FRIEDRICH'S AVONTUUR Wouderlijke ontdekkingen op n klein eiland door Wim van der Laan Mond- en Klauwzeer Heeft U ai loten van het „Witte Kruis"? Vervolg Gemeenteraad Bramnretje Flapoor en z'n vrienden EEN HANDIG VACANT!E-ENSEM8LE 'Het was wonderlijk toen ik op dat kleine eiland was om een beetje bruin te worden in de zon en oin uren langs de zee te lopen, zonder een mens tegen 'e komen; hel was wonderlijk te ontdekken, dat aan de ronde tafel in de gelagkamer van het café het gesprek alleen maar ging om dingen die geen aanraking heli- ben met de actus' zelfs niet met de actualiteit van dit eiland. Over de gemeenteraadsverkiezing werd geen woord gerept, maar wel ging het gesprek over het eer en de staud van de gewassen. Men sprak over de visvangst en over een moeilijke redding van jaren her. Over de politiek werd niet gerept, maar wel over de lucht, die regen voorspelde. Er lag een krant mid den op die grote gladgeboende tafel: de enige band tussen het eiland en de rest van het land, een krant die een paar uu- geleden met de boot van de overkant was meegekomen. Daar moest 't nieuws van de dag in staan, alles wat in de we reld was geschied. Maar niemand dacht er aan haar op te nemen en open te vou wen en toen ik dat dan voor het slapen gaan deed, was ik de eerste. Fr stond ook wel een radio op het buffet, doch zij zweeg en bleef zwijgen. Geen mens die er naar taalde een knop om te draaien. De heren met de wit-lin- nen petten proefden bedachtzaam van- hun glaasje en spraken even bedacht zaam over allerlei dingen, die geen en kele aanraking hadden met deze dag zelf. Ik had mij dus vergist, toen ik dacht, dat juist op eer. eiland de mensen we! honger zouden n naar de grote we reld rondom, da» ay zich daarvan afge sloten zouden gevoelen en alles in het werk zouden stellen om het contact met het vasteland teweeg te brengen en te blijven vasthouden. NIW1N-RIMBOEKISTEN-A CTIE GROOT SUCCES. De Rimboekisten-actie van de Niwin, die nu ten einde is, is een groot succes geworden. De Nederlanders ui het bui tenland namen 33 kisten voor hun reke ning. Vele grote bedrijven schonken éón of meerdere kisten aan onze militairen overzee. De beste resultaten werden evenwel behaald door de plaatselijke Ni- win-eomité's. In totaal werden reeds meer dun 500 kisten naar onze mannen overzee verzonden terwijl de Dienst Welzajnsverzorging in Batavia die de verdeling van deze kisten regelt, reeds meerdere van deze kisten heeft uitge reikt aan buitenposten. Dezer dagen werd zelfs boven de post Boenboelan door de militaire Luchtvaart in Indone sië een kist per parachute uitgeworpen, omdat deze post via de begane grond zeer moeilijk te bereiken is. FEUILLETON 11.) Ze lachten allemaal en Richard Mayenne streek over liet witte haar van zijn moeder. Toen kwam de huisknecht Jim de ha! binnen. Aohter hem aan lie pen twee negers, die een grote mand droegen, met hout gevuld. Ou handige wijze maakten zij binnen enkele minu ten het vuur in de open haard aan. Ver volgens opende de huisknecht de deur van de hal, die hij vroeger op de avond had gesloten. Geweldig, zei Friedrich, lieve grootmoeder, het spookt hier nu heus. Voor de deur stonden de twintig of dertig huisnegers. Ze hadden allemaal hun beste kleren aan, bloemen in do hand en gezichten, waarop zich een zo- kere plechtigheid aftekende, vermengd met bezorgdheid, hoe hun blanke mees ters dit plotseling, nachtelijk verschij nen wel zouden opnemen. Maar wat willen jullie eigenlijk? riep Richard Mammie, toen bij een beetje van zijn verbazing was bekomen. De oudste der negers kwam naar vo ren en zei: Mijnheer kijk eens naar de klok. Nog steeds niet begrijpend, draaiden ze zich om en keken naar de oude klok. Op dat ogenblik wisten ze wat, de negers wilden. De klok begon te