9 roen in het harL, (Er is maar één Westermient' Texel herdacht de gevallenen Boswachter Schol jubileerde i Zijn weg ging niet over rozen G. P. Plaatsman won weer de ronde van Oost Vronie Barhorst verwierf de ereprijs Over veertien dagen heropening van de Westerweg ZATERDAG 7 MEI 1949 TEXELSE 62e JAARGANG No. 6320 COURANT Uitgave v.h. Fa Langeveld De R.007 Boekhandel Drukkerij - Bibliotheek Den Burg - Texel Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek Rotrerdamsche Bank en Coöp. Boerenleenb. Postgiro 652. Abonnementsprijs f 2,45 per halfjaar Werk, dat ,1e ligt, houdt Je Jong. Kijk bv. maar eens naar Boswachter Schol, die Maandag j.l. 40 jaar In dienst was van Staatsbosbeheer. De jubilaris troffen we dezer dagen thuis, waar mw. Schol ons al dadelijk van overheerlijke cake liet proeven en een kop onversne den Van Houten of was het Blooker's Daalders? aanbood. Ja, ook zij was jubilerend, want waar vonden w(j oprech ter trouw, dan In dit huis? Het jubileum van dhr Schol is ook het jubileum van mw. Schol, want samen hebben ztl offers getroost om het doel te bereiken en met liet 40-iarig huwelijksfeest in zicht mag 1049 als een gelukkig, gedenkwaardig jaar worden geboekstaafd. Dit jaar is 'het ook 40 jaar geleden dat dhr Schol belijdenis deed en voelend, dat wij bepeinsden, waar een mens de fut vandaan haalt om zoveel in zijn leven te presteren, merkte hij op„ dat God hem, hen, daartoe in staal heeft gesteld. Het leven heeft hem niet met zijden handschoenen aangepakt, hij is niet net jes in een opgemaakt bedje terecht geko men, hij heeft geducht moeten aanpak ken. Zijn vader was een doodgewone" kleermakr, een man, die zijn kinde ren geen- middelbare school Icon laten be zoeken. Ja, noemen wij dit feit VQoral! Want wie aan een boswachter denkt, denkt mogelijkerwijs ook aan 'n daaraan "voorafgaande studentikoze tijd, een tijd, waarin men niets andere hoeft te doen dan scholen bezoeken, lessen te maken en de vrije tijd kan besteden aan sport en spel. Dhr Schol heeft het anders ge kend! Wij vermoedden, dat liij zo'n hal ve mensenleeftijd op Vlieland had geze ten, waar we hem in 1939 als boswachter ontmoetten en wij wisten zéker, dat hij niets veranderd was. Dat tweede zal juist zijn, het eerste volkomen mis, want hij heeft zo ongeveer in alle streken van ons land gewerkt. Dhr Schol kan hier best aarden: „Texels bos* is het mooiste bos van alie w addeneilanden, er is maar één Wester mient". Dat hij zich op een eiland heel best thuisvoelt, is verklaarbaar: hij is geboren op het eiland Terschelling en wel dn het dorp West-Terschelling. Hij kon best leren, was nr. één op de lagere school, hij hield van l,eren, ging 's avonds ook in de boeken snuffelen en werkte overdag by familie op de boerderij. (Het hoeren zit hem nog altijd in het bloed cn ais-te het óver mocht doeu en er de oen ten voor had, werd-ie herenboer!). Jn 1909 begon de Staat met de aanleg van bos op Terschelling. Sohol werd voor werker, maar gezien de vele uren' van afwezigheid van de Tersohellingse bos wachter. die vaak ziek was, verzorgde Sohol metter tijd ook de administratie en verrichtte 'hij zodoende heel wat werk, dat feitelijk door de boswachter moest worden gedaan. Dhr J. Reij, onze vroe gere plaatsgenoot, broer van dhr H. J. Reij, Weststraat, was toen boswachter