Cjroen kwarts Jexelin het EcMofott Waarom gaan we met vacantie? /l/luqv(in Een halve eeuw vogelbescherming m „We willen weer eens wat anders" V acantiespreiding „Vergeet - hen - niet" Was Uw wo! veilig in 40 jaar Priester ZATERDAG 13 AUGUSTUS 1949 TEXELSE 62e JAARGANG No. 6348 COURANT Uitgivt v.h Fa. Langeveld Dc Rooy Boekhandel - Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenb. Postgiro 65 2 Abonnementsprijs f 2,45 per halfjaar Augustus, de hoogtfjmaand van het zomerseizoen, Zaterdag de hoogtijdag van de week. De gemiddelde vacantieganger blijft dit jaar aanmerkelijk korter op ons ei land in vergelijking met vorige Jaren. Het gevolg ls, dat er, vooral Zaterdags zo'n grote, stroom van vaeanticgangers naar en van ons eiland trekt, dat van een „normale" dienstregeling volgens het rooster geen sprake meer kan zijn. „Conducteur", roept een vacantiegan ger op do boot, ,,de trein wacht toch ze ker wel in Den Helder?" „Natuurlijk" is de opinie van een ander, „de bootver binding staat nu ook in het spoorboek je, het is allemaal één. dus wacht men op elkaar". „Als de trein niet wacht en het a> i leen van Heldersen moet hebben (Den Helder is na de oorlog toch een dode stad?) dan rijdt hij helemaal voor niets', meent een andere vacantieganger. Aan de conducteur de weinig benij denswaardige taak zich uit deze situatie te redden.... Hij doet dit op nu niet direct diplomatieke wijze: „U bent toch vacantieganger niet, dus u heeft toch de tijd?" is zijn antwoord tot de vaeantic gangers (historisch!). De bootbussen in Den Helder trach ten het verloren terrein in te halen, en vliegen gelijk straaljagers langs de ma jestueuze Hoofdgracht, en Kanaalweg, doch vaak echter tevergeefs. Na de com fortabele boottocht nemen we plaats in de overvdïïe treinen en onwillekeurig komt de gedachte bij ons op: Waarom gaan al die mensen met vacantie!? Immers, de jaarlijkse verpozing van éént twee of drie weken, die hoofd- en handarbeiders zich gunnen of die hun gegund wordt, is onverbrekelijk verbon- dei) 'met taferelen van hevig geïrriteerde pa's, die hnn opstandig kroost klappen om de oren toedienen. Of van kampeer ders met kolossale rugzakken welke te gen uw neuzen bonzen als een bij bokv training gemiste punching-ball. Ja, die kampeerders! Zij hebben zeer harige benen, spelen guitaar en mando line, doen treincoupé weergalmen van geluid en voeren van alles uit, behalve kamperen. De overvolle treinen vormen een groei zame voedingsbodem voor twisten. „Me neer, mug dat raampje dicht", vraagt 'n bleek gezinshoofd met. effen stem. De aangesprokene, zijn minachting kwalijk verhullend, trekt of draait het glas lang zaam omhoog. „Het is hier niet uit te houden", verklaart na 5 minuten een dikke juffrouw, die goed is voor ettelij ke calorieën. De man die op de tocht stond constateert dan kort daarop dit ie mand het raam weer geopend moet heb ben. „Mer.eer", vermaant hij met 'n stem, „ik heb pas 14 dagen ziek gelegen. Kan dat raam niet dicht?" „Meneer", is het antwoord van de klomp vlees geworden onwellevendheid. „van een beetje frisse lucht ga je niet dood!" Ach, die vacanties, begeleidingsver schijnsel van onze gemechani5»erde be schaving! Evenwel: de mensen gaan met vacan tie. Daar helpt niets aan. Ook gij, lezer, hoe honkvast ook, -hoe gehecht aan uw werk, hoe gewend aan de tredmolen van het dagelijks bestaan: op een zeker ogenblik bekruipt u aan uw met papie ren en kantoorboeken bedekt bureau dc lust u in het water te begeven, u op een zonnig terras te koesteren, u languit in de warme hei neer te werpen, af te da len in een duinpan of langs eindeloze