11 November bestaat de Noord- Zuid-Hollandse Reddingmij. 125 jaar FRIEDRICH'S AVONTUUR Herinneringen aan strandingen op Texel De avonturen van Pietje Pluis en Jantje Joppe Hoe ontwikkelen ziet de rechten van de landarbeider i> Er is veel veranderd sedert 1824; da xoeireddingsboten, op een enkele na. verdwenen en maakten plaats voor mo- torreddingsboten en op vele stations wordt de boot door een waterdichte mo tortractor in de branding gereden inste- de van door een tiental paarden. De ra- dio-telefonie deed haar intrede en ver vult thans een' onmisbare rol. Het is een modern technisch bedrijf geworden, dat grote zorg vereist voor het materi eel met het onvermijdelijk gevolg, dat de exploitatiekosten zeer aanzienjLjjk zijn gestegen. Maar de essentiële karak tertrek van ons reddingwezen, de spon tane. vrijwillige medewerking der kust bevolking, is in de 125 jaar onvermin derd bewaard gebleven. Het zijn ten slotte de mannen, die huis en haard verlaten in een barbaarse stormnacht, waar het om gaat- Zij wagen liun leven en geven zich met volle inzet van hun p°rsoon aan het nobele reddingwerk, dat hun lief is geworden. Aan óns de plicht om er voor te zorgen, dat zij over liet best denkbare materieel kunnen be schikken. aan ons ook de zorg, dat er goede regelingen zijn getroffen voor de achtergelaten betrekkingen ingeval e.r rampen plaats vinden, die bij dit, soms eel risico met zich mede brengende bedrijf, nu eenmaal onvermijdelijk zul len blijven. De N.Z-H R.M. is een organisatie, di" uitsluitend door vrijwillige bijdragen in stand wordt gehouden. Zij ontvangt geen Staatssubsidie en hoopt van harte, dat zij nimmer een beroep on de Staat zal behoeven te doen om haar financi eel te steunen. De belangstelling voort Reddingwezen in brede lagkn van ons volk is de laatste jaren aanzienlijk ge groeid en daarom hopen wij, dat hei (thans helaas nog te geringe) aantal landgenoten, dat de organisatie van h t NZHRM door een jaarlijkse contributie (minimum f3,of giften ineens in stand helpt houden, zeer aanzienlijk zal toenemen. Geboorte en groei. 14 Oct. 1824. Een hevige storm jaagt talrijke zeilschepen op onze kust. Ver schillende worden, als zij op de banken stoten, door de branding verbrijzeld en vele schipbreukelingen verdrinken. Enige dagen later staat de sombere lijst in de Amsterdamse Courant; een nuch tere onaandoenlijke opsonuning in rie rubriek scheepstijdingen. Bij Schewenii:- gen verging de „Drie gezus.ers"; bij Callaritsoog stranden de Industrie er. Jonge Hendrik; de Aurora, Vrede en Vrouw Fenna geraakten bij Hollands Noordelijkste punt op de kust. Ook Texel kreeg zijn deel: de Pallas bij De Koog, terwijl de galjas Koning David, de smak Christoffel Jacobus en de „Hou moedig zee!" Is ook de leuze van onze Koqei red dingboot, die wij hier met schipper Schaqen aan het stuur zien zee kiezen. schoener Emilia Johanna in de Eier- landse gronden bleven. Op de Vliehors kwamen de brik Mer- curius, de Vrouwe Margrita, Habets An ker en Jonge Antje terecht. Beoosten Texel vergingen twee tjalken.... Van sommige schepen werd de gehele of een gedeelte van de equipage gered, doch van andere kon slechts worden gezegd, dat alle opvarenden verdronken. Op Texel spoelde het lijkje aan van een éénjarig meisje. De strandvonders kre gen druk werk. Begin Nov. werden de Texel en Den Helder publieke verko pingen gehouden van strandgoederen, o.a een grote partij hout zoals 900 Noorse delen en 1900 vierkante bekapt" schalen. De storm van 14 October 1824 beeft haar historische betekenis te dankea aan liet. drama dat zich die dag afspeel de voor Huisduinen, waar een 7-tai kloeke mannen hun leven op het spe! zetten toen de Ned. brik „de Vrede" in gevaar verkeerde. Het