m FRIEDRICH'S AVONTUUR Jan P. Strijbos krijgt zijn film niet cadeau De avonturen van Pietje Pluis en Jantje Joppe Wol op de wereldmarkt Gaan de wolprijzen dalen Dé mannen gingen zich met de vrouwenmode bemoeien vmm. Urenlange achtervolging van op schapenruggen dinerende spreeuwen Toen Jan P. Strijbos op ons eiland lo geerde was hij natuurlijk het grootste deel van de dag op ,,vogelniouws" uit. Hij wilde, bij wijze van vacantie-afwis- seling, eens een stelletje spreeuwen vereeuwigen, die zich te goed deden aan schapenteken.. Iedere Texelaar heeft een dergelijk diner wel eens gadegesla gen: terwijl de argeloze) woldragers rus- lig voortgrazen, strijken spreeuwen op hun rug neer en doen zich aan de te ken te goed. Wij weten weinig van te ken af. Of er veel aanzit, of ze smake lijk zijn, bitter of miers, het is ons niet bekend, maar een feit is, dat de spreeu wen er dol op zijn en de schapen wor den meteen bevrijd van hinderlijke en lastige parasieten. Jan P. Strijbos trok dus achter de suhanen aan om der spreeuwen sohrau- serij voor de tele-lens te krijgen. Hij schrijft: Alle schapentroepjes, die over de wij de Sluftervlakte zwierven nam ik in de kijker. Soms was de afstand tb groot en kon ik niet met zekerheid zeggen of zc bezoek hadden van spreeuwen. Recht toe recht aan er op af, dwars door zwin nen en ondiepe geulen, om eindelijk te kunnen constateren dat zij geen bezoek hadden. Dan weer naar een ander troep je, een kiloipeter verderop. Weer :nis. Spreeuwen plenty, maar die vlogen in grote kluchten langs de Stuifdijk en vielen telkens neer in de rijkdragende vlieren, waar zij zich Je goed ded»n aan de inktleurige vruchten. Bijzondere trek bleken ze echter niet te hebben, want soms zaten zij geruime tijd heerlijk in het zonnetje wat te kwelteren en te zin gen. Ik probeerde ze uit de viieren te verdrijven, in de hoop, dat ee fle vlakte zouden opzoeken, waar de schapen mo gelijk aantrekkingskracht zouden uit oefenen. Eén keer lukte dat warempel. Een grote wolk zwaaide de strandweide op en na enige zwenkingen daalden de spreeuwen en streken neer te midden van een stel herkauwende woldragers. Druk liepen zü door de korle begroei ing, pikton her en der, maar de schapen lieten zij ongemoeid. Dan maar weer verderop en zo bezocht ik allo schapen- troepjes, op hoop van zegen. Ten slotte, 11a vele uren van rondsjou wen, kreeg ik eindelijk de kans. Plotse ling streek er een troep spreeuwen neer en onmiddellijk daarna zag ik hoe enige er lan op de ruggen der schapen druk aan liet grazen waren. Voorzichtig dich terbij geslopen. Maar de Sluftervlakte biedt niet veel mogelijkheden om onge zien naderbij te sluipen. Bovendien zijn de schapen, die op de Slufter grazen altijd aan de schuwe kant. Zij zijn trouwens niet zo ril, als de schaper, op IJsland, die in de zomer op vijf k.m. al aan de loop gaan en ze ker zo wantrouwend zijn als de rendis- ren daar. Het grote aantal spreeuwen beviel mij ook niet, want als twee of drie spreeuwen het in hun kop mochten krijgen op de wiek te gaan, zouden zij de gehele klucht meesleuren. Nog wat dichterbij en dan de batterij m stelling gebracht. Mijn zwaarste tele-lens 1 ooi- gedraaid Die kun je alleen gebruiken, wanneer je van statief af werkt. De schapen worden al onrustig, menc ik. De herkauwende dieren staan op, twee er van doen in der haast 'n plasje; een zeker teken van agitatie. De andeie