Nieuwjaarsannonces iK FRIEDRICH'S AVONTUUR Eet smakelijk van Uw Kerstgans Kerstkonijn en Kerstkip Maar dood de dieren pijnloos Partij v. d. Arbeid en Ned. Landarbeidersbond hielden nuttige en leerzame avond in hotel „De Hoop" De avonturen van Pietje Pluis en Jantje Joppe Voor de voege morgen en de late avond. iMnals Uw nieuwjaarswens T exelse Courant Bel direct onze advertentie-afd., no. II op! Telkenjare bereiken de Ver. tot Be scherming van Dieren uit a de delen van het land klachten, dat kleine dieren, als bv- pluimvee en konijnen op vaak af schuwelijke wijze worden gedood. Het is wel voorgekomen, dat ouders aan kinde ren van ca. 10-12 jaar opdracht gaven om konijnen met dun touw of ijzerdraad jes in de schuur op te hangen. Toen een jongen, die daaraan mei neerzin ge hoorzaamde, na ongeveer 3 uur zijn va der mededeelde, dat het konijntje nog niet dood was. gaf de vader ten ant woord: „Trek hem dan maar aan zijn achterpoten". Ook zijn Dierenbescherming gevallen bekend dat konijnen levend werden ge vild en kippen dito weiden geplukt en Dierenbescherming vraagt zich af hoe het mogelijk is, dat men feest kan vieren en met name het grote Vvede-feest van Kerstmis, wanneer men van te voren een dergelijke executie aan weerloze dieren heeft volbracht of heeft laten vol brengen en dan nog wel door kinderen. Men kan zich voor het slachten van dieren vervoegen bij bonafide poeliers. Dierenbescherming wijst er voorts nog op, dat o.m. het ophangen van ko nijnen en het levend plukken van kip pen e.d. \oor de wet strafbaar is en dat door de Inspecteurs, die over het hele land hun standplaats hebben, nauwkeu rig hierop zal worden toegezien. Ook de politie is ten opzichte van dit toezicht haar sterke bondgenoot. Deze laatste mededeling bedoelt niet in de eerste plaats een dreigement te zijn, want Dierenbescherming rekent op de goodwill van het gehele Ned. volk. Evenwel, in gevallen waarbij duidelijk opzettelijke wreedheid en niet. te ver ontschuldigen ondoordaehtzaamheid blijkt, zal zeer zeker worden opgetreden. Wenken voor het pijnloos doden van kleine huisdieren formuleert de Neder landse Ver. tot Bescherming van Dieren als volgt: Het doden van voor de consumptie be stemde dieren: De instrumenten voor liet slachten (mis, hakmes, bijl) moeten scherp en zonder scharen (schaarden) zijn. Is be dwelming onmogelijk, dan zorge men er voor, dat na de halssnede de kop niet naar beneden hangt. Zolang bloed in de hersenen is. leeft en voelt een dier. Bij een opgerichte kop, waarbij de snijvond van de liais naar beneden ligt, sterft het dier spoediger, daar het bloed dan uit de hersenen kan afvloeien. Gevogelte- Waar de kopvorm het toe laat bedwelme men door een krachtige slag met een houten hamer op de door een tafel gesteunde kop en snijde daar na dit lichaamsdeel af. Voor grotere vo gels als ganzen, verdient het aanbeve ling, deze van te voren zo m een zak te doen, dat alleen de kop er uit steekt, Is bedwelming onmogelijk, dan snijde men met een scherp mes snel de kop af. Vissen. Men bedwelme met een krach tige slag up de dooi- een vaste onderlaag liggende kop en snijde dan dat lichaams deel af Wanneer de vis bestemd is om met de kop te worden opgediend, dan snijde men na de bedwelming de wervel kolom achter de kop door Pas daarna mogen