Tï\e 1* Nieuwe bonnen Chaufferen op Borneo geeft meer avontuur dan autorijden op Texel FRIEDRICH'S AVONTUUR Zoek de zon op, maar hoedt U voor overdrijving Brammetje Flapoor en z n vrienden 7 <pm>- Betere methoden verhogen grasproductie In het vorige nr. berichtten wij het iu gebruiknemen van een Riintgenappa- raat en een hoogtezon door het Witte Kruis. De Röntgenfoto's worden geno men door Mr. W. G. D. Vrijdag, terwijl dit werk bij diens ontstentenis wordt verricht door dhr J. C. Bruin. Dat het instrumentarium thans ook is aangevuld met een hoogtezon, is van belang, hetgeen ook moge blijken uit het onderstaand artikel, waarin wij erop willen wijzen, hoeveel de zon voor onze gezondheid betekent. „Zon en Strand" draagt het eerste kopje boven dit arti kel, synoniem aan „zon en strand" ls hel woord gezondheid, hygiëne en nog veel meer, dat nodig is voor ons leven, voor een gelukkig leven! Zon en strand. Duizenden trekken naar het strand Zij denken het meest aan de geneug ten van het spel op het strand, liefst met zon, want die zon „geeft warmte". Maar de zon geeft zo veel meer: zon licht en lucht hebben nog een veel alge mener werking; de huid herkrijgt haar oorspronkelijke functie als volwaardige beschuttingsorgaan tegen fysische chemische en vooral bacteriële invloe den, die 't organisme bedreigen. Door de „strand"-zon (om ethisch HOOFDPUNT Mijnharde Hoofdpijnpoeders. Doos 45 ct. Mijnhardt Hoofdpijnrabletten. Koker 75 ct. te blijven), mitsgaders de zui vere lucht neemt de stofwisseling in intensiteit toe en de verweerkracht van het lichaam tegen ziekten wordt groter. Ademhaling en bloedsomloop worden aangezet, bloedarmoede ver dwijnt, Kinderen, die hoewel zij niet bepaald ziek zijn een onvoldoende li chamelijke ontwikkeling vertonen, her haaldelijk verkouden zijn of aan een hardnekkige bronchitis lijden, onder gaan door zuivere lucht en krachtige zonnestralen een grondige verandering. Zij gaan beter eten, hun spier- en been- dergestel wordt krachtiger, hun hou ding flinker en hun geest opgewekter. Bij jongere kinderen, die aan Engelse ziekte lijden of daardoor worden be dreigd, treedt stilstand der ziekte in, terwjjl haar verschijnselen verdwijnen. De gunstige werking van het zonlicht schrijft men in de eerste plaats toe aan het violette en ultraviolette licht, dat er deel van uitmaakt. In 't hooggebergte is het zonlicht daaraan rijker dan in onze lage landen. Reeds spoedig bleek de zee kust, ook in Nederland, daartoe geschikt en werden hospitiën ingericht voor het behandelen van chirurgische tuberculo se. De zee maakt het bovendien moge lijk de lichttherapie (geneeskunde) te verenigen met de behandeling met de zeebaden. In onze streken leveren het gering aantal uren zon per jaar en 'tdik- wijls gure weer bezwaren op ioor het regelmatig voortzetten van een behan deling Daaraan heeft de techniek g"l tracht tegemoet te komen door het con strueren van lichtbronnen, die licht uit stralen, dat rijk aan violette en ultra violette stralen is en voor de genezing van de Engelse ziekte, het behandelen van chirurgische tbc-aandoenngen van lupus en andere huidziekten wordt'aan gewend. „Hoogtezon". Bepaalde van dergelijke lichtbronnen die voor algemene of locale bestraling m plaats van zonlicht gebruikt kunnen worden, heeft men de naam van hoogte zon gegeven. Tegenwoordig zijn ver schillende typen daarvan in de handd, die ook voor gebruik door leken be doeld zijn. Het behandelen van lijders aan tbc van beenderen, ruggewervels, gewrichten, lymphklieren, enz., en hun complicaties, met zonlicht, heeft dikwijls weinig bevredigende heelkundige kunst bewerkingen tot