slaan mij roerloos aan te staren en alle koppen zijn nu gericht op dat rare ke reltje. Langzaam zet de troep zich in beweging, de spreeuwen rijden rustig mee, boven op de rug gezeten. Als ik zo ongeveer gereed hen met instellen heeft de troep schapen zich zodanig verplaatst, dat ik lelijk tegenlicht kriig. En met. kleurenfilm kun je je niet a? tegenlicht wagen. Ik retireer zo snel en omzichtig mogelijk, maak een omtrek kende beweging en juist als ik het sta tief met camera weer in stelling heb gebracht en mijn vinger de knop an 't voerwerk indrukt, staan de spreeuwen met langgerekte hals scherp uit te kij ken en ik zie door de zoeker, dat zij op het punt staan op de wiek te gaan. Twee, drie. vier voet van het kostbare materiaal zijn doorgedraaid - net te kort voor een scène als de hele ben de de lucht in gaat. Ik heb zo voor hot nakijken.... Vogelfotograaf, wat een vak. Maar in mijn binnenste denk ik, morgen beter. Een paar dagen daarna passeer ik de hertenkamp in de Haarlemmerhout. Daar ontdek ik waarachtig de kauwtjes en spreeuwen, druk bezig een schaap van zijn lastposten af te helpen. Zij staan zelfs op de rug van de damherten. Dat moet je meemaken. Maar spreeu wen, paardje rijdend op de rug van een 'l'exels schaap op de glorieuze Slufter is toch nog wat anders. door G. TH. ROTMAN Nadruk verboden. 1. Pietje Pluis en Jantje Joppe waren dikke vrienden. Ze zaten op school in dezelfde klas en waren allebei ongeveer even oud. Pietje droeg altijd een baski- söhe muts, door de jongens op school oneerbiedig 1,alpen-petje" genoemd, terwijl Jantje nooit anders gezien weid dan met een strooien hoedje, waarop als versiering een haneveer prijkte. 2. Op zekere Woensdagmiddag haalde Pietje z'n vriendje af om in de wei 10 gaan vliegeren. Op z'n rug droeg hij u reuzenvlieger, die hij samen nut zijn vader gemaakt, had. Het was werkelijk een prachtexemplaar, met een gezicht er op geschilderd. Maar dat kun je op 'l plaatje niet zien, daar het aan de andere kant zit. DIKKE MIST. De dikke mist. die Zaterdagmiddag over het dorp Den Hoorn hing, kon de muzikanten van Oosterend niet weer houden hier te spelen. Telkens werd 'n klein concert gegeven, het heie dorp door. Het resultaat was goed, er werden verscheidene bouwstenen verkocht. „ZONNESTRAAL"-LOTEN. De 3 hoofdprijzen der ..Zonnestraal"- loterij, bestaande in voorwerpen aan te kopen in overleg met de winners, resp. ter waarde van f 5000,f 2000 en f 500, zijn gevallen op de lotnummers 218965, 220109 en 5461. Voor wat betreft de ove rige 397 prijzen raadplege men de trek- kingsljjst, welke op aanvrage aan het Bureau „Zonnestraal", Herengracht 386 Amsterdam, gaarne aan lotenhoudeis wordt toegezonden. De laatste drie jaar vertoonden de we- ï'oldwolprijzen 'n aanhoudende stijging. Zij heeft haar na-oorlogse hoogtepunt thans bereikt en gezien de resultaten van de recente Londense wolveilingen treedt thans een daling in. Zelfs met 'n verdere daling zal thans rekening ge houden moeten worden, doch de wol markt kan vaak een grillig karakter hebben, waardoor soms prijsfluctuaties van 50 pCt in één seizoen kunnen voor komen. Indien de prijsdaling zioli verder mocht ontwikkelen zou de „Joint Orga nisation" (de Mquidatrioe van de grove Sinds het begin van deze eeuw is het gewicht van de kledij der vrouwen ge daald van 7 kilo op 7 ons. Het gewicht van haa.