FRIEDRSCH'S AVONTUUR Texelaars lopen patrouille op Java Het schoonst is dit eiland in het stralend licht van de nieuwe dag Brammetje Flapoor en z'n vrienden Voor een goed doel fc-'' Kon. Federatie van Landelijke Rijver, zal te Utrecht haar kampioenschappen verrijden Dat mist de stad Texel is mooi. Em ech'e Texelaar weet dat en is trots op zijn eiland. Als hij fietst door de polders of wandelt door duinen of langs strand en die echte Texelse wind met zijn haren speelt, dan verlangt hij niet anders dan op het ei land, waar hij geboren werd, zijn verde re leven te wonen. „Aan jou heb ik mijn hart verpand, „O, heerlijk stukje Nederlandl" Maar niet ovgr bet mooie Texel wil ik vertellen. Daarover vertelt een Texeis soldaat S01113 zijn kameraden, als die voortdurend zitten te zwetsen over hun Friesland of hun Groningen. En als die zwetsers hem dan medelijdend aankij ken, dan haalt hij zijn schouders op en raadt hij ze aan er eens te gaan kijken. Nee, :k wil vertellen over een ander eiland, of beter gezegd over een gedeel te daarvan. Dat eiland is Java, vaak „het schoonste eiland ter wereld" ge noemd. Na de terugtrekking uit Djokja kwam ons bataljon terecht in de bergstreek rondom Ambarawa. Als Texelaars, ge wend aan het wijde landschap, overrom pelde ons dit Imdschap van oergen cn falen. Het was voor ons iets ongekends, die ruwe schoor leid der bergen. Wil je Jaarvan echt gtumten, dan moet je de moeite nemen vroeg op te staan en de zon in al haar pracht zien opkomen. Heus, het is niet nodig om schilder of dichter te zijn. Ieder mens zal geboeid' worden door dit schouwspel. Ailes wordt gehuld in een rose sluier en door een on zichtbare hand wordt de sluier langzaam opgetild en verschijnt de nieuwe dag, Eerst raakt de zon de top van de Mera- pi en de Merbaboe, dan ontvangen de lagere bergen haar stralen en, voor je er op bedacht bent, ligt daar één van Ja va's mooiste gedeelten, overgoten door zonneschijn. Groen steken de vele kam pongs tegen de hellingen af en slinge rend stroomt de kali door de dalen. In deze mooie streek bevinden zich de Texelaars van het 426ste. Veel moois zien ze en straks zullen ze hun eilandge- ten daarvan zelf vertellen. Trans lo pen ze hier hun zware patrouilles nog, lyaar daarover een volgende keer. BLAND ARIS. FLINKE OPBRENGST. Tijdens de familie-competitie in Hotel Texel (waarover wij reeds in ons vorig nr. schreien) is op initiatief van mej .Alice Vuursteen gecollecteerd De op brengst ten bedrage van f43,18 werd ter beschikking gesteld van het fonds, waaruit de abonnementsgelden worden betaald voor de Texelse Couranten, die naar de Texelse militairen overzee wor den gezonden. Een jeugdige Indonesiër met een palm blad als parasol? Mis! Een Texelaar met een rabarberblad! PER 1 SEPTEMBER 45 NIEUWE TEXTIELPUNTEN. Het ministerie van Econ. Zaken deelt mede, dat met ingang van 1 Sept. a. s. wederom 45 textielpunten zullen wordeu geldig verklaard. Te zijner tijd zal nog bekend gemaakt worden welke bonnen zijn aangewezen. De aandaoht wordt "r op gevestigd, dat de per 1 Sept. aan te wijzen punten wederom over een periode van vier maanden zullen strekken. DAAR ZOU ESPERANTO UITKOMST BRENGEN! In „1' Union Postale", het internatio nale maandblad van de Alg. Post Unie, wordt geklaagd over de voor dit blad ge rezen taalmoeilijkheden. Het blad ver scheen aanvankelijk in vier, naast elkaar gedrukte kolommen, in de Engelse, Franse, Duitse en Spaanse taal Volgens een besluit van het te Parijs gehouden congres, zou het voortaan