Cjroen 27wartsjexels in het harL, mm Exiifalott „Inca" was wispelturig maar springen moest ze FF „De Waddenruiters" geven dit seizoen vier spring- en dressuurdemonstraties Was Uw wol veilig in Jn. Witte c. s. merkten tienduizend lammeren De Cocksdorpers zoeken een goed sportterrein Franse belangstelling voor ons schaap groeit ZATERDAG 9. JULI 1949 TEXELSE I 62e JAARGANG No. 6338 COURANT Uitgave v.h. Fa. Langeveld Sc De Roojr Boekhandel - Drukkerij - Bibliotheek Den Burg Texel - Postbua 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek Rotterdamse he Bank en Coöp. Boerenleenb. Postgiro 65 2. Abonnementsprijs f 2,45 per halfjaar i1; „Handen laag, benen aan het za del!" adviseert in structeur Klaas du Porto. H(J staat midden in de arena, die met haar attributen 't. hele Olieterrein! van De Koog In beslag neemt. Dat woord arena moge dan wat vreemd klinken voor ons, toe schouwers oi rui ters, maar enkele paarden denken daar wellicht .anders over. Let maar eens op wat Inca gaat doen. Inca is het zwarte paard van mevrouw Kilckert-Eelman, in sportkringen „Geer trui" geheten en die Inca is de incoming horse, liet aankomende springpaard, dat nog heel wat moet leren en nu „Geertrui" dan de hrnden laag aan de nök van haar viervoeter heeft gelegd en de benen aan het zadel drukkend, Inca aandrijft, nu moet de sprong worden gewaagd, uv-r de schutting die helemaal niet hoog is en wij veronderstellen dan ook dat het waarachtig wel zal gaan. Maar Inca denkt er anders over: geen halve meter voor de schutting, die zij misschien voor een witgeverfde tijger verslijt, een roof dier, gereed voor de sprong, springt Inca plotseling opzij inpiaats van over de schutting te zweven en de berijdster, die Inca nog maar twee maanden in dres suur heeft, tuimelt uit het zadel, 't Is zo gebeurd. Maar nog geen vijf seconden later zit ze al weer in het zadsi en geeft ■ze het wispelturige ros opnieuw de spo ren. Ze zal het leren, niet morgen, maar vanavond! Ze zal de Texelse badgasten moeten tonen, dat de Waddenruiters niet mis zijn! Weer wordt er gestart en dan worden alle hindernissen triomfantelijk genomen eerst over een muur van een meter, op getrokken uit imitatie steen, dan een hek, dan een bezembak, dan 'n schutting en dan de moeilijkste hindernis de z.g. driesprong die 1,30 meter breed is en nn eens op 90 c.m. hoogte staat dan weer op 1,20 is gebracht. Spontaan Inca is geslaagd en het publiek ap plaudisseert spontaan: de honderden badgasten, enkele honderden, maar het zouden er vele honderden zijn geweest, als de Weergoden niet met handen vol roet aan het strooien waren gegaan, die Dinsdag, die 5de Juli van een maand, die itSdfli ALK A LI VRIJ J ve*1'" j 35 cL p«r pak Netto 100 gr. Stalen ros zeggen we, wat een belediging voor dat sierlijke paard met zijn fijne lijnen, zijn ranke poten, zijn fraai ge bogen hals, zijn wapperende manen en de siaarlpluim dansend er achter. Je staal verbaasd dat die „Wadden- ruiters" zo'n handjevol leden telt. Zo'n klein handje vol, dat er assistentie moest worden gevraagd van overkantse colle ga's en die boden spontaan hun mede werking aan; het waren vier Juliana- dorpers. „Inca" is een half bloed Arabier, voo de andere helft stamt zij uit Gronings ras. Zij behaalde onlangs in Nieuwe Nie- dorp een eerste prijs met dressuurrijden, dat