Utl FRIEDRICH'S AVONTUUR Eerste artikel van Kees Graaf: Een oud-Texelaar passeerde de evenaar Neptunus liet hem flink onder handen nemen Texel zonder ziekenhuis Texel op 31 Augustus Brammetje Flapoor en z'n vrienden ZE WORDEN OPGERUIMD. Hallo vrienden en kennissen op Texei of waar ook ter wereld. Als ik na ruim drie maanden in Zuid- Afrika eens terug denk aan m'n af scheid van Texel en wat me daar lit 1' was, en aan het verslag in de Texelaar van mijn afscheidsavond van de Texelse Boys, dan Iran ik niet langer wachten om voor datzelfde blad eens een briefje te schrijven. Toen ik Donderdag 14 April ons mooie eilandje vanaf de boot steeds kleiner zag worden (ik wil het best welen), toei. kriebelde er iets, „binnekant" zoggen z hier- Maar zodra Texel uit. 't zicht was keek ik niet meer achterom, maar ver voor me naar m'n doel, m'n ideaal, m'n toekomstlend Zuid-Afrika. Vandaar laat ik nu in prima gezond heid enkele puntjes van m'n reis en ver blijf hier horen. Van Amsterdam bracht een speciale bus voor immigranten me tot aan de kade in Antwerpen, waar de Oranjefontein" gereed lag- Vrijdags middags gaan de kabels los, de Schelde af en via Engeland de Oceaan op- Geen zeebenen. Die twee Paasdagen in de Golf var: Biscaje zullen me nog lang heugen, want die boot leek wel een cakewalk en ik bleek wel voetbal- maar geen zeebe nen te bezitten. Na zo'n paar dagen .ge zellig" varen komen de Kanarische Ei landen in zicht. De zee wordt kalm, de lucht helder blauw, de zpn warm en ik voel me weer lekker. Dan geniet ik van het prachteiland Tenerif, dat met z'p. steile rotsen en hoge bergen zo uit zee oprijst. Tegen de berghellingen ligt dc stad Santa Cruz, omgeven door licht groene bananenplantages en op de ach tergrond een vuurspuwende berg, die met z'n dampende top in de wolken ver dwijnt. Een machtig gezicht (ik had nog nooit bergen gezien). Bloemen en krotten- De bout moet 1,5 millioen liter stook olie innemen en ik aan de wal vlug wa: bananen gekocht, omdat ik ze in Hol land zo ..volop" kreeg. Dan piet enige reisgenoten de stad in. vol bloemenp.n ken en palmbomen Maar ook zag ik dc arme bevolking in krotwoningen en zelf:- in holen in de rotsen. Daarmee verge'e- ken is. een bunker bij Texla neg '11 viila Vermoeid maar voldaan weer aan boord gaan we weer varen met voor fl dagen water in het reservoir- Deze 9 dagen worden zeer welkom afgewisseld dooi o-a. bij de evenaar het Neptunusfeest. Ik deed mee hoor. Ik had me er cp gekle°d, werd gegrepen en voor Neptunus ge bracht. Nep, met lange grijze baard en snor en 3-tandvork, zat vlak voor hel zwembad. Naast hem z'11 zeemeermin nen, een paar bontgeschilderde meisjc-s van 'n 1000 weken in badpakjes, die niet meer dan 2 textielpunten gekost zullen hebben. Op knieën moest ik beloven z'n wetten te eerbiedigen, werd toen ing - FEUILLETON 18.) Weest u niet boos mijnheer Mo yenne, begon lijj, dat ik bier zo kom bin nenvallen. Maar toen ik beneden die mi litaire ordonnansen zagHij zweeg een ogenblik en keek de gouverneur e.i de kolonel onderzoekend aan. Toen ging hij voort: toen dacht ik dat u misschien nog niet precies wist, welk hoog spel hier wordt gespeeld- Ik zag vanmorgen op de dijk al vier officieren van de pio nierstroepen. De gouverneur onderbrak hem- Mijn heer, zei lijj, als gouverneur van de staa. Louisiana zal ik toch wel liet recht hebben officieren van pionierstroepen op een aan de regering toebehorende dijk te laten vertoeven. Toen antwoordde de man: Mijn naam is Dunham, Charly Dunham, excellentie, en te uwer informatie diene, dat de zaagmolen, vijf kilometer hier vandaan, mijn eigendom is. Met mij kunt 11 geen hocus pocus uithalen- wilt de dijk U ten opblazen, hè? Wal? schreeuwde Friedrich buiten zichzelf. Richard