Cjroen cZwarts Jexeh in het hart-, EcMaloti Woensdag viert Texel zijn strandfeest Het eiland van onze buren heeft maar 25 koeien s Avonds lampionoptocht door duin en dorp Kleuterhoge boompjes groeiden op tot indrukwekkend bos met ware woudreuzen Was Uw wol veilig in Terschelling en Friesland vullen het tekort aan melk aan ATERDAG 30 JULI 1949 TEXELSE 62e JAARGANG No. 6344 COURANT Uitgave v h. Fa Langeveld ii De Rooj Boekhandel - Drukkerij - Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 1 1 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek Rotrerdamsche Bank en Coöp. Boerenleenb. Postgiro 65 2. Abonnementsprijs f 2,45 per halfjaar Woensdag 3 Aug. a.s„ als liet strand op het midden van de dag op z'n breedst is, hoopt men weer het traditionele strandfeest te organiseren. Dezer dagen is een comité gevormd bestaande uit de dames mw. Liiberti, tnw. Boogaard, mej. Netty Eelman en de heren G. W. Os kamp, adm VW Texel, Huib Vermeu len, P. Vermeulen, M. Boogaard en Ak kerman. De lezers zullen de meeste van deze figuren wel herkennen en wij twij felen niet of de organisatie is bjj dit ge zelschap in goede handen en daarom be looft het weer een ouwerwets strand feest te worden! Wij prijzen ons geluk kig door middel van het Texelse Cou rantje héél Texel te kunnen bereiken, want gaarne wekken wij allen op aan dit feest deel le nemen! Alle kinderen van héél Texel, badgasten en permanente ei landers, horen er (bij: voor hen is het grote feest destijds door wijlen de heer Jan Luberti in het leven geroepen °n door uitbundig feest te vieren en onze blijdschap te uiten in spe' en lach amu seren wij ons in de geest van de heer Jan Lulberti, de man, die Texel beroemd hielp maken, de man, die duizenden Mie ren in het nest verzamelde! De kinderen van die Mieren komen nu naar dat won dermooie eiland waarvan vader of moe der, misschien ook vader èn moeder hen zo vaak vol enthousiasme vertellen kon. Helaas, het Mierennest is met enige an dere gebouwen verdwenen („Weg d:e oriënteringstekens", gelastten de Duit sers), Jan Luberti werd in de oorlog door een 'bom gedood. Wij missen hem ook nu weer, want hij was ook de pionier van het slrandfeestl Strandfeest betekent feest voor bad gast en Texelaar! Het zal slagen, zoais dit feest elk jaar geslaagd is! Het zal niet alleen een feest zijn voor de kleu ters, maar ook voor de rijpere jeugd en 's avonds komt het Texels Fanfare naar De Koog om er mede te werken aan de traditionele strijd 0111" de man en strijd om de vrouw. Maar 's morgens „vroeg" om negen uur begint de pret al: de jeugd (mogen papa's assisteren, geachte jury-leden?) zal dan zandfiguren gaan maken en proberen elkaar de loef af te steken op het moeilijke terrein van de beeldhouwkunst! Wij zien ze ai weer voor ons: de grillige monsters, de for ten en de vissen, gegarneerd niet fraaie schelpen en wat dies meer zij! De bouw FILMNIEUWS. EEN HUIS IN DE DULCIMER- STRAAT. Wij hebben eens iemand horen klagen dat de film zich meestal beweegt op het terrein der buitensporigheden en dat de bioscoopbezoeker zelden in aanraking komt met de werkeiijkhied, i.e. met het lief en leed van doodgewone mensen, die leven in doodgewone huizen en zioh la ven met doodgewone spijzen en dran ken. Wij zouden de klager bjj de haren naar „Een huis in de Duleimerstraat" willen sleuren, want juist deze laatste productie van Frank Launder en Syd ney Gillial bevat, alle eigenschappen, die hem tevreden kunnen stellen. Hier geen koene heldhaftigheid van de ridder zon der vrees of blaam of de vreemde daden van psychologisch gestoorden, maar dóódsimpel: het verhaal van een pensi on, waar mannen en vrouwen in wonen, zoals wij ze in onze eigen straat tegen komen. E11 tooh. werd „Een huis in de Duleimerstraat" een waar épos. DE RODE SCHOENT JES. Door