I m GALA Sue Jviemeijen Nieuwe bonnen De Texels stamboekschapenfokkerij in Nederland Brammetje Flapoor en z'n vrienden m mui min mm mm mm mm mm mm mm mm 2e Pinksterdag naar „De Oranjeboom" mui imii mui mm mm mm mm mui mm mm iü jfaniida Zönnebruin vindt het geluk. vervolg Ontwikkeling van het stamboek wezen in Nederland. Nadat de eerste jaren het stamboek in N -Holland met. succes gewerkt had, nam de belangstelling voor 't Texelse schaap ook in andere provincies toe. Hier moest het echter nog een zware strijd voeren met de daar aanwezige Engelse rassen en wel vnl. de Lincoln en de Wensleydn le, waarvoor stamiboeiken Haren opge richt, Tot slot heeft he:t echter de strijd tegen al deze Engelse rassen gewonntn en wordt thans practiadh in iedere pro vincie geregistreerd in de registers van een provinciaal stamboek. Deze stam- j boeken zijn alle opgericht ongeveer in de jaren tussen 1922 en 1928. Een paar, zo als in Drente, Overijssel en Zeeland zijn van later datum. Het Gelderse was één van de eerste, dat na Noord-Holland volgde. Vooral in de jaren 1927 en 1928 zijn er verschillende provincies bijgeko men. Al deze stamboeken zijn aangesloten bij liet Centraal Bureau voor de Scha penfokkerij (C.B.S.) in Nederland. Ter wijl de taak van de Stamboeken is, om de schapenstapel in de betreffende pro vincies te wei-beteren en te registreren, is het streven van het Centraal Bureau, een band te leggen tussen al de Provin ciale Stamboeken en de eenheid in werk wijze te bevorderen, benevens een doel matige reclame te maken in megelijkc- afzetgebieden. Bovendien stelt het Cen traal Bureau in overleg met de stamboe ken eisen vast, waaraan ooien en ram men moeten voldoen, mogen zij voor de fokkerij gebruikt, worden zoals bv, ver eiste hoeveelheid wol, laiumerenproduc- tie, minimum kwaliteit wol en wat dies meer zjj. Ieder stamboek regelt zelf de grootte van contributie en inschrijfgelden. Bij de Rijikswesteeltconsulent van zijn pro vincie kan men alle inlichtingen gratis verkrijgen. De stamboeken betalen con tributie aan het Centraal Bureau. Praedicaten. Het Oer.traal Bureau heeft de volgen de praedicaten ingesteld, t.w. Preferen te en Premierammen ien Sterooien. Een ram kan op verzoek van een Prov. Stamboek hij het C.B.S. onderzocht wor den op preferentscliap. In dat geval moet er een vastgesteld aantal vrouwe lijke en mannelijke afstammelingen zijn van verschillende leeftijden en moet de wolvererving van dien aard zijn, dat een nader onderzoek gewettigd is. Als eerste ram werd in 1932 ram 1092 van Gebr. Hoogentoom in Nrd-Beem- ster preferent. Een jaar later behaalde zijn vader 893, die in Zuid-Holland ter dekking stond, dit hoge praedieaat. Ver der werden, -voor zover ons bekend tot 1947 de volgende rammen nog preferent verklaard: 1207 met zijn zoon 1284; 1336 met zijn zoon 1430, welke laatste dit praedieaat in Groningen behaalde; 1412; 1541; 2915, zodat er toen dus 7 preferent waren ver klaard in N.-Holland. Met 893 meegerekend werden er in Z.- Holland nog twee, nl. 2216 en 3125 pre ferent, terwijl in Friesland de rammen 1283, 1471 en 1723 preferent werden. Voor zover wij konden nagaan, zijn er tot heden dus 14 rammen preferent geworden, waarvan er 5 afkomstig zijn uit dp stal van Gebr. Hoogentoom in Nrd.