Cjroen c2tvarL-JexeU in het L Texelse middenstandsfamilie vierde feest Maar er was ook een ernstig woord Hauapirin bevrijdt U van kou en pijn! De kievitseieren liggen voor het grijpen Maar waar Ben Koger vond eens een nest met vijf eieren Een win keistraat stoomde naar T exel ATERDAG 26 MAART 1949 62e JAARGANG No. 6308 COURANT ^Uitgave v h. Fa Langeveld De Rooy bri Boekhandel Drukkerij - Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 Tel 11 g|BfiS5SS£^@<8KiBaHBi Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek Rocterdamsche Bank en Coöp. Boercnleenb. Postgiro 65 2. Abonnementsprijs f 2,45 per halfjaar ne en gr De Dinsdag in Hotel „Texel" gehou- en tamilieavond van de Alg. Texelse [iddenstandsvereniging is goed ge laagd. Er was veel belangstelling en "jfien het uur van scheiden viel het as al X uur! zag men al weer ver ingend uit naar het volgende festijn in 950. De lieer C. v.d. Kooi opende met een oord van welkom, in het bijzonder tot e heer Pijl, de propagandist van de iiddenstand, die een korte rede zou ouden. Maar voor de heer Pijl van wal tak, werden we eerst vergast op man- oline-, accordeon-, piano- en guitau'r-, ïuziek, een alleraardigst en se m bi- aarbij Corrie van den Berg, Tiny lens en Babs Miehels als lady croo- ers, het vocale gedeelte verzorgden. j Daarop was het voord aan de lieer l>ijl. (Dinsdag 2!) Maart a.s. kunt u hem an 7,15 tot 8 uur weer horen onder de Jitel „Oonsumentengunst eist zaken- *unst"). Een vlot spreker, die zijn betoog met eel humor kruide. De heer Pijl, bondspropagandist, de vfceestelijke vader tevens van dergelijke amilieavonden, begon met te wijzen op iet feit, dat de middenstand in het ver eden niet begrepen hebben, welk een 0< tracht een organisatie biedt. Hij ver til lengde zich er over zovele dames aan- rezig te zien: de vrouw is vaak de bes- e stimulans voor het bedrijf, zij is dik- ijls de stuwende kracht en zal beter ïog dan de man aanvoelen, hoe drin- hfeend het leggen van een hechte band es ussen de middenstanders nodig is. tic noet hierbij met nadruk op vijzen. Ze- :er, wij willen vanavond gezellig bijeen i'ijn, de zorgen aan kant zetten en wel- ieht vond menigeen het helemaal geen ;oeie ruil, toen die charmante meiskes, Ie bloem van het eiland, van het toneel erdwenen om plaats te maken voor een irnve taaie, maar een ernstig woord is 48:eker op zijn plaats Helaas constateren wij nog te veel 'oot- ^jsingen in de familie. Dat hoort in een atsoenlijke kring niet thuis en over het woord concurrentie willen v ij het na- uurlijk helemaal niet meer hebben, dat lebben wij op Texel uit ons woorden- oek geschrapt en er het woord Oollegia- iteit voor in de plaats gezet. Weet toch, dat de middenstand sterk is, dat zij latente krachten bezit, dat die samengebundeld moeten worden om eer. stem te krijgen in het grote geheel, in de sociale hedrijfspolitiek. Wij, volwaardi ge zonen lan de Staat der Nederlanden, zitten in een moeilijk parket, want ons land is berooid. Wij moeten offers bren gen, vele en zware, te zwaar want wij zitten in de hoek, waar de klappen val len. Het bedrijfsleven wordt, te zwaar ge drukt, ons worden te veel lasten op de schouders gelegd De ondernemersbe lasting had er nooit geweest moeten zijn n allang weg moeten zijn. fs die belas ting gerechtvaardigd?' De lasten en de lusten, de reehten en de plichten van elk volk vormen de grondwet. In dis grondwet staat, dat. op het. punt, van de belasting geen privilege