Cfroen cZwarLr Jexeh in het harL, De Maskerianen zijn geen vreemdelingen op de planken oneelstuk werd goed gespeeld Vandaag begint de Waddenconferentie Brandweercorps Den Hoorn won de wisselbeker Bevordering der wereldvrede door beter begrip Ali Baba ■og OENSDAG 2 NOVEMBER 1949 op TEXELSE 63e JAARGANG. No. 6370 COURANT cgav« v.h Fa. LangeveJd Si De Rooy oekhandel Drukkerij - Bibliotheek en Burg - Texel - Postbus 11 - Tel. 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek. Rotterdatnsche Bank en Coöp. Boerenleenb. Postgiro 65 2 Abonnementsprijs f 2,45 per halfjaar Voor een talrijk publiek heeft toneei- sreniging .,Het Masker" Vrijdagavond .,De Oranjeboom" een opvoering ge- even \an „De Vreemdeling", het to- eelstuk in 4 bedrijven van Antoon ooien. Wij sluiten ons gaarne aan bij het~ een de voorz. van dit ensemble, dhr >1. Moojen, na afloop van de opvoering een korte toespraak tot do toescbou- ers zei: „Ik mag uit uw hartelijk ap laus zeker opmaken, dat het spel u eeft geboeid, dat ,.H«t Masker" u een ;oede avond heeft bezorgd". Het is zeker al tien jaar en langer ge- eden, dat hier op Texel, in dezelfde mal, een beroepsgezelschap ditzelfde tuk voor het voetlicht bracht en zeer weinigen van de nu aanwezigen zullen 2ich die avond nog kunnen heiinneren- Wy herinneren ons er nog van, dat dit ituk zeer veel van de spelers eiste en dat bleek ook Vrijdagavond jl. weer in De Vreemdeling", die ons verplaatste naar een Zuid-Nederlandse, dorpse om geving, naar het eenvoudige gezin van de smid Elooy Hamers (dhr J. Mulder), die daar zo vredig leeft met zijn zo goed by elkaar aansluitende leden van zy'n gelukkig gezin, de moeder, met haar zachte karakter (mevr. R- Breet-Fiede- laar) en de drie kinderen Agnes (mej. N. Westdorp) Rudolf (K. Koetsier) er Martijn (mej. Nelly Boon Cd-). Agnes is een alleraardigst meisje, in veel zien wy in haar de vrouw, die eens het le ven schonk aan dit kind, dat opgegroeid is en straks zal gaan huwen. Met meester Johan Bosch (dhr P. Bremer) Maar wij zien al dadeiyk dat geen ster ke liefde in haar heeft, kunnen ont vlammen, in tegenstelling tot haar aan bidder, die haar i oor niets ter wereld zal loslaten, die er rotsvast van over tuigd is, dat zü een gelukkige toe komst tegemoet, zullen gaan. Zo vin den wy. deze mensen, er zou met veel te vertellen zijn geweest, ware er niet op een stormachtige avond een vreemde ling (dhr H. C. Prins) in de deur ver schenen, een zwerver. Wat moet die man? Hij zoekt werk- II(j wordt aange nomen, hoewel de smid, een beste kerel, maar nogal kortzichtig, hem eerst d? deur weer wil wijzen als hy verneemt, dat deze vreemdeling uit de gevangenis komt, waar hp wegens het doodschieten van een jongeman, 8 jaar had gezucht, ny is geesteiyk nog niet geheel her steld, maar onder mensen, die hem be grepen, weer levend ill een gezond mi lieu, ja, daar zal hy zioh zelf weer vin den. Hg wordt dus smidsknecht, Agnps leert hem kennen en wat voor haar aanbidder, de meester des te erger is, zp. gaat van hem houden- De meester wordt zeer jaloers, pakt de zaak ver keerd aan en verspeelt daardoor de kans, dat zijn» toekomstdromen toch nog eens vervuld zouden worden. Zij maakt het uit. Maar, als de smid er achter komt. dat de komst van de vreemdeling een man met zo'n