Sue Niemeijer; „Tante Dit" van Oosterend houdt van mensen om zich heen! Zij en verschillende andere Texelaars spraken voor de radio de tijd voor Koopmans Boekweitgrutten Brammetje Flapoor en z n vrienden Nieuwe bonnen KOFFIE vindt het geluk. Wij kunnen ons voorstellen, dat alle bezitters van een radiotoestel Dinsdag van half drie tot drie uur met gespitste oren bij bet apparaat hebben gezeten om niets te laten ontglippen van de uitzen ding over Texel door de K.R.O. radio- omroep. Of je de goede zender wel had, was spoedig ontdekt, want begonnen werd met een preludium door de gevederde vrienden van het Gouden Boltje, door duizenden vogels, die uit volle borst zon gen. Van de vreugde, hier te mogen le ven, liefhebben en grootbrengen. Hier, op dit begenadigde eiland, waar vandaag de bekende Anmrik. schrijver Sydney Clark met een der TESO-boten zal ar- riveren 0111 ook hier indrukken op te doen o'vei Holland, „dat kleine landje aan de zee", welks lied en leed hij in een boek zal gaan beschrijven. Hy kwam met een der vogels van de K.L.M., welke maatschappij hem voer niemendal door de lucht voerde en straks gaal hij met zijn copy op een der sehep"n van de Holland Amerika Lijn naai zijn land terug. Ook de H.A.L. zal hem gratis overbrengen. Het spreekt vanzelf, dat hoofdconducteur Beiunkes ziin assistenten al order heeft gegeven, om deze Amerikaanse Gast niet „lastig te vallen met de aanbieding van een kaartje! Wij komen ineens bij deze Amerikaan tereriht, doordat een en ander zich kruist: Texel's schoonheid is niet alleen in Hitversum's studio bekend, nee, heel de wereld spreekt er over! En z» komt straks die Amerikaan dan hier en wij horen hem al zeggen: „Very nice! I am surprised hy the riclidom of your birds!" Zo verrast was trouwens de omroep- ster van de KRO ook, toen zij Texel in deze schone lent-^zomertijd zag. E11 toen die vogels even werden uitgeschakeld, moest zij meteen van wal steken over die weelderig begroeide duinen, over het blinkend wit van de duinpannen, over t stoeien v an de wind met de helmbossen, en d? speelse wolkensahaduwen, dan send van top tot top Goedgeefse buien Over die prachtige natuur had de heer Schol, onze Boswachter, natuurlijk de mond vol en met enthousiasme vertelde hij over de hroedterreinen, over de den nen, over de lepelaars, over het domein, dat in de Muyen zo merkwaardig tot stand kwam, na di- aanleg van stuif- dammen en ander menselijk ingrijpen. Over de Geul sprak hij ook, waar voor al de reigers het grootste woord hebben, ook al een terrein, ontwoekerd aan de zee, die t)lijkbaar ook goedgeefse buien heeft. Toen naar de Schorren «aar Teun Brouwer en Maarten Dijker al klaar stonden om in hun Texels dialect de be zoekers op de hoogte te brengen van de gedragingen der vogels. Teun vertelde, dat hij in 1912 al dienst deed als vogel wachter. Daar kon Maarten natuurlijk lang niet tegen op, ivant hij helpt er nog maar een week of vier de scepter zwaaien. „Maar ik heb mijn hel? le ven hier rondgezworven", voegde Maar- tn er gauw aan toe, wellicht 0111 d? be zoekers ervan te overtuigen, dat ze het hij hem even goed zullen hebben als bij Teun, die je zo veilig door al die grillig gevormde kreken en andere gevaarlijke plekken heen helpt, „Wat een vogels broeden hier!" kwam spontaan de 111 de wolken zijnde en on der de volgelwolken wandelende repor ters voor de microfoon en aanvullend kwam een st?m. „Wij hebben vorig jaar 37000 meeuweneieren naar Engeland ge ëxporteerd, hier hebben 5000 grote sterns hun nesten gebouwd en verder zitten hier duizenden kleine sterns" En dan