Cjroen cZwarLr Jexeh in het hart De Prins Hendrik Polder verbetert mbijna negen kilometer hoofdwateringen Verschillende duikers moeten worden vergroot „De Groeneplaats" en „De Zes" gaven volop water, maar boerderij „De Eierkoogschuur" werd prooi van felle brand Overblijfselen van berken in de bodem van de P. H. Polder Bos van Brakensteyn tot Alkmaar f TATERDAG 7 JANUARI 1950 [TEXELSE t 63e JAARGANG. No. 6389 COURANT Iha Jicgave v.h. Fa Langeveld Sc De R007 Joekhande! Drukkerij - Bibliotheek )en Burg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek Rotterdamsche Bank en CoÖp. Boerenleenb. Postgiro 65 2. Abonneir.enrsprijs f 2,45 per halfjaar feu' L a: Belangrijk werk vordert zi„Volgende week gaat de dragline naar Den Burg (voor het uitbaggeren van de «tochtsloot, die achter de Elemert zijn loop begint). Dan zit het werk er hier fop". Aldus vertelt men ons in de P. H. Polder, door de Texelaars kortweg „De Prins" genoemd. Het werk, dat hier- wordt bedoeld, is de uitvoering van een ■bezeer belangrijk object, nl- 't verbeteren van de hoofdwateringen (sloten). Die Fhoofdwateringen zijn verbreed en verdiept, opdat deze 486 h.a. grote polder, 1 jwaarin 21 boerderijen zijn gelegen, zijn overtollig water gemakkelijker kan K lozen. noch van dichtbij, noch van verre kun nen wij die soorten uit elkaar houden. Wij keerden weer, maar vóór wij af daalden iangs de dijk bekeken wij de landerijen van de Prins. Overal had de dragline de blauw-grijee grond uit de sloten op de wal gedeponeerd. Arbeiders van Hoom en Burg' (voorheen Katwijk) verspreidden de uitgebaggerde sloot grond over het land. „Het bjuiift toch Katwijk* t ei-zeker de ons de dijk graaf. met Texel's oog er: Texel's hart (Maar is dit geen miskenning van de van de historie, want vroeger lag in deze buurt de polder Hoorn en Burg en de naam Kat wijk is veel minder oud, stellig nog geen honderd jaar, want de P.-.'ns werd in 1846 en 1847 ingedijkt! Polder Hoorn en Burg is in 1770 bedijkt. Deze polder (wij citeren hier en later „Texel") be sloeg een. belangrijk gedeeiïe van de te genwoordige P.H. Polder en van de reeds lang verloren gegane Buitenkuil. Reeds na korte tijd sloegen er gaten in de dijk van Hoorn en Burg. De schade werd weliswaar hersteld, maar een groot deel van het midden van de dijk moest meer naar binnen gelegd worden. In 1776 brak de dijk nog eens door aan de zuidkant Weer volgde herstel, maar toen de dijk in 1796 wéér door brak, gaf men het op. V Ten huize van de dijkgraaf, de heer J. Bakker, „l)c Atlas", hebben wij uit- 1 ïerekend, dat die hoofdwateringen een totale lengte van 8S00 m. vertegenwoor- digen, dat is dus een afstand van Den Hoorn tot De Waal! Bij de openbare aanbesteding van't graafwerk kwamen 8 Insehrtjvlngsbiljetten ter tafel. De laag ste Inschrijver, de fa. Mulder Zn, uit ,i Bergen, wilde bet werk opknappen voor j 116,890,de hoogste inschrijver vroeg 41,623,de andere gegadigden no leerden bedragen tussen de 19 en 24,000 gid. Later werd de uitvoering der kunst werken aanbesteed (onderhands). Dit betrof liet aanbrengen van verschillende duikers, die groter waren en dieper la gen dan de bestaande kunstwerken. Voor dit werlc. dat eveneens een belangrijk bedrag zou vergen, waren slechts twee liefhebbers- Ook dit werk werd gegund aan de fa. Mulder, die de fa. Oldenburg k Wouda, eveneens te Bergen, de uit voering ervan opdroeg. De dijkgraaf was zo vriendelijk een ritje met ons door