vreselijk verleden de breuk tussen zijn dochter en de meester heeft bespoedigd, laat hy de vreemdeling weten, dat deze zijn sym pathie verspeeld heeft Wanneer ook nog gaat blpken, dat zijn dochter d vreemdeling tot man wenst- kent zyn woede geen grenzen rnèer en als de jon- gemensen heimelijk willen vluchten, grijpt de smid, een scherpschutter, zyn geweer en schiet de vreemdeling in een been. Deze wordt, gewond binnenge bracht- Hy wordt ten huize van de fa milie verpleegd, maar als hy hersteld is, moet hy toch onverbiddelijk zyn bie zen weer pakken. Dit geeft weer een heel drama, waar Agnes hem niet' kan laten gaan. .luist als de vreemdeling op het punt staat te verdwijnen, komt de meester binnen, de man, die al eerder getracht heeft zyn rivaal uit te schake len door de smid papieren onder de ogen te brengen, waarin niet veel go^ds van de vreemdeling-van-het-verleden wordt verteld. De meester wil zich ont poppen als een soort held, die het klaar gespeeld heeft, dat de vreemdeling „ontmaskerd" werd, maar daarmee raakt hy de verkeerde snaar: als de smid een man voor zyn dochter mo°s' kiezen dan nog liever die vreemdeling met zijn misdadige verleden, dan de meester, met diens onhebbelijkheden. Kortom: „Ze krijgen elkaar" en dus heeft Anton Gooien voor een happy end gezorgd. Wy zeiden reeds in de aanvang, dat ..Het Masker" goed gespeeld heeft, De heer Mulder was de goedhartige, rond borstige, resolute smid, een man, die niet van smoesjes houdt, het recht door zee huldigt. Niet gauw ontroerd, maar het echt is, als de omstandigheden hem daartoe brengen. Echt, zoals van een echte man. een kerel, ook wordt ver wacht. Hy heeft zich uitstekend inge leefd in deze grote rol, die, evenals al le andere rollen van dit stuk allesbe halve gemakkelijk was. Dit. kan ook worden gezegd van de rol, die mevr. Breet-Fiddelaar vertolkte. Een moeilij- rol, die zij goed heeft weergegeven, maar dit wil niet zeggen, dat wy haa. niet beter hebben gezien. De ene r< ligt nu eenmaal beter dan de andere. .Mej. Westdorp is, naar wy menen, dit maal voor de tweede maal, dwz. in een tweede toneelstuk, opgetreden. Haar spel een bijrol in het vorige stuk ,,Tot Wederdienst Bereid" gaf ons re den deze opvoering, waarin haar een hoofdrol was toebedeeld, my vertrou wen tegemoet te zien- Dat heeft zy niet beschaamd, wy hebben genoten van iiaar spel. Vreugdig van harte als er in derdaad reden tot. blijdschap was, droe vig als haar leven ineens zoveel grote problefnen baarde. Zy speelde ongekun steld, een jonge kracht, waarvan „Het Masker" zeker nog veel plezier zal mo gen beleven. De heer P. Bremer heeft ook weer goed werk verricht. Hy was uitstekend geknipt voor deee rol. Hy had er schijn baar weinig moeite mee, hy wist de juis te toon te treffen, de gehele zaal over tuigend hoe je een botsing met Arnoi het best bewerkstelligen kunt! Met waardering mogen wy ook gewa gen van het spel van dhr H- C. Prins- Een jonge man, die in een vlaag van drift, van verbijstering wellicht, een moord begaan heeft, maar zo graag naar liet normale leven terugkeert. Da moeilijkheden die hy ontmoet, zyn v- le. Aanvankelijk durft hy weinig meer van het leven te verwachten, temeer daar hij vry zijnde, zo weinig steun -n begrip van de mensen ondervindt. Maar als hy zioh