Cjroen kwartsJexeh in het harL. ikïiïXm DAMPO Vlijtige Jeugd Sint Nicolaasfeest ook voor armen Texels zangclubje voor de radio CORSETTEN en BUIKBANDEN naar maat Specialiteit voor elk figuur P. J. STEINBERG, „Unitas" wordt opgeheven Schipper Jan Bakker met eremedaille onderscheiden Partij van de Arbeid luisterde naar boeiend betoog ilO] A «TEXELSE Uitgave v h. Fa. Langcveld De R007 Boekhandel - Drukkerij - Bibliotheek ile; Den Burg Texel - Postbus 11 - Tel. 11 ZATERDAG 19 NOVEMBER 1949 63e JAARGANG. No- 6375 COURANT gei 00 un rai ek ei ra •ta. an •ijl xu of- ik< m H bi ia Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek Rotcerdamsche Bank en CoÖp. Boerenleenb. Postgiro 65 2. Abonnenventsprijs f 2,45 per halfjaar Hiernaast een plaatje van de tentoonstelling die de leerlingen van de o-l. school te De Waal Zaterdag en Zon dag jlhebben gehouden. Jammer genoeg kunnen wij geen kleurenfoto aanbie den: dan zoudt v zich heb- en kunnen overtuigen hoe fraai vele inzendingen be schilderd waren. Je kon al les stuk voor stuk bekijken! Boven de tafel, waarop zo veel moois is uitgestald, han gen kinderslaapkamerlam- pen, waarop de meest be kende sprookjesfiguren zit ten, staan of dansen. Vóór de tafel, op de vloer, staan de manden en dozen met pad denstoelen, uit wijde om trek vergaard. De tentoonstelling werd door zeer vele personen be zocht en het financiële resul taat zal zeker behoorlijk zijn. De Verkennersgroep van Sint Je roen (padvinders), heeft liet prachtige plan opgevat een Sint Nicolaas-actie te organiseren ten einde de armen van de gemeente Texel ter gelegenheid van de 5e Dec. te knnnen verrassen. In daar voor in aanmerking komende winkels zal een ton worden geplaatst, waar men .evensmiddelen, tabaksartikelen enz. enz kan deponeren. Op de avond van Sin terklaas zullen de gaven onder de armen van alle gezindten worden verdeeld- Dit prachtige streven heeft aller sym pathiek ontmoet en op een aan de win keliers gericht schrijven troffen wij dan ook de handtekeningen van burgemees ter Rehorst, van Ds. v. Reyendam, van Ds. Van Veen, van Pastoor Persoon en van de voorzitters der Middenstands- HOEVEEL RADIOLUISTERAARS TELT NEDERLAND? Het aantal aangegeven radiotoestellen in Nederland bedroeg op 1 Nov. jl. 1,1105,418 ttgen 1,289,776 op 1 Oct. Op 1 Oct. warn er 521,523 aangeslote nen op het Rijksradiodistributienet te gen 523.678 op 1 September .Zondag 27 Nov. a.s. om 7 uur 's ajv., zal een kinderclubje o-l.v. mevr. L. Woudstra-Rozaelaar, Wilhelminalaan, Den Burg, een 4-tal liederen zingen en wel op uitnodiging van het I.K.O.R. (Interkerkelijk Overleg in Radio-aange legenheden). Dit is een van de clubjes die wij iedere 14 dagen horen zingen. Daarbij wordt dan tevens een en ander verteld over de omgeving en zo kunnen we de 27ste dezen- dan ook horen hoe enige vragen over ons eiland zullen wonden gesteld en (in Texei's dialect?) beantwoord. Een van onze vragen, die wij mevr Wondstra stelden, was natuurlijk hoe zij op de id ie. kwam een zangclubje te vor men- We vernamen, dat de I.K.O.R. vo rig jaar Dec. via de radio de luisteraars opwekte om alom in den lande zang- clubjes te vormen. Zo stichtte mevrouw Wondstra de Texelse, die in Jan. van dit jaar met 6 leden begon en thans ge groeid is tot 23 leden. ,.Maar er kunnen er nog best meer bij, dus wie na de uit zending lid willen worden, zijn van har te welkom", aldus de leidster. Vrijdag 25 Nov. komen de mannen van de radio al met hun aparaten naar het eiland om met de kinderen de gene rale repetitie te houden. Gezongen wor den 4 liederen uit ..Wie zingt mee?", uitgave der Ned. Zondagsschool Vereni ging, nl. het bekende openingslied Doet ons loflied vrolijk reizen, en ver volgens: Kom, Heer, in ons midden, Eén naam is onze hope en Jezus zegt, dat hij hier van ons verwacht. Keizerstraat 47-49, Den Helder /.ON. MAAN EN HOOG WATER. De zon komt 19 Nov. op om 8,09, on der om 4,42. Maan: 20 Nov. N-M, 27 Nov. E.K. Hoog water ter rede van Texel: 19 Nov. 8,00 en 8,28. 