is immers deze ramp geweest, die de stoot heeft gege ven tot de oprichting van de Ned. Re l- dingmaatschappijen. Een eeuw na de oprichting w-as het aantai geredde schipbreukelingen, dat door de onversaagde reddingbootbeman ningen van de NZHRJI behouden aan wal werd gebracht, aangegroeid tot 5267 en men zou een boekdeel kunnen vullen met hetgeen er in al die jaren op de stations der NZHRM is gepresteerd. Rampen bleven de NZHRM niet be spaard; bij oefeningen en reddingen sloegen boten om in de branding en hierbij verloren sedert de oprichting 43 redders het leven- door G. TH. ROTMAN Nadruk verboden. 17 Na de middagschooltijd spraken ze af, des avonds, als ze naar bed gebracht waren, stilletjes te vluchten. Ze zouden een deken meenemen en proberen, de laatste trein te halen. En zo zien we bier Pietje, z'n deken over de schouders st-iltetjes door het raam kruipen. Welke angsten z'n arme oudere zouden uit slaan, daaraan dacht hij niet. 18- Achter het station ontmoette hij volgens afspraak zijn vriend Jan, die eveneens een deken bij zich had. Toen even later de trein stopte, slopen de bengels in een lege coupé. Vlug trokken ze de gordijntjes aan de perronzijde neer en gingen in de bagagenetten lig gen, waar ze zich in hun dekens wik kelden, zodat ze net twee grote pakken leken. Een drankschlp. Op 12 Nov. strandde met mistig weer het Franse s.s- „Pedreau" op de Razen de Bol, doch eerst de volgende dag werd het schip door de Kustwacht verkend en toen de „Doms Rijkers" nabij kwam. zat de „Pedreau" er reeds onder en 12 Fransen konden nog net op tijd gered worden. Er was een kostbare lading sterke drank aan boord; een grool gedeelte spoelde aan op Texel, waar niet minder dan 93 kisten met whiskey en oongnac „officieel" werden geborgen. Jutters zullen zich evemvel niet onbetuigd heb ben gelaten, zodat met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid kan wor den aangenomen, dat er nog een aan zienlijk aantal kisten niet in handen van de strandvonder zijn gekomen. De pers schreef over dit geval, dat van een smokkelaffaire geen sprake kon zijn, doch bevestiging van officiële zti- de werd niet verkregen, zodat zij dit on der ,,alle voorbehoud" mededeelde. De ramp van de „Oakford". Met de bemanning van een Engels schip, dat in Jan. 1934 op onze kust te recht kwam, de Oakford, liep het niet goed af- De motorstrandreddingboot „Eieriand" van station De Cocksdorp voer in de stormachtige nacht van 17 op 18 Jan. naar de Eierlandse gronden, waar de Kustwacht noodseinen had op gemerkt, Het. 800 ton grote Engelse s.s. ..Oakford" zat stevig geboeid op een dei- banken, maar de bemanning dacht er niet aan om van boord te gaan toen de reddingboot langszij kwam, zodat de .Eieriand" onverrichterzake terugkeer de. Enige uren later is men b'ijkhaar toch angstig geworden aan boord var. de ..Oakford" en met eigen sloep gin gen de 10 opvarenden van boord. In de donkere nacht roeiden zij naar de Wie hors, doch de sloep sloeg in de branding ondersteboven. De volgende morgen vonden de redders van De Cocksdorp de lijken van de 10 Engelse zeelieden Een intens droevige geschiedenis, want het had zo geheel anders kunnen gaan indien de Engelsen het niet plotseling in hun hoofd hadden gekregen om hun schip tóch te verlaten- Aan boord van de „Oakford" dreigde geen enkel gevaar; eerst maanden latei- is het schip gebroken en weggezonken in het weke zand. De „Joan Hodshon" van station De Cocksdorp ontsnapt? begin April 1945 naar Engeland toen de Russen op Texel in opstand waren gekomen tegen de Duitsers aldaar. Aan boord bevonden zich behalve J. Bakker Gzn., schipper van de ..Joan Hodsohn", enige BS-ers en Russen en des nachts voeren zij dicht onder de Duitse batterijen