Cjrocn <2wai'LrJ~exels in het Het toeristenverkeer is voor de Waddeneilanden Hoofdindustrie Waddenconferentie werd door de vijf burgemeesters bijgewoond Geld voor reclame wordt goed besteed De Grote Vijf bijeen WOENSDAG 9 NOVEMBER 1949 TEXELSE 63e JAARGANG. No. 6372 COURANT Uitgave v.h Fa Langeveld De Roojr Boekhandel Drukkerij - Bibliotheek Den Burg Texel - Postbus 1 1 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek Rorterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenb. Postgiro 65 2 Abonnementsprijs f 2,45 per halfjaar Ier aardigste ontwerpen circuleren. Op een ervan stond de krachtige figuur van Robinson Crusoë. „Als Robinson Cru soe nog eens ergens op een eiland moest aanspoelen, zou hij, als hij mocht kiezen waar, een der wadden-eilanden hebben uitverkoren Deze geestige in val zou bv. als bijschrift kunnen dienen- En wie zou dit in twijfel trekken? Een ander ontwerp toonde voorop een jutter met een zeemeermin in zijn armen en zo waren er meer zeer geslaagde schet sen, die dadelijk de belangstelling wek ken. Men deelde mede. voornemens te zijn een oplaag van 50.000 exemplaren te laten drukken en wel in het Hollands, Frans, Duits!en,Engels. De kosten zou den plm. 2500 tot 3000 gld. bedragen. Besloten werd zeer binnenokrt de plan nen voor deze uitgave, waarvoor gro'3 belangstelling bestaat, nader uit te wer ken. Er is spoed geboden! Het kwam de conferentie als redelijk voor om de bij dragen in de kosten van de folder om te slaan over het resp. aantal bedden- Toen het tekort aan hotelruimten ter sprake kwam cn opgemerkt werd, dat de Overheid dg bouw door financi ële steun zal bevorderen, waardoor bv. op Vlieland ook meer logiesgelegen- heid zal' komen, nam Jhr. Boreel bet woord om in deze aangelegenheid enige opheldering te brengen. Maar vóór hij flat onderwerp aansneed sprak hij orei de grote historische waarde van Texel Hij zag in de Texelaars de nazaten van ons volk uit zijn grote tijd. Ten aanzien van de hotelbouw moet ons optimisme voorzichtig zijn,' aldus spr het Marshall-plan houdt zich wel is waar ook bezig met de hot el bouw, maar men ziet de bouw van hotels thans al leen nog in de grote steden. Zeer vlot werd aangenomen het voor stel van Friesland om op elx der eilan den een vergadering te houden met gem. besturen, politie, exploitanten van kampeerboerderijen, Ned. Kamp eer raad VW en Prov- Friese VVV. Hoe meer zielen In antwoord op de in punt 5 gestelde vraag of er al conclusies waren getrok ken resp. maatregelen genomen betref fende de verleden jaar gestelde vraag aangaande de tien geboden voor huur ders en verhuurders, deelde Jhr. Boreel mede, dat er voorschriften in de maak zijn voor hotel- en pensionhouders, waarin de rechten en plichten van gast cn gastheer bekend zullen worden ge maakt- Zo ook voor de kampeerboerde rijen In dit verhand merkte de burge meester van Schiermonnikoog op, dat binnengekomen was een klacht van de zijde van verhuurders, dat in de huidige Zo behoort de Waddenconferentie dan weer tot het verleden. Ieder is weer zijns weegs gegaan, teruggekeerd naar zijn eigen eiland, waar men gelukkig is en waar men de toeristen een gelukkige vacantie wil bezorgen. Het was nog nooit gebeurd, dat alle burgemeesters van Texel tot Schiermon nikoog ter conferentie bijeen waren, het was yvel steeds de bedoeling geweest, maar altijd bleek een of meerdere ma gistraten