Cjvoen ^mirLr Jéxels in het harL, De Georgiërs waren scherpschutters, maar de Duitse overmacht was te groot Het eiland is bevrijd!" was 'n voorbarig bericht De slagers zijn lijdend voorwerp! Vandaag vier jaar geleden begon een bloedige strijd Zuster Vermeulen is nog zeer actief Want ze is pas zestig VOENSDAG 6 APRIL 1949 'TEXELSE 62e JAARGANG No. 6311 COll PANT Uitgave v h Fa Langeveld Dc Rooy .Bockhandel - Drukkerij - Bibliotheek népcn Burg Texel - Postbus 11 - Tel 11 Ot V e r sch i| nt Woensdags en Zaterdags Bankrek Rotcerdamsche Bank en Coóp. Boerenleenb. Postgiro 652 Abonnementsprijs f 2,45 per halfjaar De Stenenplaats te Den Burg. Tussen kastanjeboom en dorpspomp staat een verkeersbord van de A.N.W.B. Aan dat bord werd een Rus zonder vorm van proees opgehangen. Het slachtof fer werd beschuldigd van moord op een Duitser. „„Ja, ich weisz, ich weiszü" („Ja, ik weet liet wel!"). Eerij Duitse onderofficier staat met.1! rollende ogen voor de troep, die) ptaat opgesteld in het Park te Den Burg en wordt gevormd door Georgische soldaten, dij eenmaal krijgsgevangenen wa ren geweest, doch op straffe van hongerdood in het concentratie kamp door de Duitsers waren geprest in hun dienst te treden. De troep ginnegapt. Dreigend jheft de woedende kommandant, pen jongeman van nauwelijks 20 jaar, zijn vinger op. Het is Maait 1945. 1 Wist deze van haat vervulde [Duitser werkelijk iets? Wat dan? Was er sabotage ge- pleegd? Enige Texelaars, onder kvvie zich ook uw verslaggever bevond, vroegen .zich dit hij het heimelijk aanschouwen van dit tafereel zeer benieuwd af. Wie kon bevroeden, wat de Georgiërs in hun sehijd voer den? En niemand dacht er aan, dat die soldaten toen reeds plannen be- faamden om de Duitsers te gelegener tijd te lijf te gaan. Toen in de nacht van 5 op 6 April mi trailleurs gingen ratelen, geweerschoten Knalden, bevelen weerklonken, zeiden de pit hun slaap gewekte eilanders „oefe ningen" en zich op de andere zijde Praaiend, knoopten zij weer stevige re laties aan met de goede Morpheus. Even later in diezelfde nacht werd Dr. jt'ening, de chirurg-directeur van he: noodziekenhuis, door luid belgerinkel jewekt. Er stonden twee tot de tanden gewapende Georgiërs aan de deur, die hem hartelijk goede morgen wensten en Verklaarden: „Texel ist treil" Of de chi rurg even mee wilde gaan, want bij de overrompeling der Duitsers waren twee iandgenoten-Georgiërs gewond geraakt. „Ons hoofdkwartir is op landhuis Texla, gevestigd, Loladse Sehwalda voert ons aan. Wij zijn 800 man sterk en in heel Noordholland zijn de ahderc Georgiërs en Kaukasiërs in opstand gekomen. Wij hebben de Ortskonimandant ook uit de weg geruimd, kijk, daar staat zijn auto, kom, stapt u in!" Oranje, blanje, bleu en vreugde tranen. 6 April, half twaalf. Schoon straalt de zon over het Texelse heuvelland, de polders, duinen en hossen. „Kijk daar eens, buurvrouw!" roept een Eierlandse boerin, „een auto met on ze Nederlandse vlag, wij zijn bevrijd! Duitsland heeft gecapituleerd!" De ene boerderij na de andere steekt de drie kleur uit, velen kunnen hun ontroering niet verbergen, tranen krijgen de vrije loop. Nog diezelfde week zouden er Wéér tranen, vloeien, tranen van smart, tranen om de doden, de argeloze bur ners, die door Duitse granaten zouden worden gedood of gewond of voor een (Duits vuurpeloton