Cjvoen ^wartsjexeh het L „Hij hacl met iedereen goede*connexties" De jeugd van De Waal vierde feest Excelsior veertig jaar Kunstavond Dames Meijer namen afscheid van Het Witte Kruis /OENSDAG 30 MAART 1949 TEXELSE 62e JAARGANG No. 6309 COURANT I Uitgave v h Fa. Langeveld De Rooy I Bockhandel Drukkerij - Bibliotheek Den Burg Texel - Postbus 1 1 Tel 1 l Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek llotcerdamsche Bank en Coöp. Boerenleenb Postgiro 65 2. Abonnementsprijs f 2,4 5 per halfjaar Jan de Vries gaat met pensioen Jan de Vries, de agent van de N V. T.E.S.O., zal morgen de laatste auto boeken.de laatste vracht goederen controlercu, de laatste tiets In ont vangst nemen. „Met de laatst boot terug?" Want Jan de Vries gaat Donderdag 31 Maart met pensioen, na de maatschappij gedurende 32 jaar op voorbeeldige wijze te hebben gediend. Er is een tijd van ko men en er is een tijd van gaan. Die laatste is thans gekomen en Jan de Vries kan er nog niet goed bij. dat het al weer zo lang geleden is1916! Toen volgde hij wijlen de heer C! err it Blom als agent voor TESO op. „Je schrijft er toch «el 't een en an der over?" vroeg ons de heer J. J. v.d Vlies, directeur van de onderneming. Als men zoiets vraagt, weet je meteen hoe zeer de relatie wordt gewaardeerd, ach, iedereen, die met Jan de Vries ie maken had, vindt het jammer, dat hij gaat „stil leven". Wij weten niet, ol' het érg stil zal worden: hij zal voorlopig z'n haventje wel niet kunnen missen en er nog heel lang rondstappen Om op de hoogte te blijven met het wel en wee! Om ze allemaal te blijven volgen: de vrachtrijders, de walknechter., de passa giers, de automobilisten. „In het drukste van het seizoen konten er met de laatste boot. dikwijls nog meer dan duizend kisten groenten aan. Ti; geef slechts een voorbeeld. In al die jaren hebben wij nooit klachten vernomen omtrent verkeerde verdeling e.d.", aldus de directeur, die zeker wel liet initiatief zal nemen tot een huldiging bij het afscheid! „Is u ui Oudesehild geboren?" vragen wij de lieer De Vries „Neen, in Warga". (ieboortig in Friesland, is liij toch iti hart en nieren Texelaar geworden. Heel toevallig kwam hij in 1903 in contact met schipper I' Bakker, die tusser Texel en Harlingen voer. Hij werd dek- knecht en vervolgens werkte hij enige tijd op de beurtschepen van wijlen de heren Bruin en Mets. Toen de he"r Stompff, destijds directeur van de TESO, hem polste of hij iets voor het beroep i agent voelde, sloeg Jan de Vries meteen toe en hij heeft er nooit spijt ven gehad. Toen was hij 36. „Het zal de laatste 10, 15 jaar heel «at drukker zijn geneest, dan toen u ,n '16 de eerste goederen hielp verzend n!" „Ja, nu zijn wij in de drukste tijd van liet jaar met z'n vijven, maar vroeger stond ik er alleen voor!" Toen had de TESO één boot in de vaart en wel de „Dageraad", terwijl de „Ada van Holland" in reserve werd ge houden. Nu hebben wij de „Dokter Wa gemaker", de „Marsdiep", de „Voor waarts" en de „Twee Gebroeders" (het beurtschip op Harlingen). Hoeveel auto's er in 1016 werden ver voerd vertelt het archief niet, men be gint pas te noteren in 1921, toen er 196 auto's over de plas ïrden gebracht. In 1948 was dit aantal gestegen tot meer dan 10,000! Vele automobilisten maken gebruik van de telefoon 0111 te informe ren of overvaart mogelijk is, wanl al kan de „Dokter Wlagemaker" heel wat auto bergen, soms is de liefhebberij zo groot, dat men verstandig doet eerst eens poolshoogte te nemen om niet t" worden teleurgesteld. Dan vroeger! Toen De Vries in dienst trad was de verschijning van een auto een evene ment. Men had toentertijd meer vertrou wen in. de diligence en op het. plaatje uil die tijd. dat wij bij dit artikel afdru'k- kenn, ziet u ook, dat. de „deli" in het midden is geparkeerd, terwijl de au'.o met liaar in onze, aan stroomlijn gewen de ogen zonderlinge bouwstijl zich te vreden