naar bui-ten. De bedoeling was hulp te vragen voor de met doodsverachting vechtende Rus sen. Ook de ...loan Hodshon" kwam in Aug- 1945 terug, doch moest direct. in reparatie worden genomen. •J» Het verslag over de 125 jaren besluit met: Nederland kan nimmer genoeg waarderen wat de mannen van de red dingboten hebben gepresteerd en nog zullen presteren- Het tijdperk der roeired'dingboten is voorbij; de motor heeft gezegevierd en de NZlHR-M is een modern, technisch be drijf geworden, doch de jonge garde red ders doet voor de oude niet onder. Er schuilen grote krachten in ons volk, laat ons daar dankbaar voor wezen. 'Mot grote erkentelijkheid willen we hier ook gewag maken van de wijze waarop de plaatselijke reddingcommis sies hun verantwoordelijke taak vervul len- Bij hen berust immers de leiding van een reddingstation. Zij zijn het dis in een stormachtige nacht de beslissing moeten nemen over het uitvaren dei- reddingboot en in spanning het resul taat. der reddingspogingen afwachten. Zonder hun medewerking kan de NZH RM het niet stellen. Redders aan de wal- Ook de vrouwen en moeders onzer reddingbootbemanniugen mogen met ere worden genoemd. Zij weten welke gevaren het reddingwei k met zich mee brengt en menige stormdag wafs voui- hen een zware beproeving.... Het stemt tot grote dankbaarheid, dat de NZRHiM zo veel vrienden heeft, die vrijwillig, door betaling van een jaar- KATHOLIEKE KERKLIJST VAN DEN BURG Parochie van St. Joannes de Doper. Zondag 13 Nov. Heden 23e Zondag na Pinksteren. De II- Missen in Den Burg en in Oosterend om 7,30 en de Hoogmis om 10 u. In Den Hoorn alleen om 10 u. Bieehtgel. in Den Burg en Oosterend van 7-7,30 en in Den Hoorn en Ooster end van 9,30-10 uur- Communieuitrei- ken onder alle H. Missen en om 7 en 9 uur. Comnmnieuitreiken begint acjiter- aan Heden is 't lof niet om 7 maar om 3 uur vanwege het Patroonsfeest in Ou- deschild- Maandag 14 Nov.: de Missen om 7, 8 en 9 u. Dinsdag 15 Nov.: de Mis sen om 7, 7,30 en om 8 u. gez- Requiem v.d. doodceel. Woensdag 16 Nov.: Heden Oogstdankdag- De Mis van 7 u. tot in tentie van de L.T-B. H. Mis om 8 uur en in Den Hoorn om 7,30. Om 7,30 Oogsl- danklof.-Daarna jongenscongr. Donder dag 17 Nov. De Missen om 7 en 8 uur en in Oosterend om 8 uur- Vrijdag 18 Nov De Missen om 7, 7,30 en 8 uur. Zaterdag 19 Nov- De Missen om 7 er. 8 u. en om 8 u. in de kapel. Geen H. Mis om 7 uur. Om 6 u. rozenkrans en bieehtgel- van 4- 8 uur op de hele uren. DERTIG JAAR MET WIT EN GROF LANGS DE WEG. Gisteren vierde de heer .1 _C Bakker Oudesohild, zijn dertigjarig jubileum als broodbezorger van Bakkerij J. S- Dros. eveneens te Oudesehild. WSj w'ensen de heer Bakker met dit jubileum geluk. TEXELAARS EMIGREREN. Met het. s.s Volendam zullen op 16 Dec. waarschijnlijk 16 Texelaars naar Australië vertrekken. Er waren in to taal wel 22 liefhebbers, zes van hen wil len nl. gbruik maken van de subsidie regeling (reiskosten); betreffend wets voorstel zal binnenkort worden inge diend Dit jaar waren er voor Canada 6 Texelse gegadigden, voor Zuid-Afrika l, voor Australië 12, voor Nieuw-Zeeland 5 Voor Zuid-Afrika werden 4 personen afgekeurd. Over 1949 werden 27 rappor ten opgezonden naar de Stichting Land verhuizing Nederland. Over 1948 28 rapporten. In dat jaar zijn 10 personen naar Cana'da vertrokken en 2 naar Z. Afrika- In 1947 werden van 10 personen rapporten gereedgemaakt, en in dat jaar vertrokken er 3 naar Canada, 2 naar Z.