slaan: het middernachtelijk uur. Het waren overigens in het geheel geen benepen mannen die er zaten. Juist allemaal mensen, die de gehele wereld hadden bevaren. In hun ogen was de wijdheid van de wereld, in hun hart de herinnering aan verre, vreemde landen. Maar zij spraken over de stand van de vis en van het wild en dat de zee wat roerig was geweest en er misschien on weer op komst was. Ge voelt u eenzaam en ook een beetje dom. Ge bemerkt plotseling, dat er men sen zijn, die er niet aan denken' zich druk te maken over wat voor u zelf van grote betekenis is. En ge gaat er aan twijfelen of ge het mensenleven wel goed begrepen hebt, al die jaren, dat ge u er, naar uw wijze, druk om hebt ge maakt. En of het eiland eigenlijk wel zo klein is ais ge gedacht hebt. Misschien is het eindeloos groot, omdat het door de wijd heid van zee en hemel wordt beheers;. Een stukje oneindigheid. Wie daarmee verkeren bemerken de tijdelijkheid niet eens. TE LEVEREN EIEREN. De Prov. Voedselcommissaris voor N.- Holland deelt mede, dat het aantal ie leveren eieren voor export in de peri ode 31 Juli-27 Aug. '49 is vastgesteld op 3 stuks per kip. De inlegvellen met ze gels dienen vóór 20 Aug. a.s. bij de P.B. H. te worden ingeleverd. Ze stonden op en toen de laatste slag verstomde, omarmde grootmoeder haar kleinzoon Friedrich om hem geluk te wensen met zijn dertigste levensjaar, dat zo juist was aangebroken. Zijn vader deed hetzelfde. De gouverneur schudde hem hartelijk de hand. De huisknecht draaide al de lichten in de hal op en twee negers brachten champagne binnen, die uit oude tijden nog in de kelder lag. De negers huilden ontroerd, toen de grootmoeder haar kleinzoon omarmde. Toen kwamen ze dichterbij, want nu was het grote ogen blik aangebroken, dat de „jonge blanke meester" zijn cadeaux moest bewonde ren. In het midden van de tot op dat ogen blik met een wit laken bedekte tafel, om geven door zilveren toiletartikelen, een rijzweep met gouden knop, een klein zadel, boeken en sigarenkisten, stond een taart, waarin met prachtig gekrulde cijfers liet getal „30" was verwerkt, het meesterstuk van de zwarte Kok. Tussen die kostbare geschenken lagen eigen aardige en grappige cadeaux. Een groot glas met het opschrift „Wel bekome het u", een electrische aansteker, die zo werkte, dat men met de rode tong van de neger, waarin de aansteker was ver werkt, een sigaar kon aansteken, om kort te gaan, allemaal cadeaux van het personeel, dat van felle en bonte kleu ren hield, een voorliefde de man in de staat Louisiana, waarin de farm lag, veelvuldig aantreft. De enting tegen mond- en klauwzeer wordt uitgevoerd met het zgn. mond- en klauwzeer-vaecin. dat is een verzwakte mond- en klauwzeerentstof. Door de runderen (ook schapen, var kens en geiten) met een bepaalde hoe veelheid van dit vaccin in te spuiteu, proberen wij deze dieren in zeer lichte graad mond- en klauwzeer te bezorgen en wel in zo lichte mate, dat het gezonde lichaam daarop afdoende reageert en de dieren niet zichtbaar ziek worden, maar wel een zekere weerstand immuni teit) verwerven tegen een eventueel la tere besmetting met mond- en klauw- zeersmetstof in de vrije natuur, op de markt, in de stal of waar dan ook. Wij dienen daarbij rekening te houden met het feit, dat de weerstand of immuniteit pas 14 dagen na de enting op volle sterkte werkt. Om die reden is het ook niet raadzaam, om af te wachten tot men mond- en klauwzeer onder zijn vee heeft en dan pas te laten enten.. Want als zo'n mond- en klauwzeeruitbraak eens wat stormachtig verloopt, kan het best gebeuren, dat er in die 14 dagen na de dag van enten nog meerdere ziekte gevallen optreden, omdat de door de en ting opgewekte immuniteit nog niet vol ledig is. In het algemeen is het zo dat runde ren, geënt