verhinderd. Nu waren zij dan allen present. De burgemeester van Vlieland had Texel in 1921 voor het laatst gezien, zijn ambtgenoot van Schiermonnikoog in '36 beiden op een korte trip. De burgemees ter van Terschelling en de eerste burger van Ameland betraden hei Gouden Bol- tje voor het eerst van hun leven. Hun aller aanwezigheid accentueerde zeker het grote belang, dat de eilanden bij 'n bloeiend VVV hebben. Hier volgt ons verslag van de con ferentie: Even over hall 9 nam de heer W. H. Lap, voorz. van de WV lexel, het. woord om de vergadering te openen. Hij heette de aanwezigen hartelijk welkom op het Houden Boltje, op het mooie ei land Texel, waarvan spr- durft zeggen: „Eerst Texel zien en dan sterven!" Aan wezig waren o.m. Jhr. Boreel, voorz. v. de AjNVV, de heer G. v. d. Weijde, chef afd. Kamperen ANWB. de heer Va.i der Gronden, hoofd v.d. afd. Binnenland \.d ANVV, de heer Dintelberg. dir. v.d Federatie voor VW's In N.-Holland bo- van 't Noordzeekanaal, de besturen van de VW's der 5 waddeneilanden Texel Vlieland, Terschelling, Ameland en Schiermonnikoog, de burgemeesters van deze eilanden, lid van het bestuur der feilandelijke VW's, waren ook allen aanwezig, hetgeen nog ni»l ..gepres teerd" was, de heer G. W- Oskamp, ad ministrateur WV Texel, de heer P. Beemsterboer, gem--secr., de heer J. J v.d. Vlies, dir. van de N V. Teso, dhr Rins. prov. directeur van de Friese WV, verschillende vertegenwoordigers van het VW-wezen uit Friesland. du heren verslaggevers van verschillende grote dagbladen. Het voorzitterschap van deze vergadering was opgedragen aan de heer Bins, het secretariaat was in handen gelegd van dhr Oskamp. Na de opening door de heer Lap was 't. woord aan dhr Bins, die mededeelde, dat de beide Commissarissen der Ko ningin in de provincies N.-Holland en Friesland door omstandigheden niet te genwoordig zijn- Spr. verheugde zich over de aanwezigheid van Jhr Boree'., die voor het eerst de Waddenconleren- t.ie bezocht. Dit is de vijfde conferentie, liet. is derhalve een lustrum. De heer Bins huldigde het werk van dhr Oskamp, die er in slaagde het VV V-apparaat op zulk een efficiënte wijze te organiseren. Vervolgens richt spr. zich tot de di recteur van de N-V- Teso, die ter ere van de bezoekers de vlag had gehesen op haar boot, en de driekleur eveneens aan de haven Oudeschild had doen ont plooien. Men waardeerde zeer het ge baar van deze onderneming, die het ge zelschap gratis had overgezet. Gezamenlijke folder. Hierop ging men over tot punt 2 van de agenda: Bespreking van de gezamen lijke folder van de Waddeneilanden. De lieer Oskamp liet verschillende al- De heer G. W. Oskamp, administrateur van de VVV „Texel". voorschriften niet is bepaald, hoe groot het aantal personen hoogstens mag zijn. dat van het gebuurde huisje gebruik maakt De heer Dintelberg deelde mede, dat VVV Bergen een contract bezit,, waarbij iedere poging tot ontduiking \an de gemaakte afspraak is uitgesloten Men heeft er al jarenlang plezier van- Het contact verplicht ook om de helft van de huur vooruit te betaler en de an dere helft bij het aanvaarden van hei betreffende perceel. Besloten werd 0111 het contract van Bergen toe te passen. Waar is logies? Het volgende punt van de agenda be helsde versteviging van het contact tus sen de verschillende VVV's der eilan den onderling Ten aanzien van de lo- giesgelegenheid zou