Cjrocn '/fwartsjexels in het harL, Bij rondrit over Texel deden wij geen vette duinkonijntjes op, maar het werd toch een genoeglijke ochtend Een stampvol Casino vierde de opening van het herfstseizoen De Texelse Landbouw in de vorige eeuw Armoede in de Eieriandse Polder WOENSDAG 5 OCTOBER 1949 TEXELSE 63e JAARGANG No. 6363 COURANT Jicgave v h. Fa Langcveld Dc Roojr Jockhandel Drukkeri| - Bibliotheek )cn Burg Texel - Postbus 1 1 Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek Rotterdamsche Bank en Coóp. Boerenleenb. Postgiro 65 2 Abonnementsprijs f 2,45 per halfjaar „Schipper, mag ik overvaren? Ja >1 ee? Moet ik dan nog geld betalen? a of nee?" Zo zingt dochtertje van hr De Gorter, administrateur van de N. TESO en de lezer zal concluderen, at het meisje een kleuter nog dit edje op het woelige water van Texel- troom zingt, want wie aan TESO denkt enkt natuurlijk in de allereerste plaats an boten, aan goeie, comfortabele ho- jn (tussen haakjes, wat is de .Dokter jk Pagemaker" weer keurig gereviseerd ns haventje binnenlopen!) Het is an- ers, wij zitten ver van rle zee: een utobus voert ons thans door het artje van de Eieriandse polder, aar de hoeren de oogst reeds hebben edorst en gigantische stapels stro al- ni domineren. Wij rijden de première *fl ïee van de Zondag j.l. in gebruik ge- ïn omen rondrit, waarover wij ai een en nder schreven. Het is een experiment, et is dus helemaal niet zeker of deze peciale dienst levensvatbaarheid zal ebben, er is nog niets van te zeggen, as over een paar manaden weten wjj r meer van. Maar, een feit is, dat er belangstel- ngvoor bestaat en verscheidene T.exe- ïars hadden zich op de kussens van e bussen gezet, toen deze Zondagoch- nd jl. ieder precies om 9,15 uur van 3 Groeneplaats startte. De ene bus ling richting Oudesohil.d de ander ■"lichting De Waal en wij zaten dan in Idie andere". Voor ons zat een flink uit de kluten geschoten, breedgeschouderde Gekki - ander, een zestiger-niet-nog-T eel-sch:k :i zijn leven Hij vertelde ons, da-t-i* al en paar weken op Texel logeerde, naar dit was dan toch maar ten unieke 'elegenheid vond hij. met ons, om Tex-1 ens helemaal in een paar uren le doei,. Jles had zijn belangstelling, bemerk- ?n wij. de vlasoogst, die op hokken ^toiid, de in wederopbouw zijnd? hof ste il, de dorpen, de duinen. ,,Je kunt ier zo wijd zien"! viel hij enthousiast it. Bij ons alsmaar bos en nog eens Hoeveel k.m. lang is deze rondrit?" ragen wij aan chauffeur A Geus, lid an de rederijkerskamer U.D.T maar ,'J u zeer ernstig en bewust van 't pleoh- ige. dat iedere première niet zich rengt, .Dat weten wjj zelf nog niet. Ik heb le stand \an tie knn.-teller genoteerd". N'a afloop bleek de rondrit (11 km. te eslaan!) ill Over de geheel voltooide Oosterender eg en over zovele andere prachtige tegen gaat de rit Van dorp tot dorp. inkele korte weggetjes als Pijpersdijk n Westerweg ban Westerkerkhof tot r. >en Hoornt zijn nog niet hersteld. Die Van Zuid (Den Hoorn) naar. omen natuurlijk ook. Wij bepeinsden Liist, waarom de Oosterender weg zon- ler enig ceremonieel in gebruik is ge- lomen, toen de bus een flinke zwaai aar links en weer naar links, en toen eer rukkend naar rechts maakte. Och, e zaten in Oosterend zelf. En tv ter 'of ons, hoe smal die straatjes daar zijn n hoe bieed onze bus! Stuurmanskunst ereist, zo goed als een kapitein een malle, draaiende