alle eeuwen heen en bij alle vol keren van de wereld was de dans de eertvoudigste en meest natuurlijke ge voelsuiting, waarover het mensdom kon beschikken. Maar juist door deze na tuurlijkheid en primitiviteit, werd de kunst van '1 dansen in onze eigen over beschaafde en zo gecompliceerde tijd verwaarloosd en moesl het traditionele Het verkeer eist nog voortdurend offers. Helaas! De fijne was in gewone zeep eohler ook, al zjjn de slachtoffers dan gelukkig geen mensen, maar uw wollen kledingstukken. Alles wat wol is verdraagt geen gewone zeep. Wol blijft alleen nituw en soepel en mooi, als u re gelmatig wast in „EcMalon, alkalivrjj". klassieke ballet plaats maken voor de naar uiterlijkheden strevende revue- dans, die misschien wel kon amuseren, doch zeker niet in staat was voldoening te schenken. Daarom is de film De rode Schoentjes een daad van koen pionier schap, want in dit kleurrijke meester werk werd voor de eerste maal in de ge schiedenis der cinematografie het klas sieke ballet op de voorgrond gebracht en op sublieme wijze verwerkt in een dra matisch liefdesverhaal, dat niel zal nala ten diepe ontroering te wekken De wereld van week tot week: Tour de France 1049. Demi-finale en finale tenniskampioenschappen te Wim bledon. West-Europese economische conferentie in Parijs. Vlootmanoeuvres in de Atlantische Oceaan. gen louw trekken, enz zakloperi. vèrsprtn- kan een hele morgen vergen, daarom wordt 's middags met de spelen begon nen: touwtrekken, zaklopen, oierlopen, kinderwagenraces, hardlopen, vèrsprin- gen, enz. Dit is een evenement voor héél Texel en wij hopen zeer, dat alle Jan Pleziert, Woensdag richting De Kong aanhou den! „Van alle dorpen naar De Koog", zij het devies van de 3e Augustus! Natuurlijk zal deze dag worden 'beslo ten met een daverende lampionoptocht. Ziet dat 11 zo'n lampion tijdig aan de haak slaat, de winkeliers hebben heus niet zo'n enorme voorraad, nu wij nog zo ver van Sint Maarten af zijn! S.V. „TEXEL" EN DE NIEUWE COMPETITIE. De 4e klasse A van de KNVB is als volgt ingedeeld: BKC, Grashoppers, Texel. Watervogels, Bergen, N.-Nie- dorp, Oudesluis, 'Vrone, Schoorl, Wie- ringerwaard. Vergeleken met de andere afdelingen, B en C, geeft de afd. A de indruk niet de sterkste te zijn. De twee eerstgenoemde clubs, BKC en Grashop pers, zullen ongetwijfeld de grootste con currenten van Texel worden. In afd B zjjn o.a. ondergebracht RK A EC, Berdos en ZAP, terwijl in afd. C o.a. Randerg en Zeevogels voorkomen. „WAAR IS MIJN DOCHTER?" Dit is de titel van het blijspel, dat de Rederijkerskamer „U.D.I." (Uitspanning door Inspanning) Donderdag 4 Aug. a.s. in „De Oranjeboom" da zaal van Texels Filmtheater voor het voetlicht hoopt l? brengen. De Texelaars hebben dit stuk (van Ank v.d. Moer) de afgelo pen winter zien spelen en zij hebben de vonken uit de handen geklapt. Gaarne w eikken wij de badgasten op tot (vaak hernieuwde) kennismaking met de Udi- anen, die de sehminkdoos reeds zovele malen voor de dag hebben gehaald om de gasten van het eiland een genotvolle avond te bezorgen! Staatsbosbeheer nam vijftig jaar geleden ontginning en bebossing ter hand I11 1SSÜ werd een voorbereiding ge maakt tot het in cultuur brengen der Staatsgronden door liet graven van de lioofdafvoersloot, welke het overtollige water van een groot gedeelte der duin valleien naar „De Mok" brengt, terwijl in 1895 door de Ned. Heide Mij. voor re kening van het Rijk een aanvang met de ontginning werd gemaakt, welke taak op 1 Aug. 189» door liet Staatsbosbeheer werd overgenomen. Op 1 Jan. 1949 was aanwezig een op pervlakte van 473 ha. bos, waarvan 394 ha. naaldhout en 79 ha. loofhout, als mede een oppervlakte van 265 ba. gras- ril bouwland, terwijl een 2,22 ba. grote kwekerij in de behoefte aan plantsoenen voorziet. Hoewel