een inlichtingen dienst vruchtbaar we»k kunnen verrich ten. Men kan dan even doorgeven, waar nog plaats vrij is. De gasten kunnen dan naar het beschikbaar zijnde adres op een ander eiland worden «verwezen. Vijf Waddenburqervaders, Die kv/amen bij elkaar. Om plannen Ie bespreken Zeer loffelijk niet waar? Natuurlijk ging heer Oskamp Van onze V-V.V., Als onvolprezen leider Van ons qezelschap mee! Terecht werd hij qehuldiqd. Om 't v/erk door hem gedaan. Alleen zijn landbouwkennis Daar hapert nog iets aan. Enfin, de maqistraten, Reden het eiland rond Waarno men hen te zamen Aan een dinee'tje vond. Terschelling's Burgervader, Gaf eerlijk toe ff is kras), Dat Texel haast zo mooi wel Als zijn Terschelling was. Maar 'k zeg maar zo, mijn vrienden V/ij hebben lepelaars, En zelfs meer onderdanen Dan d' anderen bij elkaar. En op de TESO-bootdienst, Zijn onze kleine broers Met hun bekrompen diensten Toch ook wel wat jaloers. Maar kom, dat zijn maar grapjes, En heelt niet veel om 't lijf. De hoofdzaak is toch, lezer Dat deze Grote Vijf Voor het eersf zijn saamqekomen Om zo in kleine kring Het vraagstuk te bespreken Van Koning Vreemdeling- Wie weet, komt in de toekomst, IWant alles kan bestaan), Van Schiermonnikoog naar Texel, Nog wel een kabelbaan. HUIB DE RIJMELAAR- Het voorstel van de burgemeester van Ameland om een commissie van overleg te .benoemen, wordt goed ontvangen. in Gelderland en Overijssel bestaan ook reeds dergelijke commissies, die goed werk doen- De conferentie zou zo'n conunissie dan gevormd willen zien door de secretarissen en de heer Bins. Steeds groter rol. Een zeer belangrijke vraag was hoe de fin. posities van de WV's verbeterd kunnen worden. Burgemeester Rehorst merkte naar aanleiding van deze vraag op, dat van vele instellingen (gemeente enz.) de uitgaven stijgen en de ontvang sten dalen. Wij zijn ten volle overtuigd van liet grote 'belang van het WV Daarom bestaat er van de zijde van het gein. bestuur grote belangstelling voor 't, werk van de WV. De algemene tak ken van bedrijf op Texel zijn tot nog to« welvarend, maar dat kan afnemen, lei- wijl er t.a.v. de WW de mogelijkheid is om een steeds groter rol te gaan spelen. Subsidie verdubbeld. Spr. noemde dan de vele zorgen, die de gem. Texel kent om allerlei instellin gen te subsidiëren: sport, onderwijs, jeugdverenigingen. ..Bij de begroting hebben wij 15 verzoeken inzake subsi dieverlening door de gemeente behan deld".... Wij zullen de gemeenteraad voorstellen om de subsidie aan de WW van f500 op flOOO te brengen, aanvan kelijk had men gedacht aan een bedrag van f2000.'—. Spr- gaf in ernstige overweging een bescheiden Kurtax (bestemniingsbelas- lin;g voor het toerisme) in te voeren. Door die gelden zou de gemeente in staat zijn het WV-wezen op riante wij ze te behartigen. Jhr. Boreel betwijfelde het succes, hij vreesde grote tegenstand tegen de in voering van een Kurtax te zullen ont moeten- VVV is hier hoofdlndustric- De heer Dintelberg hield hierop een krachtig pleidooi tot steun van de VV V's. Dc WV moet een apparaat zijn. 