-Beemster, hetgeen op deze fokkerij een cache? legt van een niet te onder schatten betekenis. Naast het praedieaat Preferent, is te vens nog ingev oerd de titel Premieram, waarvoor de Ned. Wolfederatie de N. W.F. premies beschikbaar stelt. De ei genaars kunnten hlun ram hiervoor aan bieden bij de Prov. Stamboeken. Deze keuren de opgegeven rammen dan op afstammelingen en indien zij hen pre miewaardig achten, wordt 't opgemaak te rapport ter goedkeuring opgezonden naar de Seer, van het C.B.S. De eerste keer wordt de ram bij gun stige beschikking voorlopig premie- waardig en blijkt bij een tweede onder zoek, een jaar later, dat de fokkerij dan nog goed is, dan wordt hem 't praedi eaat Definitief Premiewaardig toege kend. Dit soort rammen krijgt achter hun nummer op hun afstammingsbewijs een driehoek. Dit kan als de eerste stap beschouwd worden naar het Preferent scliap, waar de eisen, zoals echter van- zelfspreekt aanmerkelijk strenger voor zijn. Ook voor de ooien is er -een praedi eaat ingevoerd, nl dat van Sterooi. Deze onderscheiding zullen er in Nederland echter pas een goede twintig behaald hebben. Hier worden eveneens zware eisen gesteld. Een dergelijke ooi moet afstammen van een preferente of voor lopig premiewaardig verklaarde ram, minstens driemaal hebben geworpen, 'n b-f voor algemeen voorkomen krijgen, een voldoende lammerenproduetie (aan tal omschreven), en wolproductie gele verd hebben en nog aan enkele andere eisen, die omsohreVen zijn, voldoen. Der gelijke ooien worden op de stamboeken uitgezodht. Andere eisen worden gesteld aan de afstamming van rammen, willen deze door G. Th. Rotman (Nadruk verboden) 47. Maar het gekwebbel van „dat vrouwvolk", zoais hij het noemde, ver veelde Bram al gauw en liij kuierde met Tom de tuin in. „Ben schommel!' riep hij opeens; „Tom, willen we een partijtje?" Tom vond het uitstekend, en spoedig stonden ze neus aan neus, of liever ehirf aan neus, op de schommel. 48. Nu, het ging fijn, hoort Maar Brammétje moest natuurlijk weer over drijven; het ging steeds hoger, zodat het Tom weldra benauwd te moede werd. En daar was reden voor, want Bram had er helemaal niet aan gedacht, dat. de schommel wel op mensenkinderen, maar niet op zo'n zware olifant berekend wasl ingeschreven en voor de fokkerij ge bruikt mogen worden. In de eerste plaats moeten alle lammeren, die inge schreven kunnen worden, afstammen van rammen, die aan de nader omschre ven eisen voldoen. Rammen moeders moeten, willen er ramlammeren van ingeschreven kunnen worden een voldoend aantal lammeren geworpen hebben. Als onvoldoende wordt beschouwd: in 2 worpen 2 lamme ren, in 4 worpen 5 lammeren, in 3 wor pen 4 lammeren, in 5 worpen 7 lamme ren, en vervolgens gemiddeld l'/i lam of minder per worp. Dus 9 in 6 maal is onvoldoende. Alle rammen moeten zo lang zij voor de fokkerij gebruikt worden op wo! ge controleerd worden en eenmalige ver plichte wolkeuring is voor ooien nodza- kelijk, >m er ramlammeren van aan te mogen houden. 1-jarige rammen moeten minstens 5 kg goede, eerste, ouders rammen moeten minstens 41/* kg. eerste scheren met een rendement 58-62 pet. Voor ooien zijn deze eisen voor 1-jari- ge resp. 4,5 kg goede eerste en voor ou- dre 3,5 kg eerste met hetzelfde rende ment. Bij minder kwaliteit z;in de vach ten te allen tijde onvoldoende. (Wordt vervolgd.) WANNEER MOET IK NAAR HET DISTRIBUTIEKANTOOR WeitkJgevers die verzuimden de rant soenen voor bijzondere arbeid af te ha len kunnen dit alsnog doen op Woens dagochtend 8 Juni a.s. (Dinsdag a.s. niet!) Voor de 2e Pinksterdag rijden bil vol doende deelname ook bussen na afloop van de Bonte Avond ten bate van het Witte Kruis, naar alle dorpen. U kunt op de buitendorpen tot en met Zaterdagmiddag kaarten halen op de reeds aangegeven adressen. Haast u, want er zijn nog slechts enkele