Mocht overal ter wereld zoveel eendracht heersen Vier Texelse Fanfarecorpsen gaven gezamenlijk concert Zij wonen al 34 jaar aan de Polderweg te De Waal Wij bezochten een bunkerdorp, hoog verheven tronend bij de gratie van het Staatsbosbeheer Wie dorst heeft spoede het dal zich naar Gelukkig komt dit op Texel niet voor. daar liier wij denken aan de belofte van mevr. Koopman-Sernee, Den Hoorn man en vrouw ook in de muziek bet lief en leed delen! dan zijn nog te bezitten, wat wij hier op dit eiland, op dit brokje Holland bezi:- ten. Vrede en samenwerking. Mocht naar buiten stralen, het vele goede van dit eiland. Mocht dit vreedzame leven tot aller mensen voorbeeld worden ge steld! Zaterdagavond hebben de vier Texel se fanfarecorpsen, Excelsior, Texels Fanfare, Vios en D.E.K. in Den Hoorn geconcerteerd en wel op uitnodiging van de VVV „Texel". Excelsior, het corps van Oosterend, dirigent dhr Cor Bremer, opende mei „Altijd Voorwaarts", mars v. H. Broek huizen, Een goed begin, waarna het woord werd gevoerd door dhr Oskamp, adm. van de VVV, die de aanwezigen hartelijk welkom heette en een lans brak voor de muzieknisplanneu die de Ooster- er.ders koesteren. Die plannen zijn wel iswaar al wjjd en zijd bekend,-maar wij herinneren er gaarne aan, dat de gelden nog niet- geheel bij elkaar zijn. De laat ste loodjes wegen het zwaarst en daar om sporen wo 'n ieder, die iets met mu ziek en kunst op heeft, aan om nog een certificaat te kopen. Ze kosten slechts twee kwartjes. Draagt uw steentje bij! Gaarne vermelden wij, dat TESO en de VW ieder een mooi bedrag schonken. De nis is bestemd voor alle vijf 'n Oosterend gevestigde muziek- en zang verenigingen en.... het is te voorzien, dat ook de andere verenigingen uit an dere dorpen er dikwijls zullen musice ren, waar de interdorpelijke betrekkin gen zich de laatste jaren uitstekend heb ben ontwikkeld en VIOS of Excelsior zich tegenwoordig even goed op zijn ge mak voelt hij een concert in Den Burg als Texels Fanfare of D.EJv. in Ooster end. En zo is het ook het geval met de zangverenigingen. Het is een goede gedachte van „Oos terend" om het ijzer te smeden als het op zijn heetst is en Zaterdagavond wer den wij dan ook in de gelegenheid ge steld om een certificaat te kopen. Er kon weer een behoorlijke laag stenen worden gelegd en de muren van de nm- zieknis reiken hoger en hoger! Maar goed, nu terug naar de mu ziekavond in Den Hoorn, waar alle dor pelingen naar de Herenstraat waren uit gelopen 0111 de prestaties van de corpsen te volgen en met hen de badgasten, die dit optreden eveneens zeer waardeerden. Na genoemde mars speelde Excelsior Fleurs de Nice van J. Martin en An dante in G van Batiste. Het was jammer, dat dit corps wat zwak uitkwam, doordat vijf spelers verstek moesten laten gaan. Van de 22 man hieven er slechts 17 over: de eerste en tweede piston, de alt. de kleine trom en een bas ontbraken. Toch sloeg Excelsior zich er zo goed mogelijk doorheen en het oogstte een welverdiend applaus. Na haar beklom Texels Fanfare o.l v. dhr A. J. Vonk de Bühne een geïm proviseerd podium, gebouwd op een boe- renwagm, die dwars over de Heren straat stond! Geopend werd met de mars Heil Eu ropa van F. vor. Blon en vervolgens speelde het Oceana, een wals van Fran cis Popy, waarna het besloot met Les Vikings, een ouverture van H. Vilette. Texels Fanfare spelde met 23 man, een betere bezetting derhalve en dit stelde haar dan ook in staat tot een goede, ga