FRIEDRICH'S AVONTUUR Wat te doen als er in de b geen polderwater lurt is? Jonge landbouwers, gebruikt de lange winteravonden goed: gaat studeren Brammetje Flapc 8S§ M en z'n vrienden Vh Ali Baba Limburg, tot ziens zei de reisclub van de Mariacongregatie Op deze vraag levert de Rijksland- bouwvoorliehtingsdienst ons de volgen de commentaar: Allereerst zoudon we willen noemen een coöperatief systeem van bevloeiing Men kan dat vinden in Castricum, waar de droogte zonder kunstwerken funest zou werken. Een achttal boeren met tezamen 140 ha. grasland hebben een infiltratiesysteem opgebouwd, waar bij het water wordt gehaaid uit de Schulpvaart. Men gebruikt bier twee electromotoren, die vooral werken op nachttarief (zeer goedkoop) en bediend worden door de heer W. Borst te Cas tricum. Men maalt het water in de slo ten, die iangs en door het land lopen Deze grondsoort grof duinzand heeft een grote doorlatendheid. zodat gemakkelijk alle land wordt, gefiltreerd Omdat men vlak land moet hebben, wordt de tweede etage" bediend van uit de sloten van de eerste afdeling. Het land lag de hele zomer fris en groen en de combinatie is er gelukkig mee. Inlichtingen verstrekken graag de molenaar Borst en het bestuur l^aud onder Bakkum dat niet bevloeid wordt, lag reeds vroeg in deze zomer dor en dood. Er is maar één remedie: water! Als er geen water te vinden in verre omtrek, wat dan? Dan moet men naar de diepte en het welwater opzoeken. Daarvoor is nodig dat een boorput wordt gegraven, zo diep, dat men zelfs bij fors gebruik de wel niet kan uitputten. Op deze norton- buizen moet een molen geplaatst wor den die het water naar boven brengt. Wy waren eerst bang, dat dit water te koud zou zijn, maar de practijk bewijst, dat dit geen bezwaar is. Men kan deze nortonpomp bekijken op hot bedrijl van dhr I). de Graaf, Betjeshoeve e Heiloo. Dhr De Graaf bezit een nor tonpomp, die gedreven wordt door een ruim 4 pk- electromotor, aangesloten op de electrische leiding langs Je weg. Het motorhuis is voorzien van en dag- eu nachttariefmeter. Deze motor slaat enorm veel water uit, zodat van 8 tot 12 ba. gemakkelijk geïnfiltreerd kunnen worden. De doorlatendheid is zo groot, dat de greppels circa 18 m. van elkaar liggen en toch alle land goed vochtig wordt (men leze goed: vochtig eh niet nat!) Dit is liet aangewezen systeem voor hoge en droogliggende gronden, w-p a I' ll ij de electromotor kan worden vervan gen door een benzinemotor. Het ig wel zeer gewenst om de nortonpomp op 't hoogste stuk land aan te brengen. Met het ,,sawah" systeem kan men dan ook de lager gelegen gedeelten infiltreren De kosten komen er 'gemakkelijk uit door de meerdere hoeveelheid gras. Het grasland wordt beter door infil tratie 'ii van ..watergras" wat som migen vrezen is geen sprake. En- gels raai en ruwbeemd en klaver tiiren er zeer welig. ;Het gras krijgt 'n hoog waarderingscijfer. Het lijkt ons wel go- wenst door een zeer deskundig putter - boorder een berekening te laten ma ken hoe wijd de nortonpomp moet zijn, om een capaciteit te verkrijgen, die aansluit op de te infiltreren opper vlakte. Dit ls de aangewezen oplossing voor alle verdrogende gronden langs de dui nen en zandstreken in ons land. Boven dien beschikt men steeds over goed drinkwater voor het vee. Uit het IJsselmeer. Een ander heeft gezegd: Ik haal het water uit het IJsselmeer. Hij legde een hevelbuis over de dijk been, de ene „poot" in bet IJsselmeer, de andere die per aan de voet van de dijk. Met een kattekop boven op het dijklichaam wordt via een zijtak van de buis 't wa ter aangezogen. Zodra de hevel loopt" wordt met een klep de zijbuis afgesle ten. Verder loopt de buis zolang men wil zonder motorische kracht. Dit systeem is overal toepasselijk waar hel, water in ringsloten en vaarten boven 't land ligt. (Poldergebieden, Z.