op Vlieland. Tot 1Juni 1912 (Schol goo chelt met data), was hij daar voorwer ker. vertrok vandaar naaf Voorthuizen, was daar tot. 8 Aug. '12 werkzaam onder boswachter Min, die toen pas van Texel was gekomen. Bij Venraay moest een grote afwateningssioot worden gegraven. Sohol moest daar leiding gever, aan de Brabanders, die dit karwei niet eigen handig konden uitvoeren. Vervolgens werkte hij in Wellerlooi, gem. Bergen (Limburg), waar met zes paaiden werd geploegd. Daarop naar Heijeii. gem. Bergen, later naar Uivon- hout. 7 Oct. 1912 ontving hij zijn vaste aanstelling als leerlingdioswacliter, bo vendien kreeg hij toen gelegenheid een land'bouwv.intercursus te volgen te Tete- rinlgen. In die tijd pikte hij er ook nog privé-lessen 'bij, die hij ontving van het hoofd der school te Bavel. In April 1913 zit hij in Schoort, zet daar zijn studie door prtvólessen voort: avondlessen van een.... oud-Texelaar, dhr Boon, h.d.s. aldaar, In April 1913 deed hij met goed ge volg toelatings-examen voor de cursus van de Heidemij. „Zij" waren echter al getrouwd. Enfin, dan maar een paar commensaals er hij! Zij huurden toen een woning in Arnhem. klaart 1914 deed hij weer practisoh werk en wel bij Ede. Het veld lag vijf kwartier fietsen van huis en de dag duurde zodoende van zes tot zes. Na in Vierhouten op de Veluwe te hebben gewerkt, vertrok hij naar ]31ar!- cum, werd 20 Mei 1914 overgeplaatst naar Venlo op het kantoor van de Hout vesterij, waar hif als klerk dienst deed. In de oorlog iging hij in het dorp Zee land (Noord-Brabant) de in dienst zijnde boswachter vervangen. Daarna weer naar Arnhem, waar hij zijn studie aan de cursus van de Heide-mij. volbracht. (Hij eindigde als nr. 5). Wéér naar Heij- en, vervolgens naar Hoenderloo, waar hij 1 Juni 1915 benoemd werd tot bos wachter. Vandaar naar Kootwijk, van Kootwijk naar Hoorn op Terschelling. 1 Aug. 1931 van Terschelling naar Vlie land, waar liij het heel lang uithield, want. 14 Jan. 194(1 verliet hij pas het bu ren eiland om zijn ambtsperiode op Texel te gaan besluiten „Ik heb veel voldoening in mijn werk gevonden. Ik 'heb veel steun genoten van mijn vrouw en van mijn vaderlijke dhef. dhr Boodt!" Toen braken we het interview af, stap ten naar buiten om de jubilaris te ver eeuwigen. „Mijn vrouw moot er ook bij''! Maar mw. Schol kon zich er van af ma ken door op te merken, dat zij er niet voor -gekleed was! Toch wilde lui niet alleen op de foto: het bos moest op do achtergrond. Het bos van eeuwig groene naalden of met het goudelend blad in de herfst en liet tere groen in het prille voorjaar. Daar ligt een groot deel van zijn geluk. Wij wensen dhr Schol en ook zijn vrouw van harte geluk met het 40-jarig jubileum, dat zijn volle betekenis kreeg door de hoge Koninklijke onderscheiding met de eremedaille in goud, die burge meester Reliorst hem Maandag jl. op de borst heeft gespeld. Een heuglijke dag Zeker heeft dhr Schol toen in stille eer bied de blik omhoog gewend cn in blijd schap getuigd: Alles kwam van daar. MAATSCHAPPELIJK WERKER. De heer A. Westdorp behanlde te Den Haag het diploma Maatschappelijk wer ker. De cursus ging uit van de Ver. van Ned. gemeentebelangen. GESLAAGD. Bij de op 20 April te Amsterdam ge- hoUden examens slaagde voor het diplo ma Kantoorstenograaf 130 lettergrepen per