9 roen /wa in het karL, <Het kamp ligt stil en verlaten» Christus overwon! Zij weten hoe een motor moet worden behandeld Texelaars in den vreemde Alles is welkom ZATERDAG 16 APRIL 1949 TEXELSE 62e JAARGANG No. 6314 COURANT Uitgave v h. Fa. Langeveld Sc De Roojr Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 1 1 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenb. Postgiro 65 2 Abonnementsprijs f 2,45 per halfjaar PAASFEESTOVERDENKING. „Is dalis dat mijn Koning? Dat aller vaad'ren wens Is dat, is dat zijn kroning? Zie, zie aanschouw den mens!" Christus hangt aan het kruis. Hij moet iterven, want hij heeft God gelasterd loor te beweren Gods Zoon te zijn! Nu angt hij daar dan tussen de misdadi ers en straks zal het einde komen. Wie had dit verwacht? De schare niet m zelfs de discipelen niet, want Hij had lun verstand nog niet geopend en de Ichriften van het Oude Testament had- len zij nog niet begrepen. Het vreeslijke was gebeurd: Christus. ,'as gearresteerd, Zijn discipelen waren evlucht, slechts Petrus had het ge vaagd Hem van verre te volgen, maar oen een dienstbode van de hoge pries- er hem had gevraagd of hij ook tot Je- us' volgelingen behoorde, had hij zijn leiland verloochend. Jezus hangt aan 't kruis. Wie van di enen, die daar de terechtstelling zien oltrekken heeft verstaan, dat God de ,-ereld zo lief gehad heeft, dat Hij thans lijn eniggeboren Zoon geeft, opdat een eder, die in Hem gelooft gelooft, dat ezns met zijn leven wil boeten voor de ouden der wereld niet verloren zal ;aan, maar het eeuwige leven zal heb- ien? Maar ziet: Jezus Christus overwint de lood, hij verrijst. Na drie dagen is Jhristus weer bij zijn discipelen. Is het en wonder, dat zij hevig schrokken? En a eenden- een geest te zien? Jezus toont lun zijn handen en voeten. „En toen zij iet van blijdschap nog niet geloofden n zich verwonderden"... Hoe kan het nders? Ook dit had niemand verwacht. Hij opent hun verstand en nu begrij- en zij, dat zij volgelingen zijn geweest n zullen blijven van Hem, wien alle nacht is gegeven in hemel en op aardel „Christus, d' allersterkste held. heeft nu de macht des doods geveld, de hel verwonnen voor altijd, d' onzaal'gen van hun boei bevrijd" De opgestane Christus zal opvaren ten lemel om daar plaats te bereiden voor dien, die in Hem geloven en Zijn wil loen, maai voor Hij zal opvaren zal hij ten nog onderrichten en z,eggen: „Gaat teen in dr gehele wereld, verkondigt 't fvangelie aan de ganse schepping. Wie fel ooft en zich laat dopen, zal behouden lorden, maar wie niet gelooft, zal ver- Kirdeeld worden. Als 'tekenen zullen leze dingen de gelovigen volgen: in ijn naam zullen- zij boze geesten uit- erpen, in nieuwe tongen zullen zij u-eken, slangen zullen zij opnemen, ■lfs indien zij iets dodelijks drinken, il het hun geen schade doen; op zieken uilen zij de hand leggen en zij zullen jenezen worden" Feest, omdat Christus overwon Wij vieren weer het Paasfeest, het eest van de opstanding. Feest, omdat lhristus overwon. Van die overwinning eeft een dichter gezegd: „Jezus leeft, nu is de dood ons oen ingang tot het leven. Welk een rust in stervensnood zal dit woord ons harte geven Gij, o Heiland, Gij alleen, Gij zijt onze troost alleen!" Paasfeest 19411. Wij weten allemaal el, hoe het er voor staat in de wereld n weer denken wij .terug aan de vraag ie ons in December werd gesteld, toen e gedachten naar de stal van Bethlehem- (erdeu gevoerd. Gevraagd werd: „Is er een plaats voor de Christus?" Wij kunnen thans een vrijwel gelijke raag stellen: „Is er geen plaats voor de eilige Geest?" Hoevelen dragen mede e bede „Uw gemeenschap, Geest van 'od, amen, zii ons eeuwig lot!"