verschijnen in de Engelse, Franse, Russische Spaan se, Arabische en Chinese taal. Spoedig bleek echter dat men bv in Zwitserland niet de beschikking had over Arabische en Chinese lettertypen. Besloten werd toen 0111 het blad te doen verschijnen in de Engelse, Franse, Russische en Spaan se taal en de Arabische en Chinese tek sten in een aparte uitgave te laten uit komen. Hiertegen echter protesteerden Egypte en China. Naar aanleiding van deze protesten werd besloten, ingaande 1950, in elk des zes talen een apart blad te doen verschijnen. Een internationale taal zou hier zeker uitkomst kunnen ge ven. door G. Th. Rotman (Nadruk verboden) 83. Door deze kennismaking waren ze opeens vrienden worden met de schil der. De schilder had geen vriend op de wereld er Bram, Tom en Menelik wa ren ook blij, een kameraad gevonden te 'lebben, in dit vreemde land. Ze trokken nu met hun vieren op weg en gaven in de eerste de beste stad, waar zij aan kwamen, een voorstelling op straat, waarbij Klodder dan met zyn hoed rond ging- 84. Het succes was geweldig, zoals je kunt donken. Nadat ze op verschillende plaatsen der stad hun kunsten vertoond hadden, hadden ze zoveel geld opge haald, dat ze, onder leiding van Klodder, naar een restaurant trokken en daar een diner bestelden, dat klonk als een klok! Zelfs de schilder had in geen jaren zo gegeten en dat wil wat zeggen. KATHOLIEKE KERKDIENST. Zondag: 9e Zondag na Pinksteren. TT. H Missen om 7.30. 8.46 en de Hoogmis om 10 uur: in Den Hoorn om 7.30 er 10 uur: in Oosterend alleen om 10 uur. Ge legenheid om te biechten van 7-730 in Den Burg Pn in Deo Hoorn en van 9 30- 10 mir 'n Oosfprend. Lof om 7 uur Col lecte v.d. kerk. Deze week: De H Missen om 7 en 8 u. in Den Bnre. Maandag: nog 'n H. Mis om 9 uur. Dinsdag:nog 'n H. Mis om 7,30 u. Woensdag: om 7,30 uur H. Mis in Den Hoorn; 's av. 7,30 uur St. Josephlof. Donderdag: om 8 n. H. Mis in Oosterend. Vrijdag: nog 'n H. Mis om 7,30 u. Zaterdag: H. Mis om 8 u. in de Kapel v.d. Zusters. Biechtgel. van 5-9 u. op de hele uren. Om 6 u. rozenkrans. GESLAAGD. Den Hoorn. Onze plaatsgenoot dhr Jacob Boon Klzn., behaalde te R'dam het einddiploma „Manufacturen en Be drijfskleding". Voor het Middenstandsdiploma slaag den te Alkmaar: J Keizer, J. v. Sam- beek, miv. D. van Sambeek-Scbrama en N. van Dam, allen te Den Burg. W. Collou te Oudeschild; N. Dros, P. de Porto en T. Lansen te Oosterend; G. Buis te De Cooksdorp; G. Geense ts Eierland; Aagje Pool te Den Hoorn: C. P. Witte „Bloemwijk" en M. Witte „De Voorzorg". Twee leerlingen slaagden met lof. (De geslaagden Alie er Jan Ag- ter en W. v.d. Berg noemden wij reeds). Allen werden opgeleid door dhr P B. Riteco. P'ILMNIEUWS. HET GEHEIME COMMANDO. De toeschouwers van vorig weekend programma hebben zoals gebruikelijk a! enige flitsen van deze film gezien. „Wat een spanning!" zullen zij hebben ge dacht en inderdaad is het ene tafereel nog sensationeler dan het andere. Alvah Jesper (Cary Cooper), een zachtaardige professor aan een univer siteit in het Oosten van Amerika, wordt plotseling opgeëist om mee te doen aan een zeer geheim recherohe-onderzoek, waaraan vele gevaarlijke risico's tegen ongeziene en sterke tegenstanders zijn verbonden. Die tegenstanders zijn bovendien goedgewapend en onverwijld trekken zij 'n pistool. Zij trachten ook 'n liefdesidylle te verstoren. Maar als de minnaar, door overmacht gedwongen, ae vlucht moet nemen weet zijn aangebede ne uit de innige omhelzing, dal niets hun liefdesband kan verbreken. En de hoop