Cjroen 2.7wartsjexelsin het L roede stieren verbeteren onze rundveestapel Redt ze! m Een tent voor Strencl Hij hield van tradities, maar het hokken zetten op Zondag schafte hij af! ATERDAG 9 APRIL 1949 eei~~ tTEXELSE lie-- ienJ 62e JAARGANG No. 6312 COURANT Jitgavc v.h. Fa Langeveid De Rooy 11 Bockhandel Drukkerij - Bibliotheek h^Den Burg - Texel Postbus 11 Tel 11 net 31*S ?n, Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenb. Postgiro 65 2 Abonnementsprijs f 2,45 per halfjaar Op de Vrijdag 1 April gehouden stie- enkeuring weiden 12 stieren aarcgebo- el len; de uitslag was: Van de groep 3-j. en oudere stieren kas de stier van de wed. Huisman „Ade lt, na Lindberg Hollander" alleen verte- ;onwoordigd. Ofschoon deze stier een ^oede indruk maakte, werd hij niet voor e Centri le keuring in Alkmaar ontbo- ■n den. Vnl. in de achterhand schoot deze, overigens ad el ijk c en gelijnde stier, te j kort. ,e Van de 2-j. stieren werden 8 dieren Voor de keuring voorgedragen, waarvan stieren definitief in het N.R.S. wer- len opgenomen, 4 stieren goedgekeurd roor N-H en 1 afgekeurd. De beste indruk by deze groep diereu maakte Adema 'Dl, eigenaar W. Keesom Deze werd met b- voor Alg.voork. en 78, -punten opgenomen; verder de stier De vies v.d. Buurt, eig. wed. D. Huisman Deze werd met b- Alg. voork. en 78,1 punt opgenomen. Beide dieren mogen op de Centrale keuring verschijnen. De K.I. stier Adema 27 v.d. Beuken hof werd met bc+ voor Alg. voork. er. 75,8 punt opgenomen. Doordat deze stier geen b_ voor Alg. voork. behaalde, kan hij het praedicaat R.P. niet behouden. Van de 3 éénjarige, aangeboden stie ren, werden X voor N-H en 2 voor P goedgekeurd Vooral deze laatste groep heeft het niet best gedaan. Immers deze jonge die- ren hadden de indruk moeten geven, dat zij voor de toekomst hun voorgangers zouden kunnen verbeteren, indien men het tenminste uit veever-beteringsoog- punt bekijkt. Zoals het er momenteel voorstaat zal dat zeker niet het geval zijn. Laten wij ons echter gelukkig prij zen, dat het oudere stierenmateriaal, be houdens enkele dieren, van een heel an der gehalte is. Wellicht zullen zij de Texelse veestapel op hoger plan kunnen brengen. v. L. DAT MAAKTE DE JEUGD! Gisteravond hebben de ouders van de leerlingen der o.l. school te Den Burg 'n bezoek gebracht aan de tentoonstelling van handenarbeid en handwerk, vervaar digd door de jongens en meisjes uit de hoogste 2 klassen. Vandaag en morgen is deze tentoon stelling, die in de school wordt geihou- den, voor iedereen geheel gratis toegankelijk. Er is een uitgebreide collectie bijeengebracht, w.o. alleraar digst speelgoed en poppen. Al deze voorwerpen worden straks verloot. Neemt ook deel aan deze verloting, want het batig saldo lüervan is bestemd voor de schoolreiskas! '1 De heer E. Noordijk, verzoekt ons het volgende onder de aandacht van de Texelse veehouders te brengen. Gedurende de laatste twee weken wer den veel gestorven schapen in de nood- slachtplaats aangevoerd, welke dieren in verband met het feit dat ze gestorven waren moesten worden afgekeurd. Na tuurlijk is de aard der ziekte in de eerste plaats van belang voor de uit slag der keuring doch het staat vast dat vele zieke schapen, die tijdig worden ge slacht, kunnen worden afgekeurd. De practijk leert nog steeds, dat vele veehouders menen dat een