de Prins te maken. Eerst m de richting van riet -waterge- maal, waar de heer Kloosterman al jaar en dag voor de regelmatige lozing van de nattigheid zorgt. Het watergemaal is wèl op de juiste paats gebouwd, want daar ter plaatse is de diepte der sloten 2,60 beneden A.P.. terwijl de diepte der slclten tenlzuiden van de Afscheidings- sloot. (dus in liet Z.W. deel van de pol der) 1,50 beneden A.P. ligt. Er is dus sprake van ruim 1 nieter verval over een afs'and van 2700 meter. Enkele tientallen meters voor het, ge- I maal was men druk bezig bij een oude J duiker, in de berm van li°t weggetje la- gen de zoveel grotere ringen, waaruit de nieuwe duiker moet worden opgo- bouwd. Werklieden liepen af en aan mei i haddings en ander zwaar materiaal, j Hier was men bij het graven in een I sloot op een laag veen gestoten en op 4 9 meter beneden het maaiveld had men in I een kring van nauwelijks 3 meter vier I boomstronken gevonden, tolaal vergane, donkerbruin gekleurde resten van ber- ken'bomen! 3 Wij vonden tussen het veen, dat op de wal was geworpen, verschillende stukjes van deze berken. Men vertelde ons, dat de bomen eens deel uitmaakten van een hos, dat zich van liet 'hartje van ons ei land1 tot voorbij'Alkmaar u'lstrekte. (De lezer begrijpt, dat wij dien avond het boek „Texel", de Boekhandels Park straat en Reij kunnen 11 r.og aan zo'n prachtig boek helpen), ter had namen en niet rustten voor wij meer omtrent die bos-kwestie aan de weet waren ge komen! In een elders afgedrukt artikel vindt u daarover meerdere bijzonderhe den, daar wij ons hier tot het onder werp .verbetering ontwatering P.IT. Polder" moeten bepalen). Langs ,.De Zeester" kwamen wij vlak onder de Waddemzeedijk, waarin hier 3 Sluizen zijn gebouwd: dc noordelijke ten behoeve van het water, dat eertijds uit de 30 polders vloeide sinds het ge maal bij De Sohans is gaan draaien, doet deae sluis geen dienst meer de middelste sluis opent een weg voor liet water, dat de Prins kwijt moet en de zuidelijke sluis is er ten dienste van 't Hoornder Nieuwiand en De Kuil. De molenkolk is ruim 2 ha. groot. We wandelden in de richting van het ter- reintje, dat Natuurmonumenten hier heeft los gekregen- Niet cat wij er al kluten verwachten, wij wilden de nieu we sluis bekijken, die in liet midden van de zuidelijke kademuur is gemaakt. De ze werd gebouwd na een overeenkomst met de 30 Polders volgens welke de Prins toestemming verkreeg om water in het kanaal ie spuien wanneer men last van dit water zou ondervinden bij hoog tij. Buiten de dijk. Vervolgens beklommen wij de dijk. Het water was zeer laag, ae mosse'.ban- ken lagen droog en de gebr. C. en J. Dogger vonden een schone kans om wat schelpen voor hun privé-fietspaadje te vissen! Op een paar honderd meter uit de wal waren twee (Helderse) vissers bezig met het vergaren van kokkels, die Engeland graag schijnt af te nemen. Op de achtergrond lag een botter of blazer, Over de lange, rechte weg midden door de polder kwamen wjj bij ,.De Roef", een alleraardigst huisje, knal groen met twe-e rijzige bomen er voor. Dat „alleraardigst" is gezien door het oog van epn schilder. In de buurt was de dragline onver moeid bezig aarde uit een sloot te vis sen. Hier passeerde de zgn. se,helsloot, een lange brede sloot, waarin 't Hoorn der Nieuwiand en De Kuil lozen. Die polders meten samen 159 blinder- Voor heen werd in deze scheisloot ook het water van de gronden, die tot de Prins behoorden en ten zuiden van deze sloot liggen, afgevoerd, maar door de nieuw ste werkzaamheden kan dit deel van de Prins. 