Cjroen 2tmrL-Jexels in het harL, lectrische weide-afrastering kost minder dan enig ander soort van afscheiding Hoe gebrek«ziekten in de gewassen kunnen worden voorkomen of bestreden Ouwe Sunderklaas De heer J. C. Visser overleden Een échte Sunderklaas beweegt zich door het hele dorp fci- G? di ATERDAG 10 DECEMBER 1949 XELSE 63e JAARGANG. No. 6381 COURANT lieg ave v h. Fa Langeveld De Roojr oekhandel Drukkerij - Bibliotheek ten Burg - Texel - Postbus 1 1 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek Rotterdamsche Bank en CoÖp. Boerenleenb. Postgiro 65 2. Abonnementsprijs f 2,45 per halfjaar kg lo-1' De tweede spreker op dj praatavond oud-leerlingen was de lieer C. J. fitte Dzn. over de ziekten van de land- luwgewassen, die veroorzaakt worden »r gebrek aan de een of andere voe- ngsstof Wanneer de structuur van de grond door een tekort aan organische be- esting, slechter wordt, neemt de kans het optreden van gebreksziekten toe. en andere oorzaak is het toedienen van [en .]i verkeerde bemesting. Men gaat hier »g veel door op dezelfde manier als ider en grootvader zonder te vragen iar de doelmatigheid, liet herkennen van een gebreksziekte vaak vrij moeilijk. Nog heel vaak orden beschadigingen dij veroorzaakt jj- |n door insecten of weersinvloeden. irward met ziekten, die veroorzaakt orden door een tekort aan een bepaal- i voedingsstof. Komende tot. een bespreking van de jrschiliende ziekten, noenn spr. in de J, trste plaats die. welke optreden in een inl kalisch milieu, d.w.z- op een kalkrijke rond. Als zodanig werden genoemd langaangebrek en boriumgebrek. In it. verband werd er op gewezen, dat het «treden van een getoreksziekte niet al- jd betekent, dat van de betreffende ledingsstof niet voldoende in de grond mwezig was. In vele gevallen is er nl. lant door bepaalde oorzaken op voe- ingsstof niet opnemen. De betreffende oedingsstof kan nl. vastgelegd zijn oor een ander bestanddeel van de ond Ook een overmaat van andere oedingsstof is soms oorzaak, dat een de minderheid verkerende voedings- of niet voldoende opgenomen wordt. Jen voorbeeld hiervan hebben we in et optreden van magnesiumgetaek op .jjnre grond bij een overmaat van kali. de laatste ziekte hebben we dus een oorbeeld van een afwijking, die voor- te verwachten is in een zuur milieu. Tenslotte gaf spr. nog een overzicht an do kenmerken van de verschillen- ziekten. Stikstofgebrek geeft een on- oldoende ontwikkelde plant met een ichte kleur van hel blad. Fnsfaatgebrek 'ordt. gekenmerkt door een doffe don- ere kleur van het blad, die over kan aan in bruine plekken. Verder zien we en vertraagde afrijping van bet ge- las. Bij kaligebrek zijn de planten eneens onvoldoende ontwikkeld- De ;leur van bet blad is donker, later over slaande in bronskleuring. Dl nerven van bladeren liggen diep. Als begeleidend 'erseliijtisel hebben wij b\i aardappelen ellot blauw worden van de knollen. Dit diblauw treedt vooral op aan het na- heleinde der knollen. Bij magnesiumge- ek in granen vinden we in het blad zgn. ..tijgering". Het. blad heeft een 'hte teleur gekregen, maar wanneer 'h «en dit. tegen het licht houdt ziet. men, )s 'at plaatselijk nog kleine groene plek- es zijn overgebleven. De ziekte kan [cnezen worden door toediening van lagnesiumsulfaat, dat o.m ook voor- mint in patentkali. De verschijnselen van