de oppervlakte van het bos niet uitgebreid zal worden, zijn deze plantsoenen nodig voor de onderplanting met loofhout van de bestaande naadhout bossen, zodat op het ogenblik reeds een beduidend gedeelte van de oppervlakte naaldhout tot een gemengd naaldloof- houtbos kan opgroeien. Dit komt bet natuurschoon ten goede en dit is dan ook de oorzaak, dat het Texelse bos zo hij uitstek geschikt .s voor recreatie. Het bos is vrij toeganki- lijk en goed bereikbaar, zowel voor wan delaars, fietsers en met toestemming van liet Staatsbosbeheer ten dele ook voor motorverkeer. Sinds 1946 werden met afval, verkre gen door afbraak van Duitse verdedi gingswerken, verschillende wegen ver hard en rijwielpaden aangelegd. Behalve als ontspanningsoord is het Texelse bos ook van veel betekenis door de levering van hout aan de bevolking, welk hout alleen uit de jaarlijkse dun ningen kan worden verkregen, zodat de instandhouding van het Staatsbos verze kerd is. 3100 kubieke meter. Van 1945 t.111. 1948 werd plm. 3100 in3 hout verkocht in hoofdzaak als iand- bouwgeriefhout, werkhout en brandhout De totale oppervlakte van de onder het Staatsbosbeheer ressorterende gron den bedraagt plm. 3800 ha., waaraan het allergrootste gedeelte in ongerepte toe stand als Staatsnatirarmonumenten wor den bewaard, terwijl een klein gedeelte ALK ALI VRIJ j 35 cl por pak Netto 100 gr als kampeerterrein is aangewezen. Binnen deze natuurmonumenten lig gen de van Staatswege bewaakte broed- terreinen, welke een steeds toenemend bezoek aanwijzen. Deze broedterreinen kunnen onder toezicht van de bewakers worden bezocht, In 1948 bedroeg liet. aantal bezoekers: aan de „Geul" 405; aan de Westerdui- nen" 7052 en aan de „Muy" 5208 per sonen. Het aantal kampeerders steeg van 760 personen in 1930 tot 2062 in 1947 en 2274 in 1948. Subsidie herbeplanting. Nederland is trots op zijn bos. Om te bevorderen, dat de grote oppervlakten, die in de oorlogsjaren zijn ontbost, wor den beplant en dat ook langs de wegen en dijken nieuwe beplantingen worden aangebracht, stelde de regering een be drag van f 15 millioen aan subsidie be schikbaar. De uitvoering van deze rege ling, waarmde medio 1940 een aanvang werd gemaakt, is opgedragen aan liet Staatsbosbeheer. Met deze maatregel wordt betoogd liet bosbezit te herstei len of zo mogelijk te verbeteren. Daar mede zal zowel de toekomstige hout- voorziening als he.t natuurschoon zijn gebaat. De subsidie wordt alleen ver leend voor zgn. productieve herbebos singen er. herbeplantingen, die bestemd zijn oin de schade tengevolge van vellin gen of vernielingen in de periode tussen 1 Oct. 1940 en 1 0>J1945, op te heffen In de kosten van de herbeplantingen, die beogen de aesthetische aankleding van hel landschap te verzorgen, kan een subsidie worden aangevraagd bij de Rijksdienst voor Landbouw'herstel. Iepen/lekte. De centraal geleide bestrijding van de iepenziekte werd in 1946 beëindigd. Aan de houtvesters werd verzocht voor de houtvoorziening zoveel mogelijk zieke iepen voor velling aan te wijzen. Op deze manier werden ongeveer 45000 iepen geveld. Naar schatting Is er thans sedert 1939 99 pot. van de lepenopstand in Nederland verdwenen, waardoor ge hele landstreken van deze boomsoort zijn beroofd. BRANDVERZEKERING AFGESLOTEN. Na loting onder de laagste inschrijvers werd de brandverzekering van de Land- bouwhuishoudschool opgedragen aan de fa. Ten C'ate en Van Zeijlen, alhier. GESLAAGD. N'olda Honbeek, Emmalaan, Den Buig en Nel Kiljan, Oudeschild, behaalden Woensdag te Alkmaar 't Mulo-diploma Ali en Jan Agter en Wim van den Berg behaalden het Middenstandsdi ploma. Bij de 19 Juli gehouden examens slaagden voor Kantoorsienograaf 130 lettergrepen de dames P. Rab en Remmers, Den Burg. Zij werden hiertoe opgeleid door mej W. J. Dijt. MIDDENSTANDSEXAMEN. Op 