door de klei grond. 3,5 km. per uur, dat ls dns 3500 meter per 3000 seconden of iedere secon de één meter! Hoeveel mannetjes-met- schoppen moeten daar tegenover staan? De heer Schoorl, die als firmant van Fa. Jb. de Graaf dit werktuig heeft gecon strueerd, is terecht trots op het uitste kende resultaat. nieuws voor de bestuurder, het is een heel verschil met het gewone ploegwerk. Vervolgens worden de greppels weer dichtgeschoven, ook dat gaat machinaal én vliegensvlug. Sabotage Ergens op een verlaten plek van het vliegveld zijn twee werklieden bezig met het steken van zoden. Misschien hebben zij er al honderdduizend in hun leven gestoken om er de vermaarde tuunwaol- tjes uit op te bouwen of te herstellen. Hier spreiden zij hun talent ten toon ten behoeve van de egalisatie van het ter rein. De Duitsers hadden het complex, waarvau ook dit perceel deel uitmaakt, bij het kleine vliegveld betrokken, maar aan de egalisatie hadden zij weinig zorg besteed. Als het maar groot was, dat wekte indruk! Aan het Texelse vliegveld hechtten zij blijkbaar enorme waarde als strategisch belangrijk punt en nauwelijks hadden zij de hakenkruisvlag op Texel geplant, of het bevel werd gegeven om het lucht- haventje te vergroten. De Basaltmaat schappij requireerde honderden arbei ders. Amsterdamse stratenmakers ver toonden hun kunsten en alom zag jc le ven en bedrijvigheid. Alles liep kris kras door elkaar, en kris-kras kwam ook een groot gedeelte van het buizenstelsel door het land te liggen. De Duitsers hebben daar blijkbaar geen erg in ge had, maar nu de betonnen riolering moest worden opgebroken, kwam de aap „sabotage" uit de mouw. Sa botageIn ieder geval is het een schromelijk abuis geweest. „Het lijkt wel of daar een slang ligt"! merkt Hoofdopzichter Van Wel op, als vvii de honderden betonnen buizen be kijken, die uitgegraven zijn, een zigzag gende figuur van in sommige gevallen nog wel bruikbaar materiaal. Er ligt een paar km. van die zware betonnen buizen, variërend van 60 tot 10 cm. middellijn. Het opgraven is een heel werk Volgens de voorschriften dienen zij hecht aaneen te zijn gemet seld, maar wij ontdekken nota bene bui zen, die op vijf en meer cm. tussen ruimte van elkander zijn gelegd. Op zichter Komen vertelde ons nog het krasse staaltje, dat er soms over een 100 m. helemaal geen buizen te vinden zün! Of die er nooit hebben gelegen? Voorts is er destijds een onnoemlijk aantal kleine rode draineerbuisjes in de grond gestopt, maar die kunnen onaan geroerd blijven: de draineerploeg heeft er geen hinder van Tegen het rijpen van de middag krijgt de zon meer praats, na een hardnekkige strijd weet zij de mist te verdrijven. De boerderijen rondom tonen hun donker rode daken of de oude vertrouwde riet bedekking. Vogels wieken op, een leeu werik waagt een triller,, maar een roof vogel jaagt hem weg. Ook de kievit is present. Al weer terug? Of niet weg geweest met deze zachte winter? Wulpen trekken met hartstochtelijke roep over, lionderden spreeuwen maken het geruis van de massale vleugelslag. Vogels van allerlei aard. Maar geen KDM-vogels nog 16-2-'49 INGEKOMEN PER90NEN. Joannes J. Govers en echtg., v. Ne- derweert, Bosserstr. C 129a n. E 123. Johanna Aarsman v. A'dam, Brederode- straat 12-1 II n. De Cocksdorp 1. Petrus M Kempen en eehtg., v. Oploo ca., B 123 n. C 118. Cornelia F. A. van Rooü, v. A'dam, Rijnstr. 18 I n. K 48b. Leen- dert Bos v. Woerden, Utrechtsestraat weg 81 n. Schildereind 47. Marigje van Tuijl, v. Leiden, Munnikenstr. 32 naar K 30. E. H L. Hamerslag v. Haarlem, Allanstr. 85 n. De Koog 2. VERTROKKEN PERSONEN Pieter Bakelaar en gez. v. C 101 naar Koegias 53. Cornells Koopman en Aag je Tuinder v Warmoesstr. 60 n. Anna- Paulowna. Cornelia J. Smit v. H 104 n. Indonesië. Cornelia M. Barhorst van C 10 n. Rauwerderhem, Irnsum, Grouw- sterweg 109. Johannes G van Andel en gez v. C 118 n. Aalsmeer, Hornweg 24a. Albertje Pertien v. De Koog 11 n. En schedé, Glanenbrug, Rijksweg 61. TEXELSE MARKT. Den Burg, 14 Maart. 