nmr.gaangebrek :ijn nog weer anders. Het meest typisch s de afwijking in haver, waar we een 0 ii'uinkleuring vinden in het midden van >r iet blad. Op deze plaats knikt het blad loor, maar de punt van het blad be- 10 loudt zeer lang de groene kleur. Bij lieten vinden we steilstaande lepelvor- nige bladeren, en wit verkleurde plek- 't' ten op het blad. Bü het optreden van leze ziekte kan het nodig zijn zure neststoffen als zwavelzure ammoniak e gebruiken. Ook op dit onderwerp volgde een flin- Iljte discussie Na de pauze, waarin we ook nu weer .Jverden onthaald op koffie met koek lulde aan mw- Laan vertelde dhr C. P. Witte ons iets over het gebruik van J Slectrisohe Weideafrasteringsappara- c en. Dhr Witte deed dit op een wijze, lie alle lof verdient. Spr. merkte allereerst op, dat dezi Kijze van afrasteren snelle opgang heeft gemaakt. In de V.S. waren in 1936 5000 toestellen in gebruik, in 1938 50,000 tot 100,000. in 1939 waren er 250,000 en in 1941 had men een jaarproductie van (00,000 toestellen. Ben punt waarop we moeten letten is de levensduur en deze wordt vooral bepaald door het al of r.iet. aanwezig zijn van draaiende delen- Van geen slij tage kunnen we spreken bij de Blessing Nervus E. H.~N„ die weekt met een schommelende spiraalvee;' Ook de Stüd V. K. bezit geen draaiende drien. maar dit toestel is kwetsbaarder door de aanwezigheid van een lamp. Een bezwaar van dit toestel is ook, dat liet Hj verwarming sneller gaat lopen. De Ballerup H U. heeft een d>'aaipnd anker cn heeft dus slijtende delen. Al deze toestellen worden aangesloten op het stroomnet. Van de accu- er, batterfl-toe- stellen werden genoemd de Metronoom met lood- of nikkel-accu, de Koltec El- vehoe en de Blessing Etra, beide met een batterij. Al deze toestellen beztten draaiende delen. Ieder loestel, dat in de handel gebracht wordt moet vooraf door de Ke.na gekeurd worden. Dit houdt evenwel niet in, dat door de Kema goed gekeurd toestel van prima kwaliteit is. Door de Kema wordt alleen gekeurd op veiligheid. Zo keurt deze instantie op 't aantal schokken per minuut, de tijds duur van de schok, de isolatie van liet toestel, de soliedheid en waterdichtheid van de bakelieten kast. Zeer belangrijk achtte spr. de service, die door de handelaar wordt geboden. Een weideafrasteringsapparaat, is geen artikel, dat over de toonbank heen ver kocht kan worden, want de goede wer king staal of valt met een juiste plaat sing van apparaat en toebehoren. In dit veiiband werden de volgende punten genoemd. Het toestel moei goed geaard worden. Men moet zich overtui gen, dat men werkelijk in vochtige grond komt. De poorlgreep die dient voor afsluiting van dammen dient zo ge maakt te worden, dat bij het losmaken van deze greep de draad niet onder stroom blijft. De draadhoogte moet op drie vierden van de veehoogte aange bracht worden. Zeer veel fouten vindt men op de hoeken. Een eerste eis is, dat de hoekpalen stevig geplaatst worden- Hier laat de isolatie vaalt veel te wen sen over. Bepaald slecht noemde spr. de ei-isolator. De beste, maar volgens velen Ie duur, is de gewone telefoon-isolator. Deze geeft een ideale isolatie. De bake lieten isolatoren zijn vrij goed, mits het materiaal van behoorlijke kwaliteit is. De zgn. paddestoel-isolatoren, die dit jaar op Texel vrij veel gebruikt zijn, voldoen goed, mits z-j