vissen worden ontschubd Alen vatte men aan met een droge doek en behandele ze overigens als an dere vissen. Nooit legge rnen ze levend in zout of azijn en nimmer mag de huid eraf getrokken worden, als ze nog le vend zijn- Schaaldieren. Kreeften, krabben en garnalen dompele men onder in kokend zont. water en boude ze ordergedompeld tot ze levenloos zijn. Met het oog op de afkoeling van het water neme men niet leveel tegelijk in een pan of ketel. Nooit mogen ze met koud of lauwwarm water worden opgezet. Pas na de dood mogen, waar nodig, de ingewanden worden weggenomen. Konijnen. Konijnen houde men in de lendenen vast, zodat het hoofd naar be neden hangt en geve dan met een ste vig stuk hout, bv. een niet te lichte ha mei-steel, een krachtige verticale slag op het achterhoofd achter dp oren. Daarna late men ze verbloeden- Waa neer men geen routine heeft, wende men zich zoals gezegd tot. een tp goeder naam en faam hekend staande poelier of tot het Gemeentelijk abattoir. Transport en bewaren an gekochte levende dieren- Gevogelte moet men on gebonden in een net met een vaste bo dem vervoeren en vissen in water. Is dit laatste niet mogelijk, dan late men ze door de verkoper op de bovenaangeg"- ven wijze bewusteloos maken en uilbloe den. Met bewaren van kreeften in win kels en restaurants met dichtgebonden scharen is voor die dieren een kwel ling. Is het nodig ze levend te bewaren, dan doe men dit tussen ijs. Het doden van niet voor consumptie bestemde dieren. Pasgeboren honden en katten doodt men het beste, door ze ondergedompeld te houden in lauw water. Grotere hon den en katten make men af door een schot in de hersenen. Wanneer niet over een. ervaren schutter kan worden beschikt, wende men zich voor het af maken tot een dierenarts. Alleen in ge val van uiterste nood verdrinke men ze in een stevig dichtgebonden zak, die dusdanig met stenen of ijzer wordt be zwaard, dat zekerheid beslaat dat ze on dergedompeld blijven- Ratten en muizen vange men met val len die de dieren dadelijk doden maar niet gedeeltelijk vastklemmen knaag dieren gevangen in vallen, waarin ze ongedeerd Wijven, dompee men met de val in lauw water en houde ze onder gedompeld, tot ze geen ineer vertonen. levensteken VERKOOP KERSTPAKKETTEN De verkoop op Texel van kerstpakket ten voor de militairen overzee, is door het Oentraal Bureau Niwin een fraai resultaat genoemd. Het Centr. Bureau wenste het plaatselijk Niiwin-Comité met dit. succis van harte geluk en betuigde voor de medewerking zijn grote erken telijkheid. Hulde aan allen, die zich hiervoor hebben ingespannen en het mogelijk hebben gemaakt op Texel dit mooie re sultaat (de uitslag werd enkele weken geleden ir, dit blad bekend gemaakt) te verkrijgen. door G. TH. ROTMAN Nadruk verboden. 39. Hoe de twee ook protesteerden, ze moesten mee, goedschiks of kwaad schiks. ,-Dat zijn ze niet!" fluisterde Pietje, toen hij hun gezichten in het maanlicht zag. En hij had gelijk, want 't waren.... boer Jansen en zijn zoon, die door de politie meegesleurd werden! Ze hadden in de herberg gezeten en waren 7.6 beneveld, dat ze er met eens aan dachten, zich bekend te maken. FEUILLETON 48.) Ongeveer duizend meier van de dijk verw ijderd werd Friedrich door een soldaat bij 'n militaire controlepost aan gehouden. Hij mocht