minuut, mej. G. Keijser, Schilder- weg alhier. Zij werd opgeleid door mej W. J. Dijt. REVUE „ALLES KOMT IN ORDE" Hebt n al kaarten voor de revue „Al les komt in orde", te geven door oud- leerlingen van de L. Lan/dibounvtschool hedenavond 7 Mei in „De Oranjeboom"? Zo 'niet, haast u dan, want er is nog maar een beperkt aantal! Het wordt weer een „knalavond". En er is natuurlijk ba] na. GIFTEN VOOR HET WITTE KRUIS. A. L., Den Burg f25,N.N. Ooster end f 25,—: H. S. Den Burg f 2,50; P. P idem f5, K. Oudesdhild f2,50; S. idem f2,50; G. idem f2,50; L. B De Koog f 2,50; A R. idem f2,J. V. Oosterend f 2,50;J. K. idem f2,25; ,1. B. Den Hoorn f 2,50; A. B. idem f 1,—; N. N. Den Burg f0,50; ,7. B. -De Cocksdorp f2,50; C. Z. Den Burg f2,50; A. B. Den Hoorn f2,50. OOSTERENDS TORENWACHT. öosterend had op Ko ninginnedag ontelbaar veel vlaggen uitgesto ken en natuurlijk was de torenwacht ook al vroeg uit de veren! Deze torenwacht is al driekwart eeuw toever trouwd aan de fami lie Vermeulen. Wijlen dhr Nan Vermen- ten heeft nog 'geluid in de dagen van rouw over 'het verscheiden van Koning Willem III. De torenwacht is bijzaak, het klokluiden hoofdzaak. Titans wordt deze functie nog waargenomen door dhr C. Vermeulen, die door zijn broer wordt geassisteerd. Waar tegenwoordig viermaal ten be hoeve van de kerkdienst moet worden geluid, heeft dhr Vermeulen echter De- sloten om deze ceremonie uit handen Ie geven. Het wordt hem te veel en. hrt is Zondag! Texel heeft zijn doden herdacht. Met bloemen en kransen heeft mep de nage dachtenis geëerd van de strijders te land, ter zee en in de lucht. Van hen, die alles gaven opdat wij weer in vrij heid zouden mogen leven, de vreugde van de vrijheid zouden mogen genieten. Omstreeks half acht formeerde zich op de Groeneplaats te Den Burg een lange stoet, voorop het fanfarecorps. Dan bet comité 6 April 1945, vertegen woordigd door de heren R. Berken-bos en J'b. Keijzer, (1e Oranjevereniging, Voet- ■balver. „De Texelse Boys" en daarachter vele honderden andere Texelaars. Om kwart voor acht begonnen de klokken van de Ned. Herv. kerk, van de, R.K. kerk en van de Doopsgez. kerk te luii'den en op dat tijdstip zette de stoet zich in beweging. Aan -liet hoofd van deze stoet liepen de heer en mw. Rehorst Door de Bin- nenlburg over de Stenenplaats en vervol gens door de Ivogeratraat bereikte men het Monument voor de Gevallenen. Na een rondgang over het kerkhof schaarde men zich rondom het Monument, waar twee,'minuten stilte in acht werd geno men, zoals in het gehele land, in de ge hele »Tercld. Daarop speelde het Texels fanfarecorps „Nader mijn God tot U", waarop burgemeester Rehorst namens de gemeente Texel een krans aan de voet van het Monument legde. Hierna werden door de volgende instanties en ver. kransen of bloemen gelegd: Comité (l April 1945, Oranjever., Texelse Boys, Texels Fanfarecorps en tal van particu lieren legden vervolgens ook bloemen neer. Het fanfarecorps speelde tot slot het Wilhelmus, waarmee de plechtigheid werd beëindigd. Texel heeft de strijders, die alles ga ven, herdacht. En met hen de vele ande ren, die in die bange jaren het slachtof fer werden van de oorlog, van bombarde menten of moordlust, Twee minuten stilte. Oók op de boot, die op dat ogenblik op Texelstroom voer De schroef werd afgezet en stil gleed