Sue 13 B Wat moet ik doen als een konijn aan zijn jongen gaat knabbelen? Brammetje Flapoor en z'n vrienden "TT-" j.yv.yi vindt het geluk. Als fokdieren gebruike men kernge zonde konijnen zonder afwijking of te kortkoming. Zowel ram als voedster moeten volwassen zijn. Dan kan men reeds in Februari telen; de practijk heeft bewezen, dat de jongen, die vroeg in het voorjaar worden geboren, het beste uitgroeien. Het vrouwelijk konijn is vele malen per jaar als het gezond is om de drie weken paarrijp of bronstig. Steeds brenge men de voedster bij de ram in het hok en niet omgekeerd, om dat het eigen hok van de voedster haar eigen terrein is en anders een vecht partij het gevolg. Zij duldt nu eenmaal geen ander in haar huis. Komt zij bij 'n ram over de vloer dan is zij door de vreemde omgeving geïmponeerd, onder danig. In het vroege voorjaar doen zich nog wel eens moeilijkheden voor. door dat ram en voedster geen van beide ge negen zijn om te paren als gevolg van de wintervoedering. Zodra het voor- Jaarsgroen er is, is dit bezwaar opgehe ven. Ruim gehuisvest. De draagtijd duurt 30 tot 32 dagen, soms iets langer of korter. Tijdens de dracht meet de voedster ruim gehuisvest zijn. Geen kannibalisme. Na een week of twee, soms nog eerder begint zij het stro naar een kant van het hok -te werpen: daar komt het nest. Men houde honden en katten ver van drach tige voedsters. Zijn de jongen er dan is de nestcontrole aangebroken. Tn vele oren wellicht een vreemde klank, wapt menigeen leeft in de veronderstelling, dat men niet voor de tiende dag naar de jongen mag kijker. Dit is kletskoek Het is zelfs een gebiedende eis, om reeds onmiddellijk na de geboorte het nest te bekijken. Het kan gebeuren, dat er oortjes of pootjes zijn afgebeten. Dit behoeft geen kannibalisme te zijn, maar kan het gevolg zijn van koorts of zenuwoverspanning van de voedster. Gaat de moeder zich alsdus te buiten dan neme men haar een uurtje uit het hok en geve men haar groen en wat verdunde melk Na plaatsing in het hok bljjve men een wakend oog houden. Het aantal jongen, dat een voedster groot brengt mag nooit groter wezen dan acht, zes stuks is nog beter. Al de jongen die boven dit getal geboren zijn dode men pijnloos onmiddellijk na de geboorte Een konijn heeft acht tepels en als wij meer jongen in een nest la ten, zijn er altijd die maar een halve voeding krijgen. Dat komen zij nooit meer te bovpn Jongen, die voldoende melk krijgen, blijven een week of drie in het nest. Vertonen zij zich eerder, dan is dit het bewijs, dat zij tekort ko men en de honger hen dwingt zelf op voedsel uit te gaan. Verzuim nooit een konijn met jongen lauwe, verdunde melk met brood te ge ven. Laat de jongen tot de 10e 12e week bij de moeder en neem dan met tussenpozen van 2 dagen telkens een paar weg. Dus nooit alle spruiten tege lijk. De opfok van 2 tot 6 maanden is de tijd, voor het verkrijgen van sterke ko nijnen. Men diene dan ook in deze tijd een weinig krachtvoer toe. Na het op nemen van de jongen geve men de voed ster een rusttijd van minstens een maand, waarin zij goed verzorgd dient te worden. Ja, konijnenfokken, rendabel fokken!, is niet zo eenvoudig. Leden van de „Ko- tex" voor elf cent per week is men lid ontvangen echter ruimschoots voorlichting. Het Bestuur. WIE WIL GEZEL OF MEESTER WORDEN? De „Vereniging ter Veredeling van het Ambacht" zal van 25 Juli tot 6 Aug. te Amsterdam gelegenheid geven tot 't afleggen van de examens ter verkrij ging van de graden van „gezel" en „meester" in de ambachten timmeren, meubelmaken, huisschilderen, metselen, plaat- en