ve vertolking. Nr. drie was VLOS van Oost, het jeugdigste corps van Texel, dat o.l.v. dhr Flokstra met sprongen omhoog gaat. „Wat een vooruitgang bij van de win ter!" verbaasde zich dhr Vonk, dirigent van Tex. Fanfare, toen VIOS blies, dat het een iust was. Wij hoorden uit de Oosterse instrumenten de volgende werken verklanken: Prinses Margriet, 'n mars van A. M. v. Leest, Con Amoro, een ouverture van S. P v. Leeuwen en Mont la Ville, een mars van H. Chail- let. Dit corps lelt slechts 17 man. Dat is niet te veel en hopelijk komen straks nog wat jeugdige Oosterlingen het en semble versterken. Wat wij enige maan den geleden al in dit opzicht tot de jon gens van Den Burg zeiden, willen wij hier herhalen: neemt eens een muziek instrument ter hand, gaat blazen en vraagt het oordeel van de dirigent: die zal je zeggen of je een goede kracht zult worden of niet Wie wil, die kan! D.E.K. van Den Hoorn, directeur dhr U. Bouwsma, besloot het aparte optre den met Judex uit het Oratorium Dood en Leven van Oh. Gounod, Danssuite v. Boedi.in en Saint Triphon, een mars van Ney. De critiek, vorige keer door een andere medewerker geuit. Hikt ons wat scherp te zijn geweest: in onze oren klonk Boedijn voortreffelijk en gaarne bevelen wij Boedijn ook hij de ander? corpsen aan! De lichtjes boven de boerenwagen wa ren al lang ontstoken, toen alle 79 muzi kanten gezamenlijk van wal staken en wel met de mars Avanti en Con Brio. Alle bezettingen kweten zich uitstekend van hun taak, van trommelslager tot saxofoon trachtte men (en met succes) het beste spel te spelen. De corpsen werden hartelijk bedankt door dhr Oskamp. Naar wij vernemen hoopt men Zater dag a.s. te Oosterend uit te komen. Vier corpsen speelden gezamenlijk! „Mocht er overal ter wereld zoveel een dracht heersen!" schreven wij in de kop. Wie de kranten leest en ziet wat er te genwoordig in de wereld gebeurt zal die verzuchting wel eens met ons willen slaken.... Lees je niet. over oorlogen zelf, dan is het wel over geruchten van oorlogenHoe dankbaar mogen wij JOHAN KAART KOMT! Tenminste, op het witte doek: Zater dag, Zondag, Maandag en Dinsdag draait het Texels Bioscooptheater nl. d? film „Een Koninkrijk voor een Huis", waarin Johan Kaart een voorname rol speelt. In volgend nr. meer over deze rolprent, die zeker volle zalen zal trek ken. MANDOLINE- EN ACCOSDEON- MUZIEIv. De mandoline, en accordeonensembles „TBMO" en „ETACO", dirigent dhr Jan Visser, zullen vanavond op uitnodiging van de VVV een concert geven in het Park te Den Burg. De jeugd houd» de banken vrij voor de oude (oudere) van dagen. Eert de ouderdom. REDDINGBOOT GAAT ER OP UIT! Behoudens onvoorziene omstandighe den zal de roeireddingboot gestation- neerd te De Koog, morgenmiddag (Don derdagmiddag) een oefentocht maken op de Noordzee. De bemanning gaat omstreeks drie uur nm. aan de riemen en omstreeks vier uur zal een tractor de boot weer naar zijn tehuis in de duin vallei terugbrengen GESLAAGD. Onze vroegere plaatsgenote, mej. O. Keijser behaalde aan de Kweekschool v. Voorher. Onderwijs te Leiden het diplo ma als Hoofd van een Kleuterschool. Zij werd benoemd als onderwijzeres aan een kleuterschool in Gouda. Onze plaatsgenote Lueie Ettema ver wierf het Mulo-diploma A; dhr S. J. Zijm, Hollewalsu eg. Den Burg, behaal de te A'dam het vakdiploma pension houder; aan de Kweekschool voor de Zeevaart te A'dam, l-jarigi cursus, slaagde Dirk Krijnen Ozn., Oudesehild, voor