op een spoedig weerzien maakt hen sterk. ROMANCE IN RIO. Een vrolijke atmosfeer is van het be gin tot het einde het kenmerk van deze muziek-comedie, waarvan het verhaal gebaseerd is op ingewikkelde en humo ristische persoonsverwisselingen en lief desmoeilijkheden. De aanleiding tot dit alles is Georgia Garret, een lieftallige zangeres, die een gratis reis krijgt aan geboden naar de tropen, dit echter onder voorwaarde, dat ze zich geheel zal voor doen als Elvira Kent, een rijke dame uit de hoogste kringen. Michael Kent, Elvi ra's echtgenoot, neemt de particuliere detective Peter Virgil in dienst. Deze moet tijdens de reis op de gedragingen van de pseudo-Elvira letten. Peter wordt echter verliefd op haar en daarmee be ginnen dc moeilijkheden. Ncerlands Nieuws. De „Franeker" verongelukt. Kon. be zoek aan IJmuiden. Openlucht tentoon stelling van Europ. Beeldhouwkunst in Sonsbeek. Verzetsstrijders in Slledrecht gedecoreerd. De 29ste Kaagiveek. Ka- therine Dunham en haar dansgroep. De wereld van week tot week. Tour de France 5e t.m. 10 etappe. „Do. minion Day" in Londen. Sportvliegtuig met laatste verbetering. Laboratorium proeven met 15 millioen volt. Speedway motor met racket-aandrijving. Eucha ristisch Congres in Nantes. Japanse krijgsgevangenen terug in hun land Vlootmanoeuvres van de West-Europi- se mogendheden. FEUILLETON 10.) ITortense onderbrak haar verhaal, wees naar een der oude schilderijen en zei: Dat is Maxime Mayenne. Het schil derij werd gemaakt, toen hij al ouder was. De gouverneur keek haar verbaasd aan: Toen hij ouder was? Hij werd dus niet gedood? De oude dame scheen de vraag nil te horen en ging voort: Het was op een avond, kort 11a cle Parijse bloedbruiloft, die beruchte Bai- tholomeusnacht van 1572, toen duizen den Hugonoten werden vermoord. Treu rig en verlaten zat dt oude graaf met zjjn twee dochters in zijn huisje hij Reims. Buiten trokken de herfstnevelen in slierten door de wijngaarden. Alleen het vuur in de haard verspreidde wat licht. Toen schrokken ze op door hoef getrappel, de oude graaf stond op en met een uitdrukking van wilde vastbera denheid op zijn gezicht nam hij een pistool uit een lade en borg dat in zijn zak. Toen hij de deur op een kier haJ geopend, zag hij buiten een man in een zwarte jas, die van zijn paard sprong. Hortense Mayenne zweeg een ogen blik, alsof ze haar gedachten moest or denen. De ruiter, vertelde ze toen verder, nam zijn hoed af en zei: Bent u de graaf van Mayenne? en toen de zo aange sprokene knikte en zijn late gast vol verwachting aankeek, maakte deze een hoffelijke buiging en zei: Een medede ling over uw zoon Maxime, graaf. De meisjes schudden echter treurig 't hoofd en 'antwoordde: Mijn zoon Maxima is dood. .Maar de man met de zwarte jas zei: Neen, hij leeft! Ik heb hem gezien. Ik breng u zijn groeten en uit zijn naam kom ik 11 zeggen, dat het bericht van zijn dood onjuist is. Uw zoon is naar Duitsland gevlucht, Men heeft hem waarschijnlijk verwisseld met iemand anders! En hij haalde uit zijn wjjde jas liet bewuste doosje, het oude familiestuk dat Maxime Mayenne aan de brenger van zijn groeten als bewijs voor zijn ge loofwaardigheid had meegegeven. De gouverneur kuchte. Zulke gevallen komen in onrustige tijden wel meer voor merkte hij op. Ziet u, bromde Mayenne, naar het leek een beetje spottend, hoe juist het was toen ik u naar bed wilde sturen, excellentie? Alstublieft, riep Hortense, wilt 11 mij nu laten uitsprekeh? Eén vrouw te gen drie mannen, daar kan ik niet te gen op. Maar u spreekt immers al aan één stuk door, grootmoeder, zei Friedrieh glimlachend. Hortense Mayenne wierp hem een verwijtende blik toe. Nu komt pas de merkwaardigheid! riep zij uit. U zult dat eerst niet kunnen zien, excellent! 