C.Z „Eendracht" gaat haar fabriek uitbreiden TBC-vrije melk vereist! Verlovings kaartjes De Texelse rammen brachten minder op dan vorige week De aanvoer was laat wegens het schapenmelken Texelse boerinnen maken^verrukkelijke boter Ter stembus Melkaanvoer steeg met ruim twee millioen Drukkerij Texelse Courant Er komt weer actie op „De Mok" Muziek en zang in goed verzorgd program Voelen Amsterdamse Texelaars voor comité van actie Johan Kaart een lichtzinnige dwaas en toch Ditmaal kunnen wij het niet helemaal eens zijn met het bericht dat de markt meester ons heeft verstrekt over de vijf de lammerenmarkt, Maandag jl. te Den Burg gehouden. De aanvoer van 1500 exemplaren durven wij over te nemen, maar de prijs van f 29 tot f 37 verscherp! onze qui vive, want als wij deze getal len naast die van vorige week (eveneens uit des marktmeesters pen gevloeid), leggen, zouden wij de indruk krijgen, dat de markt ditmaal beter is geweest, wat de prijzen betreft, want toen noteer de hij f28 tot f36, dus een grilden la ger. Nu is het mogelijk, dat hij de mid- delmarkt nu lager schat, voor ons is dat in elk geval een feit, want vele wol veehouders verzekerden ons, dat de prij zen minstens een gulden beneden die van vorige week lagen, althans de prjj- ■~en van de rammen, die f 24 tot f 29 de den. De ooien bradhten gemiddeld f 32,50 per stuk op, maar er werden ook aan merkelijk hoger bedragen betaald. Zo verkocht dhr C. Bakker Jzn., De Waal, reeds om half negen een hok vrouwe lijk fokmateriaal aan een fokker van de vaste wal voor f41,50 per stuk! De ooien worden, zoals bekend is, vnl. aangekocht door de vertegenwoordigers van de gezamenlijke coöperaties, die ze naar Tsjeeho-Slowakjje uitvoeren. Volgende week zal nog een klein kwantum voor de export worden ge- kooht. Dan zullen zij er zo'n 8000 hebben gehad. Eerst ging het wel met de vraag, maar de wolveehouders, nog niet erg te spreken over de reactie op „Leiden", konden het niet erg eens worden met de handelaars, die zeer voorzichtig wa ren. Wie Maandag jl. meteen toesloeg, heeft een goede zet, gedaan, want hoe ou der de markt werd, hoe stugger de han del ging en hoe lager de prijs werd. Zo kon bv. in het begin van de markt een hok met ooien en rammen voor 30 gld. van de hand, maar de eigenaar, die het bod weigerde, moest later met 28 gld. genoegen nemen. De handel had oök ditanaal groter be langstelling voor ooien dan voor ram men. „Vreemd", merkte een veehouder op, „vroeger was het juist omgekeerd"! „Moet je die prachtige rammen zien! De boer vroeg er 35 gld. voor, dat is niet HERI-IK MATEN EN GEWICHTEN. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel maken bekend dat voor deze gemeente de herijk van maten en gewichten zal plaats hebben: Te Den Burg in het gebouw van de la gere landbouwschool in de Nieuwstraat voor: Den Burg op Maandag 27 Juni van 13 tot 16,30 uur en op Dinsdag 28 Juni van 9-12 en 13-16,30 uur; Den Hoorn: op Woensdag 29 Juni van 9-12 uur; De Koog op Woensdag 29 Juni van 13-15,30 uur. Te Oasterend. in 'het gebouw van Chr. Belangen voor: Oosterend op Donderdag 30 Juni van 10 tot 12 uur; Oost op Donderdag 30 Juni van 13-14 uur; De Waal op Donderdag 30 Juni van 14-15 uur. Te Oudeschlld in het Eigen Gebouw te Oudesöhild voor: Oudeschild op Maandag 4 Juli van 13-16 uur en op Dinsdag 5 Juli van 9-12 en 13-16 uur. Tc De Cocksdorp in de o.l. sohool t" De Cocksdorp voor: De Cocksdorp op Woensdag C Juli van 10-12 en 13-15,30 uur. Voorts wordt nog ter algemene kennis gebracht: 1. dat de maten en gewichten schoon, droeg en roestvrij moeten worden