9 rocn in het harL, juli doet het goed! Ontelbare badgasten en Texelaars trokken naar het strand Jong en oud genoten van zon en zee m. De „Alesia" was op weg naar de sloper Turners verrichtten Wondermooie prestaties WOENSDAG 6 JULI 1949 TEXELSE 62e JAARGANG No. 6337 COURANT Uitgave v.h. Fa Langeveld 6e De R007 Boekhandel - Drukkerij - Bibliotheek Den Burg - Texel Posrbui 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek Rotterdamsche Bank en CoÖp. Boerenleeob. Postgiro 65 2 Abonnementsprijs f 2,45 per halfjaar (Van onze badredacteur) Juli doet het toch maar goed! Wat 3011 weer weer. Naar schatting hangen er op het ogenblik zo'n slordige duizend col bertjasjes aan de kapstokken in de pen sions of tussen de wiegelende helm of ze zitten geklemd onder de binder op de fiets of onder de arm. Maar goed, waar ze ook zijn, wij willen ze nu kwijt, die jasjes en de das wappert fier voor onze brede mannenborst en vaak niet eens, want als wij ons erg willen aanstellen zeggen wij, dat een boord bij zulk weer knelt en het Tweka overhemd komt ver kwikkend om de schouders gegleden. En zo in onze luoktigste kleding, trok ken wij er op uit, Zondag, naar 't strand naar het ruime Texelse strand, vijf-en- twintig kilometers lang. Het strand, dat zo beroemd is, (door het prikkeldraad, de zetter). Hk»or maar wat onze collega van Zandvoorts Nieuwsblad dezer dagen in zijn hoofdartikel schreef: „Die ochtenden aan de zee zijn heer lijk, weet u dat? Dan kan het nog zo rustig langs het water zijn. Dan is die troep gasten van, ons nog niet als een tierende zwerm spreeuwen op ons strand neergestreken. Dan kunnen wij nog de illusie hebben, dat Zandvoort een rusti ge badplaats is.... Daarom houden wij van de ochtenden en laten 's middags 't strand maar over aan de gasten, die wel wat drukte gewend zijn. Wij verlangen dan naar '1 strand tussen De Gocksdorp en De Koog op Tejtel, waar men ook in het hoogseizoen uren kan wandelen zon der iemand tegen te komen. Waar wij opeens zo'n pret in ons leven kunnen krijgen, dat we ons gedwongen voelen Tarzankreten uit te stoten tot grote verwondering van de scholeksters, de meeuwen en de pleviertjes. Zulke dingen moeten wjj eigenlijk niet in een Zand- Voortse krant schrijven. We moeten dit heimwee voor ons naar een stil strand zonder badstoelen, strandtenten, muzi kanten en venters maar liever voor ons houden". Zondag 3 Juli hij paal 17. Je kunt gaan fietsen, je kunt ook niet de bus naar De Koog. Om de haverklap rijdt er een bus naar het strand en je kunt nog laat terug, als de zon bijna weg is! Maar nu scheen die zon nog braaf, Zondagmiddag en een bruine benen dat er tentoongesteld lagen, ontelbare! Gehuldigd. De Texelse traditie „zwemmen na de kermis" schijnt door vele badgasten te worden gehuldigd, want je kon niet zeg gen, dat ze zich daar Zondag al in de golven verdrongen! Jammer, want het water was zalig van temperatuur, bodem zichtbaar van klaarte en kalm in de branding van rust. Het deinde maar zo'n beetje en ons nieuwe Tweka kon niet langer droog blijven. Hij had nog nooit zo lekker gezwom men. beweerde onze badredacteur. Wij hem laten vertellen, over dat badfeest en hij gaf de gegevens voor dit stukje. Hij i ertelde ons, dat er wel 122 badhuisjes en andere leuke tentjes stonden, langs de duinen aan de noordelijke vleugel van een heerlijk zwembassin langs het wrak van de „Hoydal". Of die krantenman een goed» beurt bij de Zandvoortse VVV heeft gemaakt, lijkt ons twijfelachtig. Maar 't is do waarheidü En onlangs hebben wijzelf, elders over Texel schrijvende, opge merkt, dat je hier als badgast, in het drukst van het seizoen, als