de sti andplevieren en nog veel meer zij het minder in getal, maar even inte ressant. De tijd draaide en in dat half uurtje moesten zij heel Texel rond. Eerst dus naar de schapen en hun kroost. De seha- penseheerdr H. Kiljan, bad juist een woldrager onder handen, of beter onder knieën. „Dat doet u handig!" was de lof „Eerst worden de «aterlingen geseho ren, dat zijn één jaar oude schapen, la ter de oudere schapen, zo omstreeks Ker mistijd". „Is dat scheren niet lastig?" Een smakelijke maaltijd Gebofcfeen zijn ze ook heerlijk door G. Th. Rotman (Nadruk verboden) 55. Intussen was Bram op de zolder van het huis aangeland, waa rhij het da delijk rtiet de huurder, mijnheer Puffe- laar, die woedend was over liet ver'.ias van z'n tafel, aan de stok kreeg, Puffe- luar pakte een pook en Bram greep '11 Wener stoel, die hij'met z'n slurf drei gend boven zijn hoofd zwaaide. 56. Plotseling deed Puffelaar een aan val op Brams huik. Als antwoord daar op sloeg Bram hem de stoel met zo'11 kracht op zijn hoofd, dat de mat scheur de en de stoel de man als een kraag om zjjn hals kwa mte zitten. Daarop verliet Bram, zwellend van trots, het slagveld. Ja, dat is vakwerk, de reportster zon er weinig an terecht hebben gebracht, vooral bij jonge sohapen, die eerst ver woed te keer gaan. Het ouderwetse scheren met zo'n grote knipschaar is voorbij, men maakt nu ge bruik van een tondeuze, die door een kamrad vliegensvlug wordt rondge draaid. De assistent P. Boon draaide dapper door. „Word ie daar niet moe van, zo'n he le dag draaien?" „Ach, dat valt wel mee!" zei de moe dige knaap, waarin zeker een boer met hart voor de schapen schuilt. „Wordt de wol eerst schoongemaaki?" „Nee, de wol trappen wij zo maar in balen." Hoeveel wol zo'n schaap levert". „Vier kg weegt een vacht en wij krijgen er een riks per kg. voor." Oude bereidingswijze. Duinschapen worden niet gemolk-n, daar is het voedsel te schraal, aldus be gon het gesprek over het melken van sdhapen. Het gezelschap was naar de boerderij van dhr Commandeur te Den Hoorn gereden om daar iets te verne men over de bereiding van schapenkaas. De kazen lagen in groten getale op lange planken ten toon gesteld. Dhr Commandeur wees op het verschil tussen het melken van sohapen en van koeien. Bij sehapen ga je achter het ob ject zitten, bij koeien ?r naast. De eer ste week tot 14 dagen geeft zo'n schaap anderhalve tot twee liter per dag. In Juli zakt de gift aanmerkelijk en beloopt dan nog hoogstens een liter. „Wij maken de kaas net eender als '11 halve eeuw geleden", zei dhr Comman deur, „er gaat geen reincultuur of ander- zuur in. De gx-ote kazen van 2 kg heb ben de vorm van de Goudse, de kDine van 1 kg. zijn cylindervormig". „Waar gaan die kazen heen?" wilde de reporter weten, „in de stad zie je er zo weinig, enkel in speciale kaaszaken, tussen al die andere speciale (buiten landse) soorten". De kaasmaker merkte op, dat cr menig kaasje door de badgasten over de pias wordt gesjouwd. Verder voor eigen ge bruik en verscheidene Texelaars komen er ook eentje kopen. In de oorlog werd er wegens gebrek aan vet en boter nau welijks schapenkaas meer gemaakt, nu is de schapenboterfabricage weer tot er-11 minimum beperkt. Een vitale vrouw. Hierna stapte liet gezelschap weer op, reed langs de tuinwallen, rose van het Engelse gras, dat in volle bloei stoml. vond Den Burg en ging op Visite bij mv. de wed. A. Koorn-Visser, u kent haar wel, een van de weinige oudjes, die de Texelse kap nog diagen. „Een vitale vrouw", werd zij genoemd. Terecht, want zij loopt naar de negentig! „Heeft 11 altijd