1! Luistert u goed. Toen de vreemde die de goede bodschap had gebracht en die als bewijs het doosje had laten zien, het huis wilde veriaten, vroeg de graaf naar zijn naam. De Olamecy, antwoordde de man kort en verdween in de nacht. De familie heeft hem nooit meer gezien. En Maxime Mayenne, die jonge, doodgewaande man? vroeg de gouver neur. H'j was dus naar Duitsland ge vlucht, nietwaar? Ja, excellentie, u hebt goed geluis terd. De degen die hij later, toen in Prui sen de Groote Keurvorst regeerde, aan zjjn zoon vermaakte, hangt nu bij ons in Fort Colign.v. Daar aan de muur, rechts naast de inganag. De gouverneur volgde met de ogen haar uitigestrekte arm en knikte. Deze zoon, zette Hortense haar ver haal voort, diende onder de Grooten Keurvorst, die voor alle Hugenoten een warm hart had, in het Pruisische leger Sinds die tijd werd het in onze familie gebruikelijk om steeds de oudste zoon naar de Groote Keurvorst, Friedrieh Wilhelm te noemen. De Mayennes ble ven in Pruisen en vochten ook tegen Napoleon. Eén van hen was een vriend van baron von Dörnberg met wien hij in Lübeck werd gevangengenomen en in Westfaalse dienst trad, om in 1809 aan de helaas mislukte opstand tegen de Na poleontische heerschappij deel te nemen. Het gelukte hem naar Bohemen te ont- U kunt nog net met do laatste trein mee! De Bonte Witte Kruis Trein maakt morgenavond zijn laatste rit- Snip en Snap, Bing Crosby, de Rhythmisohe Ei- landers, guitaristen, artisten, enfin, een bont gezelschap maakt de reis mee en by deze (en elders, zie adv.) nodigen zij heel Texel en in het bijzonder de bad gasten uit in te stappen. Een leuke rit, door gevarieerd terrein, verrassende taferelen en aan het slot uitstappen m het Rijk van Koning Bal. Vorige keet- was het bal zeer geanimeerd en ditmaal zal men zich ook weer best kunnen amu seren in „Casino" te Den Burg. Het ba- ti» saldo zal worden gevoegd by het D„ drag, dat nodig is voor de bouw van 11 Consultatiebureau en een Badhuis, waaraan op dit eiland zo'n grote De- hoefte bestaat. ENGELS M.O. A. De heer F. Seidel, leeraar aan de Ulo school alhier, behaalde Dinsdag te Am sterdam de acte Engels M. O. A. PRACHTIG RESULTAAT. Van de 23 leerlingen der Ulo-school, die dit jcar examen aflegden, behaalden er 22 het diploma, 16 diploma A en 6 di ploma B. Er hebben zich 55 nieuwe leerlingen gemeld. VAN EN NAAR TEXEL. Hier volgt de zomerdienst van de N.V. TBSO (Texeis Eigen Stoombootonder neming): Van Texel: 5,20 W; 6,15; 7,45 W; 9,302 9,60W; 11,45; 14.40W; 15.40Z; 15.50W; 17.45W; 17,502. Van Den Helder; 6.30W; 8.25Z; 8.30W; 10.20W; 10,302; 12.10W; 13,—W; 13.10Z 16.20W; 16.40Z; 17.30W; 19,—Z; 19.30W. AUTOBUSDIENSTEN TESO. De Koog Den Burg: 7,—; 8,30; 9,10W; 9,302; 10,20; 11.10; 12.15; 13;46; 14.30; 15,—; 15,30; 16,10; 17,10; 18,—; 18.30; 19.30; 21,—; 23,15. Den BurgDe Koog: 6,40; 8,—; 8,50; 10,—; 10,45; 12.—; 13.15; 14.—; 15.—; 15,45; 16,46; 17,25; 18.—; 19.