9 roen /wa in het harL, Pastoor Gussenhoven gaat uit het oog, maar niet uit het hart WÊ$t\ Ds. Buskes over Jan Trap W ij kwamen speciaal voor de kemphanen Maar de tureluur maakte zich van streek Bravo jongens! WOENSDAG 4 MEI 1949 TEXELSE 62e JAARGANG No. 6319 COURANT Uitgave v h. Fa. Langeveld Sc De Rooy Boekhandel - Drukkerij - Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek Rotrerdamsche Bank en Coöp. Boerenleenb. Postgiro 65 2 Abonnementsprijs f 2,45 per halfjaar Zijn naam zal nog dikwijls met ere genoemd worden. Woensdag berichtten wij reeds, dat Pastoor J. Th. A. M. Gussenhoven ons ■eiland gaat verlaten door zijn benoeming tot Pastoor te Warmond bij Leiden. Evenals meerdere andere parochies aan de vaste wal is ook Den Burg een paro chie, waar de pastoor niet voor het leven wordt benoemd, maar slechts voor ge middeld zes jaar. Daar Pastoor Gussen hoven op 18 Dec. 1941 naar Texel kwam, is het bericht van zijn benoeming naar Warmond dus met in alle opzichten ver rassend te noemen; voor zijn parochi anen is dit vertrek intussen een gev oelig verlies. Wie deze joviale priester leerde kennen, kan begrijpen welk een nauwe band er in de loop der jaren tussen de Pastoor en zijn parochie is ontstaan. Wij weten, dat het hem niet aangenaam is, om in he openbaar beschreven <te wor den, maar wij kunnen niet nalaten aan te slippen, dat. het vooral zijn hartelijke omgang, die steunde op een fijn-aanvoe lende mensenkennis, is geweest die hem aller sympathie heeft doen winnen. De vele werkzaamheden van het pastoraat, waarvan eigenlijk slechts weinigen een volledig overzicht hebben, heeft hij met veel kennis van zaken en toeleg verricht, maar bij al zijn zakelijkheid bleef hij hartelijk. Uiteraard is het ons niet mogelijk een volledig overzicht te gewen van alles, wat Pastoor Gussenhoven op Texel lot stand heeft gebracht Bovendien is er veel, dat bij voor zijn parochianen indi vidueel heeft gedaan De eerste jaren Onider zeer ongunstige tijdsomstandig. heden deed Pastoor Gussenhoven hier zijn intrede: December 1941, winter, oor log, bezetting, isolement, verduistering. In plaats van het heerlijk verwarmde ziekenhuis te Amsterdam, waar hij 9 jaar rector was geweest, werd een tochtige, van alle comfort verstoken pastorie zijn woning. Nog dikwijls hoort men de pa rochianen spreken over de woorden, die hij in zijn openingspreek uit het Evange lie van de Zondag aanhaalde. ,,Bi'd, dat uw vlucht niet valfe in de winter!" Iemand vertelde ons nog, hoe in die eerste dtigen de Pastoor hean op zijn be kende geestige manier vroeg, of het hier op Texel het hele jaar zo koud bleef, waarmee we maar willen zeggen, dat het een zeer moeilijk begin was. Maar in de nood leert men elkander kennen. Grote verbeteringen konden in de oorlogsjaren niet worden aangebracht, Het ging er ill die jaren slechts om de normale gang zo lang mogelijk voort te zetten. Met dankbaarheid denken de parochianen van Oosterend en Den Hoorn terug aan de zorgen van Pastoor Gussenhoven om ondianks gebrek aan vervoermiddelen de H.H. Missen in de bijkerken zolang mo gelijk vol te houden. In dit verhand dient ook genoemd te worden de komst van een tweede kapelaan; op 21 Febr. '43 kon de Pastoor dit belangrijke nieuws meedelen en met grote voldoening nam de parochie kennis van dit ver-strekkend feit, dat. van zo groot belang zou worden voor het parochiële leven. Wij stippen verder nog aan: de vestiging van een ei gen kapel in het St. Agnes-klooster bij de Eenv. Zusters; de oprichting van de afd. Mannen- en Vrouwen van de Maria- congregatie; de verbetering aan de uit gang van de kerk, waar een deel van de tuin werd omgevormd tot een ruim plein; de aanleg van een bloemrijke tuin achter de pastorie. De moeilijkste tijd. Nog steeds was het oorlog, en de ge volgen daarvan deden zich hoe langer hoe meer voelen. 