smidsbankwerken. vuurwer ken, construetiebankwerken, machine- bankwerken. machinedraaien, iood- en zinkwerken, koperbewerken, modelma ken en steenhouwen. Als bijzonderheid kan worden ver meld. dat ook de examens vooi Meester meubel mal-er, smid, en huisschilder weer zijn ingesteld Inlichtingen en inschrijvingsformu lieren zijn kosteloos verkrijgbaar bij het Secretariaat, der Vereniging, Raadhuis, kamer 197, Amsterdam-C. De inschrij ving moet vóór 15 April geschieden. MOOI TEXEL Waar de meeuwen zeilen in haar zilv'ren pracht, Waar de schapen grazen in baar wollen vacht. Waar langs groene velden 't kievit- roepen klinkt Waar hoog in de wolken 't leeuwerikje zingt: daar ligt Texel, 't vogelland aan de top van Nederland Waar de zee haar golven bruisend slaat op 't strand Waar het gouden koren 's zomers staat op 't land Waar in riet of velden menig vogel broedt, Waar de duinen blinken in der zonnegloed daar ligt Texel 't vogelland pronkjuweel van Nederland Emmy Dros, 12 jaar Oudeschild, Texel door G. Th. Rotman (Nadruk verboden) 3. Dadelijk besloot hij zijn vrienden uit te nodigen, om de tocht met hem mee te maken, dat was gezelliger en ook veiliger. Hij schreef hun dan ook alle.'n brief, want ze woonden nogal Ver uit de buurt. 4. Nu, ze schreven allemaal een brief ■terug, dat ze hem onderweg opwachten zouden. Op de dag van het vertrek, des morgens vroeg, haalde Brammetje Le- dervel, het nijlpaard, uit de stal en ver trok, na de nodige vermaningen meege kregen te hebben, om toch vooral voor zichtig te zijn. ZESDE PRAATAVOND. vervolg De heer J.'van der Geest sprak over Landbouwcoöperatie, welk onderwerp op de Volkshogeschool was behandeld. Spr. zei, dat de landbouwcoöperatie een van de steunpilaren van het boeren bedrijf vormt. De coöperatie vindt haar oorsprong in Engeland, waar ook een groep textielfabrikanten zich verenigde om hun producten gezamenlijk te ver kopen. Zeer belangrijk werk is in Duitsland verricht door een plattelandsburge meester, wiens naam nog steeds verbon den is aan onze Boerenleenbanken nl Raiffeissen. Hij heeft onder de arme boerenbevolking de coöperatieve ge dachte weten te ontwikkelen en heeft de eerste Boerenleenbank opgericht, In 1880 maakte de landbouwende bevolking in ons land een geweldige crisis door en vanaf die tijd zijn ook in ons land vele boerenleenbanken gesticht. Voor die tijd was de landbouwer afhankelijk van par ticuliere credietgevers en het gevolg was dan ook vaak. dat hij met handen en voeten aan deze gebonden was. Daarom gingen de boeren zich vereni gen in hun landbouwcoöperaties. Als vrucht van dit- gezamenlijk wer ken moge genoemd worden het pro >f- bedriif De Schothorst." te Amersfoort en het Veredelingshpdrijf van het Cen traal Bureau te Hoofddorp Spr wees vervolgens nog op enkple vormen van aansprakelijkheid, die zich bii de Coöperatie kunnen voordoen. Bil de Boerenleenbanken spreken we van wettelijk aansprakelijkheid (W.A.). Te der lid is hier aansorakeliik voor een gelijk bedrag. De toevoeging G. A. vin den we meestal bij de Coop. Aankoop verenigingen. Deze afkorting heeft de betekenis van Gewijzigde Aansprake lijkheid. Ieder lid is hierbij aansprake lijk voor dat deel, waarvoor hit belang hebbende is. Bij een aankoopvereniging is dit dus naar verhouding van de af name. Verder kennen we nog de aanduiding U. G., die de betekenis heeft van uit gesloten aansprakelijkheid Hierbij is geen der leden voor enig bedrag aan sprakelijk. Klein bestuur gewenst. Spr. meende dat een klein bestuur het meest gewenst was. Dan