zonder vorm van pro ces zouden worden neergeknald. Was Texel geheel bevrijd? Neen, wamt de batterijen, waar geen Georgiërs lagen, waren door de Duit- J sers bezet gehouden. „De opstand strekt zich uit tot Amster dam", deelde de Georgische kommau- 1 dant, Loladse Sehwalda, den komman dant van de B.S. op Texel, den heer W 1 N. Kelder, mede. Ook dat was «iet juisi. Hier was de wens de vadei' der gedaeb- t jte: die nacht waren twee Georgiërs naar liet Vasteland geroeid om de aldaar ge- legerde Georgiërs en andere Kaukasiërs te verwittigen, dat de opstand vier da- gen eerder dan volgens afspraak zou 1 moeten biginnen. Waarom? Omdat d? „Texelse Georgiërs" 5 'April ter ore kwam, dat zij de volgende morgen vroeg paar Oudesehild moesten marcheren om zich daar in te schepen. Zij vermoedden dat zij ergens bij de Afsluitdijk slag zou- den moeten leveren tegen de geallieer- iden en dat was nu eenmaal niet hun bedoeling. De twee afgevaardigden werden in Den Helder gearresteerd, waarop alle Georgiërs aan het Vasteland ontwapend werden Van stonde af aan voerden de Duit sers versterkingen aan. Zij waren vrij 1 goed uitgerust en beschikten over een 20-tal kanonnen, anti-tankgesohut, pant servuisten, mitrailleurs en veel munitie. 1 Ook voerden zij vlammenwerpers mede. Velen van de in de verdediging gedron gen opstandelingen zouden door de vlammenwerpers uit hun schuilplaatsen 1 worden gedreven, toen zij wegens ge- 1 brek aan munitie en dodelijk vermoeid wegens gebrek aan reservetroepen vol komen weerloos waren geworden. Velen zouden in stroklampen levend verbran den. Op 6 April bevroedde men zulk een drama eehter nog niet. Burgers in de strijd. Aanvankelijk heerste er op het gehe le eiland 'n feestelijke stemming vooral in Den Burg, waar velen, die in militaire dienst waren geweest, naar de wapens grepen. Wié hun bondgenoten waren, in teresseerde hun op dat ogenblik niet. Samen zouden zij de gehate vijand, d Duitser, bestrijden. In Duitse bunkers werden kisten vol rookartikelen gevon den. Al wat roken kon, dampte er lustig op los, men schudde elkaar de hand, men hees het'oranje, blanje, bleu... 6April 1945. Na enkele ogenblikken gierden pro jectielen over de hoofden der blijgezin- den, een granaat spatte tussen hen uit een, de eerste dode werd weggedragen... Was Texel niet vrij? Die dag nog kregen de eerste Duitse v ersterkingen contact met de Georgiërs, die zulke scherpsohuters bleken te zijn, dat 'n groep Duitsers al spoedig minder hoog van de toren 'blies dan 's morgens toen zij, landend op Texel, de bevolking te kennen gaven, „dat zij het louter Spielerei beschouwden en de Georgiërs wel eventjes mores zouden leren". Toeli moest Den Burg, het strategisch hoogst belangrijke punt, zo spoedig mogelijk worden bezet. „Eerst maar murw bom barderen". Dat geschiedde: het regende granaten op het kleine stadje, waar in het lover de eerste jonge vogels hun vreugdekreetjes slaakten, waar de eer ste lammeren mekkerden en de boeren reeds discussieerden, die maand, over de a.s. schapenprijzen. Het bombardement begon. De angsti ge dorpelingen, die de oorlog nog nim mer in zijn v erschrikkelijke vorm had den aanschouwd, kropen bijeen onder de muren van hun kleine huisjes, weini gen konden zich verheugen over het be zit van en veilige kelder. Twintig minu ten duurde de granatenregen. Terwijl