ziek schaap een dood schaap betekent! Iedere Texel se veehouder meet nu toch wel zo lang zamerhand doordrongen zijn van het fait dat dit gezegde al sinds jaren niet meer opgaat; er zijn meerdere ziekten te noemen die bij tijdig ingeroepen vee- artsenijkundige hulp met succes behan deld kunnen worden. Wanneer de vee houders zich deze uitspraak eens wat meer bewust zouden zijn, zouden zij er varen dat het zeer zeker de moeite loont ook voor zieke schapen deskundige huip te ontbieden. Wanneer de dierenarts van oordeel is, dat herstel uitgesloten moet worden geacht, dan kunnen de dieren terstond naar de noodslachtplaats wor den vervoerd en bestaat zeer zeker een redelijke kans,, dat het vlees geschikt is voor consumptie! Afgezien van het feit, dat de op brengst van het vlees zeer behoorlijk genoemd kan worden, dus dat de vee houder een niet onbelangrijk bedrag ont vangt, werkt hij er aan mee de vlees voorziening te verbeteren, iets, dat hem ongetwijfeld voldoening zal schenken. Daarom moge ik hier de veehouders aansporen om ingeval van ziekte onder hun schapen tijdig de nodige maatrege len te treffen, opdat er gered kan wor den wat te redden is! ZON. MAAN EN HOOG WATER. Ds zon komt 9 April op om 5,56; on der om 7,28. Maan: 13 April V.M., 20 April L.K. Hoogwater ter rede van Texel 9 April 5,22 en 6,01. 10 April 6,48 en 7,15 11 April 7,49 en 8,13. 12 April 8,40 en 9,02. 13 April 9,24 en 9,44. 14 April 10,05 en 10,25. 15 April 10,45 en 11,03. h,~s, }-:■ Dit is „Devies van de Buurt", eigena res mevr. de wed. D. Huisman, Bargon. Hi( is geboren 8-l-'47. Vader was 01(1. Adema I, moeder Marle 19: 6-1-'47 4579 kg. melk, 199 kg botervet, 4,34 pet. vet gehalte, 325 meikdagen. 16-1-'48 #045 kg melk, 266 kg botervet, 4,40 pet. vet gehalte, 328 meikdagen. TEXELAARS OPGELET! In verband met de feestdagen en ver andering uitreiking zijn de inleverlngs- dagen voor winkeliers en de ultreikda- geii als volgt vastgesteld: Maandag 11 April Nu-ultreiklng Bon kaarten 905, van 9-11 uur. Inlevering winkeliers van Dinsdag 12 April 9-12 uur. Slagers 1,30-2,30 uur. Dinsdag 12 April: Uitreiking bonkaar ten 909, 9-12 A t. m. Beljert. 1,30-3,30 Biersteker t.m. Bruin. Woensdag 13 April 9-12 de Bruin t.m. Edel. 1,30-3,30 Eelman t.m. Hazewlnkel. Donderdag 14 April Inlevering Tex tiel. en tabakdetallllstcn van Vrijdag 15 April. Dinsdag 19 April Inlevering detaillis ten van Maandag 18 en Dinsdag 19 April Woensdag 20 April Uitreiking bon kaarten 909, 9-12 uur Heddis t.m. Kalis. 1,30-3,30 uur Kalsbcek Lm. Klewlet. Donderdag 21 April 0-12 uur Koot t.m. Meertens. 1,30-3,30 Melndertsma t.m. Rit meester. Maandag 25 April Inlevering winke liers van Dinsdag 26 April 9-12 uur. Sla gers 1,30-2,30 uur. Dinsdag 26 April Uitreiking bonkaar- ten 909. 9-12 uur Roeper t. m. Smith. 1,30-3,30 uur Sneep Lm. de Vctl. Woensdag 27 April 9-12 uur Vinke t. m. Witte F. 1,30-3,30 uur Witte G t. m. ZUP. Donderdag 28 April 9-10 uur Na-ull- reiking bonkaarten 909 voor hen die verzuimden hun bonkaarten op tijd at te halen. Met de meeste nadruk wordt verzocht vooral op de juiste dagen de bonkaarten af te halen. Tekort aan gediplomeerde kraamverzorgsters Als het kindje binnenkomt, juicht heel het huisgezin! Maai er is weinig reden tot juichen als er voor de nieuwe we reldburger geen kraamverzorgster is te vinden. Op heel Texel