haar v orige eigenaar haai- ook al eni germate had bijgebraecht, maar mevrouw Kikkert zal de puntjes op de T zetten Debuut. Voor zij op Texel kwam, had zij nog nooit gesprongen! aldus mevrouw Kik kert, die haar peerd naar een hoek van liet veld leidt, waar ook de andere paar den staan te wachten tot zij aan de beun zijn. Wij tellen vier vossen, drie kastanje bruinen, 1 lichtbruine en drie zwarten, elf in totaal. Daar gaat weer een paard in volle v aart het veld over. Het is „Wodtan" di t bereden wordt door Ria Kikkert, de 15- i jarige dochter van mevrouw Kikkert, ook een verwoed paardrijdster! Ook knap in het springen, deze avond. Ook zjj neemt de moeilijke driesprong! Zij kwam na dhr Piet Glas uit Julïana- I dorp. Glas is een geroutineerd ruiter die meteen alle stukken zonder fouten i nam, de driesprong stond op 1.20 meter! Ook mei Tr. van Tvvisk toonde zich een bekwaém rijdster, die haar paard tot fiere sprongen wist te bewegen. Mw. Kikkert verscheen nog eens met Wodan en dat ging zeer vlot. Dan merk je, dat het paard zelf ook nog wat. in de melk te brokkelen heeft! Een duo De heren Dirk de Boer en Piet Glas uit Julianadorp gaan gelijk weg om sa men de barricaden te nemen. Ze komen over de muur, maar die wordt even ge laakt, van de volgende barricade, het hek, valt de balk, de andere hin dernissen leveren echter geen moeilijk heden op en de driesprong wordt zo keurig genomen, dat het publiek dank baar bijvalt. Dan gaan de heer Klaas du Porto op „Jabavera" en mevr. Kikkert op „Wo dan" dit zelfde kunststuk vertonen. Ach daar gaat de hele muur om, de balk van het hek vliegt er eveneens af, maar met de driesprong is het dik in orde, hot zwaarste nummer nog wel! Na afloop brengen de ruiters een sa- Men zegt wel eens dat vrouwen stijf- hoofdiger zijn dan mannen. Wat de was betreft is dat beslist niet waar, want sleedis meer vrouwen overtuigen zich er van, dat dc alkalivrije Echfalon haar wol smetteloos wast, zonder slijten, stug wor den of krimpen. Regelmatig wassen van vol is nu geen bezwaar meer. zo veel scheen te heioven en plots de gierigheid zelve is geworden wat het sohenken van mooi weer aangaat.. Zon dag en Maandag konden wij het klimaat met dat van de Riviera vergelijken, waan. den wjj ons hemelsbreed van de winter, slingerden wij de wollen truien in (i verste heek van onze garderobe en zie met de kous op de kop hebben wij de wollen spullen veer vergaard, om de bot ten gedraaid en zo, veilig weggekropen in het dikke wol, stonden daar dan de badgasten naar die ruitersport te kijken. In de luwte van hun auto's of in d.' auto's zelf, in de luwte van de huizen rondom het sportterrein of in de huizen zelf. Aan de rand van het sportveld had zich een club kampeerders met vollen dekens genesteld en het duurde niet lang of ze zaten er tot hun nek toe onder!! In Juli!!! Polonaise De ruiters en hun rossen waren nog iiet beste af. Ze begonnen met alleraar digste dressuurnummers. Je kunt ze het best vergelijken met- polonaises in een balzaal, het dof geplof der hoeven ver ving dan het gezang, zonder welke een polonaise ondenkbaar is. Die polonaise was in volle gang, toen wij op ons stalen ros op het „Olieveld" arriveerden, tien minuten over tijd. Hoe kon het anders bij een wind, die pal van De Koog naar Den Burg woei, die de allures van 'n