met mond- en klauwzeervuc- cin, practiseh gesproken minstens zeven maanden onvatbaar zijn geworden voor mond- en klauwzeer. Zijn er dan geen uitzonderingen? Inderdaad, deze zijn °r. Was het nu maar zo, dat er één be paalde onveranderlijke mond- en klauw- zeerverwekker was, dan zou het niet zo moeilijk zijn. Maar wij kennen meerdere stammen van mond en klauwzeersmet- stof en de verschillende stammen geven ook verschillende verschijnselen. Zij ko men soms afzonderlijk, soms gelijktijdig voor en in eenzelfde seizoen kan dit va riëren. En nu voelt u de moeilijkheid al wel, want onze entstof, het mond. en klauwzeer-vaccin, dient daar op afge steld te zijn. Hebben wij vnl. met de A- stam te maken, dan moet er in de entstof ook naai- verhouding veel van de A-stam verwerkt worden. Komt plotseling de O- SLEUTELBEEN GEBROKEN. Het 3-jarig dchtertje Margriet van d.j familie Afman, maakte te De Koog zo'n ernstige val, dat het een sleutelbeen brak Terwijl Friedrich alle cadeaux bekeek begonnen de negers zelfs te zingen met hun zachte stemmen. Ze besloten bun voordracht met het voor hen niet ge makkelijke lied „He is a jolly good fel low!" Een aardige kerel! Toen nam Richard Mayenne zijn zoorr bij de arm en zei: Je hebt nog iets over het hoofd gezien, Friedrich. Hij wees naar een pakje, dat zorgvuldig in zijde papier verpakt en met een gouden touwtje omwikkeld was. Het werd hier vanmiddag voor je afgegeven, glimlachte hij. Van Isabella d' Argusson. Ik heb haar vanmorgen gezien on gezegd, dat je vandaag al zou komen. Friedrich maakte het touwtje los en begon het cadeau uit te pakken. Het woog zwaar op zijn hand. Opeens richt te hij een verbaasde blik op zijn vader. Richard Mayenne keek naar het cadeau, dat. Friedrich in zijn hand hield en nu geheel onverpakt voor hem lag. Hij werd bleek en boog zich er haastig naar toe. Friedrich zag hoe zijn grootmoeder in een stoel neerviel en de generaal be langstellend naar zijn hand keek. Toen hoorde hij de schelle, bevende stem van zijn grootmoeder en de diepe, aarzelende van zijn vader. Hortense Mayenne zei: Dat is Lydia's doosje! Zijn vader merkte op: Geen twijfel mogelijk. Het is de gouden doos, ons erfstuk, dat Lydia meenam, toen ze voor goed het huis verliet. Ernstig legde Friedrich het doosje op Onder een Raad van 13 leden zijn licht mutaties te wachten. Zo behoorden als leden tot u bij de aanvang de heren van Dommelen, wethouder, Drijver eu Van Heeringen, elk wegens te respecte ren motieven uitgetreden. Ook de samen werking met deze heren wordt in dank vermeld. Hun plaatsen zijn resp. inge nomen door de heren Dros, Vlaming eu Van der Vis, die hun werk in dezelfde geest voortzetten. De gemeentesecretaris, ofschoon geen lid van de Raad, neemt daarin door zijn administratieve voorbereiding der stuk ken, toch een voorname plaats in. Gedu rende uw zittingsperiode overleed onz eerbiedwaardige secretaris, de heer Jon ker, en werd zijn plaats ingenomen door de heer Beemsterboer, die zich evenals zijn ervaren voorganger met volle liefde aan zijn belangrijke taak xvijdt. Ik besluit, mijne heren, met de wens, dat, voorzoveel u met 6 Sept. a.s. in deze vergaderzaal terugkeert, wederom uw beste krachten zal geven aan het ge- meenteoelang, en, voorzover u niet in de nieuwe Raad zult zitten, dat het u eu de uwen in uw verdere leven goed moge gaan. Hierna was het woord aan dhr M. Bakker, die evenals de heren A. Backer, P. Maming en P. van Heerwaardon geen zitting meer zal hebben in de nieu we raad. Dhr Bakker zei ongeveer het volgende: Toen ik 3 jaar geleden voor 'l eerst op dit kussen plaats nam, werd ge zegd, dat het goed is om in gemeentelij ke aangelegenheden te handelen naar de stam meer naar voren, dan dient liet S. V.O.I. (Staats Veeartsenijkundig