kan men in za ken van ondergeschikt belang snelle be slissingen nemen. In belangrijke zaken moet de mening van alle leden gevraagd worden en het is dan ook voorschrift, dat minstens tweemaal per jaar een al gemene ledenvergaderig moet worden gehouden. Op de causerie volgde een zeer druk ke discussie. Het merendeel van de aan wezigen was van mening, dat het voor de boer van belang is als coöperatieve verenigingen en speculatieve bedrijven er beiden zijn. Hierdoor wordt voorko men, dat de vrije handel misbruik maakt van zijn machtspositie en het behoedt de coöperatie voor het gevaar, dat zij op haar lauweren gaat rusten. Enkelen wezen op het feit, dat nu steeds meer verschillende coop. ver. gaan combineren. Raakt op deze wijze de eenvoudige boer niet wat al te veel de controle op de gang van zaken kwijt? Anderen bestreden dit door er op te wijzen, dat ook bij combinatie van ver enigingen het doel blijft: het belang van de consument. Dhr Beumkes wees hier bij op het belang van kadervorming. We moeten zorgen, dat we mannen hebben, die in staat zijn in de hoogste top van ons coop, organisatieleven hun plaats met ere in te nemen. C. v Gr. VOOR ONZE VROUWEN. z—---j.t.-dVi WEEKMENU. Woensdag: spruitjes, aardappelen, jus, karnemelkvla. Donderdag: rode kool, rolpens, aard appelen. Vrijdag: veldsla, gebakken schol, bo tersaus, aardappelen, macaroni met bruine suiker. Zaterdag: stoofschotel van koolraap, erwten, uien en aardappelen, (eustard- vla). Zondag: spinaziesoep, witlof, gehakt, aardappelen. griesmeelpudding met vruchtensaus. Maandag: worteltjes, rest gehakt, aardappelen, vruchtengruel. Dinsdag: stamppot rauwe raapstelen, ei, havermoutpap. SflïUP- LANDBOUWSCHOOL De Lagere Landbouwschool in 1948 heeft een normaal verloop gehad Het aantal verzuimen was in de herfst iets aan de hoge kant door het werk aan de vele aardappelen, die dit jaar geteeld werden en doordat de dorsmachines met weinig personeel draaiden, zodat de boe renjongens vaak moesten assisteren. 20 November legde D. v.d. Vliet zijn functie als concierge neer wegens ver huizing. Hij werd opgevolgd door de lir. W. Kiewiet. Na gehouden eindexamen werd aan 0 leerlingen het einddiploma uitgereikt Eén leerling kreeg geen diploma. Alle leerlingen van de tweede en derde klas se werden bevorderd. Twee leerlingen van de eerste klasse werden niet bevor derd. De nieuwe cursus begon met 16 leer lingen in de eerste klasse, 11 leerlingen in de tweede klasse, 13 leerlingen in de derde klasse en 17 leerlingen in de vier de klasse, totaal 57 leerlingen. Er heer ste een opgewekte geest. Het aantal ver zuimen in de tweede klasse, de kleinste van alle klassen was het grootste, daar door waren de cijfers van het Kerstrap port slecht in deze klas. Tot 1 Januari 1949 verliet één leerling der eerste klasse de school, omdat hij het onderwijs niet kon volgen. Zes leer lingen waren met de nieuwe cursus niet weergekeerd, twee wegens het gaan be zoeken van de R.L.W.S. te Schagen, twee wegens studie aan de R.K.L.W.S. te Hoorn, één wegens het vertrekken naar het buitenland en één wegens het gaan bezoeken van de Ambachtsschool De meubelen en gordijnen werden weer bijgelapt. In het kantoor zitten thans viji ambtenaren nl. twee van de RijkslandlKmw'voorliehtLngsdienst één van de Veterinair Hygiënische Dienst en twee v. de Cultuurtechnische Dienst. Geen wonder, dat men ruimte te kort komt. De onderlinge verhouding is zeer goed. In de schooltuin werden de 52 gras- rassen van vorige jaar weer bestu deerd benevens 15 klaverrassen, terwijl de tuin verder