VI Sinaasappelen M.S. langeveid&Zn Opruiming van enkele artikeler3 J. G. DEKKER COUPONS Paftij van de Arbeid MARTIEN BAKKER KL. MANTJE „CORALIE" gratis graveren verboden is door de vakgroep Beter begrip door de wereldhulptaal Esperanto De avonturen van Pietje Pluis en Jantje Joppe Nog Petroleum nodig Mevrouw? H. GOMES, landarbeider HAARDKACHELS en HAARDEN JAN AGTER Voor zoete Administratiekantoor R. J. BOOM Ivc/ eer) gezelligheid mef ecg hop vort Een cadeautje Machinaal melken Le H. H. Landbouwers speciale Landbouwbanden Autobandenhandel „Friese Brug""| Fa. Jac. de Graal, d: ï'l KLAAS BOON, Den Hoorn „De Typhoon", het dagblad voor de Zaanstreek, heeft ter gelegenheid van de jaarwisseling meer dan een pagina be schikbaar gesteld aan de Esperantisten, over de hele wereld verspreid, opdat alle Esperantisten die in contact staan met de geestverwanten van de Zaanstreek door middel van dit blad hun gelukwensen voor 1950 konden brengen. Door het geregeld plaatsen van Espe- ranto-berichten in genoemd blad, dat door de leden van de Zaanse Esperanto- verenigingen steeds naar hun vrienden in alle vijf werelddelen werd doorgezon den, wordt ,,De Typhoon in 't buiten land en in het bijzonder in Esperanto- kringen een vertrouwde verschijning. De gemeenschappelijke nieuwjaars groet, die deze krant verteden jaar plaatste, bracht haar een lawine van brieven, telegrammen en kaarten uit al le delen van de wereld. Uit alle inzen dingen, die wij in het blaf van 30 Dec, jl. lazen, bleek hoe sterk hij de schrij vers de wil tot vrede leeft Ook blijkt uit hun mededelingen, dat het Espe ranto in alle landen zijn steeds groeien de aanta! beoefenaars telt en wat niet onopgemerkt voorbij mag worden ge gaan is, dat in deze machtige vredesbe weging de professoren naast de landar beiders, ministers naast de timmerlieden en huisvrouwen staan. Voor hen, die van ernstige wille zijn. geeft dit wel iets te denken! Ja, ook de ministers. Onze minister president W. Drees sohreef op genoem de pagina: „Ik ben verheugd, dat ik door middel van Esperanto iets kan bijdragen tot 'n beter begrip van elkander ,11 de wereld- Ik vernam, dat men zich in de Zaan streek zeer goed bewust is van de waar de van Esperanto en dat de krant ,,De Typhoon" zo spontaan medewerkt ter propagering van dit vredesideaal. Daar om wil ik niet nalaten aan mijn Zaanse geestverwanten een gelukkig nieuwjaar toe te wensen Dat tie Esperanto-bewe- ging en de met haar samenwerkende organisatie de Zaandamse Gemeenschap mogen groeien is mijn innige wens. Edouard Hcrriot, burgemeester van hyon en voorzitter van het Franse par lement, schreef: „Niets is naar hnjn mening edeler dan het hoge ideaal van rechtvaardigheid en internationaal begrip. Ik zend aan de Esperantisten in de gehele Zaanstreek door middel van ,,De Typhoon" ter gele genheid van het nieuwe jaar mijn op- reohte wensen voor de vooruitgang van de EsperantPbevveging in de wereld". In een volgend nummer zullen wij nog enige personen aan het woord laten. Personen, die een gezonde kijk op de wereld hebben- Personen, die heel wat gepresteerd hebben in de wereld. Per sonen ook, die ervan overtuigd blijken te zijn, dat de huidige wereld het Espe ranto, de wereldhulptaal, meer dan ooit behoeft. SPORTVERENIGING S.V-C. TE DE COCKSDORP in 1949 door W. Verseput, secr. Terugziende op 1949 constateren wjj, dat nog veel, ja zelfs heel veel verbeterd kan worden. In het comp seizoen 1948- '49 startte het le elftal goed en is lange tijd een ernstige candidaat geweest voor de bovenste plaats. Thans moest het ten slotte met de 3e plaats genoegen nemen. Het 2e wist nog net boven het laatste nummer van de ranglijst te komen. De adsp. deden het beter en bezetten de 4e plaats. Direct na de comp. werden voorbereidingen getroffen voor een te houden Sportdag. Deze kon op 19 Juni gehouden