een minimum terugge bracht. De behandeling is evenwel niet van korte duur. Van groot belang is de toepassing van „de school in de zon" en „de werkplaats in de zon", welke eerst in Engeland en in Amerika navolging hebben gevon den: minimum kleding, onderwijs, sport en spel in de vrije natuur voor 't zwak ke, door chronische kwalen bedreigde kind. I11 ons land kent men de buiten scholen en openluchtscholen, waar aan de eis van frisse lucht voldaan wordt en (hoewel soms nog te weinig) voor alge hele bestraling van de leerlingen wordt gezorgd. De armoede aan zonlicht en de armoe de aan violette en ultraviolette stralen van het licht, dat in onze streken door dringt heeft men verantwoordelijk ge steld voor in de winter en het voorjaar zo veelvuldig optredende infectieziekten, haar ernstiger verloop en haar veelvul dige complicaties. Vandaar het streven naar meer directe bestraling met zon licht van kinderen en volwassenen in het algemeen. Daartoe bieden in ons land het strand (zo schreef de deskundige Dr. J. van Niekerk) de openluchtbaden, sportterrei. nen e.d„ echter ook een kamer, met wijd geopend venster in de eigrit woning, soms ook de school, velerlei gelegenheid. Gevaren. Bjj overdrijving kan een zonnekuur gevaren met zich brengen: te intensieve en uitgebreide bestraling kan tot ern stige huidverbranding met algemene vergiftigingsverschijnselen aanleiding geven. Men moet met- korte bestralings perioden, nl. van enkele minuten, be ginnen en eerst een klein deel van de huid aan het licht blootstellen. Lang zamerhand kunnen het bestraalde deel van het lichaam en de duur der bestra- dnnr G. Th. Rntman (Nadruk vprhodpin) 71. In een wip was hij weer op dj heen en ging er vandoor, Menelik, die op hem gewacht had, meetrekkend dooi de stille, verlaten straten. Plotseling hoorden zij een droevig gejammer en ge zucht. „Ik geloof, dat het daar vandaan komt" zei Menelik, op een getralied gat in de muur vlakbij wijzend. ..Ik ga eens kijken!" En hij glipte tussen de tralies door naar binnen. Bn nu verscheen, tot Brams grote verrassing.liet gezicht van Tom achter de tralies! 72. „Ze hebben me hier opgesloten", zei hij; ,,'t is hier het politiebureau!" „Nu, dan zullen we je eens even be vrijden!" zei Bram en hij begon aan de tralies te trekken. Nu, dat was voor hem een peulschilletje, en het duurde niet lang, of Tom was weer op vrije voeten. lingen groter genomen worden. Vooral met jonge kinderen en oude mensen is voorzichtigheid geboden; ook wat do beantwoording van de vraag betreft of de weersgesteldheid 't .strands' ophouden in de buitenludht toelaat, moet het oor deel van een deskundige worden ge vraagd. Voor zieken is een zonnebad of zonnekuur alleen op medisch advies aan te raden, daar de ervaring heeft ge leerd, dat verschillende ziekten, o.a. de lijders aan long-tbc. de bestralingen met zonlicht slecht verdragen. KATHOLIEKE KERKDIENST. Zondag: fie Zondag na Pinksteren. H. H. Missen in Den Burg 0111 7,30, 8,45 en om 10 11. de Hoogmis. In Oosterend om 7,30 en 10 li. en in Den Hoorn om 10 u. Oommunieuitreiken om 7 u. in Den Burg en verder alleen onder de missen. Het comunieuitr. begint vooraan. Biechtgel. in Den Burg van 7-7,30 en in de bijker ken '11 half uur voor de Missen. Collecte voor diocesaan Kath. Jeugdwerk. Lof om 7 u. Na het Lof mannencongr. Deze week: de Missen in Den Burg om 7 en S u. In Den Hoorn Woensdag H. Mis 0111 0.30 er. 1 Oosterend Donderdag om 8 u. Maandag geen Mis om 9 11. Om 8 11. vrou. weneongr Dinsdag: geen Mis 0111 7.30 u. 8 u. gez. Requiem v.d. doodceel Woens dag: om 7 en 7,30 u. uitreiking v d. H. Communie; geen Mis om 7 u. 