op de juiste wijze aan de paal bevestigd worden. Ze beho ren aan dp zijkant en niet aan de kop van de paal bevestigd te worden- Een inspectie langs de toestellen op ons eiland brengt vele fouten aan het licht Het gevolg is. dat klachten binnen komen over toestellen, die niet deugen en batterijen, die spoedig leeg zijn. In de meeste gevallen moet men de fout zoeken bjj de bo°r of de betreffende handelaar. Het is duidelijk, dat wanneer de isolatie zo slecht is, dat de schok zelfs op de houten paal merklidar wordt, d« levensduur van de batterij sterk wordt bekort. Spr. wees op de wenselijkheid de bat terij uit het toestel te verwijderen wan neer dit wiordt opgeborgen. Doet men dit niet, dan kunnen de zuren uit de batterij ook het toestel aantasten. Ten slotte werden nog enkele bepalingen uit het Veiligheidsbesluit Electrische schrik draden bekeken. Hieruit bleek, dat de plaatsing aan bepaalde voorwaarden moet voldoen De praetijlc is hier vaak nog onvoldoende van op de boogie. Spr. is van mening, dat bij ren goed ge bruik van deze methode van weideafras- tering 'n goed resultaat kan worden ver- den verkregen met lagere Kosten dan van iedere soort van afscheiding Dit laatste werd aangetoond mei een verge lijking tussen de kosten van een tuinwal een afsc-heiding van harmonicagaas en de stroomdraad. Ook in de discussie bleric, dat spr dit onderwerp zeer goed beheerste en in staat is goede voorlichting over dit on derwerp te geven. Hiermede kwam het einde van deze eerste praatavond in het winterseizoen 1949-1950 C.v.Gr. OUWE SUNDERKLAAS IN DE KOOG. Ook in De Koog is weer een jury ge vormd, die gaarne de beoordeling van de Sunderklazen voor haar rekening neemt. Om zes uur is zij aanwezig (op de bekende plaats in het centrum van het. dorp) om vermomming en spel van de kinderen in ogenschouw te nemen en om negen uur zal zjj gaarne de gro ten van top tot teen bekijken. Rogers, zet 'm op! OPBRENGST KLAPROOSCOLLECTE Den Burg f 142,58; Oudeschiid f 55,35; Oosterend f 37,54; Midden-Eierland f 19,23; De Waal f 10,17; Den Hoorn 1'24,43; Z.-Eierland f 27.91; De Coeks- dorp f26,43; De Koog f38,59; totaal op Texel f382,03. VERKOOP Niwin-Kcistpakkettcn voor de soldaten in Indonesië. Den Hoorn 61, Oosterend 55. Den Burg 50, De Koog 47, Oudeschiid 37, De Cocksdorp 9, De Waal 3. (Een pak ket kostte f 6, ZON. MAAN E.M HOOG WATER. De zon komt 10 Dec- op om 8,39; on der om 4,27. Maan: 13 Dec. L.K., 19 Dec. N.'M. Hoog water ter rede van Texel: 10 Dec. en 12.12. 11 Dec. 0,28 en 12,54 12 Dec. 1,11 en 1,40. 13 Dec. 2,06 en 2,37. 14 Dec. 3,07 en 3,36. 15 Dec- 4,14 en 4,49. 16 Dec. 5,28 en 6.03. Aan het strand is het ongeveer eer; uur eerder hoog water. 't Is Maandag Ouwe Sunderklaas, Hei mensen, dat wordt reuze. Gezelligheid en zotternij Is op die dag de leuze. Reeds tijden van tevoren werd Gepiekerd en geplozen, Wat wel zou worden voorgesteld; De spelers uitgekozen. Natuurlijk deed een elk zijn best En aanstonds zal wel blijken. Wie met de vele prijzen en De beker zal gaan strijken. Een ieder krijgt nu weer de kans Zijn spotlust bot te vieren, Al dient er dan ook voor gewaakt 't Niet TE gek te versieren. Maar een klein beetje plagerij, Wat schalksheid en satire. Mag op een dag als deze is, Wel even hoogtij vieren. En aan het zeer geacht publiek De taak straks om te raden Wie daar vermomd