worden. Dank zij de medewer king van alle zusterver., alsmede Gym- ver. Texel. Athletiekver. Texel, Fanfare VIOS van Oost, V-V. Watervogels uit Den Helder, Juryleden, tot de Tamboers van Texels Fanfare aan loe, hebben liet hunne er toe bijgedragen om dit grote sportfeest te doen slagen En geslaagd is liet ten volle. Meer dan 1090 personen hebben genoten van hetgeen deze sport lieden hebben gepresteerd, I11 de Bekerwedstrijden, uitgesohre- door onze ver. moest het 1e in de voor ronde het onderspit delven. Tex. Boys 1 werd winnaar van de SVC-beker. Beter werd gespeeld v. d. OVV-beker. Nadat de voorronde was gewonnen kwam het le in de demi-finale. Ook c'eze werd ge wonnen. In de linale weid echter ver loren en de Beker- die \v e een jaar in ons bezit hadden, verhuisde naar de Badplaats. Spoedig hierna werd ecu aanvang ge maakt met de comp. 1949-'50. Het begin was hoopvol voor het 1e elftal: een 11-1 overwinning. Het le bezet momenteel 'n goede plaats. Maar de weg is nog lang en moeilijk- Onderwijl werd ijverig ge probeerd om SVC in een nieuw club- costuum te krijgen. En eindelijk werd na ruim een jaar van moeizaam zoeken de moeite beloond. Op 10 Oct. betrad 't eerste het veld in witte broek en wit shirt mot rode baan. Een flinke vooruit gang. Hoewel 'het terrein deze zomer was opgeknapt, moest toch uitgezien worden raar een ander sportveld. Ook de kleedtent moest worden vernieuwd Gelukkig kreeg het bestuur de beschik king over een nieuw terrein gelegen in de Witte Hoek up de landerijen van „Buitenzorg". Hoewel er nog veel werk moet gebeuren aan dit terrein zal ge tracht worden dit het a.s. voorjaar in gebruik te nemen, alsmede een nieuw kleedlokaal Verder werd dit jaar een Handbalafd. aan de ver. toegevoegd. Ook de gyni.- door G. TH. ROTMAN Nadruk verboden. 49. Pietje en Jantje waren intussen verder gewandeld, op zoek naar een kar weitje, waarmee ze weer wat konden verdienen. Zo zwervend kwamen ze aan de waterkan!, waar juist een pontje van de overkant aankwam. Met zo'n pontje overvaren leek hun wel aardig en ze be sloten dan ook, hier hun geluk te be proeven en hun diensten aan te bieden. 50. Manhaftig stapten ze op de pont. „Kunt 11 niet een paar knechten gebrui ken?" vroeg Pietje. ,,Nu, dat treft!" zei de pontjesbaas, „want ik heb geweldige kiespijn en moet nodig naar de tandarts! Nemen jullie zolang voor een kwartje liet pontje waar; je hoeft niks te doen als al maar draaien! Tot ziens!" Vol trots gingen ze samen aan het wiel staan! fiafd o-l.v. dhr A. Keizer gaf dit jaar haar •medewerking aan de Sportdag en bij 'n 'voetbalwedstrijd. Dit was dc- eerste keer na de wederoprichting. Maar bij deze voortgang zullen ze wel meer zien. Ouwejaar is er ook 0111 ziüb te bezin nen over datgene wat komt. Ren terug blik kan ons daarbij van grote dienst zijn. We dienen ons alle bewust te zijn, van datgene waarin wij tekort schoten. Wij dienen juist in deze dagen, meer nog dan anders, open te staan voor de inzichten van anderen, we dienen meer nog dan anders bij 011s zelve 11a te gaan: Heb ik genoeg gedaan en heb ik bet ge daan met de juiste instelling? En juist, die instelling is m i- het meest, belang rijke. Alles wat we doen voor de club, moet gebeuren onder het zuivere motief van de club te dienen. Dienen in wol- maakt onbaatzuchtige geest Maar he laas is die geest bij een groot deel der leden wat aan hel afzakken. Hulde aan die leden die die geest wèl bezitten. Die Zaterdags hun krachten geven voor d" cluh. Deze groep Werkers met een gro te W moet verdubbeld worden Het fin- verslag van de pennm. laat nu eenmaal niet toe. dat dit werk gebeuren kan door een aannemer. Laat liet dan niet, op een ander aankomen. En in plaats van eri- tiek uit te oefenen aan die personen, die meer nog dan hun vrije tijd geven voor de club, de banden uit de mouwen ge