fietspaden vooruit te trappen tuss°n blinkende zandheuvels, kortom iets te doen wat ge anders niet doet. Gij verlaat uw huis, gij gooit uw kleren van u af, gij verteert bespaarde gelden (als gü die hebt en anders verteert gü het niet-be- spaarde). A'ls gü uw domicilie hebt langs de kust zult gü de behoefte voelen ont waken het binnenland in te trekken en wanneer gü ergens in een polder, in het veen of tussen de 'hossen woont, be kruipt u een onweerstaanbaar verlangen naar door zeewater gedrenkte strand °u branding. Gü, die moppert als de lift niet werkt, waardoor gü twee etages moet klimmen, wilt nu torens bestijgen om over heuvelland-met-dennen uit te zien. Gy, die de wind verwenst, omdat hij u op de straathoek de hoed van h hoofd tilt, verlangt nu naar het geluid van klapperende zeilen in een flinke bries. Gij zijt, kortom, redeloos. Dat is de zucht naar vacantie. En gü beweegt hemel en aarde om nog een plaats te ZON. M4AN EN HOOG WATER. De zon komt 13 Aug. op om 5,21; onder om 8,08. Maan: 16 Aug. L.K 24 Aug. N.M. Hoog water ter rede van Texel: 13 Aug. en 12,08. 14 Aug. 0,26 en 12,37. 15 Aug. 0,53 en 1,05 16 Aug. 1,21 en 1,39 17 Aug. 1,56 en 2,21. 18 Aug. 2,38 en 3,14 19 Aug. 3,39 en 4,30. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water krijgen in een volgeboekt vacantieeen- trum, of gaat er op goed geluk maar heen.... en bezorgd dan ongewild de verantwoordelijke persoon hiervoor grij ze haren Hoe moeten we aan die volte in trei nen en hotels ontkomen? „Vacantie- spreiding", roept de A.N.V.V. De regen val in millimeters bedraagt immers gei de laatste, jaren in Juni 56, in Juli 70, in Aug 80 en in Sept. 68, In Juni schijnt de zon 214 uur, in Juli 204, en in Aug. slechts 193 uur. Viel dit jaar de zomer niet op Pasen en Pinksteren? Deze spreiding zou ook het gewone economisch verkeer belangrijk bevorde ren. Raakten door al die drukte de kran ten blijkbaar iets onmisbaars voor dc vacantiegangers op een Zaterdag in Juli niet op een dwaalspoor en kwam al dit geestelijk voedsel bestemd voor ge heel Texel, niet allemaal in De Koog? En om van de vorige week Zaterdag maar te zwijgen? De bussen Wilden blijkbaar graag voor het middernacht!- lijk uur op hun plaats van bestemming zijn en hadden zo'n haast, zodat de dor pen 'hun Zaterdagkrantje eerst Zondag morgen ontvingen, terwij] Oosterend nu nog steeds er óp wacht? En belopen we niet de kans dat de tij- delijk-importeerde kracht welke zitting houdt, achter het ene loketje dat ons postkantoor telt op een Maandagmorgen eens niet op tijd aanwezig is, doch in de vacantiegangersstroom ten onder is ge gaan? Maar laten we niet pessimistisch wor den, het zou in elk geval toch „we^r eens iets anders" zijn. 3. Een oude kous met dubbeltjes geldt wel eens als synVbool van zuinigheid. Maar er is een betere manier om te spa ren: zorgen, dat Uw wollen garderobe als nieuw blijft. Dit kan op een eenvoudige manier Niet wassen in gewone zeep, die wol doet krimpen, stug worden en slijten, maar in alkalivide Echfalon, waarin Uw wol als nieuw blijft. Dp meest kenmerkende eigenschap van de zonnebloem is, dat zjj, reeds vóór zy bloeit, haar knop wendt in de rich ting van de zon. Deze gtdachte moet het Comité Post zegelactie „Vergect-hen-niet" voor de geest hebben gestaan, toen liet de speci ale postzegels, die de PTT in de maan den Aug. en Sept. in de waarden van 5 et. (2+31, 10 et.. (6+4), 15 ct. (10+5) 40 ct. (30+10) verkrijgbaar stelt ten bate van genoemd Comité, gesierd zag met 't zonnébloem-entbleem. De drie organisa ties immers, die in dit Comité verenigd zijn - het Rode Kruis, de