0 „CORALIE" Verlovings kaartjes ln alle dorpen een speeltuin Wanneer wordt dit sprookje werkelijkheid t" "Nuttige wenken voor wie naar Canada gaan Drukkerij Texelse Courant Zo wordt de eerste industrie van ons land (de zuivelindustrie) vergroot De avonturen van Pietj e Pluis en Jantje Joppe DAAGSE JURKEN. Ons trof een brief van Dr. v.d. Sleen. in het Maandblad Nederland-Canada. Daar deze enkele voor emigranten bê- hartenswaardige wenken bevat, nemen wij hier een deel uit de brief over. Nadat is opgemerkt, dat een Canadese jongen zo wat vanaf zijn 5e jaar in een lange broek loopt, gewoonlijk van over all-stof of een dergelijk ijzersterk maak sel (korte kniebroekjes, zoals die van onze Hollandse padvinders, worden al leen bij sport en zo gedragen) vervolgt Dr. v.d. Sleen: ,,Er wordt door Hollandse zowel als door Canadese boeren nog al eens ge klaagd, dat Hollanders zo weinig han dig zijn. Ze kunnen niet. autorijden, we ten geen weg met een traetor, slaan op hun duim in plaats van op de spijker, kennen geen metaalzaag en geen ijzer- boor. Laat elke toekomstige emigrant toch eens een paar rijlessen nemen, een beetje weten hoe een motor werkt, bv. dat je er af en toe benzin" m moet doen. Laat hem eens zijn ogen de kost geven in een timmermanswinkel, eens kiiken hoe je een paar balken aan elkaar zet. Een Canadees kan alles, bouwt zijn ei- DANSAVOND OP VLIELAND. De Vlielandse dansclub Schotse Vier" (voor oude dansen) gaf een bui tengewone avond voor leden en niet-le- den waarvoor veel belangstelling was. Vooraf werden enige filmpjes van de Rederij Doeksen op Terschelling ver toond: smalfiims over bergingstoohten. Na de pauze begon het bal; meest ou derwetse dansen werden gespeeld. Tot lang 11a middernacht was het grote ge zelschap gezellig aan de dans. Verschei dene gasten, niet-eilanders, die aanwe zig waren, betuigden hun voldoening over de sfeer en de stemming- S. V. De Zwaluw Het Ie elftal startte het nieuwe jaar met de uitwedstrijd egen De Koog 2. Het viel lang niet mee om de puntten mee te nemen, De Koog vereddigde niet man en macht om zo gunstig mogelijk resultaat te behalen, voor de rust een zwaar overwicht situaties ontstonden voor het Ivoger doel. Rust 1-0. Na de rust probeerde Du Koog zijn huid weer zo duur mogelijk te verkop -n, maar 5 min. voor het eind werd het 2-0 door een goed doelpunt van Wim Bak ker, vlak voor het eindsignaal zag De Koog hun zwoegen beloond niet ecu te- genpunt De wedstrijd had een tyuisch begin, want de aangewezen scheidsrech ter uit Den Helder was niet op tijd aan wezig. dus werd begonnnen o-l.v. iemand van De Koog, maar 11a even spelen kwam de aangewezen sdheidsrechter en werd de wedstrijd opnieuw begonnen. Het le heeft 1111 7 wedstrijden gespeeld en IS punten veroverd. Zondag naar De Coeksdorp. gen buis en schuur, brengt er water en eiectrisoh licht in en dat moet de Hol lander allemaal leren, vooral omdat de Pool en de Italiaan daar allemaal veel handiger in zijn dan wijzelf- Leer hout kloven met een zware bijl (benen wijd uit elkaar hoort) en leer vooral je eigen eenvoudige potje koken ook. Als laatste raad: Breng mee wat je hebt en wat je in Holland voor practi- sehe dingen kunt kopen, dan hoef je er bier geen kostbare dollars voor uit te geven! Kon elke vrouw, die naar Cana da komt, melken en kippen verzorgen? Het kan straks je eigen koe of geit zijn die je voor je eigen bay melken kunt! Eigen appels drogen, eigen jam maken! E11 breng een goed gevulde naaidoos mee! Tot ziens dan maar". Wij hebben ontvangen een mooie collectie Ondanks het feit, dat de melkveesta pel in 1950 het vooroorlogse niveau