Cjroen ^warL-Jexels in het harL. rara Er waren meer Ouwe Sunderklazen dan vorig jaar I_=J 7fh3!'Mi Gemeentebegroting 1950 Texelaars emigreerden naar Australië Snuif en wrijf AM ZATERDAG 17 DECEMBER 1949 TEXELSE 63e JAARGANG. No. 6383 COURANT Uitgave v.h. Fa Langeveld De Roojr Boekhandel Drukkerij - Bibliotheek Den Burg Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek Rotterdamsche Bank en Coöp. Bocrenleenb. Postgiro 65 2 Abonnementsprijs f 2,45 per halfjaar DE COOKSDORPER OUWE SUNDER KLAAS-TRADITIE WORDT LEVEN- I DIGER. Bijna 90 gemaskerden. Het was omstreeks 9 uur weer verba1 zend druk in liet dorp. Het lijkt 't Dam rak wel, werd door sommigen gezegd. Ja, we kunnen best tevreden zijn. De traditie van het Ouwe Sunderklaasspe- len lijkt hier weer wat levendiger te worden. Tussen de 80 en 90 gemasker- den hebben zich op straat en in de hui zen laten bekijken. We zagen o.a. van kinderen: 2 kabouters. Lenstra en Wil kes in voetbalcostuum, jeugdige strand jutters, idem kruideniers, sneeuwwitje en de heks, Hans en Grietje met de heks, de doelmannen Kraak en Nielsen, enz- Van de volwassenen noemen we Pierrot en Pierrette, .twee vrouwen, een paar negers, kat en kater hoogschat ters, Snip en Snap, 2 Tirolers en een clown, Min. Lieftdnck. Indianen, de ou derwetse hoepelrokken, enkele. Chine zen, wasm i dd eü reel am e 'geen reclame meer op deze avond! Red- T. Crt.), pa piermannen, rieten rokjes, Neptunus en gevolg, we zouden met recht kunnen zeggen: Neptunisman heb ik ook gezien Hij hing de was te drogen, Zo'n naam en faam en duizend onder zee, Hij gaf me gauw een kopje .thee Omdat ik nooit nog had gelogen. Voorts waren er Piggeboee met de bekende Keulse pot, Marinemannen en bergbeklimsters, landbouwwerktuigen uit 1860 en 1950. wat een verschil, wan delaarster, klederdracht, oude tijd. waar tussendoor op straat een grote zwartbonte koe rustig liep te kuieren. Het logge dier is even „De Hoop" bin nengegaan om een voertje (dronk), wat gezien hear grote omvang niet zo ge makkelijk ging. Het heest scheen ook 'n beetje onwennig. Miercnbal. In „De Hoop" was het weer een druk te van belang. Het geleek meer op een mierenhoop dan op een balzaal, met dit verschil, dat de mieren niet met broden rondliepen, doch met andere consump tieartikelen, welke de vruigdethermo- meter spoedig op het hoogste punt dre ven. Het was een echte gezellige Sinter klaasavond zonder enige wanklank. Het feest duurde tot ruim 2 uur, maar om 3,15 liepen er nog paren door „Durp" Ze konden er blijkbaar niet genoeg van krijgen. DE 12DE DEC. TE DEN HOORN OOK ZEER GESLAAGD. Hel was Maandagavond zeer druk in de Herenstraat te Den Hoorn. Een 30- tal gemaskerden oegaf zich naar de school, waar de jury aanwezig was. Wij zagen 2 grote groepen. Kaboutertjes, de vissersvloot van IJmuiöen. Van de groten zagen wij Wordt lid van de VVV (3 Vs), Het bier wordt netel', Electri- sche weideafrastering. Zelfs ontmoetten wij de kapper uit het dorp Een en niet te vergeten Gerrit de Stotteraar, in- en uitbreker- Visserslieden van de Zuider zee, ook was er een Chinees van de West met de schatkist van Lieftinck. de „gesprekken hij de pomp" Bloemen van Hawaii. De slangenbezweerder trok veel be langstelling. Ouwe Sunderklaas gaat