mm. 140 kinderen beijverden zich in het maken van zandfiguren Leg een dam tussen Texel en Vlieland Grimmiger krokodil loerde op argeloze zeemeermin^" Feest voor wandelaars en tafeltennisspelers Consumptie-ijs jubileert Dat is HET middel om de waterwolf te tomen IR Daar troont de kleine badgast vol trots bij zijn zandfiguur, een giganti sche krokodil, die met begerige blik naar een schone zeemeermin staart. Texel heeft weer zijn traditionele wed strijd gehad in het zandfiguren maken. Het uitstel bracht geen afstel, al scheen het er op te lijken, want het feest was viermaal op de agenda geplaatst: eerst 3 Aug., toen 4 Aug., 11 Aug. en 12 Aug Telkens leende het veer zich niet voor dit festijn, telkens liepen de golven tot vlakbij de strandtentjes en telkens moest de jury misnoegd 't hoofd schudden en de pret weer aflassen... Woensdag 10 Aug. werd dan eindelijk weer aangekon digd. dat het feest zou doorgaan en wel Donderdagmiddag maar het was wéér mis. De volgende dag kwam gelukkig met een stralende zon. een rustig zeetje enj5ii_eb_zulk_eeujnrachtiig;_braed_strand JAN VAN HAM IS TEVREDEN. De kunstschilder Jan van Ham is zee: tevreden over hej, resultaat van zijn ex positie, die in de eerste helft van deze maand in de 1. landbouwschool alhier werd gehouden. Hij heeft een flink aan tal bezoekers gehad en met velen zaken kunnen doen. Dhr Rotgans heeft hem uitgenodigd in „Loodsmanswelvaren" werken van Den Hoorn en omgeving ten toon te stellen. Aceoord", zei Jan van Ham. Jan van Ham demonstreerde voor on ze tekenaar. BESCHAAFD BAL DOET TEXEL GEEN KWAAD. „Iedere week krijg ik van honderden badgasten de vraag: „Geeft a bal van avond?" „Het spijt me", moet ik dan vaak antwoorden, „maar deze avond niet, overmorgen" (of een ander tijdstip natuurlijk)" Aldus dhr Zijm, exploitant van „Casino". Geen somber gestemde exploitant, want somber tref je hen: nooit aan en hij zal toch evenzeer zijn tegenslagen hebben als een ieder zaken man, dunkt ons! Wij stonden Maandagavond even ia „Casino", toen daar een halavond werd gehouden, waarvan het batig saldo be stemd was voor het Witte Kruis. Er heerste een gezellige sfeer, er was stem ming, er werd geen ruwe klank verno men. Het was er beschaafd. Er amusee den zich jonge mensen, voor wie de we reld nog niet alle zorgen heeft geopen baard. Jonge mensen, welker gelaat deze avond in ieder geval geen spoor vai. zorgen ventoonde: immers hier waren vnl. badgasten bijeen, ja zeg maar ge rust van SO pet. Toeristen die een goed deel van de dag op het strand hadden liggen luieren en nu de beenspieren even kwamen oefenen en opgingen in T. weer zo geheel andere pret dan het strandleven. „Ik wou, dat ik iedere avond maar bol mocht geven, in het seizoen! ik wou, dat VVV maar inzag, dat deze avonden op prijs worden gesteld. Tk zou op dit ogenblik wel eens even naar dhr Os kamp willen lopen en hem uitnodigen, hier een kijkje te komen nemen", aldus dhr Zijm. En wij voelen met hem mee. Want. deze balavonden zijn de onschuld zelve. En wij denken terug aan een park, in een grote stad, waar iedere avoni dansmuziek klinkt vanuit een luxueus restaurant En wij peinzen: die stad daar is een werkstad! En Texel is thar.s een vacantieoord. Geeft maar bal, geeft de exploitant, die lust tot organisatie daarvan heeft, maar vrij mandaat. In deze vaeantietijd, die pret en jolijt ver langt. Ieder uur. dat jong en oud met schoppen ?n scheepjes in de hand en kunstzinnige ideeën onder de gebruinde sdhedel strandwaarts trokken om er mee te doet, aan de wedstrijden in het maken va.) zandfiguren. Voor elk leeftijdsgroep waren er ru brieken gevormd. Van 4-5 jaar, 6-7 