zal benaderen, blijft het met do import van veevoeder nog steeds droevig gesteld. Er mag dan ook stellig niet worden ver wacht, dat de veevoeder-import in het komende jaar de binnenlandse behoefte zal kunnen dekken, reden vaarom Ir. J M. A- Penders, Rijkslandb consulent l oor Utrecht voor de radio de noodzake lijkheid besprak om in eiger, land méér en beter voer te produceren. Wanneer wordt aangenomen dat d; opbrengsten van het grasland dat is de helft van onze schaarse cultuurgrond gemiddeld met meer dan 50 pet. kun nen stijgen, dan zijn de voorbereidingen voor een intensief en planmatig gras landgebruik in deze winter zonder meer verantwoord. De voordelen bij een doel matig graslandgebruik springen al di rect in liet oog, wanneer men de zgn. dagrantsoenbevveiding, door middel van een verplaatsbare electrisohe afraste ring, toepast, waardoor, vergeleken met het wekelijks ontweiden, wel 20 pet- op gras kan worden bespaard. Voorts dient men er rekening mede te houden dat men voor dit winterseizoen vol doende kuiivoer ter beschikking heeft, vvaanbij 2,5 tot 3 nt3 silo-inhoud per stuks grootvee als maatstaf kan wordn genomen. Een eerste noodzaak blijft echter, dat men nu reeds aan de verzorging van 't grasland de nodige aandacht schenkt- Het feit, dat grasland, dat 111 de winter voldoende diep en goed ontwaterd wordt, niet alleen 111 het voorjaar eerder aan de groei komt en een beter grasbe stand vertoont, doch bovendien in de zomer langer groen blijft vanwege een diepere wortelontwikkeling, bevestigt reeds de noodzakelijkheid, de ontwate- door G. TH. ROTMAN Nadruk verboden. T _Tri .1 47. Ze bondteit de bodem wat beter vast en belden aan bij mijnheer Spaak- waar de koffer bezorgd moest worden. Ge lukkig keek meneer Spaak niet in de koffer, maar zei, dat ze brave jongens waren en gaf hun een dubbeltje fooi, waarop ze gauw krentenbollen gingen kopen. Toen meneer Spaak echter even later de koffer openmaakte, riep hij woe dend uit: ,,Dat moeten zo me nóg eens leveren!" 48. Een half uur later kwam Klaas in 'liet dorp Hij vroeg bij de kruidenier om een doos, deed er de opgeraapte bullen in en beide bij meneer Spaak aan, di9 met rollende ogen opendeed. ..Mijnheer, hier zijn de over.... au!" zei Klaas, want hij kreeg van mijnheer Spaak, die dacht, dat hij wéér voor de gek gehou den werd, een opstopper die raak was. ring van de percelen vooral tijdig ter hand te nemen. Vooral die percelen, die bij regen sterk vertrapt worden, wijzen op een slechte ontwatering en behoren overigens te worden gerold, dit ter voor koming dat ongewenste onkruiden als biezen en giftige hermoes zich uitbrei den Bij het reinigen van sloten leveren de kants-lijders gunstige resultaten op. terwjjl ook de reeds ontworpen bagger machines in dit verband aanbeveling verdienen. Voor het greppcien voldoet de greppelsnijder, waarmede men per uur 1000 tot 1500 meter kan lossnijden, op alle grondsoorten, mits men werkt met scherpe messen, die derhalve regel matig moeten worden opgevijld. Ten slotte kan men -bij de aanleg van nieuwe greppels de greppelploeg gebruiken. Draineren is op laag gelegen land vrij wel niet mogelijk. In sommige gevallen kunnen greppels een bezwaar vormen voor het maaien en wegsnijden van de grasoogst. In dat geval kan men dam metjes aanleggen, waarin draineerbui- zen - op slappe veengrond ;e ondersteu nen door een plank of een vierkante houten goot kunnen worden uitgegra ven, zodat, de greppels in het voorjaar kunnen blijven functionneren. Ook een goede fosfaattoestand en een goede structuur zullen, vooral op de hogere zand- en kleigronden, die buiten