mag bestaan, maar een ambtenaar, die op zijn slofjes vijfduizend gld. verdient, betaalt geen ondernemingsbelasting. Dat zit scheef! De middenstand heeft altijd voor zich zelf moeten zorgen, dat heeft haar taai gemaakt en zodanig, dat. zij nimmer ten onder zal gaan. Zii is even veerkrachtig als zo'n stoere den, die iedere storm weet te trotseren. In de oorlog hadden we het niet ge makkelijk, na de oorlog was het zaken leven beslist moeilijk geworden, daarom moeten wij van Dollard tot Schelde als één man onze belangen verdedigen. Tk hoop, dat u mij begrijpt. Texel en Ter- neuzen, twee uiterste, in geografisch op zicht, geven het goede voorbeeld. Spr. wees voorts op het feit, dat de middenstand van sociale zorgen wordt uitgesloten en hoe bezwaarlijk de loon beslag is een maatregel, die genomen moest worden doordat 't voedselpakket wegens uitvallen van regeringssubsidies duurder is geworden. Het. uitkeren van hogere lonen is verklaarbaar, maar dat de middenstander nu .juist, het gelag weer moet betalen. De winstmarge te laag. De winstmarge is veel te laag. Wij moeten actiever worden en Den Haag op deze toestand wijzen, wij zijn nog ni?t represenlabel genoeg doordat de mid denstand een individualistische mentali teit. bezit. Nogmaals zeg ik met klem: la ten wij meer naar elkander toegroeien. Wie de jeugd heeft. De jeugd staat voor de poorten van de toekomst, als die poorten opengaan, moeten zij gereed zijn tot de strijd, zorgt dat je gewapend bent met de nodige kennis, het middenstandsdiploma, vak diploma, enz. Hebt belangstelling voor de organisa tie, bouwt mede aan de vereniging, jul lie met frisse ideeën samen met de ge routineerde collega's l'en 3lotte wees spr. nog op de collec tieve reclamecampagne. „Het werk van de S.R.M. heeft uw steun nodig, het is uw belang. Er is 20,000 bijeen, maar er is veel meer nodig". De middenstanders nog eens aanspo rend zich schrap te zetten tegen de moeilijkheden, merkte spr. op, dat de minister van econom. zaken het met de middenstand goed voor heeft, waardoor er w eer nieuwe mogelijkheden komen. Weet, dat uw honden voor u op de bres staan en ook verhoging van de onderne mingsbelasting wisten te voorkomen. (Applaus) De heer Jn. Agter vertelde hierop de wederwaardigheden van boer Joaehem, dhr Van der Kooi sprak een pakkend gedicht uit over het wel en wee van d° Middenstand gedurende de laatste jaren. Hanny Duinker, Bets Langeveld en Wim Boon zongen verschillende leuke liedjes en kwamen later op de avond nogmaals terug. Een van de vele attracties vormde de hersengymnastiek onder leiding van de heren De Wilt en.... Kees Mets. II ziet hoe veelzijdig de edele turnsport il niet 'beoefend kan worden. Ook in dit genre was dhr Mets een kundig leider! Hannv Duinker vertelde als Mieke, hoe de stand was, A bleef voortdurend aan de kop, maar B volgde in felle sprint. Jammer, dat dhr Craanen te laat in greep, toen men in de werken van Beet boven ging strunen. Dat. kostte groep B de taart, maar enfin, wij menen te we ten, dat 't, dank zij 'n gul gebaar van A toch koek en ei is geworden tussen de twee kampende ploegen. Dhr G Bakker vertelde het verhaal van de Zeven Geitjes, uitgelegd door 'n Amsterdamse jongen. Een aardig spul was de wedren op houten paarden, maar die maakten zulke capriolen, dat ae meeste amazones (alleen dames mochten deelnemen) ver voor de finish in het zand beten. Tiny Flens, die stellig meer in het zadel heeft gezeten, won de eer ste