25 Mei 1943 werd de kerkklok in beslag genomen. In Sep. werden huis aan huis alle fietsen in be slag genomen, zodat de bijkerken moei lijk te bereiken waren; oin beurten kwa men de parochianen aldaar de priester met paard en wagen halen. Toen er ploi- seiing een sterfgeval was in de Wester- mienit, reed men de Pastoor er heen op een platte wagen. Het gemis aan electri- oitedt en aan kaarsen was ook een handi cap voor het kerkelijk leven. Van alle leed, dat de oorlog tot dan op Texel had gebracht, kwant op 9 Nov. 1944 't groot ste: Alle mannelijke personen van 17 tot 35 jaar moesten Texel verlaten. Ook do twee Kapelaans moesten weg. De Pas toor stond rnu geheel alleen voor de uit gestrekte parochie. Ieder zal zich nog herinneren het Kerstfeest van 1944. Een pater-assistent mocht niet op Texel ko men: de Pastoor stond geheel alleen voor de drukte, die Kerstmis altijd mee brengt, vooral daar het Ook tegelijk veer tigurengebed was. Welk een verblijdend feit, dat vóór hot einde van de maand Maart bijna alle naar Assen gedeporteerde mannen weer op Texel terug waren! Maar spoedig volgde de zwartste dag van de oorlog voor Texel: 6 April 1945. 's Middags om 1 uur heeft de Pastoor tussen het Rus- s.;sell en Duits vuur door 2 parochianen bediend. De pastorie miste bijna alle ra men; de toren van de kerk was getrof fen, gaten in het kerkdak en bijna alle kerkramen zwaar geschonden. Ook Je bewoners van de Pastorie moesten eva cueren en vonden gastvrij onderdak op Zuidhaffel. Woensdag 11 April leidde de Pastoor de droeve plechtigheid van de uitvaart van 11 parochianen die tijdens de ramp van 6 April de dood hadden ge vonden, hij was 's middags met, de Kape laans aanwezig tay de begrafenis van do overige 32 slachtoffers. Met krachtige hand. 5 Mei 1945 bradht de lang hegeerde vrede Nu kon langzaamaan het leven weer zijn normale gang krijgen. In de 4 jaren na de oorlog heeft Pastoor Gus senhoven met krachtige hand gewerkt aan het herstel van de oorlogsschade, niet alleen van kerk en school en ande re gebouwen, maar ook van het paro chieleven. Wij noemen hier achter el kaar: Vonningsweek, Misweek, oprich ting Verkennerij en Gidsenbeweging, oprichting toneelclub „St. Jan", algehe le restauratie der kerk, H Mis, op richting Katli. Actie, Ouderavonden van de St, Josephschool, oprichting Ouder- connmissie, het aanbrengen van 't prach tige Josephraam in de kerk. Gezinsweek, de feestavonden voor de Schapenhou- dere, zelatricen en anderen die belange loos werken voor zuiver kerkelijk werk, opening van de tweede klas van de frö belschool, liet aanschaffen van een nieu we kerkklok, de voorbereidende werk zaamheden tot oprichting van de „Ge zinshulp". Nog meer zou er te noemen zijn wat onder het Pastoraat van de thans scheidende Pastoor is tot stand gebracht. Wij willen hiermee volstaan. Bijzonder eChter willen we nog naar vo ren brengen wat de Pastoor heeft ge daan voor de bijkerken in Den Hoorn en Oosterend. Hoewel ze geen zelfstandige kerken zijn (en voorlopig ook niet zullen zijn!) gaan ze hoe langer hoe meer in betekenis vooruit. Het best wordt dit ge typeerd door het feit-, dat ze binnen en kele maanden beiden een vast tabernakel zullen bezitten, waar een blijvende woonplaats voor de Heer der Heerscha ren zal ziin Resumerend kónnen we zeggen, dat Pastoor Gussenhoven bij zijn parochi anen voor altijd een dankbare herinne ring zal achterlaten. Uit het oog, uit het hart, zegt men wel eens. Wij durven voorspellen, dat dit hier niet van toepas sing zal zijn! Behalve de parochianen, hebben ook vele andere Texelaars Pastoor Gussen hoven leren waarderen. Hij had o.a. zit ting in de Commissie voor Toezicht op politieke delinquentenen menig Texel- laar heeft nok voor hem gedefileerd op de avond van de Ouwe Sunderklaas, daar hij deel uitmaakte van de jury! Bij de bevrijdingsfeesten in Aug. 1945 had de Pastoor als spreker op de Groeneplaats een meer dan aandachtig gehoor. Warmond, dat na bijna 30 iaar einde lijk weer eens een nieuwe pastoor krijg,, gaat met Pastoor Gussenhoven een bloeitijd tegemoet: de jaren op Texel hebben dat bewezen. Feestelijke intocht nieuwe Pastoor. Als Vrijdag met de boot van 11,45 uur- Pastoor Gussenhoven zal zijn vertrok ken, komt met de boot van 13,00 uur uit Den Helder zijn opvolger aan: de Zeer- eerwaarde Heer C. P. G. Persoon. Deze werd geboren te SChiebroek (Z.