60 bunder omvattend, door het gemaal worden ontwaterd. Het Ameri kaanse windmoieutje, dat hier lange tijd heeft gedraaid, zal worden ge sloopt. Die 69 bunder land staan in con tact met eien sloot, die bij de scheislont aangekomen een duik neemt en in de Prins weer „hoven water" komt. Het werk is hoofdzakelijk aangepakt ten gerieve van de landen ten zuiden van de scheisloot. Het stemt de ingelan den, aldaai geïnteresseerd, dus tot vol doening, dat thans liun wensen in ver vulling gaan, want door deze verbete ring kan de grond met meer profijt wor den bebouwd. Even zeer spreekt het vanzelf, dat de verbeterde ontwatering de hele polder ten goede komt. De pro ducten (aardappelen, bieten, gerst, rog ge en tarwe - om de voornaamste te noe men) zullen beter groeien en van bete re kwaliteit zijn. De welvaart zal worden bevorderd. Daarom kan de uitvoering van dit werk een belangrijk feit in de geschiedenis van de P-H. Polder worden genoemd Omtrent de indijking van de P.H. Pol der geeft het boek „Texel" ons nog de volgende bijzonderheden: P. Langeveld c.s. vroegen in 1846 con cessie (en verkregen deze) om de oude en verloren gegane polder Hoorn en Burg met aangrenzende v.adgronden te bedijken. Na overeenkomsten met I>. Graaf, eigenaar van belendende gron den bij het Horntje, het dijkcollege van Texel en enkele andere besturen werd een maatschappij met 60 aandelen op gericht. waarvan Prins Alexander er in 1848 42 kocht- De overige kwamen toen in handen van een groep, waarvoor Jhr Reuchlïn uit Tiel optrad. Begin 1847 werd met het leggen van de dijk in eigen beheer begonnen. Jhr. J. Ortt van Schonauwen voerde aanvan kelijk de directie over de nieuwe pol der. Hij belastte de bekwame water bouwkundige P. van der Sterr met de eigenlijke werkzaamheden. De vijzelwa termolen, waarvan het karkas is blijven staan, werd door Van der Sterr ont worpen en gebouwd op 112 heipalen. De polder is in 22 kavels van 20 ha- ver deeld. WEEKBERICHT DER P.T.V. TEXEL Gedurende de week van 27-31 Deo '49 werden aangevoerd 58000 stuks kippen- eieien. De prijs aan de pluimveehouders bedroeg per kg netto f 2,30. Voor de volgende week worden weer lagere prij zen erwaeht met toenemende productie VOOR DE POLITIERECHTER. De visser A. T., te Den Hleder had te Harlingon een aak gekocht, waarmee hij naar Den Helder voor ia gezelschap van L. V. Bij de Dove Balg, tussen Texel en Wieringen, zagen ze een sloep drij ven. Zij maakten deze aan de aak vast en stelden een onderzoek in- Verschil lende voorwerpen, zoals een stormlan taarn, een kompas en scheepsbeschuit werden in de sloep aangetroffen. Boven dien vonden zij in een lege watertank Sen partij nylonkousen. Deze goederen w erden ten eigen hate aangewend. A. T„ die voor de politierechter in Allernaar te rechtstond, werd veroordeeld tot f 100, boete of 30 dagen hechtenis en 3 maan den voorwaardelijk met 2 proefjaren. L. V., die 02 paar kousen had ontvangen, kreeg f 40 of 20 dagen- BRIDGECLUB GROOT SLEM. 'De uitslag van de eers'e comp. avond can de 2e helft is als volgt: A-Lijn: 1. Dhr en nvw. Rab 38'/» 2. Wessels Idema 37 Dhr en mw. Wilkens 32'/« Mw. de Graafraw. Kiljan 31 Dbi en mw. J. C. Bruin 29'/! Schenner Keijeer 291'! 7. K. Mantje Venema 28 8. M. Bos .7. Ran 26 B-Lijn: 1. Joh. D. Bakker B- Stolk 40 2 Dhr en mw. Slort 35Vs 3. D. en W. v-d Werf 33'/* 4. v. Zente v. Lente SO1/! 