hier en daar en overal het stof nog ho ven het puin der vele verwoeste wonin- NAAR DE KOGERSTRAAT. Het bui eau van de Rijkspolitie is van het Schildert inde, huize Flevo, overge plaatst naar de barak aan de 2e Koger- dwarsstraat. UITSLAG AANBESTEDING. Door architect X. Schermer werd aanbesteed de bouw van zes herenhui zen aan de Bergerweg te Alkmaar. Het werk werd gegund aan de laagste in schrijver, dhr ,1b. Drijver, Oosterend. DE JEUGD TREEDT OP! Zaterdagmiddag 9 April geeft de Kinderzang een uitvoering, toeganke lijk voor iedereen. Het programma ver meldt o.a. ook de sprekende en zingende j op. Het wordt een prettige middag! Er zijn nog kaarten verkrijgbaar. NIET IN HET VUILNISVAT! De administrateur van het Zuiderzee- museum schrijft ons: i Alom is de schoonmaak weer ingezet! Mocht tl hij het opruimen van uw boe kenkist of -kast of uw zolder oude prenten, kaarten, foto's, kledingstukken of voorwerpen tegenkomen, die voor het Zuiderzeemuseum te Enkhuizen van be lang kunnen zijn, werpt u die dan nie! in het vuilnisvat, doch stelt u in verbin ding met liet bureau Breedstraat 32 (tel 3SS) te Enkhuizen, waar men dergelijke dingen gaarne in ontvangst neemt. JUFFROUW JANNA NAM AFSUHEID VAN HAAR KLEUTERS. Vrijdagmiddag nam Juffrouw Janna Brouwer afscheid van de haar dagelijks toevertrouwde kleuterschaar. Sinds 1 Jan. '48 was zij in dienst en sedert het vertrek van mej. Nijhuis werkte zij sa men met Gr. v.d. Slikke. Het :okaai was versierd en de kinderen werden over vloedig onthaald. Het bestuur bood een plant aan, terwijl namens de ouders een tafeltje werd overhandigd door de da mes Breman en Kamphof. Me.i. R. Bre mer, die binnenkort het diploma kleuler- onderwijzeres hoopt te behalen, zal mej. Brouwer opvolgen. TEXELSE MARKT. Den Burg, 4 April '49. Aangevoerd: .3 koeien f550-f650. 32 biggen f50— f85. Voor de leveling: 23 koeien, 60 n. kalveren, 4 schapen. sla „De slager slacht de koe". Die zin ontledend komt je tot de ont dekking, dat de slager onder werp en de koe lijdend voor werp is. Tijdens een les in Esperanto ter bestudering waai van je ook een en ander van zinsontleding moet afweten wilde e'en onderwijzer een oud mensje (dat toch nog vol enthousiasme de cur sus volgde) laten ontleden de zin „De slager slacht de koe NIET". Dat de sla ger onderwerp was wilde zij best gelo ven, maar dat die koe taalkundig ook als lijdend voorwerp werd beschouwd, nee, dat wilde er bij haar niet in. Nu, .wij durven nog veel verder te gaan dan het protesterende vrouwtje, wij kunnen uit het feit, dat de slager de koe NIET slacht, tegenwoordig zelfs de conclusie trekken, uat die slager een beklagens waardige figuur is geworden, ja, er minstens zo beroerd aan toe is als een lijdend voorwerp in zijn zwaarste lijden, kan zijn.... want die slager wordt dag in dag uit aan zijn jasje getrokken door de cl-iëntèle, die meent, dat zij niet krijgt waar zij recht, op heeft, die de slagers durft te verdenken van voortrekkerij van vrienden en vriendinnetjes. Dat 's laster. „M'n gal loopt over!" zei een slager, een man die 't liefst houwt en hakt tot de runderlappen er afvliegen en hij ging v order: .Heeft u liet ook ge hoord? Wat ze door de radio vertelden"? ,.