nooit verloren in het wit, de laatste voetganger met wandelbewijs. Emigran ten. Ook het Jokerspel ontbrak niet. Oun kwart over tien werden de prijzen •in Loodsmanswelvaren uitgereikt. Groepen: le prijs de paddenstoelen; 2e. vissers vloot IJmuiden ligt stil. Kindergroep: le. Hans en Grietje; 2e Roodkapje; 3e Bloemen van Hawaii: 4e Jantje Joppe en Pietje Pluis; 5e. Cow boys; 6e Schoorsteenveger; 7e Kapper van Een. Volwassenen: le. Slangenbezweerder; 2e. Ouwe Sunderklaas; 3e. Gesprekken onder de pomp; 4e Joker. De voorz., de heer A. Smit. dankte al len hartelijk voor het slagen van dit feest, dat met een gezellig hal werd be sloten. Jammer dat het bericht inzake beoordeling der gemaskerden pas Zon dag aangeplakt, stond. Als hieraan wat eerder bekendheid gegeven was, zou den nog wel meer gemaskerden heb ben meegedaan. IN DE KOOG. De Koog heeft de 12e. Dec. weer op ouderwetse wijze gev ierd. Ze zullen deze datum niet licht vergeten ook Al vóór zessen zag men in de Dorps straat niet-alledaagse schimmetjes door de duisternis huppelen en springen. Vreemd uitgedoste kleine figuurtjes waren liet, die uit het duister opdoken, en tenslotte bij het „Centrum" tezamen kwamen. Daar wachtte de jury, die ook de kunst van de jeugd om voor Ouwe Sunderklaas te spelen beoordeelde. Dat was geen eenvoudige taak, want eigen- De vervaarlijke slang, die op Ouwe Sunderklaas in Den Hoorn werd be zworen. lijk warm ze allemaal erg aardig. Daar om werd besloten ieder kind, dat mee deed, een versnapering te geven. Een eervoile vermelding kregen: de vuurto ren, waarin Henk Koopman een fel licht liet draaien, Hans Eelman. die als kok heerlijke oliebollen had gebakken, Cor- rie Bonne als stroper (zo ae oude zon gen, piepen de jongen) en de sneeuwpop van Adri Eelman. Het groepje van de kinderen De Visser en Peters zag er ook aardig uit. Fantasie de vrije loop. Nadat de jeugd de aftocht had gebla zen, kwamen de oudere langzamerhand te voorschijn. De Kogers hadden hun fantasie de vrije loop gelaten. Het waren vooral de dorpse toestanden die op vaak humoristische v ijze belicht werden, ja, soms in het zonnetje werden gezet. Dat de VW populair is, bieek wel uit de beide groepen, die al net goede, dat deze ver. over badgast ui dorpeling uitstort aanschouwelijk voorstelden. Zelfs de administrateur was nie.t verge ten! We zagen ook een dienstbode met een huisknecht, in het seizoen belang rijke figuren, een haast-echte pindaman en de bok die zei dat het hier weer best is. De oude dorpsklok (zie ook ontwerp begroting. - Red. T. Crt), die niet zn best meer met haar tijd mee kan, schui felde over de straat, een bakker had verse kadetjes en een vrolijk bloemen meisje was gul met haar bloemetjes. We doen maar een greep, want er waren er zoveel! De prijswinnaars. De door de lieren C. Akkerman, C. Bakker en Ad. Blok v d. Velden ge vormde jury (niet gemakkelijk was haar taak), kende de le prijs voor enkelingen toe aan de ..Koger Dagboekanier". Deze vestigde de aandacht op hst kleine-huis- jé-alleen-voor-mannen, dal een bran dend probleem voor De Koog is. „Moet een heer zo in 't verkeer?" vroeg hij zich af. Nee, zó kan 't heslist niet. Dag boekanier! Aan de andere kant (van 't huisje) zuchtte hij: „Komt er in De Koog