prijs: zij vloog er over! De tijd vloog mee en voor je er. aan dacht was ergens de eerste haan naar buiten getrippeld om de op krieken staande nieuwe dag aan te kondigen •Maar voor men tot korte kennismaking met Moipheus besloot, werd nog het Wilhelmus gezongen „Uw dienaar 't a' len stond", Oók dienaar van de gemeen schap, want de goede middenstander wéét, dat hij een dienende taak heeft. MAAKT HEN GELUKKIG! Voor de functie van onderwijzeres aan de kleuterschool in de Waalderstraat meldden zich wel zes gegadigden. Be noemd werd Betty van Egmond. Naar wij voorts vernemen wordt d school door ruim 100 leerlingen bezocht, men komt ruimte tekort, want wel 20 kleuters staan op de wachtlijst geboekt! Aan speelgoed bestaat, grote behoefte. .Laten wij in de krant om speelgoed vragen", meende het bestuur, „de grote schoonmaak gaat beginnen en er zijn toch altijd kinderen, die aan het speel goed zijn ontgroeid. Ze worden te groot voor een pop, ze generen zich om met een wagentje te rijden en zo voort!" En zo kunt u, lezeres en lezer, elders 'n adv. vinden waarin speelgoed wordt gev raagd. Gedenk de kinderharten gedenk de kinderhanden, die bezigheid vragen! Denk terug aan uw jeugd en wéét, dat een in onze ogen kleine verras sing een kleuter in de wolken brengt Iedereen inspectere -zijn kasten. Mej. Th. Room, Waalderstraat, hoopt op ve le berichten Uw geschenk wordt om gaand afgehaald, want de school zit er om te springen. Koker a 50 tabletten 75 cent in alle wel voorziene Apotheken en Drogisterijen ZAKENNIEUWS SPAART MEE! Een door fa. M. en A. J. Vonk in dit nr, geplaatste adv. vertelt ons hoe men door een spaarsysteem gemakkelijk aan een prima fiets komt, een Zephier rij wiel. Bij deze agent vraagt men een spaarboekje aan. Stort een riks, krijgt daarvoor 5 zegels van f 0,50 en komt het ingevulde boekje thuis dan ziet u, dat de fa. reeds f f.voor u heeft gestort. Als attractie. Uw saldo is daardoor al f3,50. Wij hebben een lijst van dankbare spaarders ingezien die zeer tevreden waren over het sy steem en. over de fiets zelf! ZON. MAAN EN HOOG WATER De zon komt 26 Maart op om 6,28, on der om 7,04. Maan: 29 Maart N.M., 6 April E.K. Hoog water ter rede van Texel: 26 Maart 7,51 en 8,11. 27 Maart 8,39 en S,54. 2S Maart 9,13 en 9,25. 29 Maart 9,43 en 9,56. 30 Maart 10,12 en 10,23. 31 Maart 10,39 en 10,50. 1 April 11,02 en 11,15. LAAT UW POSTSTUKKEEN VOLLEDIG ADRESSEREN. Als gevolg van de onvolledige adres sering van brieven, briefkaarten, cou ranten en andere stukken, bestemd voor de bewoners van Texel, wordt dagelijks een groot aantal poststukken te Den Burg ontvangen, welke voor de andere dorpen op Texel bestemd zijn, waardoor deze post belangrijk vertraagt. Verbetering hierin kan alleen worden verkregen, als in het adres de plaats van bestemming, dus het Postkantoor, dat met de bestelling is belast, wordt ver meld en niet zoals herhaaldelijk het ge val is, alleen de naam van de geadres seerd? voorkomt, gevolgd door de aan duiding Oost. Texel, Prins Hendrikpol- der, Texel, of ook wel O of E (slechts gevolgd door oen huisnummer) Texel. Bovengenoemde adressen zijn onvolle dig, omdat hierin de naam van het kan toor van bestelling ontbreekt. Bovenbedoelde adressen behoren te luiden: bv. H. M. Jansen Oost te Oosterend (Texel). W. de Groot, Prins Hendrikpolder te Oitdesehlld (Texel). E. van den Berg, E. 28. te Eierland Post De Coeksdorp. Indien men zijn stukken laat adresse ren,' zoals in