midwinterstorm had aan genomen! Tien fietsen voor een paard, zo'n heerlijk rijpaard, waarmede je heel Texel overdraaft door berg en dal, waarmede je vind en storm tart en nooit bang behoeft te zijn voor een Dkke band. luut, dat betekent tevens „Tot de volgen de keer", want Instructeur Du Porto ver telt ons, dat de „Waddenruiters" nog vier tot vijf maai zullen optraden in dit seizoen. Du Porto heeft de afgelopen winter te Hoofddorp 't. Instructeurs di ploma behaald. Ongetwijfeld wachten ons nog mooie staaltjes van rij- en springkunst. Dit vas slechts een voorproefje, want de rulterchrb is pas veertien dagen geleden met het oefenen van de springnummers begonnen! IETS VOOR U? Ons land leeft 15000 woonarken met een gemiddelde gezinssterkte van vier personen Van bevoegde zijde deelde men ons mede, dat zij, die nader met de ze woningen willen kennis maken, daar t.m. 17 Juli a.s. gelegenheid voor hebben np een expositie, die gehouden wordt te Amsterdam, (naast liet Ams'el Hotei, Weesperziide t.o. no. 4). Zij, die eens een andere oplossing voor het woningpro- hleem onder de ogen willen zien, zuUpii het zeker de moeite waard vinden hier eens een kijkje te gaan nemen. NAAR HUN LAATSTE RUSTPLAATS Van bevoegde zijde deelt men ons mede, dat de Rijks Identificatie Dienst is begonnen met het opgraven van Fran se militlaiien, die op het Oorlogskerkhof te ©en Burg ter aarde waren besteld. Het zijn de resten van tien militairen, Fransen zowel als Marokkanen, die allen aanspoelden na de slag bij Duinkerken in 1940. De lijken zullen naar een Oorlogskerk hof in Frankrijk worden overgebracht of naar een Ctorlogskerfchof in Capeile TOELATING NIEUWE LEERLINGEN OPENBARE LAGERE SCHOLEN Burgemeester en Wethouders van Texel brengen ter openbare kennis, dat op 1 September a.s. nieuwe leerlingen kunnen worden toegelaten tot de openba re lagere scholen in deze gemeente. Om te kunnen worden toegelaten moeten de kinderen vóór 1 October a.s. de leeftijd van zes jaar hebben bereikt.. De aanmelding behoort te geschieden bij het hoofd der betrokken schooi vódr 18 Juli 1949 Texel. 7 Juli 1949 Burgem. en Wethouders voornoemd, Mr. G. D. REIIORST, Burgemeester P BEEMSTERBOER, Secretaris. WIJZIGING UITBREIDINGSPLAN „DEN BURG" Het hoofd van het Gemeentebestuur van Texel brengt ter openbare kennis, dat door Gedeputeerde Staten van N.- Illol'land, bij besluit van 8 Juni 1949, nr. 30. is goedgekeurd de bij Raadsbesluit van 16 December 1948. nr. X, vastgestel de herziening van het uitbreidingsplan in onderdelen voor „Den Burg" der ge meente Texel. Het goedgekeurde besluit ligt van be den af ter gemeentesecretarie, te Den Burg, ter inzage. Binnen een maand na lieden kunnen belanghebbenden, die zich met bezwa ren tot Gedeputeerde Staten bobben ge wend, tegen liet verlenen van de goed keuring bij de Kroon beroep instellen. Texel, 5 Juli 1949 Ht Hoofd van het gemeente bestuur voornoemd. Mr. G. D. REHORST. ZEER GUNSTIG RESULTAAT. De collect? ten bate van de door brand getroffen familie Zeegers heeft een zeer gunstig resultaat gehad. Men verzoekt ons van welingelichte zijde me de te delen, dat zeer velen te laag ver zekerd zijn. De goederen zijn in de loop der jaren meer en meer gestegen en al is thans van stijging geen sprake meer, toch dient men het verzekerde bedrag eens te toetsen aan de