„CORALIE" Esperanto belangrijke factor voor de vrede De avonturen van Pietje Pluis en Jantje Joppe &c vt (Vaf ue wh naive ceuuu yetcdcn In de vorige krant schreven wij, dat „De Typhoon", dagblad voor de Zaan streek, meer dan een pagina voor Es peranto had gereserveerd, opdat alle Es perantisten die met de Zaankanters corresponderen via deze krant hun ge lukwensen voor 1950 konden aanbieden. Gaarne nemen wij een aantal van die wensen over: België: „De zeer aangename Esperan- toweek kan ik niet vergeten en ik groet de gastvrije Zaankanters hartelijk, voor al mijn vrienden Kuyt. Ik wens dat het. jaar 1950 voorspoedig moge zijn" Dr. Th. van Gindertaelcu, advocaat te Mechelen. Brazilië. Ik hoop, dat de Zaankanters blijvend zullen medewerken aan de op bouw van een internationale broeder schap". Elidido Taveiros, professor te Rio Claro. Denemarken. „Waarlijk, in de Espe- rantobenveging schuilt een latente kracht niet slechts als een droog technisch in ternationaal hulpmiddel, maar vooral als een belangrijke vredesfactor voor de mensheid". Dr. Paul Neergaard, directeur Plan- thologisch Laboratorium, Kopenhagen. Duitsland. ,.Wij wensen ut vrede en harmonie te leven. Door Esperanto is 'n rechtstreeks contact- mogelijk zonder tol ken van mens tot mens". Dr. S- Ziegler, voorzitter Duitse Es peranto Bond, München. ,,Een gezegend Nieuwjaar wensen de katholieke Esperantisten hun Zaanse geestverwanten. Wij nodigen tl harte lijk uit de wereldberoemde passiespelen in Oberammergau te bezoektn- God zij met u". Ludvvig Thalmaier, pastoor te Ober ammergau. „Ik wens. dat Esperanto spoedig de brug moge vormen tussen de volkeren, daar dit niet alleen het verkeer verge makkelijkt. doch ook de vrede ten goede komt". Heinrich Pape, lid van de raad van toezicht Spoorwegdirectie, Hamburg. Engeland. „De bezoeken, die na de oorlog plaats vonden, veroorzaakten een onverbrekelijke vriendschap. Het is mijn oprechte wens, dat de Esperantobe- weging moge bloeien opdat door middel van de internationale taal v. hl elkander nog beter mogen leren kennen. Ik zend mijn hartelijkste groeten aan de bewo ners van Zaandam". Kolonel G- S. Field, burgemeester van Reading. „De beste wensen aan de Esprantis- ten en bewoners van de Zaanstreek. De huidige wereld behoeft meer dan ooit Esperanto." J. R. Leslie J P., parlementslid Londen. ,.Ik ondervind steeds het voordeel van Esperanto bij mijn vele lezingen voor een internationaal publiek over natuur wetenschappelijke onderwerpen- Ik ze gen uw poging om Esperanto te ver breiden en bewonder zeer de medewer king van „De Typhoon". Een groet aan de Zaandamge Gemeenschap". Dr. Phil. W. E. Collinson, professor Liverpool. „Mijn echtgenote en ik bewaren de mooiste herinneringen aan de dagen aan de Zaan doorgenradht. Uw gastvrij heid. properheid, werklust maakten veel indruk op ons. Als redacteur van een in 56 landen gelezen krant groet ik mijn collega's van „DeTyphoon". In de hui dige atoomperiode is de enige oplossing een wereldregering Haar taal zii Espe ranto". Mason Stuttard, journalist. Amers- ham. „Mensen die veel doen otn andere mensen het leven te veraangenamen zijn goede mensen. Dergelijke mensen leerde ik kennen in de mooie en ,ange Zaan streek. In Esperanto kon ik daar spre ken met geestverwanten". Ken Alexander en echtgenote, ju rist, Londen. Frankrijk. ,,Ik groet de Esperantisten in Zaandam en vertel hun dat ik mij persoonlijk zeer interesseer over de ver breiding van Esperanto ais internatio nale taaJ. die ten doei heeft e'en beter wederkerig begrip tussen de mensen en dus groter vriendschap en inniger vrede". Andró Allix, rector van de univer siteit, te Lyon. „Met genoegen breng ik de sympathie aan de lezers van „De Typhoon" over