-Afrika en 1 naar de Ver- Staten. lijkse contributie of door h :t schenken van een gift ineens, haar in staat stelt de materiële uitrusting der reddingsie- tions op peil te houden en pensioenen of gratificaties uit te betalen aan oud redders. De tijden zijn moeilijk en met enige zorg donken wij aan de hoge kos ten van een modern reddingwezen. Al leen indien het aantal „redders aan de wal" aanzienlijk toeneemt zuilen wij, u staat blijven de financiële branding te overwinnen. Als een schip in nood verkeert gaan onze bemanningen de branding in. Daar kan op gerekend worden. Zij rekenen op u! Het doel der Noord- en Zuid-Hol landse Reddingmaaitschappij. 1. De kust van Rottumeroog tot Loos duinen te voorzien van uitstekende red dingmiddelen en er naar te streven dat zij door geoefend personeel kunnen worden gebruikt. 2. Te zorgen voor bejaarde oud-red ders. door het verlenen van pensioen of onderstand, of voor hun nagelaten be trekkingen. Voor dit werk is jaarlijks plm. f 300,000 nodig. Sedert de oprichting der NZH RM werden tot 1 Sept- 1949 7316 schip breukelingen met haar middelen gered. Men kan het werk der NZIIRM steu nen door: 1. Toe te treden als contribuant (mini mum contributie f 3,per jaar), men ontvangt dan het orgaan „De Redding boot", dat u op de hoogte houdt van hei- gen er op onze kust is voorgevallen- .,De Reddingboot' verschijnt twee maai per jaar. 2. Het geven van een gift ineens. 3. De Maatschappij bij tesiament- te gedenken- 4. Door anderen op te wekken op één van de genoemde wijzen de Maatschap pij te steunen. FEUILLETON 37-). Door wie werd er geschoten? Door wie? Dat zou ik niet kunnen zeggen. Er heerste plotseling zo'n ver warring. Smith wendde zich tot Mayenne en zei zachtjes: Daar heb je 't nou. Als die ke rels aan land zijn. krijg je ze er niet meer uit ook. De ene Chinees is van de ander? niet te onderscheiden, niemand ziet daar kans toe. Breng ze allemaal naar Bellgarden! beval hij. Voorlopig zullen we ze allemaal in die lege fabriek onderbrengen, jullie weten we! waar, en dan. Verder kwam hij niet want nauwe lijks was de groep Chinezen wegge bracht of ecu nieuwe sensatie wachtte- Er kwamen vier of vijf mannen aan die een vrouw opbrachten. .Mijn hemel! riep Smith- Wat bete kent dat nu weer? Wie is dat? Mayenne nam een der mannen een fakkel uit de hand; hij trad verbaasd achteruit en hoorde Isabelle scherp en nieuwsgierig zeggen: neen maar! dat is toch Jenny Hesters! Stopl riep Smith, stop! Ik leid hier het onderzoek. Hoe komt u hierheen, juffrouw Hesters? Ik liep over de dijk, toen ik plotse ling midden in een vechtpartij verzeild geraakte, antwoordde Jenny zonder moeite. Smith jammerde: Daar begrijpt nie mand iets van! Hij was werkelijk kwaad. U daar mijnheer, zei hi,} tegen een der mannen, die Jenny hadden opge bracht, waar hebt u juffrouw Hesters gevonden? Gevonden heb ik haar eigenlijk niet, meldde de man, maar het was zo, mijnheer de rechter: er kwam een boot aan'en uit die boot stapten verscheidene mensen. Wij direct op die lui af, maar ze sloegen er zonder meer op los en toen ik er eentje bij zijn kraag had, bleek 't helemaal geen man te zijn, maar die juffrouw hier. De anderen schoten de schijnwerpers van onze motorfietsen, welke wij op hen hadden gericht uit en in de duisternis wisten ze met hun boot t? ontkomen. Wat! schreeuwde Smith, de Chine zen hebben dus ook op ons geschoten? Chinezen? vroeg de man. Waarom Chinezen? Ik heb geen Chinezen gezien. Het waren blanke mannen- Smith keek hulpeloos naar Mayenne. Die fluisterde hem iets in het oor. waar op Smith streng tegen Jenny zei: u kunt naar huis gaan. Dat zaakje zal noe wel een staartje hebben, maar dat komt la ter wel. Jenny liep met een flinke bocht om de gehele groep heen en verdween in de richting van de vuurtoren. Gilbert was in gesprek met Isabelle. Dat is toch eigenaardig, merkte liij op Beweerde die ene man niet, dat Jenny in gezelschap was van die mannen, die later wisten te ontkomen? Waren dat misschien de aanvoerders