heeft moeten stellen met. ecu plaatsje onder aan de dijk. Maar de rol len zouden worden omgekeerd: de auto zou het verkeer gaan beheersen en dan zou de diligence aan de dijk worden ge zet! maar de diligence (midden) z.ou aan de dijk worden gezet. Wij praten over de voornaamste ge beurtenissen uit al die 32 jaren. Wij merken aan De Vries, dat bet scheiden hem niet gemakkelijk valt, bij gaat. op in zijn werk. Hij zal zijn zoon nog w-I eens willen assisteren en mischien heel" die vader nog wel eens nodig «ij spie ken zo maar een vermoeden uit om vast te stellen, dat er heel wat voor zo'n agentschap komt kijken. „Een prachtig radiotoestel heeft u daar!" Het blijkt gekocht tfe zijn voor de in houd van de enveloppe, die hem op zijn 65ste geboortedag werd overhandigt. Steeds heeft TESO haar agent willen b-, wjjzeg, dat zij waardering heeft, voor zijn werk, dat je soms midden in de nacht kan roepen, want als de bont een extra reis moet maken om een zieke te vervoeren, dan moest De Vries zijn bed uit en de nacht in om de kapitein, d- machinist en de dekkneohten te porren. Hij maakte lange dagen, want de eer ste boot vertrok al om 4,20 uur. Dat was dan de zomerdienstregeling, maar win terdag kreeg je je geld ook niet voor niks, want bij ijsgang moest de agent 0)i het Horntje present zijn. De Vries is er verscheidene keren te voet heenge gaan. Wat zal toen de koffie en zo heer lijk hebben gesmaakt, daar bü tant. Mien aan het Horntje! „Het had een haartje gescheeld of ik had die Russenoorlog niet overleefd!" zegt De Vries, als «ij naar de bunkers kijken, die nog steeds bij de haven lig gen en onze gedachten terugvoeren naar die angstige tijd „Ik stond in het pak huis, toen 'n kogel door de deur vloog cn vervolgens ging-ie dwars door mijn pet!" Het is zijn tijd niet geweest. In die oorlogsdagen werd Jan de Vries door de Duitsers gesommeerd d bemanning van de boot lot hun taak te roepen. De boot moest naar Den Helder. De Vriés, noch enig ander lid wist, wat er aan,: de hand «'as. Later, loen de eer ste grpnaten in de- haven vielen, begre pen zij genoeg. Wij bomen nog wat voort. Informeren ook eens naai liet melkvet-ver, dat vroe ger zo belangrijk was. Vooral toen rit Fierlandse melkfabriek werd opgeheven en „De Eendracht" nog opgericht moest worden. Toen gingen er heel wat bussen ais consumptiemelk naar Den Helder. Lang maken «ij liet niet, want D' Vries heeft de boot al zien aankomen en dus is het werken geblazen. Na een kwartiertje zitten wjj weer in Den Burg. Vroeger, toen De Vries het agent schap aanvaardde, zou de verslaggever minder spoedig thuis zijn geweest, want toen was de nieuwe weg Burgzicht-Haven nog in aanleg en al het verkeer ging over de Oudeschilder zeedijk, langs liet fort „De Schans" en vervolgns over de Hogeberg naar Den Burg. Eigenlijk we! jammer, dat de haastige tijd ons dringt tot het nemen van die korte, vlakke route. De Vries, wij wensen u een gelukkige pensioentijd, U en uw vrouw. Wij hopen dat u nog lang getuige mag zijn van onze bloeiende Teso endat u ook wat wen nen zult in bet dorp, waar uw nieuwe woning staat Tja, als u het voor het zeggen had, zoudt u li.1 ver niet gaan verhuizen Dat begrijpt, 'n ieder die genoten heQft van het kostelijk mooie uitzicht op de haven, het schone i "V" overzicht, dat je hebt ■•asT».. vanuit uw kamer, waar wij zo gastvrij werden ontvangen W terwijl de „Ada van Holland" in reserve werd gehouden PROEFTOCHT OP NOORDZEE. Zomerdag maken duizenden badgas ten aan het Seheveningse strand een ple ziertocht met hel amphibievaartuig. dat vanaf liet strand het water inrijdt en daarna een leuk reisje over de job maakt. Het duurt daar een half uur er, kost twee kwartjes. Het is een goede gedachte van onze pensionhouders om deze wagen voor het a.s. seizoen naar Texel te dirigeren. Vrijdagmiddag om half 3 vindt op het strand achter De Koog een demonstratie nlaats Er kunnen 50 liefhebbers mee Vrijdag zijn tussen' Iwaalf en één uur r.n de Groeneplaats (voor het terras van Hotel ..Texel") gratis kaartnn verkrijg baar. Wie het eerst komt het eerst. meevaart! Ons verslag van het kinderfeest in De Waal kunnen wij aansluiten aan de feestavonden, die in M.