Cfroen 'Zwartsjexeh in het harL, exelj >£even Texelaars slaagden voor scheidsrechter kjGeen benijdenswaardig baantje Onze verwachtingen (van het boek „Texel") werden ver overtroffen Schrale troost Toneelvereniging „De uitstekende vertolking Hotel „De Toekomst" was geheel bezet Duinkanters' gaf van „Baas Bart'' „JVIet Vrij en Blij op stap Het Jachtseizoen Last van zenuwen? VOENSDAG 11 JANUARI 1950 rTEXELSE 63e JAARGANG. No. 6390 COURANT ht" Bcgave v h Langcvcld De Rooy ing Jbekhandel - Drukkerij Bibliotheek Burg - Texel - Postbus 1 1 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek Rotterdatnsche Bank en Coöp. Boerenleenb. Postgiro 65 2. Abonnementsprijs f 2,45 per halfjaar i u< el „Ilc scheidsrechter leidde uitstekend"! 5» 7,De scheidsrechter kon ons maar zeer natifï voldoen!" ..De scheidst echter nam en zeer wonderlijke beslissing, want...." 2,7 ;Op iedere sportpagina van de kranten j ocnnt u lezen, hoe men over het beleid! ;an de scheidsrechter denkt. U belioeït ^•'iiet eens een krant op te slaan om te mstateren, dat dc scheidsrechter het tgal eens gedaan heeft.... U kunt ch tijdens de wedstrijd wij denken r aan het voethalspel overtuigen in het feit, dat het publiek (of de spe- rs èn itel publiek) zich maar wat graag iet het werk van deze (onmisbare) man emneit. Soms treedt extremisme op en an kan liet gebeuren, dat een scheids- '"w! echter een blauw oog wordt geslagen. Wij willen maar zeggen: de scheids- ■Chter timmert aan de weg, er wordt an begin tot eind op hem gelet, tijdens wedstrijd ontvangt hij geen zichtbare |ijval als hij uitstekend leidt, maar èl moet hij geloei en gefluit 'horen (het 1 wel aan dovemansoren zijn) als hij iet handelt zoals de in het ongelijk ge elde partij het had gewenst... ,Geef van mij zo'n baantje maar aan ikkie!" zullen ongetwijfeld velen met ns zeggen en daarom juichten wij het er toe, toen de heer N. v-d. Berg, hier jdelyk werkzaam in verband met de oderniscring van de telefoondienst, jch bereid verklaarde tot het geven van n zgn. sdheidsreohterscursus. Zeven exelaars hebben van deze gelegenheid |obruik gemaakt en zij hebben Zater- agmiddag in „De Zwaan" examen af- elegd. Dit examen werd afgenomen oor een commissie, bestaande uit de eren J. v. Waalwijk v. Doorn, C. G- v. Hoff, M. Blom en W. Goudswaardt. )eze lieren lielbben de candidaten danig an de tand gevoeld- Zo wernen o.m. de olgende vragen gesteld: 1. Er wordt een hoekschop genomen oor party A. Na de hoekschop komt de al tegen de paal en springt in liet veld erug. De speler van A, die de hoek- ehop genomen heeft, vangt de bal op en eponeert hem in het doel. Wat is de be- "j'l dissing van de scheidsrechter? "I 2. Kan uit een ingooi gedoelpunt wor den? I 3. Wanneer moet de speeltijd in een ncomp.-wedstrijd verlengd worden? I 4. In welke gevallen km een speler biet buitenspel staan? I 6- Kent u een geval, waarin een door de scheidsrechter uit het veld gezonden speler, toch weer aan liet, spel mag deel nemen? kej IS. Partij A doet een aanval op 't doel an partij B. Op ongeveer 4 meter van iet doel vangt de doelman van B d? bal p, maar de watervlugge middenvoor an A is er als de kippen bij en belem- nert de doelverdediger he; wegwerken jan de bal. Hij gaat vlak voor hem staan 11 steekt zijn armen zelfs wijd uit. De loelverdediger wordt kwaad en du\vt de >al in de maagstreek var. de midden- oor. Deze gaat down. De scheidsrechter leeft alles goed gezien en fluit Welke reslissingen moet de scheidsrechter ne men? Hoe wordt het spel hervat? 