invloed can 'het grondwater staan, verdroging tegen gaan door een ruimere en diepere wortelontwikkeling. Slakkenmeel kan nu gestrooid worden op percelen, die '11 pH hebben van pirn. 5.5. Goed verteer de stalmest, die in Aug. niet volledig ge bruikt werd, dient bij voorkeur in het a s. voorjaar te worden aangewend, üv stalmest, die in de voor-winter door bag- geraarde is omgezet, kan eveneens in 't voorjaar worden gebruikt, terwijl de mest, van de nawinter beter kan worden bewaard tot 11a de volgende hooioogst. Verbetering van graslanden, die een te gering percentage goede grassen en zoden bevatten of waar een zeer zware bentbezetting voorkomt, kan binnen re delijke tijd worden bereikt door ze nu te scheuren. Scheuren biedt bovendien de gelegenheid, de fosfaat en kalitoe stand van de grond op grotere diepte in orde te brengen. Hierbij zij wel opge merkt, dat scheuren van grasland op versleten kunstweiden al in Aug. moet geschieden, waardoor ze nog in hetzelf- jaar een goede opbrengst stoppelknollen kunnen voortbrengen. Ir. Penders wees er tenslotte op, dat in dien de productie van het Nederlandse grasland in de komende vijf jaren met 15 pet. zou stijgen, dit zou betekenen, dat in 1954 bij de tegenwoordige prijzen reeds bijna 100 millioen gld. op devie zen zou kunnen worden bespaard en wel vnl. uit de Ver. Staten, waarheen ons land momenteel slechts een tiende deel uitvoert van de hoeveelheid, die wij van het betrokken land invoeren Waar een rationele productieverhoging in het al gemeen leiden zal tot kostprijsverlaging moet er wel voor de veeboer alle reden zijn, door een intensief en doelmatig grasland gebruik een vergroting van dl melkproductie en daarmede van .verre weg de eerste industrie van ons land, mogelijk te maken. -tl tATE In ons blad van 19 Oct. jl- stond „Er zijn in ons land nog zeer vele dorpen, waar eien speeltuin ontbreekt. Op Texel zijn we niet veel verder, maar wat niet is kan worden!" En 1111 heeft de gemeenteraad dan gunstig beschikt op de begrotingspost, waarop f 500 werd uitgetrokken voor de inrichting van een eenvoudige speeltuin te Den Burg, in het centrum! Wat op de andere dorpen niet is kan ook komen en als er één speeltuin is zullen t.-z.t. ook wel elders dergelijke lustoorden voor de jeugd verrijzen. Be ter overal een speeltuin, het hele jaar door, dan eenmaal per jaar een week kermis - gevolgd door die hittere erva ring, dat de zweef en de draai na een week weer worden gesloopt. In een speeltuin kan immers ook best een draal worden gebouwd. Een eenvoudig toestel zal tooh niet zo duur zijn? I11 genoemd nummer plaatsten wij het eerste can een aantal artikelen, waarin liet nut van een speeltuin wordt betoogd- Hier volgt, het 2e deel: Volgens Prof. Karl Groos moet het spél van onze kinderen evenals dat der dieren als oefenschool voor 'het latere leven worden beschouwd. Inderdaad maakt een kind, geheel vrijgelaten, in stinctief zeer veel bewegingen in de vorm van spel. waarin men de basis kan vinden voor de handelingen, nodig om op oudere leeftijd het voedsel te ver krijgen. Bedoeld wordt in dit verband bet leven in de natuurstaat. I11 het spel der dieren kan men dit, nog duidelijker waarnemen. Een jonge poes vermaakt zich het beste met een rollend voorwerp, bv een bal of kluwen garen, 0111 op voor het beest geheel on bewuste wijze de behendigheid voor hel vangen van muizen te verwerven. Er zijn ook met andere dieren zeer aardige vergelijkingen tussen spel en bewegin gen le trekken. Zo zou ik door kunnen gaan en u iets van de theorieën van de Engelsman Spencer en de Nederlander prof. Buytendijk kunnen vertellen; eeh