1949. Aangevoerd: 6 koeien f500660. 10 schapen f60- - 80. 2 biggen f 5675. Voor de levering: 53 n. kalveren. Van wat de storm heeft uitge spookt hadden wij wel een vol ledige fotopagina kunnen bren gen. Wij hadden naar Oude- schild kunnen trekken om de overspoelde haven te fotografe ren, wij hadden de camera aan de beruchte Noord-Oostpunt kunnen opstellen, wij.... over al had je de poppen aan hel dansen. Ook aan het strand. Hier naast ziet u een plaatje van een bunker bij het Westerslag, ge nomen vóór de storm. Een jon- i ge jutter is er bovenop gekro- kropen um de zee te overzien in de hoop iets in bet woelende water te ontdekken De fundering is voor een derde ondermijnd, er kunnen wel vijftig man onder schuilen, doch daar het <*een bijzonder juttersweer was, konden wij slechts één figurant charteren en als u goed kijkt ziet u een glinip van zijn hoofd (zijn zwar te kleren gaan verloren tegen de donkere achtergrond „Hoe lang zou-ie het volhou den?" vroegen wij ons af. „Die staat er over drie maanden nog wel!" meende een van onze medewer kers. Daar er niemand zo schrander was om dit gezegde af le kloppen, kwam het noodlot de bunker spoedig belagen: in de nacht, waarin Februari en Maart elkaar de estafette overhandigden en de laatste verder snelde in de onmete lijke ruimte van de tijd, werd de bunker door de woedende golven overvallen en toen bij liet krieken van de dag de eer ste meeuw langs de ebljju scheerde, zag hy hoe de bunker op het strand was ge smeten. De zee had doodeenvoudig mei de duizenden kilo's beton en ijzer ge speeld, zoals een kind met de blokken doos omgaat. Bij paal 12 heeft de „Chinese Muur" ook een veer gelaten. Hij is zwaar ge kneusd en de bunkers daar liggen her en der verspreid. Een chaos. En daarom hopen wij, dat Waterstaat ook hier spoe dig de laatste resten van de Westwal! zal opruimen. Verheugend is het bericht, dat er op t Een bunker aan hel Westerslag voor de storm strand van De Koog bij zeer lage water stand hard wordt gewerkt aan het op ruimen van zware betonnen obstakels. Ze zitten zeer vast en moeten na het doorknippen van de ijzeren verbinding poot voor poot worden opgeruimd. Eerst worden zij losgespoten en dan is 't woord aan een tractor (Gebr. Kunst). Het kar wei vindt evenwel vertraging door de tegenwerking van de wind die zelden uit de gunstige oosthoek komt. Er zijn achter De Koog al negen vau die dingen opgeruimd, maar er zitten er nog 21. In totaal zijn er tussen paal 17 en 21 vijftig 'aangetroffen. Ze doen Waterstaat geen kwaad, maar wel... de badgasten, van wie er vorig seizoen enkelen met lelijke schrammen pp hun mooi-gebruinde huid Texel ver lieten. Kan onze V.V.V. de mannen van de Waterstaat niet een premie toekennen, bv. in de vorm van een „Kees Boontje" en „Goud Boltje", voor het verwijdereu van iedere sla in de weg?? Hui en diezelfde bunker, nadat dc storm was uitgeraasd. Wanneer je als peuter van een jaar of zes voor bet eerst 'n pen-metrinkt omklemt hoef je niet bang te zijn, dat de schooljuffrouw je onder handen neemt als een lelijke inktvlek het maag delijk papier besmet. De juf blijft vrien delijk, je mag het nog eens over doen! Maar, oh wee, als je in de hogere klasse zo'n zonde bedrijft Dan moet je wat horen Zo dient liet ook met de reactie van het publiek bij een toneeluitvoering te staan. Het zou te dwaas zijn om een piepjonge club dezelfde maatstaf aan te leggen als een geroutineerd gezelschap, dat beslist geen vlekje meer mag laten vallen, maar vakwerk dient te leveren. Dat laatste heeft „U.D.I." gedaan en daarvoor onze hulde Vijftig jaar trainen legde Vrijdag avond in „De Oranjeboom" prachtig rijp spel als een kostelijk offer aan de voe ten van Apollo. Er werd met volle over gave gespeeld, zó dat bet. publiek werd meegenomen. Het was