-Holland, enz-). In Bovenkerk hebben de meeste boe ren een buis door de dyk van de ring vaart heen, die de boerderij van gratis water voorziet: de kraan is in de stal Met geringe moeite kan men op deze dijkhuizen slangen aansluiten en bet land in enkele uren bevloeien. Dit systeem wordt ook veel in Amerika toe- gepast- 'De jonge lucerneakkers zei men er enkele uren dras, waarna de klaver wc lig gaat groeien. Nu reeds bereiken ons beluchten van grote resultaten na infiltratie. Hoewel niet precies aangegeven kan worden hoe hoog men liet water voor infiltratie moet opzetten, omdat dit afhankelijk ls van de grond, toch kan men vrij alge meen aanhouden Op een diepte van 40 a 50 cm. heneden maaiveld. A! spoedig ontdekt men dan of men hoger moet oï' lager kan. Maar men onthouda: Wel vochtig, nooit nat. Enkele opmerkingen. Vele afdelingen van Landbouwmaat- schappjjjen doen verstandig om de door latendheid van hun gronden te laten meten. Dat is van zeer groot belang voor de greppelafstand of nog liever drains. Hoe minder greppels hoe liever. Of het IJsselmeer geschikt is voor bevloeiing moet eerst onderzocht woi- den, omdat 't zoutgehalte een grote n negatieve rol speelt. Roest komt op g infiltreerd en bevloeid land nooit voor. Naar aanleiding van bovenstaand ar tikel deelt (1e heer C. v. Groningen, ass. R.L.V.D. ons het- volgende mee: Ik wilde wel, (lat de mogelijkheden, door G. Th. Rotman 113. Dc Sheik, die zelf ook last ge noeg van de Bedoeïnen had, beloofde zijn hulp cn medewerking- D, volgende dag trokken dan ook alle mannen van de Slieik er op uit, met de Sheik zelf, Mr. Habberton en Mr. Plumsake aan 't hoofd. Ze hadden elk het beve! over 'n troep Arabieren. Bram en zhi vrienden mochten -ook mee. Des avonds bereikten ze het Bedoeïnenkamp; geluidloos ste gen allen van hun paard FEUILLETON 25.) Dwaasheid? vroeg ze, terwijl ze rechtop ging zitten. Ik geloof, Fx-ie- dricli Wilhelm, dat wij elkaar nog uiot volkomen begrijpen. Van de dingen half doen, houd ik niet. Als je wilt zal ik je alles geven, zal ik in mijn iefde voor jou verkwistend zijn) maar dan ook onder één voorwaarde dat ik Ook al les van jon zal nemen, Helemaal wil k ji' bezitten en met niemand of iets wil ik je liefde delen- Met een haastige, hartstochtelijke be weging trok ze hem naar zich toe en vervolgde gejajgd: Je hebt me nog geen enkele keer duidelijk met' woorden ge zegde dat je van mij hield. Onderzoekend keek ze in zijn ogen. Hij sloeg ze neer. En op dit ogenblik kwam het klokje van de schoorsteen mantel In beweging. Met een mooie ou de toon klonk het eerste couplet van 't lied: „Aan jouw betovering Louisiana, za ik mij altijd overgeven. Mijn lieveling uit Louisiana blijf ik trouw voor 't hele leven". Fried rich staarde met vreemde, we zenloze ogen naar Tsabelle. Ze zag hoe bleek hij werd. Ze week achteruit, mei een wilde blik keek Iiij baar aan cn vroeg: Ken je dat lied, Tsabelle. Her inner je het je? (Nadruk verboden) 114. Nu werd onder doodse stilte, hel kamp omsingeld. In de drie grote tenten lag alles in zoete rust- Geen der boos wichten vermoedde, wat er daarbuiten gebeurde. De hoofdman lag op zijn rust- lied te dromen van al de heerlijkheden, die hij voor het gestolen goud zou kun nen kopen. Neen, zei ze driftig, ik wil ouk aan niets herinnerd worden- - Och, Isabelle, klaagde hy, je kun,, het je ook niet herinneren, neen. Maar ik! Nooit heb ik het zo sterk ais op dit ogenblik gevoeld wat die