Theo van Heerwaarden won de hoofdprijs van de Pijlero De Manufacturiers verkochten meer dan vorig jaar Filmavond onder auspiciën van de Koger Oranjevereniging Oosterencler jeug weer door d sleëple ,,de ouwe kachel het clorp Winkelweek is voorbij Zo is de winkelweek dan weer voorbij. Verschillende brandies van de midden standszaken hebben meer verkocht dan vorig jaar, het betreft hier de manufac turenwinkels, verschillende andere za ken 'hebben minder verkoelii dan vorig jaar. De dezer dagen in tal van bladen versdienen statistiek inzake de ver koop van bepaalde artikelen vermeldde reeds verschuiving van belangstelling voor deze naar gene producten. Het is jammer, dat de Winkelweek zo veel hinder, gehad heeft van ongunstig De spanning rond de pmèroschijf was groot, want er waren door de Midden standsver. belangrijke geldprijzen uit geloofd. Behalve de dagprijzen waren er ook weekprijzen, waarvan de eerste prijs niet minder dan f 100 bedroeg. Men voelde de spanning met de dag stijgen en wie op een of andere dag aan de kop stond viste de volgende avond hee) Texel af, om te informeren of... er al iemand boven hem gekomen was. Theo van Heerwaarden, Julianastraat, gooide Maandagavond 9982 en die laat-' ste pijl bracht hem f 100 op- Hetty Roe per van Oosterend volgde hem trouwens op de voet met 9972 en dan kwam dhr P. Drijver, van Den Hoorn met 9901, die weer vlak op de hielen werd gezeten door dhr P. de Brok, Soliildereinde, Den Burg, met 9960. Enfin, van het Hoornder-Nieuwland tot De Coeksdorp deed men vol enthou siasme mee. En daar was het onze Tex. Middenstand ook om te doen. Iedereen deelnemer, iedereen de dorpen in, ge trokken naar de, zeer vaak met smaak ingerichte etalages en winkels, waar wij weer van alles te kust en tr keur kun nen kopen. Een zeer gelukkige omstan digheid was het, dat wij ru weer alles zonder bonnen kunnen aanschaffen.... behalve dan brandstof en koffie- Winkelier en klant, producent en con sument, zij beiden zijn gebaat bij een onbeperkte gelegenheid tot kopen en verkopen. Van bonnenrompsJomp is nog nooit iemand beter geworden, uitgezon derd dan de zwarte handelaars, die wij echter niet beter kunnen vergelijken dan met ziektekiemen in een naar berst"! verlangend lichaam. Alles van de bon! Het is een vreugde. De winkeliers kunnen zo zoetjesaan weer grotore activiteit aan de dag leg gen en zo langzamerlhabd zal ook de scha a I's te in bepaalde artikelen weer tot het verleden behoren. Hier volgt de uitslag van de pijlero- wedstrijüen op Vrijdag, Zaterdag en Maandag ji. en daaronder de uitslag van de weekwedstrijd. Jan Kikkert M.Jzn., Dpu Hoorn won Maandag de eerste Dagprijs met 9992. Hij heeft daarmede de hoogste se rie gemaakt van alle wedstrijden. 11 Nov.: f25 L. MeChielse Burg 9901; f10 B. Waldus, Cocksd 9923; f7,50 G. Gielis, Horntje 9920: f5.— ,1. Daalder, Cocksd. 9860; J. Kikkert Den Hoorn 9850: D. Keijser, Westen 9774; f2,50 nrw. Boerhobst, Burg 9731; C. Laan, Oocksd. 9054; Cor Reij, Burg 9646; R. Eelmau. Oosterend 9638. Hoogste stand voor de hoofdprijs was dhr W. Jas, Burg met 9945. 12 Nov.; f25 W. Boomstra, Dennen 9962; ftO..1 Keijser, Dennen 9941; f 7,50 Johanna KeijSer, Burg 9933. f 5, C. Laan, Cocksd. 9880; J. Boon Jen., N.A.K. nam te Alkmaar nieuw gebouw in gebruik Zaterdag 29 Oct. werd hei nieuwe kan toorgebouw van de Keuringsdienst N.