19. Bij een aanval op het doel van par- ij A loopt de doelverdediger uit en pakt bijna op een hoekpunt van liet straf- chopgobied de bal in zijn handen- De middenvoor van P. staat dan vlak voor lem. Na enig geharrewar geeft-de mid- ienvoor de keeper een eerlijke schou- :lerduw en de keepe; komt met de laai klemvast buiten het str afschopgebied te- eeht. De scheidsrechter fluit. Waar voor? Hoe moet het spel hervat worden? 20. Scheidsrechter Jansen neemt zijn loontje van 12 jaar, dat van voetbal heel wat afweet, altijd mee naar de vved- trijd, die bij fluiten moet Op een Zon dag stuurt hij de grensrechter van de huisclub, die zeer onaangenaam is, van bet veld en zegt dan tegen de aanvoer der, dat hij een goede plaatsverianger voor hem heeft. Hij roept zy'n zoon, geeft hem de vlag en de wedstrijd ver loopt verder normaal. De tegenpartij int met 1-0. Na afloop protesteert de thuisclub binnen de gestelde termijn te gen dat kleine grensrechtertje- De scheidsrechter accepteert het protest niet. Is hier een fout gemaakt? Zo ja, door wie? Wat is mv mening omtrenl de afloop van het protest? 22. De scheidsrechter loopl in de laat ste halve minuut van de wedstrijd vlak bij de ingooiende rechtshalf van partij A. Deze ziet dat en gooit de bal tegen zijn rug. Hij stuit voor zijn roeten terug en de rechtshalf doelpunt meteen, waar door de stand 4-3 wordt. De meegekomen supporters halen de kampioensvlagge tjes reeds voor de dag, want het is uit gesloten, dat. liet nog 4-4 wordt, Heeft de scheidsrechter hier nog iets in te zeg gen? Zo ja, welke beslissing neemt hij? Het was een allesbehalve gemakkelijk examen. Met des te meer voldoening melden wij dan ook, dat alle 7 eandida- Jen geslaagd zijn. Twee zelfs met lof! De •w Scheidsrechter match. moest naar „zware" geslaagden zyn: de heren Tne'o Jonker, Den Hoorn; Arie Kalis, Oosterend; Jas per Keizer,, Den Burg; Arie Mosk," Den Burg; J le Noble, Den Hoorn; Jan Nooy Den Burg en Piet Zevenhoven, Den Burg. De examencommissie (voor de afd. N.- Holland van de KNVB), kon de uitslag zeer spoedig bekend maken dank zij het feit, dat zij een zeer gunstige indruk van de ..slachtoffers" had gekregen Met algemene stemmen was de commissie van oordeel, dat zij de candidaten het be- •geerde diploma kon uitreiken. ,,Wij heb ben wel eens minder geleerde candida ten gehad!" zei de voorzitter. „U heeft hard gewerkt en zich in uw vrije lijd can zeer veel dingen goed op de hoogte gesteld". Til deze hulde wilde spreker ook de cursusleider die afwezig was betrekken. „De heer v- d. Berg heeft voortreffelijk werk verricht". De geslaagden werden meteen aange steld lot voorlopig scheidsrechter. Na 'n jaar als zodanig te zijn opgetreden volgt de definitieve benoeming. De nieuwe scheidsrechters werden onvrwflld aan liet, werk gezet en wel bij verschillende wedstrijden, welke de volgende dag (Zondag jl.) op Texel werden gespeeld. RECENSIE. „Texel, land en volk in de loop der Eeuwen", E. Kroeskop schrijft in „De Speelwa gen": In onze Doorreis-Kroniek hebben wij reeds enige malen de aandacht geves tigd op dit boek. Het was ons hekend met hoeveel toewijding en spetuziii de auteur al jaren lang aan dc voorberei ding van deze uitgave hezig was. Nu het bijna 300 blz. tellende boek, verlucht met 28 illustraties buiten de tekst, voltooid l oor ons ligl, vinden wjj onze verwach tingen nog ver overtroffen. Het werk be vat, ten eerste een schat van gegevens en liet is praetisch le hanteren met be hulp van