doorrijden. Kort daarop kwam hem een groep gewapende mannen tegemoet, die zich zwijgend, het geweer over de sohoudar naar de rivier spoedden- Via landwegen en kronkelpaden be reikte Friedrich ten slotte liet ouderlijk huis en hij sprong uit de auto. Toen hij de hal met haastige schreden binnenliep, kwam zijn vader liem tegemoet. Hij was gekleed in rijbroek en rijlaarzen, had 'n leren jas over zijn schouders geslagen en op zijn hoofd droeg hij een brede vilt- hoed Charly Dunham, de bezitter van de zaagmolen, zonder hoed en jas, stond bij het open haardvuur en verbrandde geagiteerd papieren en documenten. Goed dat je er bent, Friedrich, zei Richard Mayenne, het spel gaat begin nen. Neen, riep Friedrich, we moeten er direct mee uitscheiden. De oude Mayenne keekzijn zoon ver baasd aan en vroeg zacht: Wat. wil dat zeggen? Dat wil zeggen, dat hetgeen u doet, dwaasheid is! Hij aarzelde een ogenblik en overlegde bij zioh zelf rf hij Jenny's geheim mocht verraden. Hij kwam tot de 40- De boer en zijn zoon werden net- ,ies op liet politiebureau ingesloten. Toen ze de andere morgen thuiskwamen wachtte hun ecu nieuwe verrassing; ze vonden hel hele huis leeggeplunderd en de boerin met een prop in de mond, aan een stoei gebonden. Terwijl de politie hen meenam, waren de échte inbrekers gekomen! Pietje en Jantje wisten hier van nieis; die waren al verder getrok ken. De Partij van de Arbeid en de Ned. Landarbeiderslbond hielden 'n gezamen lijke Kerstbijeenkomst op Vrijdagavond 16 Dec. ji- ill Hotel De Hoop. Uitgenodigd waren verschillende zus terverenigingen o.a. uit Oosterend en Oudeséhild. Te ruim 8 uur werd de bijeenkomst geopend door de heer P. Kleve uit M.- Eierland, die verzocht gezamenlijk te zingen Morgenrood". Hierna werd voorgedragen „Vrede" van Adema van Scheltema door mej. N. Westdorp. Of schoon nog jeugdig, bleek ze dit gedicht goed te begrijpen, en laten we hopen, dat ieder dit evenzo begreep en aan voelde. Hierna werd door mw. de Vrics- Steutel een inleiding gegeven over de moeilijke tijd die wij moeten doorma ken, \ooral ook betreffende onze politie ke beginselen. Mw de Vries verklaarde trots te zijn op haar afd. De Coeksdorp en vertelde een en ander over de weke lijkse bijeenkomsten, waai op politieke vraagstukken worden behandeld en ge beurtenissen uit binnen- en buitenland- Ook de kwestie Indonesië wordt dik wijls besproken en met angstige gevoe lens werd o.a. de politionele actie ge volgd. Vele artikelen, o.a. van Ds. Bus- kes e.a. worden onder d- loupe geno- m'en. Vrouwen kunnen elkander altijd zo goed begrijpen, niet. alleen in onze om geving, doch over de gehele wereld. Deze keer hebben we ook mannen uit genodigd opdat ze kunnen weten en be grijpen wat de vrouwen van de Partij v. d. Arbeid doen en wat ze te doen staat. Deze tijd is zwaar en donker, aldus mw- de Vries. Verschillende leuzen, welke wjj vroeger propageerden blijken niet meer voor verwezenlijking vatbaar. Het Atlantisch Pact is een noodzakelijk kwaad geworden We kunnen er niet onderuit, en toch bekruipt ons dit met weemoed. Hoe heel ander-: moeten wij onze propaganda voeren dar. vroeger en hoeveel ingewikkelder zijn de problemen Wij hebben nog geen socialistische re gering en hebben rekening te houden met de KVP. We moeten komen tot een sociaal