(fro en fwarL-Jexels in het harL, Enige grepen uit Gemeente-begroting 1950 De Texelse jiu jitsu ers zijn al aardig op dreef! Oud-leerlingen luisterden naar Erfelijkheidsleer en fokkerij WOENSDAG 21 DECEMBER 1949 63e JAARGANG. No. 6384 TEXEI Uitgave v h Fa. Langeveld De Roojr Boekhandel - Drukkerij - Bibliotheek Den Burg Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenb. Postgiro 65 2. Abonnementsprijs f 2,4 5 per halfjaar INKOMSTEN GEWONE DIENST. Bijdragen kosten verlichting en schoonhouden schoollokalen. Voorge steld wu.'dt, in liet kader van de subsidi ering van de voethalver., het gymn. lo kaal in de Molenstraat gratis ter be schikking te stellen van de sportver. Het sportterrein te De Waal wordt niet meer door anderen gebruikt. Inkomsten molen Oudeschild- De in 1944 aangekochte molen is tegen 14 p. week verhuurd. Subsidie N V. TESO in het exploitatietekort van de molen te Oudeschild f 107,93. 1325, i 146. Sedert 1943 is met de N.V. TESO een regeling getroffen, krachtens welke zij voor 50 pdt. deelt- in de exploitatieuitkomsten. Ook in liet ten laste der gem. gebleven gedeelte van de koopsom en in de kos ten der le reparatie droeg zij 50 pet. bij. Voor het onderhond over 1950 wordt f 450 uilgetrokken. Hondenbelasting f 6055, f 59A0, f 6300. Vermakelijkheidsbelasting f 16921,40, f13,000, f12,000. Sedert 1 April 1948 (velen hadden waarschijnlijk ook in dit geval op een Aprilgrap gehoopt. Red. T. Crt.) is van de bioscoopvoorstellingen 35 pet. geheven- Concerten, muziek- en zanguitvoeringen, toneel- en cabaret voorstellingen, tentoonstellingen, lezin gen, voordrachten, voetbal-, korfbal-, hockey-, athletiek- e.d. wedstrijden 20 pet.; alle overige vermakelijkheden 50 pet. Met een te verwachten teruggang werd rekening gehouden. Rijksbijdrage distributiedienst. In '48 w°rd f 11370,79 ontvangen.- De distribu tiekring Texel weivl opgeheven Rijksvoorschotten i.v.m. oorlogsscha de v. particulieren f 295,000, f 200,000, f 150,000, De uitbetaling van de bijdra gen geschiedt door de gemeente. Dividend N.V. T.E.M. De gemeente heeft hij raadsbesluit van 31 Maart- 1926 voor f40500 aandelen genomen in de op 21 Sept 1926 t-o.v. no taris G .1. B. Mulder door (ie gemeente met wijlen dhr R. P. Keijser Ozn. opg?- riohte N-V. TEM. In 1941 heeft de ge meente een aandeel groot f 500 overge nomen, zodat zi.i thans eigenaresse is van 'het voile aandelenkapitaal, nominaa' f 60,000. De exploitatiekosten wettigen momenteel niet een dividend te ramen. UITGAVEN GEWONE DIENST. Van deze dienst noemen wij, om voor zichtig !e starten: Aanplakken en omroepen f 89,04. f 50, f 52,50. Onderhoud 7 borden a f 7,50. Telefoon- en telegraafkosten f2211,62, f2500, f2500. In verband met het steeds uitgebreider worden van ie administra tie moet in meerdere mate van de tele foon g bruik gemaakt worden. Kiezerslijsten en klesverriehtingen, f827,40, f 800 f800 Geraamd in verband met de verkiezing v.d. Prov. Staten. Erfpachten. Onder punt 1 wordt, ver meld- „uitsluitend recht om op en in de gronden en wateren tussen Texel en Vlieland op robben le mogen jagen f 5". (Om op robben te jagen heeft men dus ,,een vergunning van het raadhuis" no dig. Red. T- Crt.) Medailles of bijdragen voor huldeblij ken f59.72, f40, f300 Voor prijzen voor tentoonstellingen, wedstrijden, enz. wordt f 70 geraamd. Voorts ligt het in het voornemen het instituut van een erapenning van de ge meente Texel in te steller.. NVij stellen ons voor deze penningen wegens