? Paasfeest, feest van opstanding, feest an de vernieuwing, van het nieuwe le en. De natuur accentueert de betekenis iet het wonder van bloem en plant: een Bod.se vinterkilte hing maandenlang jver de grauwe, als verstorven velden, lies scheen dood, maar.... de zaaier pef-t gezaaid en de korrel heeft ge temd. De plant is naar het licht ge 'j-oeid. De korrel is gestorven 0111 een jemve plant het leven te geven. Zonder .et offer van die korrel kon geen nieuw jven ontstaan. Zo ook moeSl Christus ijn leven offeren, opdat door zijn lijden n sterven een fundament zou worden elegd, waarop een blijvend monument an Gods grootheid zou kunnen worden ebouwd. Van Gods liefde, want dit inden we steeds in de Bijbel Iterug: A-lzo lief heeft God de wereld"...En: Een nieuw gebod geef ik u, dat gij el- ander liefhebt. Hieraan zullen allen •eten, dat gij discipelen van Mij zijt, in- ien gij liefde hebt onder elkander". En: Geloof, hoop en liefde, maar de meeste an deze is de liefde". Is er iets een-voudigers dan de liefde? daarom maakt de wereld het zich dan Als paarden die. de haver verdienen, hun rantsoen niet krijgen zal de voer man wel spoedig bemerken, dat de pres taties van zijn viervoeters naar evenre digheid afnemen. Als een chaulfeur van een tractor of andere machine zijn spul niet goed verzorgt, zal de motor hem spoedig in de steek laten. De een is van nature slordig in die dingen, de ander wil zijn motor graag goed behandelen, begrijpend, dat zulks een eerste vereis te is, w il men van de machinerie het vol le profijt trekken. Door scha en schande wordt men wijs, door scha en schande zal men op de duur w el op dc hoogte ko men van de Vlaagstukken waarom de motor in die en die omstandigheden dienst weigert, waarom hij zo en zo moet worden behandeld. De praetijk is een goede raadgeefster, maar.... die prae tijk kan het nooit klaar boksen zonder steun van de theorie. Welnu om theore tisch goed beslagen ten ijs te komen moet er worden gestudeerd, hetzij mon deling, hetizti schriftelijk. Texel mag zich gelukkig piijtsen, dal het thans twee ei landgenoten heeft met het diploma Vak onderwijzer in de landbouwwerktuig- lui 11de, speciaal betreffende de land- houwtraclor en de -dieselmotorentech niek en wel de heren B. F. Paagman 011 1'. Schoor], Onder leiding van eerstgenoemde (die de volgende cursus samen met de heer Sehoorl zal leiden) is het afgelopen seizon een cursus gehouden over „moto ren draaipnde landbouw". Woensdag avond vond de eindles plaats, waarna de lieer W. T Rinsema, dir. v. d. Land- bouwwinterschool te Sc-hagen, als Rijks ambtenaar, belast met het toezicht op 't landbouwonderwijs voor N.-Holland de diploma's uitreikte en we! aan: P. J. Geense, R. S. Smit, Pi'. Barhorst, M. C'. Kuip, W. Wijngaarden, C van Heer waarden Fzn„ G. Westerlaken, R. J. Le ber, G. Leber, J. Smit Htm., II. van Ton gelen, J. Kool en H. van der Ster. Op het getuigschrift stond: „Land- bouveursus in motorkennis, uitgaande van de Stichting tot bevordering van het land- en tuinbouw-onderwijs" Namens deze stichting waren aanwezig de heren Jurr Beumkes, voorz.; J. Keijser Szn. en PI. Leber. Dat de heer Laan ook aanwe zig was, behoeft wel nauwelijks te wor den vermeld en dat mevr. Laan, enfin, de rest weet u! (In volgend nr. iets meer over de eind