Ondu- zoekings Instituut) te Amsterdam daar rekening mee te houden en de O-stam te vermeerderen in het te bereiden mond en klauwzeer-vaccin. Bovendien moet men altijd bedenken, dat men met levend materiaal werkt eu dan is 2x2 in plaats van 4 zoals in de wiskunde, wel eens 5 en ook wel eens 3. Het werken met levend materiaal maakt het allemaal zoveel moeilijker. Wanneer er na het enten tegen mond en klauwzeer bij de behandelde run deren helemaal geen zichtbare reactie optreedt, vindt men dat aan het S.V.O.I. prachtig en de veehouders vinden dit gewoon, omdat het. eigenlijk biina altijd zo verloopt. Treden er na het en ten lichte verschijnselen van mond- en klauwzeer op (en de verschijnselen be perken zich als regel tot enkele blaren in de mond en op de tepels), dan zegt men aan hot S.V.O.I. dat dit heel nor maal is en dat is inderdaad ook zo, maar de veehouder vindt het niet normaal cn klaagt er over bii zijn dierenarts. Er komen dus en dat is wetenschappe lijk volkomen begrijpelijk en verklaar baar, wel eens afwijkingen voor, afwij kingen welke teleurstellend zijn voor de betrokken veehouder. Op dc vingers getikt. Zo mochten wij enkele weken geleden een brief ontvangen van de veehoud.w Sloothaak, die ons „op de vingers tikt' naar aanleiding van het feit, dat wij de veehouders in krantenberichten hadden opgewekt, toch vooral hun vee voorbe hoedend te laaten inspuiten tegen mond en klauwzeer. Bij Sloothaak brak er plm. 3 weken na liet enten bij de geënte koeien mond- er. klauwzeer uit (niet aan de klauwen). Door het SVOI is een uitvoerig onder zoek ingesteld en men bleek in dit geval met de O-stam te maken te hebben, ter wijl de O-stam voordien in lang niet zo hevige mate was voorgekomen. Na tuurlijk heeft men toen de entstof ook weer meer op de O-stam afgesteld. Uit dit geval blijkt ook wel, hoe ui terst belangrijk of het voor het SVOI s om tijdig met „verrassingen" als bij Sloothaak.in kennis te worden gesteld. Er zijn in ons land nog enkele van de ze gevallen bekend, maar het zijn uit zonderingen en deze uitzondering m doen niets af aan de onschatbare waarde van de enting tegen mond- en klauw zeer. Millioenen zijn er bespaard door tijdige enting. Was deze bijna volmaakt" enting ->r niet geweest, dan zou 1948 een rampjaar zijn geworden voor onze veehouders. Daar zal toch wel niemand aan twijfelen. D. REMPT, Dir. Prov. Gezondh. Dienst v. Dieren. tafel. Als door een waas nam hij het ge hele tafereel in zich op, de ruime hal, hel verlicht, boeken, schilderijen, wa pens aan de muren, een sterrenbeeld door een hoog raam, de gouverneur, die er verschrikt en zwijgend bij stond. Fluisterend verlieten de negers de hal. Slechts twee bleven achter om on der Jim's toezicht nieuwe houtblokken bij liet vuur te stapelen en enkele er op te leggen. Het vuur laaide ineens weer op. HOOFDSTUK VI. Friedrich bekeek de doos. Ze was van zuiver goud, in alle vier hoeken schitter de een brillant en op het schuifdeksel fraai en voornaam, met oude goudsmids techniek gewrocht, prijkte de Franse lelie. Bijna smartelijk constateerde Frie drich thans het feit, dat een blad aan een der lelies ontbrak. Het was een be wijs te meer, dat het werkelijk Lydia's doos was, want dit blad was al afgebro ken geweest, toen ze het doosje had ge ërfd. Terwijl hij nog probeerde orde in zijn gedachten te brengen, stond Hor tense Mayenne voor hem, omarmde hem en zei: Dit is het eerste spoor van Ly- diai Deze doos zal ons haar terugbren gen. Begrijpen jullie nu het. belang van onze familiegeschiedenis? Ze liep naar de tafel, nam het doosje op en kuste het. De gouverneur had zich afzijdig gehouden, hij was in een stoel woorden van Vondel, die betoogde, dat als gemeentezaken 'n mens roepen, hij deze moet aanpakken alsof het zijn ei gen zaken betrof. Wanneer men door eigen zaken te veel in beslag wordt ge nomen gunt men zich soms geen vo.