ter wat ons het meeste aangaat is de conclusie van al deze onderzoekers, n'. dat het speil en hierbij denken we dit dus in de ruimste zin des woords, iets nood zakelijks voor het kind is. Komen we hieraan riet tegemoet, dan kan dit tot grote söhade voor het jonge individu lei den- Niet alleen de ontwikkeling van 't lichaam, dodh ook die van de geest hangt Iliermee ten nauwste samen. R°eds de Ven baby in de wieg oefent de zintuigen d middel van 'bewegingen met handjes voetjes. Hoewel nog hulpeloos, is drang naar -beweging reeds in grote te aanwezig. Spelende scherpt bet kle tje zijn opmerkingsvermogen, leert wat groot of 'klein, zacht of hard, of kond is- Het voelt hoe 'het liöhaihtg gebruikt kan worden. Slaat uw eij loei kinderen maar eens gade en u zult volmondig met mij eens zijn, dat d vrije uiting van de bewegingen voor ontwikkeling van het kind een z voorname factor is. Weerstandsvermogen. Later komen de grondvormen atj stoeien, klimmen, 'hardlopen, naar ij» ren, waarmede een vrij groot kwantiDl arbeid gepaard gaat. Het gehele -lichafi doet mee en menig ouder maakt zi ,.V dan bezorgd, dat bet kind zich te v-toct gaat inspannen. Weest niet bang. fop" zonde kinderen móéten dit doen en Prir dien liet kind ziek is, dan wordt de hizee: veelheid hiernaar vanzelf geregeld. Fhoo spel is het beste bewijs, dat het kind jwaï zond is. De vele bewegingen doen iloz< meisje -ui de jongen groeien, maken li sterk en verhogen liet weerstandsvenr gen tegen ziekte. Duidelijk treedt 1 verschil aan de dag bij kinderen, door een of andere oorzaak van liet. si zijn uitgeschakeld. Alles is kleiner minder 111 omvang, minder krachtig door de slechte bloedsomloop is de v< ding van de weefsels dermate slecht, c de kans op ziek worden sterk is vi hoogd- Functie maakt vorm. Merkt ft"., het verschil in 'borstomvang tussen k: deren, die regelmatig flinke beweging in de oper. lucht maken en zij, die tlhrA steeds over hun boeken gebogen zitti „Mijn zoontje klimt reeds in de home hoor ik liever, dan dat 'hij zo vroeg 111 de Engelse oor-logen op dc hoogte is. BW is nog maar de vraag, wat hem later 1 een flinke jongen zal bestemp-len- Helpt daarom de kinderen zo mogelijk. Het kind moet zich worden dat het lopen, springen en kiii men kan, het moet voelen dat met eigt kracht en vaardigheid iets te bereikej valt; het zelfvertrouwen zal hierdo worden versterkt. Dtenkt hierover ni te licht Elk mens heeft een flinke dos zelfvertrouwen nodig 0111 zich met en succes door het leven te slaan. Als mi volwassen is, valt hieraan niets meer doen. In de jeugd moet de grond legd worden voor zelfvertrouwen, vas beradenheid en wilskracht. (Wordt vervolgd) wem beVvu \v< bc di R< dl bc li< a; |v« De mode is tegenwoordig bijna geheel op de practijk ingesteld, zodat luxueuze en kostbare modellen nog maar zelden worden gegeven Natuurlijk zijn er wèl geklede modellen maar deze zijn door gaans toch ook eenvoudig en voor ieder draagbaar Voor een ïurkje dat we dagelijks moe ten dragen zullen we in de meeste gevallen een met te nauwe rok kiezen, omdat die ons de vereiste bewegings vrijheid bij het werk laat We nemen dus een klokkende rok of een rok met één of meer plooien. Als we op deze rok dan nog een paar zakken verwerken, dan zal dit jurkje, met een glad lijfje en een ceintuur in de taille, één van die echt prettige toiletjes uit onze gar derobe worden waarvan we er best een paar willen bezitten Gelukkig dan ook, dat er nu geen punten meer nodig zijn al blijft het dan ook altijd een kwestie van de Dortemonnaie of we ons de luxe van het aanschaffen van een nieuw toiletje kunnen