een tweetal uitvoerige, alfabe- CsChe registers. Maar het is ook heel 'loeiend geschreven, omdat de gegevens goed verwerkt zyn; begint men als niet- Texelaar enkele punten via het register nader te bezien, dan wordt men meestal tevreden gesteld, maarmen blijft ook geboeid verder lezen. Wilt ge we ten, of de middeleeuwse gravin Ada, ro mantischer nagedachtenis, werkelijk in de kelder van Hotel Texel gevangen ge zeten heeft? Interesseren de tuiniwallen u, niet al leen als elementen van landsehappelyk schoon, maar ook als factoren in de ge schiedenis van grondbezit en verkave ling? U kunt er dit smakelijke boek ge rust. op naslaan! De voorname Verzorging van de ge heel linnen band verdient, ecu extra ver melding. Midden in dp tijd der seizoen feesten zorgden de Uitgevers voor een prachtig gesohtenk-boek. dat in Texel en ver daarbuiten, dank en waardering moet oogsten. Volgens het boek „Texel" is er geen sprake van, dat Ada in een donkere kel- cirr van liet tegenwoordige Hotel Texel opgesloten werd. Wel geeft ue schrijver toe, dat deze keider eens de gevangen- kelder van het schoutshuis (zie de krant i au Woensdag 4 Jan.) was- Ada's verblijf op Texel was het ge volg van 'n conflict tussen hoar en haar neef Willem I, die haar naar Texel liet brengen. „Doe sende hy Ada zijnen nich- te met sulcken staat als hoir betaamde in Tessel". Hieruit valt op te maken, dat de jeugdige gravin overeenkomstig haar stand behandeld is en waarschijnlijk niet een klein gevolg naar het eiland werd gebracht. Te Den Burg aangeko men werd Ada mogelijk opgenomen in liet. huis van 's graven rentmeester, het gebouw, dat de rentmeester tot woning diende en waaraan Den Burg het zal een versterkt huis binnen oen wal zijn geweest zijn naam te danken heeft, In een boek over Nederlandse oudheden leest men hierover „hebbende de naam Burg of Borg gekreegen van een hurgt of kasteel, 't welk daar in oude tijden gestaan heeft. Op dit kasteel heeft Graaf Willem I in 't. jaar 1211 zyn broeders dochter Ada la ten opsluiten". (Het jaartal 1211 moet, volgens .Texel" 1203 zyn). In een qevang'nis te Parijs Zit heden een „cellist", Die sedert een'qe jaren reeds De levensruimte mist. Nu zou men denken, dat zo'n man Vergeten werd, nietwaar? Doch ook de Franse fiscus is Geen ding te wonderbaar. Zij heeft althans de goeie man, (Of slechte, wat het is), - Bericht, dat hij nog dertig pop Belasting schuldig is- En of hij nu maar dokken wil, Want als hij het vertikt, Dan moet er door die snodaard nog Zes dagen bij „gelikt". Het blijkt, dat men in Frankrijk óók Heel goed van wanten weet, Hoewel het hoofd der schatkist daar Geen Pieter Lieftinck heet. Tot heden toe was ik altijd De mening toegedaan, Dat zoiets in óns vaderland Alléén maar kon bestaan. We mopperen en klagen vaak En denken menigmaal, Dat 't hier uitsluitend huilen is En elders ideaal- En DOET des fiscus bankschroef ook Somtijds een beetje pijn, 't Is elders ook niet rozengeur En louter maneschijn. En daarom, medeploeteraars, Voortaan niet meer gemokt, V/ant hier, zowel in 't buitenland, Is 't Sijmen toch, die dokt. HU1B DE FiJMELAAR. ,,De Duinkanters", de toneelclub van De Koog, hebben Zaterdagavond een uit stekende opvoering gegeven van het to neelspel ..Baas Bart". Met voldoening namen wij destijds kennis van het feil, dat er een toneelspel zou worden ge bracht- Geen klucht dus. Kluchten wor den er (dat geldt voor het hele land) al genoeg opgevoerd. Van een 'toneelspel kan iets biyven hangen, er kan iets