vaargeul moet hon en! Altijd komen die bussen wetr eelhuids naar buiten! Oost bleef rechts liggen, maar w'a laar mee wilde, kon natuurlijk op do oek door bet Noorden raar Eier- and. Boerderij „Vianen" is uit de is ".errezen en bijna geheel voltooid. Bij larthahoeve passeren IV een andere us, bestuurd door dhr M. Reuvers. ;en kippenhok, opgetrokken uit pan en stro vraagt dan onze aandacht. Veinig bouwkosten en de handel be- aalt voor zulke eieren evenveel, m.s- chion zelfs tvel meer door de reinheid 'au al dtt stro! Dan het grootste vlasveld van Texel, onderden bij honderden meters. Boer- 'vrij ,De Volharding" is al geruime tijd lerhoutvd, maar wij noemen haar nog ven vanwege dat leuke bouwseltje, dat 'nks ais een rustig kapelletje tegen 'r. gote muur rust. Met de zon achter een lonkere wolkenbank, die ren hand- olni hoog boven de Waddenzee za! taan, silhouetten aan de einder, achter e dijk van polder Eendracht 'n groep- v! Noord (De t'ocksdorp) je graansehelven. Zwarte gevallen te gen een gelige lucht. In Afrika zou jc ze voor negerhutten hebben versleten, l'ij Dros Smederij glipt een kerkbus achter ons langs. Ja, het is nog vroeg op het eiland! En met dit schone weer ontmoeten wij vele wielrijders, die ter kerke gaan. Als straks de stormwind loeit, zullen velen de voorkeur aan de. busverbinding geven, denken wjj, die maar zo zalig voortglijden. De Oocks- dorp komt in het verschiet en we vertei len onze Gelderse buur, dal dit het noordelijkste dorp van T'xel is en dat hij daar in de verte de vuurtoren voor zioli heeft. Aohter die toren alles water en aohter dat water Vlieland, zeggen wij hem, gids spelend, en wij vertel en er bij, dat liet zeer diep water is en liij niet moet uitstappen om pootjebaden.! Vlieland even in vogelvlucht de gaan verkennen. Trouwens daarvoor blijkt geen tijd. want na even te hebben gestopt, op 2 plaatsen, keert de bus al terug. Vanaf de dijk, waarop een groepje vissers slaat te bomen. De pijp in de brand en c-ven is het ranke mastje zichtbaar van een bottertje, dat zacht deint in b»t kleine open haventje. De kerkklokken hebben geluid en de gelovigen hebben elkaar begroet op liet kleine pleintje voor de kerken. De R.K. kerk is gein «>1 vernieuwd, zoals u weet, maar aan de N. II kerk moet nog heel wat gebeuren. Het dak is met nieuwe, helrode pannen gedekt, maar in het front zitten nog ra- te butsen, grote wonden in het pleis terwerk herinneren nog afrijd aan de oorlog. Dan rollen wij al weer naar het zui den, nu naar De Koog. In vaart. En wij vinden, dat het leven op dit rustige eiland zoveel contrasten biedt: is het al een etmaal geleden, dat wij stap voor stap over de hobbelige grond gingen Dij gelegenheid van een jachtpartij? Waarover wel meer. Hoeve Duinoord" is ook al bijna op geleverd. En wij zien meer nieuwbouw. Ook uien tv soort gevogelte: patrijzen, 'n flinke troep. Die zijn dit jaap' op Texel in +0 koppels geplant. Overal kunnen wy dit wild ontmoeten, het is niet groot, lang niet zo groot, als een fazant Even voorbij de Ruige Dijk passeren wij de andere bus. die de tegenoverge stelde route doet. In De Koog. dat wij via Waaienburg bereiken, heerst nog de stilte van de pirlle ochtend. Het- hoofd der school maakt 'n wandeling door de lege straat, de lange dorpsstraat waar 't tijdens liet toeristenseizoen zo druk en gezell'g nog was, anderhalve maand geleden! En zo gaat de