permit teren. Kan het, dan zullen we er zeker geen spiit van hebben, want deze jurkjes zijn heel geschikt voor daags gebruik K 3655/1. Op dit jurkje is in de plooi van de rok een aantal knopen ter garnering aangebracht. Het lijfje sluit bovendien met knopen tot aan het platte ronde kraagje rond de hals D t model h-veft een driekwart lange mouw Benodigd voor 93 cm bovcnw ca 3 m stof van 140 cm. breedte. K 3656/1. Willen we aan onze vintergarderobp <^en practische over- gooier toevoegen, dan zal dit model zeer in de smaak vallen. De korte mouw kan door een lange worden vervangen Benodigd voor 88 cm. bovenwijdte ca 2 25 m stof van 140 cm hreedte De knippatronen van deze modellen zijn a 1 0 95 hij v-<-ruitbetaling per postwissel te bestellen bil „Bella Patronen Serv;ce" Kromme Nieuwe Gracht 66. Utrecht K 3655/1 is verkiijgbaar in de bovenwijdten 90. 98 en 106 cm., en K 365G/1 in 38. 94 en 100 cm bovenwijdte Deze modellen zijn overgenomen uit, ..Bella' Het Nieuwe Modeblad. FEUILLETON HOOFDSTUK I. U bent dor het verkeerslicht gere den, miss bet was al rood, zei de jon ge politie-agent. Hij zat op zijn motor fiets en steunde met zijn voeten op d> grond, terwijl hij zijn hand op het por tier van de two-seater legde, die hij had doen stoppen. Coralie Ree keek hem met boze ogen aan en de wollige Franse poedel, die parmantig in zijn Ewart-mel-zilver jakje naast haar zat, gaapte verveeld. De na wogen was ook z-wart -met zilver. Hij zag er duur uit, simelteloos glanzend met mooie stroomlijn, exquise- liet, meisje aan het. stuur was lang en slank en mooi als een bloem. Ze droeg een mantel pak van wit met «wart, ook smtt»loos en exquise. De politieman haaide zijn boekj= te voorschijn en zei streng: U kunt meteen voor de overtreding betalen. H;i zei het zo streng, omdat hij zich ergerde aan de onbeschaamde, nijdige blik van 't meisje- U kunt niet doorrij den als het licht rood is, dat weet u evengoed als ik. Zo? Kan ik dat niet? mompelde Co ralie. Neen niet! antwoordde agent .lames en veegde zijn voorhoofd met zijn zakdoek af. O, agent, schrijf me maar op- Ik be taal niet. Er komt toch niets van. Vader zal wel met je chef praten. Ik ben Oera lle Ree. De dochter van Dallas Ree? Coralie knikte. De agent bewoog onge duldig on zijn motor en Coralie begon een beetje medelijden met hem te krij gen. Ze begreep wel, dat hjj plichtsbe- traohtend ambtenaar was, maar hij had haar auto moeten herkennen, vond 'ze. Hij was zéker nog nieuw en niet goed bekend in deze buurt. De agenten, die er gewoonlijk -waren, keken doorgaans niet naar Ihaar 0111, want er kwam todh nooit iets van als ze haar bekeurden- Ik heb het druk, zei ze vriendelijk. Kan ik nu doorrijden? Ik geef Suzette wat frisse lucht vóór tafel. Met een hoofdgebaar naar de poedel. Agent Jannes -trok aan zijn boord, als of die hem te na-u-w zat en Coralie kreeg nu wérkelijk medelijden met zijn verle genheid- Ik zal mij niet beklagen over dit ge val, zei ze vriendelijk, maar doe mij het plezier mij -voortaan met mst te laten. Ik e K0111! Een beginneling maakt ge woonlijk fouten. Maar Dat zul jé wel afleren, agent, Agent James kreeg het gevoel of de poedel tegen bom grijnsde Hoort 11 eens, zei hij, duidelijk en nadrukkelijk sprekend. Het maakt hoe genaamd geen verschil wiens dochter u bent. U hebt niet het minste recht door een rood verkeerslicht te rijden en daar mee liet leven en de eigendommen van anderen in gevaar te brengen. Coralie Qteek vreemd op Dit was zo iets- als majesteitsschennis. Zq had zich allang geoefend 111 een soort hoogharti ge gelijkmatigheid, waardoor ze zich nooit over iets liet