Van een gloednieuw gebouw en een oude grafzerk „Kogerhoop'' ontving eerste gasten DOOR GRIJPER VAN KRAAN GETROFFEN EN GEDOOD! Vrijdagochtend om 8 uur is aan de haven een dodelijk ongeluk gebeurd, waarvan de 27-j. R. van der Vis te Ou- desehild woonachtig, het slachtoffer is geworden. Van der Vis werkte In het ruim van een schip, waarvan de vracht schuimaarde door de nieuwe kraan van J. C. Rab C.V. zou worden gelost. De grijper van de kraan stortte plotseling omlaag en trof Van der Vis aan het hoofd. De dood trad onmiddellijk in. Het slachtoffer Iaat een vrouw met 2 kinderen achter. BEEN GEBROKEN. De heer J. H. A. Snijders, voorheen onderwijzer te Den Hoorn, thans te Hoorn, brak tijdens '11 excursie met de vogehvachter van „De Schorren" een been. GESLAAGD. Mej. Gr. Vlas Pd., behaalde het diplo ma Lyceum en Joh. Zijrn M.Hz., Schoon- oiordn-eg, het diploma RHBS te De i Helder. Mej. A. Koom, eerste klerk ter secre tarie, alhier, heeft met ingang van 1 Aug. ontslag aangevraagd, in verband met haar a.s. huwelijk. De heer D. Dapper is bevorderd van kievit 2e klasse naar le klasse. BAZAR N. H. KERK OUDESCHILD. Uitslag verloting: Sprei nr. 461; ont- bijtlaken 712; erwten en bonen 4444, mat bestond uit 3692 lapjes, Pop heette „En keltje". EEN GROET VAN DS. VAN BOVEN. Ds. van Boven uit Den Hoorn, thans als legei-predikant op weg naar Indo nesië, heeft 'n flessenpost toevertrouwd aan de golven van de Noordzee, die de post keurig op het strand van Noord- wijk aan Zee besteld hebben, vanwaar door de vinder voor doorzending naar. Den Hoorn werd gezorgd. f i DOE DAT NOOIT! Wat is het best afgelopen, dat onge luk, dat de 15-j. Klaas Stoepker Rzn Sehilderweg, Woensdagmiddag op „Vruchtbaaroord" in Eierland over kwam: hij kan nog precies vertellen hoe liet gegaan is: ,.lk vond een brok van een granaat, waarop nog een glashoed je zat. Zo n ding kan misschien nog erg veel lawaai maken, dacht ik, als je er '11 flinke mepper op geeft Dat deed ik dus. De eerste klap had niet veel resultaat, toen nog een er overheen en jawel hoor, een réuze- klap, de mensen schrokken zich een aap, maar ik was niet eens zwaar gewond! Een grote vleeswond" aan mijn duim en hier en daar wat bloed in mijn gezicht, meer niet!" PENSIOENFONDS VAN DE LAND BOUW BEGINT BINNENKORT MET DE EERSTE UITKERINGEN. Volgens mededelingen van het Pen sioenfonds in de Landbouw is de uitrei king van premiekaarten en zegelboekjes thans zo ver gevorderd, dat binnenkort met de uitkeringen 'aan de betrokke nen kan worden begonnen. Wie komen hiervoor in aanmerking? a. landarbeiders die na 1 Mei 1947 65 jaar geworden zijn; b. landarbeiders, die 11a 1 Mei'47 invalide werden; c. de we duwen en wezen van landarbeiders die na 1 Mei '47 zijn overleden. Men kan hiervoor een aanvraag indie nen bij de secr. der Soc, Verzekerings commissie W. Wassenaar, Witte Kruis- laan 18, Den Burg, op Zaterdagmiddag 2 en 9 Juli, tussen 2 en 5 uur. Verder vestigt de Soc. Verz. Commis sie op Texel er nog de aandacht op, dat nog niet alle werkgevers in de landbouw in het bezit zijn van een zegelboekje. Deze zijn a.s. Maandag in Hotel Texel verkrijgbaar. Landarbeiders, die zich nog niet aangemeld hebben of de pre- miekaart nog niet hebben afgehaald, kunnen dit alsnog op Zaterdagmiddag 2 of 9 Juli doen T.B.C.