werken slechts 3 gedi plomeerde kraamverzorgsters. Er wer den het laatste jaar 260 kinderen gebo ren. Doorgaans verblijft een kraamver zorgster minstens 10 dagen in een ge zin. In totaal zijn er dus 2600 dagen te verzorgen, terwijl de 3 verzorgsters slechts driemaal 365 dagen is 109S da- dagen kunnen optreden en dan houden wij nog geen rekening met hun hoogno dige vacantie! De overige 1505 dagen nemen blijkbaar zgn. wilde bakers voor haar rekening. Misschien dat die wilde bakers helemaal niet wild met de ba- bies omspringen, maar iedereen geelt ten slotte de voorkeur aan een gediplo meerde kracht. Sinds de opheffing van de Kraaminrichting llan. j.l.) zitten vele a.s. moeders met de handen in het haar, want het is zelfs een hele toer niet-gedi- plomeerde hulp te krijgen. Daarom is het zeer teleurstellend, dat het kraamcentrum zo weinig succes heelt tot nog toe. Anderhall jaar gele den is ook al gepoogd verbetering in de kraamverzorging te brengen. Toen meldden zich 12 meisjes, maar toen het ernst werd, bleven slechts twee meisjes hun a.s. beroep trouw. Texelse meisjes, hier ligt een schone taak. Leest eens met aandacht het arti kel, dat wij hieronder afdrukken en komt eens praten met Wilhelminalaan 19. Red. De afd. Texel en Den Helder van het Witte Kruis hebben pogingen in het werk gesteld een kraamcentrum Den Helder-Texel te stichten. Een oproep tot aanmelding van eandfdaten heeft enige keren in de Tex. Crt. gestaan. Voor Texel Is er feest in Strend, Dan is elk present. Koren en 'muziek. Heleboel publiek. Strijd om man en vrouw, (Muzikanten blauw Van de blazer ij,) Maar dat hoort er bij. Optocht lanqs de straat, Weer muziek paraat. Maar bij een concert D' outillaqe snert, Omdat Oosterend 't Doen moet zonder tent. Doch niet meer qeklaaqd, Ziet, de morgen daaqt, Stenen zijn er reeds, Nu slechts uitbesteed, Pleeqt dan ook de daad, Koopt 'n certificaat. Daarom Texelaars, Rood of zwart of paars, Draaqt een steentje bij Met de burqerij, Zorqt, dat eerstdaaqs prompt, Deze tent er komt. Geen qelamenteer: „Bedelen ze weer?", Zang en de muziek Dienen steeds 't publiek, Dus als ereschuld Nu hun wens vervuld. Burqervader slaat Hierbij zelf de maat, Volqt deez' diriqent En hij komt, de tent. HU1B DE RIJMELAAR. waren de resultaten ten zeerste teleur stellend, temeer daar aan deze opleiding voor leerllngenvan Texel geen kosten verbonden zijn. Tot nog toe heeft zich één candidate om nadere inlichtingen tot ons gewend. Voor Den Helder en om streken meldden zich vijf candidaten. De opleiding van kraamverzorgster mag alleen uitgaan van organisaties die daartoe erkend zijn door de Commissie inzake kraamhulp, een van Staatswege ingestelde Commissie. Onder deze er kende organisaties, die zich met de op leiding van kraamverzorgsters belasten, nemen de 'kruisver., nl. Het Groene Kruis, Het Wit-Gele Kruis en in N Holland Het Witte Kruis de voornaam ste plaats in. Diploma's van niet-erkende opleidin gen hebben geen waarde Adsp.