in Den Burg ge woond?" „Neen, ik ben buiten Den Hoorn ge boren, de stolp staat er nog". En toen zat mw. Koorn al op haar praatstoel en vertelde in ongeschonden Texels dialect uit het grijs verleden, toen de arbeidstoestanden nog verre van rooskleurig waren en het woord socialis me revolutionaire begrippen meesleepte. „De arbeiders huurden een weggetje kochten een lam, dat werd een schaap zo'n beest werpt lammeren en zie daar het begin van een klein bedrijfje, dat de zeer vlijtige arbeider (die 11a zijn dag taak nog lust en kracht daartoe had) langzaamaan opbouwde Mijn moeder kocht een lammetje voor f 1,- Het was een beest met één oor. Ze betaalde alle weken een kwartje tegelijk af. Het waren heel are tiede as teugeswoordig, moet je v;ete, vader verdiende maar zes gulden per week" Nog met z'11 tweeën. Of mw. Koorn nog van de echte Pink sterbloemviering wist? Enof, ze heeft zelf nog meegelopen. De gouden naai den ziet. ze nog schitteren, de beugel tassen de oorijzers, de ceintuurs, be hangen met allerlei pronkstukken en daarbij zongen ze „hetzelfde liedje, dat vorige week nog in de Texelse Courant" heeft gestaan". „Er zijn weinig kappen meer!" „Ik ken nog maar vier katholieke men. sen, die 'm dragen en in de kerk, waar ik heen ga, bennewenag mit z'n twieën over". Het interview was afgelopen en daar vingen w;j een lied van de zee op, ge zongen door mw. J. Craanen-Hemelrijk KATHOLIEKE KERKDIENST. Zondag: Zondag onder 't Octaaf van Sacramentsdag. De Missen in Den Burg en Oosterend om 7,30 en 10 uur; in Den Hoorn alleen 0111 10 uur. Biechtgel. in Den Burg en Oosterend van 7-7,30; in Den Hoorn van 9,30-10 u. Lof 0111 7 11. met preek en gebed over de veelv. H. communie. Deze week: de Missen 0111 7 en 8 u. n:et communieuitreiken en vóór en er onder en Dinsdag en Vrijdag ook om 6,30 li Maandag ook een Mis 0111 9 uur. Dinsdag: de Mis om 8 u. is een gez. Requiem v.d. Doodceel. Ook 0111 7,30 een H. Mis Woensdag: ook in Den Hoorn een H. Mis om 7,30 uur. Jozeflof 0111 7,30. Donderdag: geen Mis in Oosterend Biechtgel. van 7-8 u. voor volwassenen. Vrijdag: Feest van het H Hart. Om 8 uur in Oosterend een- Heilige Mis. Om 3,30 11 biechtgel. v.d. schoolkind.•- ren. Om 7,30 u. H. Hartlof met preek Zaterdag: van 5-9 u. biechtgel. op de he le uren: om 6 u. rozenkrans. van 19 Juni tot en met 2 Juli 1949 Voedingsmiddelenkaarten 905: 181 vlees (A, B, D) is 100 gram vlees 182 vlees (A, B> is 300 gram vlees 183 vlees (D) is 100 gram vlees 185 algem. (A, B, D) is 250 gram boter, margarine of vet 186 algem. (A, B) is 500 gram boter, margarine ol vet 187 algem. (A, B) is 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 188 algem. (A, B) is 125 gram koffie 192 algem. (B) is 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 194 algem CD) 250 gram boter, margari ne of vet 195 algem. (D) is 100 gram kaas of 126 gram korstloze kaas Tabakskaarten 903 88 tabak (QA) Is 2 rantsoenen sigaret ten of kerftabak 90 tabak (QO) is 2 rantsoenen sigaret ten of kerftabak Bonkaarten ZA, ZB, ZO, ZD, ZE, MD, MF, MH 997 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken); Geldig zijn de bonnen gemerkt met de letters Q. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 17 Juni 1949 worden ge bruikt. De bonnen 168, 169, 170, 171, 173. 