kaarten beschikbaar. Op le en 2e Pinksterdag kunnen nog eventueel beschikbare kaarten worden gehaald bjj „De Oranjeboom" te Den Burg, Texel. PENSIOENFONDS VOOR HET BLOEMBOLLENBEDRIJF Premie-verantwoording 194S-'49. Beroepstermijn 6 Lm. 16 Juni '49. Evenals de voorgaande jaren wordt ook thans elke arbeider in het bloem- bollenbedrijf in kennis gesteld van hét aantal weetopremiën welke in het afgelo pen contractjaar (1 Maart 1948-28 Febr. 1949) voor hem zjjn ontvangen. Donderdag 2 Jiuni zijn de op naam ge stelde kwitanties door het Fondsbestuur rechtstreeks aan de betreffende arbei ders verzonden. Gedurende 10 dagen, t.w. in het tijdvak 6 t.<m. 16 Juni J.a.v. geeft het Fondsbestuur de gelegenheid tegen de op deze kwitantie vermelde aantallen in beroep te komen. Eventuele bezwaren moeten onder op gave van naam, adres en werknemers- nwnmer (en eventuele naam en adres van de werkgever) bij het Fondsbestuur Zaanenstraat 18, Haarlem, worden inge diend. Derhalve komt elke arbeider van I8 60 jaar, die in het contractjaar 1 Maart 1948—-28 Fébr. 1949 in het bloembollen- bedrijf heeft gewerkt in beroep, wan neer hij óf een niet-volledige kwitantie óf in hét geheel geen kwitantie heeft ontvangen. Een nauwgezette controle van uw kwi tantie is uw eigen belang. In verband met de inwerkingtreding van het pensioenfonds voor de Land- en Tuinbouw merken wij op, dat alle bij bet pensioenfonds voor het blöembollenbe- drjjf ingeschreven en nog in te schrij ven bedrijven in N.- en Z.-Holland bui ten het pensioenfonds voor de Land- en Tuinbouv vallen. Zullks geldt echter niet voor de losse arbeiders, die gedeeltelijk in het bloemibollenbedrijf en gedeeltelijk in het land- en tuinbouwbedrijf werken. Deze arbeiders zullen bjj beide fondsen ingeschreven dienen te worden. Het Fondsbestuur. KATHOLIEKE KERKDIENST. Zondag: Hoogfeest van Pinksteren. Geen bijkerken. H.H. Missen om 7,30, 8,45 en 10 uur plechtige Hoogmis. Biecht gelegenheid om 7-7,30 en 8,15-8,45. Com- iminieuitreiken onder deze drie H Mis sen en ook om 7 uur. Om 8 uur gez. II. Mis in Oosterend hij 'n 'bijz. gelegen heid. Om 7 u. lof met feestpreek. Deze week: H.'H. Missen om 7 en 8uur. Com- munieuftreiken vóór en onder de Mis sen. Dinsdag en Vrijdag ook nog om 6,30 uur. Maandag: 2e Pinksterdag. Geen verplichting. Om 7,30 Hoogmis, waarna de plechtige Geloofsbelijdenis der kinde ren. Om 10 u. gel. H. Mis. In Den Hoorn om 7,30 en Oosterend om 10 uur Om 3 uur lof. Woensdag: In Den Hoorn H. Mis om 7,30 uur. 7,30 uur Jozeflof. 's Av. 8 u. congr aid. jongemannen. Donder dag: in Oosterend geen H. Mis nu. 's Avonds om 7,30 uur congr. afd. jongeda mes. Vrijdag: om 3,30 biechtgel. voor de schootkinderen. •Ook in Oosterend om 8 uur H. Mis. 's Av. 7,30 u. H. Hart Lof Zaterdag: van 5-9 uur 'biechtgeJ. op de hele uren. Om 6 uur rozenkrans RECENSIES. Men heeft gezegd dat ze niet ge schreven kon worden. de ge schiedenis van het Geluk Rose Franken's romancyclus CLAUDIA is hiervan de levende tegenspraak. Beide omroepverenigingen hebben beslag op dit boek gelegd: Maandag 23 Mei werd het als hoorspel voor de mi crofoon gebracht, Zaterdagmorgen zal Hetty Beck weer uit dit boek voordra gen. Ze spreekt tienmaal! CLAUDIA f 6,90 Het verhaal van een gelukkig huwe lijk. Geen béter en geschikter boek, welks komst zeer gewenst en gerecht vaardigd is in tijden als deze. Een fris boek, tintelend van levenskracht. Al le zende groeit bij u het besef dat het, in al zijn eenvoud en kostelijke onderhou dendheid, in zijn heerlijke dwaasheid, waarachter zoveel