het strand van ons zo'n tienduizend gasten laat meegenieten, je hier ais badgast dan nog 5000 vierkante meter strand voor je zelf overhoudt! Wij rekenden aldus: er zijn tienduizend gasten, de helft, vijf duizend, trekt naar strand, de rest ver kent liet binnenland en zo. Die vijfdui zend hebben samen een strand van 25 km., dat (op zijn ongunstigst 100 meter breed is) wordt 2'/i millioen vierkante m. voor 5000 gasten oftewel 5000 vierkante meter voor elke gast! Groot en klein. Doch w aarom verschil gemaakt tussen groot en klein? Was die dreumes met die grote Panama voor 59 ct. klein? Wa3 die papa, gedwee twee emmertjes water van elk een liter torsend, groot? Neen, hier vallen alle verschillen weg. Op dit prachtige strand van Texel, dat Zondag duizenden zonnebaders zag. Van heinde en ver waren ze gekomen, op de fiets, wandelend, per auto. De parkeerplaats aan de voet van het Badhotelduin was flink bezet. Verscheidene luxe wagens, 3 jeeps, 2 bestelwagens (de knalgele au to van „Dros' Advocaat" voor kort nog zilvergrijs in dienst van Goederen handel Vlessing, „Spanjer's Groothan del, Den Burg Texel") en nog meer voer tuigen. Met een advocaatje in een rieten stoeltje bij de zee is geen dwaas idee en met een sigaar of sigaret in de brand te luisteren naar 't kabbelen van die goh ven is ook niet gek Natuurlijk was er veel meer te genie ten dan advocaatjes en rookartikelen: er was ook fruit en Ijs. hst strand. In het zuiden mocht je je zo maar uitkleden en in het noorden vlak voorbij die tenten, na een fijne strand wandeling du6. Hij las dat er badhokjes balpakken, baddoeken, badmutsen en badstoelen te huur waren, h ij zag een stoutmoedige papa, die feitelijk naar het strand was ontsnapt om er in een luie stoel zijn krantje te lezen of, alleen aan een pijp met bonloze tabak zuigend, de zee, de groene zee, in te staren. Maar "en klein zoontje had net zolang gejen geld tot hij de broek tot de knieën had mngekruid en samen met de kleine en- thousiasbpling-injbadpak het zwin was ingelopen. Onze badredacteur zag ook een heer lijk zwembassin, langs het wrak van da „Ho.vdal", 2 meter diep. En daar zwom hij wat rond. Toen begreep hij niet, dat er nog mensen zouden kunnen lopen in de "dorpen, in de zon bestoven dorpsstra ten of dat er mensen zouden slenteren over de kermis, waar de tenten al ontlo ken waren. En hij dacht, dat het toch nog wel goed was, dit leven, waarin men zich nog altijd flink druk kan maken en niet uitgeconfereerd raakt. En niet uit- gevoorbereid voor de laatste hand aan de defensie. Ook zag hij witte strepen door de lucht gaan. Die werden gemaakt door eskaders vliegtuigen. In prachtige formatie vlogen ze door het blauw van de hemel, langs de even zichtbare maan, op keurige afstand van elkander. En over het water heel laag, kwamen twee jachtvliegtuigen aanrazen. Er was hele maal geen gevaar bij, voor ons, want 'l gold slechts een oefening. Heerlijk was het, te weten, dat dat alles louter spel was en dat de oorlog voorbij is. VVV-KANTOOR GEOPEND. Zaterdagmiddag is het WV-kantoor te Den Hoorn weer geopend. Het ge bouwtje, eigendom van de heer A. Jon ker, ziet er keurig uit. SPORT OP TEXEL S. V. Texel Niet Woensdagavond maar Vrijdag avond half acht speelt een Texel-elftal tegen een elftal van de Mariniers, gele gerd op „De Mok". Dus adsp. ploeg ha'f acht moet deze week vervallen 'De training op Woensdagavond kan dus gewoon doorgaan. Ieder die aangewezen is is voor deze avond dient present te zijn. Dit afge sproken en alleen uit deze spelers moet voor de eomp. een ie elftal worden sa mengesteld. Zorgt, dat ge er bij zijt! VOOR DE MILITAIREN