- Holland van de N.A.K. aan de Egmond- straat te Alkmaar, officieel geopend. Uit de openingsrede, welke de voorz de heer Gl C- van Balen Blanken, tot 'n aantal genodigden richtte, bleek van hoe groot belang deze dag voor genoemde dienst was. Spr. memoreerde nl., dat na vele ja ren, waarin de keuringsdienst in ver schillende panden steeds op onvoldoen de wjjze gehuisvest was, thans beschikt kon worden over eep eigen gebouw, dat aan alle gestelde eisen voldeed Dat hiermee werkelijk een grote verbetering tot stand is gekomen, wordt wel bewe zen, o a. door het feit, dat in het uitste kend ingerichte laboratorium thans ook liet monster oud ei-zoek van zaaizaden kan plaats vinden. Dit geschiedde tot r.n toe nog steeds in het te Anna-Paulowna gevestigde bijkantoor (De heer v- Balen Blanken wees ver der op de belangrijkheid van de dienst, welke één van de grootste gewestelijke keuringsdiensten van de N.A.K. is. De nu gedane stap wordt dan ook zeker door deze belangrijkheid gemotiveerd De heer R. W. Janssen, voorz. van de NA,K„ wees in zijn feiieitatiewoord op de grote vooruitgang, welke du dienst heeft gekend sedert zijn oprichting in 1932. Hij legde de nadruk op de goede samenwerking welke er siteeds bestaan had tussen de keuringsdienst en de N- A.K. Nadat de heer ir- H. Ormel namens de Plantenziektenkundige Dienst had ZE NAM DE MAAT. Ja, ik gCloof wel, dat dit zijn maat Eierland 9875; J. Bruin, Den Hoorn 9869; f 2,50 B- Dootjes,' Oocksd. 9855; I. Bruin, Den Hoorn 9837; C Keijser, Rm- tersplaats 9830; J. Bruin, Den Hoorn 9786. Hoogste stand v.d. hoofdprijs was dhr P. Drijver, Den Hoorn met 9961. 14 Nov-; f>5,J. Kikkert M.Jzn., Den Hoorn 9992; f 10,M. Bonne, Koog 9970; f7,50 Jae. Maas, Dennen 9954; f5- P. Dijt, Burg 9886; D. Bakker Pzn. Burg 9882; Ben Bakker, Burg 9876; 12,50 P Timmer, O'end 9865; C. M- Bakker, Kap- berg 9S63; P. v. Duin, Cocksd. 9850; P. de Vries, Oudesdhild 9846. Hoogste stand voor de hoofdprijs was dhr Theo van Heerwaarden. Burg net 9982. Uitslag weekprijzen: 1' 100 Th. v. Heermaanden, Burg 9982; f75,Hetty Roeper, O'end 9972; f60,- I'. Drijver, Den Hoorn 9961; f25,F. de Brok, Burg 9960; flO,— A. Rutten, Eendracht 9945; f 10,\V. Jas, Burg 9946; f 6,R. Eelman, Harkebuurt 9942 S. Lap Dzn., Hoornder-Nieuwland 9886; A- Poel, Burg 9S85; R. Eelman, Harke buurt 9885; f2.50 S. Daalder, Ou'deschdld 9SS3; S. Lap Dfcn., Hoornder-Nieuwland 9877; Ter Brugge, C-ocksd. 9877; G. Troost, Cocksd. 9865; C. C- Bar horst, Harkebuurt 9865. „ZOIN OFFER". Voor een flink bezette ..Oranjeboom- heeft de toneelgroep aan de oud-leerlin gen der lagere landbouwschool Zater dagavond wederom opgevoerd 't West- Friese toneelstuk „Zoin Offer". De aan wezigen waren ook ditmaal zeer vol daan. U D.I. UITVERKOCHT. Men verzoekt ons de donateurs er op te willen wijzen, dat de kaarten voor de controle gereed moeien worden gehou den, daar zonder deze geen toegang kan worden verleend. De zaal is geheel uit verkocht. De deur blijft tijdens de uit voering en het bal gesloten. Men wordt vriendelijk verzoold vooral vroegtijdig te komen. TIEN MINUTEN IN HET DONKER- Zaterdagavond om kwart over acht ontstond een storing in de electrici- teitsvoorziening van de T.E.M., met het gevolg, dat de dorpen Den Burg, De Coeksdorp en De Koog eer: minuut of tien