van de smok kelaars? Ja, natuurlijk, riep Isabelle leven dig uit- En meteen liep ze op Mayenne af- Jenny Hesters heeft gelogen. Ze heeft verklaard, dat ze over de dijk liep, maar ze is met de boot gekomen, dus weet ze ook meer af van die hierheen gesmokkelde Chinezen. Dunham mengde zich nu in het ge sprek: Zoiets kan ik nauwelijks geloven en als het zo is. wat gaat het ons eigen lijk aan? Stuurt u die mensen weg, beval Mayenne haastig, anders mocht de vre derechter nog eens gaan vragen, waar die allemaal zo ylug vandaan zijn geko men. Heel juist, zei Dunham en 'iep haastig weg- Gilbert bleef staan en Isa belle trok hem nog dichter naar zich toe toen ze zei: Het lijkt mij toe. dat de vre derechter Jenny Hesters moet laten ar resteren, als hij zijn plicht niet wil ver zaken. Isabelle. zei Mayenne, dat lijkt, me een gevaarlijk voorstel. Al die mensen, die hier zo opgewonden op de djjk rond scharrelen kunnen we met gemak wijs maken, dat Jenny Hesters iets met die smokkelaffaire te maken heeft, de vre derechter Smith kunnen wij het ook wijsmaken, die gelooft toch alles. Maar later, voor het gerecht? Ze haalde haar schouders op. Ik ver moed iets heel anders, zei Mayenne- Mag ik het weten? Hij gaf geen antwoord. Dan niet, zei Isabelle. Toch zou het niet kwaad zijn, als Jenny Hesters een paar dagen opge sloten werd. Gilbert's arm nam ze en samen met hem zocht ze de vrederechter Smith op. Wel drommels, zei hij toen hij naar haar verhaal had geluisterd. U hebt be slist gelijk. Hoe langer ik er over denk, des te meer zie ik in, dat ik geen fouten mag maken. Het smokkelen van Chine zen is een zwaar vergrijp tegen de wet Daartegen zal ik met alle strengheid moeten optreden. - Dat staat mij helemaal niet aan, zei Alma met de spreekwoordelijk gewor den pop, het meisje, dat Gilbert zo on verwacht in de nabijheid van liet oefen terrein der militairen had getroffen, en ik voorspel, dat liet allemaal slecht af loopt. Het was bijna middernacht. De thee salon, waar Alma stamgast was. was tot berstens gevuld niet mensen- Gilbert lachte. Hij leunde gemakkelijk achterover in zijn stoel en gekleed in rijbroek en een soort windjack, zag hij er bijna nog logger uit dan voordien in zijn stadskleren. Hij had een rood aan gelopen gezicht, gedeeltelijk van de bui tenlucht, maar meer nog van het veie drinken Jij hebt geen verstand van heit spel dat wij mannen spelen, zei hij en zijn kleine ogen glansden vol trots. Oeha, zei Alma- Zo iets mag ik ho ren. In de prairiën spelen ze misschien J/C Het mag als algemeen bekend wordei geacht dat er voor de landarbeider: grote verbeteringen zijn tot stand komen na de tweede wereldoorlog. O: deze op het juiste peil gebraoht of ge komen zijn waar zij wezen moeten, word: hier in het midden gelaten. Een andert iq vraag is of alle verbeteringen, contrac tueel vastgelegd, op sociaal en econo misch gebied, ten volle tót haar rech: komen. Economisch mag. althans op Texel, aangenomen worden dat dit totnogto< geen reden tót klagen heeft- Het aan tal beschikbare arbeidskrachten speelt hierbij waarsdhijnlijk een grote rol Anders is het gesteld rn-it de sociah vooi zienin'gen. Hiermee wordt door bei de partijen, én werkgevers èn werkne mers nogal eens lichtvaardig omge sprongen. Het is ons bekend, dat ten aanizien van de verstrekking van vaean- tiebonnen nog al eens over het hoofd wordt gezien welk e'en belangrijke soci ale maatregel dit is voor de werknemer. Het is ons ook bekend, dat dikwijls tus sen partijen een afspraakje wordt gt maakt in de geest \anieen paai centen meer loon en dan hebben we met dat gedoe van die vacantiehonnen niets 'ie maken." Men vergeet echter, en dit geldt- in hoofdzaak voor de werknemer, dat op deze wijze