beplant was met 'n Ame rikaans maisras. Leermiddelen aanschaffen ging steeds beter, hoewel niet alles verkregen kon worden. Het filmonderwijs werd gere geld eens in de vier weken gegeven. Excursies werden gemaaki naar ver schillende bedrijven op Texel, de Coop Zuivelfabriek „De Bendracht, de Coop, Eierveiling „Texel" de Drooginstallatie van C. R. Keijser en Co. te De Waal, de pootaardappelbewaarplaats aan de Sohilderw.eg, het gemaal Dijkmanshui zen, het Westerslag, de Fonteinsnol, het Texels Museum, de Vuurtoren, de Sluf ter en De Koog. Zwette State en Fries Scheepvaartmuseum te Sneek, het Oran jewoud. de G. A. van Swietenschool, een Saksische boerderij te Vledder, het SchultenhuiS en de paardenmarkt te Diever, het uitdrogingsgebied te West- VBIJSTELLING VAN DE ATI DIENSTPLICHT De Burgemeester der gemeente Ter brengt ter algemene kennis, dat Minister van Oorlog d.d. 9 Maart 19 Afd. A 3 S 2 Bur. 1 Nr. 1283, een Vi zoek om vrijstelling van dienst als t woon dienstplichtige wegens persooni ke onmisbaarheid, van Hendrikus colaas Witte, wonende B 85 te Texi heeft afgewezen. Tegen deze uitspraken kan iedere b langhebbende uiterlijk de tiende d« na dagtekening van deze bekendm; king in beroep komen. Het verzoekschrift, waarbij bero«j><m wordt ingediend, moet met redenen on kleed zijn en bij de Burgemeester wordi ingediend, ter secretarie dezer gemee te. Het behoeft niet op gezegeld papit te worden gesteld. De Burgemeesti zorgt voor doorzending van het vei zoekschrift- aan de Koningin, die op h beroep beslist, na advies van de Raa van State, afdeling voor de geschilh van bestuur. Texel. 16 Maart 1949. De burgemeester van Texel, Mr. G. D. REHORST. "8 o A H ,tei 101 SC lus stellingswerf, de Meer, de Afsluitdijk, 1 Stadhuis en de Schilder jjententoonster' ling te Bolsward, het nemaal Tocoziji, c 11 Noord Oost Polder van rimboe tot eu tuurgebied, het bedrijf van J. Wassi naar te Jelsum, Gaasterland, de Galanr1!' dammen. Hindelopen en de Wieringe:1®}1 meer met de leerlingen en naar 'n gras?1'" maai demonstratie en langs de landbou#^ proefvelden op Texel, de St. Jan t, 's Hertcgenbosch, de IJzeren Man Vught, de Forellenkwekerii te GulpeiV twee Zuid Limburgse bedrijven, het npf-, tuurschoon te Epen en Slenaken, d"'u Steenkolenmijn tp Valkenburg, de Ooop>l Roermondse Eiermijn, de koelhuizen n_eei de Z.N.Z. te Roermond, het Openluchlits. museum te Arnhem en het stadhuis tVa Hilversum met de vierde klas en de oudan leerlingen. Alle excursies buiten het eimo land berustten op uitwisseling, wat zeelez' goed bevalt. ïe< In October 1948 werd begonnen metau een uitloenbibliotheek Voor de leerlinau gen van de vierde klas. Minder dan dj I helft der leerlingen maakt, hiervan gtfen bruik.. |s Dubbele belangstelling De ver. van oudleerlingen heeft in '4m weer heel wat gepresteerd. De ondeW; linge lezingwedstrijd verkreeg toeneje mende belangstelling. Gemiddeld warecjta in het seizoen 1948-1949 55 personci|Ju aanwezig op deze avonden. Dit is heije dubbele van 2 en 3 jaar geleden. jjj In November werd het 20-jarig be>oi staan van de school herdacht met eeige! revue, die driemaal een uitverkochten zaal trok. «e Aan de stalwedstrijd 1948-1949 ne-0( men 23 stallen deel. Het aantal graslanéov, keuringen werd uitgebreid tot 4 bedrijjn ven. j4 Er draaien in het cursusjaar 1948-,4! drie cursussen voor oudleerlingen een cursus veeverloskunde met 12 nemers op Maandagavond gegeven dooi de lieer F. W. J. Swart, een cursus mo- 8 torkennis met 20 deelnemers op Don derdagavond gegeven door de lieer B Paagman en een