zijn en verkleed In allerlei gewaden- De- jury krijgt de zware taak De beste aan te wijzen, Want van haar oordeel hangt het af Wie ditmaal wint de prijzen. Zo zien we Maandagavond weer Een stukje echt folklore, En laat ons hopen, dat dit teest Tenimmer gaat verloren. Ik wens de spelers en 't publiek Een avond zonder regen, V\/ant op die avond is aan 't weer Toch alles wel gelegen- HUIB DE RIJMELAAR. VIJFENVIJFTIG WERKLOZEN. Op 30 Nov. stonden op het Bijkantoor Texel van het Gew. Arbeidsbureau 26 werklozen ingeschreven (alle mannen)- Op 5 Doe. waren er 55 werklozen. Door de steeds toenemende mechanisatie in de land/bouw hebben de werkzaamheden eerder hun beslag gehad, zodat de werk loosheid een paar weken vroeger ont stond dan vorig jaar. Eind Nov. van dit jaar telde onze provincie 11,197 werklozen (vorig jaar 7,145), Gemiddeld waren er op 30 No vember in Nederland dertien werk lozen per duizend mannelijke inwo ners. Dit gemiddelde bedroeg voor Gro ningen, Friesland en Drente resp. 17, 18 en 37- Zeeland vertoonde als steeds relatief het laagste aantal werklozen, nl. 4 per 1000 mannelijke inwoners. Texel lag op 30 Nov. dus zeer gun stig, want ons eiland telde op iederen 1000 mannelijke inwoners 5 werklozen. In Nov. van het vorige jaar waren er in ons land 43,068 werklozen. :n Nov. van dit jaar 62,704. Ridder in de Orde van Oranje-Nassau Vl ij onverwachts is de heer J. C. Vis ser Woensdagavond in de hoge ouder dom van 85 jaren overleden. „Meneer Visser van het Algemeen Armbestuur" zoals men liem over heel Texel heeft ge kend. Ja. heel Texel kon bij hem terecht als er moeilijkheden waren. Door ziekte of andere tegenslag- Voor een ieder stond hij klaar. En hielp. Een van de grote figuren van ons ei land is heen gegaan en met diepe er kentelijkheid gedenken wij het vele goede, dat hij dank zij zjir ftzersterke wil tot stand heeft gebracht. Zelfstan dig of deel uitmakend van een groep wakkere mannen met vooruitziende blik. Ja, een zeer werkzaam leven was dat van de heer Visser, die tot zijn dood toe het lief en leed van ons eiland met gro te belangstelling bleef volgen en hoe kort is het nog geleden, daj wij ons bij hem vervoegden om inlichtingen over 'n onderwerp uit'het verleden. Want zijn geheugen was scherp. „Ik weet er nog van....!" kon hij dan zeggen en al spoedig vlotte het gesprek, waar het zaken betrof,, die dp overledene nauw aan het hart lagen. Fn op welk terrein bewoog hij zich niet? Hoe lang geleden is het eigenlijk al weer, dat hij in de kracht van zijn leven staande zich met hart en ziel ging wijden aan de belangen, welke hnel Texel «noesten dienen. D overledene was Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Die hoge onderscheiding ge- vverd hem op 6 "Dec. van het vorige jaar. Uit erkentelijkheid jeg°ns zijn verdien sten, verricht als voorzitter van het al gemeen burgerlijk armbestuur op Texel. In die onderscheiding zagen wij een huldiging voor al hetgeen waaraan hij zijn beste krachten bad gegeven. Wij daehten terug aan het begin dezer eeuw. Aan het jaar 1908. Een zeer merk waardig jaar: toen werd hij voorz- van liet Armbestuur. Hij zon het tot het laatst toe blijven! In 1908 ook was het dat hij deel uitmaakte van de twaalf mannen, die het initiatief namen tot op richting van de N.V. TE SO. De heer Visser was na het verscheiden van dhr