stuurmansleerling, diploma B-S. Onze plaatsgenote Benny Slort werd aan de Kweekschool v. Onderwijzeres sen te Arnhem bevorderd van de 3e haar de vierde klasse; Anton Slort werd aan het Gem. Lyceum te Den Helder bevor derd van de 2e naar de 3e klas. Vandaag vieren D. Bakker en T. van der Vis hun 55-jarige echtvereniging Vandaag is het 55 jaar geleden, dat 't echtpaar D. Bakker en T. Bakker-van der Vis, wonende aan de Polderweg te De Waal, in het huwelijksbootje stapte. Ze hebben goede koers gehouden, want toen wij 'hen Zondagavond opzochten, vonden wij twee meneen die nog met beide benen in het leven staan. Mevr. Bakker is al 76, dhr Bakker 78, maar wij kregen de indruk, dat 'zij, beneden de tachtig zijnde, nog lang niet tot de oude garde geiekend wensen te worden! Eigenlijk is het helemaal geen wonder, dat het huwelijksbootje zo goed gezeild heeft, want toen Bakker de grote Stap deed en zijn bruidje alles beloofde, wat ons mannen (betaamt, had hij al menig uur aan het roer van een schip gestaan: „Van m'n 13de 'tot m'n 35ste heb ik ge varen!" zegt hij. Je hoort zó, ilat-ie het „Varen is m'n leven" huldigt en. maar node de schuit verliet. „Maar er viel geen droog (brood mee te verdienen, in die jaren. Er was meer vis dan op heden maar er was geen voldoende afzetgebied. De mensen aten geen vis. Ik weet er van, dat de schellevis het ijs met waart! was, een mand schol maar 10 cent. op bracht. De edele vis, als de tong, de tarbot en de rog, moesten het goed ma ken. Toch kon de tong ook spotgoid- koop zijn: ik heb ze zien verkopen voor 10 et. per stuk, dat is geen prijs. Tegen woordig doet ze twee gld. per kg." Zo vertelt Bakker van die goeie ouwe tijd. Wij zitten op de bank voor het huis aan de Polderweg, waar zij al van 1915 af wonen. Het, is een prachtige zomer avond. Aan de einder grijzen de duinen, bont gekleurd zijn de landerijen van polder Waaien burg, donkergroen is 't graan, dat hoger en hoger schiet en waarin de halm gaat zwellen. Het graan, dat dekking biedt aan vele broedlustige fazanten, die op dit schone uur een te vreden „kek, kek" laten horen, zich ei genlijk verradend maar ach, wie zal hun rust verstoren? Bakker heeft na de visserijtijd bij de boer gewerkt ,In de oorlog liacl ik het, goed", zegt hij met een glinstering in de heldere ogen, „maar mijn werk en lust was toch de schuit!" Hij weet er ook nog van. dat de haven van Oude sehild moest worden uitgebreid met een binnenhaven, doordat de haven te klein was geworden, daar de blazers en bot ters nog groot in getal waren en door dat er zoveel andere schepen ligplaats kozen: de tjalkschepen hieven 6 tot S we ken in Je haven, liggen. In die dagen kon de Ada van Holland zelfs geen fatsoen lijke ligplaats vinden en dan moest je in de mond van boord. Tn die dagen ver dienden een honderdtal Oosterenders hun brood op de blazers. Ze gingen voor een week naar de Noordzee. Zo'n blazer was groter dan de tegenwoordige. ze maten 14 tot 15,5 meter, dat is 40-55 voet. Als het goed weer was, gebeurde het, dat je een week lang geen land of vuurtoren zag, maar soms was je vangst zo verrassend goed, dat je na eeiv goeie dag al weer naar binnen kwam om te lossen! Mevrouw Bakker krijgt, bezoek van 'n buurvrouw met welke 'buren zullen zij het niét goed kunnen vinden! wij bomen nog even door. Bakker vertelt, dat zijn ouders 51 jaar getrouwd zijn ge weest, zjjn schoonouders 53 jaar. Aria van der Vis (een neef van mijn vrouw) In dit dubbele woonhuis delen de fa milies Bakker en Koopman hun lief en leed. Zij zijn resip. 