huidige waard" der goederen. Waar dat nodig is en dit zal in vele gevallen zo zijn sluite men zo spoedig mogelijk een hogere verzekering! EEN PRIJZENSWAARDIG VOORBEELD Dat alle Texelaars hun uiterste krach ten inspannen om de loterij van „Het Witte Kruis" te doen slagen, spreekt vanzelf, doch dat de SI-jarige Mevrouw de Wed. P. de Cock nit Den Helder, di1 reeds meer dan 2 jaren bedlegerig is, voor het Witte Kruis 10 loten wist le plaatsen en 7 postzegelkaarten volge. plakt inzond is een buitengewone pres tatie, velen ten voorbeeld VBEVOEDERDISTRIBUTIE BLIJFT. De veevoederdistributie blijft gehand haafd. Wel zulien in de wijze van distri butie wijzigingen moeten worden aange bracht bij uitvoering van een plan, dat thans in studie is, om voor de roergra- nen, t.vv rogge, gerst, haver en ge mengd gewas van de oogst 1949, geen leveringsplicht meer op te leggen; ge noemde soorten graan zouden dan onbe perkt voor vervoedering in eigen be drijf gebruikt niogen worden. Week In, week uit beschrijft de sport verslaggever van S.V.C. ons de wedstrij den die aan De Cocksdorp worden ge houden, voornamelijk voetbalwedstrijden, inaar de vereniging heeft ook een dames- handbalclub, athlaten èn enthousiaste wandelaars (vv.o. dames, die nog kort geleden 4(1 kilometers tippelden). Wij kunner, niet anders zeggen dan dat SVC een bloeiende vereniging is, een groeien de vereniging en al wat groeit en bloeit heeft expansie nodig. De expansie die hier nodig is, is een beter terrein, een terrein, dat Ivobbelvrij is en geen zwakke weerkaatsing is van het grillige duinlandschap op de achter grond, rondom de vuurtoren. Ach het terrein van De Cocksdorp is bar slecht. Het is geen wonder, dat ze daar in het hoge Noorden reikhalend uitzien naar een ander strijdperk, ze hebben al eens met de heer Jac. Reuvers geboomd, die heeft achter „Hannus Zuidema", achter de R.K. kerk een allerliefst veld, uitste kend voor liet hierbovengenoemde doel geschikt en met fCOOzou liet tot een tip-top sportterrein gemaakt kunnen worden. Maar dhr Reuvers, hoe warm zijn hart ook voor de sport ui het al gemeen klopt, wil er geen afstand van doen. Wat nu? Men heeft eens -e'l bereke ning gemaakt voor het eigen terrein, I tegen allerlei piinrn, stelt nimmer teleur „DE VERGETEN LUCIFERS". Jaarlijks trekken duizenden vacantie- gangers naar bos en heide om te ge nieten van rust en de schoonheid. He inas laat de waardering voor deze schoonheid dikwijls veel te wensen over, want jaarlijks vallen honderden ha. bos en heide als gevolg van onachtzaamheid bij het gebruik van vuur ten prooi aan de vlammen. Het behoeft wei geen na der betoog, dat liiemiede tevens een kostbaar bezit voor ons land verloren gaat. Men denke alleen maar aan onz? binnenlandse hout-voorziening, die uit d' viezen-oogpunt van onschatbare be tekenis is. Maandag 11 Juli a.s. zal van 19,45 lot 20 uur voor de zender Hilversum I het hoorspel De Vergeten Lucifer" worden uitgevoerd, waarin in het bijzonder de aandacht zal worden gevestigd op het gevaar, dat het gebruik van v uur in bos en beide met zich brengt. GIFTEN VOOR HET WITTE KRUIS A. K„ Oosterend f 10,Fam. S„ Den Hoorn f 2,D Den Burg f 10,T., Oudeschild f 1,D., Den Burg 12,50; Fam. E., id. 17,50; Fam. V„ De Koog 15,Fam. K.. Den Burg f2,50; Fam B Oosterend f 2,50; Fam. DDen Burg f 0,50: R„ id. f2.50; V.. id. 12,50; Mw. A., id. 12.50; Fam. L„ id. 12,60: G., Den Hoorn f2,50; B„ Ei°rland f 1, 7,ON, MAAN EN HOOG WATER. De zon komt 9 Juli op om 4,30; onder om 8,59. Maan: 10 Juli V.M., 18 Juli L.K Iloog water ter rede van Texel: 9 Juli 8,20 en 8 53. 