stoken en te helpen waar nodig is. De moeilijkheden zijn groot. Maar deze kunnen overwonnen worden wanneer we met elkaar de hand aa de ploeg slaan. Clubgenoten, SVC heeft ons veel moois gegeven sinds het jaar 1932 en hopelijk wachten ons nog vele schone momenten, maar de club heeft ook het rechts iets terug te vragen. Zij vraagt liefde voor de ver-, kameraadschap en vooral opofferingsgezindheid. Laten wij onszelve bij het begin van een nieuw jaar beloven niet tekort te schieten in onze verplichtingen tegenover de ver'. Laat ieder van ons aan het einde van 1950 kuniion zeggen: ..Ik heb mijn por tie van het werk gedaan". Je zult er zelf de meeste voldoening van hebben. In deze geest, wens ik u allen een voor spoedig 1950. een jaar waarin u de moed en de kracht moge vinden, de moeilijk heden van onze tijd het lionfd te bieden en te zamen met uw clubgenoten dit jaar werkelijk inhoud te geven. Alvorens dit verslag te besluiten wil ik een woord van hartelijk'; dank bren gen aan de Tex. Ct. voor haar toewijding aan onze ver. in het afgelopen jaar be toond. Moge wij deze zelfde kant uil blijven gaan! S.V.C. De Cocksdorp. Morgen een vol programma- In de morgenuren speelt het 2e thuis tegen Z. DH 1. Het le speelt om 2,30 uur tegen OVV 1. Vorige keer werd verloren, laat ieder zijn beste beentje voorzetten. Mis schien kunnen we 1111 een gelijk spel be machtigen. Elftallen in 't kastje. O.V.V. 1949. Zo is ook voor ons het jaar weer ver streken, een jaar waarin onze club het eerst lice! best deed. I-Iet le werd 20 Maart (met een uitwedstrijd tegen Boys 2) kampioen van onze afd. met 7 punten voorsprong op 110. 2 (SVC). 20 Maart had voor ons een feestdag kunnen zijn, maar doordat Jan v. Leeuwen 's mor gens tijdens een wedstrijd van het 2e te gen Texel 3 zijn been brak «as de stem ming gedrukt. Geukkig is Jan weer ge heel hersteld en we hopen dat hij weer gauw van de partij zal zijn- Het 2e deed het ook niet slecht en ein digde op de 2e plaats. Nu is het weer wat veranderd. Het 2e staat op de derde plaats en het le? Nu, daar zullen we maar niet over spreken. Jongens, dat moet veranderen, jullie moet hegrijpen, dat het hoog tijd wordt. O.V.V.-nleuivs. Morgen gaat het le 0111 1.30 uur naar SVC. Vanmiddag OW A-Boys A, aan vang 2,30 uur. Willen de boden van voetbal- en hand- hulcliihs zich nog deze week vervoegen bij A. Kalis? S. V. Texel. Programma Zondag a.3.: TexelW.- Waard; Bergen-Sehoorl; BKC-Vrone; Grashoppers-N.-Niedorp; Watervogels- Oudeshiis- Texel 2 gaat, evenals Texel 3 op be zoek bij HRC. Hopen we slechts dat de ze le comp. dag in het nieuwe jaar suc cesvol zal worden ingezet. Nee, dank U, daar zorgt H. GOMES altijd voor Hij komt op lijd en heeft altijd voorraad Beleefd aanbevelend, Warmoesstraat 57, Tel. 189 Den Burg. BIEDT ZICH AAN met 2 flinke jongens als vaste knechten, beide goed kunnende melken en met paarden omgaan Liefst op gemengd en groot bedrijf. Huis en tuin moei aanwezig zijn. Brieven onder no. 772 aan bureau van dit blad Ontvangen enige Prima kwaliteit en zuinig in gebruik. ZORGT ER VOOR TELEFOON 46 5,6,7,8,9 en 10 voor f I CAS1 ANJES f 1,35 p kilo CITROENEN 10 voor f 1 naar Weverstraat 44 Den Burg Voor het: Bijhouden en uitwerken van Uw Boekhouding. Balans, Verlies- en Winst rekening, Belastingzaken, Beheer- en administratie onroerende goederen Beleefd aanbevelend Cursus veranderen de Maatschappij op DINSDAG, 10JANUARI 8 uur in Hotel „De Graaf" Inleider Wim Tomassen Ook Partijgenoten, welke niet aan de cursus deel- nem'n hartelijk welkom! r. Sf'Aj v /MI.W Telefoon 153 Den Burg voor groot of klein? Dan moet u immers bij J. P STAM zjjnl Op Dinsdag 10 Januari V01 's avonds 8 uur, wordt in Hotel Texel een film vertoond over het Deze film geeft U prachtige opnamen! over de wijze, waarop de melk in hetl uier afgescheiden wordt, het principe! van de melkmachines en de dingen,,;; waarop men moet letten, om metl succes machinaal le melken. De Besturen Coöp Zuivelfabriek „De Eendracht" Ver voor Bedrijfsvoorlichting DE TOEGANG IS VRIJ. 