- onderkieren kwam van 6 kilo op 2 ons en er bestaat reden om te ver onderstellen, dat het hierbij niet zal blij ven- Deze verklaring danken we aan Ed ward Stevenson, de modespecialist, die de toiletten anno 1905 ontwierp, welke Shirley Temple zal dragen in Adven ture in Baltimore", een charmante, vro lijke film, waarin naast Shirley Temple optreden haai- echtgenoot John Agar en Robert Young. Stevenson verklaart verder: „Veertig jaar geleden waren ei- twee ingewikkel de wasmachines nodig om het linnen goed van een dame te wassen. De dun ne zijde lingerie van onze moderne vrou wen is daarbij vergeleken minder dan niets. Onder zeer lichte toiletjes wordt tegenwoordig natuurlijk ook ren onder jurk gedragen, die dan op 150 gram Kent u haar nog? Shirley Temple in een jurk van 1905. extra wordt geschat. De jonge vrouwen van 1905 echter droegen altijd 'n hemd, een eombinaison, een corset en twee zware onderrokken, zelfs onder een stoffen japon Wat de badpakken betreft, hier is het contrast tussen de mode van toen en thans nog frappanter. In de jaren van de aanvang van deze eeuw was het bad pak een afschuwelijke zaak van zwart of donkerblauwe flanel. Het bestond uit een wijde blouse, een broek die tot de knieën reikte en een rok met volants. Onder dit martelwerktuig droeg men natuurlijk nog ondergoed en een wer kelijk elegante vrouw legde nooit haar oorset af Katoenen kousen, geregen sandalen, handschoenen, een parasol en een groie, onder de kin vastgebonden strohoed, vervolmaakten dit geheel. En kele golven waren voldoende om dit ..badpakje" te veranderen in een w i- nig flatreuse zaïu'izak En een uur in de zon was niet voldoend? om het te dro gen. Eenmaal nat, woog het ongeveer 10 kilogram. FEUILLETON 29.) Friedrich was vast besloten de ei genaar of de eigenaren van de uitge versmaatschappij thuis op te hellen, naar in liet telefoonboek vond hij geen Gray of Nustch. achter wiens naam ..uitgever" stond vermeld. Hij moest zijn pogingen dus staken. Het dikke te lefoonboek sloeg hjj dicht. Toen vlucht te hij op straat, om zijn kalmte terug te vinden, liet regende en hij had mis schien e.en half uur doelloos door de stad gelopen, toen hij het besluit nam terug te gaan. Hij herriep al zijn voor de afreis getroffen maatrogolen, daar na had hij een korte, rusteloze nacht en de volgende ochtend vroeg telefoneerde hij met Fort Coligny. Zijn vader vond liet goed, dat hij onder deze omstandig heden ziin verblijf in New York ver lengde. Maar daar! Hoe staat het er mee? \roeg Friedrich in bedekte termen, zo dat niemand kon merken, dat hij aan de opstand tegen de plannen van d» gouverneur van Louisiana, om de dijk in de lucht te laten vliegen, dacht. En Richard Mayenne antwoordde niet zo voorzichtig en ontwijkend: Je hebt in tussen, hetgeen niemand kon vooruit zien, eon belangrijke opdracht gekra gen. Zo zie je, iedereen moet meehei- pen. Hier bij ons zal het misschien tw>« dagen duren, denk ik. Als wij het twee dagen kin non uithouden is Fort Colig ny gered Wat zeg je? Val me asjeblieft niet in de rede, ik weet precies wat k zeg. Met tegenwerpingen kan ik zi-if ook komen. De regering wil New Or leans redden en natuurlijk zal haar dat lukken. Friedrich keek verrast op alsof zipi vader naast hem stond en aan de ande re zijde lan de lijn maakte Richard Ma yenne een handbeweging met zijn ham'. Iljj wee® naar de landerijen die bij zijn huis behoorden, Mei-wijd