democratische regering, doch hiervoor is grote waakzaamheid en vol harding nodig. De productie moet wor den verhoogd ten voordele van de mens. Een vierde der mensheid sterft nog van honger. Dit zijn ontstellende cijfers, dus zal ieder begrijpen, dat productieverho ging zeer noodzakelijk is. Doch deze productieverhoging muet met worden doorgevoerd alleen om winsi, ze moet de mensheid ten goede komer. Onlangs is op een ateliei een proet genomen met het geven van muziek bij de arbeid. Hot betreurenswaardige is echter, dat zorgvuldig is nagegaan, bij welke muziek de productie het hoogst werd opgevoerd. Hier kwam iets om de hoek kijken. Waakzaamheid is dus geboden. De mens, die weet, een ideaal te hebben is een gelukkig mens. De so cialisten hebben de Kerstboodschap goed verstaan in de zin van vrede en gerechtigheid Het verlangen naar die mooie samenleving houdt ons op de been. Mw. de Vries-Steutei had een zeer aandachtig gehoor en zekei zullen vele uitzien naar meerdere bijeenkomsten die zo nuttig en leerzaam zijn. in de pauze werd gratis een kop cho colade gepresenteerd. Na heropening door dhr Westdorp zong een dameskoor ..Hel lied van de Vrtfhud". Mw. de Vries declameerde het gedicht De nieu we Sterre, zeer toepasselijk op 'n Kerst- bijeeiikomst. Op voortreffelijke manier \verd het verhaal vertolkt Daarna de clameerde mw. de Vries liet boeiende gedicht Kerstkindje. Ieder was onder de indruk. Na gezamenlijk gezongen te hebben Kameraden, sprak dhr West dorp het slotwoord. Besloten werd met het zingen van de Internationale. BOUWVERGUNNING. Behoudens goedkeuring van Ged. Sta ten weid door B en W toestemming ver leend tot uitbreiding van een bergplaats eigendom van de heer R. Eelman Azn, Oosterender weg. DAMMEN. Voor de Prov. Noord-Hollandse Dam- bond vond Zondag de ontmoeting OKK- Den Helder plaats. Het was een sportie ve en spannende wedstrijd welke in ge lijk spel 10-10 eindigde- Voor de aanvang weid de Helderse damclub dank gebracht voor haar be reidwilligheid naar Texel te komen, waardoor OKK tenminste één keer in eigen omgeving kon spelen. OKK Den Helder TI. Steenhuis J. Stoll 1i C. Dijker A. J. Josée 2 S. V- HeerwaardenC. Leibbrand 1—i S. Ros D. Dissel D. de Vries I'. v. Veen C. v. HeerwaardenA. A. Bremer G. Dros J. W. Bezemer S. Babkei S. Slort C. v-d. Werf P. v.d. Berg J. v.d. Star P Verkerk 1—1 2—0 1 1—1 0—2 1- 0 Totaal 10-10 OL mi /u Gelukkig zijn de stollen weer zóveel in prijs gedaald, en zijn ze overal weer zó te kust en te keur te krijgen, dat we ons al en toe eens „een luxe" kunnen permitteren Want een luxe is het zeker om een nieuwe och tendjapon aan te schaffen, al thans wanneer we gezond zijn Zijn we ziek. dan is deze luxe een noodzakelijkheid geworden, en prijzen we ons dan ook ge lukkig, dat we een toilet voor de ziekenkamer, als we weer „lopend patiënt" zijn. gemakke lijk kunnen krijgen Een enkele maal uitgezonderd, en dan meestal nog alleen als de stof zeer dik is, zijn de meeste ochtendjaponnen wat de lengte betreft tot op de grond. De rokken zijn royaal en sluiten tegen elkaar of hebben een grote overslag, al naar ge lang het model van het lijfje. De meeste ochtendtoiletten zijn voorzien van een driekwart-lange of van een geheel lange mouw, zodat het mouwtje van nachthemd of pyama onzichtbaar blijft. DL 