-BESTRIJDING! Open lijders zijn, ook in de weide, g, - vaarlijk en kunnen door aanlioesten uw vrije koeien besmetten! Daarom is het noodzakelijk, ook in da weide, vrije koeien en reageerders te scheiden! Houdt uw kalveren apart! Zorgt, dat ze niet in aanraking komen met de koeien! DIERZIEKTEN. Penicilline is een machtig hulpmiddel bij de bestrijding van uier-ziekten ver oorzaakt door streptococcen. De melk van dergelijke patiënten is de eerste twee malen ongeschikt voor de zuivel bereiding. Dus, vanavond behandeld met penicilline, morgen de melk thuishou den! Kaas uit dergelijke melk bereid is on deugdelijk en de room blijft dun. Er is maai- weinig „penicilline-melk" nodig om een hele bak melk in de fabriek on geschikt te maken voor de zuivelberei ding! Neemt u hiervan goede nota! 't is in uw eigen belang, maar ook in het be lang van uw medelevpranciers! De Dir. Prov. Gezondh. Dienst voor Dieren: D. REMPT. „DE WANDELAAR". Daar is „De Wandelaar" dan weer, 't Juninumnter met alles wat de toerist, de bewoner van de natuur interesseren kon. Wij lazen eerst het alleraardigste arti kel van K. Hulsbos, die dagenlang met zijn schuilhut bij het nest van de As grauwe kiekendief op Texel doorbracht, daar het leven van deze roversfamilie bestudeerde en optelde hoeveel zanger tjes die ridders om hals brengen. „De Wandelaar", een en al propagan da voor vogels en bloemen, folklore er volkskunde, mag op geen enkele tafel van hotel of pension ontbreken! BUITENGEWOON SUCCES VOOR „DE KOMEDIANTEN." Elders schrijven we over het succes, dat „De Komedianten" ten deel is geval len door de opvoeringen van „De Model Echtgenoot". Volgens sommigen was Dinsdagavond het le bedrijf heter ten tonele gebracht dan de laatste twee, maar aangezien wij die Dinsdag niet tot de toeschouwers hebben behoord cn ge duldig tot een vrije stoel op Woensdag hebben gewacht,, kunnen wij slechts over het gepresteerde van Dinsdagavond fan taseren en dat ligt ons niet. Van de Woensdag in ieder gewal niets dan goeds! En nu schrijven we alweer over de Donderdag, wat vliegt de tijd. wat vliegt de kermis! Donderdag werd opgevoerd „De Mof". Door Johan Kaart (De Mof), Magda Janssens, Matthieu van Eijsden, Mimi Lint'velt, Jan Blaaser, Jo Valk als Hein de Ruyter (een afwijking dus van het programmablad, dat hier Willem Faas- sen liet optreden), Henk Isarin en Inge borg Winekler, Dit stuk speelt in Amsterdam gedu rende de bezetting. Een Duitser huurt een. kamer bij een familie, die safe is. Vader en dochter pappen zgn. met de nieuwe huisgenoot, aan, horen hem uit cn kunnen daardoor belangrijk werk doen voor de illegaliteit. Moeder de vrouw wordt er buiten gelaten, hetgeen tot pijnlijke situaties leidt, waar zij 111:1 en dochter van collaboratie vei-denkt. En zo was er nog meer te doen in dat huis, waar De Mof van meet af aan de boel op stelten zette. „De eerste indruk is een daalder waard", de zaal zag Kaart en was niet meer te houden! En Kaart bleef 'n Mof om wie gegierd werd van de lach. Zeld zaam! ITad Kaart dit stuk drie avonden gegeven, driemaal zou 'de zaal tot in de hoeken zijn gevuld! Hier kon Kaart zijn- talent nog veel beter ten toon spreiden dan in de Echtgenoot, en -die was toeli lang niet mis! Nog ruttelt ons het ap plaus na, hard, ovationeel, na het eerste bedrijf. En wat te zeggen van de bijval zo midden 111 het stuk als de schrijver kranige dingen laat zeggen, heilige be loften voor land en volk. dat zioh be- .vrijd zag door de geallieerd .n. Ja, dit was een uitstekende avond, misschien, de beste, die wij