hij voortging: Hoe z-al de situatie zijn als het water zijn hoogste stand heeft bereikt? Deze bij Fort Coligny, begrijp je, is albs klaar. De andere kant kan natuurlijk lot de aanval ocei-gaan. Maar ik geloof dat liever niet. Het zou in ieder gev.d een pijnlijke geschiedenis worden. Bo vendien mag je niet v°i-geten, dal de vloed hierbij een grote rol speelt. Zo wel de ene partij als de nadere kan ver drinken, als het plan van de tegenpartij wordt uitgevoerd, om de stad te redden Maar het is toch niet nodig dat hit juist daar gebeurt, waar het voor ieder een een riskante zaak wordt. Kan je je die kaart nog voor de geest halen? Prachtig, luister dan goed. Om dat pi-in stroomopwaarts, even voorbij Port Co ligny tot uitvoering te brengen, heeft geen zin, daar zijn immers heuvels langs de rivier. Maar meer stroomaf waarts. Nu, wat denk je daarvan? Ja, wat mij betreft kan hij het plan door ia- ten gaan! Maar dat is toch allemaal ver schrikkelijk, riep Friedrich onthutst. Mijn jongen, zei Richard Mayenne, zo'n catastrophe komt, daartegen is geen kruid gewassen en de een of de ander wordt daarvan de dupe. Maar moetien wij he> juist zijn? Natuurlijk, onder ons gezegd, mijn zoon, de stad moet in ieder geval worden gered. Maal ais er dan land moet worden geofferd, zie ik niet in, waarom het ju-iét mijn be zittingen moeten zijn, neen mijn eigen dommen niet. Ik ben tevreden als ik de dans ontspring. Mijn hemel! schreeuwde Friedrich, maar dat is toch geen standpunt, wij mogen toch niet. Maar toen werd de verbinding plot seling verbroken. XIII. Langs de geelachtig, onstuimig voortsnellende stroom liep Isabeile d' Argusson op de dijk. Ze had rood-saffi- aan-lerea laarzen aan, een groen rokje en een kort bontjasje, dat ze van boven niel had gesloten In haar hand hield ze een gedraaid leren zweepje. De ka merband Bunbury begeleidde haar. Niet gew»nd aan dergelijke vrijheid, sprong ldj vrolijk om haar heen, schor blaffend, verrast en ontsteld over de grootheid van de wereld. Isabeile sloeg met haar zweep naar het hoge gras, dot op de djjk groeide en ze schatte de af stand, die haar van de vuurtoren scheidde. Onnodig te spreken over de tweedeli ge badpakjes van onze dagen- In 1905 bestond ti geen sportkledij voor da mes. Criquet, tennis en fietsen ge schiedde in een lange ja pot,. Enkel? moediger." waagden het een lange broek te dragen, doch werden dadelijk uitgesloten uit- de „nette gemeenschap". In die iijd kende men sDchts twee soorten van schoenen: met veters of knoopjes voor overdag en dansschoen i voor 's avonds. De kousen, meestal van katoen, waren gewoonlijk in de k'eit:1 van de schoenen. In het begin van de '20e eeuw veran derde de mode slechts om de tien of vijftien jaar, d.i. driemaal langzame! dan thans. De toiletten waren echtei goedkoper en de vrouwen konden zich meer afwisseling permitteren- Vroeg" werd het grootste gedeelte der garde robe thuis vervaardigd door een naai ster. die men tweemaal per jaar in dienst nam. 