-leerlin gen mogen zich wel overtuigen of ze te doen hebben met een erkende of met een zgn. wilde opleiding. De opleiding duurt 15 maanden. Toelatingseisen: leeftijd 21 tot 40 jaar, ongehuwd, goede gezondheid, be hoorlijk verstand en goed zedelijk ge drag. Aan de opleiding gaat een Moe dercursus vooraf. Het theoretisch gedeelte der opleiding duurt drie maanden. De lessen worden gegeven door een arts en een verpleeg- ster-dooente. Tevens wordt de cursus ge geven in koken en wasbehandeling aan een erkende huishoudschool. Daarna volgt de practische opleiding, welke hieruit bestaat, dat de leerling- kraamverzorgster gedurende 12 maan den in de gezinnen werkt onder leiding van de kraamverpleegster-docente. Gedurende de practische opleiding geniet de leerling een vergoeding van f 40 per maand benevens kost en inwo ning. (Inwoning wordt door woonruimte- schaarste minder verstrekt dan voor heen). Hierna volgt het examen en wordt de candidate bij goed gevolg bevorderd tot kraamverzorgster.. Zij ontvangt dan een diploma. De kraamverzorgster wordt in geschreven bij het bemiddelingsbureau van het centrum, dat haar heeft opge leid, tenzij züjrïch elders gaat vestigen. In dat geval dient zij zich aan te sluiten bij het centrum waartoe haar werkge bied behoort. De naam bemiddelingsbureau duidt al aan wat dit "bureau ten doel heeft, het verleent de bemiddelig tussen de a.s. kraamvrouwen en de aangesloten kraam verzorgsters, waardoor een meer gere gelde opeenvolging van de door haar waar te nemen kraamverzorgingen wordt oereikt, terwijl haar een behoor lijk dagtarief wbrdt gegarandeerd. De gediplomeerden, die zelfstandig haar beroep uitoefenen en voor het bemid delingsbureau geregeld werk doen, be reiken een inkomen van ongeveer f 1000 tot f1200 per jaar benevens kbst en in woning in de gezinnen Voor bij het kraamcentrum aangesloten verzorgsters wordt een premievrije ziekteverzekering afgesloten. Aan aile gediplomeerden die aange sloten zijn bij een kraamcentrum en daarvoor geregeld werk doen, wordt een vergoeding voor vrije dagen en een vacantietoeslag gegeven. Wij hopen, dat de volgende stap zal kunnen zijn, dt voorziening in de ouderdomspensioen. Hopelijk zullen, er na deze toelichting ook op Texel meisjes bereid zijn, deze opleiding te volgen. Geeft u zich zo spoedig mogelijk op bij de seer, van "t Witte Kruis, Wilhelminalaan 19, Den Borg. Marktmeester Goënga eervol ontslag verleend „1 Juni a.s. de heer O. Goënga 25 jaar marktmeester". Aldus onze agenda. Dat zou een inte ressant Interview kunnen worden! De heer Goënga heeft echter met het zilve ren jubileum In zicht ontslag aange vraagd en wel om gezondheidsredenen. Dit ontslag nu Is hem gisteren door de Texelse Vroedschap eervol verleend. „Toch een praatje met hem gaan maken", meenden wij, maar ds markt meester verwees ons naar zijn assistent, de heer P. Spigt, „Ik houd er niet van om over mezelf te praten". Waar beschei denheid de mens siert hebben wij de heer Goënga's standpunt gehuldigd en stapten naar de woning van de heer P. Spigt. De heer Goënga volgde de heer M. Langeveid als marktmeester op. Lange- vekl had deze functie 28 jaar lang ver vuld! Over de reden, dhr Goënga, die ge meenteveldwachter was, tot marktmees ter te benoemen lezen wij in het raads- verslag van 31 Mei 1924: „verder lag 't in de bedoeling van B en W, bij ontslag name van de tegenwoordige marktmees ter tot benoeming in de dan ontstane va cature voor te dragen de gemeenteveld wachter O Goënga. Dit klemt te meer, nu deze de burgemeester heeft medege deeld van plan te zijn de gemeentedienst te verlaten om zich in het particuliere bedrijf le begeven. Bijaldien hij echter tot marktmeester