-Eierland werden gehouden, want ook m De Waal was liet succes groot. En ook het financiële re sultaat is goed geweest. De heer Kleve, liet Hoofd der School tc M.-Eierland, die een tegenvisitie aan De Waal bracht, vertelde ons daar. dat ze ruim 500 gld. voor de schoolreispet bijeen gekregen hadden, vorige jaar „slechts" 320 gld. In De W-aal berustte de leiding bij de lieer Kuijs, liet Hoofd der School, die geassisteerd door juffr. Bekenkajup, ecu alleraardigst repertoir bracht. Er werd op zoveel belangstelling ge rekend, dat men eens ging praten met buurman Vermeulen, die daar aan het einde van liet dorp zo'n idyllische stolp heeft staan. Hadden zij daarin ook niet liet Sinterklaasbal gehouden? En in Sept de jubileumfeesten gevierd? „Best", had Vermeulen gezegd en zo «rerd ouder leiding van timmerman Koo- ger een klein toneeltje opgebouwd. „Van de zomer zal-ie hier wel kam peerders houden", meende iemand. Nu, daarvoor is de stolp zeergeschikt. Hrt bijzonder hoge puntdak, dat veel op een K'gyptische pyramide gelijkt, heel't bo vendien ten goede aecousliek. Dus, ais de. kampeerders hun levenslust eens wil len uitjubelen Aan die zomerdagen dachten wij toen de jeugd, na een openingswoord dooi de lieer C. Bakker, Mennohoeve, van wal stak niet een lentesprookje. Bomen en bloemen stonden nog le dutten toen de lentefee (Collie Betsema) voorhij trok, li eel verwonderd was ze, want wie slaapt er nu, als de schone lentetijd is aangebroken! Rap ging ze de dromers wekken en tenslotte kwam er nog e<v. heel kinderkoor 'bij, dat zong „Wij dan ken blij de Schepper, die 't al tot lever riep" „Ik zal de intermezzo's maar effe vul len", dacht Gerrit Iteijser en meteen haaldc-i1 uit en zo kwam hij telkens weer even met zijn accordeon terug. Het doek ging weer vaneen. En daar stond een keurig nagebootste vogelverschrikker in het land (de coulis sen waren goed verzorgd). Adrie de Wolf sprak hem eens aan en hoopte dat ie goed op de erwten en bonen zou pas- ecu. Daar kwam ook een dokter hij (Piet Keijser Mzn), want de vogelverschrik ker werd ineens onwel. De dokter wist hem spoedig te genezen, tot vreugde ook van de boerin (Maart,je van Heerwaar den Jbd.t. Dan «ril de boer ook voor dokter gaan studeren. Hij koopt eer ABC-boek en geeft zich voor arts uit. Hij krijgt een drukke prartijk. Een oud vrouwtje (Groetje Goemans) en 'n boer (Atie Kooger) worden zonder moeite van hun kwaal afgeholpen. In het twee de bedrijf vinden wij de dokter-kwakzai- ver terug op een kasteel. De kasteelheer (Joop Blankenfoort), vertelt hem, dat er een diefstal is gepleegd „Kan de dokter de daders niet opsporen?" De bedienden (Kees Boot, Cor de Wolf, .Tan de Graaf en Jan Bakker) zijn de daders. O, o, wat worden ze benauwd, als de dokter ook nog helderziende wordl Berouwvol ko men ze bii hem, ze zullen nooit meer stelen. Een kinderkoor zingt op dit die pp berouw een toepasselijk lied. Heel aardig zong bet schoolkoor daar na verschillende liedjes: Roekoe. Als oen He boei «il dansen gaan, Alpenweide. He! voorjaar. Wat is de wereld wijd, en Aan d-" nacht en zongen heel mooi het lied je De krekel en het meisje Omstreeks half elf sloot dhr Rakker met een kort woord, waarin hij de jeugd en haar leiding hartelijk dankte voor het gobodene Ook de jeugd van dit dorp eer pluim op de hoed: de rollen werden he d aardig lertolkt en hoe heette toch dat meisje, dat na afloop van hun stukje nog even de zaal inglnurde of ze zeggen wilde: „Hij was goed, hé!" Gesprekken bij het .Maandagochtend blad (Sportblad!). „Je, ik had gisteravond zó'n bult op m'n kop. Ik kon er niet op liggen!" Zo vierde