bovengenoemde vooibeel- den is aangegeven, kunnen de expedi tieambtenaren op de treinen en op de expeditiekantoren zien, aan welk kan toor de stukken moeten worden gezon den. Van zeer groot belang is het derhalve, dat men zijn correspondenten inlichj om trent het juiste en volledige adres, zo mogelijk aangevuld met straatnaam eu huisnummer. Dit is vooral voor perso nen met dezelfde familienaam, niet al leen gewenst, doch zelfs noodzakelijk. Ter .niichting van de afzenders zijn gedrukte adreswijzigingen aan alle kan toren der Posterijen verkrijgbaar :i 2 cent per stuk. Onbetwist de beste tandpasta INGEZONDEN. KINDERBIJSLAG In de krant van Zaterdag j.l. Las ik met aandacht een gedicht Door een kleine Middenstander Aan de Overheid gericht. Geel' ons, schrijft hij, kinderbijslag Wij wacljten reeds met veel geduld Dan komen w' ook eens „ruim" te zitten En de klerenkast moet aangevuld. Nu wil ik allerminst beweren, Dat zo iemand liet niet nodig heeft, Ook hij zal iedere cent wel keren En ook blij zijn dat-ie leeft. Maar toch hoop ik dat de dichter Niet met de gedachten loopt, Dat diegeen, die nu geniet van bijslag In de ruimte zit en maar kleren koopt 't Zou voor U een uitkomst geven Elk die 't van zijn kant beziet, Gij zoudt direct uw kinderen- kleden. Wij kunnen 't ondanks bijslag niet. D. Bonne Als er één schaap over de dam is volgen er meer en als er één kievitsei is gelegd, vol gen er ook meer, maar, tja... die primeur ziet u, daarop loert heel eierzoekend Nederland en Ben Kooger, die op het vogel eiland Texel bekend staat als de beste elcrzoeker Is de laatste week dan ook voortdurend op zijn qui vlve geweest. „Een dag of tien geleden zag ik de kieviten nog in groe pen rondvliegen, eind vorige week ontdekte ik verscheidene paartjes en aan het schermen kon je opmaken, dat het ernst werd met hun toekomstplannen!" aldus Ben, die goed gehumeurd is, want de periode van het eierzceken vindt hij de mooiste tijd van het jaar. Zodra zijn werk aan kant is, trekt, hij de polders in, weer of geen weer. „Vroeger had je hier drie zoekers, die er speciaal hun werk van maakten, die zoohten van vroeg tot laat, maar door de bemaling der landerijen is de kievitenstand tamelijk achteruit gegaan. Er huizen er nog heel wat in de na tuurmonumenten, maar die worden na tuurlijk beschermd." „Zo, dus die ouwe garde is niet meer actief", vragen we. „Nee, enkelen zijn al jaren dood en de anderen gaan er niet meer op uit, hei is vermoeiend werk en.... je moet flink kunnen springen over de sloten en zo". Inderdaad, een kievitsei krijg je niet cadeau en daar komt nog bij, dat je r slag van moet hebben om de nesten te vinden. Wij vertellen Ben, dat Jan Kaaij een boekje heeft geschreven onder de titel „Hoe zoeken wij kievitseieren?" Ben hecht niet vee] waarde aan die „schriftelijke cursus", de praetijk is ook hier de beste leermeester ach, 'u ander leermeester is er niet! Hoewel hij nog nooit een gehele dag aan het zoeken is geweest, heeft hij op één enkele trip wel eens 30 eieren ge vonden. Zijn beste seizoen bracht ruim 200 eieren. „Je komt bij een perceel land, waar je nesten met eieren verwacht, en dan?"