dienst- anciënniteit (langdurige 'rouwe dienst,- Red- T. Crt.) of bijzondere prestaties uit te reiken. In het hoge bedrag van f300 is verdisconteerd bet vervaardigen van een matrijs, die plm. f 200 moet kosten. Onderhoud dlenstrljwlel. Aangezien het dienstrijwiel versleten is en aan schaffing van een ander rijwiel niet wordt overwogen, kan raming achterwe ge blijven. Straatverlichting f 4152,39, f 4700, f4700. Mei een event verhoging van de stroomprijs is nog geen rekening ge houden. Deze verlichting omvat 185 lan taarns. Het ligt in de bedoeling de straatver lichting naar behoefte uit te breiden, voor zover de beschikbare materialen dit toelaten- Subsidie Noord-Zuidholl. Reddingmij f 100,— Kosten tbe-bestrijding f961,70, ft000, f 1300. Dit betreft subsidie aan Het Wit te Kruis in de kosten van uitzending van on- en minvermogende lijders. 'T.a.v. elke patiënt wordt vooraf overleg gepleegd met R en W, tevens wordt de verbaals-mogelijkheid onderzocht. Bijdrage keuringsdienst voor waren Begroot op f1300. Over 1949 f 1268.16. De dienst is gevestigd te Alkmaar Subsidie Het Witte Kruis f 1400. Is ver leend onder voorwaarde o.a dat de ver. 3 wijkverpleegsters in dienst houdt. Uitgaven rattenbestrijding. De stand van de rattenbestrijding is zo. dat met f 150 subsidie aan de plaatselijke com missie kan worden volstaan. Uitgaven drinkwatervoorziening. Be groot op f350 voor onderhoud van 9 pompen te Den Burg, 1 aan deScbil- derweg. nabij hoeve „Zeewijk", 1 te Ben ïloorn. 1 nabij de Rnigendijk. 1 nabij d? Slufter en 1 nabij Oost. (inb_- .I Dcc. 1939 zijn te Oudeschild vele huizen beschadigd... door de explosie van een tegen de dijk aangespoelde mijn...." grepen aankoop 1 reserve pomp). Onderhoud straten en pleinen f 11307,10 15583, f8120. Idem wegen, voetpaden en rijwielpa den f 15263,64, f 14400, 1' 13600. (Bijdrage inbegrepen aan 30 Polders, Uosteren- derweg f 000, Waalderweg 1625,75 en Razend ijk (Dennen) 130), Onderhoud markten 1' 9574,46, f 7070, 18820. (Hierbij is inbegrepen gebouw Visafslag te Oudeschild. De verhoging der post is hoofdzakelijk een gevolg van de hogere arbeidslonen). Onderhoud plantsoen. Geraamd wordt f 3505, even groot als vorig jaar. Voor onderhoud Groentje, Bmmalaan, Wil- helminalaan, KogersU' Park, Doolhof, Wilteknüsweg, Ijaanweg, Duinweg, Ko- gerweg en kwekerij, De Ivoog.' Ooster end en Oudeschild. Bruggen en overzetveren, f 30 voor onderhoud voetbrug De Cocksdorp. Kosten havens, enz. Wachtgeld kade- meester Loswal Oost plus onderhoud loswal f 182,25. Aandeel van de gemeen te haven Oudeschild f 4000. Onderhoud klokken, uurwerken enz. Geraamd op 1 635. Torens Ned Herv. kerken te Den Burg (klokkenist dhr N. Maat), De Cocksdorp (dhr A. Keiman), Den Hoorn (dhr Jac. Du Inker), De Koog welks wijzerplaten zullen worden ge verfd! (dhr R. Dalmeijer' en Ooster- end (dhr C. Vermeulen) (Te De W'aa'. is dhr C. Boot Kzn. klokkenist, maar zoals bekend werd die loren in 1945 verwoest). Kosten gemeente-reiniging f 10323,51, f 11490, f 13920. Wij lezen in deze post o.a. ..Huur vuilnisbelt van -I. Bakker Oz. f25. huur idem (cenaamd Rode Zee) van J- Roeper f 10. Uitbaggeren Jan Aye- sloot 400 meter.". Opgemerkt wordt, dat steeds meer personen gebruik gaan maken van de gemeentelijke vuilnisophaaldienst Strandexpioitatie f 1850 (is vrijwel on gewijzigd). Aandeel in het exploitatietekort v. h, luchtvaartterrein Texel f 1000. Het tekort wordt geraamd op plm. f3000. Het aandeel van de gemeente bedraagt 45 