aan geboden om onderzocht te kunnen wor den; dat ijzeren maten van binnen en en van buiten geverfd dienen te zijn, ko peren gewichten afgewassen en ook de gaten gereinigd; dat ijzeren gewichten niet gepotlood mogen zijn, dooh roest vrij moeten zijn gemaakt en daarna in gewreven met gekookte lijnolie; 2. dat de maten en gewichten voor 1 October 1950 gestempeld moeten zijn met de letter s en dat er, bij verzuim of ver hindering om van de zitting gebruik te maken nog gelegenheid bestaat maten en gewichten te laten herijken aan het TJk- kantoor te Amsterdam, geopend elke werkdag van 9,30-15,30 uur, uitgezon derd Zaterdag; 3. dat de maten en gewichten, welke zijn gestempeld met het afkem-ings- merk, niet in Winkels enz. mogen worden teruggebracht; 4. dat ten bate van 's Rijks schatkist betaald moet worden voor het onder zoek der maton en gewichten (Keurloon) en voor het justeren der gewichten (justeerloon) en 5. dat de milligramgewichten niet op de htTijlezitting, maar alleen aan bet ijk- kantoor herijkt kunnen worden. (De ge zegelde enveloppe afgegeven bij de vori ge verificatie moet met de gewichien franco per post worden opgezonden, daar de gewichten anders aan de eisen gesteld voor de nieuwe, moeten voldoen, terwijl oen postbewüs tot een bedrag, overeenkomende met de som van 20 cent voor elk gewicht moet zijn ingesloten. Dit bedrag kan ook op postrekening no. 507438 van IJkkantoor Amsterdam wor den gestort). Texel, 9 Juni 1949. Rurgem. en Wethouders voornoemd. De Burgemeester Mr. G. D. REHORST De Secretaris. P. BEEMSTBRBOER. duur en tooh ging de koopman er niet op in". Nee, de markt werd er niet beter op naarmate het uur vorderde en zo ver wonderde bet niet, dat er iemand zei: „Mijn buurman kon vanmorgen eerst f 29 zó op de wagen, thans kan hij niet meer dan f28 en dan moet hij de licht ste drie er nog uithouden!" Als je eerst hoger prijs hebt gekund, valt het moeilijk om later tegen lager be drag te verkopen. Kwart over twaalf waren er dan ook nog heel wat boeren, die het maar niet eens konden worden met de handelaars en weigerden „ge luk" te geven. Verrukkelijke boter. Op de eerste twee, drie inaikten werd het vee vrij vroeg aangevoerd, maar thans kwamen de wagens heel wat later Den Burg binnendokkeren. „Er is nu op de boerderijen meer werk, want de schapen moeten eerst worden gemolken!" Schapenmelken! Ah, wij denken aan schapenboter! Heel wat boerinnen ma ken verrukkelijke boter, ze is niet duur, d.w.z. goedkoper dan koeienboter en wij Vinden de echte Texelse, goed bereide schapenboter ontegenzeggelijk lekkerder dan koeienboter. Kom, laten wij hierbij meteen even te rugkomen op schapenkaas! Wij verna men, dat een Amsterdamse firma op het eiland proeven neemt met de bereiding van spociale schapenkaas. Wij hopen, dat die proeven zullen slagen en de ex port van dit artikel zijn oude beteke nis herwint. Ha! de dag is weer gekomen Dat we naar de stembus gaan, Om een vroedschap te verkiezen, Die hier aan het roer zal staan. Van het noorden en het zuiden, Komen al die brave luiden. En voldoen met blij gezicht Aan hun dure kiezersplicht. Weken werden wij bedolven Onder stromen van papier. Die ons aanraadden te stemmen Op lijst 1, 2, 3 of 4. En nu zal het moeten blijken Wie met onze stem gaat strijken, Nog een ogenblik geduld En het raadsel wordt onthuld. Laat ons hopen, dat geschiede Alles wat ons werd beloofd, En dat na deez' stemmingsactie 't Vuur zo gauw niet wordt gedoofd. Laat de heren maar eens tonen, Wat voor lui op Texel wonen. Mannetjes van Jan de Wit, Kerels waar wat pit in zit. Mogen