rit over Den Hoorn en Oudesoiiild en komen wij precies op tijd (half 12) weer op de Groeneplaats te Den Burg aan. Een leuke tocht, wij kunnen hem een reder aanbevelen! POSTZEGELS. Met de komende lange avonden is ook voor de postzegelverzamelaars een nieuw seizoen begonnen. Als de blade ren vallen en de wind giert door de schoorsteen dan zal men de philatelret mei zjjn verzameling in de huiskamer vinden. Hij heeft de hele tafel in be slag genomen. Geen plaatsje is er meer vrij om een kopje thee neer te zetten, en moeder de vrouw trekt zich verstan dig terug, ze weet. dat er toch geer, kruid genassen is, dat de postzegel ver zamelaar kan afbrengen van zijn hob by Hij vergeet zijn tijd, zijn omgeving, zijn eten en drinken. Hij is aan 't post- zegélen. En hij zal trachten zijn verza meling weer met vele nieuwe aanwins ten te verrijken En g .wapend met zijn dubbel0 zegels gaat hij naar de rul beurs. Aangemoedigd door het succes van de afgelopen winter opent de Texelse ruilbeurs ook iveeT haar poori. En wel op Donderdag 6 Oct. in Hotel ,.De Graaf". Wij verwachten de trouwe be zoekers van het vorig seizoen natuur lijk wreer En de overige verzamelaars, jong en oud, dames en heren, nodigen wij hierbij uit eens kennis te maken met onze ruilbeurs. Dus Texelse pliila- telisten, komt Donderdagavond met uw dubbele zegels naar de ruilbeurs. C.B. CIRCUS TROK 1#4 TEXELAARS. Het was feitelijk wel te voorzien, dat circus Mullens, gestationneerd te Den Helder, het publiek van heinde en ver re zou trekken. Zo verwachtten wij ook, dat vele Texelaars Zaterdagavond naar Den Helder zouden gaan om na de avondvoorstelling per extra boot naar het eiland terug te keren. En inderdaad hebben niet minder dan 161 eilandge noten geprofiteerd van deze gelegen heid. In middels is het circus, dat veel succes heeft geoogst, al weer uit Den Helder vertrokken en houwt men meer zuidwaarts de teut al weer op. En de leeuw zal straks weer voor nieuw adem loos, ogen tekort komend publiek, zijn kunsten op het koord vertonen VERTROKKEN PER80NEN Nico S. Eellnan, v. Sehildereind 32 n Amsterdam, Arohimedeslaan 27 lis. Jan netje Kikkert, v. Kogerstr. 10 n. Am sterdam, Linnaeuskade 56 II. INGEKOMEN PERSONEN. Jan Korlenhoeven v. Grijpskerk, Vis vliet E 60 n. Sehildereind 11. Mechelina C. A. Leber v. Den Haag, Ledeganek- plein 27 n. E 50. Jeltje J. Zülstra va Den Haag, Ledeganckplein 27 n Em- malaan 98. YVADDEN CONFERENTIE. De Waddenconferentie, die, zoals wij reeds eerder meldden, dit jaar op Texel zal worden gehouden, zal plaats hebben op 2, 3 en 4 Nov. a.s. Wij komen er t.z.t. uitvoeriger op terug. TEXELSE MARKT Den Burg, 3 Oct. 1949. Aangevoerd: 100 schapen f38-fö5. 60 lammeren 130-1' 45. 22 rammen 170-1'95 20 biggen 1' 45-f 65. 24 graskalveren f 180-1' 220 Voor de levering: 7 koeien, 2 n. kalve ren, 29 schapen. LANDBOUWCURSUSSEN. De motorcursus begint Donderdag 6 October om 8 uur in de Landbouw school. Omtrent de cursus Engelse taal volgen nog nadere berichten. De and." re cursussen gaan niet door wegens te geringe deelname. De opgaven waren voor Engelse taai 28 deel ïemers. Motorcursus 27 deelne mers. Cursus volwassenen te Oosterend 7 deeln. Boekhouden 7. Tuinbouwcuraus 6. TouwspMtsen 4. Veeverloskunde 3. Cursus volwassenen te Den Hoorn 2. Landbouw cursus 1 Dat 's waar! „Casino" is goed gestart, het is inderdaad een Feestavond gewor den met een