10 Juli 9,14 en 9.46. 11 Juli 10,03 en 10,33. 12 Juli 10,47 en 11,11. 13 Juli 11,24 en 11,47. 14 Juli en 12, 15 Juli 0,25 en 12,36. maar wil men dat aan de eisen des tijds laten beantwoorden dan moet er zo'n 12000.over de brug komen. Er zou dan een steek grond moeten worden ver wijderd en een nieuwe zodenlaag moe ten worden aangebracht. Ook daar ligt een onoverkomelijke (financiële! moei. lijkheid. Een i ander werd nog eens aange roerd, toen wij een gesprek hadden met de secretaris de heer W. Verseput, die zeer tevreden was over het verloop der vorige maand gehouden sportdagen, waarop zo'n duizend man de verrichtin gen gadesloeg. Tevreden waren de kij kers, maar de lopers niet altijd, waar 't veld in bel midden in zeer slechte staat verkeert. Wij denken aan de toekomst, als er weer athletiek wedstrijden worden georganiseerd en als er weer pogingen worden gedaan om records te verbete ren. Zal De Cocksd-orp dan eindelijk een beter terrein bezitten? Wie kan dit. dorp helpen? Wie schaft raad? Hier is dhr J. Witte bezig met het merken van lammeren. Op de groiu markten weten de merkers wel wat ze te doen hebben, want al is de aanvoer niet meer zo groot als vroeger, toen de Groenepiaats en de Vismarkt te klein bleken en de Hollebol er moest worden bijgetrokken, toch is de aanvoer nog belangrijk. Zo werden op dc zes grote markten van dit jaar 10420 lammeren aangevoerd. Ze werden allemaal ver kocht en ieder lam, dat van eigenaar verwisselt, moet worden gemerkt. „Vroeger deden wij dat met tien, twaalf man", vertelt Witte ons, „nu zijn wij nog met z'n vieren. Ik merk nu 23 jaar, want in 1926 hielp ik wijlen Jaap Sehaatseirberg al, je hebt hem zeker nog wel gekend, Jaap-met-de-oorbellent! Jaap behoorde tot de oudste merkers, de eerste markt werd omstreeks 1870 ge houden. Hij merkte met Simon Gomes, Tinus Eelman en Joh. Rijk. Die zijn al lemaal niet meer in het land der leven den, maar veelal volgde hun zoon hea op. Zo oefenen thans Jb. Gomes en Joop Rijk dit vak nog uit. Ik merk met drie kleuren, zwart, blauw en rood. Jb. Go- mes heeft er nog groen bij. Iedere han delaar heeft zijn eigen merk. Ik heb wel eens 600 lammeren op één markt, onder handen gehad en dan reken ik die, welke ik Donderdags aan de haven verfde (die in het land waren gekocht) nog niot eens mee! Je hebt speciale verfstof no dig, anders lopen de kleuren uit en zou je op do markt in Purmerend of Leiden lelijke vergissingen kunnen krijgen. In de oorlog was de goeie verf amper te krijgen, het moet lakverf zijn". Op de jaarvergadering van de syndi caat vaD lokkers van het Texelse schaap in Frankrijk is medegedeeld, dat de be langstelling voor het Texelse schaap nog steeds groeiende Is. Hoewel het tegenwoordige type ir. Frankrijk, wat betreft breedte, diept? en ontwikkeling van het geraamte, ver schilt van het Nederlandse, is men toch voornemens fokdieren uit Nederland t? importeren. De bedoeling is in Augustus een ex cursie te maken naar Nederland met fokkers die belangstelling tonen voor import van goede en grote