'S .en Shirley in een je anno 1949. „new-iook" toilei- Décolleté's waren enkel toegestaan bij avondjaponnen. De jonge meisjes droe gen ronde „demi-décolleté's, volwassen vrouwen diepe, gewaagde uitsnijdin gen. De jonge meisjes mochten lot aan de enkels reikende toiletten dragen, doch elke serieuze vrouw droeg vai - zelfsprekend 'n lang kleed Behalve d -- ze details varieerde de kleding slecht- weinig bij het ouder worden \an de da mes. Enkel was voor oudere de stof bis zwaarder. Een fatsoenlijke vrouw ging nooit uit zonder handschoenen oi' zan der hoed. De gehuwde vrouwen drin gen met struisveren versierde hoofd deksels, de jonge meisjes gebruikten linten of bloemen. De eerste wereldooi- log bracht een radicale ommekeer in de mode- Toen begonnen de mannen zich ermee te bemoeien. Tot dat ogenblik aan toe waren de vrouwen alleen „heer en meester" geweest in het rijk van de mode. De mannen lanceerden 'de korte rokken, luchtige toiletjes en hielpen liet gehate rijgc-orset. hopenlQk voor altijd, de wereld uit. na-oorlogse voorraden) de overtoil^ partijen tegen vooraf vastgestelde nd prijzen uit de markt nemen. Plannen I) staan om wanneer straks.de .T.O. opg heven is een dergelijke instellii opnieuw op te richten met h doel sterke fluctuaties in de wereldwil prijzen op korte termijn te beperke d.m.v, een systeem van min. prijzen. De voorraden Na do tweede wereldoorlog bezat i wereld een grote wolvoorraad, de ve wachting was dat men 12 a 13 jaar vo liquidatie hiervan nodig had. De oo sumpjtie na de oorlog steeg evenwel stei zodat deze oude voorraden leeds g deeltelijk \erbruikt zijn. Het verbru concentreert zich vooral op de bete: soorten, zodat de kwaliteitsoorten tot minimum zijn teruggelopen. De productie De wereldproductie is enigszins teru gelopen ais gevolg van klimatologiscl -invloeden (aantal schapen verminderd doch het laagtepunt is thans bereii Van de wereldwolproduetie is 80 p( slechts geschikt voor de klcdingwok dustrie, zodat de productie van het laa ste sei-zoen zelfs 27pCt- te klein was c- liierin te voorzien. Trouwens de laats 10 jaar is dc samenstelling van de w reldscheer sterk teruggelopen als g lolg van o-orlogsinvloeden en de o gunstige weersgesteldheden. De V. hebben het plan 0111 de productie d.m. verbetering der schapenkudden en zo-i vuldige keuze der soorten weer belanj rijk op te voeren om hierdoor de achte stand, d-oor gebrek aan sehaapherde en hot groter vleesgebruik en de drooj te ontstaan, in te halen. Schapenvlees weer naar Engeland Onze eeuwenoude uitvoer van sch penvlees naar Engeland is na een oi derbreking vanaf 1026 thans weer he vat, om het kleine Engelse vleesrantsot te helpen verhogen. De bedoeling is c ke week 5000 schapen naar Engeland zenden. De eerste zending van 2043 g slaehte schapen (in schepen zonder koe j installaties gelijk vóór 1926 verzondei 1 kwam door het warme weer evenw bedorven aan. Onze regering wil i schadevergoeding uitkeren. Fr STUDIEVERENIGING VOOR „PSYCHICAL RESEARCH". De Studievereniging voor Psychic Research", meestal kortweg SPR g noemd, werd in ons land in het ;aar 19; door de Groningse hoogleeraar in psychologie, G. Heymans, gesticht navolging van de reeds sinds 1882 Engeland bestaande Society for Psyct cal Research. De contributie der leden is vastg steld op f 10.per verenigingsjaar, I j pende van Jan. tot' Jan. en in één te mijn te voldoen. In dit bedrag is inb grepen de kosteloze toezending van h Tijdschrift Voor Parapsychologie en to gang tot. alle bijeenkomsten door de V j of haar afdelingen georganieserd. Z die bij een lid op hetzelfde adres wone kunnen zich tegen betaling van een co: tributie van f5.als huisgenoot, lat- inschrijven. Huisgenoot-leden ontva. gen geen Tijdschrift, doch bezitten ve der alle rechten der volle leden. De contributie