's Av. om 7,30 u. H Joseflof. Hierna jongenscon gregatie. Donderdag: om 7 11. geen H. Mis wel communieuitreiken. 8 u. meisjes- eongr. Vrijdag: geen Mis om 7,30 u. Om 3.30 biechtgel. v.d schoolkinderen. Za terdag: biechthoren van 5-9 u. op de he le uren. Om 6 u. rozenkrans. van 17 tot en met 30 Juli 1949 Voedingsmiddelenkaarten 905: 221 vlees (A, B, D) is 100 gram vlees 222 vlees (A, B) is 300 gram vlees 223 vlees (D) is 100 gram vlees 226 algem. (A, B) is 200 gr. kaas of 250 gram korstloze kaas 227 algem. (A, B) is 125 gram koffie 232 algem. (B) is 200 gram kaas of 250 gram korstloze kaas 234 algem (D) is 100 gram kaas of 125 gram korstloze kaas (De letters achter de bonnummers ge ven de kaarten aan, waarop de be treffende bonnen voorkomen). Bonkaarten ZA, ZB, ZC, ZD, ZE. MD, MF, MH 908 (bijz. arbeid, a.s. moeders en zieken). Geldig zijn de bonnen, gemerkt mot de letter S. Bovenstaande bonnen kunnen reeds op Vrijdag 15 Juli 1949 worden gebruikt. De bonnen 205, 207, 208, 209. 210, 211, '212, 213, 215, 216, 217. 218 en 219 alge meen der bonkaarten voor voedingsmid delen kunnen vernietigd worden. DIENSTREGELING N.V. TESO. Op werkdagen: Van Texel: 5,20; Ma6,15; 7,45; 11,45; 14,40; 17,45. Van Den Helder: 6,30; Ma8.30; 10.20; 1.3,00; 16,20; 19,30. Op Zon- en Alg. erkende Chr. Feest dagen: Van Texel: 6,15; 9,30; 11,46; 17.50. Van Den Helder: 8,25; 10,30; 13.10; 19,00 ZON. MAAN EN HOOG WATER. De zon komt 16 Juli op om 4,38; onder om 8,53. Maan: 18 Juli L.K., 25 Juli N.M. Hoog water ter rede van Texel: 16 Juli 0,59 en 1,11. 17 Juli 1,31 en 1,47. 18 Ju'.i '2,06 en 2.25. 19 Juli 2,47 en 3,12. 20 Juli 3,36 en 4,11. 31 Juli 4 39 en 5,25. 22 Juli 5,53 en 6,35. Aan het strand ongeveer een uur eer der. KENNISGEVING VAN HOOIBROEI De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het bij sterke hooibroei noodzakelijk is, hiervan kennis te geven aan de Commandant van de brandweer, opdat een peiling kan worden verricht. Opgaven hiervoor kun nen worden gedaan ten Raadliuize van S,30 uur tot 17 uur (tel. 24) en na 17 uur Emmalaar 110. 4 (tel. 130). De burgemeester voornoemd. Mr. G. D. REHORST. OPBRENGST inzameling Huldeblijk Koperei y Bruiloft Koninklijk Echtpaar; Den Burg f 131,09; OudesChild f 20,81 De Waal f13,87; Eierland f 16,01; Dei Hoorn f46,57; Oosterend f32,53; D Koog f 20,40; De Cocksdorp f 15,18. Toil taal Texel: f296,47. Daverend en stotend over een van ga ten vergane weg, dendert een convooi. De wagens zijn zwaar beladen met aller lei waar: benzine, olie, levenmiddelen, sigaretten, enz. enz., dingen die de. troep nodig heeft wanneer ze buiten ligt. Na tuurlijk mag de post nooit vergeten wor den, immers dat is het enige contact nog met thuis en iedereen staat er naar uit te kijken. De chauffeurs hebben hun handen vol met de wagens, want het heeft weer eens geregend en de wegen zijn modderbaden geworden. De rivieren traden hier en daar buiten hun oevers en hele stukken weg stonden blank, nu is het water ge zakt en de verharde zandwegen tonen de gevolgen. Slingeren, schuiven en glij den, af en toe slippen, gaat het langzaam vooruit met hevig kreunende motoren Dan zakt een wagen in de prut en 'it vast. Er worden krasse uitdrukkingen gebruikt. Een kerel steekt zijn duim op naar zijn maat, die net langs een wegge slagen stuk weg „scheurt" en al slippend door de prut schuift. Het betekent: „Best werk. Goeie". De ogen zijn ge concentreerd op de weg en kauwend op een stukkie kauwgom gaat het voort. Eik gat, kei of modderpoeltje, wordt omzeild of „genomen". Ver vooruit zien de ogen en als er weer iets nieuws op komst is, iets dat weeiklank kan vinden, staan de kaken