1, 2 en 3 Aug. zullen in Hotel Igesz le Schagen de mondelinge examens ter verkrijging van het zgn. Middenstands diploma worden afgenomen; 212 candi- daten zijn hiertoe opgeroepen. In de exa. mencommissie merkten wjj o.m. op onze vroegere plaatsgenoot dhr P Kriek thans Hoofd der o.l.s. te 't Zand. ...Kikkert hield koers!. Wij doorkruisten Vlieland vervolg Een klein half uurtje wandelen brengt ons aan de voet van de Vlielandse dui nen. Daar slaat een autobus gereed van de onderneming Hofslra, een comforta bele bus, die 32 personen kan vervoeren Vanmorgen, bij dit mooie weer zal de chauffeur met een volle wagen het dorp Oost-Vlieland binnenrijden. De rit kost f 1,retour, dat is al evenmin duur waar Oost-Vlieland een heel stuk uit de buurt ligt. diohtbjj het andere bunt van dit eiland! Mooi zijn de duinen, klein en onge rept. Hier staat 'n groot gebouw, 'theefl geen verdiepingen. Het blijkt ten voor malig Duils hospitaal. Een deel van dit gebouw wordt ingericht tot kazerne voor de luohtvaart, die boven de Vlie- hors zo'n prachtig oefenterrein heeft gevonden. De rest van de appartemen ten wordt afgebroken (waarover later meer). Op korte afstand, in een der klei ne poldertjes, ligt een vliegveld, waarop kleine toestellen kunnen landen. De boe ren, de Cupido's, van het Posthuis, zijn hier druk bezig met 't binnenhalen van de hooioogst. De bus rijdt over eer. prachtige stenen weg. Ja, dB bezetters die hier met 2500 man lagen, hebben nog wel iets goeds gepresteerd ook.... Vlieland heeft alleraardigste bossen. Dennenhout, soms wat loofhout. De weg loopt eerst door het zuidelijke bos, zwenkt dan naar de Waddenfceekant, zo dat de passagiers een wijd uitzicht heli- ben over de Waddenzee. Het water is laag, de schorren liggen droog. Overal ontdek j» gele piekken tussen donkere kleuren. Wat is dal daar? Zand of wa ter? Kijk, dit is wal wij zo tegen de „zee" hebben: wij houden van open kaart: ben je zee? All right. Ben je land? All right! Maar dit hier is water noch land, dit hier is de verraderlijkheid in eigen persoon. En dat zal zij blijv.n, totdat dB Waddenzee deze allure be taald zal hebben met een totale onder gang, als er dijken zullen zijn gelegd 'lussen de Waddeneilanden en al het wa ter tussen die eilanden en de kust van Groninger, en Friesland naar buiten .wordt, geloodst, naar de Noordzee, die eerlijk spel speelt, aan wie de zeeman weet wat hij heeft! Doordat zoals we in vorig artikel schreven liet dorp West-Vlieland een tweehonderd jaar geleden van de kaarl werd weggevaagd, heeft Vlieland slechts één dorp overgehouden en wel Oost- Vlieland, dat een keurige indruk maakt. De bezoeker (reft vooral de rijkdom aan bomen: aan weerszijden van de straai, die vrij smal is, groeit om de zes zeven meter een iep en achter die bo menrij siaan kleine huisjes vertrouwe lijk tegen elkaar geleund. Nog heel wal oude woninkjes zijn er bij met fraaie geveltjes. Sommige nieuwe huizen prij ken eveneens met een alleraardigst trapgevellje. In dit dorp wonen bijna al le Vlielanclers, want liet eiland beeft maar één boerderij, liet oude Posthuis. Een boerderij met helrode pannen er. modern van stijl Tien jaar geleden wa ren wij op Vlieland als gast van dhr N. W Duinker, een oud-Texelaar, die er voor gezorgd heeft, dat Vlieland ook zijn deel van het vreemdelingenverkeer kreeg. Tien jaar geleden was onze vriend al een bejaarde baas en toen 'wij nu een Vlielander van liet dorp aan- ...rijkdom aan bomen.. klampten met „Leeft dhr Duinker van liet Duinkersoord nog?" meenden wij 'r, zeer logische vraag te lanceren. „En of!" kwam het antwoord. Zo vonden we al spoedig onze oude vriend, still going strong. 