ecu urinoir, dan raakt de folklore in gevaar!" De 2e prijs kreeg Simon Lniteen. Deze dorpsfiguur van vroeger leeft na zoveel jaren nog altijd in de herinnering en werd wel treffend ech-t gespeeld. De vuilnisophaaldienst (een mooie wens: schone straten in De Koog) werd .met de 3e prijs beloond. Van de groepen behaalde het paar. dat geen raad wist met de kleine kin dertjes (een wagen vol) en een Kleuter- sbhool wenste om uit de nood te raken, de le prijs- De grote groep rupsenbe strijders had de duinen, het eigenlijke arbeidsterrein, verlaten en zocht deze ongewenste insecten nu in het dorp. Daar waren ze natuurlijk niet te vinden, maar wel vonden ze er veel plezier en de 2e prijs als beloning voor alle moeite. Bad- en Babyhuis. ,.Naar het had- en habyhuis!" was de leuze van het paar, dat de 3e prijs kreeg ,.Bad- en Babyhuis". In de zaal van De Toekomst. waar inmiddels al druk gedanst werd. werden de prijzen uitgedeeld. De beide eerste prijzen waren heerlijke taarten, de twee de mooie fruitmanden en de derde sma kelijke worsten. Het bal was erg gezellig. Ook van an dere dorpen waren velen naar De Koog gekomen om er zich te amuseren. De nacht begon al aardig in ochtend te ver anderen, toen het feest ter. einde liep. Zeker is, dat ook in De Koog Ouwe Smiderklaas nooit verloren gaat! ORDELIJK VERLOOP. Over heel Texel is de viering van het Ouwe Sunderklaasfeest ordelijk verlo pen. Nergens heeft de politie behoeven in te grijpeD. Namens de burgerij willen wij de politie van deze plaats dank zeg gen voor haar medewerking. Wij den ken daarbij vooral aan de steun, die de jury te Den Burg van haar heeft mogen ondervinden. ER KOMT EEN SPEELTUIN. In het o ntwerp-geme entebegroting 1950 zien wij f500 uitgetrokken voor de aanleg van een gemeentelijke speeltuin te Den Burg.. De plaats van dit kinder dorado is nog niet bepaald. ter gemeentesecretarie voor een ieder ter lezing is nedergetegd en, tegen betaling der kosten, algemeen verkrijg baar ges eld". Een ieder die daartoe lust heeft, kan de begroting onzer gemeente dus doorlezen We durven aan te neinen. dat er zich weinig Texelaars ter ge meente-secretarie zullen vervoegen om een blik te slaan in het lijvige boek. 'n regen var. cijfers, die moeten vertellen, waar de centen vandaan komen en waar ze heenrollen in het dienstjaar 1960, dal al weer vor de deur staat. Zo'n ,,boek" is inderdaad geen roman en ware het niet, dat wij niet braaf ge hoor moesten geven aan het bevel van H.M. Publiciteit, zeker zouden wij er onze neus verre van gehouden hebben. 'En toch, toch vind je tussen die 633 pos ten, waaruit die begroting is opge bouwd, nog wel eens een aardig geval. In dat licht gezien, kun je je gevoelen als een nieuwsgierige strandwandelaar, die volhardend langs de schier eindelo ze zee ioopt in de hoop het aanspoelen van een gaaf stukkia timmerhout" te kunnen meemaken om dit met voorbe dachte rade in eigen zone te slepen. Zo trekken we langs de 633 posten der gem begroting, die sluitend gemaakt kon worden en, om de pessimisten wat op te vrolijken, met de ontvangsten start hetgeen voor hoe kb oud kondigen hoogst waarschijnlijk geen verrassing zal zijn- Na een inleidend woord door B en W waarhij reeds verschillende posten wer den