'B' o.a. ZWARTE DAMESMANTEL extra maat f72,2 „I HERENCOSTUUM (2-delig) f49,7j>e HEREN- en JONGENSONDERGOED MEISJESJURK f 12,7§0 DAMESROKKEN vanaf f 10.9iun DAMESPULLOVER (wol) fl2.9™t KLEDlNGMAGAZIjN Stenenplaats - Tel. 146 Hiermede delen wij onze clientèle mede, dat het Hierdoor moeten wij als erkend Goudsmid, dit werk voortaan in rekening brengen. Koopt bij Uw vertrouwde vakman en U betaald niet meer, dan nodig is Hogerstraat - Den Burg WuV»A VdVl-Ww. c Wij verwachten tegen half Maart uit Aineriki een partij 36x4 op blind wiel gemonteerd, speciaat'" voor lichte en middelzware Tractorenjgy! Mestverspreiders, Sproeimachines, Kunst-® meststrooiers enz. de Vraagt inlichtingen bij ALKMAAR, of bij onze Agent Landbouwwerktuigen, Den Burg De voorraad is nog beperkt, dus liefst vroegtijdige!! bestelling. L, In Maandag, Dinsdag en Woensdag Coupons van gekleurde katoenen flanel Katoenen jaeger flanel, graslinnen 180 breed Schortebont, blauw voor jongensoveralls en overhemden Wit koort voor broeken. Blauw Simson sportflanel voor overhemden enz. enz ALLES a CONTANT. FEUILLETON 2.J O, ik zSl je de moeite sparen, viel James irt. Ik neem vanavond zelf mijn ontslag. Dat was ik allang van plan. Ik had misschien nog tot het voorjaar in functie willen blijven. Maar het is een paar maanden salaris waard, je gevoel tens te kruinen luchten. Vertel maar aan uw vader, dat Duke James terug gaat naar de wouden in 't Noorden, «aar de grote wolf ten minste groot is. omdat ie iets betekent en niet omdat ie rondrijdt in een twaalfcylinder. Ooralie schrok. Ken je mijn vader dan? Iedereen die uit liet land komt, waar ik geboren ben, kent Dallas Ree. Hij is zo'n beetje de trots van onze stad. Wij weten allen hoe liii op zijn zestiende jaar het stof van de boerderij van zijn vader van zijn schoenen schudde en naar de grote stad ging om millionnair te worden. En we weten hoe hij 't werd en gauw. Maar u kunt tegen hem zeg gen. dat ik mijn stuk land en mijn paard en mijn bond niet zou willen ruilen voor al het geld, dat hij gemaakt heeft Ik heb meer dan genoeg van de ste nen wildernis hier en van het gekonkel en geknoei van de lieren politici. Ik ga terug naar de levende wildernis, naar 't land, waar je adem kunt. halen en op een menselijke manier leven. U en uws gelijken moogt, wat mij betreft, probe ren geluk te vinden in uw metropolis- Ik heb heimwee naar een plek. waar ik niet met mijn voeten op stenen loop en waar ik de dingen vinden kan, die bet leven wérkelijk de moeite «aard maken. Is dat alles. Ben je uitgepraat? Duke James kreeg een kleur. Ja, zei bij. Coralie was nu «eer kalm en zichzelf meester. Het zal wel vanzelf spreken, zei ze, dat je liet land hebt aan de stad, omdat je tegen de stad niet opgewassen bent. Niet iedereen kan zich handhaven op plaatsen waar het leven veel persoon lijkheid en wilskracht vergt. Ik wil je boodschap wel overbrengen aan mijn va der, maar ik denk niet, dat het hem veeü zal interesseren. Hij heeft de stad wèl aangekund en bij beeft een druk leven; daarom heeft hij niet veel tijd om zich in to laten met mislukkelingen- Och, ocli, wat een bi-langrijke pa! Hij is nu te hoog aangeland, niet? Vol gens zijn dochter haalt hij zijn schou ders op voor de mensen, die hij voorbij streefde op de weg naar boven. Dat noem ik karakter! Coralie werd rood. Mijn vader is een prachtkerel. Ik ben niet van plan hem le laten beledigen door eer: een kwa jongen in een uniform. James werd wit van kwaadheid. Ik denk er niet, aan, Dallas Ree te beledi gen. HÜ mag bard zijn maar hij is een flinke kerel. Beter dan zijn dochter meent, dat hij is. En hij werkt zioh dood om