Cjroen ^warL-Jexels in het harL, 'rsjechen bezochten de Texelse markt Straks komen zij terug om zaken te doen Het buitenland heeft belangstelling voor ons wolvee België en Zwitserland besloten tot aankoop jan resp. 4000 en 3000 lammeren voor de slacht Het Witte Kruis kweekt ere-burgers Juul Timmer gaf subliem spel in een allervrolijkst stuk „Sint Jan" had weer groot succes De kampioen van 4 R Het wordt een reuze fancy-fair WOENSDAG 18 MEI 1949 TEXELSE 62e JAARGANG No. 6323 COURANT Uitgave v.h. Fa. Langeveld De Rooy it Boekhandel - Drukkerij - Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenb. Postgiro 65 2. Abonnementsprijs f 2,45 per halfjaar Op de lammerenmarkl, de eerste van lit jaar, die Maandag 16 Mei j.l. werd feliouden dus zeer vroeg, want de narkten beginnen op de eerste Maandag ia oï op de 15e Mei op de eerste lam- nerenmarkt werden precies dezelfde wijzen besteed als vorig jaar op de erste markt. I)e veehouders hadden ihter hogere prijzen verwacht, temeer laar er zich gunstiger perspectieven ïebhen geopend ten aanzien van de sclia- jenteeit: België heeft besloten tot de lankoop van 1000 lammeren van 30 kg., Zwitserland kan er 3000 gebruiken van 15 kg., dat zullen dus niet de lammeren iljn, die hier worden gemarkt, maar het spreekt vanzelf dat deze export zijn junstlgc Invloed op het prijspeil hier ral doen gelden. Dat er grote belangstelling voor het [Texelse schaap bestaat bleek Maandag jjl. ook weer, want toen brachten drie sjeehen een bezoek aan verschillende loèrderljen. Hun tolk, een exporteur, leelde dhr Keesom mede, dat de Tsje- hen een goede Indruk hadden gekregen an het materiaal en dat zij straks terug Izuilen komen om over te gaan tot de aankoop van.... doch de hoeveelheid kon ons nog niet worden medegedeeld. I De Tsjechen komen terug.... Toen id-it gerucht zich verspreidde, begrepen jde wolfveeihouders Maandag wd, dat zij hun lammeren maar niet „hals over kon" (moesten verkopen. Zo is liet, want 'n Iverband met de exportmogelijkheden (men 9preekt over de export vati gotde ooilammeren) zou het misschien nuttig kunnen zijn om de beste ooilammeren nog niet op de gewone markt te verko pen. De Tsjechen komen terug.... zij wa ren hier Ier oriëntering, het zijn dezelf de personen geweest, die hier vorig jaar ook lammeren hebben gekocht! De prijzen c'ie zjj zullen betalen liggen zo tter boven de hoogste marktwaarden. De. ze veronderstelling grenst des (e diohter aan de zekerheid, als wij denken aan het feit, dat in Hoorn (N.-H.), gevleesde lam meren voor export naar België zijn ver kocht tegen een prijs van f 10. Dit is dus een bewijs, dat Texel zijn dieren niet moet „weggeven". D's kooplust (en wij denken aan de aanwezigheid van de Tsjechen, die op reis naar Texel tocth al heel wat wolvee zo in de weiden hebben zien lopen), die kooplust is niet vreemd aan net verheu gende feit, dat ons eiland geen last van mond- en klauwzeer heeft. De mond- en klauwtzeerbepalingen ten aanzien van.de export zjjn voor Texel zeer gunstig. Vooral voor België, dat zeer lastig is en in deze hoge eisen Stelt, Wat tenslotte. Tsjedho-Slowakije be treft, ook dit land heeft in 1017 hevig door de droogte geleden. Wegens gebrek aan voedsel moest toen een derde deel van de wolveestapel worden afgeslacht. En om nu naar de Texelse markt terug te keren: De aanvoer lag 400 stuks bene den die van de eerste in 1948, terwijl de prijzen toen f 28-34 waren, en nu f 27-34 geboden werd. De gemiddelde prijs was 30-31 gld. Velen hebben