Oosterend's Fanfare Zijn veertig jariq blazersfeest, En Iaat ik dit meteen maar zeqqen Het is een reuze feest geweest. Bij al hetgeen dat er gedaan is, Bleek één ding duid'lijk, en wel dit Dat 't Oosterender corps Excelsior Er een is waar muziek in zit. Wij mochten daar alzo vernemen, Hoe eenmaal, onder meester Pool, Het corps zijn loopbaan is begonnen, Daar in die oudvertrouwde school. Toen hingen daar nog olielampen, U v/eet wel, met zo'n qat er in, En had Riem Bremer, die de bas blies, In 't spelen niet zo heel veel zin, Dan wist hij wel zo hard te blazen, Dat door het qat onder de peer, De hele lamp werd uitgeblazen, Zo was men toen vaak in de weer. Maar niettemin werd door de leden Steeds ijverig qerepeteerd, En op diverse hoogtijdagen Tot aller vreugd gemusiceerd. Gestadig can klom men al hoger, En menig erepalm en tak Werd door Excelsior gewonnen. Zij bliezen met het grootst gemak. Zoals in elk vereen'ginqsleven, Kwamen ook donk're dagen voor, Maar dat kon hen toch niet weerhouden Zij sloegen zich er steeds weer door. Vooral sinds dirigent Cor Bremer Zo kwiek de maat daar weet te slaan, Is het met het muziekgezelschap Met recht excelsior gegaan. Ook wil ik hier met ere nóemen De jubilaris, de heer Trap, (1) Die van de oprichting af lid is, Zoiets, dat noem ik nog eens knap! Wij wensen in ons Tesselaartje Het corps geluk met dit festijn, En hopen, dat het in de toekomst Ook steeds EXCELSIOR zal zijn. (1) D. Trap. HUIB DE RIJMELAAR H.H. SPORTVERSLAGGEVERS! Dank voor uw activiteit. De correspon dentie dient echter geregeld te worden als volgt: wij ontvangen graag hel ver slag uit de plaats, waar d? wedstrijd wordt gespeeld. De Cocksdorper ver slaggever beschrijft dus de wedstrijd n De Cocksdorp, De Koger verslaggev -r zorgt voor De Koog. En zo voort. Dit maal ontvingen wij bv van één en de zelfde meeting twee verslagen. ■fry ,.Het Masker" organiseerde De uitstekende perscritieken ten spijt mitsgaders de vele affiches en de acvi- iteit van toneelgroep ,,Het Masker" om deze avond, wat liet bezoek betreft te doen slagen, mocht mevr. Backer-Brecd voor slechts een klein gezelschap haar talent ten toon spreiden. Zou de zaal van „De Oranjeboom" met bal na voller zijn geweest? Dan is het niet erg, dal onder deze omstandigheden de stoelen niet helemaal bezet waren. Voelt u? Mevr Backer-Breed werd door de ,\oorz., dhr M. Moojen, met een kort woord ingeleid. Van haai- repertoire noe men wij de gedichten ,,De Toverfluit" van Helène Swarth. ..Daar ginder over de heide" van J. Reddingnis. Proza: „Het sprookje van de witte Erica" van M Nijhoff. De schets „Aanzoek" en het fragment ,.Eva Bonheur" van H. Heijer- rnans mi tot slot ,,'t Salie-avondje van Juffr. Pieterse" van Multatuli. De kunstenares wist van begin tot eind Ie boeien. Vooral met ,,'t. Salie- avondje van Juffr. Pieterse" had zij veel succes. Haar voordracht wekte dikwijls veel pl zier, evenals in „Eva Bonheur". Maai- haar welgekozen programma vroeg ook om stille ernst vaak, als werd gewaagd van leed en zorg. En kleine mensenkinderen geen raad wisten me; aanstormende vragen Ook daarin wist zij diep te treffen en te ontroeren. Van het slot mocht zij een hartelijk applaus in ontvangst nemen en de heer Moojen riep haar zeer terecht een tot weerziens toe. waarbij hij de hoop uit sprak, dat dan de belangstelling, d.w.z de opkomst van het publiek, groter zou zijn. Gaarne sluiten we ons bij die wooi- den aan: liet. aantal kunstavonden is ge ring. zo ook die op populair-wetenschap- pelijk terrein, zoals de cursus, welke 't Nut onlangs heeft georganiseerd en welke eveneens recht had op groter au ditorium Als er zuivere kunst te genieten vaU, viel kan worden geleerd bovendien, is 't van belang van de partij te zijn. Ieder een zal dit beamen en toch. Met ingang van 1 Maart 1949 werd aan onze wjjkver- pleegsters-huisbezoeksters de zusters A. L. en A I. ,1 