grote „F". „Weg met de zorg. weg met 't verdriet, op naar Casi no, breng Texel een lied". Zoiets zullen de „Kilimo Hawaiian»", Koos Speenhof. Ted Valerio, de Zeeuwse Boertjes, de Scholte's en Paul Engelen wel hebben gezongen, toen zij Woensdagavond op „de luxueuze Steamer" van de Oud *- schild-Den Heider-Lijn (om met Speen hof te spreken), toen zij dien avond naar het eiland reisden om ook daar pret en jolijt te brengen. Natuurlijk, al liggen wij dan in een wat verre uit hoek, de echte, winterharde ensembles, die leven voor de kunst en niet uit winstbejag liet podium betreden, die vergeten ons niet. Die trotseren zee ziekte en slappe thee desnoods (in plaats var. dubbel gemixte sodawhisky) Zo kon dit programma in Den Burg worden afgedraaid en de uren draaiden mee en voor je het wist en voor je het wilde kwam Speenhof voor het laatst keuvelen. Maar 'hij riep een tot weerziens toe. Wij geloven niet, dat het veel nut heeft ons programma woordelijk en chronologisch te volgen en zo telkens terzijde tan de schrijfmachine de hals naar links uit te slaan om te zien wie er nu wcr na de conferenoe van Koos kwam. Wie er na de halsbrekende toe ren van de Boertjes uit Zeeland in le snaren grepen. Of wie er ging zingen van liefde. Alsmaar van die eeuwig boeiende liefde. En heimwee. En diepe verlangens tan een cotvboy En eigen lijk zou ji ze allemaal tvel tegelijk wil len gaan noemen: de zangers met liun gouden stem als Wim en Bram Schol- te, of Ted Valerio met zijn accordeon of de Kiüma's .,zelf'. De KiUma's, die nu 15 jaar bestaan en toor de derde maal Texel in extase brachten. Die zwicht ten voor het publiek, dat de toneel knecht na het slot van het officiële pro gramma opnieuw aan het werk zette en weer zo daverend apptaudiseerde. .lat de gitaren en de bas en de verdere snaarinstrumenten nogmaals Ier hand werden genomen en één, twee, drie liedjes als toeg'ft (le zaal invloeiden Als fonkelend goud. En iedereen green er naar en bracht ze op een stil plekj- in zijn (haar) Dart. Ach, als vanavond ergens in Eieiiand of bij Den Hoorn waar het ook idyllisch is een jong>- man op een landhekje zijn incisie ver beidt, ach, dan zou hij zeker willen, dat hij kon inig'en als de Soholte's of kon spelen als de Kiüma's. Om zo tot haar v spreken Wat zou dat gemakkelijk zijn Maar, nee, die kunst is slechts weinigm gegeven. Misschien dat vele eilanders er nog eens in zuilen slagen Wim Boon en Jan Bremer naar de kroon te ste ken, maar het peil, waarop dc medewer kenden aan deze avond stonden, is voor ons, eenvoudige mensjes, todh maar duizelingwekkend. Zo ook, wat Koos Speenhof deed. Dat is nog eens kunst Joop doet. 't best met de boerenrevue's, maar me. als je dan Koos ziet! Doch, letten we hierop: wat zou Koos nou met een fokooi moeten beginnen. Hoe 'n gedegenereerde kudde zou hij over houden als wii hem twee jaar in Spang lieten boeren. Wij zeggen maar: ieder in zijn vak. (Waarmede wij intussen onze Texelse krachten heus r.iet onder schatten willen, versta ons wel liet. is zo heerlik-gevaarlijk, je aan criHek te wagen, je wordt zo gauw misver staan. vaak ivillens en wetens). Vijftien jaar bestonden dus de Kill ma's. De directie van „Casino" heeft ze gehuldigd. Want Koos heeft hen na mens haar donkere herfstasters over handigd. Ah, het was helemaal feest in het g- - houw. Door die rare Koos, door die knappe en knap spelende Ted, door