zonder licht kwamen te zitten. De aangeslotenen op dit liet hadden juist de afgedankte petroleumlampen, kande laars enz. voor de dag gehaald en aan gestoken, toen de electrische lampen weer aan gingen. Maandagavond om 14 minuten voor 6 werd wederom een deel var. Texel in 't duister gezet, nu was het incident reeds met 5 min. verholpen. gelukgewenst, nam de directeur van de keuringsdienst, de lieer Jae. Groen Azn. het woord. Deze spr. bracht namens het personeel dank aan het bestuur voor 't. besluit om tot stichting van dit mooi" gebouw over te gaan. Het is zeker, dat hierin met plezier zal worden gewerkt en verwacht mag worden, dat de grote verbetering, welke nu tol stand geko men is, een belangrijke factor zal zijn voor de verdere bloei van de dienst- Hierna weid het gebouw bezichtigd. Wij kunnen zeggen, dat liet oude he renhuis door architect Keesman gron dig is aangepakt, ja, zo grondig, dat wij vermoeden, dat de fundamenten en de buitenmuren de enige overblijfselen zijn De benedenverdieping bestaat uit rui me kantoorlokalen, in lichte kleuren en met veel glas. Vooral vallen op de stijl volle lambriseringen en de fraaie ver lichting. Verder treft men hier aan eer- modern ingericht magazijn- Boven bevindt zich de laboratorium zaal, eveneens ruim en licht. Werkta fels en apparaten voor zaadkeuring, on derzoekingen en proefnemingen zijn hier zo geplaatst, dat de besohikbare ruimte zo practiseh mogelijk wordt be nut. Ook wat de verdere inrichting en stoffering betreft, heeft men met succes zijn best gedaan, om er een keurig ge heel van te maken. Het Kalen meubilair in de kautoren en liet kostbare instru mentarium in het laboratorium geven blijk, dat de dienst ook wat betreft de outillage met de tijd meegaat. Een gedeelte van het gebouw is ver der nog benut voor een doelmatige wo ning, waarpp in deze tijd menigeen ja loers kan zijn. De Keuringsdienst Noordholland heeft zich werkelijk voorbeeldig geïnstalleerd COOP. P.T.V. TEXEL- Aan pluimveehouders werd voor de eieren geleverd in de week eindigende op 12 Nov. f3,25 per kg. netto uitbe taald. BOUWVERGUNNING VERLEEND. B. en W- hebben mevr. de wed F. Bakker te Eierland toestemming ver leend tot verbouw vafi haar woning. Het ligt in de bedoeling betreffend perceel zodanig te verbomven, dat er drie wo ningen ontstaan. VROUWENBOND PARTIJ VAN DE ARBEID- Belangstellenden uordt er op geweizen, dat kaarten die indertijd verkocht zijn voor de propag. avond met als spreek ster mej. Lena Lopes Diaz, thans geldig zijn voor de Vrouwendag op 19 Nov- (zie adiv.) Zoals de heer Akkerman in zijn ope ningswoord zei, is het de bedoeling van de Koger Oranjever, wat méér voor de imvoners te gaan doen, dun alleen het organiseren van feestelijkheden op Nat- Feestdagen. Het bestuur stelt zioh nl. voor, in de winter een paar ontwikke lingsavonden te geven, waar de leden dan vrij toegang hebben. Voor deze eerste avend bestond veel belangstelling: er -,vas bijna geen stoei onbezet. De storing van de TEM gaf niet veel oponthoud, want in afwachting van de opheffing hiervan vertelde dhr Strijibos van zijn reizen door Europa, peze bakende ornitholoog i« een aange naam causeur, hij weet zijn betoog te Op de elfde November Van vele oude gebruiken kun je zeg gen, dat heel Texel er aan mee doet, maar niet alle gebruiken zijn