les zelf). TOERISTENBEZOEK. Naar wij vernemen zullen tijdens de Paasdagen enige groepen Belgische toe risten Texel in ogenschouw nemen. Verschillende hotels hebben voor de feestdagen een behoorlijk aantal gasten g( boekt. Dinsdag heeft een Franse familie als slot van haar trip langs de Hollandse bollenvelden een bezoek aan ons eiland gebracht. Blijkbaar achtte zij de vacan- tie niet volledig geslaagd, zonder kennis te hebben gemaakt met liet Gouden Boltje! WEER VOOR DE KLAS. Na een afwezigheid van ruim twee jaar heef! de heer C. J. W. van Moort zijn taak als ondei-wijzer aan de 0. 1. school te Den Burg hervat De door zijn vertrek ontstane vacature werd al die tijd vervuld door de heer J, A. van Enst. ZON. MAAN EN HOOG WATER De zon komt 16 April op om 5,40; on der om 7,40 Maan: 20 April L.K., 28 April N.M. Hoog water ter rede van Texel: 10 April 11,23 en 11,46. 17 April en 12,02. 18 April 0,28 en 12,46. 19 April 1,10 en 1,30. 20 April 2,02 en 2,31 21 April 3,07 en 3 44. 22 April 4,32 en 5,13 zo moeilijk? Ach men hoopt, dat „alles wel recht zal konten". („Indien de Heer het w il", had Paul Kruger eraan toege voegd, maar wie kent, althans wie noemt nog die voor-waande?). Alles zal wel in orde komen, als wij ons best maar doen, en wat kan een mens meer doen dan zijn best? Handelen naar eigen goeddun ken- Geloof. In eigen kracht geloven en niet twijfelen aan het eigen kunnen! Liefde. Liefde voor het werk, liefde voor het leven, omdat het ons zoveel schenkt: liefde gevoed door egoïsme. Dit alles in mindere of in meerdere male. Maar de ware liefde Gods, die alle verstand te boven gaat, vraagt zelfver loochening, offers, als het moet het zwaarste offer. En pas door dat offer te w illen brengen, met Chrisltus te durven lijden, met Hem smaad en schande te durven dragen, worden de banden met het oude, het zondige verbroken en de perspectieven geopend voor een nieuwe weg die naar het eeuwige leven leidt. BEDANKT VOOR BEROEP. Ds. H. Retel te Haaksbergen heeft be dankt voor het beroep hij.de Geref Kerk te Den Burg. VERHEUGEND. Door liet eerste bericht over de vie ring van dc 30ste April blUkt enig mis verstand te zijn ontstaan omtrent de deel name aan het feest, dat men op Konin ginnedag op het feestterrein van Oost hoopt te houden. Wij kunnen thans me dedelen, dat Oosterend niet minder wel kom is dan de andere bewoners van wijk O. Oost en Oosterend, een genoeglijk feest toegewenst en als het kan in de volle oranjezon! N.V. TESO. Naar aanleiding van de publicatie in de courant van 6 April jl. betreffende de gecombineerde balans der N.V. T.E S.O. met in de aanhef „Busbedrijf maakt -grotere winst" alsmede d-e rectificatie hierop in het nr. van 9 April j.l., ver strekt de directeur van de N.V. TESO ons de volgende toelichting: De ontvangsten van het busbedrijf bedroegen over 1947: f 137,343,14; d° uitgaven over 1947: f121,839,89. Winst over 1947 f 16,503,25. De ontvangsten over 1948 bedroegen f 159,117.94; de uitgaven over 194S f 152,298.76. Winst over 1948 f 6.819,18. Tn 1948 werd dus f 8684.07 minder winst gemaakt dan in het voorgaand? jaar. Op de post afschrijvingen konrt voor 1948 een bedrag voor van f 40,000,— terwijl deze post in het voorgaande jaar f28.342,11 bedroeg. Deze hogere af schrijving is een gevolg van het feit, dat meer materiaaal werd aangeschaft. STOFFELIJKE RESTEN NAAR GROTE CENTRALE BEGRAAF PLAATS. Drie weken geleden is begonnen mei het opgra\ en van de 'stoffelijke resten der 450 Duitse