5. Ten Cate Koningsveld 26V2 6. J. Bruin J. Brinkerhof '26 7V2. Mej. Toren J. v. Lente 24 7V2. Dhr en mw. Beemsterboer 24 De volgende avond is op 17 Januari a-s., de zgn. vrije avond in Hotel De G raaf. 4. 5V2, 5'/!- Het vee werd gered Het nieuwe jaar is voor de familie S. Rijk slecht begonnen: bij de felle brand, dlc de boerderij van dhr P- Keljser Dzn., gelegen aan de Westerweg te Den Burg, Woensdagavond grotendeels In as legde kon weliswaar een groot deel van de in boedel worden gered, maar Rijk was laag verzekerd. Voor de woningcommis sie een puzzle, waar de van huis en haard beroofde familie onderdak kan worden verschaft! Ook voor de eigenaar een strop; bij had er 10 runderen ge stald (alle koeien, w.o. 3 stuks jong vee, konden worden gered). In de schuur lag 20-25600 kg hooi. 0000 kg voerbieten, er slond een hooimachlne, een bietenmaehi- ne. Deze oogst en de genoemde werktui gen gingen verloren. De heer Kejjser vertelde ons, dat hij vorige week metselaar W J- B0011 had verzocht het dak van de boerderij aan de straatkant op te knappen! „Overi gens was bet een sterk gebouw", aldus de eigenaar, die de boerderij verzekerd had bij „De Grote Bossche van 1838", agent de heer Eg. Lap; de landbouwin- ventaris bij Koning Boeke, agent dhr J. Bruin. De familie Rijk was verzekerd bij „De Nederlanden van 1845", agent de lieer O. Goënga. De brand is .ontstaan doordat een vlam uit een in lichterlaaie geraakt pe troleumstel langs een kier in een houten schot contaot kreeg met liet hooivak. Jammer genoog had men niet direct door, dat het hooi in brand was geraakt, anders was liet vuur vvelii-ht in de kiem gesmoord. Immers een zoontje van de lam. Rijk, die deze boerderij bewoonde, ontdekte een paar minuten over vijven, dat een in de keuken staand petroleum stel 111 brand was geraakt. Er stond een leii met water in de buurt en het kostte dan ook weinig moeite om het vuur, dat Bij gravingswerkzaamheden ten be hoeve van een zgn. schermwal, die ge bouwd moest worden in een sloot, gele gen op enkele tientallen meters ten W. van het Watergemaal van dc P.H. Pol der, stuitte men op een laag veen. In dit veen trof men op 4 m. beneden het maaiveld vier wortels en andere resten van berkenbomen aan en wel binnen een straal van anderhalve meter- De resten (donker bruin van kleur) van deze bo men waren geheel vergaan, men kon ze tussen dc vingers fijn wrijven. Hier heeft dus heel, heel lang geleden bos gelegen. De opmerking van een der werklie den, als zouden deze berkebomen eens deel hebben uitgemaakt van een bos, dat bij Brakensteyn begon 011 zich tot Alk maar uitstrekte, zal stellig geen „eigen vondst" ziin geweest! lüt de gegevens, die wij in het boek ..Texel" omtrent vroeger bestaand bos lazen, blijkt dat er honderden jaren geleden inderdaad zulk een groot bos is geweest. Maar niet is uitgemaakt of de bomen van Alkmaar tot Texel als één groot bos opgroeiden of dat er van diolit bij elkaar staande kleine bosjes sprake was. „Oostelijk van het tegenwoordige Texel lag tot aan de hoge zandgronden van Friesland een uitgestrekt veenge bied. aldus het boek „Texel". Nog in de 8e eeuw moet dit moerassige veengebied met poelc-n en plassen voor een groot deel hebben bestaan. Toen de Wierin- germeer was drooggelegd en de archae- oloog Braat daar een ond"rzoek instel de, bleek hem, dat zich ook in dit gebied oen veenlaag bevonden had. Talrijke dorpsnamen in N.