55 en 51 jaar getrouwd is al langer dan 69 jaar getrouwd en do buren (de fam. Koopman) waren 18 Mrt van liet vorige jaar 50 jaar getrouwd. Voordat, we afscheid nemen moet Bak ker nog opmerken: „Ja, man, als wij ons hele leven zouden vertellen, kon je er wei een boek van schrijven". Ieder mensenleven is een ongeschre ven roman, dachten wij. Of je nu een „groot man" bent geworden, of dat je je leven lang bent weggedoken geweest tussen die millioenen anderen, van wie de wereld nooit heeft gehoord. liet lief en leed is eigenlijk iets heel intiems laat het maar onbeschreven, niét ver werkt in een boek, laat het rusten in je hart! WANNEER MOET IR NAAR HET DISTRIBUTIEKANTOOR Bijzondere arbeid. Voor de perioden, heginnende met 009 moeten de naam lijsten deze week worden ingeleverd. Inleveren met eopjj vorige naamlijst. HET KAMP AVONTUUR. Niet afgsohrikt door het avontuur m it die vervaarlijke beer de lezers zul len zich liet verhaal nog herinneren hebben dhr J. W. Vanraaij c.s. hun ten ten weer op Texel opgeslagen. De heer Vanraaij was de schrijver van liet ver haal, dat wjj overnamen uit „Jong Hol land", het goed verzorgde maandblad van de C.J.M.V. OOK DAAR WAS HET DRUK. Elders schrijven, wij over de grote drukte aan Het strand, tijdens het laat ste weekend. Nu in het „Casino" te Den Burg was het Zondagvond óók druk en wel 's avonds toen de Rhytlimisehe Ei landers daar dansmuziek gaven! De di rectie van „Casino" had dit jaar voor 't eerst alle deuren wagenwijd geopend, zodat wij bijna van een bal-champêtre konden spreken op die warme zomer avond, een van de weinige helaas... HELPT HEN! Zaterdag en Zondag houdt. „Herwonnen Levenskracht", ver. tot bestrijding der t. b.e. onder de katholiek georganiseerde arbeiders en hun gezinnen (dus een in stelling van de K.A.B.) collecte op Texel. Zij bestaat reeds 36 jaar. Na de bevrij ding zond zij 2263 patiënten naar een sanatorium, 230 patiënten naar een zie kenhuis, terwijl nog 994 zieken voor wie geen plaats was in een sanatorium en daarom nog thuis worden verpleegd met een bijdrage voor extra voeding werden geholpen. Steunt dit werk. Het is het belang van het geilede Nederlandse volk! „ALLES KOMT IN ORDE!" Dat was de titel van de revue, die de oud-leerlingen van de landbouwschool het afgelopen seizoen te Den Burg op voerden. Het succes was zo groot, dat liet Texelse publiek om reprises vroeg. Ja, de landbouwers kunnen het, mede dank zij de grote steun van de dames, die ook steeds haar mooiste benen voor zetten! Morgenavond (Donderdagavond) zal dit gezelschap opnieuw op de planken komen. Badgasten, gij die graag tot liet diepst van de Texelse volksziel doordringt, verzuimt niet dit fest bij te wonen: ie dere teleurgestelde badgast zal door on ze toneelrecensent op een vooroorlogse borrel worden getracteerd. OP REIS. De te klas van de 1. landbouwschool alhier hoopt Maandag 25 Juli per fiets een 6-daagse trip door N.-Holland te maken De jongelui logeren by de ou ders van hun toekomstige collegahoeren in Assendelft, die óf in Sept. van dit jaar óf in Mei van liet komende jaar op hun beurt Texel zullen bekijken. Met Assendelft als uitgangspunt zullen al lerlei interessante tochten worden on dernomen o m. naar de Zaanstreek, Am sterdam, IJmuiden en Velzen. Het. verslag van de 5-daagso trip, di? de 2e en ,3e klasse van de landbouw school door N.