3418/17. De sluiting van dit model bestaat uit een groot aantal knopen. De wijde mouwen zijn gegarneerd met de stof van één onzer pyama's. In de klokkende rok zijn twee zakken verwerkt. Benodigd voor 106 cm. bovenwijdte 5 m stof van 90 cm. breedte. DL 3419/17. Deze ochtendjapon van een vrolijke, gebloemde stof heeft driekwart lange mouwen. De rok is geheel gerimpeld aan het gladde lijfje bevestigd. Een leuk, plat kraagje langs de halsuitsnijding maakt het model erg vlot. De sluiting bestaat uit knopen. Benodigd voor 96 cm. bovenwijdte 5.'50 m. stof van 90 cm. breedte. De knippatronen zijn tegen vooruitbetaling per postwissel van 0.50 verkrijgbaar bij „Bella Patronen Sservice", Kromme Nieuwe Gracht 66, Utrecht. DL 3418/17 is leverbaar voor 100, 106 en 112 cm. bovenwijdte, terwijl DL 3419/17 te verkrijgen is voor 90, 96 en 102 cm. bovenwijdte. De modellen zijn overgenomen uit „Bella", het Nieuwe Modeblad. Een practische manier om Uw relaties en kennissen te complimenteren ter ge legenheid met de a.s. jaarwisseling is het plaatsen van een nieuwjaars-advertentie in de Texelse Courant van 31 December a.s. Het tarief bedraagt fl,en f 1,80 Wij doen een vriendelijk beroep op Uw medewerking 0111 Uw opdracht tijdig op te geven. dan hent U verzekerd dal deze op lil Texel liuis lm is gelezen wordt conclusie, dat hij het niet mocht doen, mensen terughalen- U moet het, omdat Daarom zei hij iets rustiger: U moet die u anders toch het onderspit zult delven. Richard Mayenne sleurdzijn jas van zijn schouders en w ierp die woedend op de grond, toen nam hij zijn hoed af en gooide die er achteraan. Mijn eigen zoon die zo spreekt! zei hij mismoedig. Dunham stond er zwijgend bij. Zo, zei Richard Mayenne weer, je bent er dus voor, dat onze bezittingen naar de duivel gaan! Neen, antwoordde Friedrich scherp maar ik ben er voor, dat liet recht zege viert en het recht is in Ji; geval niet aan onze zijde. Richard Mayenne hukte zich 0111 zijn jas op te rapen. Heeft Jenny Hesters je die overtuiging weten bij le brengen? vroeg hij. Die naam! riep Friedrich, had 11 op dit ogenblik ni-t moeten noemen. Mijn verstand en mijn gevoel zeggen mij, dat 11 ongelijk hebt. Daarmee heeft Jenny Heslers niets uitstaande. Maar dat 11. va der. liet voor ons land zo moeilijke uur gebruikt, om een valse verdachtmaking legen Jenny Hesters te uiten, dat had ik niet van u verwacht, want dat is niets voor u. Richard Mayenne liet zijn jas liggen cn dee<l '11 paar stappen achter uit. Hij voelde zich niet zeker van zich zelf. Charly Dunham zei: Moeten julli' hier 1111 ruzie maken. Kom, mijnheer Mayenne, gaat 11 mee naar de dijk. Maar Richard Mayenne luisterde niet naar hem. Hij kwam dreigend op zijn zoon af. Friedrich keek hem onver schrokken aan. Nog vele jaren nadien, vader, zou den de mensen, indien uw plan mocht gelukken en de catastrofe over New Orleans zou -zijn gekomen, vragen: Wie was de schuldige? En in ds geschiedenis van dil land zou te boek staan: Een Ma yenne! De mensen zouden van die Ma yenne met recht zeggen, dat het een slechte, zelfzuchtige man wasl O, zei Richard Mayenne zacht, ter wijl hij bleef staan. Friedrich, hier scheiden onza wegen- Hij trok zijn jas aan. Dunham liep hem al vooruit. Vader! smeekte Friedrich. Laat het lot brengen, wat het wil! riep