85 jaar, maar nog goed bij de tijd. „Vijf minuten!" zeiden wij, nadat wij dhr Duinker de hand hadden gedrukt, maar hij loodste ons met een „Ik heb Je nog heel wat te vertellen!" naar de sa- ton. Daar maakten wij kenni3 met de heer en mevrouw Klaas J. Kikkert. Kik kert is kapitein bij de Rotlerdam.se Lloyd. Al 30 jaar. want toen hij negen tien was voer hij al het Rotterdamse zeegat uit. Kikkert is een oud-Texelaar. Van de winter maakte de hele Neder], pers nog melding van de zware storm, die het schip v an dhr Kikkert had over vallen, maar de kapitein hield koers en de zee kreeg haar begeerde buit nie.t! Dit is dus de zeeman, die zioh met de ruwste zee durft meten. Dit is ook do man, die moest toestaan, dat een heel leger apen niet elkaar slaags raakte. Aldus de dagbladen, maar mevrouw Kikkert zegt, dat dat bericht opge schroefd was: de apen zaten met kleine clubjes in aparte hokken. Inderdaad, dia kleine clubjes gingen elkaar te lijf, maar er werd niet in alle hokken teg - lijk gevochten: vandaag kreeg dit en- semble ruzie, beet elkaar soms zo lievig dat ze aan de bekomen verwondingen overleden, en morgen kreeg je de pop pen in een andere kooi aan liet dansen. Een zeeman maakt van alles mee. Maar een goed zeeman houdt van dit leven en dhr Kikkert, die op Vlieland kwam uit rusten, gaat 27 Sept. weer vol goede moed het water op: als passagier met de Westerdam van de Holland Aiuerikaljjn naar New-York, vandaar sporen naar San Francisco, waar hij kapitein wordt op de „Sala Tiha", een schip van 10.00U ion. Hij heeft pas 3 reizen met de „Kè- doe" uit Indonesië achter d- rug aldus vertelde mevrouw Kikkert ons deze „ge heimen", waar de kapitein zelf wel niet bereid zou zijn tot zulk een interview. Secretaressen gevraagd. Dhr Duinker heeft onderwijl koffie met gebak laten serveren, terwijl hijzelf al tweemaal is weggeroepen: de deur staal, niet slil en de post brengt dag aan dag correspondentie. „U niopgt er wel een secretaresse bi) hebben!" menen wij. Als wij juist een gesprek willen aankno pen en liij wederom bij de entrée van z'n woning *n' blitte-gesprek moet afhan delen, zegl Duinker: „Ik mag wel 2 se cretaressen hebben!" Maar eindelijk worden wij voorlopig niet meer gestoord en dan vertelt deze krasse baas, die over een zeer scherp geheugen beschikt en dadelijk begrijpt waar we heen willen, hoe Vlieland de laatst» halve eeuw heeft gereild en gezeild. Hoe de eerste toerist dit eiland vond en hoe het villapark Duinkersoord in groei en bloei toenam: voor de oorlog stonden daar nog slechts 30 landhuisjes cn (hans telt bet duin-villadorp er 56. Het terrein is 25 ha. groot en heeft 70 pachters. Dhr Duinker heeft voor dui zenden guldens besteed aan de restaura tie van het Paviljoen (dat op het randje van de duinen staat en niet door de Duitsers is opgeblazen zoals allle ge houwen op de hoge duinrand bij De Koog). Vóór dit paviljoen lagen enige duintjes. Die werden door een dragline gelijkgestreken. In 1947 waren er 45000 bezoekers geweest op Vlieland, vorig jaar 40,000 Bijna alle bezoekers komen via Har- lingen De boot, kan 350 passagiers ver voeren, zijn er meer passagiers dan ver lenen boten uit Terschelling assistentie. „Er zijn thans een duizend vaste gas ten!" zigt Duinker vol trots,' want hij toch heeft gemaakt, dat het VW hier deze betekenis kreeg. (Slot, volgt). VAKSCHOOL VOOR MEISJES VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. Tweejarige primaire opleiding. Bevor dert! van het ie naar het 2e leerjaar: P. Dalmejjer; T. v.d. Meer; P. Terpstra; M A Timmer; E. A. W. Verstegen; M Zoer te Texel Het getuigschrift verkregen: J. Boon; M. Daalder; M. A. M. Keijzer; B. E. Lan geveld: D. A. Parlevliet; F, G Parle- vliet; C. Wijngaarden te Texel. Tweejarige opleiding huisnaaister: Bevorderd van het le naar het 2e leer jaar: H. W. Hoogerheide, C. Keijser te Texel.

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 1