20 Nov. 8,52 en 9,16- 21 Nov. 9,41 en 10 02. 22 Nov. 10,27 en 10,46. 23 Nov. 11,12 en 11,29. 24 Nov. en 12,00. 25 Nov. 0.16 en 12,45 Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoog water. verenigingen, de heren O. J. v.d. Kooi en P- Swarthof. „Texelaars, „God heeft de milde ge vers lief". Geeft niet blijdschap. Wie zijn naaste, de minder bedeelde, met Stoffelijke gave, op feesten als die van Sint Nicolaasavond gedenkt, zal er wél by \aren. Beproefde hulp bij verkoudheid voor Va der, Moeder en kind. INGEZONDEN Gilze-Ryen, 14 Nov. 1949 Geachte redacteur. Naar aanleiding van uw bericht in de krant van jl. Zaterdag 12 Nov- jl., be treffende de veroordeling van de keer K. R„ uitgesproken door de Officier van Justitie te Alkmaar, ineen ik te mogen opmerken, als de betrokken deserteur zijnde, dat dit bericht, zo niet onjuist, dan todh wel zeer vaag was. Het ware beter geweest, indien de journalist die dit bericht heeft geschre ven, zich eerst, op de hoogte gesteld had van de feiten, zoals die o.a. in ihet Noord Hollands Dagblad" vermeld stonden Desertie heb ik nl. gepleegd om werk te verrichten dat inij noodzakelijker leek dan liet werk dat ik op Gilze- Rijen deed, waar bovendien al een plaatsveiwEnger voor aangesteld was. 'Het werk, 'hetwelk ik in mijn deser- tietijd verridht 'héb, was in liet. open baar- By mijn arrestatie werd helaas ook de beer K. R. betrokken. H'ier is m.i. echter geen sprake van onderduiken, daar ik in het openbaar gehandeld heb. M. SGHOO. Op verzoek van vele leden hield de Vereniging tot Uitkering by Overla den Unitas" te Den Hoorn Woensdag avond in ..Loodsmanswelvaren" een bui tengewone alg. vergadering om nog maals te praten over 'de voor- en nade len van opheffing. Als vertegenwoordi ger 'van de „Groot Noordhollandse" was aanwezig de heer S. Kuiper, die aan drong op opheffing van he: Hoornder fonds en overgang naar de „Groot Noordhollandse". 26 van de 27 aanwe zigen stemden vóór overgang naar de „Groot Noordhollanülse". twee leden stemden blanco. Niet één Heek er te gen; Het oude fonds keerde f 78 uit. da „Groot Noordhollandse" f 98, Unitas heeft 65 jaar bestaan. Unitas is 1 Nov. 1884 in werking ge lreden. Het was 20 Oct. 1884 toen in een alg. vergadering van het te Den Hoorn toenmaals 'bestaande ziekenfonds de inogeiyioheid van het stichten van een onderling begrafenisfonds onder 'het oog werd gezien. De besprekingen had den een gunstig verloop en een week later reeds vierd de Vereniging opge richt. Reeds dadelijk traden 70 perso nen als lid toe, uit wie als bestuursleden gekozen werden: Joh. E. Weurdinge, di recteur, G. Duinker, secr-, A. A. Lap, penningmeester, 'D. B. Lap, "B. Hin en Aib. Smit. comm. van loezicJit. Eerste 'bode van het fonds was dhr Jn. de Porto- Hij genoot een jaarwedde van. f2,—. BEROEPEN. By de Geref. Kerk te Den Burg werd tot predikant bi-roepen Oand. A. G. Kornet, te Zaandam. DUINAFSLAG ACHTER DEN HOORN. Ook achter Den Hoorn zijn de duinen door de laatste storm weer belangryk afgenomen Wie met te grote snelheid rijdt Die kan niet sloppen meer np tijd! VEILIG VERKEER. Hijnhardtjes: de cachet, die pijn verdrijft en kou afzet. Doos 40 en 75 ct BOOTDIENST T-E.S.O. TEXELDEN HELDER V.V. Op werkdagen: Van Texel: 5,20; 7,45; 11,45; 11,50; 1750 Van Den Helder: 6,30; 10,20; 13,00; 1420; 19,30. Op Zon- en alg. erkende Chr. Feest dagen: Van Texel: 7,45; 11,45; 17,50 Van Den Helder: 10,20; 13,10; 19,00 Prinses Wilhelmina verrichtte de plechtigheid Ter gelegenheid van het 125-jarig be staan van de Noord- en Zuidhollandse Red'dingmy., zijn de directeur van deze my., de heer H. Th. de Booy en 80 red ders onderscheiden. De plechtigheid