'dat, het volk onweerstaanbaar trekt. Al heeft men nog zulke mooie rijwielpaden al is de muziek nis nog zo mooi en zo kunnen wij doorgaan zonder een VVV. die tot volle activiteit kan komen is de waarde van die rijwielpaden enz. maar zeer betrekkelijk- De VVV is als de brandstof voor de motor. Het VW- wezen is hier hoofdindustri0 Die moet meer economisch verantwoord kunnen werken, nu staan de „machines" in voor- en naseizoen te roesten. Hier ligt een overheidstaak. Is het gem- bestuur niet verplicht de draad op'te nemen als het particulier initiatief deze laat val len? Dit zal men op straffe van onder gaan moeten doen- De subsidie zal met enige nullen moeten worden aangevuld. Ieder de helft. Men moet niet te bang zijn t.a-v. dit on derwerp. Gooi de knuppel maar in he hoenderhok! Wees ook niet bang de contributie te verhogen. Elders heeft men zulks ook gedaan en met succes. In vele plaatsen betalen gemeente en VW ieder de helft van de benodigde ge.den. Spr. noemt als voorbeeld de bevolking van Alkmaar, die de subsidie van f 600 op f3000 bracht- Neem ook het gemeen tebestuur van Den Helder, aldus ver volgde spr., 3 maanden geleden stelde het voor om vanaf volgend jaar f 6000 uit te trekken voor zijn WV, die tha.is nog beschikt over een kas van slechts 1' 500 per jaar- Het gem. bestuur var, Den Helder heeft het belang aangevoeld dat Den Helder betekenis kan krijgen als doortrekstation naar Texel.. Dat Den Helder ook een druppeltje van de stroom kan opvangen. De burgemeester van Terschelling zag' in de totstandkoming van een Kurtax een rem voor het toe risme. Selfsupporting. Burgemeester Rehorst verklaarde, dat deze belasting in het buitenland vrij al gemeen wordt geheven. Dat Alkmaar f.3000 subsidie geeft vond spr. niet zo ontzaggelijk veel, waar daar een bevol king van 40,000 zielen achterstaat- Hij voorzag door verhoogde subsidie trou wens moeilijkheden in verband met de Wet-Chid en besloot zijn conclusie, dat het VW-wezen een zaak van de bevol king zelf moet blijven. Wij op Tex<-' kunnen niet ook nog f12000 subsidie geven (eindcijfer VW) Als recht streeks belang voor de gemeentekas heeft men trouwens weinig aan een W V. De heer Lap betoogde, dat de WV's selfsupporting moeten zijn, ze moeten zich zelf kunnen bedruipen. Laten de belanghebbenden toch eens inzien, dat men een dubbeltje moet uitgooien om 'n gulden te kunnen ontvangen. De kampeerproblemen bad men var alle kanten willen belichten, maar hier voor ontbrak de tijd. Algemeen was men het- er over eens, dat men lien, in het bezit zijnde van een bestelauto e.d-, niet mag verhinderen daarmede naar buiten te trekken. Maar wèl moet men waken vnor een botsing met het natuurschoon, m-a.w. er moet onderscheid zijn tussen kamperen en logeren in, laten wij het verhuiisbestehvagens noemen. Voor de ze laatste categorie moet een apart ter rein beschikbaar worden gesteld. Men was te veel doordrongen van het grote sociale belang voor de betrokkenen om sterk remmende bepalingen in het leven ven te roepen en de mensen een onbe perkt mee-geniëten tan de schone ni- tuur te beletten. Dc- heer G. v-d. Weijde deelde mede, dat de propaganda tot vacantiespreiding al goede resultaten heeft afgeworpen. Lag de piek (grootste drukte) jarenlang in de eerste week van Aug.. thans ligt hij in de eei'3te helft van Aug. Hiermede tvas men gekomen aan het einde van de vergadering, die door dhr Lap werd gesloten- De volgende och tend kwam men wederom bijeen en wel in De Lindeboom, waar de directeur van de ANVV, Jhr Boreel. een overzicht gaf over het afgelopen seizoen en de voor uitzichten voor 1950 schetste. (Zie vorig nummer). Seizoen verlengen door bijzondere attracties. Jhr. Boreel sneed