genoemd, en dat wij reeds Woens dag jl. opnamen, komen wij bij: Inkomsten gewone dienst: (eerste cijfer betekent werkelijk ont vangen in 1948, 2e cijfer begroting '49, 3e cijfers begroting 1950). Marktgelden f 2021,44. *1800. f2000. Staangelden kermis f 3896,25, f 2200, f 4000. „Over '49 werd aanmerkeliik meer ontvangen <lan de raming" Rechten Visafslag f 30930,86, f15000. f20,000- De rechten bedragen 3 pct.v.d. opbrengst van de verkochte vis en zijn zeer w isselvallig (afhankelijk van aan voer prijzen). Gewezen wordt op het precaire karakter der visafslag- Gezien de ontvangsten over de eerste maanden tail '49 moet de raming verantwoord worden geacht. Rijksbijdrage onderh. militaire gra- en f5605, f3235. He' rijk draagt (5 per graf bij. Aanwezig zijn 647 gra ven. Reinigingsrechten f 10737.50, f10000, 1 12500. De kosten vd. reinigingsdienst worden op 114500 geraamd; bijna 86 pet. wordt dus door de belasting gedekt. Opbrengst grasvcrpachtlng. Voor ver pachting van grasgewas en verkoop van hooi kan, blijkens de ervaring in '49 op gedaan. geen opbrengst worden geraamd Opbrengst houtgewas. Het ligt niet in het voornemen in '50 bomen te rooien. Uitkering uit vcrkeerslonds f 2499,25, f8685, 18685. Het betreft hier Schilder- weg. Wilhelminalaan, Wittekruisweg, Kogerweg (alle secundair), straatweg De Goeksdorp en Hooraderweg (bedde ter tiair). Totale lengte der secundaire we gen 7210 ill. a plm. f 1000 per km wordt f 7210; totale lengte tertiaire wegen 2950 m. a plm. f 500 per km. wordt f 1475, Rijksbijdrage onderhoud toren Den Hoorn. De toren v.d. N.H- kerk te Den Hoorn is door de min. v. oorlog als zee merk erkend. Met ingang 1 Jan. 1934 wérd een jaarlijkse bijdrage in het on derhoud toegezegd van ft00. Bijdrage Waterschap Eicrland in on derhoud straat De Cocksdorp. Krachtens besluit van de ingelanden van 4 April 1012 verleent liet waterschap jaarlijks 'n bijdrage van f72. De bestrating is voor gemeenterekening uitgevoer-d. Het ligt in heit voornemen afstand 'e doen van bovengenoemde bijdrage. Bijdrage P.H. polder in onderh. weg naar 't Horntje f 50 Bijdrage in de kosten los «ra! Noorder- dijk. Dertig Polders en Eierland dragen ieder een kwart van de netto kosten. Het onderh. wordt geraamd op f76. wachtgeld kademeester f 107,25, verz?- keringspremiën f 20. Van beide water schappen kan derhalve f50,56 worden ontvanger. Huuropbrengst ged. Ncordzeestrand 11917,50, f1800, f1900 Voor onderhuur (recht om tenten enz. te hebben) van ged. v h. Noordzeestrand nabij De Koog. Westerslag en de Vuurtoren. Vergoeding gebruik gem.-pakhuis. Voorheen werd jaarl. f50 vergoeding ontvangen v.d. opberging van strand vonderij-goederen. Het is niet zeker of in I960 voor dit doel van de gem. schuur gebruik zal worden gemaakt, (Hiervan is men uiteraard nooit zeker, wij wen sen alle zeevarenden veel geluk in 1950. Red. T. Crt.) (Wordt vervolgd.) Toen de Dokter Wa- gemaker" gistermorqen om kwart voor acht de haven van Oudeschild verliet, had het schip acht Texelse emiqran- ten aan boord, jonge mensen, die hun qeluk gaan beproeven in Au stralië, de Nieuwe We reld. Het waren:' M. J. Bakker, Atlas"; W. L. Bakker en echtgenote en 2 kinderen van wie de jongste 30 Januari zijn le verjaardaq zal vieren (in zijn