—; 20,30; 23,—. Sinds jaren worden te Utrecht tijdens de Najaarsbeurs, waaraan gelijk bekend een omvangrijke Agrarische Afdeling Is verbonden, een nationale vee- en paar- dententoonstelling en eoncours-hippique georganiseerd, waarvan het laatste zelfs internationale bekendheid heeft verwot- ven. Deze festiviteiten zullen ook dit jaar plaats hebben en wel op Woensdag 7 en Donderdag 8 Sept. a.s. Het pro gramma voor deze dagen ziet er zeer aantrekkelijk uit. Woensdag 7 Sept. om 9 uur beginnen de festiviteiten met een nationale de monstratie van het Ned. Warmbloe-d- paard, welke wordt georganiseerd door de beide stamboeken, onder auspiciën van de Bond van Ned. Warmbloedfokkz- rjj. Hier zullen 18 hengsten van 3-10 jaar en 36 merries van 3-4 jaar van het Groningse en Gelderse type, ingeschre ven in het Noord-Ned. Warmbloedpaar- denslamboek (N.W.P.) en de Ver. tot Bevordering v.h. Landbouwpaardentuig- fokken .r. Nederland (V.L.N.) in de keu- ringsbaan verschijnen. Aan de 4 kampi oenen van de keuring zal door de Burge. meester een door het gemeentebestuur aan te bieden kampioensprijs worden uitgereikt. Nationale kampioenschappen. Het coneours-hippique, dat '3 middags zal worden gehouden, belooft zeer inte ressant te worden aangezien de Kon. Ned. Federatie van Landelijks Rijver, heeft besloten hier haar kampioenschap van Nederland te verrijden. De hoofd prijs zal bestaan uit een fraai, in hout uitgevoerd ruiterbeeld, dat wordt aange boden door de Utrechtse veetentoonstel ling en coneours-hippique vereniging Voorts zal een interprovinciaal spring concours worden gehouden, waarvoor de V.L.N. do ereprijs heeft ter beschikking gesteld, terwijl evenmin de een- en twee spannen voor de landbouw, en concours wagens op het veld zullen ontbreken. Het geheel zal worden opgeluisterd door vrolijke muziek vau de Meikcentrale Harmonie te Utrecht. Grote parade. Aan het einde van de middag zal een grote parade van alle deelnemende lan delijke ruiters waarschijnlijk enige honderden worden gehouden, waarbij 't Trompettercorps van bovengenoemde Federatie de slotfanfare zal blazen. Donderdagmorgen 8 Sept. zal in de veelial aan de Croeselaan een vee-ex- portveikooptentoonstelling worden geliou den, waar diverse soorten tbc-vrij ge- bruiks- en handelsvee zullen kunnen worden bewonderd. Tegelijkertijd zullen op een ander deel van het terrein mest en slachtvee, alsmede fok- en handels paarden worden tentoongesteld. Centra le keuringen, te houden door het Neci. Hackney Stamboek, de Ned. Arabieren Club en het Ned. Shetland Pony Stam boek zullen hieraan een bijzonder ca chet geven. De vee- en paardendagen zullen wor den besloten niet een groot nationaal coneours-hippique, waaraan de besie concours- en springpaarden van Neder land zullen deelnemen. Tijdens dit con cours zal o.m. het kampioenschap van Nederland voor tuigpaarden worden ver. reden. De twee druk beizqtte dagen, die zon der twijfel ook voor de export van paar den en vee van grote betekenis zull°n zijn, zullen de liefhebbers dus zeer veel bieden, zodat een bezoek aan Utrecht bij voorbaat geslaagd zal kunnen worden genoemd, temeer, daar men tevens een kijkje zal kunnen nemen op de interes sante Agrarische Afd. van de Najaars beurs. Ons .Gouden Boltje" is zo mooi. Vooral in lente en zomertooi. Daar is je mooie brede strand, Ie duin' met roosjes soms beplant, En dan je weeld'rige gewas Veel bloemen langs der wegen gras. De Muy, Mient, Schorren en de Bol, Je broedterreinen, overvol. Wereldberoemd rijk vogeloord, Daar wil men toeven en ongestoord Het vogelleven na bespied, In hun recht vorstelijk gebied! Ie „tuunwaols" om een groene wei, Met schapen, koeien op een rij Gemolken worden door de boer. Die vriend'lijk groet, gebruind en stoer. Ie hooiwagens, zo zwaar belaan, Getrokken door twee paarden saam. Die d' geurige goudberg, heel secuur. Vervoeren naar de grote