van uit gaan mits het goed wordt vertolkt. Tijdens het „draaien" van een klucht kan het achter in de zaal ook kluchtig toegaan, de lictotgevoeligen worden blijk baar gauw aangestoken en grapjassen dan zelf graag mee. Maar neem nu zo'n toneelspel als ,,Baas Bart". Het heeft de hele zaai, van voor tot achter, geboeid. Gespannen volgde men het, spel, het lief en leed van Baas Bart (Hans Halsema) en wie daar allemaal meer ten tonele verschenen. Het, was een ernstig stuk, met vele dramatische ogenblikken. Een geheel gevulde zaal! Ondanks de beste strandvv ind! Ondanks de duister nis in hos en duinDe „Duinkan ters" gingen voor! Mw- Eelman-Vermeu- len iel de eer te beurt de avond te ope nen. Dat moest voor het vuistje weg. maar dat bleek haar geen bezwaar. (De RECENSIES. Dit is de titel van een nnrziekibiindel- LMi 'S ae mei van een iiiu/,ieftjL»uuuci - - - (je- „Liedekens bewerkt door Wessel 1 'tel De tekst is van Die Rector en d Dekker" slaat er op. Wie op Texel kent !»«®ek van Wessel Dekker, die zy WamuI Dekker „i,»tv Wip was niet. ge- inleiding terecht besluit: „Maak het le Wessel Dekker niet? Wie fvas niet. ge' tuige van het optreden van „Vrij en Blij", zomer 1948 en zomer 1949 in het Park te Den Burg? Hoe gezrilig was het, daar. Hoe prachtig klonken zang en mu- eiek. Hoe zuiver van toon. Hoe kranig, vol bezieling stond daar dc. dirigent Wessel Dekker! Deze Wessel Dekker, ook al een beetje ónze Wessel Dekker, heeft dit bundeltje bestemd voor „de ve le zangers en tokkelaars ill ons Vader land, van wien liet hart uitgaat naar vrijheid en blijheid" (zo zegt hij het in zijn inleiding). En verder voegt, hij er aan toe: „U kunt deze liedjes altijd spe len, bij regen en zonneschijn in het bos en op het water. Ze zijn geschikt ge maakt voor mandoline (mandola). viool, blokfluit, accordeon, gitaar en.... zang- Ja, vooral voor zang. in huiskamer, ver eniging en in de vrije natuur". Als recensent rust op ons de plicht 'I bundeltje eens door te bladeren. Het ziet er keurig uit en.... is ook een beetje een Texe'.'s bundeltje geworden, want op bladzijde 5 vinden we muziek RIJKSSUBSIDIE VOOR KLEUTER ONDERWIJS Het is de bedoeling aan kleuterscho len, die aan bepaalde eisen voldoen, een rijkssubsidie te geven, dat voorlopig is vastgesteld op f25 per leerling per jaar- Welke de voorwaarden zulten zijn kan nog niet worden gpputol iceerd, maar het ligt voor de hand dat. zy velband hou den met de kwaliteit van onderwijs en gebouw Nu de jacht op diverse soorten wild en gevogelte is gesloten, hebben wij een praatje gemaakt met enige jagers. Wij vernamen: „Er waren weinig hazen, ofschoon de stand iets beter was dan vorig jaar. Het aantal fazanten viel ons niet mee. Wij hadden van die stand hogere verwach tingen. Konijnen zijn er tamelijk veel een konijn mag het hele jaar door wor den geschoten. De patrijzenstand de ze zijn op Texel geïmporteerd - is goed. Heel veel patryzen zijn er niet gesneu veld, want de patrijzenjacht was alleen in Oct- geopend. Deze vogels waren .toen ai vrij ril een jagersterm voor schuw, doordat hun in Oet_al geen zware dek king meer«ter beschikking stond. De jacht op fazantenhanen, is nog open. Eenden mogen tot 31 Jan. onder schot wodden genomen- De eendenjaeht is lang niet meer wat zij vroeger was. Je ziet haast geen eenden in het land Dit wijst er op, dat zij geen honger lijden, want de eend pleegt op het land neer te strij ken om er te azen. De eenden blijven blijkbaar liever buiten de dijk. Er zijn tamelijk