- doende tijd voor andere kwesties. Ik heb inderdaad ondervonden, dat het niet zo eenvoudig is om altijd het algemeen belang te dienen als het je eigen belang was, want mijn bedrijf eist mij ten volle op en bovendien is bet mjj moeilijk ge bleken als zakenman gelijktijdig de ge meentebelangen te behartigen. Dan kun je in een moeilijke positie komen. Voor ik afscheid neem zeg ik harte lijk dank voor wat ik hier heb mogen er varen. Zelden is hier een onvertogen woord gevallen. Toen ik benoemd werd was ik een van de jongste leden. Ik heb van de ouderen veel geleerd. Het deed mij goed, dat de gemeentebelangen in 'n prettige sfeer werden behandeld, want als de zaken op de spits gedreven wor den, kan er nooit een goed resultaat wor den bereikt. Partijbelangen en persoon lijke belangen moeten ter-zijde worden gesteld. Gedachtig aan de woorden van de voonz., merkte dhr Bakker op, dat h >t woningprobleem inderdaad de grootste aandacht behoeft. Hij hoopte, dat het nieuwe college in staat zou zijn het wo ningprobleem op te lossen en hoopte, dat ook de waterleidiiigplannen binnen af- zienbare tijd verwezenlijkt zouden kun nen worden. De electriciteitsvoorziening besprekende, hoopte dhr Bakker, dat de ernstige bezwaren aan de uitbreiding verbonden, van lieverlede opgeheven kunnen worden. Dhr P. van Heerwaarden dankte dc voorz. voor de hartelijke woorden. Ook 'de heren raadsleden dankte hij voor de prettige samenwerking. Hij hoopte dat de nieuwe raad veel en nuttig werk zou mogen doen tol heil van de Texelse Volksgemeenschap. Dhr Vlaming zag zich voor een kaal weidje geplaatst. Ook hij bedankte voor de amicale samenwerking. „Ik kan my nog goed herinneren, dat ik hier voor- het eerst als raadslid binnentrad. Ik zag er wel wat tegen op, want ik stelde mij voor, dat het hier altijd een en al ge wichtigheid zou zijn, maar het is mij bjj- zonder meegevallen Ik zie, dat de Texel se belangen door de gezonde sfeer zeer juist worden gediend. Ik hoop, dat de nieuwe raad met dezelfde toewijding zal mogen voortgaan. Het doet mij een ge noegen te hebben bemerkt, Jat de raad voelt welk een grote verantwoordelijk heid hij draagt jegens de gemeenschap ■Dhr A. Backer dankte de voorz. voor de vriendelijke woorden en de heren raadsleden en B. en W. voor de prettige samenwerking. Hij had nog graag mede gewerkt aan de totstandkoming van een waterleiding want naast de electricateits. voorziening is de waterleiding vangroot belang. Mode met het oog op het vreem delingenverkeer. De gasten, zo vervolg de dhr" Backer terecht, mogen het primi tieve leven voor één keer aardig vinden, op de duur bevalt het hun toch niet.. Hij vestigde even de aandacht op het ar tikeltje in de Texelse Crt., waarin dc noodzaak tot oprichting van een speel tuin, vooral voor Den Burg, werd be toogd. Ilij hoopte, dat B en W dit onder werp -zo 3poedig mogelijk in liet uitbrei dingsplan aan de orde zouden stellen, opdat de wens van de ouders in vervul ling zou gaan. Dhr Jac. Westdorp huldigde het door B cn W cn de raad verrichte werk. „Er is altijd heel wat critiek van de zijde dei- buitenstaanders, die zich dikwijls nier bewust zijn van de moeilijkheden, die overwonnen moeten worden. Vooral in een tijd als deze, kort na een vijf jaar- durende oorlog. Mede gezien het werk, dat de regering tot stand heeft gebraclu, mogen wij in dit verband opmerken, dat B en W met medew-erking van V raad blijk heeft gegeven van vooruit strevendheid. Met genoegen en tevre denheid kan op hetgeen verricht is, wor den terugzien". Spr. hoopte, dat het college en de raad zo zouden voortgaan. Met blijdschap zag hij op het verloop der zaken terug en hij zei, dat de Texel