totnogtoe van Kaart. c.s. zagen. Kaart kon niet beter en dit kun nen wij ook zeggen van Magda Janssens, Matthieu van Eijsden en Mimi Lintvelt. Tot een volgende keer! V. L. N. AFDELING N.H. De locale premiekeuring te Texel. De reis naar Texel geeft altijd een aparte bekoring. He! bootreisje is ge noeglijk en met de medepassagiers, die het. eiland 111 vredige vacantiestemming gaan veroveren, komt men onwillekeurig in de vrolijke stemming. Het drukke, woelige leven blijft op het vasteland en het vrije leven in de mooie natuur komt in de plaals. Wat een levensvreugde kan Texel bieden aan lien, die in ruimte en rust hun vacantie willen doorbrengen. De lammerenmarkt geeft aan Den Burg veel bedrijvigheid. Vooral nu de prijzen van het perfecte schaap in spé door exportmogelijkheden naar het bui tenland best zijn te noemen. Wij kwamen echter voor de paarden. Er is nog maar een kleine kern op Texel, die de 1a ndbouvvtuigpaardfokkerij be oefent. Maar enkelen daarvan doen dat op rationele basis. Het moeilijkste punt is het hengstemnateriaal, daar er voor een beste niet voldoende emplooi is. Men huurt ei' jaarlijks één en moet dan wel eens met een afdankertje tevreden zijn. Het vorig jaar heeft „Judex", 710 V.L. N." er ter dekking gestaan en gezien de voortgebrachte veulens, is het zeer te betreuren, dat deze hengst dit jaar niet alleen daar niet-, maar ook elders geen dienst doet. De voortgebrachte veulens betroffen alie hengstveulens, waaiwoor geen keuring was. Vermoedelijk komen er nog een paai- met de moeders naar da officiële premiekeuringen. Van ds merrieveulens verkregen twee van ingevoerde merriën een 2e premis. De rubriek 1-jarigen gaf enkele bes!.- soortige dieren te zien. Met le premie en reisgeld bekroond „Mediana" en „Marja". De eerste staat op naam van „Hendrik" maar heeft meer van dieus stalgenoot „Voorman". Goed soort, iets fijn onder met gbede bewegingen. „Mar ja" is iets minder voornaam, ook in on derdanen, maar heeft veel gehalte. (Op naam van maar"... Red.) Ook bij de 3-jari'ge® een le premie met reisgeld aan „Klaty". Goed ontwik kelde donkerbruine merrie met mooie verhoudingen, die in voorstand even sterker kon zijn. Bij de oudere rubrieken met veulen verwierven drie merriën een le premie met reisgeld n.l.: „Jeginie" (Geld. type). Goed soortige zwartbruine met iets licht maar goed droog beenwerk, dat best ge bruikt wordt. „Itel'lk" (Ster Gron. type). Beste brede diepe merrie van de kleine maat. „Idoka" (Ster Gron. type). Ook goed type. Veel schoft en hals. Even lang middenstuk, hetgeen, doordat rij haar veulen goed verzorgt, te meer op valt. Een kleine, maar veel bevrediging ge vende keuring. Na afloop had de commissie nog even gelegenheid de parel der waddeneilan den nader te bezien, hetgeen jaarlijks als een interessant slot van de Texeldag kan worden beschouwd. Meerdere keuringsdagen staan nog op het programma en de boot wacht niet. Dus terug naar de bedrijvige haven in Oudeschild. Maar we komen gaarne te rug, Niet alleen om de eilandgenoegens. Ook 0111 met de paardenfokkerijpioniers hun resultaten te beoordelen. Merrieveulens: 2e premie: veulen, V. Bombard, M. Jeginie, 16807, J. Bakker Czn„ Den Burg; Nora, V. Marnix, M. „Krulles, ga je mee in de helleketel?" „Hè? Voor geen geld, ik durf niet eens in dt zweef en in de helleketel ga je over de kop!" INGEZONDEN TEXEL'S WEL EN WEE. Het valt moeilijk, om na het zien van de film „De parel der Waddeneilanden", waarin op artistieke, niet opdringerige wijze het mooie van dit eiland naar vo ren wordt gebracht, te spreken over „voor en tegens" van Texel. Als „voor" stipt de vaeantieganger aan naast alle reeds door het VW genoemde attracties de zang met ac cordeonbegeleiding door een Texelse, l'iiw. Craanen in de bioscoopzaal te Don Burg, waarbij vooral het ingehouden te re van het eerste Texelse liedje trof Verder de „praat en zang" van de con- fereneier-VW propagandist, die da flair heeft stemming te maken onder 'n uitgaand vacantieputbliek. De aanwezi gen deed meedeinen op niet-aanwezige golven. Als „voor" stipt men aan de eerlijk heid van de Texelse bevolking en haar gasten. Werd niet eert in de Kogerden- nenbossen verloren sleutelbos met voor de eigenares onmisbare sleutels aldaar gevonden, strijk en zet gedeponeerd bij het gemeentehuis te Den Burg, afdeling verloren voorwerpen. In hoeveel plaat sen zou men de sleutelhos niet de sleu telbos gelaten hebben, stil laten verroes ten tussen de dennen, er niet de minsle moeite voor gedaan hebben? De na-oo.-- logse mentaliteit, onverschilligheid voor de belangen van anderen, sehiint hier verwaaid te 'zijn in de ruimten van Texels wijde vlakten. Maar nu het „tegen", als dat gezegd mag worden? Wat de vreemdeling, die Helga, Jac. de Wit, Anna-Paulowna. 1-j. merriën: le premie plus reisgeld: Mediana, 5441, V. Hendrik, A. de Visser Oudeschild: Marja, 5165, V. Hugo Ger maan, J. de Visser, v.n. 2e premie: Mi tella, 532), V. Hugo Germaan, J, de Vis ser v.n.; Masolie, 5349, V. Hugo Ger maan, A. .1. Swaerts, Texel. 3e premie; Mehnia, 5264, V. Hugo Germaan, N, W. J Schumaker, De Koog; Corina, 5291, V. Hugo Germaan, W. Eelman, Oosterend. 2-J. merriën: 2e premie: Lelieny, 387., V. Colibri. J. Kikkert, Oudeschild; Levaria, 1132, V. David II, idem. 3-j. merriën; le premie plus reis geld: Klaty, 909, V. Eminent. Joh. Kik kert, Westergeest. 3e premie: Katongka, 1806, V. Michiel, H. Keijser Dzn„ Oos terend. 4-7-.j. merriën met veulen iGeld. type) le premie plus reisgeld: Jegiena, 16807, V. Nubinus, J. Bakker Ozn. v.n.; Gron. type, le premie plus reisgeld: Itella, 9743, V. Godewin, J. de Visser v.n.; Ido ka, 10443, V Edelknabe, A. de Visser, P.H. Polder. 4-7-J. guste merriën; Geld. tvpe: 3e premie: Irmida 3579, V. Adolf, H. J. Zijm, Den Burg; Gron type, Helena, lèiöO, V. Zonnevorst, T. Huisman, Den Burg. fn het Stamboek werden ingeschre ven: 3-j. Klaty, V. Eminent, eig. J0I1. Kikkert, Westergeest; 3-j. Kirisa, V. Eminent, eig P. de Wit, Eierland; 5-.i. Irmida, V. Adolf, eig. H. J. Zijm, Den Burg; 7-j. Entidia, V. Bento, eig. W Eelman Kzn„ Oosterend. Met het oog op de keuring voor het „Kroonpreadicaat", waarvoor de met reisgeld bekroonde stermerriën in aan merking konden komen, hebben ook Je overigen met reisgeld geprimeerden aan de officiële keuring in Hoofddorp deelgenomen. Op 28 Juni werden te Hoofddorp de volgende dieren van Texel bekroond: 2e premie hengstveulen Nestor, V. Ju dex, M. Itella 9743 Ster V L.N., eig. J. de Visser, Oudeschild; 2e premie 1-j. mer rie Mediana 5441, V.b.s., V. Hendrik, eig. A. de Visser, Oudeschild: 2e premie 3-j. merrie Klaty 909 V.d.s., V. Eminent eig. Joh. Kikkert. Westergeest; 2e pre mie 4-7 j. merrie Jeginie, 16807, V. Nu binus, eig. J. Bakker Czn., Den Burg, 3e premie 4-7 j. stermerrie Idoka, 10443 Ster, V. Edelknabe, eig. A.de Vis ser, v.n.; le premie 