militairen, die op de mili- laire begraafplaats achter de algemene begraafplaats te Den Burg aan de schoot der aarde waren 'toevertrouw d. Hun stof felijk overschot wordt overgebracht naai de grote c-enitrale Duitse begraafplaats te IJsselstein, gemeente Venraa.v, Lim burg, waar alle in ons land begraven Duitsers een laatste rustplaats zullen vinden Aroor 1 Mei zullen deze werk zaamheden beëindigd zijn. Zoals békend zijn de stoffelijke res ten1 der Amerikanen reeds in 1945 naar elders" overgebracht. (Ongeveer 18 ge sneuvelden). De Engelsen en andere mi litairen hebben hier hun laatste rust plaats gevonden. T.z.t. zullen de Ijzeren kruisen, die op de graven der Engelsen zijn opgericht, dom- grafstenen worden vervangen. WERELD-RECLAME. Hotel-pension „Oahfomië" heeft een keurig verzorgde folder in zee gestuurd de wereldzee in, want dit reclame-mate riaal is in \ier talen gedrukt en alle mo gelijke binnen- en huitenlangse reisbu- reau's toegezonden. De heer Ad Blok v d. Velden heeft de tekeningen gemaakt. Naast fraaie uitbeeldingen van het hotel met de bosrijke omgeving, is het vouw blad verlucht met alleraardigste teke ningetjes: o.a. zien wij de lepelaar, de kluut, schapenscheerder, zonnebader, strandspelen, een Texelse stolp mei schoven graan, een zwemmer en twee dobbprende botters. - Proficiat. STROOMTARIEVEN. „Anderzijds is het zo, dat er ook een grens is aan de verhoging van de strwomtarieven", aldus de heer Mr. G. D. Rehorst ir. de 8 April gehouden zit ting van de gemeenteraad. Deze zin ver meldt ook ons stenografisch verslag, maar heel ondeugend heeft de wens zich ook in deze tot de vader der gedachten uitgeroepen, want in de copij die naar de zetterij werd gezonden stond tot onze spijt, dat ,.de stroomtarieven tot het ui terste waren ongevoerd". De voorzitter heeft bedoeld, dat met. de verhoging van de tarieven maar niet onbeperkt kan worden doorgegaan, zodat het niet moge lijk is de meerdere kosten, welke de ver dere uitbreidingen op de exploitatie zou den leggen, volledig door tariefverho- ging op te vangen. UITBREIDINGSPLAN. Het hoofd van het gemeentebestuur van Texel brengt ter openbare kennis, dat het door de Raad dier gemeente op 8 April 1949 vastgestelde plan tot her ziening van het uitbreidingsplan in on derdelen „Schilderweg", voor gronden 'tussen Den Burg en Oudesehild, vastge steld bij raadsbesluit van 20 December 1940, nr. Ill, goedgekeurd bij besluit van de Commissaris der provincie N.-Hol land, ter waarneming van de taak van Gedeputeerde Staten, van 17 October 1941, nr. 541, ter gemeente-secretarie van 19 April 1949 af gedurende veertien dagen voor een ieder ter inzage ligt. Binnen zes weken na afloop van de termijn van ter visie ligging kunnen- de belanghebbenden, die zich met bezwaren tot de Raad hébben gewend, bij Gedepu teerde Staten van Noordholland bezwa ren tegen het plan indienen Texel 12 April 1949. Het Hoofd van het Gemeentebestuur voornoemd, Mr. G. D REHORST Het kamp ligt stil en verlaten, te midden van de inktzwarte duis ternis. In de verte hoor je -het slaan van de tong-tong. Verder ligt alles in schijnbare rust, want rondom het kamp staan de wacht posten, die waken voor de veilig-* beid van hun kameraden, die vgu em zware patrouille op hun tam- patjes zijn neergevallen. Zij waken voor de mensen in hel stadje, waarin zij gelegerd zijn, w-ant. het zou niet de eerste maal zijn, dat deze mensen al hun bezit tingen in vlammen zagen opgaan Leze jongens maken een zwar - tijd