de' boot over het rustige water. In het Wes ten ging de zon donkerrood onder: „De vrijheid gaat in 'het rood gekleed". De schemer kwam. De schemerWeer denken wij te rug aan die angstige tijd, aan die oor logsjaren. Aan de oorlogswinter, aan de honger en koude. En de duisternis. Aan de oliepitjes.Maar hoe klein hei v lammetje ook was, wij waren rijk met het zwakke lioht Juist in die dagen, toen de materiële ellende het bitterst was, werd de geest krachtiger, toen groeide het verzet, door hoop en geloof gestuwd, van uur tot uur. Ook hier op het eiland. Velen konden zich nauwelijks beheersen, men brandde van verlangen om op te trekken met de overwinnende legere, om hel oranje- blanje4>leu weer uit te steken en ieder een sprak over de geluikkiga toekomst. Dat is goed gekveest, Geen plannen, geen daden. Edhter, niets menselijks is ons vreemd, niets is veranderlijke'' jan een mens: vele plannen werden gewij zigd. Vaak niet ten goede. Laten wjj ons opnieuw bezinnen, vóór wij verder bouwen. Wij wandelen weer in het I' ht van de vrijheid. Hoe duur is zij betaald! Hoe groot is haar waarde, voor nu en altijd. Het is goed, de gevallenen te herden ken, nooit zuilen wij hen vergeten, maar vergeten wij odk niet de nagelaten be trekkingen: kinderen die hun ouders verloren en vele anderen, 'waar zij ook wonen, die redhit, hebben op onze hulp. Op aller offervaardigheid wordt el ders in dit blad nogmaals een beroep ge daan. Wij onderstrepen die dringende oproep ook op deze plaats en hopen zeer, dat dit niet tevergeefs zal zijn. Moge dan het offer, het geldelijk offer, gege ven worden uit dankbaarheid! De herdenking te Oudeschlld. Tegen 8 uur begaven de Oudesalrildere zich onder klokgelui naar de kerk. De kerk werd geheel gevuld. Nadat enige minuten stilte in acht genomen waren, zongen liet Herv. kerkkoor, het R.K. Mannenkoor en De steun des Volks eni ge toepasselijke liederen. Er werd niet gesproki-n en na afloop van de zang keelden allen weer huiswaarts. Plechtigheid op het Russenkerkhof. Woensdagochtend werd door een ver tegenwoordiger van de Russisdhe am bassade te Den Haag een krars gelegd op het graf van Loladse Sehwalda. de aanvoerder van het Georgische Batal jon, dat 6 April 1945 de strijd tegen de Duitsers begon. Op het lint stonden de lettere C.C.C.P., de krans was dus ge legd namens de Sovjet-Unie. Burg ■- meester Rehorst legde een krans na mens de gemeente Texel, de heren 11. Berkenbosch en Jb. Keijzer namens liet Comité 6 April 1945. Aan weerszijden van het monument was een vlag gehe sen: links de Ned. driekleur, rechts de vlag van de Sovjet-Unie. Zonder schroom duwden de grote jon gens hun hoofd in een teil water om een halletje te 'happen. Dat was om op te frissen. Maar het ging om prijzen! Al- bert de Zwart is niet bang voor water. Hij won de le prijs: .Taap Smit. dé 2e er L. Bremer de 3e. P. Kuiter en J. v.d. Kooy hadden een prachtige vuurtoren gemaakt met, eleo- trische verlichting. Zij werden bij de lam pion wedstrijd le prijswinnare ©e uit slag was verder: Aat, Boogaard met sohip 2e.; Jaap Mosk met Oranjehuis 3e.; Ton- r.y Boogaard met klok 4e Fieny Boo gaard met 7 lampions 5e,; Corn. Kalis als jongste deelnemer de 6e. Nog was het feest niet afgelopen. De traditionele strijd om de man en de vrouw werden nog 'gehouden. En kleine, kinderen