Arie Dros Alibzn. het laatste nog in le ven zijnde lid van dat comité. Veertig Ouwe Sunderklaas op Texel Ontsteekt de lampen en tracteert de gemaskerden op koek, „sukelaat" of warme wijn! De Jury van ons Ouwe Sunderkiaas- l'eest is eenparig van oordeel, dat hel Sunderklaasfeest de laatste jaren veel van zijn originaliteit beeft verloren doordat er niet meer zo echt gespeeld wordt, als vroeger. Toen kon men door 't hele dorp Den Burg Sunderklazen ont moeten. Het moet bepaald griezelig ge weest zijn als je als meisje ergens in 'n eenzame, donkere slraat waarin nog maar weinig lantaarnpalen stonden in eens tegenover een angstinboezemende, gemaskerde figuur werd geplaatst, die je. met rauwe krelen de stuipen op hei lijf probeerde te jagen. I.aat nu een fantastisch uitgedoste Sunderklaas. die een lelijk spook moet voorstellen, zich met je willen confronteren op b.v. de Gnoeneplaats. vlak onder de beider bran dende electrische lampen liet. anders door schrik bevangen meisje of vrouw zal de boeman vierkant uitlachen. Zijn effect gaat verloren- Door di omstandig beden! Welnu, in dit praatje over het feest, van de Ouwe Sunderklaas willen wij alle adspirant-geniaskerden opwek ken: Gij vereerders van ons grote win terfeest, kwijt U nu weer eens ouwer- wets-goed van Uw taak. Van uw gewich tige taak, want van uw optreden hangt het af hoe lang Ouwe Sunderklaas zich nog vrij en blij in' hel rijk van Koning Zotheid mag bewegen. Spéélt!! Laat heel het dorp de pret mee kunnen vieren! Wij hopen Zn zeer dat. de schrijver lan hei Woensdag j.l. in deze krant op genomen ingezonden sink de tolk is ge woest, van zeer vele Texelaars, die óók gedurende de harre, lange winter met'n beetje geluk en vrolijkheid door dit som bere leven willen gaan. Dus: niet allemaal samenklonteren op de Groeneplaats. Laten wij dat pas doen als da jury de eer zal hebhen de uitslag bekend te maken. Dat wordt (ten uur. Het rondjes lopen is uit de tijd, niet zo lang nog. De tietsen kwamen, de bios coop kwam. Maar op deze avond van de Ouwe Sunderklaas vallen al die lactoren weg en kunnen wij ons zonder enig voorbehoud, zonder eninge aflei ding geheel wijden aan het feest van de Ongekroonde Hooggeboren Dames en F en Gemaskerden. jaar is hij ook secretaris geweest van de algemene bewaarschool, thans Nuts— bewaarschool geheten. Met een korte onderbreking was hij 50 jaar bestuurs lid van ,,Het Nut". Ook op liet politieke terrein heeft Ilij zich bewogen: 6 jaar is liij lid geweest van de Texelse vroed schap onder burgtmeesters Gaar- landt cn later onder burgemeester Buy- sing Damstë. Eerst was hij secretaris van de Liberale Partij, daarna van de Vi'ijz. Dem. De tegenwoordige burge meester \an Rotterdam, Mr. Oud, was [toen voorz. Voorts is dhr Visser 20 jaar lid geweest van de commissie, welke van advies diende bij de beoordeling van aanslagen voor de Rijksbelasting. Vele jaren is hij bestuurslid geweest van de Wijkverpleging. Hij was °i»-lid van het Witte Kruis- Vele ingezetenen, die daarvoor in aanmerking kwamen, ontvingen weke lijks enige ondersteuning dank zij de bemoeiingen van dhr Visser en wel ge durende de overgangstijd naar het pen sioen-voor-iedereen boven de 65 jaar (de zgn. Ouderdomsrente). Ook voor de stille armen bad dhr Visser altijd een open oog. Maandag 12 Dec. zal bet stoffelijk overschot op de