alle nieuwe leden Slechts bezield zijn met de geest, Texels welvaart te bevord'ren. Daarom gaat het toch het meest. Geen gezwam om kleine dingen. Of gekijf om beuzelingen, Maar een doelbewust beleid, Dat is eis in deze tijd. Ja, de strijd is haast gestreden, Vijf uur is het spel gespeeld, En dan wordt u door ons krantje Bulletin-isch meegedeeld, Wie men 't meeste was genegen En de stemmen heeft verkregen. Nogmaals: eventjes geduld, En het raadsel is onthuld! HU1B DE RIJMELAAR. Op de Vrijdagavond in Hotel Ttixel gehouden spoedvergadering van de C.Z. De Eendracht, werd besloten tot uit breiding van de fabriek. Daartoe werd het bestuur gemachtigd tot het aangaan van een geldlening, groot f 150,000. Alle aanwezige leden -waren het er over eens dat uitbreiding nodig is. De fabriek, die door de grote melkaanvoer met grote moeilijkheden te kampen heeft, krijgt er dan een nieuwe melkontvangst bij, een nieuw tar.'klokaal daarboven, een nieu we boterkelder, een nieuwe boteroel, uit breiding van het pekellokaal, een nieuw pakhuis boven het bestaande pakhuis en pekellokaal. De uitslag van de aanbesteding was: E. Zon, Julianadorp f141,850,(de laagste inschrijver, wien het werk is ge gund); De Wit, uit De Rijp f151,100,— Hamstn, De Rijp f 152,250,Bakker en Koorn f 149,280,—; Fa. Wed. I. Voigt f 172,737,—; Gebr. Bruin f 147,250,— Jac. Drijver f142,950,en Fa. Duin f 157,250,— Verscheidene leden drongen er op aan ACCORDEON VERENIGING AALSMEER STICHTING 1949—1945 Evenals vorig jaar hoopt bovenge noemd ensemble weer een uitvoering ie geven in het Park te Den Burg. Dooi de hartelijke ontvangst van het vorige jaar hebben zij er behoefte aan nogmaals voor de Texelaars op te treden. De ba ten komen ten goede aan de Stichting 1940-1945. Om deze baten zo hoog mo- glijk te doen zijn doet het bestuur van de Stichting 1940-1945, afd. Texel een beroep op u allen om de leden voor één nacht onderdak te verschaffen. Zij, die één of meer personen willen onderbrengen, gelieven dit op te geven bij de bestuursleden: A. Statema, Etama- laan 10, Den Burg N. Ran, Julianastraat 14, Den Bung; S. Bakker, h.d.s., Oude schild; D. C. Drijver, Den Hoorn 82; Jn. Vlaming, Nieuw Oosrivijk O 122a, Oos terend; J. Wiestdorp, De Cocksdorp C27 Gaarne bericht vóór of op Woensdag 22 Juni a.s. Voor de medewerking in de ze zegt, het bestuur u bij voorbaat- gaar ne dank. U helpt hierbij mede aan het belangrijke werk dat de Stichting 1940- '45 voor de verzetsslachtoffers doet. J. WESTDORP De Cocksdorp, 14 Juni 1949. LEVENSLANG. Tegen de Duitser R. B. Busch uit Dresden, Kommandofiihrer bij de O. f. in Assen, bij vele Texelaars wel bekend, werd levenslange gevangenisstraf ge- eist. B. solioot een O.T.-arbeider, af komstig uit Bolsward, die wegens ziekte niet meer kon werken, dood. Het stoffe lijk overschot werd daarna voorzien van een bordje, waarop was geschreven: „ik heb werk geweigerd", als afschrikwek kend voorbeeld ten toon gesteld TOELATING LEERLINGEN U.L.O. SCHOOL. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat aangifte van leerlin gen voor de eerste klasse der Ulo-se.hol moet. geschieden vóór 26 Juni a.s. bij het hoofd der betrokken lagere school of bij het hoofd der Ulo-sohool, Kogel-straat 19 te Den Burg. De leerlingen moeten de zesde klasse ener lagere school hebben doorlopen. Texel, 15 Juni 1949. Burgem. en Wethouders voornoemd Mr. G. D. REHORST, Burgemeester. P. BEEMSTERBOER, Secretaris. dat de kosten van uitbreiding zo spoedig mogelijk zouden worden afgeschreven. Er werden 17 nieuwe leden geballo teerd; hun aantal is nu gestegen