over het hele eiland in zwang: alleen de Hoorn- ders hebben de gewoonte om op Ou- wejaarsavond alle erven schoon te ve gen- Dat doen ze nergens anders. Al leen onder de bewoners van de Texel se duinstreek vinden wij de stropers en alleen aan Oosterend vie ren de jongens het leest van „De ouwe Kachel". Dat gebeurt op de avond van Sint Maarten, op de eltde November. Hoe lang al? Ongetwijfeld al vele ge slachten lang. Wat 'n leest! Ander hall uur, ja wel twee uur lang rennen ze met een hels kabaal makende sleep lege blikken, kachels, enfin, alles wat maar heel veel leven maakt, door de smalle straatjesZe beginnen als de laatste lampion van Sint Maarten is gedoold. Dat het een echt Oosterend's leest is, leert ons ook het boek „Schimmenspel" geschreven door de oud-Oosterender D. L. Daalder. We geven hem hier het woord over „Ouwe Kachel" Nu is het tegen vijven. Hier en daar loopt al een hummel met een lampion- netje of een uitgeholde koolraap. IJl klinken de stemmetjes: Sinte sinte Maarten. Wij hebben andere plichten. In het varkenshok van Jaap Keijzcr ligt nu in plaats van de Mierblis ,,de oirtve ka chel". Een stapel oud ijzer van allerlei soort, vastgekramü met jjzerdraad- Die moet vanavond door het dorp worden gesleept.tot grote woede van Han nes Daalder, de veldwachter. Het spijt ons voor de man, die geen kip kwaad doet en van wie wij nooit een sabel heb ben gezien, maar de heilige orde der tra ditie mag niet geschonden worden Die is van meer waarde dan de orde der wettenmakers in de verte, aan wie Han nes zich met lijf en ziel heeft verkocht. Alle eeuwen door is op 11 November „de ouwe kachel" door Oosterend ge sleept en l\et zou schennis zijn, wanneer dit werd nagelaten.... Daarom hebben we de laatste dagen alles bij elkaar ge zocht. wat lawaai kan maken en daarom dragon we, nu het donker is, de rommel naar het dorp. Dragen, want we moeten eerst het huis van Hannes passeren, vóór we gaan slepen.... Ar.t van Jan Boon ziet ons voorbijgaan, Pas jullie maar op!" zegt ze lachend. „Hannes staat al op de loer". Sluipend. Maar we weten, dat het bangmakerij is, Hannes zit netjes bij Neeltje achter de gladgewreven tafel „een koppie leut te drinke". Hij verwacht ons voorlopig niet. Voetje voor voetje sluipen we langs de Katholieke kerk- Ik voel me daar al tijd een beetje schuldig on bang: 't is daar een geheimzinnige geschiedenis volgens Moeder én dit jaar is de blik sem in de kerk geslagen. Maar er gebeurt nietsSirne de messelaar" en „Waaioppie" spreken ons moed in als ze ons voorbijgaandan bereiken we de stoep van Hannes. De luiken zijn dicht en door de uitgesneden harten schemert het licht. Hannes is vast bezig aan z'n derde koppie: hij' hoort niks. „Geef 'm de jeksiet", schreeuwt, met een Kobus door de stille straat.... Hij is de aanjager; hij loopt achter de ka chel waar hij met een touw telkens de rommel op moet tillen. in z'n andere hand heeft hij een stok om te beuken op het oude ijzer.... Met een daverende knal valt de roestige rommel op het schone straatje van Neeltje... ze heeft vanwege Sint Maarten de stenen een extra beurt gegeven en ze is al zo „skoon".... „je kent de riesemelk bee heur fan de floer eten".... Ik ben er zeker van, dat ze het op dit moment bij na besterft van woede en schrik. Maar vóór Hannes is opgestaan zijn we al bij