diepe wijsheid verbor gen ligt, u de houvast geeft waaraan ge in deze zware tijden zozeer behoefte hebt. OLAUÜIA EN DAVID f 6,90 De Geschiedenis van het Geluk. Een werk. dat afzonderlijk gelezen kan worden, de schrijfster confronteert ons 3teeds opnieuw met ons eigen le ven. Wij blijven steeds onszelve terug vinden in de gedachten, dromen, wensen en teleurstellingen van beide hoofdper sonen. Ieder 'hoofdstuk is een juweeltje op zichzelf, onderhoudend, geestig en tege lijk 2o innig menselijk, en levensecht als men -maar zeiden in de literatuur te genkomt. Er is wel eens gezegd dat de geschie denis van het geluk niet geschreven kan worden. Hier heeft Rose Franken het gedaan, vo] humor en frisheid. Boekhandel Parkstraat heeft, deze boe ken in ruime mate voorradig. INGEZONDEN. Geachte redactie. Toen Woensdag een begrafenisstoet het zgn. „Hoekje" op de Stenenplaat-s passeerde reden er automobilisten uiet hun auto langs. Ik vind dat niet zoals het behoort. Het was Woensdagmiddag en de schooljeugd was dik vertegenwoordigd, hetgeen bij zulk een plechtigheid even min betaamt. Tl weet hoe kinderen zijn. (Ja, denk aan het. gedicht van De Gene ste! Red.) Hier behoort iemand van het Gezag aanwezig te zijn, die zorgt voor de eer bied en het regelen van het verkeer. Nu klim ik wel van het ene uiterste in het andere, maar wat de heer Visser ons Woensdag in het Park bood, was toch iets fijns. Doch wat is het daar toch een in- en uitloop en heen en weer tijdens de uitvoering. Er gaat voor de liefheb ber veel van het gebodene verloren. Och al die scharrelende paartjes moesten een andere plaats opzoeken dan hinderen zij de luisteraars niet. Hier moet het Gezag beter optreden, orde moet er wezen, bij al de concerten die ons wachten. Ik hoorde een vreemde dame zeggen: „Dit moet bij ons niet gebeuren", toen een jong stel zich aanstelde. R. UITSTEL MAAR GEEN AFSTEL. V Beslist niet, de reünie van de Ulo-isten gaat door, al moet zij worden uitgesteld tot na de zomer, o.m. doordat het pro- I gramma nog niet geheel gereed geko men was. - Lreme en olie ESPERANTO EN DE POST. Van 16 toto 20 Juli 1949 wordt te Gra. (Oostenrijk) het jaarlijks Esperanto-con-, gres gehouden van de Oostenrijkse Es-j peranto-bond. Ter gelegenheid daarvan wordt een speciale postzegel uitgegever in de waarde van 20 grosjen. De zegel i! groen gekleurd eri draagt een Esperan- to-ster en de woorden „Esperanto". Dc zegel is vanaf 1 Juni jl. verkrijgbaar „WIJ ZITTEN HIER OP EEN BUITENPOST" Zeker tot grote vreugde van vele jon- gens op onze buitenposten, lazen w(j in het „Lichtspoor" Van d.d. 6 April j.l., dat de Niwin in de maanden Mei en Juni zal starten met de zgn. „Rimboekisten Actie". .Wij zitten hier sinds 3 maanden op 'n nieuwe buitehpost 'pim, 45 km. van een stad en is het ons wegens te grote onvei ligheid langs de weg nog niet mogelijk deze te bezoeken. Wegens de grote vermeerdering van buitenposten na de actie van 19 Dec. jl was het onmogelijk ons te voorzien var voldoende verlidhtings- en recreatiema- teriaal, zodat we het hier moeten stellen met 2 stormlantaarns-en 1 bal ons ge schonken door de Niwin. Het is du: overbodig om er nog nadruk op te leg gen, hoe welkom deze kisten bjj onze jongens op de buitenposten zullen zijn. Rest ons nog allen op te wekken om deze mooie actie gezamenlijk te doen slagen. Wij wensen u veel succes met deze schone zaak onder het motto: „Iedere postsoldaat gist, naar wat er zit in de Rimboekist". Namens een post in het Bantarkawoengse. van 5 tot ien met 18 Juni 1949. Voedlngsniiddelenkaartcn 