tot 335 De balans wees een saldo aan van f72,000,Daarvan is f20,000 best mul voor afschrijvingen en f 750 voor reser vering, De rest gaat naar het ledenka pitaal en naar de nabetaling over de uit betaling van het meikgeld. Het afgelopen boekjaar was 7,036,844 kg melk aangevoerd met gemiddeld 3,51 pet. vet, vorig jaar 4,868,700 kg met ge middeld 3,41 pet. vet. 95 pet. van de aangevoerde melk was afkomstig van de leden. De D.O.M.O. een door een '20-tal Drentse zuivelfabrieken opgerichte or ganisatie met het doel zuivelproducten voor de export te maken, waartoe te Bei- len thans een groot 'bedrijfsgebouw in aanbouw is heeft een plan opgesteld tot het tbe-vrijmaken op korte termijn van een gebied in Midden-Drente dat de gemeenten Ruinen, Beilen, Hooghalen, Westrbork, Roden, Grolol, Zweelo, Sleen en Oosterhesselen oiuvat. Er zal een re geling worden getroffen waarbij door de regering een subsidie zal worden gege ven per reagerende koe die wordt opge ruimd. De Amerikaanse bezettingstroepen in Duitsland, die grote hoeveelheden melk en zuivelproducten van Denemarken af nemen, hebben reeds enige malen over wogen melk uit Nederland te betrekken. Dit voornemen stuitte echter af op het bezwaar dat het Nederlandse vee nog niet tbc-vrij Is, hetgeen als voorwaarde voor de levering werd gesteld. Onlangs deed zich opnieuw een kans voor en de regering keek toen uit naar een gebied dat het beste in aanmerking zou kunnen komen. De keuze viel toen op Drente, dat met zijn hoge melkvetge halte goed staat aangeschreven in de zuivelwereld. Indien de plannen tot levering van melk aan de Amerik. bezettingstroepen doorgang zullen vinden, zal tweederde van de verleende subsidie door de D.O. M.O. worden terugbetaald. Verschillende coöperatieve zuivelfa brieken in .dit gebied hebben reeds tot medewerking aan dit plan besloten. Wij hebben ontvangen een mooie collectie Het was niet het mooiste weer, dat de naar het einde spoedende Lente ons Za terdagavond bracht, toen VIOS en het zangkoortje o.l.v. dhr Ohr. van der Kolk in het Park te Den Burg concerteerden, maar toch trok dit festijn heel wat pu bliek. VIOS opende met de pittige mars „Groot Rotterdam" van Willy Schoote- meijer. Dit nr. spelen vereist moed. liet bleek technisch nog iets te zwaar. Nóg. let wel! Vervolgens „Een sohone Meimorgen", fantasie van P. B. Bisselink. Hier kon de deskundige wel merken, dat VIOS de concoursstrijd pas achter de rug heeft, waardoor voor dit moeilijke num mer weinig tijd tot studie kon overblij ven Inmiddels werden alle kradhten in gespannen om dit stuk zo goed mog lijk tot. zijn recht te laten komen. Jammer, dat de sopraan-saxofoniste zo'n pech had met die oetaafklep! De solo moest daardoor wel mislukken. „De Bloeiende Lente", ouverture van Alib. Meijs Wzn. en de mars „Prinses Margriet" van A. M. v. Leest, werden goed vertolkt. Wel moet er worden ge waakt voor ruwheid, hetgeen de dirigent dhr Flokstra, zijn mannen nog wel eens op het hart zal drukken, dunkt ons. Vooral bij marsmuziek dient dit gevaar te worden onderkend. Al met al heeft VLOS de liefhebbers van muziek een genoeglijke avond be zorgd door het programma op voortref felijke wijze ten uitvoer te brengen. Ook het koortje van dhr van der Koi'k heeft zich goed geweerd. Jammer dat het niet wat groter is, er zijn tooh nog wel schoolkinderen genoeg om het te ver sterken? Ook hoorden wij dan gaarne wat meer 2. of 3-stemmige liedjes, waar door het gehoor en de muzikale zelf standigheid der kinderen wordt aange kweekt. Heel aardig klonk vooral het laatste liedje „De reddingboot". Wij