Koppen.... En nu dondert en bliksemt het ,,om de kerk". het vuur spat uit de keien en de stok van Kobus rammeit de pannen en de hoepels, die dansen over de straat. Mijn hart slaat wild var. emotieer is een felle vreugde in me. nu we de koningen van de straat zijnDe mensen vluoWten op de stoepen.... het troepje kleine kinderen en meisjes met lampions vliegt, uiteen in paniek... Wie doet ons wat, nu we het heilig ritueel van het dorp in stand houdpn? Wie waagt liet. de oude gebruiken te schenden? Hannes is de enige vijand, die ons be'aagt.... inha len kan hij ons nooit. het is alleen mogelijk dat wij hem ergens in de ar men lopen als hij ons de pas afsnijdt. Maar voorlopig is daar geen kans op. We rennen door de Koetebuurt, door de Verlorenkost. bij kinnebakkie ligt stro op de straat, omdat er een zieke kruiden met smakelijke anecdotes en he was dan ook een genoegen liean te vol gen op zijn zwerftocht, waarvan ook zijl fihns verhaalden. Verscheidene zijn it att kleuren opgenomen. Er waren films vaj ar Texel (natuurlijk!), van de Rhönedelta over vogels, bloemen en planten en di 311 landschappen waarin zij voorkomen al Men kwam onder de indruk van de velfu; wonderen der natuur- Als door avonden als deze de belang stelling voor de levende natuur opge er wekt en vergroot wordt, vooral bij d< ei opgroeiende jeugd, die onk van belang stelling biijk gaf dan is er ie-ts be reikt, dat van blijvende waarde is. Naar we vernemen zal op de volgendi avonden mevr. Luberti spreken ovei ei baar reizen door Amerika ij ZEEPOST VOOR OOST EN WEST. Met het volgende schip kan zeepos|el worden verzonden. Indonesië: m.s. Oranje, moet, 16 Nov gepost worden; A .V cl :o isdus tillen we daar de kachel op: je moet de mensen niet plagen! Maar bij Jan Trap gaat 't weer vorder.... 'de Peperstraat in naar het fijne end. Daar kunnfcn we niet verder. En nu wordt het gevaarlijk. Want de kans bestaat, dat Hannes op ons loert. Toch moet het gewaagd worden. Kobus geeft het bevel en de stoet zet zich weer in beweging. Maar Jan de Reiziger loopt vooruit als verkenner.... volgens de jongens heeft, hij kattenogen, waarmee hij in het don ker kan zien- De lantaarns helpen niet veel. „Gloeiende spiekers", zegt groot vader, die zioh als lantaarnopsteker er gert aan de schrielheid van de gemeen te. Aan hem ligt het. niet, dat er zulk 3 kleine brandei-s in de lampen zijn. Jan ziet niets. We komen weer bij de kerk en moeten het huis van Hannes passeren om in de Kneppelbuurt te ko men, die toch óók een beurt moet heb ben. Even stoppen wij bij de brand- pet. ...Dan komt Jan de Reiziger met een voorstel. „Wacht nag effe, ik zei de klink fan de deur va-st houe; dan ken-ie der niet utft." I11 het hol van de leeuw. Het is niet de eerste keer in mijn le ven, dat ik Jan de Reiziger bewonder Maar zó vol eerbied ben i'k nooit, ge weest als 1111.... Wie waagt zich vrij willig in het hol van de leeuw? Jan schijnt dat niets bijzonders te vinden. Hij sluipt over de hoge stoep van Koppen en als we er vrijwel zeker van zijn, dat hij de deurknop van Han nes te pakken heeft, rennen we in volle vaart het huis voorbij, achterom en met een boog de Kneppelbuurt in. Daar is Jan weer bij ons. alsof er niets is ge beurd. „Hee was er niet iens", zegt hij ver achtelijk, „aars had ik het natuurlijk foeli an de deurknop. Hee