905: 161 vlees (A, B, D) is 100 gram vlees 162 vlees (A, B) is 300 gram vlees 163 vlees (D) is 100 gram vlees .164 algom. (A, B, D) is 250 gram rijst 165 algem. (A, B, Dl is 250 gram boter margarine ol vet 166 algem. (A, B) is 250 gram boter, margarine of vet 167 atgean. (A, 'B) is 200 gram kaas ol 250 graan korstioze kaas 172 algem (B) is 500 gram boter, marga rine of vet 174 algem. (D) is 125 gram boter of mar garine of vet 175 algem. (D) is 100 gram kaas of 125 gram korstJoze kaas Tabakskaarten 903 83, 86 tabak (QA; is 2 rantsoenen siga retten of kerftabak 87 tabak (QC) is 2 rantsoenen siga retten of kerftabak (De letters achter de bonnummers gen ven de kaarten aan, waarop de betref fende bonnen voorkomen). Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE, AID, MF, MH 907 (hyz. arbeid, a.s. moeders en zieken): Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letter P. De nieLaangewezen bonnen 144, 149, 150, 151, 153, 150, 157, 158 en 159 kunnen worden vernietigd. Sproeten? SPKUYOL 54.) Ik kom zelfs zo gauw terug als ik maar kan, zei Sandy. U bent zo goed voor me geweest, tante Bella, dat ik nergens liever ben dan hier en misschim) ziet u mij eerder terug dan u denkt. Het kan best zijn, dat vader mij de deur wijst. Tante Bella hief dreigend haar vinger op. Zorg, dat ie oe er niet weer on der krjjgt, jong, zei ze. Hij is een bul lebak, dat ïstie, en h"t enige wagge doen moet is oe end vasthoude. Tegen mij istie altijd beleefd, want ik heb 'm éne keer op zijn nummer gezet, dat ie niet wist hoedie 't had. Sandy vertrok kalm en zeker van zichzelf. Het was zijn bedoeling onver wachts de winkel van zijn vader binnen te van/leien, hem vergeving te vragen voor zijn misstap' en hem het pond terug te betalen, dat hij uit de geldlade had genomen. Wat er daarna zou gebeuren, lung af van de houding die zijn vader aannam en hoe die houding zou zijn, - daar kon Sandy zich geen voorstelling van maken. Ben formele verzoening met Will kon hij zich bijna niet voorstellen dat strookte helemaal niet met Will's karakter. Maar au fond gaf Sandy er niet veel om wat er gebeuren zou. Hij zou alles doen wat hij kon om de zaak in het rei ne te brengen. Wat er dan volgde, liet hem vrjj onverschillig. Hij nam de nachttrein naar het Noor den en schikte het zó, dat liij om half één in de middag de winkel zou berei ken, want dan had hij de meeste kans zijn vader alleen te vinden. Het was een wonderlijke gewaarwor ding nu als vreemdeling door de straten van Bedford te wandelen, die straten, waardoor hij als schooljongen zo vaak gegaan was. Goede bekenden kwam hij niet tegen en de Beilforders, die hem vroeger maar uit de verte gekiend had den, herteenden hem nu niet meer, wgnt Sandy was zó groot geworden en zag er zoveel ouder uit, dat de gedachte uiet bij hem opkwam, dat hij de bakkers zoon kon zijn. In de winkel van mr. Ilogg zag hij niemand. Later zou hij naar mr. H'ogg gaan en ham betalen wat hem nog toekwam, maar éérst moest hij naar zijn vader om daar de zaak in orde te brengen Hjj was precies halfeen bij de bak kerswinkel. Hij bleef van de overkant van de straat er even naar kijken. Zijn hele jeugd had hij in dat huis doorge bracht, doch het scheen hem nu vreeand toe. Hij vond, dat- het er klein en onbe duidend uitzag, maar dat kwam waar schijnlijk, omdat hij zelf gegroeid was, naar lichaam en geest. Sandy stak de straat over en zag nu door het winkelraam, dat zijn vader al leen in de winkel was. Hij liep naar de deur en ging binnen. Sandy! riep WÜ11 verbaasd. - Ja - ik ben 'tl zei Sandy. Ik heb mijn dienst goed gedaan, vader en nu ga ik naar India, ik wou u nog zien vóór ik ga en u terugbetalen. Hij legde zijn pondsbiljet op de toon bank bjj deze woorden. Om vergeving had liij niet gevraagd, want nu hij in de oude omgeving terug was, wilden de woorden hem niet goed over de lippen komen. Ge zijt groot geworden, zei Will. Eén-taohtig! Ik doch méér. Er viel een gespannen stilte en toen zei Sandy: - Neen 't is net één tachtig. Nou 't is genog, zei Will droog jes. Hjj nam het biljet op en stopte het in de lade. Sandy zei niets. Ge kunt zeker wel een dag of wat blijven? hernam Willi. Ik kan oe goed in de winkel gébruiken. Be kom hulp te kort. Dat zal ik graag doen, zei Sandy. Hij voelde een brok in zijn keel, dat ■hem verder spreken moeilijk maakte. Will scharrelde nog wat in de geldla, richtte zich vervolgens op en keek naar de klok. We sluiten vannuddag, zei hij. Laat het gordijn maar neer, Sandy. Dan gaan we naar lxvven om te eten. HOOFDSTUK XXVIII. In September kwamen de vacantie- mensen van de zeekust en uit de pro vincie naar Londen terug. De huizen die wekenlang gesloten waren geweest, leefden weer op. De luiken werden ge opend, de ramen gezeemd, de stoepen geschrobd. In de parken verschenen de kinderen weer. Ze zagen er gezond en brain uit na hun vaoantie aaii zee; het verkeer op straat weid levendiger en de avonden weiden koeler en brachten verkwikking na de nog warme dagen. Op een middag bezocht Sue de toon zaal en vond mr. Hedley tot over zijn oren in de drukte. Maar al was hij nog zo druk, een wooid voor miss Pringle kon er op overschieten. Hij kwam van een trapje af, waarop hij stond en liet haar zijn handen zien. Kijkt u eens wat een vuil, zei hij. Ik kan u onmogelijk een hand geven, miss Pringle. Ik moet u vertellen, dat we bezig zijn een kleine expositie van modernen te organiseren en nu heb ik de hele morgen op zolder gezeten om na te gaan, wat er voorhanden is. Miss Pringle zei, dat het „erg inte ressant" was. Dat was eigenlijk Ed wards stopwoord, maar mr. Hedley ge bruikte het ook nu en dan en Sue had bemerkt, dat ze er eveneens mee begon te schermen als ze de toonzaal bezocht. Ze vond dat nog niet zo gak van zich zelf. Als je bijvoorbeeld niets wist te zeggen over een schilderij als het zó lelijk was of j© zulk een schrik gaf, dat je er geen touw aan kon vastknopen. dan kon je altijd nog mompelen: „Inte ressant.en daardoor redde je je- zeili' en dc situatie. Ik stuur een invitatie voor de ope ning, vervolgde mr. Hedley vertrouwe lijk. Wij mogen toch zéker op u reke nen, miss Pringle? Miss Pringle an'twoordde vriendelijk, dat hij dat mocht. Goed! Prachtig! riep hij en toen be trok plotseling zijn gezicht, en hij voeg de er ernstig aan toe: Hadden we nu ook maar een paar Darnay's om te exposeren Sue knikte peinzend. Het was jammer. Al was 't er maar één, ging mr. Hedley roort. Mr. Tollmacher heeft de zijne meegenomen naar Amerika en zo zit ik zonder één enkele Darnay. u wéét. bij geval..., niet of er misahien nog iets can mr. Darnay te vinden is? Er vied een stilte, waarin Sue door peinsde. Al die schilderijen die ze netjes opge borgen had in het atelier op Tag-molem haar eigen portret, dat ze mooi vond, was er ook ïnjZe kon ze gemakke- ïyoc hier krijgen natuurlijk ze hoefde maar aan haar grootvader te schrijven. Maar welk recht had ze, zoiets te doen? Die schilderijen aan mr. Hedley te ge ven om ze in het openbaar ten toon te stellen? Geen enkel recht, (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 4