mee. Maar ze zijn op hun hoe de. Nacht, je ziet geen hand voor ogen. Rechts van heit kamp is T. stelling gebouwd van zware zand zakken, die iedere kogel weert Rondom de stelling is uit voor zorg een haag van prikkeldraad geplaatst, Het is niet uitgesloten, dat zo'n pelopper zal proberen 'n handgranaat naar binnen te gooien. Zo nu en dan zie je een felle lichtbundel, die de duister nis tracht te doorboren. Niet op ieder geritsel wordt gelicht, want dat zou je positie verraden. Twee man staan op post 2 uur lang twee uur waarin iedere zenuw tot hei uiterste is gespannen. Het is geen pret je dat wachtkloppen, nee lang niet. Dui zenden geluiden dringen tot je door. D-' nacht doét angstig aan. Je staart in dp duisternis, maar waakt ervoor, dat je zenuwen je geen parten gaan spelen. Hoe vaak gebeurt het niet, dat je op eens iets -hoort, als je dan lang tuurt zie je van alles, je ziet lopen, 1, 2, 3 man, maar het is niets want alles is rustig. Maar het zijn je zenuwen, die je de baas zijn Opeens schrik je op, wal is dat ge ritsel in dat -bosje, je doet je lamp aan. rnaar ziet niets, maar intussen' zi-t je hart Cor van den Kerkhof leest de Texelaar, I terwijl de baboe, die zojuist de was te j drogen heeft gehangen, hem wat koelte j brengt met haar waaier. Op liet tafeltje enige foto's van huls. je in de keel. Je kijkt op je horloge: „HU, wat gaa-t de tijd weer langzaam!" Deze wachturen zijn slopend, duizen den gedachten gaan dogr je brein, het is een marteling. Maar ja je bent »ol- daat en doet je plidht. al weegt deze nog 7,0 zwaar. Eindelijk is je aflossing daar, je slaak' een zucht, het is als een bevrijding, j« zoekt je tampatje op. Maar van slapen komt niet veel. het is de spanning en de gedachten, die je bezig houden. J« denkt aar. je ouders, aan je meisje en onltelbare andere dingen en denkt: .Waarvoor dit alles?".... Eindelijk val len je ogen dicht. Slamat tidoer, tabé. C v. d KERKHOF. EEN JUBILARIS. Maandag IS April a.s. hoopt de heer R. Kuiper de dag te herdenken, waarop hij vóór 35 jaar in dienst trad bij Graan handel Fa A. lyang-eveld Pzn. t° Den Burg. Tot de oorlog Hoe heeft dhr Kuiper de expeditie verzorgd. Het zou wel aardig zijn eens uit t.e rekenen hoeveel km. hij gereden heeft, eerst met de briesende paarden (vanaf 19141 en later achter liet stuur van de automobiel. In de oorlog moest de jubilaris eens een vracht rij den op last van de bezetting. Daar had hij weinig zin in, waarom hij al spoedig overplaatsing aanvroeg naar het pak huis. En daar werkt hij nog steeds mede aan het bedrijf. Wdj wensen de heer Kui per nog vele jaren 111 goede gezondheid TEXEL STELDE VLIELAND TELEUR. Welgeteld woonden slechts. ach, laten we het aantal bezoekers maar niet noemen. Het waren er vér heneden de honderd en1 de Vhelanders die Zaterdag avond in „Casino" op voortreffelijke wijze het toneelstuk „Achter de wolken schijnt toch de zon" voor het voetlicht braehlten, waren dan ook zee;- teleurge steld, dat zij hier zo weinig belangstel ling genoten. Om drie uur was liet gezelschap met schipper Boon uit Vlieland vertrokken en om 7 uur liep het scheepje Oude sehild binnen. Enkele dames waren zee ziek geworden. De voorz. riep daarom de clementie in van heit publiek toen de opvoering zou beginnen. Het spel viel te roemen Vooral de fi guur van de in grote zorgen verkerende kruidenier werd voorbeeldig geschetst: de man bleef optimist, hoewel een fili aal van eer. groot bedrijf zijn eigen zaak gevaarlijk ondermijnde. De