Mayenne liep naar zijn gro te zware schrijfbureau en begon met zijn vuisten op het 'blad te hameren. Hoe weet u dat, mijnheer Dunham? vroeg de gouverneur, zijn kalmte bewa rend. Kees Graal vertelt in bijgaand artikel over zijn reis naar Zuid-Alrika. zeept, geschoren met een houten mes van 'n halve meter. E11 toen, hals over kop 111 het had gesmeten- Met. een collega en tiutgenoot mocht ik toen helpen nog meer slachtoffers vangen". De dames bleven niet gespaard, werden spartelend voorgeleid, gezeept, geschoren en ge plompt. Tot besluit werd onder groot ge juich van het ^alrijk publiek, Nep 111e. z'11 vrouwen en inventaris in hun 'natte clement gewerkt- Voor mij was dit de mooiste dag aan boord. (Zo, zo! Red.) Kaapstad. Dan, na 5 dagen, liggen we 2 Mei des morgens vroeg voor Kaapstad- Tegen de donkere hellingen flikkeren duizenden lichtjes van de stad, die naar gelang het lichter wordt, verbleken. Als ik dan naar binnen moet voor douane enz., en weer aan dek kom, sta ik in bewondering voor de Tafelberg, zo groots en machtig als- ie daar vlak voor ons ligt. Aan z'n voet ligt de stad, daarvóór de havens, alles schitterend in de heldere morgenzon. Zeldzaam mooi en onvergetelijk. Dan van boord en, geholpen door hulpdienst immigranten, de trein bespreken. 's Avonds 8 uur gaat het dan met de trein richting Pretoria. Nog duizend en zes mijl dat is ongeveer 1650 km. En daar gaat Kees, met 2 Engelsen en een Afrikaner in de coupé van de nacht trein- Ai spoedig ruit een boy een b ■-! uit op de opklapbare rugleningen en zit plaatsen. M'11 reisgenoten sicken zich dan in pyama en klimmen handig op het bed. Ik zeg in echt Engels ,,cood naid" en doe net of ik thuis ben en slaap spoe dig in- 's Morgens zijn we de mooi. Kaapprovincie al döor en gaan verder, Hebt 11 soms geen dynamiet over de rivier naar hier lalen brengen? De gouverneur verbleekte enigszins. Ilij staarde naar de kolonel en Robert son op z'11 beurt staarde de gouverneur aan. —Excellentie, ik waarschuw u, riep Richard iMayenne. Wetten, die u een dergelijk recht zouden verlenen, bestaan niet. Dc staat is de hoogste wet, afit- v. oordde do gouverneur scherp. Een man als u, moest dat inzien- En u, wendde hy zich tot Dunham, u kon dergelijke on doordachte kletspraatjes beter achter wege laten- Friedrich probeerde de spanning te doen afnemen. Ilij schudde het hoofd, keek zijn vader aan en lachte. Neem me niet 'kwalijk, vader, men bouwt toch niet ecu dijk 0111 hem juist op dat ogenblik in de lucht te laten vliegen,als men hem bet meeste nodig heeft. Gelooft u, riep Dunham. Maar do wijsheid dezer heren geeft hun andere besluiten in. Ik kwam om u 1? zeggen: koopt u een roeiboot en laat u zwemvlie zen groeien, want onze goede regering heeft het voornemen 011s allemaal te la ten zwemmen. Maar, mijn hemel, waarom dan? Man, je woont in New Orleans en weet je dat niet? De duivel moge mij halen ais ik be- grjjp van wien u die nieuwtjes hebt,ge boord, zei de gouverneur tegen Dunham. Dunham antwoordde: Iemand van ons heel de dag door de Karroo- en Barra- viakte, afgewisseld door kafferhutjes, schapen, springbokkies en magere koeien. Want alles is droog en dor zo ver het oog reikt. 