... „Eerst het terrein kalm overzien Ja, de -eerste vereiste is een scherp gezicht. Je volgt de gedragingen van de kievit. Als zo'n vogel scherend over de grond vliegt kun je er zeker van zijn, dat ie van de eieren lyimt. Hoe meer eieren, hoe sluwer-ie wegvlucht en is er een greppel in de buurt, dan duikt-ie daar heel graag in om een 50 met-er verderop weer te voorschijn te komen. Een kie vit met lawaai heeft geen eieren, maar die stille sluipers moet je in de gaten houden! Van de meeuwen niets dan slechts, die doen nog altijd veel kwaad door liet roven van eieren en jongen, maar toch vind ik door de verschijning van een meeuw vaak spoedig het nest van een kievit, want wordt een meeuv. op zijn vlucht over een bepaald gebied Toen de „Veluwe", van de rederij Zvaag, een van Ned. grootste binnen schepen, Dinsdagochtend j 1, het Texel- stroom kwam opvaren zal menige visser en bewoner van de waddenzeekust wel grote ogen hebben opgezet en zich heb ben afgevraagd, wat die boot daar om streeks deze tiid van het jaar zocht. Nu al met toeristen op stap? Wij zijn vuri ge propagandisten van de vacantiesprei- ding. „Komt naar Texel in Mei, dan is de vogelwereld op haar mooist" zij de slagzin, maar een bezoek aan ons eiland in Maart, nee, die maand is te grillig, dat moet teleurstelling baren. Nu, deze prachtige, wit geverfde pas sagiersboot, die zomerdag tussen Am sterdam en Harderwijk vaart had ditmac! een bijzondere functie: zij was omge bouwd,'omgetoverd mogen wij wel zeg gen, in een showboat met 25 stands, waarop de fa. Jac. v.d Laarschot, de bekende Alkmaarse grossierderij ter ge legenheid van haar 12,5 jarig bestaan 25 stands had ingericht. Zij grossiert in sigaren, chocolaterie en suikerwerken, maar het leek wel of zij ook „in de bloe men" is gegaan, want alom waren de stands door prachtige bouquetten op gefleurd. De show was een lust voor het oog en iedereen uitte dan ook zijn bewondering voor wat de etaleur hier gepresteerd had: een winkelstraat in feestsfeer. Tal van winkeliers kwamen een kijkje nemen, nadat zij door de jubilerende fa. per folder tot een bezoek waren uitge nodigd. De fa. bleek kosten noch moeiten te hebben gespaard om de reclame zo doeltreffend mogelijk te doen zijn. En, zoals het op 'n herdenkingsfeest gaat: je hoefde niet op een droogje te zitten. Daarvoor zorgden o.m. twee charmante meiskes, die ons al dadelijk een kop chocolade presenteerden. Op wel 19 plaatsen in deze provincie laat de „Veluwe" haar anker vallen: Texel, Urk, Aalsmeer, Zaandam, overal waar water stroomt komt de feestbool Succes met deze onderneming. Vermelden wij nog, dat iedere winke lier in de gelegenheid werd gsteld tot aankoop van een Vedels Jubileumpakket Dat zag er goed uit! WELKOM THUIS! J. v. d. Kerkhof, Z.V. n, Weverstraat 28, komt 27 Maart met de Grote Beei thuis. VOOR DE SCHAPENHOUDERIJ. Door het merendeel der schapenhou ders is aan het verzoek van de besturen de landbouworganisaties voldaan en is '/i pet. van de door hen ontvangen scha pensteun afgedragen aan hef fonds ter behartiging van de belangen der scha penhouderij °P 'lexel. Ruim f850,is hierdoor bijeengebracht. De weinige schapenhouders die tot dusverre v?i- zuimden aan het verzoek der organisa ties gevolg te geven, worden nog gaarne in de gelegenheid gesteld gelden voor het fonds af te dragen. De commissie ui' de landbouworganisaties houdt hiervoor zitting tijdens de uitbetaling van het melkgeld der C.Z. Eendracht op Maan dag a.s. ir „De Zwaan". De besturen der org. vertrouwen, dat iedere schapenhou der bereid zal zijn een klein geldelijk offer te brengen teneinde hiermede een bedrag bijeen te brengen, dat in de toe komst kan worden aangewend om speci aal de belangen van de schapenfokkerij op ons eiland te dienen. Zie adv