nieuwe vaderland!), Molenstr-, Den Burq: P. JDijt, Koqerstraat, Den Burq, P. Spigt Gzn., Schilder- eind, Den Burg en Jan Witte Dzn-, De WestenAan het vaste land zal P. J. Krijgsman, die enige tijd op ons eiland heeft gewoond Wes- terweq zich bij dit gezelschap aan sluiten. Op de foto ziet u Jan Witte, die af scheid neemt van zijn hond -,lk inag mijn hond niet meenemen, er mogen alleen Engelse of Nieuw-Zee- landse honden mee!" zo vertelde ons de ze jonge landbouwer, die evenals de an dere emigranten met de beste voorne mens en het geloof in succes de grote reis heeft aanvaard. Jan vertelde ons ook nog. dat de be kende ruiter Piet Glas, die op Texel „Geef me nog een poot!" meerdere malen aan een concours hip- pique heeft deelgenomen, met hetzelfde sdhip, de „Volendam" vertrekt. Ook Glas zal wel afscheid hebben moeten nemen van een trouwe vriend: zijn paard, waar mede hij zo vele gelukkige uren heeft beleefd! Texelaars, straks Texelaars in den vreemde, namens alle lezers het beste toegewenst. Wij rekenen op een reis beschrijving, resp. brief over de eerste ervaringen in het jullie nog onbeken de land: als steeds staan de kolommen \an -,de Tesselaar" wijd open! AANBESTEDING BOERDERIJ. Voor de heer N. Eelman, „Nieuw Le ven" werd door Arch. Bureau P. de Graaf aanbesteed het bouwen van een koestal voor 24 koeien, een paardenstal voor 2 paarden, bietenbergmg, hangar en gierkelder- Laagste inschrijvers: J J>rijver f24750, J. Oele f2525, D. J. R-oeper f 509. Totaal f 27784, Begroting was f27900, Mijnharcfiftjes: de cachet, die pijn verdrijft en kou afzei. Doos 40 eo 75 cl 11 LM NIEU.WS. JOHNNY BELINDA. Op Cape Breton Island, woont een kleine gemeenschap 'van eenvoudige mensen, die amper rondkomen. Het graan wordt meestal gemalen bij Black. Mc Donald, een zwijgzaam weduwnaar. Zijn dochter Belinda is doofstom, he?ft nimmer onderwijs genoten en wordt be schouwd als een onvolwaardig wezen, ofschoon zij haar werk op de molen al tijd foutloos verricht. Wanneer de oude dorpsdokter overlijdt, wordt zijn plaats ingenomen door de jonge Dr- Richard son, die een bijzondere liefde voor zijn vak Heeft. Hulp in de huishouding ont vangt hij van Stella Maguire, een ietwat ijidel meisje, om wier hand wordt gedon gen door Lockey Mc Oormick, een pri mitieve, stevige kerel, die het vooral voorzien heeft op haar geld want Stella's vader heeft haar zijn boerderij nagela ten Stella is wel gesteld op hein, maar haar liefde gaat uit naar Dr. Richard son; deze echter doet steeds zeer neu traal tegen haar. Op een dag, wanneer Dr. Richardson op Blacks' boerderij helpt bij de geboor te van een kalf, onJdekt hij het doof stomme meisje. Gedreven door een bij-' zondere sympathie, komt hij later dik wijls terug. Langzamerhand slaagt hij er ill Belinda de uitdrukkingsmogelijk heden der doofstommen te leren, en hierdoor gaat het meisje een geheel an dere houding ten opzichte \an het leven innemen. Gedurende een dorpsfeest, waarop Locky dronken wordt, randt hij de hevig weerstrevende Belinda aan. Met al de gevolgen van dien. Als het kind wordt geboren is Locky met. een ander getrouwd. De dorpelingen \erdenken de jonge dokter van hetgeen in dit geval als een misdrijf wordt beschouwd. De practijk van de dokter