van de Intern. Lyonse Jaarbeurs." Richard Levin, directeur propagan- da-afd. Lyonse Jaarbeurs. Italië. „Uit naam van de Europese Fe deralisten Beweging in Italië kwam een gelukwens binnen van prof. Contero Guglielminetti te Turijn- Ook groet Ro salia de Ferrari, onderwijzeres te Mi laan". Rusland. Rasverschillen bestaan naast taalverschillen. De taalverschillen kun nen wij overbruggen door het gebruik van onze hulptaal Esperanto en door .het ten volle begrijpen van elkander zullen de rasverschillen ook zeker hun kracht verliezen. Daarom is het werk voor Es peranto zo navolgenswaardig. Onze Zaanse vrienden wensen.wij veel succes voor ons ideaal." J. A. Kiselev, boekhouder, Tula- Ver. Staten. „De Esperantobeweging verdient de volle aandacht van hen die de vtede beminnen". Carl L. Ebeling en echtgenote te New-York. Voorts groeten uit: Malakka, Marok ko, Finland, Tsjecho-Slowakije, Ura- guay, Noorwegen, Oostenrijk. Portugal, Roemenië/IJsland. Zweden, Zwitserland Hongarije, Ierland, Triest en Spanje. door G. TH. ROTMAN Nadruk verboden. 51- Al gauw stonden t vijf passa giers op het pontje; Jantje en Pietje gre pen de slinger en draaiden er op los. Ze zagen echter niet, dat er nóg een passagier aan kwam, die net éón been op de pont 'had. toen ze afvoeren. De arme man viel met zijn kir op de pont, terwijl zijn ene been aan wal bleef en het andere in de diepte verdween, tot grote consternatie der opvarenden. FEUILLETON 3.) Belt- u het kantoor van mijn vader even op, zei ze. Het meisje aan het schakelbord aar zelde, C'oralie keek haar scherp aan en het meisje boog haar hoofd en zei: Goed miss Ree. Ze bracht de verbinding tot stand en verliet het telafoonkamertju. Ooralie nam de hoorn op. Na enkele ogenblikken hoorde ze de stern van haar vaders secretaresse- Fisher. - Ik wou vader even spreken, miss Uw vader kan op het ogenblik niet in zijn wenk gestoord worden, miss Ree. Ooralie geeuwde. Zij iiad niet veel sympathie voor miss Fikher. Ik moet va der spreken, miss Fisher. of u het goedvindt, of niet. Miss Fisher wist uit ervaring, dat het nutteloos was te argumenteren. O, goed! zei ze onvriendelijk. Ooralie glimlachte en wachtte- Vaatje! zei ze even later. Wat. is er? vroeg haar vader, niet erg vriendelijk. Is dat een aardige toon? vroeg Oo ralie lachend. Mag ik mijn eigen vader alleen maar opbellen als ik in een of andere moeilijkheid zit? Nooit zó maar dens? Dat mag je wel, maar je doet het nooit. 52. Op liet geschreeuw :an de passa giers stopten ze; de drenkeling werd aan boord gehesen en de toont voortgezet. Maar net waren ze midden op de vaart, toen er een stoomboot, aankwam. Onze pontjesbazen in zakformaat trokken wanhopig aan het rad, totdat ze hulp kregen van een slagersknecht Het pont- ,K vloog verder, net bijtijds om niet ver pletterd te worden. UIT DE TEXELAAR VAN VOOR VIJFTIG JAAR. TEXELSE COURANT JANUARI 190# Mevrouw Kuperus vraagt per 1 Maart a.s. een Diënstbode. Liefst in persoon zich aan te melden. Let wel!! Aangezien het goe deren! ervoer tegenwoordig schaars is zal G. Bakelaar driemaal in de week naar Den Burg rijden in plaats van alle dagen en wel: Maandags, Woensdags en Vrij dags. Adv. Verkrijgbaar: Hoofdkaas 35 ct. per 5 ons. J- P. Kikkert. Adv. Verzekert U togen besmette lijke ziekten als: cholera, typhus, pok ken, roodvonk, dyphtheritns, dysenterie. De contributie is zeer laag Per jaar klasse A 42 ct... B 63 ct., C 84 ct., D 126 et., E 210 ct., F 315 ot. Uit keringen per week 10, 15, 20, 30, 50, 75 gulden Laat u in Januari inschrijven. Agent vooi Texel J J. Kui,jper, Park straat. Adv. V00RIICHTINCSBU.REAU VAN OEH Ons menu voor Januari. Stevige, voedzame maaltijden vraagt, de maand Januari, want liet is winter! Als