kleine, simpele liedje betekent, wat het 111 mijn leven, in mijn bestaan, voor mezelf betekent, Isabelle. Hij stond op en liep de kamer op en neer, bleef bij bet raam staan, trok do gordijnen op zij, opende bet raam en staarde naar buiten. Een felle regen sloeg tegen zijn gezicht. Isabelle was heel langzaam opgestaan en met onzekere slappen liep ze naar liet vrstgelegen gedeelte van de kamer. Toen ze zich omdraaide, zag ze zichzelf in de spiegel. Haar kapsel was in de war en haar japon zat slordig. Met zenuw achtige handen trok ze deze recht- Friëdrich Wilhelm, zei ze koel en hard, je moet nu naar huis gaan. Heb je mij niet gezegd, dat je morgenoch tend voor dag en dauw met het vlieg tuig naar New York wilt vertrekken? Ja, zeker, antwoordde hii ver strooid, Vergeef.... wil je mij verge ven? Onbeholpen liep hij op haar toe, om haar hand te kussen, maar ze wendde zich af. Enigszins duizelig sloop hij dc deur uit. Isabelle. liet zicli weer op de divan vallen; haar ingehouden drift en verbittering wist ze niet langer te be heersen, ze snikte gesmoord ;n de kus sens. Dus hield hij toch van Jenny die in dit artikel genoemd worden ook on Texel aanwezig waren, want het pro bleem van de verdroging houdt ook ons altlid bezig Naar wil menen, z'jn dip mogeliikheden er helaas niet. 'De kwestie is nl. deze. De mogelijk heid van infiltratie van de grond door bet inlaten van water in sinten en drains is op Texel 'niet aanwezig, om dat we niet over het daarvoor benodig de water beschikken. Aan de vaste wal beeft, men nraetiseh overal zgn. boe zemwater ter beschikking dat in de mepste gevallen een stand heeft. die vrij ver boven de grondwaterstand van de cultuurgrond ligt. Men heeft dan niets anders te doen dan een verbin ding tot stand te hrengen bissen boe zemwater en de sloten, die door de t? infiltreren percelen lopen Het. water water ioept dan vanzelf naar de nlaat- spn. waar het wezen moet. Op Texel missen wij die waterreservoirs. Als er on Texel nog water aanwezig is. dal 'n niveau heeft boven het water in de slo ten. dan is dat zont of brak water. Ook in d° duinen is niet voldoendp water aanwezig nm zelfs een berekkelijk klei ne oppervlakte grond te infiltreren. Dan wordt in dit artikel de mogelijk heid van nortonwater genoemd. En in derdaad gelukt het op Texel op" meer dere plaatsen 0111 door middel van hol slaan van een nortonpomp voldoende drinkwater en bedrijfswater te krijgen. Het staat voor mij evenwel vast, dat geen enkele van de tegenwoordige nor- tonpompen ook maar in staat zou zijn voldoende water voor infiltratie of be regening van ook maar een paar bun der land te leveren. Misschien dat ie mand zegt: Dan moeten de nortonpom- pen nog maar wat dieper worden Slagen. Ik ben van mening, dat dit op de duur tocli vastloopt. Het steeds maar onttrekken van water uit diepere grondlagen zal tot gevolg hebben, dat de grondwaterstand steeds dieper komt te liggen en men de pompen telkens zal moeten laten zakken, totdat tenslctte de mogelijkheden uitgeput zijn. Een zelf de ervaring doet men op 111 Oalifornië. Bovendien moeten we ook constateren, dat op grote gedeelten van Texel, ook met behulp van een nortonput- geen goed water is te krijgen. Ik denk daar bij aan de polders Èierland, Het Noor den, P.H. Polder en Waalenburg. Ook in de omgeving van Oudeschiid is geen goed water te vinden. Naar ik ineen zullen wij de oplsosing in een andere richting moeten zoeker, Wy zullen een zo economisch mogelijk gebruik moeten maken van liet water, dat we als regenwater toebedeeld krjj- gen door goede cultuurmaatregelen. Als zodanig kunnen we noemen: 1. Een goede voorziening van onze grond met organische meststoffen, waardoor de waterhoudendheid van de grond toeneemt. Een grond met een goede voorraad organische stoffen gart min of meer werken als een spons, die het water vasthoudt. 