dient te worden vo daan door storting op liet postgiro n 339363 van de penningmeester der SP t-e Rotterdam, of door overschrijving de Incassoebank te Rotterdam. In h laatste geval vermelde men op 't strooi je: ten name van de penningmeester d: SPR te Rotterdam. Tijdschrift voor Parapsycholcgie. Dit voorlopig twee-maandelijks pei odiek wordt als orgaan der SPR grat de leden toegezonden. Het staat ondi redactionele leiding van de bekende p raspycholoog Dr W. H. C. Tenhaef privaatdocent in de parapsychologie as de Rijksuniversiteit te Utrecht. De m dedelingcn der vereniging, alsmede i resultaten van diverse onderzoekingc op ons gebied in binnen- en buitenlan worden in het TYP ge-publiceeid. Voor alle inlichtingen en -nededelii gen betreffende de vereniging en hai wetenschappelijke arbeid wende nn- zich tot de secretaris G. Zorab, Verd straat 32, Den Haag. Ik hou het niet uit, mompelde voor zicli heen, ik hou het zo niet uit! Ze schopte een steentje voor zich uit, zodat het de dijk afrolde. De hond er achter aan, hij holde van de dam en kon zich slechts met moeite op het 1-aai- ste ogenblik inhouden, zodat hij aan de wisse dood in de al-les met zich voort sleurende rivier kon ontsnappen. Isa beile floot, kwaad over zijn onvoorzich tigheid; zo boog naar de grond, toen hij naar haar toekwam en bleef toen twee drie seconden, zonder iets te doen, in die houding staan, want ze had Jenny Hesters in het oog gekregen, die met grote, vastberaden stappen over de dijk liep. Hallo! riep Jenny, toen zc in Isa- belle's nabijheid kwam, verrast en enigs zins onthutst. Ik ben op weg, bij u een bezoek af te steken, zei Isabeile. Bij- mij? vroeg Jenny en keek haar met grote, niet begrijpende ogen aar. Dat is heel vriendelijk, maar ik kan nu niet teruggaan. Dat is ook niet nodig, antwoordde Isabeile, ik kan een eindje met u oplo pen. Zoals u wilt, was Jenny's commen taar. -De eerste ogenblikken liepen ze zwij gend togen de wind in naast elkaar voort Isabeile licht en sierlijk. Jenny vastberaden en met regelmatige tred. Toen vroeg Isabeile: Juffrouw Hesters, u hebt ook uw kleine geheimpjes, niet waar? Waarom niet? was Jenny's wede vraag, terwijl ze Isabeile onderzoeken aankeek. Het .begin van dit gesprek In viel haar helemaal niet. Uw geheimen brengen me in war, zei Isabeile. Jenny gooide het hoofd trots nai achteren en versnelde haar pas. Mal plotseling bleef ze staan. Dat begrijp niet, antwoordde ze. Haar hart klop sneller maar bleef uiterlijk beheers Wilt. u niet proberen wat duidelijker zijn? - Zeker. Uw geheimen brengen ra in de war omdat Friedrich Wilhelm onder lijdt Jenny klemde haar lippen opeen zweeg. Isabeile trok een verwonderd g zicht Vermoedt n werkelijk niets, ju frouw Hesters? Is u in de laatste ti niets aan Friedrich Wiiüheim opgeva len? Ik weet- het niet, zei Jenny uitdi gend. Ik gelool niet, dat ik nu op d vraag een antwoord zou geven, zelfs a liet zo was. Bij die woorden liep ze m- regelmatige passen door. Ze begro- haar handen in de zakken van ha: mantel en pas later ontdekte ze, dat met een van haar vuisten de voerii van mantel had stukgescheurd. Opeet voelde ze echter, hoe haar voeten we gerden verder te lopen. Ze leunde gen een jonge boom. Isabeile stoi naast haar. Bunbury, de hond, hijgel en met zijn tong uit zijn bek, ging bij zitten. (Wordt vervolgd

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 4