cursus boekhouden err Economie met 17 deelnemers op Dins-, dag- en Vrijdagavond gegeven door derj heer C. P. Laan. Hieruit blii-kt dat de^ Landbouwschool niet alleen alle dagen0. doch ook bijna alle avonden gebruikt^] werd voor ontwikkeling op velerleige-Sj bied. Ij Er werd voor het eerst sinds vele ja-_| ren een ouderavond gehouden. De avond^ was zeer goed geslaagd. Besloten werdjc ieder seizoen één of twee dergelijke b avonden te organiseren.: t, 1948 gaf verruiming van blik en nau-j wer contact in kleine kring. Moge het d werk liieraain verrioht zijn zegen afwer-j( pen voor ons eiland en daarbuiten. 148-,41 i ii, nlL deeiL ESPERANTO. i 1 Onder bet opschrift: „Een interessant experiment" bericht „The University t Gazetta" te Sheffield (Engeland), dat men besloot te voldoen aan het vor- zoek van 120 leerlingen van een school te Yorkshire om het Esperanto in te voeren, ten einde de waarde van het Es- peranto als hulptaal bij het leren van j vreemde talen te onderzoeken. 30.) Sandy kwam van achter zijn rots. blok te voorschijn. Sue, zei hij %Ze keek vreemd op, toen ze hem zag. Ge doet me schrikken, zei ze. Ik had niet met je willen spreken, zei Sandy, maar toen ik je zag, kon ik niet weggaan, zonder je gedag te zeg gen. Weggaan? vroeg ze ontstold Ja, ik ga weg. Ik kan het niet lan ger uithouden bij Grace en vader, zei Sandy en terwijl hij dit zei, voelde hij, dat het eigenlijk de waarheid was. Hij voelde zichzelf als een geduldig lijder, die jarenlang onrechtvaardigheid en krenking heeft moeten verdragen en die eindelijk aan het eind van zijn krachten gekomen is. 't. Is verschrikkelijk, ver volgde hij. Je weet niet waar je blij ven moet met Grace, die je overal na loopt en bespionneert, 't Was al erg, toen jij er nog was, maar O, Sandy! riep ze. Ik had gedacht, dat jullie veel beter zoudt opschieten zonder mij! Ik heb nif niemand meer om mee te praten, zei hij treurig. En iedereen is tégen me. Ik ben nu op weg naar Edinburgh om dienst te nemen in het leger. Dat is 't. enige, wat ik nog kan doen. Die gedachte was onder het spreken bij hem opgekomen, maar hij sprak ze uit of ze hem al weken had beziggehou den en om de waarheid te zeggen: toen hij het in woorden gezegd had, leek het hem precies dat, wat hij allang had wil len doen, want hij kon zichzelf even handig bedriegen ais anderen. - Sandy! riep Sue verschrikt. Het is 't enige wat ik doen kan om van vader weg te komen. Beloof me, Sue, dat ge tegen niemand zegt, waar ik heen ben. Maar Sandy. Beloof het me! riep hij, baar bij een arm grijpend. Beloof me, dat je het niet vertellen zult, wat er ook gebeurt. Ais ze mij nakomen naar Edinburgh en me willen terughalen, maak ik mezelf dood Maar als ze nu ongerust worden? Neen, je moet het beloven, Sue. Het kon toch best, dat je mij niet gezien bad en dan zou je niets geweten heb ben. Ik zou gek van angst geweest zijn, adde waart, weggegaan zonder een woord achter te laten Dat weet ik, zei Sandy. Jij bent de enige in de wereld, die iets om mij geeft. Dat ontroerde Sue. Zij hield van San dy, ondanks zijn fouten, maar ze wist ook, dat niemand anders veel om hem gaf. Zelfs de Bullochs schenen meer op zijn tekortkomingen te letten dan op de goede eigenschappen, die hij had. En ze zag ook in, dat het waar was, wat hij zei en dat. hij helemaal niet bij haar had behoeven te komen hoe vreselijk dat ook geweest, zou zijn. Sandy lette op haar gezich!. Ik zou nooit weggegaan zijn, zonder jou goe dendag te zeggen, vervolgde hij, totaal onbewust van het. feit, dat het wel de gelijk zijn bedoeling