vond Dinsdag plaats in de Haagse Rid derzaal. Prinses Wilhelmina reikte per soonlijk een aantal onderscheidingen uit: de heer II. Th. de Booy, directeur, offi cier in de Orde van Oranje-Nassau, de lieer Mees ToxopeuS, schipper van de „Insulinde", ridder in de Orde van Oranje-Nassau, de heren Douw e Tot, schipper van de ..Brandaris" en de heer W. de Jager, schipper van de „Konin gin Wilhelmina", Broeder in de Orde v.d. Ned. Leeuw, de heer J. Bakker, schipper van de „Joan Hodshon", de eremedaille in goud verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Er werden voorts eremedailles uitge reikt in zilver en medailles voor mens lievend hulpbetoon. De Min.-president Dr. Diees huldigde de gedecoreerde ,,wakk're mannen" in een korle rede. Prins Bernlhard kon tot zyn spyt wegens ziekte niet aanwe zig zyn- Na liet officiële gedeelte betrad geheel onverwacht Koningin Juliana de zaal, waai zij zioh aan verscheidene redders liet i oorstellen. De receptie werd bezocht door i ersolieidene minis ters, en led°n van het corps diploma tique. ,,Tot de redders hier in deze zaal aan wezig cn evenzeer aan die anderen, die hier met zyn, moge worden 'gezegd, dat ons ivolk trots op hen is, da; ons volk meeleeft met 'hun stryd tegen het ge vaar", aldus dr. Drees. Sprekend tot de redders, zei de heer De Boo.v o.a.: „Wij zorgen \oor de bo ten, maar u doet het werk, en u doet dat werk vrijwillig. Onze mooie, merk waardige organisatie met haar vier en twintig stations van Rottumeroog tot Schipper J. Bakker, die Dinsdag door Prinses Wilhelmina persoonlijk werd onderscheiden met de eremedaille in goud, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau. m Loosduineii kan alleen door u in stand blijven. Het is iets heel hyzonders, dat gy, onze medewerkers, hier allen by- een zyt en zo goed doet uitkomen, dat u als het ware één grote familie vormt- Zo is schipper Bakker opnieuw onder scheiden, immers onlangs werd hy ge huldigd niet de bronzen medaille, ver bonden aan de Orde van Oranje-Nassau. Hy is 15 jaar schipper op de Cocksdor- per reddingboot. ESPERANTO EN DE U.N.E-S.C.O. Tijdens een vergadeiing van de U.N. E.'S.C.O., in de Intern- Arbeiders Hoge school te Kopenhagen gehouden, he sprak de Amerikaanse afgevaardigde en bekende Esperantist, de heer Mark Star, de grote voordelen van het Espe ranto als internationale taal. NAAR OOST-AZIE. Met „Ontwikkelingsclub Oosterend" gaan we Zaterdagavond, dus vanavond in gedachten naar Oosi Azië (China Japan, Siberië). Leider is de heer W. II. Lap, die daar vroeger jaren als offi cier ter koopvaardy vele duizenden kilo meters over de „woelige baren" heeft gedobberd. Maar er kwam ook dikwyls land in zioht, vreemde havens, vreemde mensen met vreemde gewoonten. Rij ken, armen, betrouwbaren, onbetrouwba ren. Ryke landstreken, arme gebieden. Over dal alles zal de heer Lap van avond dus vertellen- Op zyn bekende, genoeglyke wyze. En daarby zullen tal van aardige plaatjes op lie; doek wor den geprojecteerd. ..OntlW'ik kef ingsol un Oosterend" no digt iedereen 'hartelijk uit! VEE VOOR 40 PCT- TUBERCULEUS OP GOERBE-OVERFLAKKEE. De veestapel van het eiland Goeree- Qverflakkee is voor 40 pet. tuberculeus, er komen op het eiland zo goed als geen tbc-vrye bedryven voor. De veelvuldig voorkomende gevallen van tbc onder do bevolking, zyn een gevolg van de be smette veestapel. Nog vaak wordt door de bevolking van het eiland ongekook te of niet voldoende gekookte melk ge dronken, hetgeen ernstig gevaar voor besmetting oplevert. Dit is in liet, kort de conclusie van het vry opzienbarende rapport, dat de he ren Frijting, dierenarts te Midüelhar- nis en Den Eenzamen, hoofd van de landbouwschool Ie Sommelsdyk, hebben opgesteld over de verbreiding van de l under-lbe op het eiland. De zaal van „De Oranjeboom" was zeer goed bezet, toen