170, I.77, 178 en 179 algemeen van de bon kaarten voor voedingsmiddelen kunnen vernietigd worden. Zij zong thans naar onze mening nog b-ter dan vorig jaar zomer, „Ik hou van mensen om 111c heen" „Tante Dit", mtw. Vlaming van pensi on „Ons Nestje" te Oosterend, bleek ook glad can de tongriem gesneden. Zij ver telde op vlotte wijze van het beroep van haar man (visser), die haar op gezette tijden via de radio op de hoogte houdt met de vangst op zee. „ICunt 11 hem antwoorden?" „Neen eh.... maar dat vindt mijn man niet zo'n strop, want anders kwam je er niet voor vandaan, -meent ie". „15 jaar geleden ben ik bier een pen sion begonnen, de mensen hebben liet best naar d'r zin, ze komen elk jaar ie- rug. Ik hou van mensen om me heen. Het wordt elk jaar drukker. Ze kunnen hier alle kanten uit; naar De Koog, naar Den Hoorn, Den Burg. Ik stuur ze vaak naar de Slufter, die niet ver weg ligt en dan heb j? hier de vogelbroedplaatsen ook vlak in de buurt. Ze genieten hier wel, ach, op Texel kom je weer tot rust, nietwaar". Tenslotte werd ook nog even gespro ken met de administrateur van de VVV, die wederom wees op het feit, dat de periode van 15 Juli tot 15 Aug. over stroomd wordt met brieven, dat Mei en Juni het mooiste zijn en dat in Septem ber de najaarsluchten zo helder en hoog boven het wijde Texelse landschap staan. Gevaagd werd van de attracties, die worden geboden o.p het gebied van to neel, zang, muziek, strandvermaken, bridgedrives, en last not least de Texei- film (waarvan de Texelse Crt. al schreef: „Eerst ter oriëntering deze film gaan zien en dan het eiland in zijn details gaan onderzoeken", hetgeen door de V. V.V.-propagandist werd bevestigd. Mw. J. Craanen-Hemelrijk bezong hierna op gevoelvolle wijze het eiland Texel, „ver in het noorden, omspoeld door de zee". ZON, MAAN EN HOOG WATER. - De zon komt 18 Juni op om 4,18; onder om 9,04. Maan: 26 Juni N.M., 3 Juli E.K Hoog water ter rede van Texel: 18 Juni 2,11 en 2,31. 19 Juni 2,56 en 3,23. 20 Juni 3,47 en 4,20. 21 Juni 4.60 en 6,24. 22 Ju ni 5,55 Cli 6,27. 23 Juni 6,53 en 7,21. 24 Juni 7,45 en 8,11. GESLAAGD. Onze plaatsgenoot Marius Bakker Jzn legde aan de Economische Hogeschool te Rotterdam met goed gevolg het eandi- daatsexamen Economische Wetenschap- pen af. PAARSMERK HERIJK MATEN EN GEWICHTEN. Burgemeester en Wethouders der ge meente Texel maken bekend dat voor deze gemeente de herijk van maten en gewichten zal plaats hebben: Te Den Burg in het gebouw van de la gere landbouwschool in de Nieuwstraat voor: Den Burg op Maandag 27 Juni van 13 tot 16,30 uur en op Dinsdag 28 Juni van 9-12 en 13-16,30 uur; Den Hoorn: op Woensdag 29 Juni van 9-12 uur; De Koog op Woensdag 29 Juni van 13-15,30 uur. Te Oosterend. 111 het gebouw van Chr Belangen voor: Ooslerend op Donderdag 30 Juni van 10 tot 12 uur; Oost op Donderdag 30 Juni van 13-14 uur; De Waal op Donderdag 30 Juni van 14-15 uur. Te Oudesehlld in het Eigen Gebouw te Oudesuhild voor: Oudesehlld op Maandag 1 Juli van 13-16 uur en op Dinsdag 5 Juli van 9-12 en 13-16 uur. Te De Cocksdorp in de o.l. school t" De Cocksdorp voor: De Cocksdorp op Woensdag 6 Juli van 10-12 en 13-15,30 uur. Voorts wordt nog ter algemene kennis gebracht: 1. dat de maten en gewichten schoon, droog en roestvrij moeten worden aan geboden om onderzocht, te kunnen wor den; dat ijzeren maten van binnen en en van buiten geverfd dienen te zijn. ko peren gewichten afgewassen en ook de gaten gereinigd; dat ijzeren gewichten niet gepotlood mogen zijn, doch roest vrij moeten zjjn gemaakt en daarna in gewreven met gekookte lijnolie; 2. dat de maten en gewichten voor 1 October 1950 gestempeld moeten zijn met de letter s en dat er, bij verzuim of ver hindering 0111 van de zitting gebruik te maken nog gelegenheid bestaat maten en gewichten te laten herijken aan het IJk- kantoor te Amsterdam, geopend elke werkdag van 9,30-15,30 uur, uitgezon