sit de hèè- le evend koffie te zupen bee Neeltje." Maar nu moeten we terug en w°er langs Hannes. Het succes heeft ons overmoedig gemaakt en misschien nog meer de doodsverachting van Jan de Reiziger. We besluiten dóór het nauwe Schoolsteegje te rennen, waar de achter poort van Hannes is en dan voor zijn huis langs naar de keien van de kerk. Jan zal ten tweede male de deur vast houden. In de val. Mef volle vaart rennen we de steeg in- Maar vóór we de hoek 0111 kunnen zwaaien staat voor ons als de wrekende gerechtigheid Hannes in eigen persoon. Voor deze gelegenheid in uniform. Krampachtig houd' Tan de voordeur in bedwang, ongetwijfeld maar Hannes is z'n poortje uitgekomen en wacht ons op met uitgestrekte armen. Z'n silhouet staat donker tegen het lantaamlioht. in de verte. z'n knopen blinken... Dat is te veel. We deinzen achteruit, rollen over de oude rommel, kopjeo-ver in de donkere steeg.... ik hoor m'n blouse scheuren.... maar we komen vrij en vluchten als gekken.... Hannes doet geen stap Maar, verborgen achter het hek van Salin, hoor ik, dat hij onze dierbare „ouwe kachel" in z'n tuintje sleept. De poort gaat op slotons rijk is nii. Een half uur later houden we verga dering op „het houte peerd", een paar banken, waar 's avonds de vissers pra ten over verspeelde oesterkorren en „vliegend weer"- We zijn gegriefd. volkomen ver slagen. Weer is het Jan de Reiziger, die de si Inatie redt. „We moete de ouwe kachel weerom stele" zegt hij beslist, alsof het de een voudigste zaak van de wereld geldt, „Hoe wil je dat doen?" viaagt Kobus, „Dat huórt-ie toch", schampert er een „die keet maakt immers geluud". ..Dat geeft niet we moeten 't erg stil doen.... Hee sit 11011 toch al weer te koekeloere bee Neeltje". „Vooruut!" beveelt Kobus. 't Spreekt vanzelf, dat Jan over 't bek moet 0111 de grendel van de deur te schuiven. „Geef 111e een kontje", zegt hij. drie paar armen tillen hem omhoog en hij verdwijnt achter de schutting- Hannes verschalkt- Even later gaat de pooit voorzichtig open. Kobus, Jan, Kees Timmer en ik staan vooraan. Dus moeten wij de ouw kachel veroveren. M'n benei, trillen. m'n hart klopt als een stoomhamer.... Maar ik ga meevrie wijkt is een laf aard.... I11 't aartsdonkere tuintje zoe ken we tastend de weg, geleid door Jan Gelukkig heeft Hannes de boel niet ver weggesleept.... met. z'n vieren pakken wp de zaai: beet... een paar maal rin kelt er iets. ik sta doodsangsten uit. Maar we bereiken veilig liet Sohool- steegje, dragen 'de buit naar de stoep van Hannes en voor de twtede maal da vert het. roestige ijzer op Neeltje's schoongeschrobde stoepje.... wilde In- dianenkreten getuigen van nnze triomf. Hannes is verslagen als nimmer te vo ren Nog eenmaal rennen we 't hele dorp door. dan is de aardigheid er af. Ik ga naar grootje, waar vader en moe der op de verjaring zijn.... 't- Is leuk: ome Jan en tante Wijntje. 0111e Jacob en tante Neel zijn present. Alle mensen uit de buurt worden op een genoeglijke manier over de hekel gebaald, v ooral de fijnen En Han nes. als ik met een gescheurde kiel, wil de haren en handen vol ijzerroest en schrammen zit op te snijden over onze avonturenOme Jan en ome Jacob lachen of ze weer kleine jongens zijn. En niemand heeft meer pret dan grootje."

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 2