de Party van de Arbeid daar Dinsdagavond by een kwam om te luisteren naar de bekende radio spreker, de beer K. Voskui' en naar <1J zang van ,,De Siem des Volks". Na het openingswoord door de voor zitter, de heer N. de Jong, zong „De Stem" zeer verdienstelijk iiet strydlied van de Party v.d. Arbeid en „Morgen rood", de nieuwe toneelbelichting vol deed daarby zeer; langzaam kwam de dag in rode gloed de duistere wereld verlidhten. De heer Voskuil schetste hierop de problemen en moeilijkheden, die '11 we reld, die naar rechtvaardigheid streeft, ontmoet. Hy besprak eerst het verleden, het donkere verleden van de kapitalis tische maatsdhappy, waarin de gemaak te winst door een kleine kern van be voorrechten, kapitalisten, werd opge streken ten koste van de arbeiders, Ge lukkig brak een nieuwe tyci aan, ver kregen door strijdlustige werkers, die met een \ast doel voor ogen in het lie den staan- Dat is een heel verschil met degenen, die 'het lieden met verbijste ring en verwarring aanschouwen en maar één verlangen heWbeu: terug naar een tyd van „rust" en „vrede". Daaruit komt het consenvafisme voort. Dit cons, werkt belemmerend op de nieuwe maat schappij, die komen, moet. 'Het kapitalisme steunde op twee zui len: le de exploitatie van de werkers; ten 2e de koloniale volken. Daaruit heeft het kap. zijn welvaart opgebouwd. De rykdom stapelde zioh op in West- Europa, waar nochtans gebrek werd ge leden door de arbeidersklasse. Maar de werkers veroverden politieke rechten en zo veel meer, waardoor een beter le venspeil ontstond- Toen na de tweede wereldoorlog de welvaart door het optreden van Hitier was verdwenen, stonden wij een schijn welvaart. te handhaven, die er in feite niet meer was. In 1943 hadden wy aan alles reeds gebrek (op Texel zal dat minder zyn geweest natuurlijk). Wel nu, zonder hulp van over de grens zou- 'den wij thans in dezelfde behoeftige po sitie verkeren als zss jaar geleden. Vervolgens behandelde spr. de ver houding en het streven van verschillen de politieke partyen in ons land. De R. K Staatsparty werd na de oorlog niet meer ongericht, omdat men een dehüele vreesde. Toen kwam een 1? K. Party, die zodanig was. dat men door bepaal de sluizen toch de gewienste stroming kon verkrygen. De drang raar vernieu wing in de R.K. kringen (alsmede in die van de Protestanten) was zo sterk, dat de K.V.P. vooruitstrevendheid vertoon de. Er zou, zo werd aanvankelijk be toogd. geen plaats zyn voor een conser- vatistisahe vleugel- De oprichting van de K.V.P alsmede van d" Ohr. Hist. Unie was voor ons een teleurstelling, ofschoon hun verkiezingsprogramma er een was (daarop moest de regering ge baseerd worden) van zodaingheicl. dat zij niet ceel van het onze verschilde: alle drie waren ze progressief. Zii had den de grote meerderheid en toen is er ontzaglijk veel gepresteerd Het herstel dat toen verrricht is is een voorbeeld voor de hele wereld. De regering Schermcrhorn-Dreee hpeft onmiddellijk de sociale zekerheid bewerkstelligd als eerste doel, dat, ver wezenlijk! moest worden. Dat. is goed gezien. Drees was de centrale man van het verzet, tijdens de bezettingstijd heeft hij zyn plannen degelijk kunnen voor bereiden. Zonider stryd riep hy een stroom van maatregelen in liet leven. In de tijd, dat de twee grote partyen de K.V.P. en de P. v.d- A. nog zonder eni ge wrijving konden samen v erken. Het land moest nok economisch opge bouwd worden zodat voorkomen 'moesten worden de fouten van h?t ongezonde verleden. Dat streven was aanleiding tot hernieuwde strijd. In de KVP is lang zamerhand doorgedrongen de invloed van de conservatieve vleugel, waarvoor geen plaats zou zyn- Maar die todh een warme plaats gekregen heeft. Spr. behandelde hierop de situatie in Azië. waar Europa niets meer te vertel len heeft. Het was ook de zin van onze strijd, dat