ï)e Nederlandse bevolking krijgt een bon voor een pond vlees extra, zodat zjj wel niet enkel rundvlees zal kunnen krijgen". „Wel niet" vormt een raar koppel, is het wel of is het niet? Dit laatste, want de slager toont ons officiële papieren, waarop staat vermeld, dat voor de week van 4—9 April voor Texel 2088 kg varkens vlees is uitgetrokken. Waar Texel een duizendste aantal inwoners van Neder land herbergt zal dus over het hele land 2 milioen kg varkensvlees worden geconsumeerd Dat is 90 pet. van de gehele Ned. vleesdistributie. Laten wij voor Texel 2000 profiteren den van huisslachting in mindering brengen dan komen wij op 7000 gega- Aan de rand van De Koog uordt hard gewerkt, aan een flink bouwwerk, dat in de volksmond „Het Rusthuis" wordt ge noemd, maar in feite een nieuw pension is, dat „De Koger Hoop" zal heten et! half Juni In gebruik zal worden gent- men. Een der exploitanten, zuster J. M. Ver- titeuleu, herdacht Vrijdag 1 April het feit, dat zij 40 jaar geleden als wijkver pleegster te Bergen op Zoont haar loop baan begon. Zij houdt van haar beroep en ook in De Koog heeft zij zich verdienstelijk ge maakt. Ze is werkzaam geweest in ver schillend-" grote ziekenhuizen te Utrecht en Rntt jrdani. trad op als operatietzuster in Haarlem, richtte de wjjk-kraamverple- ging in Heemstede op en was jarenlang verbonden aan verschillende ziekenhui zen te Arpsterdam. In 1932 stichtte ze in Den Helder een Rusthuis op. Vele oud jes genoten hier een liefdevolle oude dag. Maar de oorlog kwam. Zuster Ver meulen, die reeds pint. 20 jaar samen werkt met de dames Geerligs en Smits, weigerde om Duitsers op le nemen en De heer Witte van hoeve „Piassen- daal" toont ons de Ingang van de kel der, waarin de aanvoerder der Georgi ers Loladse Sehwalda, zich enige tijd verborgen hield. Dit was zijn laatste schuilplaats, want op zijn tocht van de boerderij naar elders werd hij neerge knald. gen wolkte, huizen in lichterlaaie ston den, bestormde de Duitse infanterie het dorp. Zonder gevaar, want de Georgiërs w alien al lang niet meer van zins Den Burg te i erdedigen, waar zovele burgers reeds de dood hadden gevonden. In het noodziekenhuis opereerde Di Veening uren lang, zonder zich rust te gunnen. Uit Den Helder kwam Dr. Van Driel hulp verlenen Drie weken lang hielden dj Georgiërs de strijd vol. Toen moesten zij wegens gebrek aeu munitie uitzien naar schuil plaatsen. Die waren er te over: zij verborgen zich in soliapei- boeten, stroklampen, groeven holen, nestelden zich in duinen. Daarop gingen de Duitsers het terrein systematisch zuiveren en juist bij die zuivering vie len de meeste Georgiërs: ieder verdacht gebouw werd onder vuur genomen en zolang bescho. ten, tot de vlammen er uit sloe gen Zo waren de Duitsers! De lang verbeide vrede vond Texel met diepe wonden. De vrede, die het de Canadezen op 20 Mei brachten. Ja, op 19 Mei verkeerde het eiland nog ia staat van oorlog en wee de on gewapende Georgiër, die de Duitsers in handen viel, de Duitsers, die deden, als of jr geen capitulerende Blaskowitsch be stond, die, hun krijgsliederen schallend, in vol ornaat, van top tot teen gewapend, door Den Burg marcheerden en niet de minst? aandacht wilden schenken aan de bedrijvige Texelaars, die niettegen staande de dagen van smart en rouw, alom de erepoorten bouwden, deze met groen, bloemen en oranje tooiden en reikhalzend uitzagen naar hun „libera tors". werd uit het Rusthuis verjaagd. Maar nok nu