Niwin en de Stichting „Ndderland helpt Indië" die de opbrengst van de toeslag op deze postzegels gelükelyk zullen verdelen en ieder op eigen terrein aanwenden ter le niging ven leed, zowel in Nederland als vooral ook in Indonesië, willen niet an ders dan door eed gebogen hoofden op richten en naar de zon toekeren. Een onbegonnen werk, meent u? Misschien wèl. Maar het feit, dat er toch altüd leed, véél leed zelfs, in deze wereld zal blijven bestaan, kan cn mag geen red -n zün, dan ook maar v an elke poging af te zieri. Integendeel zelfs zonder te weten of de knop ooit in volle luister zal openbloeien, moet deze worden gewend in de richting van de zegenende zon! Maar om ook tot bloei te komen, heeft bij uistek de zonnebloem water, veel water zelfs, nodig. Evenzo hebben dc genoemde organisaties „geld als water" nodig om haar werk met 3ucees te kun nen bekronen. De Postzegelactie „Ver- geet-hen-niet" is nu hét middel voor ons allen, om dit water, zü het dan met druppels tegelijk, aan te dragen. Maar als büna 10 milloen Nederlan ders allemaal voor een paar druppels zorgen, in de vorm van enkele centen toeslag op de „Vergeethenniet"- postzegels, dan vormen die millioenen druppels met elkaar een brede straal. Laat daarom in de komende weken niemand aehtenblyven, want door aller hande leed en zorg gebogen cn ver schraalde levens rekenen ook op u! DE BENOEMING DIRECTIE RUST HUIS „IRENE". In de gemeenteraadsvergadering van vorige week werd het echtpaar M. van Doorn, W. van Doorn-Eikel uit Gorin- chem, benoemd tot directeur en directri ce van net Rusthuis „Irene". Thans deelt men ons mede, dat ge noemd echtpaar de benoeming niet aan vaard heeft. VERDRONKEN. Dinsdagmiddag is aan het Westerslag verdronken de 20-jarige mej. A. S. uit Amstelveen. Zü was als dienstbode met een dame op ons eiland te logeren. Diezelfde middag moest de badmee;- terL. v. Heenvaarden, te De Koog ook enkele dringende waarschuwingen late.i horen. Laat men op 't gereserveerde gedeel te van het strand te De Koog loeh voor al stipt de bevelen van de badmeester opvolgen en wees op de andere stukken strand van Texel, waar men op eigen ri sico zwemt, vooral voorzichtig. Mer brengt 't leven van anderen'ook in gevaar Mevr. de Wed. Bremer, Oosterend, de oudste vrouw van ons eiland werd deze week 91 jaar. WEER THUISGEKOMEN. De Cocksdorp Gisteren is de heer M. Reuvers weer thuisgekomen. Gedurende anderhalf jaar was hü opgenomen in 't Sanatorium „Zonnegloren" te Sosst. De heer R. is thans volkomen genezen. Een woord van grote dank aan doctoren en verplegend personeel is hier zeker op zün plaats. Onze felicitatie. K. ALK A LI VRIJ 35 cl par pak Netto 100 gr. AANBESTEDING Uitslag aanbesteding boerderij „Dc Vryheid", eig. J. Roeper, Hoofdweg, Eieriand. In massa: Gebr. Bruin f17843, Giessen f 18480,Venema cn Bakker f21350.--; Duin f21000.—; Jac. Drijver 1' 20300,— M. Bakker, electra f465; Jn. Oele, loodgieterswerk f1470; D. Roeper, schil derwerk f 437,—; Firma Bakker en Koorn, timmerwerk f 6800,M. Koorn timm. f6652; D. Trap, metselw. ƒ9800; Gebr. Timmer, timmerw. f7800; De Wilt eleetr. f 470 en Agter electr. en loodg. f 1910. -. Gunning aangehouden. beveiligt U en Uw kinderen ter wijl U slaapt tegen muggcbetcn. FLACON 50 en 90 ct. HEK-INENTING. KOSTELOZE REVACCINATIE TEGEN POKKEN. Aansluitend op de berichten inizak gevaar van binnenkomen in ons land van gevallen van pokken en het advies, in \eri>and hiermede door dP Geneeskun dige Hoofdinspecteur van de Volksge zondheid via couranten en radio gepu bliceerd, maken Burgemeester en Wet houders van Texel bekend, dat, gelegen heid