wy wilden, dat de koloniale overheersing (Indonesië) vlug plaats zou maken voor een verhouding, waar in twee staten onafhankelyK zouden sa menwerken. Er weiden pogingen be raamd om tot elkaar te komen, maar extreme stromingen (aan beide kanten) hebben die pogingen gedwarsboomd en belemmerd. De P. v.d. A en de Vooruitstrevende Indonesiërs (Sharir) zouden elkaar zon der moeite of stryd hebben gevonden. De K.V.P. werd intussen gedwongen een zwaai naar rechts te maken door de oprichting van een R.K- Bén Mans Par ly. Na veel stryd en zorg hebben Ne- uerland cn Indonesië, elkaar tenslotte nog op een gelukkige manier gevonden en als de haat en 't verschil van opvat ting niet al te groot geworden zyn, 'be staat er-een kans op goede, vruchtbare samenwerking. Als hel Kapitalisme de bevolking van Indonesië niet had geëxploiteerd, maar had opgevoed, op hoger sociaal peil had getrokken, betrokken had in het be stuur en een eigen weermacht had gege ven dan had de geschiedenis heel an ders gelopen en het zou dan tevens de vraag zyn geweest of de Japanners In donesië dan zo vlug in handen hadden gekregen Thans, in de afgelopen oor log, kon het de Ind. met ceel sahelen, door wie ze geregeerd werden Spr. wees vervolgens op het commu nisme, dat opduikt en grond krygt. als de arbeiders naar heneden getrapt wor den. Dan laten zy zich gauw door scho ne beloften paaien en daarmede heeft 't conwn in China aardig succes geboekt. Amerika is daar uitgepraat Wy moe ien afwachten, hoe liet daar in andere landen van Oost-Azië zal aflopen Gelukkig blijven Chinezen altijd Chine zen en daarom mogen wy enige ver wachtingen biy,ven koesteren in die zin, dat bebwyfeld mag worden of China zioh door Moskou de wet za' laten lezen. Als Indonesië communistisch zou wor den (volgens spr. ziet het er niet naar uit), dan zou dat voor ons land een do- delyke slag betekenen. In Batavia is jammer genoeg veel verknoeid, veel meer dan in Den Haag Spr. nierkte voorts op, dal. velen in de bezettingstijd geloofden, dat na de oor log een ander Rusland te voorsdhyn zou treden. Wie had tydens de oorlog nog van de Comintern., van het communis me, in Rusland gehoord? Velen ver wachtten een wereld zonder reden voor vrees, zonder gebrek. Amerika (Roose velt), ging de wapens naar de sloper brengen, maar Rusland toonde geen goede wil en het ging zich sterker be wapenen- Molotof kreeg er zyn zin, hy wilde naar het Oosten, Zidanof-, die naar liet Westen wilde, kreeg ziin zin niet enging dood. Rusland heeft intussen 400 divisies opgebouwd en beschikt over vele zwa re wapenen. Wie daarop let. begrypt. dat West-Europa zich ook in militaire zin moet aaneensluiten. Behalve mili tair moet Europa echter ook econ. in ternationaal verbonden worden. Anders staan wij er slecht voor. Dan komt weer liet spook van de crisis als gevolg van overproductie van bepaalde artikelen en daardoor zou het commun. weer een kanis krygen. 'De enig mogelyke toekomst is er een, waarin de ene groep de andere niet meer exploiteert, het ene ,olk het an dere niet meer overheerst- Door socia lisme kan samenwerking lol stand ko men. Daarvoor komen wy stryders te kort. Het is onze taak meer te doen dan onze stem alleen uit te brengen op de P. v.d. A. Ook op dit rustige eiland moeten wy degenen, die onze kant uit willen, omdat zy die toekomst zien als een rechtvaardige, met oBs verenigen cn doen opmarcheren naar de overwin ning. (Applaus). Na de pauze zong ,,De Kiem" Eens, Het. lied van de Vlag en De Roden Roe pen- Nadat vele vragen door de heer Vos- li iul waren beantwoord, sloot de heer De Jong de avond met ben byzonder woord van dank aan de spreker. Ook dankte hy „De Stem" voor zyn mede werking; hy hoopte ook de volgend' keer op de zangers en zangeressen te mogen rekenen.

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 1