worden groot. Dat bleek ook weer hier, want Lena Kalf wist met de taart (le prijs) te strijken. Duw Koning 2e. Ja<\ Plaatsman le en W. J. van der Slikke 2e, Vele rondjes werden gelopen. „Vios"' luisterde de avond op en on danks het'gure weer is de Koningin toch jarig geweest en hebben Oost en Ooster end feest gevierd. G. P. Plaatsman won al weer! (Var. onze correspondente). Dat we nu nooit eens mooi weer kun nen bestellen. Als dat kon, hadden we het vast en zeker op Koninginnedag ge daan. 't Oranjezomietje liet zich, vaak zien, maar die wind! Toch is de pret er niet minder om ge weest, voor de kinderen zeker niet! Om 2 uur marcheerde „Excelsior" van Oos terend af, de kinderen met- vlaggetjes en oranje er achter. Eerst een „rondje" waarbij de kinderen zich warm danst n. In Oost wachtte het feestterrein, waar, na een kort welkomstwoord van dhr Steigstra, de wedstrijden begonnen Bij „blokjesrapen" hebben Rina v. d. Vis, Nelly Mantje en Jelly v.d. Knaap zich dappt-r geweerd. Ze kregen dan ook resp. de le, 2e en 3e prijs. De jongens begonnen met „ei-lopen". Dat kwam op voorzichtigheid aan. Maar zonder smokkelen en niet- grote behen digheid wisten Eef Eelnian de le, Henk Smit de 2c -en Henk Jurjen-s de 3e pi-ijs te behalen. Ondeihand kwam er even wat stagnatie, want de ronde van Oost zou worden gelopen. Stoere knapen en een dame zelfs stonden klaar om hun krach ten te meien. Ja, want dat valt niet mee, om bijna 3 km. hard te lopen. Dat pro beer je met -zonder eerst geducht te oefe nen. G. P. Plaatsman wist de lc prijs te veroveren, J. v. Leeuwen de 2e, Arie Brans de Se. Als 4e prijswinnaar kwam Bert Plaatsman en Vronie Barhoret weid de ereprijs toegekend. Nou, Vronie, vol gend jaar de eerste, hoor! Allen leefden mee met de lopers en toen ze „binnen" waren, gingen de wed strijden verder. De meisjes lieten zien. wie al een echte huismoeder is. In een haide wind moest de was worden opge hangen Maar die wind deerde Annie v. Dijk, Pietje v.d. Vis en Janny Schraag niet. Zy kregen resp. de le, 2e en 3e pr. Een echte hongemvolf (of smulpaap) toonde zacli Ton Boogaard 1e prijs met koekkappen IQ. Eelnian Wzn. 2e, Don- we 'Beijert 3e. Trouwens allen die op heit terreii-n waren mochten koekkappen, al leen niet in wedstrijd vorm. Allen werden getracteerd. Daar had de feestcommissie wel voor gezorgd. Er was ook een ezel. En die had geen staart. Een hele groep meisjes wilde hem en «taart geven, maar ja, waar moet zo'n staart zitten? Dat wisten Imniy en Coby Bremer en Gurie v.d. Vis: le, 2e en 3e prijs. Enfin, nu zullen alle klinde ren -wel weten waar een staart zit bij een ezel. Zou het niet? Zaklopen: le Aafje v.d. Via: '2e. Duw Smit; 3e. AAie v.d. Vis. De jongens had den er nog een hindernis bij. maar KI. Eelnian, Dirk Witte, en Jail C. Brouwer waren de handigsten. Vronie Barhorst Sportief! „Ben je ook lid van de liandhalclub?" „Natuurlijk!" STICHTING 1940-1946. Nogmaals moet door ons 'n beroep gedaan wonden op de medewerking van hen, die nog nie-t als oontribuant zijn toegetreden in het vorige jaar, ten einde hun bijdrage te leveren voor de veran ging van 'verzetsladhtoffers ook in onz» gemeente. Om deze bijdrage te leveren in de vorm van vaste contribuant of een vrijwillige bijdrage ineen®, wordt u thans in de ge legenheid gesteld. Diegenen