stil en kan het brokkie gum ev»n tot rust komen. Achter het stuur zit hii dan, alles automatisch nauwkeurig bere kenend, w ikkend en wegend, soms 309 km. achtereen met af en toe een „loop rust, 0111 dan weer verder te gaan wan ze moeten oo!k nog de 300 km. terug 01 dat is geen „snjppie" van niks. Pet. schuin ergens achter op het hoofd een dot krullen waaiend in de wind, ver woed kauwend en bikkelhard van zenu wen, dat is de vertegenwoordiger vai friesland in liet convooi. Zijn ogen zeg gen liet „Frysland Roppe". Het leven van een chauffeur is zo ge heei anders dan dat van een „zandhaas Lusteloos rijden ze maar en weten nie van ophouden. De uitgestrekte moeras sen met hun kleurige bloemen, de still: alang-alang heuvels met hun trillend, warmte, de koele bossen met hun muff< lucht, het is hem allemaal eender. Zi Last wan zenuwen? Mijnhardc's Zeouwtablecteo helpen U er overheen. zien. geen schoons meer van de natuur. Slechts de lange eenzame weg. Warmt, geeft stof en pijnlijke ogen. Koelte betekent regen, modder en concentratie. Dit. is ,,hun" leven, daai' houden ze van. Het gaat hier om een sport, die alleen zij kennen, een sport, die iedereen waarderen kan. die ergens in een rinvboepost als vergeten naar hen staat uit te kijken. „Kerels van de weg' rijdt ze en gaat zo voort!" Wij bewonderen jullie in stilte. Pra ten er over doet. jullie toch maar blozen. De ongunstige deviezen-positie, waar in ons land sedert de oorlog is komen te verkeren, dwingt ons tot het treffen van maatregelen, welke althans het huidige productie-niveau waarborgen, zonder dat onze econ. structuur zodanige wijzi gingen ondergaat, dat de hiervoor ver eiste inspanning onze krachten te boven gaat. Het aandeel, dat de landbouw hier bij inneemt, en dat in belangrijke mate neerkomt op een verhoogde zelfvoorzie ning op het terrein van de veevoeder productie, is niet onaanzienlijk, maar Tanden blank en rein; adem fris ais morgendauw. kan niettemin, ondanks de sterk ge- intensiveerde productiemethoden, wor den vergroot. Vooral wat betreft de aan leg van grasland hebben wij nog een achterstand in te halen en waar de voornaamste functie van de weidebouv wel het voortbrengen van veevoeder is, zoals door Ir. M. -L. 't Hart bij de aan vaarding r an het ambt van Lector aau de Landbouwhogeschool werd betoogd, verdient het alle aanbeveling, dat aan de verhoging van de graslandproductie en aai/ de methoden, die voor dit doei dienen te worden aangewend, zo groot mogelijke aandacht wordt geschonken. Hoewel in ons land de verhouding van de voederopbrengst grasland en gran-m geringer is dan in de meeste landen, zo dat wij onze weiden als volwaardig cul tuurland kunnen meetellen, aldus Ir. 't Hart, moeten wij vooral de achteruit gang van de productiviteit van ons gras land in de ondoelmatige beweiding zoe ken, vooral in gebieden, waar langduri ge perioden van droogte optreden, welke tot „overgrazing" leiden. De goede kw a liteit en -productie van ons grasland hangen in sterke mate samen met de zorgvuldigheid van beweiding, die in ons land, als geheel bezien, op vrij hoog peil staat, hoewel er nog aanzienlijke verschillen voorkomen, bv. tussen de weidegebieden en de streken met ge mengd bedrijf. Als maatregel om deze achteruitgang tegen te gaan, kunnen in de eerste plaats een betere regulering van de beweiding worden genoemd en daarmee gepaard gaande het winnen en conserveren van voer in perioden met overvloedige groei voor perioden met slechte groei. Door een methode van om weiding te volgen, hetgeen grote afras- teringskosten medebrengt, maar waar door de grasmat periodiek rust krijgt en zich van