Ontvangen giften voor het verzenden van Texelse Couranten naar militairen in Indonesië: Mevr. S. De Koog: f2.50. WANNEER MOET IK NAAR HET DISTRIBUTIEKANTOOR Na-ultrelklng levenmlddelenkaarten 999 op Donderdag 7 Juli: 9-12 uur voor de letters A t.m. K. 2-4 uur voor de letters L t.m. Q op Zaterdag 9 Juli 9-12 uur voor de letters R t.m. Z. Mede te nemen de inwisselingsfoon en stamkaart. VOOR DE BADGASTEN. Toneelvereniging „Het Masker" geeft morgenavond in „De Oranjeboom" een uitvoering van het stuk „Tot weder dienst bereid". Badgasten en Texelaara raden w'ij aan deze opvoering bij te wo nen: het is een alleraardigst stuk. NAAR DE NIEUWE KAZERNE. De brandspuit van Den Hoorn is Za terdagavond naar zijn nieuwe kazerne gereden. T B C. BIJ RUNDVEE IN ZEELAND. De Prov. Gezondheidsdienst voor Die ren in Zeeland voert reeds lange tijd 'n actie om de tbc bij rundvee in de provin cie te bestrijden. Helaas wordt deze ac tie echter grotendeels teniet gedaan, doordat de invoer van tuberculeus vee van buiten de provincie ongestoord doorgaat en de reageerders vrijelijk on der de veehouders worden verhandeld. Zeeland is daardoor een verzamelplaats van tbc rundvee geworden. Het ergste is dit het geval op Sohouwen-Duiveiand. Vaak zijn de kopers van het vee op de hoogte van het feit, dat de dieren be smet zijn Om hiertegen doeltreffend te kunnen optreden is thans bij de Prov. Staten van Zeeland een verordening In gediend, waarbij de aankoop en ver koop enz. van rundvee wordt verboden, wanneer de dieren niet voorzien z||u van een geldige verklaring van een pro vinciale gezondheidsdienst voor dieren, dat zij "vrij zijn van the. Kwart eeuw geleden strandde een groot schip Wij vertelden in een vorig nr., dat h?t schip de „Alesia" een kwart eeuw gele den op het Texelse strand liep en hoop ten nog iets meer te kunnen schrijven over deze boot van ruim 5000 ton, die een half jaar lang hoog en droog hij het Westerslag aan de grond bleef zit ten. Welnu, de bijzonderheden lijken ons wel interessant: De kapitein was ecu Engelsman, zoals wij reeds opmerkten, maar de „Alesia" was voordien edn Duits schip geweest, dat na de eerste wereldoorlog aan Engeland uitgeleverd was en toen bij een Engelse Maatschap pij in dienst kwam. Het was in 1S9B in Flensburg (Sleeswijk-Holstein) gebouwd Het werd op die noodlottige 19c Dec. door de Duitse sleepboot „Hohewcg" ge sleept met bestemming Bremen om daar te worden gesloopt. Edoch, de sleeptros brak en daar dreel' de „Alesia", de gro te, lege, veel windvangende boot naar het Texelse strand, waar de grimmige zandbanken al op de loer lagen als ge- vaarliike krokodillen, geduldig en tlo- delijk.. Er stond slechts een lichte storm, maar de Alesia ivas niet paraat: zij had geen kolen aan boord, haar machine was onbruikbaar, de schroeven afgekop peld. In rep en roer. Daar zat dit schip dan op het eenza me Texelse strand. Maar dat strand zou al spoedig geen toonbeeld van eenzaam heid meer zijn, want hel sdhip was nau welijks gearriveerd of het hele eiland was in rep en roer. Alleman trok naar de Noordzeekant, bet koude weer ten spijt. De meesten namen de béneniwagen, maar wie niet te voet kon gaan, charter de een auto of sloeg zijn motorfiets aan of kroop op een boerenwagen. Verschei dene Hoornders sprongen te paard n vlogen in galop naar de „Alesia". „Een kolossaal schip", een „reuz.