pet. Aangenomen, dat het vliegveld in 1950 voor slechts een ge deelte van het jaar (1050) zal zijn ge opend, wordt f 1000 geraamd. Het. vlieg veld zal worden geëxploiteerd door een N.V. Koslen schoolbibliotheken f 73,20, f200, f450. Bijdragen verhuiskosten onderwijzers. De practiik heeft uitgewezen, dat het door de geïsoleerde ligging van de ge meente bij het heersende gebrek aan onderwijskrachten uiterst moeilijk is ontstane vacatures vervuld te krijgen De aanvaarding van benoemingen wordt meer dan eens afhankelijk gesleld van de toekenning van een bijdrage in de, vrior deze gemeente uiteraard hoge ver huiskosten- In 1948 werd f125 hijgedra gen. Wordt memorie geraamd. Subsidie aan voetbalver, f 565. Voor gesteld wordt aan de voetbalver., die aangesloten zijn bij de KNV1B (NIH,VB), een jaarl. subs, te verlenen van ieder f100. (Twee ver. te Den Burg, 1 te Den Cocksdorp Den Hoorn, De Koog en Oosterend). Den Hoorn zou f35 minder ontvangen, doordat de gem reeds de erfpacht van het terrein betaalt. Aan de subs, dient de voorwaarde te worden verbonden, dat de scholen de terreinen mogen gebruiken. Subsidie Sociale Dienst f 13,621.19. f25000 f 29.000. Subsidie VW. Voorgesteld wordt dit vanf 350 tot f 1000 te verbogen. Subsidie Ver. „IJsstrljd". Zij zorgt er voor, dat het N.H Kanaal zoveel moge lijk bevaarbaar blijft. In 1940 werd voor bet eerst subs- vrleend. Voorgesteld wordt de in 1944 tot. f30 ve-hoogde sub sidie te bestendigen. Voikseredieibank. Er >s een streven OPENBARE VERGADERING van de Raad der gemeente Texel op Vrijdag 23 December 1949. des namid dags om 2.30 uur ten gemeentehuize. Texel, 16 December 1949 De Burgemeester van Texel Mr. G. D. REHORST 1. Notulen. 2. Ingekomen stukken en mededelin gen- 3. Verlening van eervol ontslag aan de heer A. Flokstra als onderwijzer aan de o.l. school te Oosterend 4. Opschorting van de uitvoering van het raadsbesluit van 23 September 1049 betreffende het' bouwen van een rusthuis voor bejaarden. 5. Vaststelling van de gemeentebegro ting voor hot dienstjaar 1950- 6. Vaststelling van de eerste supple- toire hegloting voor het dienstjaar 1950 7. Goedkeuring van de begroting van de Sociale Dienst voor het .iaar 1950. 8. Machtiging tot het aangaan van kasgeldlening™ ten behoeve van de dienst 1950. 9. Aangaan van een rekening-courant overeenkomst met 't kantoor Den Burg van de Rotterdamse Bank N.V voor bel jaar 1950 10. Beschikbaarstelling van bet bedrag per leerling voor het lager ondervijs in gevolge artikel 55 bis der Dager-onder wijs-vet 1920. WINKELSLUITING IN VERBAND MET KERSTMIS. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat het toegestaan zal zijn op Donderdag 22 en Vrijdag 23 De cember a s. de winkels voor 'het publiek geopend te hebben tot 21 uur. Texel, 17 December 1949 Burgem. en Wethouders voornoemd. Mr. G. D. REHORST, Burgemeester P. REEMSTERROER, Secretary VERKIEZINGEN PROVINCIALE STATEN 1950. Burgemeester en Wethouders van Texel herinneren er belanghebbenden aan dat. verzoeken om voor de op 26 April a.s. te houden verkiezingen voor de Pro vinciale Staten van Noordholiand BIJ VOLMACHT te mogen stemmen, uiter lijk 31 December a.s. bij ben moeten worden ingediend. Bevoegd om bij volmacht te stemmen is hij. wiens beroep of werkzaamheden medebrengen, dat, liij herhaaldelijk werkzaam pleegt te zijn buiten de ge meente. waar hij voorkomt op de kie zerslijst- Texel, 17 December 1940. Burgem. en Wethouders van Texel De Burgemeester Mr. G. D. REHORST De Secretaris, P BEEMSTERBOER gaande cm te komen tot stichting van een Sociale Voikseredieibank te Alk maar. Het is de bedoeling, deze bank door samenwerking met andere gemeen- teif tot een regionale Volkscrediet'bank uit te breiden. Kosten, verbonden aan deelname worden op f200 begroot, INKOMSTEN KAPITAALDIENST. Verkoop gemeentelijke eigendommen f 24,579,50 f10,000 f5.000. Momenteel Ibestaat een grote vraag naar gem bouwterrein. Algemeen Rampenfonds". 