tienduizenden guldens voor de arbeiders en hun gezinnen verloren gaan- Men vergeet 'tevens, dat het gehe ie Vacantiefonds op losse schroeven komt te staan en dït moet tot iedere prijs vermeden worden Jarenlang is voor deze sociale maat regel door de grote Vakcentrales ge streden om de arbeiders een behoorlij ke vacantieregelirig te geven en ten-f6 slotlte is voor de losse land- en tuin- arbeiders het vacantiebonnensysteem tot- stand gekomen. Dit fonds bestaat nu a! enkel? jaren en de ,«omz«it" der bon nen stijgt regelmatig en bedraagt nu reeds plm. 5 milliqen gld per jaar- Moet dit belangrijke sociale recht nu verlo ren gaan door een groepje van personen die om allerlei drogredenen hiervan geen gebruik wensen te maken? En dat die groep er is, ook op Texel, moet on dergetekende tot zijn leedwezen beves tigen. E'er aantal arbeiders laten zich nog verleiden, wellicht door wat extra hoge lonen of aangenomen werk, om geen gebruik te maken van hun recht. Te laat za! men het verkeerde en funes te hiervan gaan beseffen. Hetzelfde geldt t.a.v- het op 1 Mei '4' ingegane Bedrijfspensioenfonds. Tien duizenden hebben zich voor dit fonds nog niet laten registreren, hoewel ge zegd moet worden, dat Texel op di't punt geen slecht figuur slaat. De eventuele achterblijvers worden hier echter nog eens attent gemaakt op hun directe be langen, hun plichten en hun rechten- Er mag hier gewezen worden op het feit, dat bovenstaande sociale maatrege len getroffen zijn door- de werkgevers- en werknemersorganisaties in algemeen overleg. Beide partijen waren er zich van 'bewust dat ook de landarbeiders recht hebben op goede sociale voorzie ningen. Beide partijen verwachten dan ook van hun leden dat de genomen be slissingen zullen worden uitgevoerd, mede tot een intensieve samenwerking, die niet anders kan leiden dan tot bete re verhoudingen tussen ondernemer en werknemer. Het kan do arbeidsvrede op de bedrijven in haar geheel ten goe de komen. Tenslotte tot de werkgevers die in de ze hun plicht verzaakten, het verzoek met deze gewoonte te breken en geen verkrachtingen van de O-A.O. toe te passen en tot de werknemers een ern stig woord van waarschuwing om niet te spotten met uw eigen directe belang, doch doordrongen te zijn van rechten en plichten, ja ook plichten t.a.v. de door het College van Rijksbemididelaars ver bindend verklaarde C.A.O. Het zelfver wijt kan dan later, bij een eventuele te rugslag in het economische leven, ach tenv"ge blijven J. WESTDORP- De Cocksdorp, Oct- 1949. zo'n hoog spel, ook wel eens onder zee lui, ergens op de grote wateren, ver weg van de overige mensheid, of bij d goudzoekers in Canada en ook dan is het meestal nog grootspraak, maar he heeft toch wel iets boeiends uit jouw mond echter. Gilbert, klinkt het alleen maar komiek. Hij zette zijn glas met een harde slag op tafel en schoof zijn stoei een eindje van haar af. Wat heb je mij niet allemaal ver teld? ging ze zachtjes voort- Je beweert dat je in de kaart hebt kunnen kijken van de gouverneur en dat je een bond genoot bent van de oude Mayenne. Het kan natuurlijk zijn, dat het werkelijk om dingen gaal die het lot van de pro vincie beslissen, maar het kau ook zijn, dat jij je er tussen gedrongen hebt en je neus er met alle geweld in hebt willen steken. Ik zeg je nog eens, dat je er niets mee zult winnen. Waarom niet? vroeg hij kwaad. Omdat je een kleine schurk bent. Hij greep hard haar arm vast, maar ze wrong zich los en danste, een spot liedje meeneuriënd, tussen de stoelen Hij veegde een glas van de lafel, zodat het in duizend schenen op de grond viel. Ik wil en zal terugkrijgen, wat Friedrieh Mayenne mij ontnomen heeft. (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 4