langzaam maar zeker her stelt en hy grote liefde heeft opgevat voor de dochter des huizes, die deze liefde met hetzelfde vuur beantwoordt, ja, dan zien wy in hem een krachtige fi guur. die zich niet uit het veld laai slaan. Nelly Boon en K. Koetsiei hadden veel succes als de twee jongens van de smidsfamilie. De kleinste (Nelly Boon) nog vol grappen en plagerijtjes, de an der, die zich al een grote kerel gevoelt en al een meisje heefl, dat hij best leuk vindt zich echter nog schaamt als va der ..haar foto" tussen zyn paperassen vindt... De regie was in handen van de heer Steehweij, de grime werd verzorgd dooi de heer Landsman uit. Zaandam- DE STAVERSE JOL BINNEN GEBRACHT TE OUDESCILD. Zaterdag hebben de TX 15 en de TX 88 op verzoek van de nabestaanden, het wrak van de Staverse jol, waarmee de 2 Helderse ingezetenen zo jammerlijk om het leven zyn gekomen, gelicht. Een dag tevoren had een duiker zich al overtuigd dat, de slachtoffers zich niet in de jol bevonden. Wel werden de laar zen gevonden, die blijkbaar zyn uitge trokken om te kunnen zwemmen. Het heeft verscheidene uren geduurd eer de jol boven water was en het scheepje werd daarbij ernstig bescha digd en zal wel voor brandhout worden bestemd. „ZOIN OFFER". Vrijdag 4 Nov- a.s- brengt de Ver. v Oudleerlingen van de Landbouwschool „Zoin Offer" van J. Koster voor 't voet licht. Dit stuk verwierf de hoofdprijs van een prijsvraag uitgeschreven door liet Westfries Genootschap. De schrij ver, geboren en getogen uit de boeren stand van Westfriesland kent het boe renleven als geen ander. Het stuk ver dient dus een volle zaal. Hjbt u nog geen kaarten, haalt ze nog heden, voor dat een ander u voor is. TEXELSE MARKT Den Burg. 31 Oct. 1949. Aangevoerd: 12 koeien f 550-f G50. 22 pinken f325- f375- 25 graskalveren fl80-f240. 34 big gen f45-f8ü. 20 lamineren f 35-f 45. 11 schapen f 40-f 70- Voor de levering: 24 schapen, 5 koeien, 4 n. kalveren. Vandaag begint de Waddcnconferen- tie 1949- Dit is een conferentie, waaraan deelgenomen wordt door de verenigin gen voor Vreemdelingenverkeer van d; vijf Waddeneilanden (Texel, Vlieland, Terschelling, Ameland, Schiermonnik oog). Ter conferentie zijn uitgenodigd: de Commissaris der Koningin in de provincies N--Holland en Friesland, de Bedrijfshoreca, ANWB, ANVV, Ned Kampeerraad, de directeur van de Alg Ver. v. VVV uit België de heer Blom- mendaal, de betreffende VW-besturen, gemeentebestuur, bestuur TESO en ver tegenwoordigers van 't VW-wezen uil Friesland en de landelijke pers- De deelnemers worden verwacht met de boot, die vanmiddag om 16,20 van Den Helder vertrekt. Het programma ziet er als volgt uit: 20,30 aanvang vergadering in Hotel Texel- Morgen, Donderdag 3 November: 10 uur bijeenkomst in Hotel Texel. Causerie door de directie van de A.N- V.V. over de onderwerpen: a. liet afge lopen seizoen en de vooruitzichten van het seizoen 1950 in het algemeen en in verband met de devaluatie; b- hel werkplan van de A'NW voor 1950. 12 uur ontvangst van de conferentie- leden ten gemeentehuize- 14,30 rondrit over Texel 17,30 aangeklede borrel, aangeboden door gem. bestuur van Texel 19 uur diner, aangeboden door de V V.V. Texel. 