de Kiüma's, door de Soholte's (O mia Bd- la Napolii!) en niet in het minst door die onnozele Zeeuwse Boertjes, die to renhoog in de nok stonden en dan zo gek om zich heen keken, alsof zij het ook niet konden helpen, dat het pubii >k juist zulke malle fratsen verlangt. UITGESTELD. De vergadering van Rundveefokvei. Texel is uitgesteld en nu bepaald op Woensdag 5 Oct. a.s. BESTUUR OUD-LEERLINGEN LAGERE LANDBOUWSCHOOL. In de Donderdagavond gehouden na jaarsvergadering werd liet bestuur van de Ver. van oud-teerlingen der lagere landbouwschool als volgt samengesteld: F. Roeper, Het Noorden, voorz.; Jb. Kikkert, Hoogte, secr.; C. van Heer waarden, Den Burg, penningm.; J. v.d. Geesk, P.H. Polder, vice-voovz.; C. P. Witte, „Bloemirjjik" 2e secretaris. BALLON MAAKTE INTERNATIO NALE REIS. Wedsttt jjdbailloiiniVjes kunnen het ver brengen! Gerrit Coevert vond Dins dag bij Ongeren een grote luohtballon, die blijkens het er aan bungelendz kaartje in Frankrjjk tvas opgelaten. Coevert heeft het kaartje geretourneerd met vermelding van naam en plaats van de vinder. Zou dit de kampioen worden? DE GYM BEGINT WEER. Een gezond lichaam, een gezonde geest. Vraag het de turners die er baat hij vinden. Vraag het de zwem mers. Maar het ztvemseizoen is voorbij. Gelukkig bestaat er op Texel een flin ke turnvereniging, waarin jongens en meisjes, dames en lieren de edele tura- sport kunnen beoefenen. Volgende week beginnen de lessen weer, zoals uit de adv. blijkt. Er komt een' nieuwe afdeling voor jongens van 9-11 jaar. Gelukkig bestaat er op Texel een flin- te maken door een cursus voor begin- nenden te openen. Voor liefhebbers 'n mooie ge'egenheid dus om er in te ko men. In 1S35 werd Eierlaud inge dijkt. Waar nu de zware land bouwmachines door de veel tracht dragende landerijen gaan, spoelde nielt zo erg lang geleden nog de zee! „Heribetekent liet verleden, „Ho- die" heden. Eierlaud werd ingepolderd, het schaap en de ploeg verschenen, zou men er met succes kunnen hoeren? De kop van uit artikel verklaart, dat het de landbouwer in polder Eierlaud niet steeds naar den vleze is gegaan..,. Een der hoofdstukken van het boek, dat weldra over Texel's verleden zal verschijnen, is gewijd aan de geschiede nis van de landbouw en de veeteelt op ons eiland. Het geeft talloze bijzonder heden, die nimmer werden gepubli ceerd, maar het is veel te uitvoerig om op deze plaats in zijn geheel te worden opgmnmen. Omstreeks 1840 ging liet vooral mei de landbouw in de juist drooggelegde Eieriandse Polder niet naar wens. De heer Van der Vlis schrüft hierover: Het. loof van de aardappels verdorde door de wind en de droogte op de ho gere gronden, dc lagere gronden levei- den „tvitte spek- en waterachtige aard appelen, klein van stuk". Voor mense lijke ensumptie was slechts de oog5i tan het hoge land geschikt De meo- krapteelt begonnen met uit Zeeiand ge haalde planten was onbevredigend, de wind tvas ook voor dit gewas een ver schrikkelijke plaag. Planten, die de ene dag ecu gunstig voorkomen heb ben. zijn dikwijls des anderen daags tot op de wortel zivartgeivorden door het zand. hetwelk door den wind als "ne sneeuwjacht in Siberië voortgezweept tvordl". Benoorden l)e Koog, bij ,1c Maaike- duinen logt een zek»re Van Buhl een boomkwekerij aan, „doch tot. nog toe slaagt zij niet naar tvenseh, zoodat op de 30 bunders zandgronden, roet grote en fijne