dat bedrag ge maakt. Dhr K. Breman, hoeve Veld- heim, het Noorden, ontving de hoogste marktprijs, nl. 34 gld. De heeren P. Hin, Hogeberg en C. Bakker, St.. Anna, be dongen f33,50, dhr R. de Leeuw van Oosterend f33,Vorig jaar liepen de volgende markten belangrijk tcnig. Het prijspeil daalde toen zo sterk, dat de zesde markt prijzen van f 20,50 tol f 30 noteerde. „Wij krijgen de kostprijs er nauwe lijks uit", aldus een veehouder, wien wij vroegen of hij tevreden was met de prijs, en hij vervolgde, „het is te hopen, dat d'? prijzen niet zakken, zoals vorig jaai Wij wierpen een balletje op over de steun. Hij merkte op, dat de steun ge zocht moet worden in de runderhouderij, maar dat Texel er wel schapen bij moet houden ter wille van de grasmat. De koeien laten bepaalde plekken gras staan, welke door de „daarachter" ko mende schapen worden kaalgegraasd. Daardoor ontstaat een gelijke mat en wordt vorming van ruige bossen voor komen. Met de grasgroei staat het er best voor. Jammer, dat het zonnetje zich Maandag niet. liet zien, even tegen half een lukte het haar bijna door de dichte wolken heen te breken, maar al spoedig was het weer een grauwe massa, die het uitspansel aan het oog onttrok. De marktstands (van bretels tot dahliaknoi- len toe) hadden het dan ook niet erg druk, want het aantal „boerinnen en an dere plattelandsvrouwen" kon je zo on geveer op je twee 'handen tellen. Ten slotte vernemen wij nog, dat er Het schapenmelken is begonnen! ongeveer 200 lammeren naar Puriuerend werden verscheept, die gingen dus de zelfde dag nog van het eiland, de 900 andere lammeren (alles werd verkoelt! i, gingen weer huistoe, naar dt weide, waar de moederschapen hun kroost, die morgen met droeve blik en smarte lijk geblaat hadden nagestaard. Wij hebben even zo'n scène van dicht bij meegemaakt: de veehouder, die de schapen met hun lammeren naar >en fuik dreef, merkte op: „Kijk die schapen, die je het moeilijkst in de hoek krijgt, hebben dit al meer meegemaakt, die we ten wat er gaat gebeuren.... Hij ging op dit ogenblik nog even de beste dieren merken en even later ston den deze weer in de wjjde weide. Rap haalde bij de a.s. fokdieren er uit. Dat verwondert je als leek en doel. je de vraag stellen: „Hbe ziet u dat zo gauw, welke de bekte is?" en liet antwoord ver nemen: „Dacht je dan, dat er één lam op het andere leek? De mensen lijken toch ook niet op elkaar!" Wij wilden even getuigen zijn van hel opladen in de weide De vrachtauto liet op zich wachtten. Aardig was intussen te zien, hoe langs de Hoornderweg wagen na wagen kwam aanrijden. Met allemaal blèrende lammeren. Op eenmaal rende 'n schaap can „onze weide." langs de hei ning met een wagen mee, het heest nam een enorme sprint, zag zich een halt toegeroepen door de grens van 't lanc, en keerde ontmoedigd terug. Zouden sommige lammeren op gelijke toonhoog te afstemmen? GROTE BUITENLANDSE BELANG STELLING VOOR DE NEDERL. LANDBOUW. In vergelijking met voorafgaande jaren bestaat er dit jaar in het buitenland een toenemende belangstelling voor de Ned. landbouw Voor het seizoen 1949 zijn tal van excursies georganiseerd voor be langstellenden in de Ned. landbouw, met inbegrip van de akkerbouw, tuinbouw, veeteelt en zuivelindustrie, uit Engeland, België, Frankrijk, Zwitserland, Dene marken en Zweden. De voorgenomen totstandkoming van de Beneiux speelt uiteraard een rol in liet feit, dat onze Zuiderburen een groeiende belangstel ling voor de Ned, landbouw aan de dag leggen. Behalve het