Meijer, op verzoek, op de meest eervolle wijze ontslag verleend uit de dienst van de afd. Texel van het Witt" Kruis. Aangezien zuster A. 1.. Meijer nog steeds niet her steld is, werd door het bestuur van onze afdeling vanzelfsprekend rekening ge houden met hun verzoek het officiële afscheid door zo weinig mogelijk offii als te doen bijwonen. Van weerskanten hadden wij ons ook dit afscheid uit onze dienst zo geheel anders voorgesteld en gewenst, dit is helaas niet mogelijk ge weest- In verband hiermede begaf in l dage lijks bestuur van onze afd. zich 24 Maart j.l. naar het wjjkgebouw in de Witte Kruislaan. Onze voonz., de heer J C', Rab memoreerde de zeer grote verdien sten der heide zusters in dienst van de wijkverpleging, tbe-bestrijding, zuigelin genzorg enz., gedurende bijna 29 jaren. Onafgebroken jaar in jaar uit heb ben deze zusters enorme afstanden afge legd op de fiets weer of geen weer. In alle uithoeken van Texel konden wij elk ogenblik een der zusters Meijer te genkomen, teneinde onze patiënten zo vel mogelijk hulp te verlenen De be volking van Texel is dan ook ontegen zeggelijk aan deze zusters grote dank verschuldigd voor de wijze, waarop zij steeds in al deze jaren, zich van liaar taak hebben gekweten Het bestuur van het Witte Kruis doet het dan ook een groot gpnoegen in de gelegenheid D zijn geweest, er aan mede te hebben kun nen werken onze zusters die nu dus g»- pensionneerd zijn, een enigszins hc hoorlijko oude dag te verzekeren. Wij hopen dan ook van harte dat zi.j hier van nog geruime tijd zullen'kunnen pro fiteren Namens onze Witte Kruisled ui en dat is practisch de gehele Texelse hevolking bood de voorz. aan de bei de zusters Meijer een gemakkelijke da mesfauteuil aan, waarin het na de inten sief verrichte arbeid in dienst van onze gemeenschap ten bate van de vnlksg1- zondheid aangenaam rusten is. Zuster A. A. .1, Meijer bedankte mede namens liaar zuster voor de waarderen de woorden, voor de steeds prettige sa menwerking niet alleen met bet bestuur maar ook steeds met de H.H doktoren voor de bereikte resultaten betreffend'1 weer oï geen weer de pensioenen en teil slotte bijzond-r hartelijk voor de aangeboden fauteuils, waarmede zij ten zeerste waren ingeno men. Dezelfde dag mochten zij als hulde blijk van de Bond van Plattelandsvrou- «en een grote taart ontvangen. Deze hulde werd ten zeerste op prijs gesteld. De zusters Meijer hebben met zeer i pel genoegen up Texel hun arbeid ver- richt. Ook de bevolking zijn zij dank liaar voor de ondervonden medewerking en steun vooral in de moeilijke oorlogs jaren. Zij zijn dan ook van plan op Texel te blijven wonen, zodra een behoorlijke wo ning beschikbaar gesteld kan worden, verlaten zij het wijkgebouw om plaats le maken voor de zustere Harinck. Wij kunnen ons voorstellen, dat zij eerst dan het, gevpel hebben werkelijk gepension- neerd te zijn, mede in liet belang van onze wijki erpleging hopen wij dan ook, dat hiervoor zo spoedig mogelijk een oplossing te vinden zal zijn. Wy zijn er in geslaagd met ingang an 1 April a.s. voor liet centrum Oos- terend zuster W. Stnfdijk. uit Delf- gouw. bereid te vinden bi,i onze afdeling in dienst te treden, al is het dan onder voorbehoud dat er voor liaar en liaar zuster die de huishouding zal waar nemen zo spoedig mogelijk een ge deelte van een woning of een huis be schikbaar komt. Zr. Stnfdijk neemt voor lopig haar intrek bij mej. Bas, Hoekstr., Oosterend in afwachting van een eigen home. Met ingang van 1 April draait onze wijkverpleging dus weer op volte toeren. Aan alle aanvragen om verpleging enz. kan weer ten volle worden voldaan. Wij roepen dan ook de medewerking in van H.H. doktoren en van onze leden, die 'n beroep kunnen doen op onze wijkver pleegsters indien zulks nodig mocht zijn. Bij hen is u van een deskundig? verzorging verzekerd, R.

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 1