liet zij de moed niet zakken. Ze deed maatschappelijk werk, verzorgde onderduikers, totdat ze in Sept. 1943 naar liet plaatsje Oostermser in Fries land moest evacueren. Ook daar vond zij een ruim terrein voor haar gaven als verpleegster, want Wijkverpleging ont brak (laai geheel. In April 1944 werd liet Rusthuis door d? bezetter afgebroken. Woningnood e.cl. doden zuster Vermeulen uitzien naar andere mogelijkheden en de plannen, zo als die nu geconcretiseerd zijn in „De Koger-Hoop", werden geboren Zuster Vermeulen bevestigt veler be wering, dat de moderne mens op 50-ja- Tige leeftijd eerst op volle toeren gaai draaien. Alleen is zij geen 50, maar, 601 Gaarne voegen wij onze gelukwensen bij de v- 'le welke zij ongetwijfeld uit den lande heeft ontvangen. BOND VAN PLATTELANDS VROUWEN TE DEN BURG. 29 Maart j.l. sprak voor de Bond van Plattelandsvrouwen mw. Visser-Roosen- daal uit Venhuizen, de schrijfster van de bekende West-Friese streekromans. Mw. Visser vertelde eerst in een ge moedelijk praatje boe zij er toe a>'ko- men was boeken te gaan schrijven en be handelde vervolgens vier van liaar ro mans Haar eerst verschenen boek „Dc mens wikt. haar tweede roman „Dc Wachter", de geschiedenis van een mn- lenaarsfaniilie; de strijd lussen de toen opkomende Coöperatie en het particu lier bedrijf, wordt hierin behandeld en mooi wordt beschreven de grote plaa's, die de oude molen „de Wachter" steeds inneemt in liet hart van zijn eigenaar. Dan de historisch? roman „Trouw tot in de dood", de boeiende geschiedenis van Z-jgei Davidson en zijn geslacht, welke zich afspeelt tijdens de Franse overheersing, een bnek, dat mede door zjjn historische achtergrond zeer de moeite waard is gelezen te worden. Ten slotte nog het boek „Het laatste kwartier". Hel was reeds over elven, toen mw Keijser deze avond sloot met een woord van hartelijke dank aan mw. Visser- Roosendaal voor de mooie avond. GIFTEN VOOR HET WITTE KRUIS J. K. Den Burg f2,50; II. M. id f 2,50; G, D. idem f2,50; IX D. idem f2,50; J. S. idem f 2,60; J V Oosterend f 6,F. idem f2,50; P. K Oudesehild f2,50; J. IV idem f2,50; H. idem f2,50; S. K. id 11, K. J. idem f2,50; Ié. idem f2,60; Z. De Koog f2,50; S. Harkebuurt ftl,50; W. 't Noorden f 2,50. digdeii voor 2.5 ons distributievlees per hoofd. Dat wordt 1750 kg. „U geeft alleen al aan varkensvlees meer dan wij recht op hebben", meen den wij. De slager merkte evenwel op, dat met aftrek voor beenderen rekening inoet worden gehouden. Behalve varkensvlees krijgt de sla gerswereld ook steeds een hoeveelheid vlees van nuchtere kalveren. Dm nog even tenig te komen op die omroeper; hij heeft zelf waarschijnlijk ook liever een brok koe dan een brok varken op zijn bord, de vader zal de wens van de gedachte zijn geweest, tvanl de slagers krijgen sporadisch een rund te zien, dat zij zelf mogen slach- 'en Onlangs stonden er 20 koeien op de Texelse markt, -3 ervan waren voor de consumptie bestemd, de rest ging naar d? overkant, waar het rundvlees vul. door zieken en militairen worden gegeten. Die 3 koeien leek heel wat, maar dj volgende reis waren er heel vat minder runderen aangevoerd voor de slachtbank, zodat de slager met een rekening-courant bezig is.... Waar wij mee willen bouwen aan een gezonde samenleving vol vrolijke snul len en zonder zenuwslopende schermut selingen hebben