bezoek van gezel schappen komen ook uit tal van delen van de wereld w.o. Australië en Nw - Zeeland personen, die een speciale studie maken van de verschillende on derdelen van onze landbouw. INENTING TEGEN DIPHTHEEIE. Het gemeentebestuur heeft evenals 'het vorige jaar besloten, weer gelegen heid te geven voor inenting legen diph theric. De inenting geschiedt wederom kosteloos. Volledig kunnen worden ingeënt de kinderen van 9 maanden tot 15 jaar, die nog niet. eerder tegen diphthcrie volle dig werden ingeënt. Heringeënt kunnen worden de kinde ren, die ongeveer één jaar geleden vo' ledig werden ingeënt. Herinënting dient ook plaats te hebben in het 6e en 10e le vensjaar, terwijl ook kinderen van ande re leeftijd kunnen worden heringeënt lot 15 jaar, hoewel dit niet noodzakelijk is De herinenting bestaat uit een inspui ting. Aangifte voor de inenting of herinen- ting dient te geschieden vóór 28 Mei a.s bij de hoofden van de scholen (ook voor niet schoolgaande kinderen) of uiterlijk tot en met Maandag, 30 Mei ten gemeen- tehuize. De aangifte dient te bewatton voor elk. kind: naam en voornamen, geboorteda tum, alsmede of het kind reeds eerder volledig weid ingeënt en zo ja, wanneer. Texel, 13 Mei 1949 Burgem. en Wethouders vnn Texel. Mr. G. D. REHORST, Burgemeester. P. BEEMSTERBOER, Secretaris TWEEDE PINKSTERDAG NAAR „DE ORANJEBOOM". I'exels beste krachten op het gebied van „liet lichte Amusement" geven 2e Pinksterdag geheel belangeloos 'n bon te avond ten bate van Het Witte Kruis, voor de stichting van eigen consulatie- bureau en badhuis. Het wordt een vrolijke avond. U zult zeker kunnen lacheii en genieten van een goed stukje muziek en van een heel leuk één-adertje. En dan tot slot een gezellig bal. De organisatie van de avond ligt bij de leden van „De Rliythmisobe Eilan ders". Verder zullen belangeloos hun krachten geien: ,De Dmnkanlers" van De Koog; Wim Boon; Piet Stoepker; Luit Sok; Jan Bremer; Daan Bonne; Leendert Kuiper; mw. de Lugt-de Vries; mw. Beumkes-Breen; Beb Langeveld eu Hanny Duinker. terwijl de bahmiziek erzorgd zal worden door „De Rhythnii- sdlie Bilanders". K. EEN TIP VOOR ONZE HOTELS EN PENSIONS. Stelt u eens typisch Texelse menu's samen, schotels dus, waarop de schapen bout een ereplaats inneemt. De toeristen zullen dit zeer waarderen en thuis geko men uitroepen: „Ik heb op dat eiland schapenbout gegeten, het was verrukke lijk!" Zie hier wat wij vernamen: Een Frans, man, die dezer dagen ons land bezocht, uitte er zijn verwondering over, dat lui neigens schapenvlees op het menu had ontdekt. Toen hij op Texel, het schapen- eiland, over min een schapenbout op ta fel zag, stond hij helemaal versteld! „In Frankrijk woidt schapenvlees als een 'delicatesse beschouwd, liet is duurder dan runder. of varkensvlees". DE OUDERAVOND DER GIDSEN. Vele ouders en belangstellenden had den zich Vrijdagavond op de zolder van de St. Josephschool verzameld, ivaar de Gidsen hun beste beentje voor zetten om hen een idee te geven van alles ivat een Gids zoal presteert. En dit bleek niet zo weinig te zijn. Na opening met de vlag, waarbij aal moezenier, leidstere en Gidsen stonden aangetreden, hield de groepleidster een korte inleiding. De avond zou worden gevuld met zang, toneel, voordracht en volksdansjes. Voor de toneelstukjes werd een weinig clementie gevraagd, daar alle Gidsen nu 'eenmaal geen beroepsspelers zijn. Toch vielen 't schetsje „De paarse sluier" en. ook de volksdansjes zeer in de smaak, evenals de thee met