-H.) op 21 Oct. 1899; priester gewijd 29 Mei 1926 en was achtereenvolgens Kapelaan te Boskoop, Alkmaar en Amsterdam, op welke laatste standplaats hij bijna 14 jaar is geweest. Voor hem ons hartelijk: Welkom! De intocht zal feestelijk ge schieden. OUD-TEXELAAR GERIDDERD. Naar wij vernemen is onze vroegere plaatsgenoot, dhr C. W. Visser, oud-ge zagvoerder bij de Rotterdamse Lloyd, thans te Rotterdam woonachtig, benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nas? sau. HERDENKING OOSTEREND-OOST. 2# minuten voor acht begint de kerk klok in Oosterend te luiden. Men begeve zich dan naar liet Plantsoen aan de Bos weg. Om vijf minuten voor arht zwijgt de klok. Dan zal het Ned Herv. kerk koor o.l.v. dhr A. Plokstra een toepasse lijk lied ten gehore brengen. Na afloop hiervan spreekt de Weleenv. Heer Ka pelaan O. C. A. van Wel Pr een kort woord van bezinning, gevolgd door stil te. Een gezamenlijk gezongen le en 6e i ouplet an 't Wilhelmus zal de plech tigheid besluiten. De buigerij wordt verzocht de vlag om 18 uur halfstok te hijsenDat onize hou ding tijdens de plechtigheid bij en in de omgeving van het plantsoen in overeen stemming behoort te zijn met de ernst van het gebeuren, behoeft geen beioog. Jonge mensen, van wie verwacht kan woiden dat zij de geestelijke achtergrond van het gebeuren niet kunnen bevatten, late men dus liever thuis. Het vlag-ceremonieel zal onder leiding van de heer Drijver staan. TEXELSE MARKT. Den Burg, 2 Mei 1949. Aangevoerd: 12 koeien f 525f 700. 4 biggen f 55— f 65. Voor de levering: 56 koeien en 41 n, kalveren. In liet weekblad „In de Waagschaal" van 25 Maart. 1949 schreef Ds. Buskes: 16 Maart werd Jan Trap 100 jaar. Voor Texel Jan Trap is een gebo ren Texelaar en hij is zijn eiland 100 jaar getrouw gebleven is deze lGe Maart een gans bijzondere dag. Het is de eerste keer in de ons bekende histo rie, dat Texel een honderdjarige inwo ner heeft. Jan Trap is een merkwaardig man Jarenlang was hij de bestuurder van de Texelse diligence, die. toen ik in 1921 op Texel kwam, sinds korte tijd emeri taat had en ergens achter de boerderij tan één van mijn ouderlingen haar laat ste jaren sleet. Jan Trap was ook een geducht jager. Wat heeft hij mij een pracht verhalen verteld over jachtavonturen met Prins Hendrik Jan Trap was ook een verwoed eieren- verzamelaar. Hij had een zeldzame en wereldvermaarde collectie. Hij woonde in Oosterend in de Nieuwstraat, in mijn tijd de Verlorenkost geheten, sinds jaar en dag verzorgd door zijn trouwe doch ter Naantje. Een tamelijk gesloten man. die zich, wat zijn geestelijk leven betrof, niet gemakkelijk bloot gaf. Een trouw kerkganger, die goed luisterde. Toen ik in 1924 zijn dominee werd, was hij 75. Toen ik in 1926 geschorst werd. was hij 77. Toen enkele jaren later het Hersteld Verhand op Texel kwam, bleef hij de oude gereformeerde kerk trouw, al was liil' geen scherpslijper. Met heel Texel wil ik Jan Trap, vader van een ontelbare schare kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen van harte gelukwensen op zijn honderd ste verjaardag. Ik doe het daarom zo van heler harte, omdat, één van zijn schoondochters mij in 1926, toen ik tegen Assen koos, de stulpen op het lijf joeg, door mij harts tochtelijk le waarschuwen: dominéé, weet wel wat u doet. als u zo doorgaat zal