jaar, enz. Tot van 16-80. Wij hebben er niet één tachtiger bij gezien, daar haddvn we trouwens niet op gerekend, maar w»l hadden we groter deelname verwacht van volwassenen. Het schijnt dat velen meenden, dat dit feest uitsluitend voor kinderen was georganiseerd. Volgend jaar dus beter vertegenwoordigd! De belangstelling van de zijde van de jeugd zelf was verheugend groot. Er ware: wel 140 deelnemers, de jongsten war m kleuters, die hun fantasie niet minder de vrije teugel lieten dan de ouderen. Het deed je goed, te zien, hoe eendrach tig de groepen werkten, hoe 7j,\ samen werkten aan het schone plan. Iedereen deed zijn best en de jury deelde na af loop dan ook heel wat complimentjes uit! Van de vele fraaie kunststukken noe men wij de zeemeermin, het zeiljacht, 't kasteel, de vlinders, haaien, een maquet te van het dorp De Koog, een Indianen- kop, kamphuis „de Pelikaan", een ooie vaar, boten, een dorp, forten, een scha- penboet met tuinwalletjes rondom, de „Bruinvis", de IJM. 97, die twee jaar geleden werd vlot gebracht. Prachtig werk, waaraan twee uur en langer was besteed, want om half drie was begon nen en om vijf uur ging de uit drie groepen bestaande jury rond. Alle kinderen kregen een leuke prijs. Grappig was de beslissing van een eer ste prijswinnaar: de jongen mocht uit kiezen van een grote tafel, die vol prij zen lag. Hij zag een waterpistool en koos die zonder dralen. „Een artikel van mis schien twee kwartjes, vertelde ons een der organisatoren, terwijl er ook prjjz-M bij lagen van zo'n gulden of drie!" De jeugd werd op snoep e:i ijs ont haald. i ;SS GEEN QUARANTAINE-OPSLAG VOOR BINTJE EN EERSTELING. Zoals bekend, moeten de consumptie- aardapelen, die voor export naar over zeese landen worden verscheept, in ver band met het voorkomen van aardappel ziekte 12 dagen in quarantame-opslug zijn geweest. De Plantenziektenkundige Dienst te Wageningen heeft thans bepaald, dat consumptie-aardappelen van de rassen Bintje en Eersteling tot nader order zonder voorafgaande quarantaine kun nen worden geëxporteerd. MAATREGELEN TER WAARBOR GING VAN DE MELK VOORZIENING VOOR DE CONSUMENT. De zuivelfabrieken in de gebieden, waar de eigen melkproductie onvoldoen de is (dit is op Texel gelukkig niet het geval!), om in de behoefte van de al daar gevestigde bevolking te voorzien, zodat melk van elders moet worden aan gevoerd, ondervinden moeilijkheden bq de aankoop van melk. Hierdoor loopt dc voorziening van de bevolking in deze. z"n tekortgebieden met melk gevaar. Teneinde in dit tekort te voorzien, heeft het Bedrijfschap voor Zuivel bij veror dening bepaald, dat aan iedere zuivelfa briek de verplichting kan worden opge legd een bepaald percentage van de van de veehouders ontvangen melk voor consumptie af te leveren. Deze verplich ting kan mede worden nagekomen door overdradht aan een ander bedrijf, dat melk over heeft, alsmede door het zelf in consumptie brengen van melk.^Bij leve ring aan consumptie-melkbedrijven ine. melktekort, die de melk uitsluitend voor menselijke consumptie mogen uitgeven, worden geen voorschriften gegeven ten aanzien van afnemer en prijs. Wordt aan de verplichting niet voldaan, dan kan de voorzitter van het Bedrijfschap een afnemer aanwijzen, terwijl de prijs voor de melk dan is bepaald op de richtprijs. Teneinde de prijs voor de in gevolge de verplichting geleverde melk binnen redelijke grenzen te houden, wordt aan de ontvangende „tekorf'-be- drijven een heffing opgelegd voor uit gespaarde kosten. De verordening is gepubliceerd in t Voedselvoorzieningsblad no. 56 van 15 Augustus 3949 Wedstrijden om V.V.V.