de beweiding kan herstellen, zijn tweemaal zo hoge opbrengsten mo gelijk; het hangt echter van de economi sche i erhoudingen af, of dit rendabel is. Bij de in ons land gebruikelijke bewei- dingssystemen komt een belangrijk ge deelte van de grasgroei niet als vee voeder aan het vee ten nutte; men kan het rendement in jaren van gemiddelde groei slechts op 60-70 pet. schatten. Niettemin zijn in vele streken in ons land het opbrengstvermogen en de hoe danigheid van de weidegronden door ingrijpen van de mens verbeterd. Vooral door de aanwending van kunstmest is de productiviteit sterk toegenomen. Ver gelijking in ons land brengt aan het licht, dat het goed verzorgde land twee tot driemaal zoveel opbrengt als heton- bemeste. I11 het buitenland is de stij ging van liet opbrengstvermogen van 't grasland hoofdzakelijk te danken aan de vervanging van het blijvend grasland door kunstweiden, klaverweiden e.d., vooral de laatstgenoemde, de vlinder bloemigen, munten uit als snelle bodem- verbeteraars. Hierbij heeft de wissel bouw een enorme omvang gekregen- Vooral 111 Ameri-ka heeft de lueerne-eul tuur zich sterk uitgebreid. (Slot volgt) FEUILLETON 4.) Gilbert- keek haar wat suffig aan' Waar naar toe? Ik dacht dat je ergens wilde slapen. Aoh, ja, natuurlijk. Ik was met m'n gedachten ergens anders, kind. Ten einde haar niet te verliezen, greep hij snel naar zijn hoed en jas. Zwijgend iiep hij naast haar. Door een soort tun nel kwamen ze na een paar honderd me ter bjj de rivier. Het meisje ging naav links en volgde de straatweg. De mist was hier opgetrokken, zodat men het landschap een stuit kon overzien. Huis jes schemerden tussen de vruchtbomen. Woon je hier? vroeg Gilbert. Daar verderop, antwoordde Alma cn wees met haar hand stroomopw aarts. De straat maakte hier, geheel met de loop van de stroom overeenkomend, een flauwe bocht en toen ze die achter zich hadden gelaten, zagen ze iets opvallends. Vijftig, misschien ook zestig mannen 111 zwarte oliejassen waren uit vier vrachtauto's kisten aan het uitladen, welke ze voorzichtig langs de stenen muur plaatsten, die langs de rivier liep. Vlak naast de vrachtauto',s op het wa ter, schommelden drie grote motorboten en een aantal mannen was bezig de van de auto's uitgeladen kisten in de boten te bergen. Gilbert bleef staan en greep het meisje bij de arm. Wat is dat? vroeg hij. Ze haalde haar schouders op. Gilbert keek geïnteresseerd naar het werk, dat zo geruisloos geschiedde, alsof er een vijand in de buurt was en bovendien zo voorzichtig, alsof de inhoud der kisten uit glas bestond. Kom nu, drong ze aan. Maar Gilbert bleef stijfkoppig staan. Hfj haalde zijn sigarettenkoker voor de dag en begon te roken. Wat zouden ze daar toch wel inladen? vroeg hij we jr. Toen kwam een der mannen op hen toegelopen; Wilt u hier alstublieft niet roken. Gilbert verklaarde geïrriteerd: Ik kan roken waar ik wil. Weg met die sigaret! beval de man nu op dreigende toon. Gilbert richtte zich op. O, ja, ant woordde hij, ja natuurlijk. Hij gooide de juist aangestoken sigaret in de rivier, liep met Alma heel langzaam langs de groep arbeiders en keek aan één stuk door onderzoekend naar de kisten. Na een paar stappen bleef hij nog eens staan, knoopte zijn jas open, schoof zijn hoed achter op liet hoofd en lachte. Ver rast keek zijn begeleidster hem aan. Alma met de pop, zei hij, ik blijf hier beslist. Ik ga me hier vestigen. Ik krijg hier de lucht van iets bijzonders. I11 ieder geval schijnt de komende tijd iets interessants te zullen brengen. Op de rivier hoorde ik daar net schieten, hier zijn ze dat goed in te laden, voor een man zoals ik, komt