2. Een juiste bewerking van de grond waardoor verlies van water zoveel mo gelijk wordt voorkomen en de mogelijk- heden van wateraanvoer uit diepere grondlagen zo goed mogelijk zijn. Voor de meer oppervlakkige grondbewerking denk ik hierbij aan een juist gebruik van egge en landrol. Verder zal er meer dan tot nu toe aandacht besteed moeten worden aan het losmaken van diepere grondlagen. Hei niet verdroge.i van de stroken, waar de drainreekseu liggen, zoals dit deze zomer weer zo duidelijk te zien was in de polder Èier land, zijn een aanwijzing, dat er vrij z - ker niet een diepere grondbewerking nog wel iets te bereiken is. 3. Een juiste keuze van de te verbou wen gewassen Op droge gronden zal men vooral zoeken naar gewassen, die in liet voorjaar spoedig de grond be dekt hebben en die tegen de tijd. dat de droogteperiode meestal begint hun grootste groei achter de rug hebbm By dit punt verdient ook het zgn kunstv.eidesysteem vermeld te worden Er zijn op Texel zeer veel gronden, d'e o.i. ongeschikt zijn voor blijvend gras land, omdat ze ieder jaar enige maan den van de droogte lijden. Hier past hel zgn. wisselbouwsysteem, waarbij de percelen beurtelings als grasland en als bouwland in gebruik zijn. Bij *n dergeiyk systeem is de droogte-resis tentie groter. Hesters! Hij loog, of verborg -.ets voor haar? Of wist hij het zelf nog niet en had zij licni er nu op attent gemaakt? Jenny Hesters.... och ja, zo'n klein, aardig meisje, gemakkelyk en eenvou dig, weinig eisefid. Opeens sprong ze op en rende naar het raam, alsof ze Friedrich nog kon te rugroepen. Maar toen bleef ze staan, balde haar vuisten en zei met trotse vastberadenheid: Maar zo'n klein meis je kun je toch gemakkelyk haar congé geven, die is gauw vergeten en vee! troostwoorden zijn dan ook overbodig. En tegelijk zag zy duidelijk voor ogen dat zij degene was, die hier handelend moest optreden. XII De volgende morgen tegen zeven uur ging Friedrich het gebouw nummer hönderdzestien binnen, gelegen in de 24e straat Oost New York. In de half donkere hal, waar een lucht hing van zeepsop en gedroogde vis, ontdekte hy een voorwereldlijke lift, die langzaam en piepend naar hogere sferen steeg Hy trok zyn handschoenen aan en liet zicli naar boven brengen- A', stijgend,' hoorde hij brokstukken van radiomu- ziek, de krijsende stem van een vrouw, het gejengel van een paar kinderen en 'n huilerig lied van '11 dronken man. Op de achtste verdieping stapte hü uit er. bevond zich in een cirkelvormige bal. waar verscheidene deuren op uitkwa- Voor dc tweede maal laat het be stuur van de Landbouwschool een ad-1 plaatsen 1 omdat het betreurt, dat het aantal aangifen zo klein is. Mogelijk hebben velen op 10 Sept. de adv. niet. gelezen. De algemene tuinbouwcursus geeft naast alg. vakken als practische vakken fruitteelt, groenteteelt en bloembollen teelt. M, n moet de leeftijd van 15 jaar bereikt hebben om deze te volgen. De alg. landbouwcursus i^ bestemd voor ouderen die door een of andere oorzaak geen diploma van een land bouwschool hebben De bookhoudcursus geeft naast boek houden ook rechts- en wetskennis, die voor de boer van belang zyn. Aan bet eind krijgt men een diploma De cursus motorkennds cn landbouw werktuigen heeft geen aanbeveling no dig. In deze tijd van mechanisering ;3 gedegen kennis op dit terrein een eer ste vereiste. Aan het eind krijgt men een diploma. IDe cursus veeverloskunde geeft een