wij vandaag bijzondere aandacht gewijd aan het onderwerp vleesdistribntie. Opdat vele vlam vat tend heet geworden gemoederen hun normale temperatuur herkrijgen. Heb begrip voor de moeilijkheden des slagers en verheugt n in het vooruit zicht. dat u binnen afzienbare tijd zo veel vlees-zonder-bon kunt kopen als u maar wilt! DE VOEDERWAARDE VAN BOLKAF Volgons een bericht over het werk tan de vlasrre pel machine, zou „bolkaf" (zaaddozen) dezelfde voedingswaarde hebben als luzernehooi. M i. is dit be slist onjuist: blijkens de tabellen, die voorkomen in de uitgave van liet Cen- traal Veevoedarbureau is het gehalte aan Verteerbaar Eiwitachtige Stoffen bij bolkaf 4,9 pet., voor luzernehooi vari eert dit van 9,712,1 pet. De Zetmeel- w aarde van beide voedermiddelen is on geveer gelijk Wij menen, dat de practjjk de waar de van bolkaf nog iets lager waardeert. Enkele maanden geleden vroegen wij nl. inlichtingen bij de Rijksiandbouw- eonsulent in Zeeuw.e-Vlaanderen, eon gebied, waar reeds vanouds vlas gere peld wordt. Deze deelde ons mede, dat bolkaf in ziin ambtsgebied niet hoger gewaardeerd werd dan tarwekaf. Ds prijs was plm. 2 ot. per kg. C.v.Gr. OUDERAVOND IN DE O.L.S. TE DE (OCKSDORP OP 29 MAART. Voor de ouderavond begon, bestond er gelegenheid om liet handwerk der meis jes en handenarbeid der jongens te be zichtigen. Dit was de moeite waard en wekte grote tevredenheid, vooral door dat de voorwerpen practiseh waren. De iiioi-z. der Oudercommissie, dhr Zoete lief. heette vooral welkom dhr lest, hoofd der B.L.O. school te Den Helder, die zou spreken over „Het normale en bet moeilijke (zorgen) kind". Na lezing der notulen door dhr O. Blom, kreeg de heer lest het woord. Hij bleek een on derwijzer. die zijn taak ten volle beseft en met liefde volbrengt. In een uiterst bezielende rede hield hij de aanwezigen tol het einde geboeid, met nu en dan een vrolijke noot, Er ging liefde van uit naar bet kind, dat hulp zo dringend no dig heeft Hij heeft een lans gebroken voor dc uiteindelijke stichting van een B.L.O. school alhier, of althans een me thode uit te vinden, opdat de kinderen, die dat nodig hebben, van een B.L.O. school zullen kunnen profiteren. Een langdurig applaus bewees, dat de spr. bijt hart der ouders had gevonden. Daarna besprak dhr Lefferman dn tentoonstelling, die fin offers had ge- vraagd en b ral de tombola of verloting bij de aanwezigen aan, teneinde in d> kosten tegemoet te komen. Het bedrag zou een apart potje vormen en zou niet komen in de kas der ondereonunissie. De verloting verliep vlot. onder grote vrolijkheid en heeft het beoogde doel bereikt. Na mededelingen over het verloop in de school, werden de a.s. schoolreisjes besproken en de voorstellen van hst hoofd der schooi aangenomen. Op 30 April, de verjaardag van H.M. de Konin gin Juliana, zal een feestje in de 9dhool worden georganiseerd, waarhij zo moge lijk een film voor de kinderen zal wor den vertoond. Nogmaals hield dhr lest een korte causerie en wel over het tes ten der kinderen. Wie iets nuttigs wil horen raadplege dhr lest. Zo'n avond wordt zeer interes sant. daar spr. over grote vakbekwaam heid beschikt. Hierna sloot de voorz. met dank aan dhr lest en liet onderwijzend personeel, voor de goede zorgen aan de kinderen besteed.

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 1