-Holland eindigend op woud (Sehellingwoude, enz- enz.), schij nen er op te wijzen, dat bossen of bosjes op het veen groeiden. Af en toe komen nog boomstammen, vermoedelijk uit het vroegere veenge bied, te voorschijn. I11 de Texelse Crt van 20 Nov- 1888 lazen wij het volgende bericht: „Op den bodem van Texel- stroom, waar hier en daar meer dan 300 dm. water staat, schijnen nog talrijke boomstronken uit den grijzen oertijd te liggen. Dezer dagen droef een visser met een nieuw net aan zulk een oude boom vast. Het voorwerp werd tol aan den zeespiegel omhooggetrokken. Toen bleek het, dat de hoom biina twee voet in diameter was". Dergelijke berichtjes komen nog eni ge malen voor. Visserlui van Oudeschild hebben verzekerd, dat ook wel buiten de gevallen in de Texelse Courant genoemd dergelijke boomstammen werden opge vist Hiermede in overeenstemming is een notarieel vastgelegde en door getuigen bevestigde verklaring, ten vei-zoeke van Paludanus uit 1776, 111e; ue zinsnede: „Liggende een Bos in 't Oost-Zuid-Oost van 't oude schilt op Texel, 11a gis ruim een half mijl vandaar Merkwaardig in overeenstemming met liet voorgaande is een mededeling van I'. van der Sterr uit 1854. HU was als opzichter belast met de uitvoering van werkzaamheden hij de drooglegging van de P.H. Polder. Bij liet leggen can de zeedijk wei-den resten van een oude dijk gevonden. Van der Sterr schrijft: „Bij liet maken van de dijk vond men in het kanaal benoorden de sluis omtrent an derhalf el onder het terrein of 2,50 el onder volzee enige zware wortels van bomen, met vele nederwaarts gebogen vertakkingen, van ongeveer een geza menlijke omtrek van 10 ellen, waaruil men opmaakt, dat dezelve niet van el- dors aangespoeld, maar ca:ir ter plaatse voor onheugelijke jaren gegroeid zijn". Volgens de heer Kloosterman, machi nist van het gemaal in de P H Polder, werd eens in de nabijheid van de oude molen bij het verrichten van graafwerk op anderhalve meter diepte op een dik ke veenlaag gestoten, die daar plaatse lijk klaarblijkelijk niet was weggespoeld Op sommige oude kaarten, o.a. een zeer fraaie van 157.3 wordt de uitgestrekte ondiepte ten Z.O. van Vlieland „Die Moer Wardt' genoemd. Naar alle waar schijnlijkheid waren toen ook daar nog resten van het veen aanwezig. INDIENEN VAN REKENINGEN. Ter bespoediging van de afwikkeling van rekeningen ten laste van de gemeen te Texel over het dienstjaar 1949, ver zoeken Burgemeester en Wethouders deze rekeningen in Ie dienen vóór 16 Februari a.s. Bij het indienen van rekeningen dient de volgende regeling in acht te worden genomen: 1. Alle rekeningen dienen I11 DUPLO Ie worden ingediend. 2- Uit de rekening 1110e! duidelijk Blij ken ten behoeve van welk object werd gewerkt of geleverd. 3. Vmr elk abject moet een APARTE rekening worden ingediend. 4. De rekeningen dienen volledig ge specificeerd te zjin. Met betrekking tot werkzaamheden moet het aantal uren en het uurloon worden vermeld; Bij leve ring de eenheidsprijs. De rekeningen zjin ZEGEDVRIJ. Texel, 7 Januari 1950. Burgem. en Wethouders voornoemd Mr. G. D. REHORST, Burgemeester P. BEEMSTERBOER, Secretary Links de boerderij, die verbrandde, rechts dc woning van de familie Van der Bij, die dank zij de windstilte gespaard bleef. liet houten schot achter liet petroleum stel had geblakerd, te blussen. Men meende toen, dat er verder niets loos was en beschouwde het gevaar dus als beiaworen, maar