4 Decem ber 1939 zijn te Oudeschild vele huizen beschadigd door de explosie van een tegen de dijk aangespoelde mijn. (De schade bedroeg f 6000; Ijjstinzameling bracht f3000 op). Er werd een Mijnen- rampfonds" gesticht. De later ontvan gen rij'ksuitkcring werd uit dat fonds aangevuld. Na 1940 zijn uit het fonds geen uitkeringen meer gedaan. Het sal do bedraagt f3,175,58 Hrt .Crisis-Co mité" dat niet meer bestaat - had in 1940 een saldo van f 480.S4- (Door de burgerjj bijeengebracht). Voorgesteld wordt de gezamenlijke saldi f3656,42 te bestemmen tot een ..Algemeen Ram penfonds''. Esperanto-monument. De stichtings gelden voor het opnieuw op te richten monument op Hemelvaartsdag 1950 -- zijn door de plaatselijke Ksperantoclu'b bijeengebracht. Dit monument werd 30 Mei 1935 ingewijd er. aan de gemeente overgedragen. Als buitengewone aflossing van voor schotten aan landarbeiders wordt f 4950 geraamd. De practijk leen, dat vrijwel ie der jaar een of meer voorschotten wor den terugbetaald. Van de alg. reserve, lie f 185,356,27 bedraagt, zal 1/30 worden gebruikt (f 6178,54) om de begroting te doen slui ten- Kasgeld. Een tijdelijke lening van f 400,000. De max. behoefte bedraagt voor de gemeente: wegen straten, enz. f54,000, woningbouw f 125-000, hrand- weerdoele'nden f58000, k'.ein objecten f 63000 Voor de N.V. TEM f 100,000. Onder post 627 „Kosten voor de we deropbouw der gemeente" vinden wij „Vervanging, herstel en vervoer van de klok te De Waal f 4000- Herbouw of herstel van torens f 16000 (Den Burg f 1000. De Cocksdorp f 5000 en De Waal f10.000). Op de Zondagavond in „Casino" ge houden feestavond van de Texelse Jiu Jitsu-olub heeft het talrijke publiek be grepen, dat je met degene, die de jiu jitsu handgrepen goed onder de knie heeft, beter kunt praten dan vechten. Onder leiding van de heer Kuilman, werden verschillende springoefeningen gedemonstreerd. Ze slaagden uitste kend. Noemen wij slechts het feit, dat een der deelnemers kans zag om over zeven bokken tegelijk te schuiven. Daarna krijg je altijd weer met de grond te maken. In de regel geeft, die niet veel mee. ...maar 'n goeie jiu jitsu'er weet 't hernieuwde contact met Moeder Aaar- de zodanig te doen. plaats hebben, dat alle ledematen in prima conditie blijven De toeschouwers gaven door spontaan applaus blijk de prestaties zeer te «aar deren en ongetwijfeld zal menigeen de lust hebben gevoeld zich bij deze club aan te sluiten. Welnu, daartoe is volop gelegenheid, want iedere Woensdag avond wordt er in „Casino" getraind. Door een flinke club, ant de groep Texel telt thans 30 ,.man". Dat „man" moet u niet al te letterlijk opvatten, want een vijftal dames oefent dapper mee- De demonstratie had plaats, nadat de bal- nruziek (Honk Craanen's Band) de aan wezigen ai tot een dansje had verlokt en na het optreden van de Jiu Jit®u'ers «as het woord wederom aan Koning Bal. Er heerste een prima stemming, volmaakte orde en met verlangen zien velen dun ook al weer naar een volgen de feestavond uit. MOLENS