betere kijk op normale en abnormal; geboorten by liet vee. De cursus touw- splitsen leert de eindjes aan elkaar te knopen ir. letterlijke zin. Dit kan zijn RECEPTEN. Eet u .graag soep? Bewaar dan eens wat groer.tenat en aardappelwater en vu! dit zonodig aan niet. bouillon, water of melk. (Proeven of 't niet te zout wordt;. Er is niet bepaald vlees- of beender- bouillon nodig voor een smakelijk soep je. Ook groentenat kan een pittig aroma hebben bovendien bevat dit nog waar devolle voedingsstoffen. In zo'n soep kunt u ook groentenrest- jes verwerken, samen met wat verse soepgroenten. Binden kan men ze met wat rijst, vermicelli of macaroni. Voor bloemkoolsoep is bloem, aangemaakt met wat melk of verwarmd in gesmolten botej- of margarine, heel geschikt. Tot slot maakt, men het soepje af met wat gesnipperde peterselie, een kluitj 1 boter of margarine en zo nodig aroma Een bordje of kop van een dergelijke soep kan een versnapering zijn bij de broodmaaltijd of de eetlust opwekkeu als voorgerecht by het middagmaal. Met 34 Maria Oongreganisten zyn we op '20 Sept. voor een 3-daagse tocht naar Valkenburg vertrokken. De reis verliep 1 lot en 0111 2 uur waren we op do plaats van bestemming. Ons verblijf was een jeugdherberg, die is onderge bracht .11 het kasteel Chaloen. Het was een middeleeuws kasteel dat. door split sing van de Geul op een eiland ligt. Na ons verfrist en gegeten te hebben zijn we naar Valkenburg gewandelcl en hebben daar de Fluwelengrot bezich tigd. De grot is ontstaan in de 11e eeuw. Zomers en winters heerst hier steeds dezelfde temperatuur. We zien er tevens goed getekende taferelen, verband houdend met de geschiedenis van de vroegere ridderburchten. Daar na naar de Wilhelminatoren, deze to ren verheft zicli ais een wachter op de Heunsberg welke 150 nu boven de ze;- spiegel ligt. Wie hebben de toren ech ter niet beklommen daar 't uitzicht niet helder was. De tweede dag zyn we 11a het roei. n rond om 't kasteel op weg gegaan naar Maastricht waar een bezoek werd ge bracht aan de St. Servaaskerk met zyn schatkamers. Ook hebben wy het praal graf van St. Servaas gezien, daterend uit het jaar 384. Toen op weg naar de St. Pietersberg mei zyn 23000 gang.n, waar men vroeger bouwsteen uit haal de. Deze gezaagde steen is zachtgeel van kleur en wordt door de Zuid-Lim burger mergel genoemd. Ook troffen we er cn championkwekerij aan. In de oorlog werden er de kunstschatten be waard 0 a. de Nachtwacht van Rem brandt. Na een uur rondgewandeld te men. Op elke deur prijkte sen schildje niet. de naam van de bewoner. Jenkins, de naam, die hy zocht, vond hy op een der laatste naambordjes. Op zyn kloppen riep een diepe stem: Binnen!" In een grote, heldere kamer, eenvoudig gemeubileerd, zat een man in een schommelstoel te lezen. Hy had 'n blauwe broek aan, een helder wit over hemd, met een rode das en droeg geel bruine schoenen. Toen Friedrich de deur achter zich had gesloten, zei de man zonder op te zien: Ik koop niets, ik heb niets nodig, ik wil my niet laten verzekeren, ik wil geen lid van een kerkgenootschap wor den, een stofzuiger heb ik niet nodig, k wil geen telefooh hebben en een radio toestel bezit ik al. Kan ik anders nog iets voor u doen? Deze woorden had hij stil voor zich heen, alsof het een ge woonte van hem was, gesproken, terwijl hy rustig verdei' las- Ja, mijnheer Jenkins, antwoordde Friedrich, 11 kunt nog iets voor me doen. Ik zou namelijk graag willen we ten, hoe 11 aan dat gouden doosje bent gekomen, dat u in 1924 aan de juwelier Petitjean in New Orleans van de hand hebt gedaan. De man hield op met schommelen, leg de zyn boek op een krukje