welke reeds contribuant zij-n, zuilen niet worden be zocht. Deze zijn -bekend bij de collectan ten, en ook iedere bestaande contribuant heeft vanuit Haarlem een kaart ontvan gen die men in die week kan ophangen voor het raam. Men weet dan dat het daar reeds in orde is. We hopen dat 'n ieder er an overtuigd zal zijn dat de Stichting 1940-1945 met haar werk zal kunnen blijven voort-gaan, wanneer ie dereen, niemand uitgezonderd, hieraan meewerkt. Er zij'11 op Texel ruim 1200 contribuan ten. En torih, als we de zaak goed be zien, moeten we constateren dat er nog zovelen zijn, die wel een jaarlijkse bij drage voor dit doel kunnen afslaan. Ver leen dus uw volledige medewerking, op dat wij straks naar Haarlem kunnen sei nen dat er op ons eiland geen jaarlijkse collectes meer nodig ziin. J. WESTDORP. De Cockedorp, Mei 1949. Naar we vernemen, zal de Westerweg, die thans door de familie Ooms en Zonen, Avenhom, onder handen wordt geno men, over twee weken kunnen worden heropend. Weer een mijlpaal in de geschiedenis van het Texelse wegennet, waar dit een zeer belangrijk traject vormt, ni. de ver binding Oudescihild, Öosterend, De Waal Den Bin-g, de Dennen èn naar de duinen én naar de zee! En naar Den Hoorn om daar, staande op Loodsmanaduin, heel Texel (ja nog véél meer) te overzien. (In oen uitvoeriger artikel komen wij daar op nog wel eens-terug). Vlakbij Den Burg 0t werk scliiet op!) ronkte de wals van 14 'ton heen en weer, liepen mannen af en aan met bezems, sproeide een wagen met tiwee tanks een onafgebroken stroom water Men was aan het inwassen met steenslag en leem- zand. Het leemzand komt uit het oude fort „De Schans". „Maar de voorraad daar is nagenoeg uitgeput", aldus de uit voerder. Voor de ooriog beeft men dit materiaal ook al uit d-ie oude vesting gehaald. Het overige deel van de wallen bestaat hoofdzakelijk uit zand. (Geluk kig dan houden we toch nog wét van die fortificatie over). Zodra het inwassen aan kant is, volgt aanbrenging van de grove en fijne teer- slakiagen, waarop Giet 3,5 k.m. lange traject in gebruik kan worden genomen. De machinist vertelde nog, dat zijn wals van 14 ton practisdh de zwaarste machine in ons land is. In Limburg waar de ondergrond uit harde klei en kiezel bestaat, heeft men nog zwaarder machine (18 ton) nodig, maar doorgaans worden de wegen in ons land bewerkt met walsen van 8-14 ton. Voor Rijkswegen is gebruik van een 10-14 tons wals nor maal. Op de fietspaden een wals van 4 5 tot 5 ton. Deze loopt 5 km. per uur, zodat hij zo'n dikke 40 km. per dag aflegt, alsmaar heen en terug. Voor menig jongelui wellicht een ver velende bezigheid, maar de machinist, dhr K. Eikelboom, heeft plezier in zijn wenk, in zijn vèk. Hij verslaat deze kunst als geen ander. Hij heeft het hel» land al odder de wielen gehad en „mor gen moet ik weer naar W-ormei veer, aan de Rijksstraatweg. Maar er komt een an der in mijn plaats". Deze man zit al van zijn 17e jaar af op de machine hij is thans 41. „Een bes te kar, de modernste die er is, door deze keerkoppeling hoef je niet. te debraille ren". Ten slotte vernamen wij nog, dat nu opening van de Westerweg de Duinweg wordt ingawalst. 'De voltooiing van de Duinweg zal geschieden door het perso neel van de Dertig Polders zelf.

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 1