-Holland heeft gemaakt (ook per flets) hopen wjj in sen volgend nummer te publiceren. In de onmiddellijke nabijheid van het Loodsmansduin, daarvan gescheiden door een dal van weinig diepte, ligt het „Stukje van Duin". Op dat „Stukje van Duin" z.i|n tijdens de oorlog verscheidene bunkers gebouwd. Door de Duitsers, die dat geven wij hen toe lang niet achterlijk waren en dit .Stukje van Dulu' als een strategisch belangrijk punt be schouwden. Van hieruit toch kun je een enorme omgeving overzien: in liet Westen kon je de Invasieboten in de gaten houden, in het Noorden had je visueel canta't met de Cocksdorper vuurtoren, in het Zuiden kon je zien wat er in Den Helder gebeurde en met een goeie kijker kon je welhaast op de hoogte blijven met het verkeer over de Afsluitdijk, waarover uit de lucht gedropte vijanden zouden kuii- nen marcheren. Wij 'hebben niet lang geleden op dit merkwaardige punt gestaan, dezelfd? omgeving verkend, wij zagen natuurlijk heel andere digen, door onze burgerlijke bril: het mooie Texel. En wjj spraken niet met tot de tanden gewapende soldaten, maar met vredelie vende „bunkeraars", die blij zijn, dat. ze hier een dak boven het hoofd hebben gekregen. Ergens lazen wij „Huize De Mol". Op Texel komen geen gew one mollen Voor, merkwaardig, maar dat dit. huis inder daad mollenallures heeft, bewijst zijn zonderlinge gedrag: het woninkje, een voormalige bunker dus, heeft zich voor een groot deel in het gele zand van het duin gegraven en wacht nu verder de dingen af. Voorlopig zal daar echter weinig gebeuren, want Staaisbosbeheer Heeft de acht. gezinnen, die de bewo ners van het Bunkerdorp vormen, mede gedeeld, dat de bunkers de eerste vijf jaren niet zullen worden aangetast, noch door munitie, noch door breekijzers. Dat gaf vreugde en rust, want men leefde uiteraard als op *n vulkaan en niemand wist hoe lang men daar hoog en droog mocht blijven zitten Sommige bunkeraars willen er nooit meer vandaan, zeggen ze. Nu. wat de huurprijs betreft valt dat niet te ver wonderen: totnogtoe heeft de Staat, noch het Bureau Oorlogsbuit (dat in Mei het doiyj aan de Staat overdroeg) een huur- kwitantie aangeboden en pas dezer da gen werd een bewoner medegedeeld, dat zy voortaan huur moeten betalen: twee kwartjes per week oftewel f 25 per jaar Niemand heeft geprotesteerd. Knus. De zeven gezinnen hebben de bunkers zo knus mogelijk ingericht. Het zijn doodgewone woningen geworden, wat. 't interieur betreft, niet groot, maar voor een normaal gezin beslist groot genoeg Last van lawaai, veroorzaakt :n Het aan grenzende perceel, heb je niet en waar de een zijn radio op zijn hardst zet on; de T.T.-racers zo goed mogelijk te kun nen horen razen,'komt hij niet in conflict met zijn buren, die willen luisteren naar de zoete melodie van een fijn-snarig strijkje, dat er op uit is hen in Mor pheus armen te drijven. Als de schemer daalt, ontsteekt, men er het. elect,risch licht of het gas, men drinkt er zijn kof fie of thee. Tja. waterleiding hebben ze ook daar (nog) niet en wie theewater nodig heeft moet naar de bron in het dal. De bunkers moet. u zich niet meer voorstellen als grauwe, gecamoufleerde kazematten: de bewoners hebben de mu ren blinkend wit geverfd, weer anderen hebben grote zorg besteed aan hun tuin, én om de vreugde, die het verzorgen van een tuin geeft, én om minder last van zandverstuivingen te hebben, want als gezegd, het ramenvvaswater vloeit niet naast de deur. Bunkerdorp, hoog verheven, tronend