schuur. Deez' beelden mist men in de stad! Waar 't jachtig leven zo almat Hier ademt alles rust en vree. Gastvrijheid heerst in hol en stee. Zo zeldzaam mooi je heid' en mos, 't Geurend groene dennenbos, Te dolen langs de donk're stammen. Waar 't groen en bruin van kleuren vlammen. De Fonteinsnol, zo vaak beste gen, D' uitkijktoren, hoog gelegen, G' aanschouwt een schitt'rend talereel Van duin en den en 't land'lijk deel Met 't wollig vee of 't korengoud, Met schapenwollen, eeuwenoud. Veel kronkelwegen, wijd en zijd. Waar boerderijen staan verspreid. En in het wazig ver verschiet, Liggen je dorpjes favoriet, Met kleine torentjes apart. Stal je van menigeen het hart. Bondom je zingt de zil'vren zee, Daar waar je vissers zijn tevrêe. En woedt een dreigende orkaan. Je redders vallen op hem aan.' Ontworstelen de zee haar prooi, Ook daarin zijt ge groots en mooi. Behoede u God die 't wel en wee Leidt van de Parel der Waddenzee! EEN TEXELAABSTEB. komen, vanwaar hij later naar Prutsen wist terug te keren. Al die tijd had zijn vrouw, die met haar kleine zoon op een landgoed in Brandenburg zat, niets van hem gehoord. Na de veldslag aan de KatzJbach ontving zij het treurige be richt, dat hij gesneuveld was. Het laat ste wat zij over hem hoorde was, dat hij het door zijn oude soldatenbloed to! overste en regimentscommandant had gebracht. 2e pauseerde even voor dat ze plech tig verder ging. Op een avond, toen ze eenzaam in haar kamer zat, diende de huisknecht 'n heer aan, die zo juist het landgoed was opgereden, en haar te spreken vroeg. De vreemde, een jonge, grote man boog voor haar en zei: Madame, schrikt u niet, maar ik heb een verrassende tij ding voor u! Hij liet zijn 3tem dalen. Een mededeling van uw echtgenoot. De gouverneur ontsnapte een uitroep van verbazing. Dezelfde gebeurtenis herhaalde zich nog een3 in uw familie? vroeg hij. 2o is het. Toen de gravin toonloos had geantwoord dat haar man in de veldslag aan de Katobach was gevallen, verklaarde de officier, dat deze medede ling gelukkig op een misverstand be rustte. Haar echtgenoot was zwaar ge wond door de nog met Napoleon verbon den Saksers gevangen genomen en in 'n hospitaal in Saksen opgenomen. Lange tijd was hij buiten bewustzijn geweest, maar nu was hij volkomen hersteld en hoewel met tussenpozen reizend, omdat hij nogal verzwakt was, toch op weg naar huis. Als bewijs, dat hij werkelijk van de doodgewaande kwam, bracht hij het oude erfstuk mee, de gouden doos. En toen hij afscheid nam noemde hij op verzoek van de gravin zijn naam. Hij heette Clamecy. De gouverneur, geboeid dor het ver haal, sprong op. Wat! riep hij, zelfs de boodschapper dro9g dezelfde naam als de eerste keer. Nietwaar? zei Hortense Mayenne, 't verhaal maakt op iedereen die het hoort, indruk. 2ij zweeg. Langzaam stierven haar laatste woorden, die ze op eigenaardige zingende toon had gezegd, in de grote, niet in alle hoeken verlichte ruimte, iveg. Iedereen zweeg thans. De gouver neur staarde voor zich uit, Richard Mayenne liep op en neer, de handen op zijn rug. Ten slotte was het Friedrieh, die de stilte verbrak met de woorden: 2o, grootmama, nu is het genoeg. Anders wordt het huis nog een spook huis! Richard Mayenne bleef staan en glim lachte. De gouverneur kuste de hand van Hortense. 2e moest toch ook wel lachen. Toen zei ze tegen haar zoon: Je vader, Richard, was altijd al een man, die geen geduld had als er een ernstig gesprek werd gevoerd. (Wordt vervolgd).

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 4