derd Zate «lag; 3. dat de maten en gewichten, welke zijn gestempeld met het. afkeurings- merk, niet in winkels enz. mogen worden teruggebracht; 4. dat. ten hate van 's Rijks schatkist betaald moet worden voor het onder zoek der maten en gewichten (Keurloon) en voor het justeren der gewichten (justeerloon) en 5. dat de milligramgewichten niet op de herijkzitting, maar alleen aan het ijk- kantnnr herijkt kunnen worden. (De ge zegelde cm eloppe afgegeven bij de vori ge verificatie moet met de gewichien franco «per post worden opgezonden, daar de gewichten anders aan de eisen gesteld voor de nieuwe, moeten voldoen, terwijl een postbewijs tot een bedrag, overeenkomende met de som van 20 cent voor elk gewicht nioet zijn ingesloten. Dit bedrag kan ook op postrekening no. 507438 van IJkkantoor Amsterdam wor den gestort). Texe), 9 Juni 1949. Burgem. en Wethouders voornoemd. De Burgemeester Mr. G. D. REHORST De Secretaris P. BEEMSTERBOER. 58.) Toen tante Bella zag, dat Sue vast besloten was om op reis te gaan, inaukie ze geen tegenwerpingen meer. Zij zocht dienstregelingen op en keek voor Sue na wanneer er een schip naar Neder land ging en daarna nam ze het valies keerde het op het bed om en begon liet goed in te pakken. Het schilderijtje werd uit de lijst genomen en in papier gepakt. Ge zult me telegraferen, Sue? zei ze legen haar nichtje, toen ze in de hall van liet hotel op een taxi stonden te •wachten. Ge zult me telegraferen, agge zijt aangekomen? Ik beef ak denk wat oe grootvader zou zeggen astie hiervan wist. HOOFDSTUK XXX Het was de eerste maal dat Sue naai den vreemde ging, maar het was alle maal zo overhaast gegaan, dat ze geen tijd had gehad om na te denken over liet angstwekkende van het avontuur. De tocht overzee verliep kalm. Hel was stil weer en aan boord waren een heleboel mensen, die het erg prettig schenen te vinden, raad en hulp te ge ven aan een onervaren reizigster Het was een kleine boot, die direct op Amsterdam voer. Sue bracht de nacht door 111 haar hut en toen ze de volgen de morgen aan dek kwam, was de boot allang in het Noordzeekanaal en nader de Amsterdam. Ze lien naar de railing en keek met belangstelling naar dit vreemde land. De stad was mooi Ze had een geheel eigen karakter. In de grote havens ver hief zich een waar woud van masten en daarachter zag Sue talloze kerktorens en spitsen, die zich fijn tegen de blauw.; lucht aftekenden. Zo op het eerste ge zicht leek het werkelijk of de hele dad uit kerken bestond. Het omliggende land was volkomen vlak. Dat had ze ver wacht, want een paar reizigers hadden haar al op de vorige avond daarop voor bereid en al was 'het een vreemde ge waarwording, nergens een heuvel te zien, ze vond toch ook, dat er wel iets voor de viable te zeggen «was. De hori zon was hier onmetelijk ver en overal waar mensen samenwoonden, in dorpen en gehuchten in dit vlakke land. daar rees een torenspits op naar de hoge he mel. En omdat ze in die wijdheid ston den. leken die torens groter en ernsti ger dan in haar vaderland. Eenmaal aan de wal, nam Sue een taxi w aarmee ze door de stad reed, over een drukke boulevard met ,Trote gebouwen, over pleinen en door straten, en die ein delijk stopte voor de winkel van de heer Rnyl. Het was net zo'n soort winkel als die van mr Hedle.v. alleen waren de kleuren donkerder en in liet grote raam aan de straat stonden maar een paar schilde rijen op ezels en er stond ook een mooie I vaas van Delfts blauw. Sue betaalde de chauffeur. Dat was een toer want ze begreep niets van het geld, dat ze aan liet, wisselkantoor op de