Richard Mayenne en knoopte zijn ceintuur diöht. Dunham stond ongeduldig hij de deur. Hij knoopte zijn regenjas dicht. Plotseling verbleekte Friedrich. Hij keek naar Dunham en kon zijn ogen niet van hem afhouden. Toen greep liii langzaam 111 de zak, waar hij een revol ver droeg. Op het ogenlblik, dat Richard Mayenne zag wat er gebenrde, stond z'n zoon al voor Charly Dunham, op wie hij dreigend zijn revolver gericht hield Want Charly Dunham had een lange, zwarte jas en een zwarte zuidwester met een witte band. Wat wil je doen? schreeuwde Ri oharil Mayenne. Friedrich deed een paar stappen ach teruit en zei: Een vonnis voltrekken. 'Dunham deinsde achteruit. Toen riep Friedrich: Mijnheer Dunham, sinds wanneer bezit u deze jas en hoed? Sinds een jaar of tien of misschien nog wel langer. Wat zou dat? vroeg Dunham met schichtig kijkende ogen. Waarom, mijnheer Dunham, hebt u mijn zu3ter Lvdia nooit bekend, dat u getrouwd was? Toen deinsde Dunham met zo'n vaart achteruit, alsof hij een slag in het ge zicht had gekregen. Richard Mayenne beefde. Op de trap, die van de eerste verdieping leidde, bewoog iets- Maar geen der mannen had daar oog voor. Trek uw revolver, mijnheer Dun- hem, riep Friedrich, en mik ui Dunham richtte zich op. hij haalde zijn revolver te voorschijn en staarde Friedrich met een bleek gezicht aan. Toen wierp hij het wapen met een woes te bew eging in een hoek van de hal. Neen, zei hij bijna fluisterend, ik wil niet schieten, Tk wil nog één troost hébben, dat ik door de kogel van een vriend naar de duivel wo-dt gejaagd. Toen richtte Friedrich zijn revolver. Maar Riéhard Mayenne v:as met een sprong naast hem en drukte de arm van zijn zoon opzij. Friedrich keek hem aan. Toen liet hij liet wapen zakken, want izijn vader stond met een van smart ver wrongen gézioht voor hem. wankelend- Ik wil weten, wat er is gebeurd! zei hij moeilijk. Dus je hebt, Lydia gevon den? Waar is ze? I11 New York. Verkeert ze in moeilijkheden? Neen. Waarom is ze van ons weggegaan? Omdat ze een kind van Dunhan verwachtte. Hij is getrouwd en dat heet hij haar verzwegen. Heel langzaam, bijna met een tede gebaar greep Richard Mayenne naar d rechterhand van zijn zoon en nam her de revolver af. Maar plotstling werd li« ook hem te machtig. Vol afschuw kea hij naar Dunham en zelf richtte hij iv het, wapen op de man, die zijn kind on gélukkig had gemaakt. Hij mikte- Toen riep er een stem van de kan van de trap: Halt! En toen nog eens Halt! Richard Mayenne liet langzaam zij arm zakken. Hij keerde zich om en za zijn moeder, Hortense Mayenne, de tra: afkomen. Friedrich liep haar met een bezorg gezicht tegemoet en zei: Grootmoedei dit. is nieis voor 11. Met een afwerende handfoewegitt duwde zij Friedrich zachtjes van zicli ai Ze zag bleek, maar haar houding wa vastberaden, als altijd. Echt mannen werk, zei ze, want als jullie hadden gf wild, dat hetgeen zich hxr afspeeldi geheim had moeten blijven, hadden jul li» niet zo moeten schreeuwen, dat he door het gehele huis te horen was. Als jéblieft. Richard, wendde *ze zioh to haar zoon. leg dat wapen weg- Wij 1110 gen geen eigen recht spelen. Richard Mayenne liep langzaam naa zijn zoon toe. Die nam de revolver va hem aan en borg het wapen weer in zak. (Wordt vervolgd

Texelsche Courant | 1949 | | pagina 4