koekjes, waarop tij dens de pauze, de Gidsen hun bezoekers tracteerden. i Na de pauze werden de aanwezig n vergast op enkele vlotte liedjes en de groepleidster bleek niets te vee! gezegd te hebben, loon ze aankondigdc.dat het mooiste volksdansje ,,'t Is Meie" voor 't laatst was bewaard, want 't. wAs mooi. Na de sluiting, waarbij de vlag met 't gebruikelijke ceremonieel werd gestre ken, waren de ouders met aalmoezenier en leidsters nog een poosje bijeen, waarbij over verschillende dingen van gedachten weid gewisseld. O.a. weid ge sproken over het houden van een kamp in de a s. zomer, al of niet, op lexel De meeste ouders vonden het. voor de kinde ren prettiger eens van Texel af te gaan en waar de financiën hierbij ook een voorname rol spelen werd direct een col lecte gehouden welke f 12.26 opbracht. De aalmoezenier en dhr Riteco spraken nog een afscheidswoord waarbij de laat ste aalmoezenier en leidsters dankte voor alles wat door hen voor de Gidsen is gedaan en nog gedaan wordt. Deze ouderavond heeft bewezen, dat ook de Gidseiigroep op Texel, hoewel -r wel eens aan getwijfeld wordt, nog steeds bloeit, G. Het Eleotro-technisch histalilatie- bureau van de fa. A. Th. de Wilt heeft liet Witte Kruis aangeboden om de ge hele eleetrische installatie voor het te stichten consultatiebureau annex badin richting tegen kostprijs aan te leggen. In dit aanbod is inbegrepen de levering van alle benodigde materialen. Zoiets geeft de burger moed! En liet Witte Kruis dat de fa. De Wilt har telijk dank zegt! is 'thans meer dan ooit. besloten 'inet zo mogelijk r.og groter enthousiasme de actie tot een goed einde te brengen. Het gaat dus goed! Trouwens, het Witte Kruis wist wel, dat de Texelaars zich ook in deze van hun beste zijde zouden iaten zien! Wie is trouwens niet overtuigd van het grote nut, van de noodzakelijkheid van een eigen consul tatiebureau en badinrichting? Maar we zijn er nog lang niet! Er moet f60,000 bij elkaar worden ge bracht, dat is geen peulschilletje en het bestuur 'heeft zich oVsr de grootte van dit bedrag wel eens zongen gemaakt. Zou d'it goede voorbeeld van de fa. de Wilt edhter gevolgd worden door meerdere ondernemers, dan durven wij te zeggen, dat in 1950 de plannen verwezenlijkt kunnen worden. De R.K. Toneelver. „St. Jan", heeft Zondagavond voor een goed bezet „Ca sino" eeri zeer geslaagde uitvoering ge geven. Voor liet voetlicht werd gebracht het blijspel „Het begon in een gracht", door Wim Dumont. Het grote succes is vnl. te danken aan iiet sublieme spel van dhr Juul Timmer, die de hoofdrol vertolkte. Zijn uitsteken de erealie van „Doruskr Timmer" in „Kinderen van ons volk" gaf ons al de overtuiging, dat hij tot een der beste toneelspelers van ons eiland gerekend kan worden! En dit heeft hij Zondag Jl. opnieuw bevestigd. Een zeer moeilijke rol, welke het wel en wee moest uitbeel den van een doodgewoon kantoormanne tje met wat lol in z'n leven. Een manne tje, dat niet met de Inkt, die Jaar in jaar tilt, uit z'n pen vloeide, was ver droogd! Om de drommel niet! En het is eigenlijk helemaal geen toeval, dat hij in een gracht begon, deze klucht. Frederik Katoen toch, zoals nij heette, geniet op tijd zijn natje en zijn droogje en met zijn vriend Willem Zorgvliet, (dhr G. v.d. Kolk) weet hij zidh dan ook best Ie amuseren, zo in het weekend. Dan kun je gekke dingen zeggen, als je boven je theewater bent, je kunt een meisje (mw v.d. Kolk) ten huwelijk vragen, je kunt.... na afloop ook het spoor, bijster raken en in een