verloopt en hij moet tenslotte een liaan in de stad ne men. In die tijd brengt Locky, de vader van Belinda om. Men gelooft aan een ongeval en Locky wordt dus niet ver volgd. Maar als hij het huis van Belinda binnen gaat. schiet de vertwijfelde vrouw hem peer de man die haar zo veel onheil had gebracht- Gebonden door een grote liefde, gaan Belinda en Dr. Richardson samen een gelukkig leven beginnen. Neerlands Nieuws- De vliegramp bij Oslo. Isaac Allal enige overlevende. Jachtrit in de omge ving van Wassenaar. Beatrix en Irene nemen deel aan de slipjacht bij Haarle- Wereldnieuws. Engelse Kon. Familie naar de bio scoop. .Autorace in Madrid. Bestuurbare raket. Voetbalwedstrijd Engeland-Ier- iand. Prinses Margaret bezoekt hoeden- show. DÏEPZEEVIS BIJ TEXEL „OMHOOG GELOPEN". Op het strand van het eiland Texel na bij Den Hoorn heeft men een zeldzame diepzeevis levend en wel aangetroffen. Het was een braam van plm. 50 cm. lengte, een vis, die eeu diepte van '2600 nieter kan bereiken en thuis hoort in 't zuiden van de Atlantische Ocaan 'bij de Azoren, Ook in de Middellandse Zee treft, men «el exemplaren aan. Des zomers bege ven deze vissen zich in noordelijke rich ting. Een klein aantal zwemt cm Schot land heen de Noordzee binnen. Wanneer de braam in het zuidelijke gedeelte van de Noordzee komt, bevindt zij zich in ondieper «ater. De vis schijnt dit echter niet op te merken en blijft de zeebodem olgen totdat zij ergens vast loopt op het strand zoals nu op Texel gebeurd ie. In ons land zijn slechts tien exempla ren van deze soort aanwezig. Aile wer den eveneens levend en op het strand aangetroffen zodat men veronderstelt dat de vis een orgaan, dat hem voor on diep water kan waarschuwen, mist. Dhr A. Hemelrijk v d. Visafslag heeft het zeldzame exemplaar verzonden naar het Zoülogisch Station der Ned. Dier kundige Vereniging te Den Helder. Wij betreuren het, dat deze zeldzame vis naar het vaste land is gezonden, gaarne zou het Texels Museum dit exemplaar aan zijn collect,;e heibben toe gevoegd. Red. Tex. Cr! BRIDGECLUB „GROOT SLEM", De 4e comp. avond werd Dinsdag j.l. gehouden in Hotel De Graaf. De uit slag is als volgt: A-groep: 1 K MantjeH. Venema 38'/i pt. 2. .1. BruinJ. Brinkerhof 35'/i pt- 3V2. Dames de GraafKiljan 34'7« pt. 3'/«. De heer en 111,w. Steenhuis 34'/e pt. 5. Gebr vd. Werf 30'/« pt. 6'/«. A. Mantje<M. Bos 27pt. 6'/«. De heer en mw. Wilkcns 27'/« pt- 8. Dhr en mw. Beemsterboer 23'/«pt. B-groep: 1. Dhr en «uw. J. Bruin 37*/ï pt- 2. Dhr en mw. D Vlas 35 pt. 3. Dhr en mej- Rab 33'/» pt. 4 Ten CaleKoningsveld 32 pt. 5 Dhr en mw. Slort 31'/«pt. 6. Wesselsmej. Toren 30 pt- 7. Schennerv. Ingen 29 pt. 8. v. Zantenv. Lenten 23'/«pt- Uw verkoudheid van neus, q keel of borst weg met SPREEKUUR BURGEMEESTER. De Burgemeester houdt as. Maandag morgen spreekuur van 19-11.30 uur. ZON, MAAN EN HOOG WATER. De zon komt 17 Dec. op om 8,45; onder 0111 4,28. Maan: 19 Dec. N.M., 27 Deo. E.K. Hoog water ter rede van Texel: 17 Dec. 6,37 en 7,05 18 Dec. 7,34 en 8,01. 19 Dec. 8,33 en 8.53 20 Dec. 9,24 en 9,44. 21 Dec. 10,14 en 10,34. 22 Dec. 11,02 en 11,19 23 Dec 11,44 en 12,04 Aan het strand is het ongeveer eeu uur eerder hoog water.

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 1