-n sdhip" aldus het gerudht en inderdaad maakte het geweldigde indruk doordat het geen goederen of kolen aan boord had en bovenop het strand zat, zodat haar afmetingen voor 100 pet. tot haar reoht kwamen. De masten, de schoor steen, zelfs de kommandobrug en de dekhuizen staken een eind boven de duinen uit. „Oh, ons sdhip is veul groter!" hield een 9-jarig knaap hardnekkig vol, 'oen zijn oom hem door de Amsterdamse ha ven leidde en een in extase verkerende eilander-in-de-dop had verwacht b;i het aanschouwen van de Jan Pieterszoon Ooen, die veel groter was dan de „Ale sia", maar grotendeels onder water lag en op de jeugdige Texelaar derhalve volstrekt geen indruk maken kon. Daarop ging oom maar weer met hem naar Artis, waar altijd nog leeuwen wa ren, die je op dat eiland niet zou hebben in ieder geval niet groter. Lokaas. In een gloednieuwe folder, die ons de zer dagen onder de ogen kwam, ont moetten wij een wrak van een sdhip, dat al jaar en dag ten noorden van De Koog zijn laatste rustplaats heeft. Zo'n wrak trekt, gestrande schepen spreken tot de verbeelding. De brokken herinneren aan een strijd op leven en dood, strijd tegen de woedende elementen. Het was geen onhandige gedachte, die oprees na de vraag wat men nu toch met die „Alesia" aan moest: velen opperden nl. het denkbeeld om dit schip daar rus tig te laten zitten, het te laten aankopen door de gemeente en er dan als be zienswaardigheid van Texel in binnen- en buitenland propaganda voor te voe ren. Als reclamemateriaal bleek een en ander echter op grote bezwaren te stui ten en dus bleven er twee mogelijkhe den over: het schip vlot te brengen of de sloper in zijn knollentuin sturen. Zeer velen, eiv onder hen bevonden zich ook deskundigen, achtten dit laatste wel het meest voor de hand liggend. Een buitenlands \akhlad schreef, dat het sdhip er wel af zou komen, maar. dan in stukken en brokken, op een boe renwagen door de Texelse duinen. ZIJ durfden! De firma's Dros en Doeksen dachten er anders over. In samenwerking met het bureau Wijsmuller namen zij aan, "t schip weer in zee te brengen. Daar >vas moed voor nodig, weliswaar had men wel meer slachtoffers van een dergelijke grootte in hun element terug gebracht, maar dan betroffen het geladen schepen, die niet zo hoog op het strand waren gelopen. LELIJKE VAL. Ecu heel lelijke val maakte dhr H. Hoogerheide, toen liij Zaterdagavoi^l bij de entreó van „De Oranjeboom" misstap te en achterover sloeg, precies voor de trap naar de garderobe. Hij viel op de trap en bleef bewusteloos liggen. Dokter Elias constateerde een hersenschudding en een gebroken pols. Hoogerheide werd per ziekenauto naar zijn woning te Ou-' descliild vervoerd. CONCERT. Woensdagavond geeft het corps een concert op het pleintje te Den Hoorn. 's Avonds om 8 uur vangt het volgen de programma aan: Saint-Triphon, mars A. Ne.V Judex uit Mors et Vita Gounod Dans-Suite Boedljn Wenn ich einmal soil scheiden Record, mars. Noees d' Or, ouverture (Góuden bruiloft) Avanti, mars Krflnungsmars Meierbecr SERENADE. Zaterdagavond bracht D.E.K. een se renade: het was feest op Klif, want Jb. Koopman was in het huwelijk getreden met inej. Suze Sernee. Voorz. Jb. Kiljan wenste de familie en de bruid en bruidegom geluk en hoopte dat Jaap trouw mocht blijven aan het corps. De vader van de bruid bracht dank voor de serenade. Daarna volgde een rondgang die door vel? gasten werd meegemaakt, GEBRUIK SIRENE. De Burgemeester van Texel brengt ter openbare kennis, dat Donderdag 7 Juli a.s. om 15 uur te Den Burg en op de zelfde datum om 20 uur te Oosterend, de brandweerslrenes in werking zullen wor den gesteld. Texel, 4 Juli 1949 De burgemeester voornoemd, Mr. G. D. REHORST NEERWERPEN VAN VUIL, ENZ. Burgemeester en Wethouders van Texal brengen tei- openbare kennis, dat het verboden is vuilnis, afbraak, oud roest, enz. neer te werpen aan de Niemvlan- derdijk zgn. Diepwaal. Texel, 4 Juli 1949 Burgem. en Wethouders van Texel, Mr. G. D. REHORST, Burgeméesttr. P. BEEMSTERBOER. Secretaris AANVOER MARKT. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter kennis van belanghebben den, dat met ingang van Maandag 11 Ju li a.s. de aanvoer van vee, waaronder ook verstaan wordt pluimvee, weer nor maal zal geschieden via de Zwaanstraat. Texel, 4 Juli 1949. Burgem. en Wethouders voornoemd, De Burgemeester Mr. G. D. REHORST P. BEEMSTERBOER, Secretaris. „Hoe ls het mogelijk!" Aldus heeft 'n Texelaar van cveu boven de vijftig zi|a bewondering te kennen gegeven over de prestaties van enige turners, die vrije oefeningen uitvoerden op het sporlter rein van S.V. Texel. De turners maken de eue buiteling na de andere, springen op, duiken over de kop, staan toeli weer fier met belde benen op de gond. Knieën huigen zich, het lichaam zakt, plots veert het weer op, zwenkt, maakt een looping. „Hoe is het mogelijk!" Tja, hier op dit sportterrein, op deze Zaterdagavond, zijn niet de eerste de beste bijeen, hier is men niet gekomen om te tonen hoe het niet moet, maar om te deraonstreeren hoe het wel moet. Het is voor de turners wel prettig te lezen, dat velen zich af vroegen „hoe het toch mogelijk" was, want dat is een onlbewuste hulde, maar de turners van kwaliteit zouden het nóg prettiger vinden als die bewondering en belangstelling uitgroeiden tot deelname, tot aansluiting bij de diverse verenigin gen. Zeker, gym kun je op elke manier beoefenen: op je eentje, of met een ra dio-leraar, maar dat massale doet toch wel zo knus aan. Massaal in vrije oefe ningen, in staafoefeningen, of achter elkaar aan de verschillende werktuigen, waarbij je steeds weer kunt leren van de goede of foute bewegingen van Je clubgenoten. Nu moet dit stukje niet worden be schouwd als een verzuchting: „Wat hebben we bier op Texel nog weinig turners!" Integendeel. Texel mag er zijn, de ver. groeit en bloeit, altijd weer zien we nieuwe gezichten, nieuwe pres taties. Maar wij hopen, dat deze demon stratie heelt geleid tot nog veel grotere deelname èn tot trouwere training van de reeds aangesloten turners zelf. Voor ons ligt het programmablad met zijn 16 punten. Een goed programma, voor elck wat wils. Paard, brug, rek, ringen. Op alle manieren is gedemonstreerd, hoe je door de gymnastiek het lichaam 'fit houdt en daaruit volgt „Een geezond li chaam, een gezonde geest". Tol ons, langs de lijn, sprak vooral 't paardspringen, het snelle handwerk op het paard, de fraaie oefeningen op d'e brug, waarbij ook de danigs keurige staaltjes weggaven, de oefeningen op rle evenwichtshalk wekte eveneens aller be wondering, zo ook de rhythmische oefe ningen en (lie met de knotsen. „Open doekjes" kregen vooral de he ren aan hef hoogrek, waar de ene reu zenzwaai na de andere werd gemaakt, zowel kloor de Texelaar als door de Alkmaarders van „De Halter", die met een dertig man naar het eiland wareii gekomen. Vooral dhr Klaas Boot, kam pioen van Nederland, oogstte veel suc ces, Een en ander werd opgeluisterd door muziek, soms zweeg de microfoon ech ter. waarom konden wij niet altijd be grijpen. Vlot werd 't programma afge werkt, maar toch was de zon al lang achter de westerduinen in zee gegleden, toen met, het paardspringen dit zeer ge slaagde festijn werd besloten. Een fes tijn, dat begonnen was met een rond gang door Den Burg, waar in de Holle- bol was gestart, cn vervolgens door We verstraat en Warmoesstraat naar het voetbalveld was gemarcheerd. Natuur lijk zorgde ons Texels Fanfarecorps daarbij weer voor muziek en vrolijkheid.

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 1