dat juist gelegen! AVat zijn ze dan aan het inladen? vroeg het meisje. Geloof je soms, dat het whisky is? Laat die gedachte maar varen. Alma! Voor wien houd je me? AA'hisky! Neen, die boel, waarmee ze hier beizig zijn, werkt nog een beetje krachtiger dan whisky! AALit denk je dan? Dynamiet! fluisterde hij. Ze lachte en geeuwde. Je bent idioot! Ik bezweer 't, het is dynamiet! Je kunt immers niets hebben ge zien I Gezien? Neen. Maar gemerkt! Hier! Hij sloeg zich voor het voorhoofd en liep naar de volgende lantaarnpaal. Daar haalde hij uit zijn jaszak een krant te voorschijn, welke hij met zijn linkerhand vasthield en met zijn rechter glad streek. Lees! zei hij tegen het meisje, dat dichterbij was gekomen Lees het op schrift! Ze las: „New Orleans moet worden gered!" en er onder: „Zelfs als er offers moeten worden gebracht!" Begrijp je dat? vroeg hij. Neen, antwoordde ze een beetje ver. achteliik. Wat haal jij toch allemaal in je hoofd? Hij pakte haar arm weer beet en bracht haar dicht bij de rivier. Daar, aan de overkant, vroeg hii, ligt Fort Co- ligny is het niet? Met tegenzin antwoordde zij: Ja, aoh- ler de vuurtoren, die je daar kunt zien. Daar achter de dijk, vroeg hij nog eens, aan de kromming van de stroom? Ja, maar houd nu op met die onzin! Ze kwamen aan een kleine haven. Er lagen zeil-, vis- en motorbootjes. Achter zich hoorde Gilbert motoren aanslaan. Langzaam gleden de drie boten, die met kisten waren bepakt, de stroom op. De vrachtauto's reden weg, de arbeiders verdwenen. Wat wonen hier nog meer voor mensen buiten de Mayennes, blanken na. tuurlijk? vroeg Gilbert. Alma dacht na. Een paar kleine boe ren wonen nog aan de overkant. Na de Mayennes is Dunham de grote man, hij is ook heel rijk. Wie is dat? Een jonge kerel, die een grote za gerij aan de bocht van de rivier bezit. Gilbert volgde met zijn ogen de mo torboten, die langzaam naar de andere oever gleden. Vlug, zei Gilbert plotseling. Alma, waar kan ik een boot krijgen? Er valt namelijk geld te verdienen! Hij drong steeds heftiger aan, toen ze mismoedig zweeg. Je kent me toch? Je krijgt ook een gedeelte van 111e! Alma schudde het hoofd, maar ze Hep op de haven af en wees naar een motor boot. Dat is 'n schipper die 's nachts ook vaart, Hii vraagt een dollar. Ik zal hem je voorschieten. Hij slaapt 's nachts altijd in zijn boot, Gilbert sprong in de boot en riep: Hal. lo! Een man, met borstelig, verward haar kwam uit de kajuit te voorschijn. Alma drukte hem een dollar in de hand. Tot ziens, Alma met de pop! riep Gilbert, je krijgt er driemaal zoveel voor terug! De schipper sloeg de motor aan en voer langizaam de stroom op. HOOFDSTUK III. De zwarte stuurman van de motorboot van de Mayennes had op Friedrioh Wil helm gewacht. Ze voeren door een nacht, die zo zwaar was, dat men hem grijpen kon, te midden van hun onwerkelijke, dreigende massa, want het water onder hen was nauwelijks te zien. Van de an dere oever hoorde men 0111 de dertig se conden een misthoorn, die van de loods- dienst. Achter op de boot was een kleine ka juit, maar Friedrich Wilhelm bleef in de open lucht en staarde naar de onheil spellende donkere rivier. De neger aan liet- stuur richtte zich naar de toon van de misthoorn. Plotseling gooide hij het stuur om en riep: Een boot vóór ons! Wel verduiveld! Een stem didht in hun buurt, waarvan men de eigenaar niet- kon herkennen, vloekte. Friedrich zag pijlsnel een grote platte boot voor bijglijden. De donkere nacht slokte het scheepje direct weer op. Verduiveld, mopperde de stuurman. De motor kreun, de in de zware lucht. (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 4