wa3 geweest Nooit van mijn leven! Je moet het. me he ioven, Sue. Nou goed ik zal het beloven, zei Sue. Ik zal het aan niemand zeggen, maar gij moet een brief naar buis schrij ven al zegde daarin ook niet waar ge zijt en ivagge doet. En ge moet mij schrijven en me zeggen hoe alles gaat. Misschien nemen ze oe wel niet aan, voegde ze er hoopvol aan toe. Ze zullen me zeker aannemen, zei Sandy. Ik zal hun natuurlijk niet precies vertellen hoe oud ik ben. Ik ben toch slerk en groot voor mijn leeftijd, niet? O, ja, ze nemen me zeker. Ik zal wel gauw vooruit komen in dienst, mis schien wel officier worden in een paar jaar ge kunt nooit weten. Sue had zulke praatjes al zo vaak gehoord en de schrik sloeg haar om het, hart. Wees niet te. te zeker van Otzelf, zei ze en terwijl ze de woorden uitsprak, wist ze, dat ze dat eigenlijk niet. had willen zeggen. Het was goed, zelfvertrouwen te hebben en als Sandy dat werkelijk in zich kon wekken, was het misschien mogelijk, dat hij nog iets van zijn leven maakte. Maar.... dan moest het natuurlijk echt zelfvertrou wen zijn en geer. overmoedigheid. Ach Sandy was een zorgenkind, dat was hij. Heb maar geen zorg, Sue, zei San dy, als had hij haar gedachten verstaan. Je zult nog eens trots op me zijn. Sue. Wacht maar. Ik hoop het, Sandy, ik hoop het écht, zei het meisje, zijn arm nemend en in zijn blond jongensgezicht kijkend. En ik geloof, dat het leger een goede werkkring voor je zal zijn Maar je moet- flink zijn en volhouden en hard werken en er niet te veel v. verwachten ten in het begin. Er zullen wel een hele boel dingen zijn, die je niet prettig vindt, maar ieder mens moet. in zijn le ven dingen overwinnen, die hij niet prettig vindt. Ik moet, nu gaan, zei Sandy, haar in de rede vallend. Ik verlies hier maar tijd. Ik zal door de heuvels naar Lang- town gaan en daar de trein nemen. Heb je geld? Ja, zei Sandy kort. Hij vond de ver melding van geld niet erg prettig. Het voorval in de winkel wilde nij liefst zo spoedig mogelijk vergeten. Sue keek verbaasd op. Een aanbod van geld had Sandy nog nooit afgesla gen. Maar.... begon ze. Maak je niet bezorgd, zei Sandy weer. Ik ben geen kind meer en ik weet wat ik doe. Het zal heerlijk zijn op mijn eigen benen te kunnen staan, zonder mensen, die mij de hele dag nalopen en hun neus in mijn zaken steken. Dat heb jij nooit gedaan, Sue. Jij bent altijd goed voor me geweest! O, Sandy ik vind 't akelig, dagge zé weggaat. Ik kan niet anders doen. Vader wil me in de bakkerij hebben en dat. kan ik eenvoudig niet doen. Ik wil mijn eigen leven leiden; ik wil wat van de wereld zien. Hij voelde zich al onafhankelijk en vrij, want dit gesprek met Sue had hem moed gegeven niet zozeer door wat zij tegen hem gezegd had, doch door wat hij gezegd had tegen haar. Hij voel- j de zich al geen vluchteling meer voor de wrekend* hand der Justitie, maar 'n man, die de wereld inging uit lust tot avontuur en om fortuin te maken. Hij zag zichzelf al promotie maken, lof en eer oogsten door nauwgezette dienstvervulling. Hij hoorde de kolonel al zeggen: „Pringle is de man, die wij hebben, moeten Jullie kunt je aan een man als Pringle spiegelen". En dan zou den ziiii kameraden die altijd jaloers op hem geweest waren, op hun neus kij ken. Bemoedigd door deze toekomstdro men nam Sandy afscheid van zijn zuster en vervolgde zijn weg naar de brug over de rivier en de hoofdweg naar Langtown. Hij bleef nog een paar maal staan om haar toe te wuiven en Sue wuifde terug. (Wor.it vervolgd).

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 4