-wisselbeker en medailles van T.E.S.O. en Gemeente Texel De Sportuitwisselingsdag Den Helder Men verwacht ook grote deelname van —Texel is vorig jaar zo'n groot succes de zijde der gasten. Want ook voor hen ten deel gevallen, dat de organisatoren is dit feest georganiseerd en volgend dit jaar wederom zulk een feest op hst jaar hoopt men deze dag een week of programma hebben geplaatst, vier eerder te houden. In „Casino" te Den Burg zal Zondag middag een tafeltennistournooi worden gehouden (dames-enkel en heren-enldcl en aan dit feest gaat een wandeltocht vooraf. Er zijn twee routes uitgestip peld: nl. van 15 en 25 km. Zie routes in volgend nummer. Het tafeltennistournooi wordt georga niseerd door de Texelse club, die op grote deelname rekent. Het inschrijf geld is zo laag moglijk gesteld om deze sport de populariteit te geven die zij nodig heeft. Tafeltennis wordt door gaans binnenshuis beoefend, en dus :s het een sport, die zeer geschikt is voor ons land, waar wij winterdag zo vaak wedstrijden op ander gebied afgelast zien wegens het ongunstige weer. De wandelaars hebben op vertoon van hun kaart gratis toegang tot de tafd- tenniswedstrijden, waaraan o.a. Oor du Buy, kampioen van Nederland zal deel nemen. Ook zal Willy van Zoelen, even eens een bekende figuur, die voor du Buy weuiig onder doet, zal staaltjes van slagvaardigheid komen geven. De inschrijving staat open tot Zaterdag avond en wel aan alle VW-bureaux. De Helderse club „T.V.A." heeft al beslo ten tot deelname en men hoop'., dat nog meerdere clubs uit Den Hleder naar Texel zullen komen. De entree is laag: voor 30 et. zal men de Nationale kampioen in actie kunnen zien en..,, de vele anderen. Er wordt aan zes tafels gestreden. Om prijzen! TESO en de gemeente Texel zullen ie der een medaille beschikbaar stellen en de VVV zal een wisselbeker schenken! In de mooie Italiaanse stad Florence woonde in het jaar 1697 een kleine sui kerbakkersleerling, Procipio Onltelli ge naamd. Zijn baas mocht hem graag, want hoewel Procopio nog maar 16 jaar oud was, verstond hij zijn vak al zó goed, dat men hem bijna als een volsla gen knecht behandelde. Allerlei leuke invallen had hij, zodat de koeken en taarten die hij bakte in de gehele stad bewondering wekten. Ongetwijfeld zou hij eens een beroemd suikerbakker wor den, moerden zijn medeburgers. Alleen, met de warmte bij de bakkersoven kon hij sleclu overweg en vooral 's zomers, als de zon extra heet op de bakkerij brandde, kreeg hij het te kwaad. „Wat. heb ik het warm! Oh, wat heb ik het toch .verschrikkelijk warm!" „Zeur toch niet zo, Procopio", bromde de suikerbakker tenslotte ongeduldig. „Hier heb je wat geld, daarvoor kun je een paar blokken ijs halen". Nu, dat liet Cultelli zich geen twee maal zeggen. Zo hard hij kon, rende hij weg en spoedig was hij met een paar ru we blokken ijs terug. Die. straalden heerlijke koelte, uit en ook om te eten waren ze verrukkelijk Die dag hoorde de suikerhakker geen kladhten meer van zijn leerling. Weer was het snikheet en wéér had de suikerbakker ijs laten halen. Tot zijn verwondering zag hij, hoe Procopio het fijn stampte en er vervolgens een flesje Wie van het zwakke geslacht is moet slim zijn. essence doorgoot. „Fijn smaakt dat," glunderde Cultelli. Ook de suikerbakker zelf wilde het eens proeven en werkelijk zijn leerling bleek opnieuw 'n goede in val te hebben gehad. Maar een paar da gen later had de geniale Procopio alweer een nieuw denkbeeld. Nu vulde hij een bus met fijngestampt ijs, waarna hij er een andere bus vol essence in plaatste, en vervolgens net zo lang bleef draaien en roeren, tot ze geheel bevroren wa: Procopio Cultelli had het consumptieijs