vervolgens het nn derwerp Vacantiespreiding aan- De A. N.V.V. bepeinst middelen om het voor- en naseizoen te doen bezetten- Er moe ten bijzondere attracties worden gebo den om de buitenlanders naar Neder land te krijgen. De periode van half Sept. tot half Dec. moet worden gewijd aan grote congressen, tentoonstellingen, jaarbeurzen, bijzonder,1 verrichtingen op wetenschappelijk en cultureel gebied Fr zouden speciale trips kunnen wor den uitgeschreven, die aantrekkelijk zijn voor een zekere categorie zoals trips voor buitenlandse landbouwers, die in het najaar de grootste drukte achter de rug hebben. Een gelukkige omstandig heid is de aanwezigheid van bollenvel den, waarover de buitenlanders zeer en thousiast zijn- Uniek in de wereld. Van Maart af kunnen de liefhebbers van bloemen hier genieten. Op een buit 'n bij Lisse worden bloemen gekweekt. d> roeger of later bloeien, waardoor ook dan de buitenlanders iets specifiek Hollands kunnen bewonderen. Dan heb ben wij ook al het Holland Festival da. half Juli begint Men hoopt dit. van a' groter betekenis te doen werden, zoals bv. te Edenburgh. De gemeenten 'noelen zii h afvragen wat mpn aan nieuwe attracties kan bie den. Tegelen heeft zijn openluchttheater met zijn passiespelen. Door het ann sancta van Italië in 1950 hoopt men ook vele buitenlanders naar Tegelen te doen leiden. De passiespelen aldaar kunnen, als men wil, op hoger graad komen te liggen dan in Oberammergau. In Har- melen (U-) heeft men een ballet op he' water gewrocht met medewerking van I stedelijk orkest, dat op een klein eiland je musiceert. Wccst hartelijk! Jhr. Boreel verzocht de pers er toch vooral op te wijzen, dat de bevolking zelf zich als een hartelijke gastvrouwe moet gedragen- Dat gebaar moet zij ook betrachten tegenover de binnen landse bezoekers, ja, laat zij jegens hen niet minder hartelijk zijn dan tegenover de buitenlanders. Na het betoog van Jhr. Boreel ont stond een prettige gedachten,wisseling Dhr Dintelberg betoogde, dat bevorde ring van de nationale welvaart primair moet zijn. Helaas zijn er nog vele VVV's die het buitenlandse tozrisme niet zo belangrijk achten. Een afgevaardigde van Terschelling deelde mede, dat de Jeugdherberg al daar 433 buitenlanders had getrokken- Dhr Bins sprak daar zijn vreugd over uit, opmerkend, dat, waar men in zijn jeugd dwaalde, men later gaarne te- tugkeert. Ontvangst ten Kaadhulze. Na deze vergadering ging men Den Burg in ogenschouw nemen, waarna om streeks 12 uur de conferentie in dj Raadszaal werd ontvangen- Hier gaf burgemeester Rehorst, in tegenwoordig heid o.a. van de wethouders Th- R. Hui en S. de Waard, een globale schildering wm het eiland Texel. Hij noemde de peilers van het Texelse economische le ven: (in volgorde van hun belangrijk heid) de landbouw en veehouderij (met schapenteelt), het vreemdelingenverkeer en de visserij- De landbouw en vee teelt zijn hier keurig georganiseerd, ai- dus spr. Naast de staiidsorganisaties (Holl. Mij v- Landbouw, L.TB. enz.) heeft men een basis weten te vinden voor een gemeenschappelijke samen werking (lie in de landbouw tot. uiting komt in de vorm van een bedrijfsvereni ging, welke bijkans alle landbouwbedrij ven omvat. Zii werkt met-een hoofdas sistent en enige assistenten. De voor lichting is uitstekend. Dan noemde spr. de 1. landbouwschool en de landbouw- huishoudsehool, waarvoor zicli meer dan 100 