naast zich, keek Friedrich een poosje, zonder een .woord te zeggen onderzoekend aan cn zei toen zonder aarzelen: U bent niet van de politie zie ik zé. U zult er wel geen bezwaar teger. nut hebben als men bijna niet mee: weet hoe men de eindjes aan elkaa; moet knopen in figuurlijke zin. De cut- sus Engelse taal is voor hen die will; 1 emigreren handleidingen in die taa willen lezen of zic-h algemeen will;, ontwikkolen. De cursussen voor volwassenen tt Oosterend en Den Hoorn zijn 12 praat avonden van 2 uur of 8 praatavondei van 3 uur. I Zij die zich reeds hebben opgegeven behoeven dit niet te h°rlialen. Reed: doorgang vinden de motorcursus en d( cursus 'Engelse taal resp. met 17 en li cursisten. Geeft u met spoed op voor di andere cursussen. De subsidie moe vóór 1 Oct. aangevraagd worden. Stelt het bestuur van de Landbouw school niet teleur. Het schept de gele genheid voor ontwikkeling, die in dez, tijd zo nodig is. Neemt die kans waar hebben waren we toch blij weer dag licht te zien. Aan de voet van de berg stapten wy in een touringcar voor eei. tocht door het Geuldal. De Geul is oor spronkelijk een scheur in de rotsbodem waarlangs liet water een weg vond, de ze verbreedde en dieper uitholde. In teressant is daar het heuvelachtig land schap met zijn kastelen en prachtig ge legen dorpjes dat aan klein Zwitserland doet denken. Wij zijn veel bezienswaar digheden gepasseerd, w.o. het kerkhof van Margraten waar ruim 20,000 solda ten zijn begraven, meest Amerikanen, die daar tijdens en 11a de oorlog hun laatste rustplaats vonden. Ook zagen we vanuit de bus een fio- i'elienkwekery. Merkwaardig is het, dat in Gulpen 't beekje de Gulp onder de huizen door. i.\ 'de altijd stromende Geul uitloopt. Hoog ligt het. sierlijke kerkje van Vijlen, dat je steeds van alle kanten kunt zien. Eindelijk kwamen we aan bet Drielan denpunt, waar een foto werd gemaakt. Na een laatste blik op Aken en di naburige plaatsen in Duits-land en Bel gië kwamen we weer op tijd in ons ver blijf aan De volgende morgen werd nog nuttig besteed cm Valkenburg wat nader te bezichtigen. Allen hebben ten wolle ge noten van deze prachtige omgeving en hebben tevens een souvenirtje meeg' - nomen. Om kwart over één werd de terug tocht aanvaard met de wens 0111 dit be koorlijk landschap nog eens terug e zien. Alle lof aan de leidster. Tot een volgend jaar! hebben, dat ik ga zitten, merkte zijn be zoeker op en trok een stoel naar zich toe. Maak u 't zich gerust gemakkelyk. zei de man in de schommelstoel. „Een vrolijke gast is niemand tot last". Wat gaat u dat. gouden doosje aan'-1 Friedrich nam snel de kamer in zich op. In een hoek stond een bed; ach.iel een gordijn kon men zonder veel fan tasie de „dertig dollar keuken voor de vrijgezel" vermoeden Verder bestond liet meubilair nog uit oen -tafel drie stoelen, een kast. twee staande lam pen, één er van met een ingebouwd ra diotoestel en aan de muur twee plaatjes van meisjes, kleurendrukken, die uit. 'n tijdschrift, waren gescheurd en met pu naises op de muur waren bevestigd. Mijnheer Jenkins, zei Friedrich, ik wil u natuurlijk graag, indien u meent, dat het nodig is, de dienst, weike u mij naar ik hoop, zult willen bewijzen, b talen. In het kort vertelde hij welke beteke nis de gouden doos voor hem had er, hoe hij hoopte, dat hij daardoor iets na ders over 'l lot, van zijn zuster kon ont dekken. Bill Jenkins luisterde opmerk zaam, terwijl hij zachtjes in zijn stoel bleef schommelen. Toen zei hy: Dat be grijp ik. Doe u verder geen moeite, mijn heer, u hoeft mij ook niets te betalen (Wordt vervolgd)

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 4