geen schande, dat hier en daar tranen werden weggeveegd, toen De Schande" voor het voetlicht werd gebracht, want ontroerend waren de scènes, waarin „Lien" (mej. S. Rietsema) door haar zelfzuchtige vader een le lijke ouwe boer (A. Poel) werd afge snauwd. Als een hoopje onbegrepen ver driet blikte zij dan in de wereld, die een paradijs kon zijn, maar haar een bron r an ellende bracht. Toch blijft liet niet steeds donker in haar leven: Daarvoor zorgt wel de vro lijke, opgeruimde „Truus" (mevr. Ten Hool-Van Meurs), die verkering beeft met „Jan" broer van „Lien" (E. de Lan ge). „Ber, je mal, kop op wat kan jou die ouwe schelen, ik wou, dat ik er bij was geweest, ik had hem wel de waar heid verteldlll" Daartoe krijgt ze al spoedig gelegenheid en dan geeft ze haar a.s. schoonpapa de volle laag. Zo kwam er weer licht en lucht en vrolijk heid in dit stuk met zeer veel ernst. In zijn openingswoord had de voorzit ter, de heer A. v.d. Meulen, verteld, dat mevrouw Vrijdag-Keijsei' wegens griep de rol van Truus mioest overgeven. ledei die 't stuk heeft gezien, begrijpt dat het bestuur onmiddellijk een remplaqante zag in mevr. Ten lïool-van Meurs, die wederom als regisseuse haar medewer king verlenen zou. Welnu, iedereen zal het met ons eens zijn, dat mevr. Ten Hooi uilstekend heeft gespeeld. Mevr. Ten Hooi heeft de toneelschool niet ver geefs bezocht! Wij kunnen scherp zijn in onze crltiek, maar wij kunnen niet an ders vragen dan: lezer help ons de schijn te vermijden, dat wij goeie maat jes zouden willen blijven met onze tand arts „Truus" was de vrolijke fabrieksmeid, die maar meteen zei, hoe zij over een en ander dacht, Het was een noogst be langrijke rol, zo één, die het stuk kan doen slagen of falen. Laten wü er niet meer van zeggen dan „Truus" inderdaad werd uitgebeeld, zo als de schrijver heeft gedacht. „Lien" 's creatie was eveneens in goede handen. Wij waren zeer verheugd dat zij zich in UM zo uitstekend thuis voelde en nu gaat zij het eiland weer verlaten! Ook mej. D. Zoetelief wordt Texel on trouw, omdat zij een ander trouw is ge worden Wie zullen de vacatures vervullen? Enfin, „Lien" heeft haar Texelsp tijd goed besloten. „Jan" had als zoon een rol, waarvan veel te maken viel. En dat heeft hij ook gedaan, maar soms ontbrak het felle contrast in stem en gebaar. Zo bv. als hij hoogst verontwaardigd moest uitroe pen: „Dat is gelogen!" Wéét, bjj deze critiek wat wij in de aanhef schreven! Een vergeten uitroepteken is geen inkt vlek! De harteloze boer Hein Smolders werd zuiver vertolkt. „Hein" kan het. Hij heeft geen moeite met tekst of ge- haar. „l'inus" was de goeie baas, dis vooral sterk was, toen hij opkwam voor de miskende „Lien", die zozeer door de jonker was beetgenomen en met haar baby voortdurend op de meest kwetsen de wijze door vader en broer werd ge hoond. Die „Tinus" kon niet beter, toen Ilij, gebogen over de wieg. de liefste woordjes tot de zuigeling fluisterde. De kleinere rollen werden door mej Zoetelief, Th. Witte (de landheer) G. Bakker (de Jonker), II. Room (een ou we boei), mej. Zoetelief (een ten huize van de Jonker wèlopgevoed meiske) en A. Geus (een geslaagd type van een veekoopman en C. v.d Kool (een vee arts) goed gespeeld. Ten slotte noemen wij nog de mede werking v. W. Boon enC.de Wit die als twee lotelingen even de boel op stelten zetten en later opnieuw op de planken kwamen als twee ontaarde jongelieden. Wjj zouden de heer Ton van den Heu vel tekort doen als wij niet even ge waagden van de uitstekende grime. Eer ste klas werk! Hel U.D.I.-bal was weer knal! Jaap Kwak en zijn staf verzorgde de muziek. De animo was groot en om een over volle zaal te vermijden werd iedere cava lier een kleurtje op de revers geprikt. Origineler zou zijn bet laten dansen naar de kleur van de kleding, wat elders rnet veel succes wordt toegepast.

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 1