21 uur vertoning Texelfilm, gevolgd door gezellig samenzijn ■Hier volgt tenslotte nog de agenda lan de vergadering die vanavond om 20,30 in Hotel Texel begint- Zaterdag jl- \ve-rd°n de jaarlijkse wed strijden van de Brandweer Texel gehou den. Ditmaal stond Den Hoorn in het brandpunt der belangstelling, mede in verband met de officiële opening van de nieuwe kazerne. Te ongeveer 2 uur nam burgemeester Rehorst het woord: „Van gemeentewe ge was men eerst van plan geweest aan de andere kant van het dorp de kazerne te plaatsen maar op aanraden van de bewoners heeft men hem toen hier ge zet. De bewoners hebben hier veel op met de Brandweer, hetgeen wij toe juichen De bedoeling van de gemeent' is om Texel van behoorlijk braiKhveei- materiaal te voorzien. En om in 1950 Oosterend aan te pakken. Dan hefbben Plattelandsvrouwen zoeken contact speciaal in Australië voorkomen. I) :v,j film was welwillend beschikbaar ge steld door de Australische legatie- Mevr. Keyser las hierna nog enkeie stukjes voor uit gegevens en overleve ring van eerste kolonisten, verzameld door hun nazaten, waaruit we een goed beeld kregen over de ontzettende moei^ lykheden dier mensen en waar moed en volharding, ook vooral van vrouwen, werden gevraagd. Met een hartelijk woord van dank aan allee, die geholpen madden dez> avond te doen slagen, alles was door de leden verzorgd, terwijl enkele voorwer pen welwillend waren beschikbaar ge steld, sloot mevr- Keijser. Bij mond-- van mevr. Steenhuis bood de vergade ring mevr. Keijser in deze bijeenkomst een voorzittershamer aan Gezien hol steeds groeiend ledental A déze niet overbodig. Op de vraag ,,Wat kunnen wij vrou wen doen om de wereldvrede t.e bevorde ren?" een enquête, die indertijd gehou den is bij de Plattelandsvrouwenorgani saties over de gehele wereld, kwam als één der antwoorden „Elkander beter t1 leren begrijpen", uit welk idee weer is voortgekomen 't organiseren van avon den, gewijd aan een ander land. Door 't hoofdbestuur- wordt een land gekozen, waarvan gegevens worden verzameld en verstrekt, waaruit de afdelingen een avond kunnen samenstellen- 'Dit jaar was het Australië en weid dan door de afd. Texel een Australische avond voorbereid. Ruim 90 dames waren aanwezig, toen mevr- Keyser-Bolier de avond opende in de met Australische vlaggen en em blemen getooide zaal van Hotel Texel. Langs de wanden vlaggen en uit papier gesneden Austr- dieren, op de tafeltjes vlaggetjes en uit liout gesneden diertjes. Op liet tontel platen en enke'e opgezet te dieren, met aan weerszijden het keu rig Uitgevoerde Austr. wapen en het embleem der Wereldbond van Platte landsvrouwen. Verder een tafel met ge bak, die aan een banketbakkerstentoon- stelling deed denken, alles volgens Au stralische recepten. De dames J. v.d. Vlies-Koopman en N. Bakker-Zuidewind begeleid door mevr. De Lugt, zongen een in 't Hollands vertaald Austr. lied, waarna mevr. Keyser-Bolier in 3»n schitterend verzorgde lezing allerlei over Australië vertelde, vanaf de ont dekking van dit werelddeel, de oor spronkelijke bewoners, de eerste kolo nisten en hun moeilykheden, tot over 't leven in de tegenwoordige tijd, kortom een overzicht op allerlei gebied Na deze lezing, die ongeveer een uur duurde, gaf mevr. Vrydag-Keijser nog vele historische gegevens over ontdek kingsreizen, toevallige en gezochte, en namen van vele Hollandse zQelieden, 'die daarbij