het uw schuld zijn, dat vader vroeg ten grave daalt Trap, van heler harte, u bent geluk kig taaier geweest, dan uw schoondoch ter dacht! (Van onze vogelredacteur) Eigenlijk hadden wij wel kunnen schrij ven „Var. onze enthousiaste vo gel redacteur", want hij komt zo juist terug van een zeer geslaagde excursie, hélemaal alleen gehouden met C. Boot de vogehvachter van liet natuurreservaat in polder Wiaalenburg, in het hartje van Texel, het eiland, dat er de afgelopen wtiniter zo van langs heeft gekregen, toen de wind om de sehapenooeten loei de, toen de woldragers liijna in de sio ten werden gedreven en de dekkneuhten van de Texelse boot de riem om hu:i kin hadden aangehaald Maar nu staat hier een wijde hemel ■roet schapenwolkjes <boven het eiland de boeren lopen met kalme tred door 'hunlanderijen,bekijkende jonge lamme ren, peinzen misschien over de vraag, welke prijs de handelaar straks, over en kele weken, op de markt te Den Burg zal betalen of gaan al intuitief aan het se lecteren met het oog op de schapenfok veedag in September op welk festijn de bloem vai. Texels wolvee meedingt naar de wisselbeker, die thans pronkt, in de beste kamer van de familie Kikkert, een der beste fokkers van Texel. Boeren in kalme tred. Maaron rustig was de tureluur, die wiebelend op zijn rode poten vanaf een danrhek ons gadesloeg. Waarom maakte hij zich zo van streek? Wij kwramen immers speoi- Trwn 1*1 vechten, totdat de medeminnaar op de vlucht zou gaan. aal voor de kemphanen, die vier dagen tevoren op het eiland waren neergestre ken en leeds dapper aan liet vechten waren gegaan. Vechten, totdat de mede dinger naar het hart van een wijfje op de vlucht zou gaan. En dan? Dan korte tijd flirten met „haar" om vervolgens de henen weer te nemen en „haar" met de gebakken peren te laten zitten, i.c e'en nest. met jongen. Ja, waarom deze slreek niet in het openbaar gebracht? WJj trokken door de broedplaatsen, waar 't til leven en vertier was: grutto's staken hun lange snavel in de drassige grond, kieviten buitelden nog altijd over de kop, kapmeeuwen scheerden langs de slootkanten, waar angstig geworden gele kwikstaartjes zenuwachtig heen en weer wiptenZeg mij, hoe gij spreekt en ik zal zeggen, welk karakter gij be zit: rauw klonk het ge-luid, dat de kap meeuwen maakten.... zacht vloeiend 't „tuut-tuut" van de tureluur, die nog nooit, van zijn leven ook maar één vogel kwaad heeft gedaan. Eenden vlogen sna terend over, statig sohreed een kluut over liet smalle gnintweggetje, dat dwars door de polder loopt Daar hadden wij op nog geen 20 meter vóór ons drie soorten vogels: een 'kluut, een scholek ster en een grutto. „Die scholekster heeft eieren!" verzekerde ik de vogel wachter, maar hij lachte mij uit. „Wil je eieren zien?" Aan de eieren gezogen. Een poosje later stonden wij aan de rand van een sloot. „Hier zit een broe dende vogel". „Waarom vliegt hij dan niet weg? Maar «aar zit-ie dan toch?" „Kijk". De vogehvachter trok wat gras en riet opzij en daar zat een eend. Je kon hem zo pakken, want de broeddrift had hem als het ware aan de eieren ge zogen. Verderop wéér een nest, een De Voetbalclub van De Koog. Achterste rij van links naar rechts: w. Bakker, M. Bu'ge!, H. Veldman, Van Hintum, H. Smit, L. Bakker, KI. Bonne. Voorste rij: W. Stam, I Brouwer, Jac, K!aassen-Bos, B. Visser en Jn. Kunemian. Het le van 9V De Koog speelde Zon dag zijn laatste comp.