4-7 j. stermerrie Itella 9743, Ster, V, Godewin, eig. J. de Visser, v n. Bovendien behaalde Itella het voorlo pig „Kroonpreadicaat". Na het met gun stig gevolg afleggen van een verrich tingskeuring in het a.s. najaar, wordt deze hoogste ouderscheiding op exteri eur definitief toegekend. Voorwaar een succes voor de ambiti euze eigenaar, vien bij het inladen van de paarden in Den Heider een, naar het zich aanvankelijk liet aanzien, ernstig ongeval overkwam en in het ziekenhuis te Den Helder moest worden opgeno men. De reis naar Hoofddorp hebben de andere eigenaren, hoewel teleurgesteld, voortgezet, maar hun zorg tevens be steed aan de paarden van dhr J. de Vis ser. De terugreis zal met meer enthousi asme zijn volbracht, vooral toen in Den Helder bleek, dat hun onfortuinlijke col lega inmiddels liet ziekenhuis reeds weer had kunnen verlaten, L. K. BIESHEUVEL Bzn„ Secr. voor het eerst Texel bezoekt, treft, zijn de smalle fietspaden langs de bossen. Pa. den, zo smal, dat men met moeite elkaar passeert zonder dat de fietssturen in elkaar haken. Wanneer ooit een massa le werkloosheid optreedt, waarvoor tijd en toekomst ons behoede, laat dan de overheid niet, volstaan met het uitkeren van oen bedrag, een herhaling vdn het ondersteuningssysteem van vroeger, maar de daarvoor geschikte en beschik bare arbeiders aan het werk zetten. We gen verbeteren, verbreden. Reizend, trek kend, fietsend Nederland heeft zijn we gen nodig. Holland heeft ontelbare we gen, die verbetering behoeven, ook op Texel. Verder dit: de film „De parel der Waddeneilanden" wordt ook in Amerika en Canada gedraaid Vanzelfsprekend om buitenlanders te trekken. Wat moet zo'.i Yankee of Canadees denken, wanneer hij aangekomen is bij het doel. het tref punt de lioofdtoegang naar het Koger- strand en zioh plotseling geplaatst ziet tegenover een soort stenen pier, waar van de stukken en brokken uiteengeval len, gebarsten zijn. Een weg aan het einde, slordig, moeilijk te begaan. Wel kom, vreemdeling, struikelt 11 s.v.p. niet! 'Een goede gastvrouw maakt, haar huis in orde vóór de gasten komen. Misschien wil men dat uiteinde van de strandweg in deze vorm behouden als een soort historische herinnering aan oorlog en bezetting. Ruïnes zijn er om te verdwij nen, óf als museumstuk. In de praktijk kynnen ze voor geen 100 pet meer dienst doen. Wie sticht een fonds, verzamelt gel den, zodat een volgend jaar een gloed nieuw betonnen wegdek de vreemde ling aan zee verwelkomt? Welkom vreemdeling. Welcome stran ger, wat, hoe in welke taal ook, kan men dan aan een bord op een paal zetten met er bij, naar Koger zede, het wapperend welkomstvaantje. E11 vergeto men niet wat van die gezellige diepe badstoelen neer te zetten, van riet of hout, waarin men wegduiken kan, met de rug naar de wind. E11 dan in vele pensions de „bui- tenhuuskts", W.C.'s buiten de huizen. Verbetering van een en ander zal Texel niet mooier maken, wel comfortabeler. Overtuigd, dat de VW doet, wat zij kan en in de toekomst nog meer zal doen „BADGASTE". S.V.C De Cocksdorp. Vanmiddag om 3 spelen de adsp. thuis tegen OW A op ons terrein. Al len op tijd aanwezig! Handbalnieuws. Dé dames worden ver zocht Maandagavond allemaal present te zijn. Dan wordt het elftal gekozen, dat Donderdag a.s. een wedstrijd speelt. Het Xe won Zondag jl. met 4-1 van OW. De wedstrijd van liet 2e gaat niet door Ge tracht zal "worden voor volgende week Zondag