betrokken zijn geweest- In de pauze werden een 13-tal wollen kledingstukken verloot, ons indertijd gestuurd door onze Zusterorganisatie in Australië en voor deze avond bewaard en werd het. gebak gekeurd en goed be vonden. Na de pauze vertoonde de heer Laan een zeer interessante film over de ver schillende bijzondere diersoorten, die we in grote lijnen ons doel bereikt. De burgemeester betreurt het, dat Ooster end hier niet aanwezig is, want het doel van deze wedstrijden i3, van zeer groot belang. Waarschijnlijk komen zij volgend jaar tot andere gedachten en dat zij zich dan zullen aanpassen in het grote geheel. Want een goede brand weer is voor de gehele bevolking een grote geruststelling, vooral door haai snel optreden en dat krijgt men door een onderlinge verstandhouding. Na mens de gemeente draag ik u, mijnheer de commandant, deze kazerne aan 11 over en wij hopen dat u er nog lang ple zier van moogt hebben"- (Applaus). Brandmeester Du'. 11 ker bracht het ge meentebestuur hiervoor zijn oprechte dank. Hierna volgde de wedstrijd. Door lo ling werd Oudesoliild 110. 1, De Cocks- dorp '2, Den Burg Groeneplaats 3, Den Hoorn 4, Den Burg uitrukploeg 5. De jury had een zware taak, maar zij heeft deze schitterend volbracht- O111 5 uur waren de wedstrijden afgelopen en ging liet gezelschap naar „Loodsmans welvaren" waar de uitslag bekend zou worden gemaakt. Terwijl koffie werd geserveerd, nam de lieer W. H. Lap. als voorz- van de jury het woord en deelde dp uitslag mede: Oudesc-hild 33 min. 53 sec. De Oorksdorp 29 min- 51 see Den Burg Groeneplaats 29 min. 45 sec- Den Hoorn 24 min- 22 sec. Den Burg uitrukploeg 24 min. 58 sec. zodat Den Hoorn winnaar is geworden Dhr Lap feliciteei-de dhr Drunker met zijn mannen voor deze prestatie. Er zij-i wel fouten gemaakt, maar over het algemeen waren liet kleine foutjes van weinig belang bij het blussen ran eon brand. Hierna nam dhr- Duinker de beker ir ontvangst en alle leden van Den Hoorn kregen een pakje sigaretten van de feestcommissie- Tijdens de gazamenlij ke koffietafel welke uitstekend was ver zorgd nam wethouder Hin het. woord: „Vorig jaar aan De Cocksdorp haddon wij niets te doen, maar nu had uw commandant de burgemeester en mij '11 laak opgelegd en dat was een zware taak: de beoordeling van het optreden d°r commandanten Na veel geeyfer zijn wy tot de conclusie gekomen, dat zij al lemaal gelijk zijn uitgekomen met 'n 8". (Applaus). De heer W. H- Lap bracht de Brand weer dank namens de jury voor de ge zellige middag. Burgemeester Rehorst sloot zioh namens het gem. bestuur bij de wooiden van dhr Lap aan. „Wij heb ben een Brandweercorps waar de ge meenschap trots op kan zyn". GESLAAGD. Dezr dagen slaagde mej. R. Schraag voor het diploma A Algemene Zieken verpleging. Haar opleiding genoot zij in het O.L. Vrouwe Gasthuis te Am sterdam. BOOTDIENST T E.S.O. TEXEL—DEN HELDER V.V. Op werkdagen: Van Texel: 5,20; 7,45; 11,45; 11,50; 17.50 Van Den Helder: 6,30; 10,20; 13.00; 16,20; 19,30. Op Zon- en alg. erkende Chr. Feest dagen: Van Texel: 7,45; 11.45; 17,50 Van Den Helder: 10,20; 13,10; 19,00- Drama op een Waddeneiland 1. a- woord van w elkom door de voorz. VVV Texel, dhr W- H. Lap; b. opening van de Vergadering door de voorz. 