mast, brem, eik en eis bezaaid hel zaad ten deele opgekomen is; de jonge elzen staan in gras en onkruid' Bijna overal in de polder is gebrek aan zoet water: in de hele polder is niet één goedo put en de sloten zijn pekel zout. Men tracht te draineren mét go ten van klei, maar het vee trapt de af- voerkanaaltjes in. Dag aan dag zijn viif a zes tvagens onderweg om water uil de putten op oud-Texel te halen, een duur kartvei, dat zijn invloed doet gelden i p de prijzen van de runderen. De zand wegen op heel Texel verkeren in een slechte siaat, bovendien zijn de mees.e te smal voor een span paarden. In Fe bruari 1837 tvas 1/3 van al liet land in de Eieriandse polder, d.w.z. 1100 ha. in cultuur gebracht zijnde het overige der oppervlakte, de grote zandvlakken als ook kreken en verder water niet meegerekend, voor schaapsweiden n den oorspronkelijken toestand geble ven". Men weidde er 5000 schapen, het rundvee bestond uit 38 melkkoeien, 26 vaarzen en een stier. De paarden wa ren 93 in getal. Al het voer, hooi, stro. haver en bonen moesten van eldei-3 worden aangevoerd. Voor alle posten in liet landbouwbedrijf waren de kosten te hoog en daar de inkomsten bij de slech te kwaliteit van de producten laag wa ren, begon men zich al meer aan de schapenhouderij te wijden Het grotere vee tverd in het najaar van 1837 bene den de aansehaffingskosten van de hand gédaan, de paarden brachten slechts 1.5 van de inkoopsprijs op. Zelfs de schapen hadden toen meer aan voer gekost, dan de opbrengst bedroeg. Op oud-Texel had men reeds eeuwen ervaren dat de armelijke gronden slechts nietschapenhouderij rendabel gemaakt konden tvorden en in Eier laud kwam men na veel tegenspoed toi dezelfde opvatting. Een begroting voor een schapenboerderij met 30 bunder best land op oud-Texel of in Eierlaud zag er toen aldus uit: Uitgaven: inkoop grond a f 450 per bun der. Rente 5 pet. f 675, Belastingen a f 7,50 p. bunder f 226, Maaien van 10 bunder hooiland inclusief hooien f 80, Wassen en scheren van 285 schapen a f 0,10 f 28,50 5 pet. verlies (na aftrek der huiden) Diverse uitgaven derij op de boer- 1' 41,60 f 160,— f 1200,-- Inkonrsten: 286 vliezen tvo] 4 7'/i pond schoon a f 1,54 f 1097,26 200 lammeren a f2,60 f 500, 60 schapen f 300 500 a 000 pond kaas f 102,75 f '2000,— Dr zuivere tvinet op een boerderij van 30 bunder bedroeg dus per jaar f 800, d.tv.z. pe- bunder f26, Het. hoofdstuk over de landbouw en veeteelt gaat dan verder, er wordt lil verteld over de vele keuren en schapen- ziekten. over kruising met ingevoerde schapen, de kaasmakerij enz. Wij zui len liet hierbij lalen. Wie in de meest uitgebreide zin over de Texelse toestan den tot, in het begin tan deze eeuw wil lezen, hij bestelle dit uitstekende boek Wij kunnen het warm aanbevelen. Dit boek van 320 pagina's is op uit stekend houtvrij papier gedrukt, in een zeer fraaie geheel linnen band met goudstempel en 16 blz. illustraties op kunstdrukpapier. Prachtig werk ook van de uitgever- Dit boek zal, ge zien zijn waarde, tegen zeer aanlokke lijke prijs verkrijgbaar zijn nl. voor f 8.90. (Reeds nu is by de Boekhandel Parkstraat en de Firma Reij de gele- Dadelijk r.a de verschijning zal het. ge leverd worden Daar de oplage uiter aard beperkt is, kunnen tvij slechts de raad geven tijdig door intekening op een exemplaar beslag te leggen)

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 1