se gemoedelijkheid hem anders van nature zijnde had getroffen. Nadat dhr Hin allen nog voor de pret tige samenwerking had bedankt, sloot de voorz. omstreeks negen uur deze ver gadering. gaan zitten en rookte een sigaret. Plot seling wierp hij echter zijn sigaret in 'n asbakje, sprong op, sloeg de kraag van zijn jas op, liep haastig op Richard toe, greep hem bij -zijn schouders en zei: Maar dat is tochik moet bekennen, dat ik mij voor het eerst in mijn leven bang en ongerust voel. Toen. alsof hij zich schaamde voor zijn gevoelens zo te hebben laten gaan, wendde hij zich af en staarde door het raam in de donkere naoht. Richard Mayenne, die met moeite zijn opgewondenheid kon verbergen, vroeg steeds weer hoe dit doosje wel in handen van Isabelle d' Argusson zou hebben kunnen komen. Toen Friednch zijn, schouders ophaalde, vroeg hij hem op de man af, of hij Isabelle ooit iets van het doosje, dat Lydia op haar vlucht had meegenomen, had verteld. Neen, nooit, antwoordde Friedrich Hortense herinnerde zich eveneens heel precies, dat ze er nooit iets van had verteld. Niemand had ooit met Isabelle d' Argussoon er over gesproken en Isa belle had nooit van haar kant het doosje ter sprake gebracht. We moeten direct vaststellen, hoe zij aan 't doosje is gekomen, zei Richard Mayenne. Van slapen kan nu toch geen sprake meer zijn, na al hetgeen er i3 gebeurd. Friedrich dacht na en zei: Het is al over twaalf. Isabelle woont Thans op haar buitenverblijf hier bij Fort Golignv nietwaar? (Wordt vervolgd.) door Th. Rotman (Nadruk verboden) 65. Juist toen de schilder en zijn kun stenaarstroep zioli gereedmaakten, om le vertrekken, ontdekten ze de bond van de waard. „Dat beest wil ik,ltopenl" ze. klodder. Nu, daar waren de anderen liet mee eens en Tom liep gauw weg om de waard te halen, die in bet vertrekje achter de gela-"nmer verdwenen was. Onderwijl knoot .denelik vriendschap met de hond aan. 86. De waard verscheen. Klodder be taalde voor het middagmaal en begon over aankoop van de hond te onderhan delen. Maar o wee, de waard wilde er 15 gulden voor hebben, en -zoveel bad de schilder niet. Ze moesten dus nog wat bijverdienen. En inderdaad, dat gelukte. Reeds de volgende dag hadden z-e zo veel opgehaald, dat Fok, de hond, ge kocht kon worden! Het is zomer en vacantietijd We nemen op reis liefst zo weinig mogelijk bagage mee. zodat we onze garderobe tot het allernoodzakelijkste zullen trachten te beoerken We zoeken het daarom in variaties van één toilet Een voorbeeld van een gpcrh'Vt znmer-ensem ble dat beslist voor de vacantiegafderohe on nysbaar is beelden we hierhii af Het bestaat •'it een rok met een daaraan bevestigd liifje Hat veert mouwen heeft doeb dearvoor in de rdaats van smalle schotiderbandiec is voor zien en uit een hünaecend los ia<Hp De rok van het ensemble is klokkend en heef* in het rug wedeelte drie banen, terwiil elk half vooroann uit twee klokkende banen hvstnat Tn de taille ts een strakke band opgestikt die juist oo de taillemaat wordt gehouden Ook lanvs de rech te bovenkant van het opgestikte liifie is zo'n band gestikt, die van dezelfde breedte is als de heide schouderbanden. Het iasje. dat een kort aangeknipt mouwtje heeft, is voorzien van een ruim klokkend r j schootje Het sluit met een viertal knopen mid- sluit. ^angs de hals is een puntkraagje aangebracht, dat vrij hoog Benodigd voor 92 errv bovenwijdte voor de jurk 3 m stof en voor het iasje 1 75 m. stof van 90 cm breedte Het geknipte patroon van dit model is onder nummer K 3329/14 verkriiebaar f 0 95 bii de administratie van ..Bella". Kromme Nieuwe rraeht 06 Utrecht Het is verkriigbaar voor 86. 92 en 100 cm. bovenw Het model is overgenomen uit ..Bella" het Nieuwe Modeblad.

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 4