gracht belanden. Is er dan nie mand in de buurt om je er uit te schep pen, dan beeft BaeChus al w eer een ver eerder minder. Z" gaat dat. Maar het toeval wilde, dat frederik door een red- TEXEL8E MARKT. Den Burg, 16 Mei 1949. Aangevoerd 1100 lammeren f27-f34; 34 biggen f55-f80; 9 koeien f 57ö-f 750; 3 pink n l'275-f325. Voor de levering 17 koeien, 21 n. kalveren, 3 schapen Texel III, dat in de dit seizoen ge sneerde competitie van de afd. 4 R N.II V.B. liet kampioenschap behaalde. Voorste rij van links naar nxihts: W. Witte, II. Bruin. II. Bakker. Tweede rjj: J. Vlaming, Joh. Zijm, Jan Bruijn, C. de Wit, Achterste rij: W. v. Zc-ijlen, R Kieviet, .1. Dekker, J. van Boven, G Plantings, '1'. Dekker en I). Dapper. En vandaag zetten de inzame laars hun tocht voort "En hoe staat het met de lancy-falr" vroegen wij de (goed gemutste) heer Dapper, vonrz. van de SV Texel, terwijl ij op zijn gezicht lazen, dat ze succes hebben! Wij mochten dan ook een opti mistische klank opvangen. De voorbereidingen voor de fancy- fair zijn In volle gang en liet beiooit prima voor elkaar ie komen. Reeds heb ben we vele praohtige bijdragen ontvan gen en nog is de inzamelingsdienst niet gereed gkomen, daarom wordt d?ze Woensdagavond voortgeeet. Woensdagavond, dat is dus vanavond! Nu, wij twijfelen nie't, of de vela sport vrienden en -vriendinnen zullen ook door liet geven van een stoffelijk biijk van waardering hun steentje willen bij dragen tot de versterking van de ver,, die nu niet bepaald kapitaalkrachtig is en dit trouwens nooit geweest is ook. Het ligt ook niet in de bedoeling om er winst uit te slaan, het gaat om de sport, die lichaam en ziel goed doet, een sport, die in ons land, honderden, duizenden, tienduizenden zovel genot schenkt aan weerszijden van de lijn. Om te kun nen voetballen heli je evenwel geld no dig. altijd weer dat vervelende woord geld. Geld voor terreinhuur, voor ondei- houd materiaal, voor aanschaffing va:i nieuw materiaal enz. Enfin, een verbijsterend bedrag is er niet nodig, alhoewel de fancy-fair toch een flinke duit moet opbrengen wil liet financiële gedeelte van de S.V. wat minder zorg gaan geven. Dat ook deze moeilijkheid samen tot een goede oplos sing kan worden gebracht door de fancy-fair staat vast. Namens de SV Texel verzoeken wij beleefd uw bijdrage, in welke vorm ook, gereed te zetten, dit bespoedigl het af werken. Vriendelijk dank! dende hand op het droge wordt gebracht. Intussen is de beeldschone dochter vaa zijn patroon Melita (mw. Keesom-Log- man) met haar auto ook te water ge raakt en door de neef van Frederik, Bob van Geel (Co de Veij) gered! Deze ver liest daarbij de foto van zjjn oom. Bob erd'wijnt meteen uit het gezichtsveld es als de aan de wisse dood ontsnapte freu le weer bij haar positieven is, wil ejf haar levensredder driedubbel bodanken. Maai wie, o wie was de held? Persmua- kieten, die overal hun neus insteken, vinden de foto van Frederik. U kunt u gemakkelijk vooretellen, wat er uit voort vloeide! Frederiks foto komt in de krant een radioreporter (dhr I-I. Witte Pzn.) -sleept hem voor de microfoon en de va der van het geredde meisje, Mr. de Bock van Waayenbeig (dhr J. v.d Aak ster). beloont Frederik met een som van tienduizend gulden. Berat raakt Frederiik totaal ondersta boven van al die hulde, lüj is enigerma te in de roes, weet u eu telkens dreigt hij zichzelf te ontmaskeren als een fuif nummer, in plaats van de rol van red der en held te spelen. Maar in de nuch tere wereld terug, komt