uitgevonden! Zijn uitvinding maakte in Florence grote opgang, maar Cultelli had andere plannen. Ondanks alle pogingen om hem in Italië te doen blijven, vertrok hij op zekere dag naar Parijs en in de drukste wijk van de Franse hoofdstad, in de Rue de rAncienne Oomedie, opende hij ten café, waar men ook allerlei soorten van het nieuwe, door hem bereide consump tie-ijs kor. nuttigen. Weldra kreeg hij ook in Parijs grote bekendheid, zodat de dames en heren uit de hoogst adellijke kringen geregeld des namiddags in het „Café Porcope" van het heerlijke Ttali- aanse ijs kwamen smullen. Procopio Cultelli was niet alleen een eersterangs ijsfabrikant, maar tevens gewiekst zakenman. Tientallen jaren lang gelukte het hem zijn fabricage-ge- heiman te bewaren, zodat niemand er in slaagde hem in dit opzicht naar de kroon te steken. Pas véél later konden ook an dere banketbakkers consumptie-ijs ver vaardigen. maar nog in onze tijd beho ren de nakomelingen van Procopio Cul telli tot dc beste (jsfabrikanten van de Franse hoofdstad. LEEUWARDER MARKT T.B.C.-VRI.I Teneinde ook voor Leeuwarden tot. 'n tbc-vrije veemarkt te komen, heeft het gemeentebestuur een aantal deskundi gen aangezocht zitting-te nemen in een commissie, die na haar installatie de ko mende maand haar werkzaamheden zat kunnen beginnen. Het mag bekend worden veronder steld, dat het Friese stamboekvee nage noeg tbo-vrij is dank zij de maatrege len van de gezondheidsdienst voor we in deze provincie, die van vele zuivel fabrieken. Om deze gunstige toestand te bestendigen moeten ook de veemarkt' n tbc-vrij gemaakt worden, hetgeen be reikt kun worden door de markt te slui ten voor de reageerders. ....een dam tussen Texel en Vlieland. Wij stonden juist op het punt het eer ste van enkele artikelen ie plaatsen over de plannen tot het aaneen smeden van de Wadden-eilanden, toen wij in „Het Parool" bijgaand artikel aantrollen. Dit plaatsen wij dan hierbij ter inleiding. Texel is een vacantieoord, een veal gezocht recreatiegebied. Wandel maar eens op een avond over het pleintje ui Den Burg, v aar Maandags de markt wordt gehouden. Wis en zeker zult ge daar een bekende tegen het lijf lopen en zo het geen kennis is van u, dan toch een kennis van een kennis. Het gaat er allemaal erg gemoedelijk. Men is er voo." zijn plezier, de bewoners zijn prettige mensen, de omgeving is mooi en de zee dichtbij en overal. Maar sinds geruime tijd al is deze zee een zorg voor vele mensen op het ei land, voor tal van technici van onze Rijkswaterstaat. Want het samenspel van natuurkrach ten heeft telkens weer tot gevolg, dat grote stukken van het eiland wordeu weggeslagen. De argeloze vacantiegan- ger merkt het niet op. 'Dit echter is er de oorzaak van, dat op Texel vele door de Duitsers in de duinen gebouwde bun kers thans op het strand en, hij vloed in de zee liggen. Deze bunkers zelf zijn weinig verplaatst, maar de fundering is er onder weggeslagen, soms in één keer soms heel langzaam. Deze aanvallen van de zee op de Ne derlandse kust geschieden gelukkig maar niet voortdurend op dezelfd plaats, enkele uitzonderingen daargela ten. Soms, als de beschermende duinen rij werkelijk geen afslag meer hebben kan en nog sleCht-s een dun, akelig dun reepje zand de laatste en enige verdedi ging is, begint zich een natuurlijk her stel te ontwikkelen. Langs de kust is 'n gestage verplaatsing van zandmassa' aan de gang. Waar gisteren, hij wijze van spreken, nog geulen en stromen waren, zal morgen een zandbank zijn. Dit verplaatsen gaat uiteraard zeer ge leidelijk en kan slechts over een reeks van jaren worden geregistreerd. Maar altijd is -er