-wedstrijd togen de Boys en won met 1-3. Tevens staat het le op de tweede plaats in deze competi tie. Het was de eerste comp. die wij speelden en dan op de 2e plaats! Bravo, jonigens. Nog even meer trainen, dan kunnen we de volgende comp. met nog groter succes tegemoet zien. De laatste wedstrijd had een spannend verloop: di rect na de aftrap moest onze keeper vis sen hoewel het schot makkelijk te stop pen was. Na de rust maakte Joop uit 'n vrije trap 1-1. Joop moest, nog eens een vrije trap nemen: 1-2, 10 min. voor het eind wisti Bill er 1-3 van te maken. Luit en Wijnand werkten ze goc-d weg. Wim ■en Jan speelden goed samen. Gerrit en Bill voetbalden zeer goed maar ze wer den goed afgehouden. Jac. heeft, ook heel wat moeten ingrijpen, evenals onze kee per, die ze flink op z'n dak raten. Jan Kiewiet roept alle dames van de HandbaldhJb Dinsdagavond op ter trai ning. TtXtUCMT COC4M.VT die wiebelend op zijn rode poteu vanaf een damhek ons gadesloeg mat 4 eieren van de grutto en zo vinden wij ook nesten met eieren van de kievit (vier), de kemphaan (drie), en de kluut (een). Alle op de drasSige bodem van deze polder, die nu weer voortdurend be malen wordt. Grappig-kleine molentjes draaiden lustig in de Noordwester, zij bevloeiden het land. waar de plantenwe reld ook al was gaan leven: orchideeën pronkten met donker paarse bloemtros sen, de pinksterbloem stond op hoge stengel aan de slootkant, de vngdhrikke was uitgelopen, zilverschoon had haar oud.» glans herkregen. En straks kond hier nog de zeeaster bij en de zeester. „Er komen ook nog veel meer vogels: de strandloper, de bonfbekplevier, de karekiet". Gele kwikstaartjes sprokkelden paar denhaar op een weiland, waar drie brui ne merries liepen te grazen, aoh, die paarden weten van niets, maar die vo gels toöhl Zij homven hun nest van paardenhaar! Fotograferen zonder schuilhut. Een foto te nemen van een nest met eieren is kinderspel, maar het fotogra feren van een vogel op of bij het nest, nee, zover hebben wij het nog niet ge bracht. De vogelwachter maakte ons wegwijs: „Kom nou over een paar weken terug, dan zijn de meeste vogel» dol van het broeden, dan kruip je rustig naar het nest, bv. van de kluut, je blijft daar een kwartiertje liggen, een schuiltentje heb je niet nodig, je camoufleert je hoofd en zorgt- slechte, dat de lens vrij blijft, ik sta je borg, dat je succes zult hebben! Vorig jaar heeft een relatie uit Venendaal het ook op die manier ge daan en de foto is prachtig gelukt!" grutto's staken hun lange snavel in de drassige grond GROTE BELANGSTELLING VOOK DE VOGELTOCHT. Ei bestaat grote belangstelling voor de wandeltochten, die de Ned. Wandel- sportbond, afd. N.-Holland, op Zondag 29 Mei a.s op Texel organiseert. Er wer_ den reeds 400 deelnemers geboekt; er wordt een totaal aantal van 760 wande laars verwacht. Naar wij vernemen is do verzorging van het lunchpakket opgedragen aan „De Snackbar". Tevreden longen, tevreden maag, te vreden oren en ogen en last not least een goede spiertraining, ziedaar hot profijt ven deze toaht, die als „Vogel- tocht" za! worden geboekstaafd en voortaan ieder voorjaar op Texel zal worden gehouden Het maandblad van de Bond bracht een enthousiast artikel over Texel! Namens de Ned. Wandelsport bericht men ons nog: Het ligt in de bedoeling van de organi satoren deze tocht te maken tot een jaar lijks terugkerend evenement op Wan- delsportgebied met een nog groter deel name dan de Vierdaagse te Nijmegen; die is mogelijk omdat aan de Vogeltocht Texel door elke wandelaar kan wotden deelgenomen en de kosten zeer gering zijn. Waar gebleken is, dat ook inwoners van Texel aan deze tocht zullen deelne men, geven we nog even de voorwaar den voor deelname: Inschrijfgeld voor nie<Weden NWB. vanaf 16 jaar f 1,25, id. leeftijd t.m. 15 jaar fl,Leden NWB f0,50 reductie Opgave voor deelname: Bureau WV. Den Burg; Sigarenmag. Mets, Weverstr. Den Burg. Schriftelijk ook bij D, J. de Jong, Zandvaart 125 Breezand. Inschrijf gelden dan storten op giro 411975. Diverse instanties, o. a. gemeentebe stuur, Teso, Bureau WV, Ned. Wandrt- sportbond, geb. Bruin a. I). Teso, stel den extra prijken ter beschikking. Deze zullen door Burgemeester Rehorst uit gereikt worden

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 1