een tegenstander voor het twee de te vinden. „Och, komt u op een speciaal uur, niet alleen bij de opening, er is zoveel ver- veranderd nu alles in kannen en krui ken is, en bij de opening (Zaterdag jl I, zou ik u alles niet zo volledig kun nen tonen Geachte lezers, u begrijpt wel, dat wij gaarne voldaan hebben aan dit verzoek van zuster Vermeulen, met wie wij in ons hart het 40-jarig zuster schap nog wat navierden en daarom zonder dralen capituleerden. Zo maakten we dan weer kennis met de „Kogerhoop" die Vrijdagmiddag lag te blikkeren aan de rand \an De Koog, wij wandelden er door de gangen, luisterden naar de vita le vrouw, die na de verwoesting van haar pension in Den Helder, toch geen ogenblik van zins was om bij de pakken te gaan neerzitten. Zodra zij een kans kreeg om de boel weer op poten te zet ten, heeft zij die gegrepen, ongetwijfeld hebben de andere zusters, die haar trouw terzijde staan, haar alle mogelij ke steun verleend. En zo stonden we daar dan naar dat gebouw te kijken. Daarbuiten, waar het geurde naar pasgewonnen hooi, en bos- lucht. en de aroma van de zee, die ais- maar bruiste achter golvende duinen. Daarbuiten, waar bedrijvige boeren de hooioogst horgen, waar badgasten rond stapten. Wij traden achterwaarts om '11 foto Te maken, verder, verder, wat een gebouw! Gloednieuw en rijp voor ex ploitatie, voor een nieuw begin en wij dachten aan het scherpe contrast, toen wij daar achteruit dwalend op het kerk hof van De Koog kwamen. Een kerkhof, dat allang geen dienst meer doet, maar toch velen trekt, niet 0111 bloemen te leg gen, maar om te zien waar die „oastë- leijn van het Eijerland" destijds zijn laatste rustplaats vond. Eenzaam verrijst daar de steen boven liet graf. Je leest: „Hier leydt begraveu Hendrik Dircks gewesen casteleijn opt Eyerlant. Sturf den 19 Januarius 1681. Salieh sijn de dooden die in den Heer ontslapen, sij rusten van haer arbeyi, hun wereken volgen haer nae. Hier le.yt begraven Machtel van Voorthuijsen, ge wesen huysvrouw van Casteleijn. Sturf den 16 September 1681". Een ogenblik houdt de vergankelijk heid je bezig maar een vliegtuig gonst over je heen, je gedachten vliegen mee, ZONDAGSDIENST DEN BURQ Dr. Elias BURGERLIJKE STAND VAN TEXEL van 24 Juni tot en met 30 Juni 1949 Geboren: Simon, zv Jacob Keijser en Cornelia J. Bakker. Fijtje dv Simon Trap en Dirkje Griffioen. Engeltje dv Klaas Lap en Antje Koopman. Maria T. dv Wilhelmus T. van Sambeek en Hed- wig Cichosz. Margaretha C. C. dv Uil- ke Bousnia en Barbertje van Zallnge Ondertrouwd, getrouwd; Gene. Overleden: Maartje Druif, 55 j„ eehtg. van Biem Vlaming. Gevonden: 1 bail-point pen, 1 sleutel, 1 filmpje, 1 zwembroek, 1 wit haarkam- nietje, 1 overall. INGEKOMEN' PERSONEN. Harmen Wazema v. Heerenveen, Schans 39 n. De Koog 34. Jacob J. W, Albada Jelgersma, v. Arnhem, Pr. Hen drikstraat 16 n. B 134. Johannes A. Steen kust v. Den Helder, Joubertstr. 72 naar Binnenburg 15. Meintje Postma, van Grjjpskerk A 329 n. Schoolstr. Ooster end. Dievertje Butienweg, v. Groningen G. Terborgstr. 4a 11. De Koog. Anna M. van Bruggen v. Almkerk, Buitendijk 24 11. H 16. VERTROKKEN PERSONEN Jan C. Met en dochter, v. Oudeschild 83 n. N.