NAAR AUSTRALIË. Edam. De firma W- Schoone Zn. kreeg enige tijd geleden enige vreemde lingen op bezoek, die belangstelden in het vervaardgen van d3 watermolens, volgens Amerikaans model, die door de ze firma in vele gemeenten werden ge plaatst. De bezoekers kwamen uit Australië. Men had daar een terrein van 5000 ha. grond, dat gedeeltelijk door het water werd overstroomd. Na kennis te hebben genomen van de wenking van de molens, werd een be stelling genoteerd. Negen Dec. werd nu de eerste watermolen per VoDndam naar Australië afgezonden. Het is een van de grootste molens, die naar het buitenland gaan. De toren is 6 m. en het windrad bevat 14 bladen. Het geheel wordt in onderdelen verzonden in een enorme kist. Naar uit Australië werd medegede°ld, zal. wanneer deze molen voldoet, spoedig een volgende order volgen. De Australiër, die deze opdracht gaf, is de „baas" van Jan Witte die Vrijdag emigreerde- HANDELSREGISTER. Ingeschreven door de Kamer van Koophandel de Wolmaniseerinrichting van de Fa F. Zegel Kzn. WINKELS TOT NEGEN UUR OPEN. Blijkens een officiële bekendmaking van B. en W. mogen de winkels Don derdag er. Vrijdag a s. tot negen uur avonds geopend zijn. In de pauze van de 2e Praatavond, werd medegedeeld, dat op 24 Jan- een Emigratieavond zal worden gehouden. Er zal bijzondere aandacht aan Austra lië en Nieww-Zeeland gewjjd worden. Op 23 Dec. wordt weer een Kerstavond gehouden, liet programma vermeldt o.m. een praatje van de heer L. v.d. Geest over Indonesië- Het, tweede onderwerp werd ingeleid door de heer C'. J. van Leeuwen, die iets vertelde over Erfelijkheidsleer en Fokkerij. Wij hebben de indruk, dat z'n onderwerp voor de meest3 aanwezigen op dit 'ale avonduur zwaar genoeg was. Niettemin menen we de heer Van Leeuwen een pluim te moeten geven voor de wijze, waarop dit zeer moeilij ke onderwerp naar voren werd ge bracht. Spr. herinnerde aan één van zijn vo rige praatjes, waarbij hij het gehad heeft over oorzaken van buiten af, die invloed uitoefenen op de productiviteit van ons rundvee. Dit zijn o-m de voe ding en de verpleging. Daarnaast moet evenwel gtflet worden op de invloed, die de afstamming heeft op het. produc tievermogen. Wij kennen dieren, die 'n zeer grote invloed uitoefenen op hun na komelingschap we spreken dan van zgn. dominante factoren. Verder kennen waarbij dat veel minder duidelijk is. Hier krijgen we te maken met het be grip recessieve factoren. Verder kennen v.e nog zgn, intermediair? factoren, die het midden houden lussen de zo juist genoemde- In de practijk krijgen we met dit vraagstuk te maken wanneer we bv. met een stier van prima afstamming gaan fokken om daarmede een' achterlijke veestapel omhoog te werken. Dan blijkt dat het vetgehalte een vervlakking ver toont. We bereiken het hoge vetgehalte van vaders kant niet, maar in vergelij king met de moeder is er toch vooruit gang Dit zou er op «ijzen, dat de fac tor, die het vetgehalte bepaalt een inter mediaire factor is. Verder werd gespro ken over het begrip correlatie. Hierme de wordt bedoeld het verband tussen be paalde eigenschappen. Irdien bv. zou blijken, dat door het fokken in de rich ting van een hoger vetgehale de hoe veelheid melk kleiner werd zouden we bij deze t«ee eigenschappen van corre latie kunnen spreken. Tot nu toe is wel gebleken, dat dit verband zeer gering is- Wanneer in bepaalde streken de ver hoging van liet vetgehalte gepaard is gegaan met een verlaging van de melk- gift. dan is dit dus, omdat