wordt gegeven tot kosteloze her inenting tegen pokken van personen bo ven twee jaar, die reeds eerder zijn in geënt voor l)en Burg cn Wijk B: op Donderdag 18 Augustus a.s. des na middags van 35 uur in de o.l. school te Den Burg, NIeuwstraat. Ten einde abuizen by het opnemen van namen en voornamen te voorkomen, dienen trouwboekjes, waarin de namen van de betreffende personen zyn opgeno men, te worden medegebracht. Voor de overige dorpen en wijken volgt zo spoedig mogelijk een nadere me dedeling in dit blad. Texel, 10 Augustus 1949. Burgemeester en Wethouders van Texel De Burgemeester, TH. R. HIN, l.-b. De Secretaris, A v. DIENST, l.-secr. Eerst omstreeks 1870 gingen stemmen op om nuttige dieren, w.o. de vogels de belangrijkste plaats innemen, terwille van de landbouw te beschermen Als ge volg daarvan kwam in 1880 een wet tot stand, welke het vangen van een groot aantal insecten-etende vogels verbood, maar welke hef doden van vogels ais le pelaars, purperreigers, kluten, enz. nog vrij liet. By haar oprichting kon „Vogel bescherming" dus al aanstonds gaan ijveren voor een betere wettelijke vogel bescherming en de noodzaak daartoe deed zich vooral gevoelen in de jaren 1907 en '08, de jaren van de zgn. „stern- tjesmoord", toen onder de sterns 'n war.' slachting werd aangericht om aan de vraag naar versiering van dameshoeden te voldoen. In 1009 kwam hieraan een einde doordat alle sterns onder voor de landbouw nuttige vogels werden gerang schikt. De nieuwe Vogelwet, die in 1912 tot stand kwam, huldigde voor liet eerst het principe, dat alle in Europa in het wi'.d levende vogels beschermd dienden te worden, met uitzondering van die soor ten welke als schadelijk voor de land-, tuin- en bosbouw wjsrden beschouwd Door dize Wbt werd een einde gemaakt aan vogelverdelging op grote schaal: de vinkenbanen, de leeuwerikvangst en de. lysters'.rikkerü werden verboden en he; oude premiestelsel voor het doden van roofvogels waaronder zelfs arenden, bui zerds en wouwen, werd afgeschaft. De Vogelwet 1936 en de daarin in 1947 aangebrachte wijzigingen waren1 in hoofdzaak verbeteringen en aanvullin gen van de Wet van 1912. In 1947 werd o.a. h'et kopen en het onder zich hebben van beschermde vogels verboden. Van veel belang voor de vogclbescher- ining is natuurlijk ook de Jachtwet, w.o. het kopen en het onder zich hebben van beschermde vogels verboden. Van feel belang voor de vogelbescher ming is natuurlijk ook de Jachtwet, waaronder immers die vogels vallen, welke als jachtwild worden beschouwd. By de totstandkoming van de tegen woordige Jachtwet in 1923 heeft „Vogel bescherming", samen met andere orga nisaties, welen te bereiken, dat o.a. geen jacht, meer mag worden gemaakt op kwartelkoningen, op waterhoenders, kemphanen, op alle soorten ruiters (waartoe ook tureluurs behoren), op grutto's, op wulpen, op alle soorten strandlopers en op alle soorten plevie ren, met uitzondering slechts van de goudplevier. Ons land was het eerste ter wereld, waar een dergelyke inkrimping van de lyst van wildsoorten tot stand kwam. Bovendien werd in de loop dei- jaren nog bereikt, dat niet meer gejaagd mag worden op andere vogelsoorten, zo als zwanen, bergeenden, eidereenden, brandgar.zen en Canadese ganzen In het algemeen heeft de regeling van de jacht tijden steeds de aandacht van de Vereni ging gehad. Vroeger werd de jacht pas gesloten in het voorjaar, zelfs pas in het hroedseizoen, doch nu zy'n wy in Neder land zover gekomen, dat de jacht op vrijwel alle verenwild gesloten wordt op 1'5 Januari. Alleen ganzen mochten dit jaar nog tot 15 Febr. gejaagd