hopen dat dhr v.d. Kolk op dpze weg zal willen voortgaan en de moeite zal willen nemen (ai weten wij dat dit veel opoffering kost) om zijn „koortje" tot een koor te maken. Hier was weer de beurt aan VIOS Dhr Flokstra had blijkbaar het beste voor het laatst bewaard want nu konden wij de nrs. beluisteren waarmede VIOS op het concours een te prijs In de derde afdeling behaalde. Hier hoorden wij veel beschaafder muziek en veel hetere techniek.. De nrs., die goed werden in gestudeerd, staken ver hoven de andere uit. Dus leden van VIOS, trouw de re petities bezoeken en op deze ingeslagen weg voortgaan. Jammer genoeg zijn er nog altijd men sen die onder zang of muziek hun mond niet kunnen houden. De politie, die trou wens zeer actief was, kan tenslotte niet alles voorkomen. Dit moet uit het pu bliek zelf komen. Men moet toch begrij pen, dat de uitvoerenden ettelijke vrije uren vrijwillig hebben opgeofferd om iets goeds te bereiken en dan gaat het tooh niet aan dat jongelui die in dezelf de uren rond de straat slenteren, het op een concert de muzikanten en de aan- daohtige luisteraars, die er gelukkig ook altijd zijn, lastig maakt. Laten we dan ook afspreken dat dit niet meer voor komt en dat onze gasten die straks ook weer in groten getale aanwezig zijn, ook op dit punt een goede indruk van Texel en de Texelaars meenemen. Het bestuur van het Witte Kruis roept hij deze alle oud-Texelaars in Am sterdam op hun medewerking te verle nen tot het vormen van een comité van actie tot stimulering van de lotenver- koop in A'danu De resultaten, die ver schillende oud-Texelaars in Amsterdam reeds wisten te bereiken deden bij 't. be stuur de vraag rijzen of het niet wense lijk was de krachten samen te bundelen. Eendracht maakt macht geldt ook voor onze actie. Indien het bestuur van u al len bericht ontvangt, dat u met de vor ming van een actie-comité instemt, dan stelt het. zich voor te A'dam een verga dering te beleggen, waarop u allen via de Texelse Courant zal worden uitgeno digd, De heer J. A. v.d. VI is is gev raagd op deze avond een lezing over Texel te houden. Wie dhr v.d. Vlis kent weet bij voorbaat een zeer leerzame en interes sante avond te hebben. Bovendien versterkt een dergelijke avond de band met Texel en de band van oud-Texelaars onderling en mis schien kan dit aanleiding zijn om derge lijke bijeenkomsten later nog eens ie herhalen. Het bestuur heeft reeds zovele bewijzen van medeleven uit alle plaatsen in Nederland gekregen, dat het bij voor baat hoopt op vele sympathiebetuigin gen. Dat Johan Kaart en zijn gezelschap komt, weet u al door ons uitvoerig arti kel naar aanleiding van de op handen zijnde kei-misviering. Gaarne vermelden wjj ook nog de namen van de andere spelers. In „De Model-Eohtgenoot" ont- moeten wij Johan Kaart, Josephine van Gasteren, Matthieu van Eijsden, Inge borg Winckler, Job. Valk, Mimi Lint- velt-, Jan Blaaser en Frits Berger. In „De Mof" komen voor het voet licht Matthieu v. Eijsden, Magda Jans- sens, Mimi Lintvelt, Jan Blaaser, Joh. Valk, Johan Kaart, Henk Isarin, Inge borg Winekler. „De Mof". Een blijspel, dat in de be zettingstijd speelt? Ja.... een populair blijspel, dat- hier en daar de allures van een klucht aanneemt, een mengelmoes van werkelijkheid en fantasie, met nu en dan een ernstige noot. Wat hebben zij ons een leed berok kend, wat hebben wjj ons geërgerd aan de moffen, maar ook. wat hebben wij ze belachelijk gevonden, die opge blazen creaturen met hun hol gebral en hun béte grootheidswaanzin, en wat vonden we het heerlijk als ze op de hak werden