zijn vrouw en kinderen een weeldeleventje te geven. Misschien vindt u het zoals liet behoort, uw vader te la ten zorgen voor uw lege pleziertjes. Tot zoiets schijnen meisjes als u te worden grootgebracht. Ik ik vind je een monster! Dat vindt u iedereen, die u de waar heid zegt, natuurlijk. Zij staarden elkaar met woedende ogen aan en plotseling geheel onver wachts begon James te lachen. Cora lie kreeg een vreemde gewaarwording. Niet alleen had zij het onmogelijke be leefd, dat een gewone jongen, in een po- litie-uniform, zulk een beslag op haar had gelegd, dat zij een lang en allesbe halve aangenaam gesprek met hem had moeten voeren, mi aar nu hij lachte, drong het tot haar door, hoe knap en sterk en edel zijn gezicht was en dat het werke lijk zijn persoonlijkheid was gewees't, die haar gedwongen had, naar hem te luisteren. En dus denkt u. dat ik een lafaard ben, zei bij, dat ik er vandoor ga, omdat ik de stad niet heb aangekund. Ja, dat denk ik. U kunt zich niet voorstellen, dat iemand de vleespotten zijn rug toekeert omdat hij er van walgt., hè? Neen Arm, klein, bespottelijk, rijk meis je, dat niefs van het leven snapt en dat dat ook nooit zal doen, zei James, half in zidhzolf Coralie rilde van woede. On onbe schofte. mompelde ze, maar ze sprak niet verder. Tot haar ontzetting voelde ze brandende tranen van onmacht en boosheid in haar ogen komen. Duke James zag bet en schrok- Lieve hemel! Vergeef me wat ik gezegd heb, zei bij. O, denk maar niet. dat je mij ver driet hebt gedaan, zei ze ziedend. Ik huil alleen als ik woedend ben. Iemand als jij zou mij nóóit verdriet kunnen doen. Wjj spreken ieder een andere taal. Maar er liep nu een traan langs haar wang en zij morrelde zenuwachtig aan haar handtasje, dat naast haar op de bank lag. Schrijf me maar op, je weet nu wie ik ben. zei ze toen ze haar zakdoekje had. Hij keek nog steeds ontsteld. Ik e begon hij- Ga opzij! riep Oorali" woest en dit maal gehoorzaamde hij. Zij schakelde in en de auto schoot weg en op dat ogenblik keek ze onwille keurig in het- spiegeltje en zag hem Slaan, haar nog steeds met een ontdaan gezicht nakijkend Mispunt! mompelde ze Haar ijdelheid had een lelijke knauw gekregen Ze ziedde nog van kwaad heid toen ze de garage van het hotel in reed De Rees bewoonden een gedeelte der elfde verdieping van het duurste ho tel in de stad. Ze hadden er zes kamers met drie badkamers en ue vier leden van het gezin hadden iedei een eigen auto in de hotelgarage. De maandreke ning, die Dallas Ree aan het hotel be taalde, besloeg bijna vier cijfers en daar bij betaalden ze nog een aardige som aan fooien. Zo was het geen wonder, dat er dadelijk enige garage-bedienden op sprongen, toen de zwaill inet zilveren two-seater de garage binnenreed- Ze kwamen naar Coralie toe om haar te helpen uitstappen en de wagen naar zijn plaats te brengen. Dag, miss Ree! Coralie voelde zich buitengewoon ge wichtig bij het zien van al die dienst- aardigheid. Was het niet bijna konink lijk zo te leven, in een kostbaar hotel, waar je overal op je wenken bediend werd? Ze nam haar kleine hond onder haar arm, gaf de gedienstige garage mannen een minzaam glimlachje en stapte door een zijdeur het hotel binnen. In de lounge schoten een paar piccolo's toe om haar van eventuele pakjes te be vrijden, maar ze had geen boodschappen gedaan en dus trokken de jongens zich terug. Ze keken teleurgesteld, want ze vonden het. prettig de mooie miss Re^ een dienst te bewijzen. Dag, miss Ree. mompelde de klerk in het bureau, toen ze voorlbii kwam. Oo ralie bleef staan en knikte tegen hem. Ze ging liet bureau in en liep naar het schakelbord van de telefoon. Er waren natuurlijk spreekcellen in de lounge, maar daar moest ze niets van hebben Die dienden voor Jan en alleman, vond ze. (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 4