worden. Hiertegenover moet men in het oog hou den, dal de sterke stijging van het aan tal jagers, een gedeelte van de voorde len van de verkorting van dc jachttijd weer te niet heeft gedaan Behalve de wettelijke regeling van de vogelbescherming, hadden tal van an dere zaken de voortdurende belangstel ling van de Ver. Zo wordt één van de beste vormen van de bescherming van waterwild gevormd door de stichting van uitgestrekte reservaten, waar de jacht verboden is. In ons land is daar van een behoorlijk aantal tot stand ge komen, vnl. aan de Waddenkust, aan de oevers van het IJsselmeer en op de pin ten en slikken in de Z.-Holl. en Zeeuw se wateren. Op het gebied van de verontreiniging van het zeewater door olieresten, waar ieder jaar nog talloze vogels aan ten of fer vallen, konden nog geen positieve resultaten worden bereikt, vooral ook omdat <li( een onderwerp is, dat interna tionaal dient le worden geregeld. Meer succes werd bereikt met de bestryding \un de vogelsterfte, veroorzaakt door de vuurtorens. Door liet aanbrengen van zgn. beschermingslampen werden goed» resultaten bereikt. Een andere en in de laatste jaren steeds meer uitbreidende zorg van de Ver. zijn de bewakingsdiensten, waar mee in 1917 op bescheiden schaal be gonnen werd, maar die thans reeds een uitgave van ongeveer f 10,000 per jaar vereisen. Deze bewakingsdiensten be staan in het aanstellen van vogelwach- lers met politipnele bevoegdheid in be- langi'ü'ke broedgebieden. Daarnaast heb ben overal in het land in de laatste tijd de zgn. vogelbeschermingswachten een grote vlucht genomen. Van oudsher heeft dc Ver. steeds een nauw contact gehouden met de politie en er naar ge streefd de pol'itie-amibtenaren voor ls lichten over de betekenis en inhoud van dP wettelijke vogelbt scheriningsvoor- sohri'flen. Het zou te ver voeren, nog al le andere onderdelen van het werk der Ver. te vermelden. Wij noemen slechts dé strijd tegen verboden vangmiddelsn, als paaiklemnien. staltnetten en kanon- geweren, de bestrijding van de clande stiene kieviten- en keniphanenvangst. Ai met al kan men zeggen, dat, wanneer de Ver. er niet was geweest, het er voor de vogelstand thans aanmerkelyk ongunsti ger zou uitzien en wy mogen de Ver. daarom wei toewensen, dat zij zich nog vele jaren met even grote voortvarend heid aan haar taak moge wijden. Pastoor L. G. van Ruyvsn, We+ Kruiskade 56 Rotterdam -C. is geen on bekende voor Texel Van 1929 tot 1 Nov. 1935 is Pastoor op Texel werkzaam ge weest en wü herinneren ons uit deze pe riode o.a nog de opening van de nieu we R.K. school, de bouw van een nieuws kosterswoning en de oprichting van de jongens- en meisjescongregatie. En wat voor ruime plaats pastoor van Ruyven in de harten van zijn parochianen in nam, bleek overduidelijk op 15 Aug. 1931 toen pastoor zün zilveren priesterfeest vierde (het was toen de eerste maal dat een pastoor op Texel zyn jubileum vier de). Pastoor van Ruyven volgde indertijd pastoor Nagel op, die naar Assendelft vertrok. 1 Nov. 1935 werd pastoor van Ruyven te R'dam benoemd, en werd pastoor Brinkman zyn opvolger. Op 10 Oct. 18S4 werd pastoor Ruyven le Poeldijk geboren, na studie aan de seminaria te Hageveld en Warmond werd hy op 15 Aug. 1909 tot priester gewyd. Maandag a.s. viert hy dus zyin veertigjarig priesterschap en vele Texe laars zullen een ogenblik met. hun ge dachten by dit feit stilstaan. PASTOOR L. G VAN RUYVEN. GESLAAGD. Vorige week behaalde onze plaalsge noot G. Bakker bet Middenstandsdiploma na één jaar de algemene Middenstands cursus te hebben gevolgd.

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 1