wat rotganzen. Men treft ze aan in de omgeving van De Bol bjj Oost. Op De Schorren houden de rot ganzen zich natuurlijk ook in flinke „koppels" op. Bij warm weer komen ze naar binnen. Het is zeer sriiadelyk wild- Houtduiven zijn er volop, die mogen tot April worden gescho'en. Kokmeeu wen zyn er eveneens veel.... en tekst van „Ons Texel", „Er vaart een boot het. Marsdiep door...." zo begint de zijn te ven voor u en mv medemensen mooier en lichter, door 't zingen van uw groet. En nu: „Met Vrij en Blij op stap!" Dat- deen we. De prijs bedraagt 11,50. Mijohardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. TEXELSE MARKT Den Burg. 9 Jan 1950. Aangevoerd: 6 koeien 1560-1700. 2 graskalveren f lGO-f 180. 48 biggen f40-fG">. 2 rammen f 60-f 90. 16 n. kalveren f 40-f-60- INGEKOMEN PERSONEN. Gerrit van Tufjh v. Alphen a.d. Rün, Raad'huisstr. 21 n. Sehildereind 42- Neeltje Boot, v. Wormerveer, Zaanvveg 76 n. H 82a. Heirdrika W. v.d. Zandt, v- Den Holder v. Leemv enh.str 23 n. Groe- neplaats 11. Germ. Roorda. v. Den Hel der, Janizenstr. 3 n. C 72 Alle Ausma, v. SmaHingerland Drachten, Houtlaan 59, n. Hoekslraat, Oosterend INGEZONDEN. Den Burg, Texel, Jan- 1950. Geachte redactie. Met gemengde gevoelens heb ik het ingeiz. stuk van een „kindei vriend" ge lezen. Ik ben ook een kindervriend en heb veel lachende en tintelende kinder ogen gezien. Want zeg eens tegen een kind: „We gaan vandaag naar 't strand" nf „vve gaan met de boot mee". Groot feest! Ja, op de kermis lachen ze ook veel maar dan ook afgewisseld met ge zeur en gedrens om dit of dat, hetgeen alles duur prulgoed is. Gij zijt misschien iemand, die uw kinderen op zo'n kermis veel kunt geven en ze op die manier te vreden en lachende kunt houden. Kijk nu eens op zo'n kennis rond. Hoeveel oudere zie je niet met zakdoeken behuil de gezichten afdrogen, om even later '1 kind dan in vredesnaam maar een lucht ballon van minstens f 0,75 te geven- Nee, als men met. eten paar kinderen zo'n middag op eten kermis (wat voor 'n kind toch een paradijs van heerlijkheid moet zijn) heeft rondgelopen kan men 's avonds toch nooit zeggen, dat liet, een heerlijke middag was. Dat kan men echter wel zeggen, als men een middag met de jeugd op het strand heeft gezeten, waar het kind naar hartelust heeft kunnen genieten met 'n minimum aan verbodsbepalingen van de zijde der ouders. Nee, geachte heer, uw voorstelling is in deze glad verkeerd. Er is voor een kind oneindig veel beter vermaak te vin den met een meer gezonder en rustiger karakter En wat. de oudere jeugd betreft, die roept ook niet meer om keimis, uitge zonderd het bal, maar een hele week? Ook niet. Als ik, en velen met my. het voor het zeggen hadden, dan wisten we het wel. Daarom Gemetenteraad, als ge in het ■belang van de Texelse gemeenschap stemt, stemt dan TEGEN de kermis en VOOR een rusthuis. Een kindervriend met zorg voor de ouden van dagen. Dat zou „Baas Bart" wel willen. voorz., dhr R Smit speelde zelf mee en die stond als „Janus" in vol ornaat achter het doek!) Toen dat doek dan op ging, blikten wy in de kamer van eten hoeve. Daar zou zich alles afspelen en weinig was het niet! Als de boerderij van de buren af brandt komen de bewoners (Oilia (mw. Brouwer-Kiewiet) en Marius (dhr D. Kuip) hier om onderdak vragen. Als 't van (ante Leen (mej. N. Vermeulen) had afgehangen, zouden de gedupeerden geten voet in huis gekregen hebben, want zy herinnert zich nog maar al te goed hoe Baas Bart-, door de moeder van Cilia en Marius werd