2. Bespreking gezamenlijke folder van de Waddeneilanden (Fr.) 3. Voorstel om op elk der eilanden 'n vergadering te houden met gem- bestu ren, politie, exploitanten v. kampeer boerderijen, Ned, Kampeerraad, VW en Piov. Friese VW (Fr-) 4. Organisatie en financiering van 'n informatiebureau, benevens bezoldiging secretaris. (Sell.) 5. Zyn er reeds conclusies getrokken resp. maatregelen genomen betr. de door ons verleden jaar gestelde vraag aangaande de 10 geboden v. huurdors en verhuurders? (Seh-) 6. Versteviging van het contact tus sen de verschillende VW's der Wad deneilanden onderling. (T.) 7. Hoe kunnen de fin. posities van de WV's verbeterd worden en er meer eenheid komen in de werkwijze van de verschillende VW's? (T.) 8- Het lcampeerplobleeni van alle kan ten belicht. (Fr-) a. kampeerwet; b. kampeerwagen resp verhuiswagens. 9. De volgende punten uit de bespre kingen, gehouden op Ameland, die dit jaar wederom belicht zullen worden.(Fr a- etalagevraagstuk; b- VW-schildjes; c. vacanüespreiding; d. Baehgezelscliap uit Leeuward ?n; e. serie vlaggen van de verschillende eilanden. GROEP TEXEL van de Rijkspolitie bekwaamt zich voor liet H-L.O.-dipIoma (Harmonische lichamelijke opvoeding). Op Donderdag 27 Oct. jl- namen een 50-tal leden van het Korps Rijkspolitie District Alkmaar een 3-tal leden der gemeente politie Hoorn en 2 leden der C.C.D. te Hoorn, deel aan een i.5 km. wandelmars, ter verkrijging van het H.LO.-diploma- De districtscommandant der Rijkspo litie te Alkmaar, Mr. J. P. van der Steur deed van zijn belangstelling blijken, door zijn personeel voor liet vertrek enige bemoedigende woorden toe te spreken, waarna in een fikse hagelbui werd afgemarcheerd, onder commando van de Owr'N. Waterdrinker- De mars liep van Alkmaar, via Ber gen door de duinen naar Schoorl, alwaar 111 Hotel Timmerman een half uur werd gerust onder het genot van een kop welverdiende koffie. Nadat enkele gelopen blaren op da gebruikelijke wijze waren behandeld, werd welgemoed de terugreis via Ber gen aanvaard- Het weer, dat zich aanvankelijk nogal somber liet aanzien, was toch nog vrij gunstig. De stemming was opperbest en wat het voornaamste is. geen uitval lers, zodat allen aan de zwaarste proef voor, liet HLO-diploma hebben voldaan. Als gedelegeerden ran het HLO wa ren aanwezig de heer v.d. Grient, dir der „Overdekte" te Alkmaar en da Wachtm. Ie ïfl. G. A- Tönies, instruc teur lichamelijke oefening, behorende bij de Staf van het distriet Alkmaar. Voor het personeel van de Groep Rijkspolitie Texel, zal een dergelijke mars worden gehouden op een nog na der vast te stellen datum in de maand Nov. en wel op liet eiland zelf- Aldus schrijft men ons van bevoegde zyde. Wij vernemen nog het volgende: 15 Aug. zijn de lichamelijke oefenin gen door de Overheid verplicht geste1 d !iot de leeftijd van 45 jaar. Iedere week wordt, zowel zomers als winters, ge traind. Het HLO-diploma omvat 10 minuten zwemmen, 100 meter hardlopen, binnen de tijd van 14 min., kogelstoten, min stens 7 meter, minstens 1,25 m. hoog springen, minstens 4,50 m. vèrspringen. 9 m- touu-klimmen. Al deze programma punten zijn reeds door de Groep Texe1, omvattende 8 man, verricht. Zodra dus de genoemde mars achter de rug is kun nen de diploma's w-orden uitgereikt.

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 1