Algemene Begraaf plaats te Den Burg aan de schoot, der aarde worden toevertrouwd. Hij ruste in vrede. echte Sunderklazen zingen en springen Zingen cn springen kenmerkt de echte Sunderklaas, mitsgaders een nar-achtigc schalksheid en uitbundige vrolijkheid- En wat la waai op eenvoudige instrumenten om het ongerief op de vlucht te Jagen. Mogen de toeschouwers hun taak weer verstaan en bun deur wijd openen voor de Sunderklazen. Tracteer hen zo mogelijk op koek, sukelaat of warme wijn! Het feest blijft eerst dan levend, als de hele gemeenschap er aan kan deel nemen. Hierbij doelen wij vooral op de ouden van dagen. Als 12 December in aantocht is praten zij druk over de goeie ouwe tijd. „Toen werd er nog speult"! zeggen ze dan. Ze trokken toen.het hele dorp door, ze vergaten niet één straat. Dat kan wéér zo worden- Toen - enkele jaren voor de oorlog - 't feest langzaam maar zeker achteruit ging (het aantal gemaskerden werd al kleiner) kwam de Texelse Courant op 't. idee een wisselbelcer uit te loven voor de origineelste of door andere super-ei genschappen meest geslaagde vertoning Sedert dien heeft de Ouwe Sunderklaas zijn tweede jeugd beleefd, want de span ning rond de beker was altijd groot en k nu is zij weer groot- (Tussen haakjes C'.J.MI.V.'ers weest niet teleur gesteld, dt beker moet in totaal vijfmaal gewon nen r.f driemaal achtereen, wil men hem definitief zijn bezit noemen) Moeilijk scheen aanvankelijk de be antwoording van de vraag hoe men het feest de ouwe, vertrouwde sfeer kon hergeven, maar geïnspireerd door de suggestie in de vorige Texelaar, heeft de jury thans een inderdaad gelukkige oplossing gevonden: zoals ieder jaar kunnen de kinderen \an half acht tot acht uur voor de jury defileren - de jury zal dien avond plaatsnemen op het to neel van ,.De Oranjeboom" Van acht uur tot kwart voor negen beoordeelt de jury graag de enkelingen en de paren (van de volwassenen dus). Daarna zal zij \an kwart voor negen tot kwart over negen de groepen in ogenschouw nemen en wel op liet midden gedeelte van de Groeneplaats, die voor deze gelegen heid verlicht zal worden door de T.E.M. Maar niet alleen beoordeling in zaal en op marktplein zal de taak van de ju ryleden zijn, zij zal overal, door het héle dorp. haar oor te luisteren leggen en haar oog laten wijden: controle posten zullen haar verslag uitbrengen over het doen en laten van de Sunderklazen langs de straten. Van beweeglijkheid 'er Sunderklazen! Een Sunderklaas. die b.v. de hele avond op het Hoekje blijft plakken, of ergens anders zijn Intrek neemt en er blijft hangen, nee, die zal weinig kans maken op een prijs, al heeft hij zich nog zo potsierlijk uitgedost.. Leven en beweging, dat moet dit feest kenmerken. Zo was het en zo inoct het weer worden!! Zoals gewoonlijk zal de wisselbeker weer ten deel vallen aan de meest ge slaagde groep. De overige prijzen (N.V. TBSO schonk f40.zuüen uit waar debonnen bestaan Gaarne besluiten wij met' de wens. dat de Ouwe Sunderklaas begunstigd mag worden door goed weer! TAFELTENNIS De Texelse Tafeltennisciub ..Ready" was blijkbaar in ieder opzicht ready, toen zij uitkwam tegen HCSC en TOS, want beide wedstrijden eindigden in een klinkende oeverwinning voor de Texelaars. De uitslagen waren HCSC TEXEL 3—7, TEXELTOS 10—0.

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 1