Woensdagmorgen belde burge meester Rehorst ons op. Nee, geen bijzondere persconferentie, iets veel belangrijkers, althans voor hemzelf, want zojuist hadden W. Dootjes, De Coeksdorp 93 en G. Mollenhof K 58, hem het eerste A-ievitseitje geoffreerd. De traditie getrouw. De vondst was gedaan op het in aanleg zijnde vliegveld. Die kievit zal gedacht hebben „nu of nooit, want voigend jaar krijg ik daartoe wel geen kans meer" Burgemeester, dat het U wel be kome en dat Uw tong zich nog me nigmaal aan het eerste product van zo'n Texelse kievit-pionier mag strelen of. heeft mevrouw hem U afgesnoept? door. een mannetjeskievit aangevallen, dan kun je er zeker \an zijn, dat. daar het. wijfje op eieren zit. En dan moet je er altijd rekening mee houden, dat de vogels tegen de wind in opvliegen, ze zitten ook altijd met de kop naar de wind." „Wij hebben vaak horen verkondigen, dat je het beste 's morgens vroeg op de „eierzoek" kunt gaan". „Die tip moet je zo zien", zegt Ben, „wie het eerst komt, het eerst maalt: je bent dan veelal andere zoekers een slag voor, de ene kievit legt 's morgen, de an dere 's middags. Als ze drie of vier °ia- ren hebben, blijven ze op het nest, maar als ze één of twee eieren hebben ge legd, blijven ze niet „thuis", dan moeten ze weer wormen gaan zoeken \oor d? volgende productie. Veel wormen kun nen er nog niet zijn, er is te weinig wa ter gevallen". „Waar liggen de meeste eieren? Op bouwland of op weiland?" „De meeste vind je op het weiiand. doordat er op liet. bouwland vaak bedrij vigheid is: eggen, wieden, zaaien en zo. Trouwens op liet weiland is het om streeks deze tijd van liet jaar ook niet zo rustig nog: er moet mest gestrooid wei den". Gezien die werkzaamheden is het he lemaal niet erg, dat er tot 19 April g - i aapt mag worden, de nesten worden an ders toch gestoord of vernield. En een broedende kievit, die wordt verjaagd of wiens nest wordt verwoest door land bouwwerktuigen besluit niet spoedig tot een tweede broedpoging. Wel zijn liet hardnekkige leggers: Ben werkt graag met aardappels, liefst de Eigenheimer poters, die veel op een kievitsei lijken Soms probeert een kievit viermaal een nieuw legsel, maar telkens in een ander nest Deze vogels zijn trouw aan hun do mein: vogels, die veilig en wel uit Frankrijk terugkeren (daar zijn zij niet beschermd), zoeken in de regel hun oude terrein weer op. Dat kon bv geconsta teerd worden door het feit, dat een kie vit met een witte wiek steeds weer op hetzelfde stuk weiland werd waargeno men, drie jaar achtereen. Trouwens zo zijn er meer vogels, die trouw zijn aan het oude gebied, liet oude perceel land! Zo vertelt de eierzoeker-eerste klas ons heel wat bijzonderheden. Op eenmaal duikt hij in zi.jn archief, lpgt ons een fo to voor en vraagt glunderend „Hoe vind je deze?!" Wij zien een nest van een kievit nel vijf eieren. In ieder ander geval zouden wij aan de betrouwbaarheid van die plaat hebben getwijfeld, maar Ben is een geloofwaardig persoon, hij neemt ons er heus niet tussen, ons leken, die. nog nooit een nest, met ook maar één eitje door eigen „instinct" hebben ont dekt NOG EEN „EERSTE" KIEVITSEI. De heer II. J. Kager, lTet Noorden, vond op Woensdag 23 Maart een kie vitsei. Met elkaar werden die dag dus drie kievitseieren geraapt. Een goed b. - gin! Donderdag „stond de telefoon niet stil" vanwege de eerste kievitseieren, die geen eerste meer waren dus.

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 1