beroddeld- Baas Bart is dat nu blijkbaar enigszins verge ten, maar dit neemt niet weg, dat zyn zoon Hans (dhr Daan Bonnej zijn vader onkundig laat van zijn liefde voor en verloving met Cilia. Baas Bart heet de buren, die hun boerderij verloren, van harte welkom. Had hy reeds lang een zwak voor Cilia? Hoe het zij, het duurt niet iang of hij wordt verliefd op haar. Oilia beschouwt zijn houding eChter louter ais blijk van sympathie, welke zy eveneens voor Baas Bart koestert. Maar die Baas Bart slaat het hoofd op hol en blind voor het grote verschil in leeftijd -meent hij, dat Cilia hem het grote geluk zal ge ven. Als puntje by paaltje komt volgt 'n douche, een zeer koude, die byna de dood van de oude minnaar veroorzaakt. Tante Leen is eten scherp ziener, nog groter zaaier van twist en tweespalt, en telkens w ordt zy de deur gew ezen. maar weer even vaak w eet zy haar oude posi tie terug te winnen. Ten slotte schijnt Baas Bart de nederlaag tegen Amor te willen slikken, maar nog eenmaal baret hij in heftigheid uit als zyn zo-m met Oi lia staat te vrijen! De „Duinkanters" werden met eten daverend applaus beloond. G ten wonder. De rollen waren uitstekend verdeeld en de spelers bleken bijzonder rolvast. Daarbij denken vvy vooral aan Baas Bart, die lange vertogen moesten hou den. Cilia was echt het meisje, dat graag gikkiglieid maakte, maar de ernst wist uit te bedden als er inderdaad een ern stige keuze gedaan moest worden, Tante Leen bleek geen katje om zonder hand schoenen aan te pakken. Een weekend met zo'n tante over de vloer is een „lost weekend'.... Hans was een brave jon gen, die wel etens gauw op de kast zat, een type waarmede Oilia ongetwijfeld 'n gelukkige toekomst zou mogen opbou wen. Marius was haar broer, die alles nogal makkelijk opnam, hij maakte zich niet gauw druk en ten slotte Janus, een zeer onderdanige knecht, nu er lyfeige- ne dan viye knecht. welke positie hij zichzelf had toegedacht! De regie was by de heer Ad Blok v.d. Velden weer in goede handen; de tekst was uitstekend bewerkt! De toneelaan- kleding was zeer goed verzorgd daar bij had do heer Jp. Jellema zeker een handje geholpen, want aan het slot van 't. officiële gedeelte werd hem dank ge bracht voor zyn diensten. Eten geanimeerd bal o.l.v. de Texelse Band besloot het feest. DG „EIERKOOGSCHUUR". De boerderij van de heer P. Keyser Dzn„ gelegen aan de Westemveg te Den Burg, die Woensdag jl. verbrandde, droeg de zeer oude naam „Eierkoog- sehuur". Aan het einde van de Gast huisstraat lag een vrij hoog stuk land, (zie boek „Texel") dal. nooit werd be- diikt en dat zich van ouds boven de waterspiegel verhief. Aanvankelijk was ,een koog een pas bedykt stuk land, na derhand ging men ook and :re grondten met de naam koog betitelen. Soms werd de naam van de eigenaar met 't woord verbonden, ook werd de kwaliteit van de grond wei in de benaming uitgedrukt of vertoond men er een gebeurtenis aan, waardoor de grond gekenmerkt was. Tydens eten nationaal feest in 1798 „ter vereering van de roem der vereen de Bataafsche en Franse Armee, ter na gedachtenis van die Helden, welke voor het vaderland en de vryheid op het bed van eer gesneuveld zyn", ren Franse herdenkingsdag, die tydens de Franse tijd ieder jaar op de 19e Dec. werd ge houden, trokken troepen van de Stenen Plaats naar de genoemde. Eierkoog- Een battery veldgeschut vuurde daar saluut schoten af tot verhoging van de niet- algemene feestvreugde.

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 1