'Dan, na een dag en 'n nacht sporen komt er meer leven in het landschap. Krugersdorp, waar ook Texe laars wonen en waar ik nu al eens „te gast bon geweest", bij S- Hin en z'n vrouw, Lies van Heem-narden De laat ste is een schoolvriendinnetje van m<\ Hoe bestaat 't hè' „Hoe is het on Tevel?" Dan komt .Tobannesbnrtr de goudstad, niet -/'n torenhoge mh'ndiimnen- Daar klopt bet hart van de Unip van Z-Afri- ka Hindeliik Pretoria. Daar zie tk bet eerst de welbekende Siem de Waal. di° met de vrouw van neef Jaap en h-ior kleine dochtertje mij afhalen en harte lijk begroeten. Hoe is het op Texel? Is een van de eerste vragen. Dan in Siem z'n kar door de prachtige stad naar Jaap z'n huis, waar ik spoedig „as kiend in huus" ben en me tot heden best thu.s voel. Jaap was ver in de Vrijstaat en legde funderingen voor 't ,,plaashuis". waar P- Hillen over schreef en dat ik nu met twee Hollanders aftimmer. Hieraan heb ik prima collega's, waar ik nog veel nieuws van leer, omdat zij hier al jaren zijn. Het systeem van bouwen is hier heel anders, een duimstok is hier 3 vo"t lang, en verdeeld in 36 duim, een duim weer in Ssten en 16den. Dit is niet zo makkelijk als het 10-delig stelsel in Holland. Namen van materiaal en onder delen zijn meest Engels- Een zgn. Prin- tes is hier 'n vakleerling, als je dat nog bent, kom hier dan niet heen, want je verdient 't zout in de pap niet- Zondagmiddag 14 Aug. jl. ging ik met twee collega's op de nachttrein naar het werk. Daar lees ilc in „sappig" Afrikaans op elke coupédeur: „Moenie oop maak, voor die trein stil staan nie". E11 in bet toilet o-a. „Passasiers word versoek om hierdie waskamer nie langer as tien min. op '11 keer te gebruik nie, en die waskom ens- in dieselfde toestand te laat ais hulle dit graag self sal wil vind". E11 waar wij in Holland zeer diploma tiek zouden lezen: „Men wordt beleefd verzocht zich niet langdP in de wandel gangen op te houden dan hoogst noodza kelijk is", leest men hier kort en bondig: „Moenie in die gang slenter nie". Kaffers blijven kaffers. Met de kaffers, onze beste hulparbti- ders, kan ik liet best rooien. Maar je moet er wat mee leren omgaan- Neef, aan liet werk, riep eens aan z'11 boy: „Breng ook die halve stenen, die moeten ook op". Die boy Pracht en ging maar door, jr kwam geen eind aan. Jaap eens kijken. En waarachtig, daar zat-ie al de „héle" doormidden te slaan. Hij kan niet be grijpen waarom die baas toen zo „geraas het". Verleden week kreeg ik een brief uil Holland op h?t werk. Ik zeg legen m'n boy, terwijl ik '111 de postwissd wijs met de Koningin er op: „Kijk die komt uit Holland en dat is de Koningin-" „Nee baas de Koning. Ik zeg „nee jong, 't is toch 'n vrouw en die is de baas in Hol land". En uit de grond van z'11 hart zegt ie:„Nee baas, 'n vrouw de baas, dat kan niet". Ik moest lachen en dacht: Je moes', eens weten hoeveel vrouwen er (jammer genoeg) „de baas" zijn in Holland. Als ik normaal m'11 neus snuit, zegUe op eens: „Die baas doet maar vies!" „Hé!" zeg ik. „Ja baas, jij steekt het in je zak, en ons gooi 't altijd ssst, zomaar weg"- Telkens bij volle maan houden de kaf fers dans en drink. Dan komen ze van paar „plaassen" uit de buurt bijeen. Dour onze boys uitgenodigd, gaan we eens kij ken. Op de bladstille avond gaan we op het geluiJ af on bereiken spoedig liet bal de champêtre. Op '11 binnenplaasie van enige hutten bij eentonige muziek en 11 klein vuurtje als verlichting is het '11 kluwen van hossende kaffers gehuld in omgeslagen dekens. In de hutten worden liters kafferbier verzwolgen ui! groente- blikkies en uitgeholde en gedroogde pompoenen- Zeldzaam was de stemming. E11 als we weer huistoe gaan zeggen we: „Wat leeft dat vrij, onbezorgd en ge lukkig, ze prakkizeren niet over de dag van morgen en leven maar \an de ene dag in de andere". Ik durf nu echter geen ruimte meer to vergen in dit blad, ofschoon nog veel nieuws en moois van hier valt te schrij ven. Dus beste vrienden en kennissen, mijn hartelijke groeten en alles van dio beste. KEES GRAAF- slag heeft nu eenmaal het vertrouwen van de mensen. U wilt toch niet zeggen, dat u een soldaat kon omkopen? Neen, excellentie. De mededeling leek mij inderdaad geld waard, maar de gene, die mij het bericht bracht was al lesbehalve een soldaat. De