ramp werd nog vergroot, doordat de jongste zoon op het verkeerde pad was geraakt, tev- wijl de oudste zoon, die het tot hoofd boekhouder had gebracht, ziel) niet meer 'thuis voelde in het milieu van een dood gewoon middenstaudersgezin, in welke ïd-ee fixe hij nog werd versterkt door zijn echtgenote van standing en. mei geld bovendien. Hij verweet zijn zuster dat die ernsilige plannen had met „die fabrieksarbeider" Maar dip arbeide- heeft een bijzondere knobbel voor tech niek en als hij een opzienbarende uit vinding doet ontvangt hij zoveel geld, dat hij zelfs de sdhande kan dekken welke de familie dreigt als de onwillige zoon voor f 10,000 fraude heeft ge pleegd. Hlte stuk werd zeer vlot ge speeld, geen twee minuten duurde de onderbreking tussen het le en 2e be drijf, terwijl ook de pauze niet onnodig werd gerekt. Na de opvoering bracht het publiek di Vlielanders een hartelijk applaus. Beslo ten werd met een geanimeerd bal. waat- bjj de Vhelanders tal van alleraardigste dansen demonstreerden. HET LEGER DES HEILS BEZOEKT TEXEL! Op 2e Baasdag zullen de Heilsoldaten van Den Helder Texel bezoeken voor het houden \an een tweetal belangrijke openluchtsamenkomsten. De eerste zal in De Koog worden gehouden en om 11 u v.m. aanvangen. De 2e openluohtM- mer-komst begint des middags 3 uur ln de Dennen. Het muziekcorps en de Zang- brigade van het Leger des Heils zullen waardevolle medewerking verlenen. U komt toch ook? Een- aantrekkelijk programma van muziek en zang zal kun nen worden beluisterd, afgewisseld door getuigenissen en het gesproken woord. Allen dus op 2e Paasdag naar de Den nen! Kapitein C. A. Verwaal. Nog enkele weken en het eiland zal weer overstroomd worden door zomer gasten, die komen genieten van Texel* natuurschoon Naar alle kanten zullen ze uitzwermen, en- zo komen ze ook door he't vriendelijke dorpje, daar heel in het Noorden. De Cocksdorp, met z'n prach tige entrée En dan gaan ze De Cocks dorp door en komen ze bij de dijk. Daar kunnen- ze niet verder. Sommigen zeg gen: „Daar is de wereld dichtgeplakt met krantenpapier", maar dat is niet waar, wanlt dan krijg je weer de wijd heid van de zeel Maar wel is waar, dat daar een kerk staat, die dichtgespijkerd is met planken! Daar valt op dit moment nog niet van te genieten. En dat is jammer. Dat moet anders worden. Er 's geen kerkelijke gemeente op Texel, die zwaard?- getroffen is geweest dan juist de Hervormde Gemeente Eijerland.. De kerk zwaar beschadigd, de pastorie eveneens en twee wijkgebouwden totaal vernietigd! U weet 't mischien niet, maar de fi nanciële steun van het Rijk voor kerke lijke gebouwen is niet erg groot. Voor een deel zullen we het van de adopti" moeten hebben. Maar ook dan komen w e er nog lang niet. Op 27 en 2S April houden we nu onze 2e bazar in De Cocksdorp. Tot nog toe heeft de gemeente zelf door alle moge lijke acties al een kleine f 10000 verat- meld sinds de bevrijding, maar dit alias gaat op de duur boven onze draag kracht Nergens in Nederland is er ro'n onderlinge band tussen de bevolking als juist op Texel. Daarom doe ik een beroep op alle Texelaars, omdat de Hert vormde Kerk nog steeds de Volkskerk wil zijn Helpt, ons voor deze bazar. Al les is welkom. Ai zoudt u ons een Texels schaap sturen, we zetten haar dan we! zo lang aan een touw in de pastorletuln tot 27 April. Helpt ons mede, deze bazar te doen slagen! T. W. DEKKER, Herv. Pastorie De Cocksdorp.

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 1