beweging, altijd verplaatst '1 zand zr-h langs de gehele kust van Zuid tot Noord. De Nederlander zou geen Nederland.".' zijn als hij niet probeerde te behouden wat verloren dreigt te gaan en meer te winnen dan de natuurlijke aangroei. Toch moet zo af en toe een stuk grond worden prijsgegeven. Elke menselijke ingreep in het natuurlijke proces van winst en verlies ontketent nieuwe, on vermoede krachten in de natuur. Dank zij jarenlange registrering, ingewikkel de berekeningen en speels aandoend proefnemingen op kleine schaal in ecu laboratorium in Delft, is men thans staat met enige zekerheid voorspellingen te doen ten aanzien van de gedragingen van de zee als ergens ingegrepen moet worden. Texel verlangt thans zulk een ingrij pen. Heel langzaam is het edand bezi, zich te verplaatsen. De Zuidelijke punt groeit gestaag. Een grote zandbank, in de vorige eeuw nog door een diepe en brede geul van het eiland gescheiden, heeft zich zachtjes tegen Texel aange vlijd. Grote zandvlakten vallen droog als het water bij eb bezig is weg te trekken. Zee, wind en zand zijn hier de opbou wende elementen. Diezelfde elementen echter ontplooien in het Noorden van het eiland hun ne gatieve krachten. In de laatste tiental len jaren is daar een strook van ruim 500 meter grond volkomen van de kaart geveegd. En wat erger is: grotera stukken grond worden bedreigd. Het hoge duin, waarschijnlijk het hoogste punt van het eiland, waarop men een prachtig uitzicht heeft over het Eierlandse Gat naar het eiland Vlieland, dit hoge duin aan de rand van een brede geul, loopt ste'l naar beneden. Zodra een flinke storm 't wa.ter hoog opzweept en de golven met kracht de voet van dit duin beuken, za' weer een enorme zandverschuiving plaats vinden. Herbouwd, voor hoe lang? Met bezorgdheid kijkt de Waterstaats- ingenieur naar de scheuren in de grond, met bezorgdheid ook kijkt hij naar de zojuist herstelde vuurtoren aan derand van dit gebied. Dit bouwwerk, inclusief de drie'of vier woningen, enige jaren geleden verwoest, is thans weer opge bouwd. Een andere rijksdienst, die niet te maken heeft met kustbescherming, dijkenbouw, landaanwinning en derge lijke zaken, heeft in goed vertrouwen of in onwetendheid? met grote voorc- varendheid de herhouw van deze bouw werken ter hand genomen. De waterstaatsman vraagt zich af, hoe lang ze zullen blijven staan. Ze worden bedreigd door een lang nia! denkbeeldig gevaar, zoals de Duitse bunkers werden en worden bedreigd, overal langs de kust, waar de zee in de aanval is. •Men is bezig aan een project van ver sterkingen. Het aanvankelijke plan van een aantal jaren geleden om strandhoox- den aan te brengen op dit tere en kwetsbare punt, heeft men laten varen. Beter is een dijk, van voldoende hoogte en diep in zee gaande versterkingen te gen grondverplaatsingen en uitscheu- ring. Zinkstukken komen er aan te pas, het aloude middel, dat nog steeds groie waarde heeft en nog niet is verdrongen door nylon of plastic of iets dergelijks, hoewel steeds meer aan de toepassing van asfalt wordt gedacht. Maar beter nog en werkelijk afdoen de, zo denken sommige knappe koppen, is een definitieve oplossing van de moeilijkheid: een dam tussen Texel en Vlieland. De afsluiting van het Eier landse Gat. Het moet er toch eens vari komen Waarom dan niet nu? R. IDENBURG. DE POKKEN. Na het afdrukken van het officiële be richt over herinenting tegen pokken, bc reikt ons een wijziging. Voor Oosterent wordeu de uren 9,3011.30 en voor Dl Cocksdorp 1415 uur. SPORT OP TEXEL. S. V. Texel Het was voor de Sportmiddag vai de Niwin ie mooi weer. De belangstel] ling van 't publiek bij de Athletiekwe.d| wena