gou\ erneur onderdrukte een vloek maar toer. hoorde hij Friedrich opstui ven: Als u mij alleen maar eens wilde zeggen, waarom Fort Coligny moet wor den opgeofferd! Neemt u mij niet kwa lijk, ik voel mij vandaag wat zwaar in '1 hoofd, sinds gisteravond heb ik heel .wat te verwerken gekregen. Weer keek de gouverneur hem pein zend aan, toen ging hij naar hem toe- Hij sprak zaoht en vriendelijk. Ik koes ter niet liet voornemen 11 om zo te zeg gen slapend te verdrinken, zei hij. Friedricih, in toom gehouden door de rustige manier van optreden, bleef zwijgend bij de kaart staan. De stad New Orleans, zei de gou verneur, is met haar gehele bevolking, met al haar gebouwen en haveninstalla ties verloren, als het water komt- Er is slechts één mogelijkheid om de stad te redden: de dijken moeten stroomop waarts worden doorgestoken. Dan treedt de rivier daar buiten haar oevers- Velden en bossen zullen worden overstroomd, maar het hoge water zal dan niet meer New Orleans bedreigen. Friedrich keek de gouverneur esrsl nog niet begrijpend aan. Maar toen werd hem plotseling alles duidelijk. Vorige week en begin dezer week zijn leden van de mijnopruimingspioeg aan het strand bij De Koog bezig geweest met het opsporen, resp. exploderen van zgn. Kathiemijnen. Er werden in totaai weer vijf van die sinjeurs onschadelijk gemaakt. De badmeester, dhr L v. Heer- waarden, had mede aanwijzingen gege ven omtrent de ligplaats doorgaans 'n 150 meter uit de wal. een Kathiemijn. De eerste 31e Aug., waarop het geen ..Koninginnedag" meer was. Geen volks spelen, maar wel vertolkten zeer vele in gezetenen hun aanhankelijkheid aan liet Vorstenhuis door het uitsteken van de vaderlandse vlag. Vooral in Oosterend wapperden vele driekleuren. De oranje zon scheen en maakte het to: een blijde dag. In Den Hoorn is de 31ste Aug. evin- min onopgemerkt voorbij gegaan: h :t muziekcorps D E K. gaf onder grote be langstelling een concert o-l.v. directeur U. Bouwsma. Geopend werd met Wik Heden Nu Treden en besloten met het Wilhelmus- 's Avonds werd in het Park te Don Burg een concert gegeven door Texeis Fanfare o.i.v- directeur A. J. Vonk en De Stem des Volks o-l-v. directeur-H. Craanen. Dit concert trok veel puWJik, ofschoon zeer goed te merken viel, dat het aantal' badgasten niet zo groot meel is. Het fanfarecorps moeten wc '11 pluim geven namens een oud-Texelaar, die d< muzikanten in lang niet had gehoord. „Ze gaan vooruit!" zei hij enthousiast. Wij twijfelen daar niet aan. De sfeer van de nrs- uit het welgekozen programma werd goed aangevoeld en de gedachten inet liefde vertolkt. Vooral het laatste nr. „Gedenck Olanck, Meiodiënkrans naar Valerius" voldeed zeer. Wel hopen we dat het corps versterkt wordt door dc toetreding van nieuwe leden: de nis kan nog heel wat stoelen bergen! De Stem des Volks liet zicli voor het eerst in de nmzieknis horen. Na haat optreden, tijdens een meeting van het N- V-V. in ,,De Oranjeboom", afgelopen sei zoen, verwachtten wij goede prestaties, hoewel wij rekening zouden moeten hou den met de zwakke bezetting tenoren en bassen- (De herhaalde aanmoediging ;u door de voorz. in dit blad gedaan, de uit nodiging tot toetreding als lid heeft blijkbaar van de zijde der lieren nog wei nig succes ontvangen). Geopend werd niet het lied Morgenrood. Vervolgens Paarlende Webbe, Eens, De Boodschap op de Heide, Zomermorgen en De Parel der Waddeneilanden, waarvan de tekst was geschreven dor mevr- Craanen-He- nielrijk, die blijkbaar naast een mooie stem ook een dichtknobbel rijk is! Bij de beoordeling van hetgeen „De Stem" ons bracht, moeten we wel reke ning houden met het belangrijke feit, da. hier een nog zeer jeugdig ensemble voor het voetlicht, trad. Het publiek genoot er, een