aangesteld zou worden, waarvan een zekere verhoging van zijn inkomsten het gevolg zou zijn, dan zo:i hij bereid zijn in gemeentedienst te blij ven Voorgesteld wordt, dhr Goënga tot tijdelijk marktmeester te benoemen op 'n salaris van f 175 per jaar, dhr Lange veid tot marktmeester in losse dienst op een salaris van f50 per jaar. Dit is be doeld als compensatie voor de inkom stenvermindering uit diens pensione ring ontstaan, terwijl er dan tevens ie mand te allen tijde beschikbaar is als invaller. Indien het salaris van de nieuw le benoemen marktmeester op i' 175 gesteld wordt, brengt deze veran dering voor de gemeente geen extra uit gaven mede." (Een wonderlijk beleid - Red.) De hoer Goënga wordt vervolgens met alg. stemmen benoemd, evenals de 'heer Langeveid. Hokken zetten np. Zondag. De heer Spigt, die zelf al ruim dertig jaar in gemeentedienst is en o m. de lei ding heeft bij het plaatsen van de lmlc- ken voor de markt, roemde vooral 't ini tiatief, dat dhr Goënga verschillend - malen nam tot het invoeren van vrij be langrijke bepalingen, waardoor ook hel marktwezen zeer werd gediend. Denken wij bv. aan het plaatsen der hokken. Dii geschiedde sinds jaar en dag Zondags middags. Daaraan heeft de heer Goënga een einde gemaakt. Nadien werd dit werk Maandagnacht gedaan. Dat. was geen gemakkelijk karwei, daar de TEM toentertijd de lantaarns op de Groene- piaats 's nachts doofde en men zich met gaspitjes moest behelpen later zorg de de mij voor prima schijnwerpers. Bij het indelen van de markthokken dient de grootste nauwkeurigheid te worden betracht, want. o wee als het de volgende mórgen niet klopt.... dan zou de markt lelijk spaak lopen en vele boze boeren te zien geven I In al die jaren heeft de marktmeester zich uitstekend van zijn verantwoorde lijke taak gekweten. Stond zijn voorgan ger er op, dat de hokken zowel van naam als nummer werden voorzien, dhr Goënga zag in, dat de practijk voldoende controle had door enkel nummers aan te brengen, mits deze overeenstemden met die, welke de veehouders ten randhuize ontv ingen bij aangifte van hun lamme ren. Als men nagaat, dat er voorheen, vóó: de sehapenslapel werd ingekrompen zo'n 7000. ja soms 8000 lammeren werden aangevoerd op de tweede markt, dan kan men zich indenken, dat er aange pakt moest worden en de marktmeester blij was de Zondagmiddag-interviews van zeer nieuwsgierige veehouders (waar komen we te markten?) kwijt te zijn. 400500 hokken. Er nloesten zo'n 400 tot 500 hokken worden geplaatst, terwijl die hokken precies op grootte moesten worden ge maakt! Maar het werken met de maatlat werd routine. De heer Spigt weet er nog van, dat de lammeren reeds om zes uur 's morgens mochten worden aangevoerd (thans acht uur) eu.de eerste wagens kwamen op dat vroege uur de Groeneplaats al op ook! „Wie het verst woondiT was er het eerst, zo was de heer Lap van „Het Eierlandse Huis" (afstand 18 km. Red.) veelal nr. één." Sommige boeren hadden zoveel lam meren, dat zij tweemaal moesten rijden Wij hebben wel een aanvoer gehad van lot) lammeren van één enkel bedrijf, vooral in polder haerlaud wei-den veel schapen gefokt vóór men daar zijn heil dij de ploeg zocht. in den Deginne markte de veehouder zijn dieren in één hok, maar later ging h(j zijn beestjes vaak kwalificeren. Tegenwoordig wordt bet bekkenzet ten aoor