aan de groot te er van te weinig aandacht is ge schonken. In dit, verband merkte spr. op, dat wel bewezen is, dat de grootte van de melkgift me°r verband houdt met factoren van buiten af en dat het vetgehalte meer een kwestie van erfe lijke aanieg is. Zo kregen we in de ja ren '39-'43 'n periode, waarin de voeding steeds slechter «-erd (en verlaging van het. vetgehalte van slechts 0,07 pet,, de melkgift daalde met 13 pet, Spr ging ook nog even in op het be grip variabiliteit. Wanneer een be paalde stier tenminste 3 jaar in een bepaald gebied gewerkt heeft kan h?t vetgehalte van al zijn dochters bepaald worden. Dit zal bv. variëren van 3,10 tot 4,5 pet. Het verschil tussen deze uiter sten is 1,40 pet. Wanneer men dit laat ste getal met 2 gaat vermenigvuldigen, krijgt men liet zgn. S-cijfer Hoe groter dit S-cijfer is, hoe groter de variabili teit en hoe minder fokzuiver we een dergelijke stier noemen. We moeten streven naar goed doorgefokte stieren, die op hun nakomelingschap een grote invloed uitoefenen. In de bespreking, die op dit onder werp volgde werd o.m. de vraag gesteld naar welke type koe we nu eigenlijk moeten selecteren- De één zoekt het- in een grote plas en de ander voelt meer voor een hoog vetgehalte. Spr. gaf als zijn mening te kennen, dat een dier met een flinke plas en een vetgehalte van plm. 3,90 pet, voorlopig wel ongeveer als liet ideaal moet worden beschouwd. De inzichten omtrent, plas en vetgehalte zijn de laatste tijd als gevolg van de grotere vraag naar kaas gewijzigd. Tot voor enkele jaren was liet vetgehalte al les en de plas bijzaak. Momenteel is dat anders. Aan het slot, van de avocd vertoonde de heer Kruit nog enige Zwitserse films- O. v. Gr. TEXELSE MARKT Den Burg 19 Dec. 1945. Aangevoerd: 8 koeien f 500f 650. 2 graskalveren 1180—f200 16 biggen f30—f55. schapen f 45f 60. 5 n. kalveren. DE THEE WORDT NIET DUURDER! De Enen de Wed. J. vJn Nelle N.V schrijft ons oa.: In tegenstelling tot wat in omdoop zijnde geruchten vermelden, is het, niet waarschijnlijk, dat- het prijsniveau van thee na de scherpe stijging van de laat ste maanden nog verder zaï oplopen. „TOT WEDERDIENST BEREID". „Alles wat goed is, kom; terug!" heb- lten wjj eens ergens gelezen. Welnu, dit kan dancok prachtig slaan op de uitvoe ring. die „Het Masker" Maandag, 2e Kerstdag, in „De Oranjeboom" hoopt le geven. Dan zullen we nl. tal van oude bekenden terugzien in h 4 spel ,.Tot Wederdienst bereid". Het ,s geen won der, dat dit stuk nog eens voor het voet licht wordt gebracht, want met de vori ge vertolkingen heeft men het publiek een genotvolle avond bezorgd- UIT INDONESIË. Soekaradja 10 Dec. 1949. Grenadier IJ. Kikkert, èchyjft ons ui» Indonesië: Geachte redactie. Het is mij een waar genoegen om van uit Indonesië u even een woord van dank te pennen, voor het genot, dat u ons aandoet om 't veelgelezen „Texelse krantje" te mogen ontvangen. Daar wij de alledaagse dingen, die er op Texil gebeuren niet meer kunnen meemaken, beleven wjj ze toch nog, nu gij ons .n staat stelt, uw blad te lezen. Al is Indonesië een machtig mooi land aan natuurschoon en wat er zo al meer te zien en te leren valt (al wordt er ook veel op gekankerd', toch zijn we het „Gouden Boltje" lang niet vergeten en leven wij hier mee met alles wat er gelbeurt- A'.s het dan ook weer zo ver is, dat wij er weer op terugkeren is het als of wij nooit zijn weggeweest en er niets v eranderd is.

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 1