oud-directeur van een Texeis zang koor -naar wij menen heeft hij méér dan één koor geleid sprak zeer waar derend over het geliodene. waarbij ij ons gaarne aansluiten en de hoop uit spreken, dat 'De Stem op deze weg zal voortgaan onder de bekwame leiding van haar dirigent. Ziet u nog eens naar de kaart, ging de gouverneur voort, hier is de bocht van de rivier, hier is de dijk ook h't sterkst, omdat hij daar het. meest dooi de stroom wordt bedreigd. Hier moet do dijk dus worden doorgestoken, omdat 't het meest- gunstig punt is. Inderdaad, voegde hij er met een van spijt uitdruk kende beweging aan toe, ligt daar toe vallig Fort Coligny. Richard Mayenne, die met een som ber gezicht, maar 'vijgend het woord- geveoht lussen Dunham en de gouver neur had gevolgd, stootte nu een zware vloek uit- Fort Coligny, schreeuwde hij, ligt hier niet toevallig, excellentie- En hetzelfde zeg ik van mijn zaag molen, riep Dunham. Die schijnt u hele maal te vergeten. De gouverneur keek Mayenne met een treurige 'blik aan, sloeg geen acht op de tegenwerpingen en zei: ik ben mij vol komen bewust van de gevolgen- Als ik de dijk doorsteek, wordt deze vlakte, die sleohts door enkele heuvels wordt onder broken, honderden mijlen ver onder wa ter gezet. Mensenlevens behoeven ech ter niet verloren te gaan, want ik kan alle bewoners uit het bedreigde gebied op tijd evacueren. Zeker, alle velden, ai- le boerderijen zullen worden vernietigd. Dat zie ik in...Het spijt me zeer, maai de stad moet worden gered. De eige naars der opgeofferde bezittingen zullen natuurlijk 'n schadeloosstelling krijgen Het is schandalig, siste Riebari Mayenne en liet zich in een stoel va:- len. Laat u de vloed toch vernietigen Na de opheffing van het Noodzieken- I huisje heeft Texel dus geen ziekenhuis meer. Gelukkig heeft het bekwame ge neesheren, aan wie de patiënt zicli ge heel en ai kunnen toevertrouwen. Noch tans weten wij, dat de medici wegens het ontbreken van een ziekenhuis, wegens 't ontbreken van een instrumentarium, waarover men de beschikking heeft in een ziekenhuis, de patiënt vaak uit han- 1 den moeten geven. Er wordt wel eens ge roddeld dat deze of gene dokter de zie ke of het slachtoffer niet spoedig naar het ziekenhuis aan de overkant zend' Hier zon zeker een soort eerzucht om de I hoek komen kiiken! Wij voor ons willen niet graag gerekend worden tot degenen, die aldus zouden redeneren, maar hei wordt dan toch maar vaak beweerd- i Wat dezer dagen passeerde moge die 1 categorie van roddelzuchtigen dan eens aan de kaak stellen- Wij denken aan het ongeluk, dat de 9-jarige Martien Wink ler overkwam. Zoals bekend, was hij des avonds tegen een stilstaande auto ge fietst. Dokter Boswijk liet hem per zie kenauto naar zijn huis vervoeren. Som mige mensen zeiden al: „Och. het is he lemaal niet erg aangekomen"- Maar de dokter schonk volle aandacht aan zijn patiënt on toen hij een poosje later nog maals 'n onderzoek instelde en om 't populair te zeggen de zaak niet half vertrouwde, liet hij onverwijld een exit-a boot in de vaart brengen. Misschien, ach, het is wel zeker, is er al weer geroddeld: ,,Ze sturen je maar meteen naar Den Helder, hier kunnen ze niks!" Weer zijn degene, die zo praten, in liet ongelijk gesteld: De toestand van de knaap verergde en Dr. Van Driel, de chirurg van „Parkzicht" te Der. Helder, achtte de toestand van de knaap zodanig, dat hij lot- een operatie- besloot. Wij hebben een en ander eens uitvoe rig beschreven, opdat er meer begrip zal komen voor de grote zorg, die hier door de doktoren wordt besteed tot heil van de patiënten. KATHOLIEK E^KERKLIJST Zondag: le Zondag v.d- maand en 13e Zondag na Pinksteren. De H. Missen n Den Burg en in Oosterend 0111 7,30 en ',0 uur en in