leerlingen hebben gemeld, niet op gericht alleen voor de dochters van de landbouwers en veehouders, maar ook voor burgermeisjes. Ieder accent zal worden gelegd op het idee landbouw- huishoudschool- Dan noemde spr. d-> Veterinair-liygiënisohe dienst en wees daarbij op hetgeen deze dienst verricht Spr. noemde ook nog de oppervlakte cultuurgrond: 11.000 ha (Texel is 18000 Da. groot). Ik zie het VW in de toekomst steeds belangrijker worden, zo vervolgde bur gemeester Rehorst. Wij, op Texel, stre ven naar een gezonde samenwerking tussen de verschillende instanties, die met het WV-wezen te maken hebben. De visserij valt in twee delen uiteen: de Noordzeevieserjj en de Waddenzee visserij. De grote kotters gaan1 vier da gen op de Noordzee vissen, de (30) klei nere schepen, de zgn. blazers en de klei nere kotters varen op de Waddenzee- Wij hebben een gemeentelijke visafslag- De hoeveelheid vis. die daar wordt om gezet, is belangrijk voor Texel. nl. een millioen kg. Het eerste jaar na de oor log was de aanvoer zeer groot hjj is nu gezakt, maar wij hopen, dat hfl op het Huidige niveau kan worden gehand- haaft. Middenstand mag er zijn Vervolgens vestigde spr. de aandacht op de Texelse Middenstand. Deze mid denstand doet zijn best om behoorlijke zaken te hebben, om mee te kunnen ko men. De winkelweek is belangrijk. In ieder opzicht streven de middenstanders er naar de toeristen ervan te overtuigen dat zjj hier behoorlijk hun inkopen kun nen doen en de eilanders weten al, dat zij geen reden hebben om hun inkopen elders te doen. Texel heeft een prachtig bos- Het Staatsbosbeheer heeft hier 600 ha. be plant Dan heeft de ver. tot behoud van Natuurmonumenten hier verschillende broedterreinen onder haar beheer. De verbinding met het vasteland be sprekend, zei burgemeester Rehorst, da» Texel er niet dankbaar genoeg voor kan zijn, dat men aan het begin van deze eeuw liet initiatief heeft genomen om een eigen bootdienst op te richten, zo dat men niet langer afhankelijk was van de mij. van de overkant, die voorheen de overvaart verzorgde. Wij hebben een progressieve mij.; of men een aandeeltje Heeft van f5 of voor f5000 geïnteres seerd is, men heeft allen slechts één stem. Wij willen niet chauvinistisch zijn. maar aan de andere kant kunt u zich voorstellen, dat wjj op Texei op sommi ge dingen in bescheiden mate trots zijn Een gelukkige omstandigheid is, dat wij bij alle tevredenheid over hetgeen tot stand kwam, blijven beseffen, dat het steeds nog beter moet en ook kan. Dit h 'eft de heer I»ap, de nestor van onze V V V reeds heloogd! Een rasechte Texelaar, die een stuk leven vertegen woordigt van liet. eiland, daarmede ver groeid is geraakt, maar door zijn loop baan (als officier ter koopvaardij) te vens 'n ruime kijk op de dingen heeft verkregen, een man die zegt: op ieder terrein kan het nog wel beter, zowel in de landbouw, veeteelt, middenstand als verbinding met de vaste wal- (Applaus) De heer Bins dankte burgemeester Rehorst namens de conferentie voor de gastvrijheid, bii welke hulde hjj tevens gewaagde van de grote rol. die dhr Oo- kamp vervult. Spr. hoopte, nog vaak op Texel terug te komen, niet alleen in d 1 zomer maar ook ter Waddenconferentie. Tocht over Texel. 's Middags werd een rondrit over Texel gemaakt. Besloten werd met de vertolking van de Texelfilm.

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 1