zeer spoedig daarna ontdekte men, dat 't achter het houten schot, waarin kieren zaten, niet pluis w as- Toen men constateerde, dat 't hooi- vaik brandde, werd meteen groot alarm gemaakt. Dhr P. Zijm waarschuwde de bode van het Raadhuis (dhr A. Poel), die onverwijld de sirene in werking stelde. De klok wees toen vijf uur en 10 min. Op dat ogenblik waren de buren en andere toegeschoten voorbijgangers druk bezig met het in veiligheid bren gen van de inboedel, terwijl anderen het vee van de touwen bevrijdden en naar buiten dreven- Inmiddels kwam een dikke rookontwikkeling uit de nok van de boerderij. Zes minuten nadat de sire ne had gealarmeerd verscheen de brand spuit niet manschappenwagen. Inmid dels werden vanaf de nortonipomp op de Groeneplaats, een afstand van 280 111. slangen uitgelegd. Precies 0111 20 min. over vijf kon de 1 eerste straal op het vuur worden ge- j richt. De boerderij brandde toen als een fakkel, hetgeen niet te verwonderen j valt, daar een grote hoeveelheid hooi in de schuur was opgetast, terwijl 'n deel van liet- dak, gelegen aan de kant van I bhet belendende perceel, bewoond door j de familie Van der Bijmet riet was ge- j dekt! Dc brandspuit werd naar de Dr. I Jac. P- Thijssestraat gedirigeerd en wel dra kon vanuit De Zes eveneens de strijd legen liet vuur worden begonnen. (Het aan de Di. Jac. P. Thijssestraat gelegen deel van De Zes is van de zomer tij dens de grote droogte uitgediept Daar was dus volop water. Het is de be doeling om De Zes ook aa i de Vogelen zang uit te diepen zodat men dan minder slangen rodig heeft voor het bestrijden van een brand in de omgeving van de Gasthuisstraat). Het belendende perceel liep geen ge- vaal', dank zij de nauwelijks merkbare wind. Dit perceel behoefde dus niet te worden bespoten, zodat daar. gelukkig geen waterschade wérd aangericht De felheid van de brand kon vooral worden ontdekt, toen de brandweer de wagendeuren opende! De spuitgasten moesten een paar passen terugwijken wegens de plots uitslaande vlammen. Het publiek, dat rijkelijk vertegenwoor digd was ruim 1000 rnan bleef droog, doordat de spuitgasten de straal in de lucht richtten... De gehele nacht, ja, tot acht uur in de morgen, bleef de brandweer, die met 2 ploegen werkte, in touw. Nu en dan moest, liet hooi worden bespoten. „DE ZOON VAN DE BERKENHOF". Eind Januari zal door de toneelgroep uit Zuid-Eierland het stuk „De zoon Van de Berkenhof" te Den Burg opge voerd worden ten bate van liet gebouw Iïtoen Haëzer. DE WAIKIKI HAWAIANS. Dit. vermaarde radio-ensemble geeft Zaterdag 7 en Zondag 8 Jan., 0111 8 uur twee vrolijke bonte avonden in Casino. Zij brengen een schitterende show, en zingen en spelen alle grote radio succes sen, terwijl de jodelzanger Cor Nielsson voor een prettige afwisseling zorgt! Te vens is er een uitgebreid bijprogramma, met leuke revueschetsen, de komische gooohelaai Davola en de clown Crazy en Crazy Deze brengen iets geheel nieuws, waarbij men zal lachen als nooit te voren! Een gezellig bal. meLmede- werking der Waikiki Hawaians, zal deze voorstelling besluiten. Kinderfeest- Zondagmiddag 3 uur wordt in Casino een groot, kinderfeest gegeven! Een leu ke goochelaar, de sprekende pop Mickey Mouse, twee clowns die de kinderen zul len laten sohateren en de Waikiki Ha- waians met eten speciaal jeugdrepertoire Een jeugdprogramma a.s nog nimmer werd vertoond!

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 1