Den Hoorn alleen 0111 10 uur- Bieohtgel. in Den Burg en Oosterend v. 7-7,30 en in Oosterend nog van 9,30 tot 10 uur. Collecte voor de kerk zelf. Lof om 7,30 uur. Deze week: De H. Missen 0111 7 en 8 uur, behalve Woensdag en Donderdag om 7 uur vanwege de Missen in Den Hoorn en in Oosterend en de af wezigheid van een kapelaan. Woensdag: Om 7.30 u. H- Mis in Den Hoorn. Lof s av. om 7,30 11 Donderdag: om 8 u. II. Mis in Oosterend. Zaterdag: Biechtgele genheid van 5 tot 9 uur op de hele uren. Om 0 u. rozenkrans. FILM NIEUWS. „NORTH WEST PASSAGE". Het verhaal van een expeditie door de wildernis, waar de ene hinderlaag 11a dc andere de manschappen bedreigt. Waar vijandige roodhuiden hen naar het leven staan- Een expeditie naar een Indianen dorp, dat •moet worden gestraft, wegens gepleegde wandaden. Het dorp wordt overvallen en verwoest. Daarna moot men een nog gewaagder expeditie gaan beginnen, ditmaal 0111 '11 doortocht dwars door het Amerik. Continent naar de Stil le Oceaan te zoeken Spencer Tracy als Majoor Robert Ro gers. hèt, voorbeeld van vastberadenheid en doorzettingsvermogen, in de gróotsu avonturenfilm van zijn loopbaan Neerlands Nieuws- Stoffelijke resten van gesneuvelde Fransen terug naar Frankrijk. H.M- de Koningin ontvangt de nieuwe ambassa deur van India. Majoor Flinternian vliegt naar de stratosfeer- Intern.athle- tiekwedstrijden in A'dam. Muzikale ont vangst- op Schiphol. Urker dag in Enk huizen. Het Ned. paard „Coeur Joli" ver betert het. wereldrecord verspringen. Rondom de Ronde Tafel Conferentie Wereldnieuws. Prins Bernhard arriveert in. Dublin- Amerik. Stafchefs bezoeken W -Europa. Jacht op Siciliaansè bendeleider. Enz. wie hij wil. Voorlopig bent li alleen maar de gouverneur. Kunt u de natuur krachten bevelen opleggen? Het is on rechtvaardig! Waarom moet New Or leans in hemelsnaam sleohts kunnen le ven, als ik moet sterven! De gouverneur keek uit liet raam- Toen draaide hij zich om en keek dc beide Mayennes rustig en met een su perieur glimlachje aan- New Orleans, antwoordde hij, moet blijven leven mijne heren. Want als liet sterft, sterft 11 mee. Hebt u er nooit over nagedacht, wat deze op één na de groot ste havenstad van Amerika betekent? Zonder New Orleans zou u niet kunnen och, wat zeg ik, niet alleen 11, want op een paar enkelingen, mijne heren, komt het heus niet aan zou de pro vincie en ook het gehele middenweste- lijke deel van Amerika niet kunnen le ven. Waarheen stuurt 11 dan uw graan, mijnheer Mayenne? Naar New Orleans. Van waar uit gaat het over de gehele wereld? Van New Orleans. Deukt u in het geheel niet aan de wereld? Uw graan mijnheer Mayenne, gaat zelfs van uil. New Orleans per schip naar New York. Als de stad New Orleans wordt vernie tigd, dan gaan alle spoorbruggen, alle voorraadschuren, alle siló's, alle mo lens, alie steigers, alle bruggen, de ge hele grote haven van New Orleans dan gaat dat allemaal naar de maan. Dan kan niemand zijn graan meer ver schepen, dan is op één na de grootste haven van Amerika een moerasl (Wordt vervolgd). door G. Th. Rotman (Nadruk verboden) 99. Er kwam namelijk opeens een stormvlaag, die de golven van de zee hoog opjoeg. Het schip slingerde en hel de schuin over. Op dat ogenblik stonden onze kunstemakers juist bij een der gro te luchtkokers; ze verloren hun even wicht en Tom, Fok 'en MeneJik vielen precies in de wijde koker en rolden bo - derdebolder naar beneden. 100. In de keuken, beneden, stond juist de meesterkok met trotse blikken een reuzetaart le bewonderen, die hij ter ere van de kapitein gebakken had- Jonge, jonge, daar kreeg hy vast een pluimpje voor! Er stonden evenveel kaarsjes op, als de kapitein jaren teld -.

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 4