fokdieren. PENSIONHOUDERS VOOR! Wij zitten zo langzamerhand in het hoogseizoen, de tijd waarin de vreemde lingen in groten getale ons eiland komen bevolken en daarom is thans net woord aan de hotel- en pensionhouders om hun steentje bij te dragen tot het welslagen van de loterij-actie van „Het Witte Kruis" Alle hotels en pensions ontvingen van 't Witte Kruis een boekje loten met het vriendelijk verzoek te trachten deze te plaatsen onder de gasten. De midden standers doen reeds hun uiterste best en de resultaten zijn verheugend. D° oud-Texelaars aan de vaste wal wisten met elkaar reeds 5000 loten te plaatsen, de Zusterverenigingen van Het Witte Kruis plaatsten eveneens een flink aantal loten, de ondernemers, die zich bewegen in de bouwvakken, beslo ten' allen geheel belangeloos het gebouw overeind te trekken en thans wacht het bestuur met spanning de resultaten af van de pensionhouders. Zeker er zullen reeds gasten in uw pension zijn, die aan de vaste wal of aan boord een lootje hebben gekocht, maar velen hebben nog geen- lootje. Vertelt hun van onze plannen en verlangens. Zij zullen het u niet kwalijk nemen U spant zich immers in voor een ideëele zaak :n daar zullen zij niet anders dan bewonde ring en respect voor hebben. Gein'.eresseerden bij het Vreemdelin genverkeer, zet uw beste beentje voor en toont door uw onbaatzuchtige en wel willende medewerking, dat het doel van „Het Witte Kruis", de verbetering van de volksgezondheid u ter harte gaat. Deze aankopen zullen waarschijnlijk worden gedaan via het syndicaat, ten einde te voorkomen, dat aangekochte dieren niet corresponderen niet 't Frau- se type. Professor Leroy, de technische advi seur, heeft voorgesteld het schaap in Frankrijk te noemen „Texel Fransais". WORDT GROTE VERBETERING. Als de voortekenen niet bedriegen, zal spoedig tot verbetering van de Dorps straat te De Cocksdorp worden overge gaan. Er arriveren reeds vrachtauto's met stenen. Dit herstel zal voor ons dorp een grote verbetering zijn. voor huidverzorging en reintvetbetering V.V.V. MUIDEN OPGERICHT. Op uitnodiging van burgemeester Coops was dezer dagen een 14-tal inge zetenen van Muiden bijeengekomen op het gemeentehuis, om de wenselijkheid te bespreken van de oprichting van een VVV Muiden. In zijn inleiding uitte de burgemees ter zijn teleurstelling over de geringe belangstelling. Spr. zette het doel van een dergelijke ver. uiteen en wees op Je grote betekenis daarvan voor Muiden. Jaarlijks bezoeken tienduizenden vreem delingen liet Muiderslot, terwijl de Kon. Ned. Zeilver. de havsn zal uitbreiden, waardoor Muiden het centrum zal wor den van de zeilsport op het IJsselmeer Dit vrcemdelingertbezoek kan voorn de zakenman ten goede komen, maar dan zullen zij de bakens moeten verzetten en trachten gébruik te maken van de mo gelijkheden, om hun omzet te vergroten. Totnutse is er niet voldoende aandacht aan geschonken, de vreemdelingen tot Muiden te trekken. Hiertoe kan een V. V.V. medewerken. Een der aanwezigen wilde niet a] te zeer de nadruk "leggen op heit. materia listische standpunt, maar ook op net idealistische, waardoor ook andere dan zaïkenniensen voor deze ver. moeten wor den geïnteresseerd. Staande de vergade ring gaven alle aanwezigen zich op als lid (De Nieuwe Weesper.)

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 1