genomen. „Herr Bammert" (Kaart) wordt ten huize van Van Vliet op de hak genomen en hoe! U zult dat aanschouwen en wel licht zult u na afloop van de voorstel ling begrijpen, dat de schrijver zioh ge drongen voelde om een kluchtig blijspel te schrijven om onze „beschermers" te hekelen en geen drama. Ook zullen wij het bloedwarme talent van onze grote actrice Magda Jansser.s kunnen bewonderen en Matthieu v. Eijs den, met zijn natuurlijkheid en lichte hu mor, de aangewezen acteur om Ivaart's tegenspeler te zijn. Beide stukken, die elk één avond wor den opgevoerd, zijn blijspelen. Natuur lijk! Want wij gaan kermis vieren om de zorgen een poosje te vergeten en de vreugde en gezondheid te ontdekken die te vinden zijn in de wereld van de lach, van het optimisme. Want al mogen velen Kaart c.s. dan als een lichtzinnige dwaas beschouwen (in zijn rol althans) in werkelijkheid ligt er veel wijsheid in de uitspraak, de handeling van bepaalde (belachelijke) figuren, maar figuren soms ook, die zo raak van zich 'kunnen afslaan of kwasie berustingsvol het har de leven durven aanvaarden, dat wij nooit afscheid nemen zonder meer: wjj denken ongetwijfeld nog wel eens terug aan bepaalde scènes als wij zelf later ook in zo'n merkwaardig parket komen te verkeren en plots als bij intuitie we ten hoe wij dan. zelf de storm moeten doorstaan en de situatie rondom met andere ogen leren bekijken dan voor heen! Verstandiger, op in minst! Zaterdag zal een adv. nog nader be richten over de kaartverkoop, die van daag al begint en wel in „De Oranje boom", (f2.25 zonder belasting). KOOP VERKOOP VAN TE VELDE STAAND GRAAN. Het verkopen resp. kopen van te vel de staande granen (t.w. trawe, rogge, gerst, ha\ er en-of gemengd graangewas is verboden. Van dit verbod kan door de Prov. Voedselcommissaris op bepaalde voorwaarden ontheffing worden ver leend Formulieren daartoe kan men bij de P.B.H. in ontvangst nemen, met öiex verstande, dat uitsluitend de a.s. verko pers deze dienen aa nte vragen. Bovengenoemde ontheffing is pas van kracht, irdien verkoper èn koper in het bezit zijn van een door de betrokken P B.H.'s namens de Voedselcomm. afgege ven schriftelijke ontheffing. Een colonne militai re vrachtauto's door Den Burg wekte het vermoeden, dat er iets bijzonders gaan de was in dit Gewest van Mars. Inderdaad, er zal weer leven en beweging komen op de plaats, waar eens vliegkamp „De Mok" stond. Daar zal nl. 1 Juli a.s. een begin worden gemaakt met amphibiisc-he training van de eerste groep mariniers om zich te bekwamen in het uit voeren van landings- operaties en wat daarbij hoort. In dit verband wil amphibie wijzen op het ka rakter van deze troepen: zij voelen zich op het water evengoed lihiuis als te land. Vroeger. tja, toen voelde „De Mok" zich nog het beste thuis in de lucht en bijstaand plaatje roept herinneringen op aan voor de oorlog, toen de waterkisten van „De Mok" neerdoken en opstegen in de prachtige baai, gelegen tussen de ho ge duinen ten zuidwesten van Den Hoorn. Wij persoonlijk missen die waterkisten niet, wij zien liever andere vogels. Dooi de vogels van „De Mok" zou Texel ook nooit beroemd zijn geworden! „De Mok" werd 1 Aug 1917 iu ge bruik genomen. In de 'beruahte da gen van Mei 1940, toen ons land door de Duitsers werd overvallen, werden ook aanvallen ondernomen op dit vliegkamp. Kort voor de capitulatie werden de ge bouwen door de afd. genie opgeblazen, waardoor de bezetters niet veel meer dan ruines aantroffen. Na dien is er wei nig meer veranderd of herbouwd.

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 2