by de gratie van het Staatsbosbeheer, dat drie mogelijkheden had: de bunkers opblazen, de bunkers laten onderstuiven, de bunkers laten omtoveren tot waardige woningen, welke laatste werd aange wend en getuigt, van een wijs beleid. LOON VOOR LOOFTREKKEN. De Sociale Afdeling van de Stichting voor de Landbouw deelt mede, dat de ta rieven voor het looftrekken van aardap pelen als volgt zijn vastgesteld: Bintje 70-80 et. per 100 meter, voor do andere rassen 70-90 ct. per 100 meter. Mocht de grond of het gewas afwijkin gen vertonen, dan kan een afwijkend ta rief worden aangevraagd bij de Sociale afd. van genoemde Stichting Er worden meer bunkers bewoond dan die bij Den Hoorn.. Deze bunker, staan de aan de Kogerweg, onder de rook van Den Burg, heeft al geruime tijd bewo ners. S. V. De Zwaluw De handbalwedstrijd en de wedstrijd tegen de boeren gaan Donderdagavond niet doo" en vinden nu plaa's op Maan dagavond a.s. Wie een Zwaluwshirt wil hebben kan zich hij het bestuur opge ven, prijs ongeveer f7,—. S.V.U De Cocksdorp. Dit weekend werd de voorronde voor de SVG-beker gespeeld. Tex. Boys 1 won van ZDH 1. Z. gaf eerst goed partij en het duurde geruime tijd voor de Boy,, de leiding namen. Na de rust moest de Z-keeper, die zijn doel uitstekend ver dedigde, nog eenmaal vissen. Direct hierna werd Texel 2-OW 1 gespeeld. Vóór O. weet, dat de wedstrijd begonnen is, heeft T. 't net laten trillen 1-0 O. geeft de moed niet op en vele aanvallen worden ondernomen. Bij een (hiervan weet de back van T. te redden ten koste van een corner. De O-rech ■buiten Joop geeft deze goed voor en de midvoor Oor laat de T-keeper vissen 1-1. Met deze stand wordt gedraaid. Hierna is het O. dat hevig aanvalt en spoedig wordt dit uitgedrukt- door een heel mooi doelpunt van Bert 2-1. T probeert liet nog wel maar kort, voor het einde maakt O. aan alle illusies vanT een einde doordat Bert met een goed schot de stand op 3-1 brengt. Maandagavond speelde SVC1 tege: De Koog 1. Voor de demifinale zijn nu geplaatst Tex. Boys 1OW 1 en.... Morgenavond speelt De Cocksdorper handbalclub aan Oosterend tegen OVV Aanvang 8 uur. Vertrek van De Cocks dorp 7 u. per fiets. Elftal in het kastje De Eierlandse dames krijgen bericht. Maandagavond speelde SVC 1 tegen De Koog 1. S. speelt eerst voor de wini en De Koog moet alle zeilen bijzetten on de aanvallen van de S-vooriioede weerstaan. Tooh moet de K-keeper een kwartier vissen. Nog voor de rus] weet De Koog met een mooi schot ge lijk te maken. S. vervalt steeds in foul het spel te kort te houden en D Koog verdedigt met man en macht, zo dat door de kluwen van spelers geei doelpunt gemaakt, kan worden. Na di rust. staat S. voor een zware taak tege. wind on regen in. Hiervan profiteert D Koog met een pracht doelpunt 2-1. D Koog geeft nu de toon aan, mede doo dat de vleugelspelers steeds vrijgelate worden. Een kwartier voor het eina, weet De Koog nog eenmaal te doelpun ten 3-1. S speelt nu een verloren wed strijd. Nog eenmaal is Ale dorgebrokei en wordt gehaakt in het strafschopg bied. maar dit ontgaat de scheidsrech ter. Einde 3-1 voor De Koog. Hierna wordt door dhr Tromp, wacht meester der Rijkspolitie, geloot tusse: de drie verliezende elftallen. Texel komt als gelukkige uit. de bus, zodat d< demifinak- Zaterdag 23 Juli a.s. ali volgt gespeeld wordt: Tex. Boys 1O VV 1, 7 li.; Texel 2-De Koog 1, 8 uur Bert maakt hier 41!

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 2