-Niedorp, Westenveg B 205. Mu- rienus A. Roodvoets en gez., v. C 1 11. Weststellingwerf, Wolvega, Grintweg 113. Cornells Snoek en gez., v. Koger- straat 55 n. Tilburg, Twentestraat 83 1 NED. HERV. KERK EIERLAND. De heer W. A. Soesan, eandidaat tot de II. Dienst, heeft de toezegging van beroep bij de Ned. Herv. gemeente te Eierland aangenomen. PREDIKBEURTEN. NED. HERV. GEMEENTE. Den Burg 10 uur Ds. G. Hartdorff, van Antwerpen in het Gym. lokaal in de Molenstraat. Oudeschild 10 uur de Heer Termaat De Cocksdorp 10 uur Ds. Dekker Zuid-Eierland 7,30 u. Ds. Küjnsma Oosterend 10 uur Ds. Klijnsma Oosterend 3 uur Ds..Dekker. In beide diensten collecten kerkvoogdij. De Waal 11 uur Ds. Janse, Bed. H. Doop De Koog 9.30 uur Ds. Janse Den Hoorn 10 11. Ds. van Reijendam Doopdienst, aangifte Zaterdag aan de pastorie. Maandcollecte. GEREF. KERK. Den Burg 10 en 7,30 u. Ds. H. Vruggink van Krabbendam. Oosterend 10 en 3 uur Ds. de Wolf GEREF. KERK H.V. Oosterend 10 uur Leesdieusi. GEREF. KERK (onderh. art. 31 K.O.) Oosterend 10,30 en 7,30 u. in de D. G. kerk Ds. G. A. Jansen van Hoorn DOOPSGEZ. GEMEENTE. Den Burg 10 uur Ds. van Veen De Waal 11 uur Ds. van Veen andere richtingen uit en onderweg kom je toch weer terug bij wat die middag .ie volle aandacht vroeg en je gaat in de geest, weer door dat keurige huis, die „Kogerhoop". Zuster Vermeulen had ge zegd: „Wij kunnen hier 40 gasten ont- tangen nou ja, veel meer als het moet, maar aan volproppen hebben wij een hekel en zodoende zouden wij ons doel niet bereiken. Mensen te horen zeggen: daar was het goed, daar had je de ruimte, daar heerst rust, daar vond je jezelf weer terug. Daar kom ik weer. Dat is ons verlangen. In het voor- en na jaar zullen herstellenden hier nieuwe kracht verzamelen. Wij koken zelf, in Den Helder roemde men onze keuken zeer. Dit is de conversatiezaal". Zie die stoelen, licht en gemakkelijk. Licht ook is de kleur van 't hout en de stof met haar vrolijke bloemen. Licht i3 het venster. Nog mooier zal het zijn als de lampan branden! Daarnaast de eet zaal. Ook ruim en fris. Aangrenzend de keuken. Zn voorkomt men veel hinderlijk geloop.En in die keuken het moderne AGA-fornuis met speciale kookoven en boiler. Maar stappen wij heel koninklijk door de entree, de foyer en de gangen, alle met bruin-rode tegels. Licht groen zijn de deuren, groen, kleur van de (koger) hoop. Donker staan de geraniums aan de rand van het terras met zijn vele me ters tegel, waarop straks (en nu zeker al) de^ roltanstoelljes tot rusten zullen noden. Langs de trappen, met dikke smyrna'opers, waarin de voetstap dempt langs het grote, hoge raam, waardoor het licht speelt in het lere groen van 'n palm. Naar de eerste étage met zijn vele slaapkamers. De douches, de hadkamer met witte en gele tegels. Overal centra le verwarming. Maar in de privé-woon- kamer bovendien een brede schouw, waaronder de blokliaard moet branden. Een Friese kast, drie eeuwen oud, een schrijftafel van gelijke ouderdom. Overal koud en warmstromend water. Ook in de conciërgewoning, welks eerste étage ook al voor de gasten is gereser veerd. Er waren al gasten. Architectenbureau was Joh. A. Peters Ir. B. Roelofs. Aannemer dhr J. Bak ker, schilder fa. Groenendijk, electra v. d. Slikke, graniettwerk van fa. Roza, ai- lerr Den Helder. Plesticvloeren van de fa. Reijwalieth uit Den Haag, Wolter en Dros centrale verwarming en de fa. Lut- terman van Den Burg heeft, eer ingelegd met de tegelbekleding! „Kogerhoop", het gaat 11 goed, u en alle andere hotels en pensions die kosten noch moeiten sparen om het toerisme van dienst te zijn.

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 2