heli t h-f 't. U strijden evenals de deelname bleef onl der de verwachtingen. Toch is het een geslaagde middag geworden en zijn ea goede prestaties geleverd. Voor dezl tak van sport is hier wel belangstelling en dus zou een athletiekafdeling in eer behoefte voorzien, als de leider(s) maal gevonden werden. I Om 7 uur werd, eveneens in het Nil winprograma gespeeld: Texels elftalI HRC 2. Een pittige snelle wedstrijd, vaam de punten eerlijk wei-den gedeeld. In ct eerste helft wogen de partijen goed til gen elkaar op, onze verdediging bleejl baas al was bet spel van II. tactisch ejj technisch beter. Door het missen vaj de spil van II. kreeg Klaasen Bos eet kans en benutte deze uitstekend, terwjj even later opnieuw een missen in de R' achterhoede de bal bij Dick bracht, dij tegen do lat schoot, de terugspringendji bal werd door Zwanenburg in het hoetj je geplaatst 2-0. Bij T. was de r.-hacj niet sterk maar door goed terugspeleJ werd de situatie nogal eens gered. Al T. aanvalt en de bal mooi naar de min denvoor wordt doorgegeven en deze vrf voor het doel lcomt, wordt deze van bal afgewerkt wat H. op een strafschd komt te staan en liet is 30, met welk: stand de rust ingaat. In de 2e speelt II. belangrijk beter en komt er op aan wie de langste adem heeft, een strafschop scoort H. tegen en oi derneemt menig aanval en krijgen Her. en Wim gelegenheid hun kunnen te te nen en dat zit rustig, ook Gerrit spe een prima wedstrijd. In de voorhoet kan Dick weinig uitrichten, hij heeft lang werk, terwijl de middenvoor veel alleen wil doen. Tegen het eind het wordt al donker, ziet R. haar poge beloond terwijl in de laatste minuut gelijkmaker volgt. Een goede snel wedstrijd. Scheidsrechter Visser naj soms eigenaardige beslissingen. Keepi Rijk speelde een goede wedstrijd. A.s. Zondag gaat Texel 1 naar h „L.Ó.C." Zilverenschoen tournooi A'dam, waar ze om half 2 tegen Pu mersteyn gaat spelen. Deze opgave z' wel wat te zwaar blijken, maar het voethal en laat zich niet berekenen.. Supporters geven zich vooraf op I Hotel De Graaf, koster! f 3,50. Spelers die dames med'enemen moet dit eveneens opgeven. Opgave si: Vrijdagavond. Vertrek vanaf Hotel 1 Graaf om 9 uur. Hier volgt liet comp. programma vo, de eerste helft: 11 Sept. BKC—Texel. IS Sept. Texel Bergen. 25 Sept. TexelOudesluis, Oct. W.Waard—Texel, 9 Oct. Texel; Schoorl, 16 Oct, Vron,eTexel, 23 O TexelN.Niedorp, 30 Oct. Wlatervoge' Texel, 13 Nov. TexelGrashoppers. O.V.V.-nieui Zondag a.s. hebben wij de bekerwc strijden, na loting komen de diver clubs als volgt tegen elkander uit: Tex. Boys 2OW, aanvang 2 ui De KoogDen Hoorn, 3,30 uur; SVC Texel 3, 5 uur. Iedere wedstrijd duurt 2 x V» uur, gelijk spel wordt er een kwartier i lengd, wanneer daarna do stand nog lijk is worden er drie strafschoppen nomen, keuze uit diverse spelers. De adsp. gaan Zaterdagavond naar Cocksdorp, aanvang 7 uur. I Alle leden worden verzocht om Zat( dagmiddag op het terrein aanwezig zijn, tot het verrichten van dive werkzaamheden, schop meenemen. Deze week is er voor de handbalc geen wedstrijd. S. V. De Zwaluw Het le elftal gaat Zondag naar OW-tournooi en speelt Donderd avond een oefenwedstrijd aanvaang uur. Het handbalelftal gaat Donder* naar De Cocksdorp. Voor opstelling vertrek zie men kastje. Wederom g v een lid van onze ver. ons dorp veria om zijn dienstplicht in Indonesië te v vullen, nu is het IJs Kikkert, Us, beste wensen namens de S.V. en spoedige behouden terugkeer op ons land. Vandaag vertrekt IJs met de 'L derkruis". T Vrijdag speelt het 2e handbalel tegen Den Burg 2 aan Den Hoorn. D

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 2