opwinden. Dat had ze niet erg gemakkelijk gevonden, maar ze achtte het de juiste houding voor de dochter van Dallas Ree. Het spijt, me, maar ik heb géén tijd 0111 op deze kwestie nader in te gaan- Haar blauwe ogen flitsten en haar wan gen werden vuurrood, ondanks haar aangeleerde pose. Als je zo goed wilt zjjn je hand van mijn wagen te nemen, rijd ik door. Maar agent James -bleef op de auto leunen en zette zijn voet zodanig op de treeplank, dat ze niet weg kon rijden, zonder hem met zijn motorfiets onderst boven te gooien Hij was niet zo'n be ginneling in het politiekorps als Coralie vermoedde, maar hij was in ieder geval een knappe jongen. Zijn uniform stond hem goed. Hij was rijzig et- slank met brede schouders. E11 zjjn grijze ogen ke ken haar vrijmoedig en zonder enige vrees aan Het- is mogelijk, dat ze mijn proces verbaal in de pruliemand gooien, zei hii, en het is ook mogelijk, dat u geen tijd heeft om nader in te gaan op deze kwes tie, doch dan zult u maar tijd moeten ma ken. Want ik zal u een paar dingen zeg gen, die uw ziel tot. nut kunnen ziin, als u tenminste een ziel hebt en daar zult u naar moeten luisteren als 11 zich niet schuldig wilt maken aan mishandeling van een ambtenaar in de uitoefening van zijn plicht. Coralie zat plotseling rechtop. Laat mijn auto vrij! roep ze woedend. ■Duke James lachte verachtelijk. Al leen omdat uw vader hopen geld bezit, denkt u, dat u doen en laten kunt wat u wilt. Medemensen in gevaar brengen en de politie aanzetten tot plichtsverza king. Coralie vergat haar bestudeerde pose- Waarom ga je niet op een kist slaan preken? zei ze woedend, ij Dat zou ik doen als ik dacht, dat het wat uithaalde. Ik kan me begrijpen, dat zoveel mensen dat doen, maar ze hebben geen succes, omdat parasieten, zpals u, er toch niet naar luisteren. Parasieten? U behoeft dat woord niet in een dictionnaire op Je zoeken. U kunt direct voor de spiegel staan, om te weten, wat- het betekent. O! Parasieten, herhaalde Duke James, lui, die leven van anderen. Ik wed, dat u uw eigen nachtpon niet eens in de kast hangt. Coralie trok haar fijne neusje op. De meisjes 111 mijn kringen dragen geen nachtjaponnen- Misschien doen ze dat nog wel in de jouwe. Maar dat interes seert me niet. Mocht je belangstellen in de betere kringen, dan kan ik je vertel len, dat ik mijn eigen pyama niét in de kast hang. Daarvoor betalen we onzi dienstboden. Bétere kringen, bah! Waarom zijn jullie kringen béter dan andere? Noeir mij eens één goede reden voor jullie pa rasietenbestaan! Lieve hemel! Als 1 morgen doodgaat, heeft niemand ei schade van, behalve een of andere mo dezaak. Coralie sloeg met haar vuist op hel portier. Ik wil dit niet horen. Je kuni zo niet tegen mij spreken Maar James kon dat best en dééd het -Daar zit 11 nou met die hond, all twee opgeprikte poppen en rijdt zondei doel in een auto rond. En u hebt wel tijc 0111 het verkeer in gevaar te brengen ei geen tijd om u te laten bekeuren. Of v de wet overtreedt of niet dat laat ut koud. U bent er een van de betere kriiri gen. Uw vader heeft geld. Hij kan pro cessen-verbaal naar de pruilemand laten verhuizen. Misschien kan hij ook wel die brutale politieman laten ontslaan, die u durft aan te houden, omdat u het le ven in gevaar brengt van mensen, die méér waard zijn dan zulke modepoppen als u. Hij zweeg om adem te halen en Cora lie maakte dadelijk van d- gelegenheid gebruik. Goed, dat je mij daaraan doet den ken. Misschien kan mijn vader maatre gelen nemen tegen tegen jouw on draaglijke, je onmogelijke schande-, lijke. (Wordt vervolgd

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 4