genieentepersoneel verriuht, maar vroegeitijd, toen de gemeente wei nig vast personeel in dienst had, moest particuliere hulp worden ingeroepen. Deze nachtdienst was een allesbehalve benijdenswaardig baantje en het was <lan ook geen wonder, dat de arbeider* weinig in bun schik waren met hst loon van.... 50 cent per uur. Dhr Goënga wist het gemeentebestuur te bewegen 't loon te verdubbelen, toen de arbeider* er de brui aan dreigden te geven. Heel lang geleden werden de hekken door weesjongens geplaatst. Na de kerkdienst. Toen dhr Goënga zicli met de leiding van liet marktwezen belastte waren de veehouders in de gelegenheid Zaterdag avond en Zondagochtend (na de kerk dienst) aangifte te doen van het aantal lammeren, dat zij wilden markten. De zitting van Zondag werd al spoedig op geheven en in plaats lan zitting te hou den in De Lindeboom of een der andere café's, weid voortaan het raadhuis de plaats, waar de marktmeester de admi nistratie voerde. Door de geringere aan voer werd het zittingsuur van 7-9 n.m. verkort tot 7-8 uur. (Wordt vervolgd.) Onrustig, gejaagd? Mijubardt's Zenuwubletteo sterken co kalmeren Uw zenuwen. „DE SPEELWAGEN" Naar aanleiding van het uit ,J)« Speelwagen", in de Tex. Ort, overgeno men, door mij geschreven stukje, wor den allerlei vragen tot mij gericht. „Wat is dat voor een blad, die Speelwagen #n wat is de bedoeling daarvan? Ik meen niet beter te kunnen doen dan de vragers nu ook maar in de Tex. Cou rant van antwoord te dienen, vooral daar het doel van dit maandblad, zeer zeker ook voor Texel van belang is, gezien 't alreeds daarin gepubliceerde. „De Speelwagen" is bet officieel or gaan van de Historische genoodsohap- pen in Hollands Noorderkwartier, de Waddeneilanden inbegrepen. Sinds 1946 is dit orgaan regelmatig verschenen, met op de omslag afgebeeld een ouderwetse, met beeldhouwwerk en rij inschrift versierde boerendisselwagen. In vroeger tyd wei-den dergel. wagens als speelwagen gebruikt om in fami lie- of ander groepsverband bezoeken »f le leggen aan andere plaatsen, voor fa miliefeesten, harddraverijen, jaarmark ten enz. (Vergelijk de Texelse Jan Ple- ziers). Symbolisch doen redactie en mede werkers met deze speelwagen rondritten door de gewesten, ter verzameling van allerlei belangrijke gegevens op het ge bied van folklore en oude schoonheid In volkskunst, in de meest uitgebreide zin; van een stoof met snijwerk of een artis tieke pijpenstoker, tot kastelen en kerk gebouwen toe, alles met goede afbeel dingen. Zeer zeker zal bv. ook de restau ratie van de grote kerk in Den Burg aan de Speelwagen niet onopgemerkt voor bijgaan, zoals uit een voorlopig bericht al reeds is gebleken Zo wordt getracht de belangstelling voor oude schoonheid levendig te hou den niet alleen, doch er meer en meer belangstelling voor te wekken om daar door ook het nog bestaande zoveel mo gelijk te behouden en te doen waarde ren. Eenmaal tot inzicht en begrip daar omtrent gekomen, komt ais vanzelf ook meer gevoel en waardering voor nieuwe schoonheid, welke alom aan ons wordt geopenbaard in allerlei vormen.. En dit vooral is het grote culturele belang, dat door „De Speelwagen" mede krachtig wordt gediend. Wie er meer van wil welen, wil ik gaarne een prospectus of proefnummer doen toekomen. J. HOOl.TBERQ,

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 1