de aap uit de mouw en Frederik laat zich vieren. Tot groot vermaak van Hans en Grietje (de neer U. v. Heemvaarden Wzn en mej. Lorrie van Heerwaarden Cd.), het perso neel van zjjn hospita (mw. H van Heer- waarden-Gielis). Melita kan haar dankbaarheid jegens haar redder nauwelijks onder woorden brengen: dan omhelst ze Frederik maar eens eoht-ouu ervets en die Frederik wordt zo waar een tikkeltje verliefd. Dp de duur gelooft hij, dat er een huwe lijk uit zal voortvloeien. Maar zijn neef Bob gooit roet in het eten, hij vertelt Aielita de juiste toedracht, met het ge volg, dat Frederik door haar vader de les wordt gelezen en als een oplichter eerste klas wordt geclassificeerd. Dit wordt Frederik, uiteraard een dood-goeis kerel, temiadhtig, hij dreigt onder ;e gcan in zijn verdriet, maar zijn hospita, die tot over haar oren verliefd op hem is, 'brengt hem tot gelukkige gedachten. lil dit blijspel zagen we verder Kees Miltenburg, de vriend van Bob (dhr 0. Witte Dtzn) en Hannie van Boekei, de vriendin van Melita (mw. D, van Sam- beek-Soiirauia), alsmede Mevr. Hoger- wou, huishoudster bij De Boek (miw, A. Verberne-Ran). Wij zeiden reeds, dat dhr 'Timmer weer buitengewoon goed op dreef was! Dan is liet voor de ander een moeilijks taak zoveel mogelijk aan beroepsBpel w gelijkend acteren aan te siuiten. Da genoemde leden van „St. Jan" hebben 't dan ook niet gemakkelijk gehad! Dhr v.d. Kolk vertolkte zeer goéd ds rol van Frederik Katoen's vriend, die met hem door dik en dun wilde gaan. Z'n vlotte spel voldeed zeer. Een zeer goeds opvatting bleek ook dhr C. Witte Dzn. te hebben van wat een maroonist-met- lieel-veel-verbeelding zoal te berde kan brengen. Van het eerste tot het laatste tafereel, waarin hij op de planken was, zagen wij in hem de jonge man, wien de druiven te zuur geworden waren. Maar toen op eenmaal een prachtige oogst zo maar in zjjn schoot rolde, tast'e hij gre tig toe, Mw. II v. Heerivaarden-Gielis was zeer verdienstelijk als de hospita, die maai steeds 0111 haar Frederikje hoen- zweefde, loerend op een zwak moment. D!hr Co de Vejj was een zeer vlotte jongeman, die door zjjn oom Frederik tot dokter was voorbestemd, maar de stud le ventjes van oom spendeerde aan het ver werven van routine achter de stuurknup- pel. Van de dames was mw. Keesooi- Logman ongetwijfeld de beste kracht. Haar ongekunsteld spel boeide. Een be schaafd meisje schept een beschaafde sfeer.' Daarin is zij uitnemend geslaagd. Kennelijk hing zjj met hart en ziel aan de zaak van papa, want 'hoe weinig be kommerde zjj zich om de verongelukte piloot en hoe klerk dacht zij aan het de- bftcle, dat de proefvlucht van liet nieuw ste vliegtuig door dit incident zou ta weeg brengen! Teil slotte nog veel hulde voor lie! spel van mej. Corrie van Heerwaardon, die liet kleine, maar belangrijki rolletje van dienstmeisje zeer goed tot zijn recht bracht. fins verslag zou niet volledig zijn, ais wij besloten zonder met ere de naam van de regisseur te vermelden, dhr G. J Logman, wien zeker ook het applaus gold, dat na afloop tot een ovatie aan zwol. Dat was verdiend, want het was geworden, zoals de voorz., dhr M. Bak ker, had voorspeld: een kostelijke avond, waarop gul weid gelachen om de zotte scènes, waarin Frederiik ieder ogenblik betrokken weid. Onder de aanwezigen merkten wij o.m op de Zeereenv. Heer Pastoor Persoon, die een goede indruk zal hebben gekre gen van het spel zjjner nieuwe parochi anen!

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 1