kade ontvangen had voor haar poiids- biljet. Toen de taxi wegreed, bleef ze even voor het grote raam staan, kijken en toen deed ze de 'deur open en stapte naar bin nen. De w inkel was vol mensen. Dit was een tegenvaller eigenlijk haar éérste tegenvaller in het avontuur. Het betekende, dat zij zou moeten wach ten, tot de 'heer Ruy! gelegenheid zou hebben haar te woord te staan. Ze ging op een stoel zitten en wachtte en sloeg onderwijl de mensen gade en luisterde naar de gesprekken. En ondanks haar ongeduld, kwam zij onder de bekoring van dat luisteren, want het leek haar, dat deze taal veel gelijkenis had met het brede Laagland-Schots, dat zij zo goed kende. In de winkel zag ze ook prachtig tin en Delfts blauw en een paar 011de pren ten in donker-mahoniehouten lijsten en ook enige moderne schilderijen. Maar een schilderij, dat leek op Darnay's werk kon ze van haar zitplaats riiet ontdek ken en dat, gaf haar opeens een gevoel van angst. Ze begon zich af te vragen of Edward zich ook vergist kon hebben en de vogeltjes misschien van een andere kunsthandelaar afkomstig waren. Ze had overigens tijd in overvloed 0111 na te denken en rond te kijken, want mr. R'uyl's klanten bekeken op hun gemak wat hen wel leek en spraken er breed voerig over en hij deed geen moeite om gauw van hen af te komen. Hij was een lange, zwaargebouwde jonge man, met kalme, waardige manieren en een in nemend gezicht. Sue vond hem aan ziin pink meer gentleman dan mr. Hedley aan zijn hele lichaam Zou hij ook een Edward hebben? vroeg ze zich af. En eindelijk werd haar geduld be loond. De laatste bezoeker verliet de win kel en mr. Ruyl kwam naar Sue toe en boog. Mejuffrouw, waarmee kan ik u van dienst zijn? vroeg hij in het Engels. Hoe weel u, dat ik Engelse ben? riep Sue verbaasd. Mr Ruyl wees glimlachend naar 't naamkaartje aan haar valies, dat Sue naast zich had neergezet. Miss S. Pring- le" stond er op. En u spreekt dus Engels, zei Su" met een zucht van verlichting. ik spreek dus Engels, herhaalde hij met zijn beschaafde stem. Het is wel nodig, dat ik het spreek, want ik krijg hier veel Engelsen en Amerikanen. Het spijt me, dat u zo lang gewacht heeft. Is er iets, waarmee ik....? Ja, viel Sue hem in de rede Ik heb pas geleden een klein schilderij ge kocht bij mr. Hedley in Londen Ik vind het erg mooi. maar het is niet gesig neerd en ik kom u vragen of u mjj mis schien kunt. zeggen, wie het geschilderd heeft. Mr Ruyl 'had aandachtig naar haar geluisterd, maar nu schudde hy zijn voor irinrvcrbeiering Geeft frisheid en ge zondheid aan Uw huid en maakt U knapper hoofd. Als mr. Hedley dat niet kan uit maken, zal ik het ook wel niet kunnen, miss, zei hij. Maar hij heeft het van u gekregen, riep Sue. U heeft het hem gestuurd. Ik zal het u laten zien. Ze haakte het pakje van haar valies af en gaf hem het schil derijtje. Mr. Ruyl hield het in het licht en be- «keeik het. O, ja, zei hij, dat ken ik '11 tak met vogeltjes. Het is prachtig werk Ze zijn ongelofelijk edlit, nietwaar? Weet u, wie 't geschilderd heeft? - Ja - ja wacht u even. Hy ip- kent ziin schilderijtjes niet. Ik heb in lang niet van hem gehoord... Wie is het? vroeg Sue, die haar opwinding niet kon bedwingen. Het is een landgenoot van u. Wacht. 11 even. Hij keerde zich om en riep naar achteren: Yvonne! Uit een aangrenzend vertrek ver scheen een jong meisje, dat vlug naar hen toekwam. Sue zag een slank figuurtje en een fijn gezicht met heMergryfee ogen, waar in ernst en glimlach tegelijk schenen te leven. (Wordt vervolgd).

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 4