echte Hollanders denken we dan het eerst aan snert, bruine bonen en stamp pot. Maar al is dit laatste gerecht voor velen winterkost toch moet men 't niet-ie- dere dag eten, zoals in sommige streken van ons land wel gebeurt. De kans wordt dan groot dat de voeding te weinig af gewisseld is. Het verkeerde van 'n stamppot is ook dat door het fijnstampen van de aardap pelen en de groente het vitamine O daar uit voor een groot deel verloren gaat. Daar in de winter het fruit, dat ons dit onmisbare vitamin verschaffen kan, schaars en over het algemeen duur is, moeten dan de aardappelen en groenten onze voornaamste vitamine C-bron vor men. Beter is het daarom, de aardappe len en de groente niet te stampen, maar afzonderlijk op te doen. Ook het opwarmen maakt het eten arru aan vitamines, die wij zo nodig hebben, omdat zij ons weerstand geven tegen griep en verkoudheden. Een vitamine-arme maaltijd kan men op zeer eenvoudige wijze verbeteren door er een slaatje bij te geven van rauwe andijvie, rauwe witlof met appel, biet, rauwe rode kool of zuurkool of, in plaats hiervan, wat fruit na- Wanneer we een maaltijd geven van peulvruchten, die gelukkig niet zo duur meer zijn, dan wordt ook de voedings waard" van dit menu verhoogd door het. toevoegen van rauwe of gekookte groente. Bovendien is 'n combinatie van aard appelen en peulvruchten beter dan een gerecht van peulvruchten alleen! De eiwitten van aardappelen en peulvruch ten tezamen zijn nl. van hogere waarde dan van ieder afzonderlijk, zodat 't dan niet meer nodig is eiwitrijke levensmid delen, zoals vis of vlees, hij de maaltijd te geven. Tot slot nog een wenk voor de brood maaltijd: li vergeet toch de ramenas ni't als brooribelegging? Degenen, die ze met zout te scherp vinden, kunnen we aanraden, ze eens met bruine suiker te proberen. Zondag: groentesoep, aardappelen, runderlappen, Chinese kooi, custardpud ding met rozijntjes en jamsaus. Maandag: Aardappelen, capucijners met spek, uiensaus, andijviesla, stoofpe ren. Dinsdag: Tomatensoep, aardappelen, gestoofde knolselderij, gehakt. Woensdag: Aardappelen, ei, bietjes, wentelteefjes. Donderdag: Hutspot met klapstuk, vruchten Vrijdag: Aardappelen, gebakkeu vis, sla van brussels lof met appel, boter saus, rijstebrij. Zaterdag: Aardappelen, rolpens, rode kool, havermoutpap. KERSTBOOMKLACHT. De lezer heeft in vorig nummer kun nen lezen, dat het Ouwejaarsavond in Den Hoorn wild toe ging „Als wij nu eens een ander feest op touw zetten om de jeugd af te reageren bv. door 't, ont steken van een groot vuur, gevoed door alle kerstboompjes van hu dorp?" zo schrijft ons een Hoornder en hij illu streert zijn idpe met de volgende ont boezeming: REN K ERSTBOOM KLACHT Als met Kersttijd mijn lichtjes branden, Versierd met englenhaar en bal, De zilverpunt in top gestoken, En 't stemmig Kerstfeest wezen zal. Als lieve kinderkopjes gloeien, Van kindervreugde en genot. En 't huisgezin rondom mij heen zit. Met krans en chocoladepot Dan sta ik daar, de trots van allen, Ben ik l.et middelpunt van 't feest. Ben, ondanks afgehakte wortels, Gelukkig ook op 't. stemmingsfeest. Maar als deez' dagen dan voorbij zi.in. En moeder ruimt de kamer op: Met vuilniSblik plus doek en emmer, Dan -krijg ik dadelijk een schop. Direct gooit men mij eerst naar buiten, Eri later op de mest, in sloot, Dan is de dankbaarheid verdwenen. Dan is de stemming practisch dood. En dat nr. juist, mijn lieve mensen, Is wat mij leed doet en verdriet, Dan daalt mijn achting weer op 't. nul punt, En zinkt mijn trots weer ui het. niet. Nu is mijn bede tot de mensen, tUit naam van alle bomen spreek En zijn dat onze diepste wensen), Gooi ons niet meer op mest of beek- Verzamelt ons, dicht bij elkander En brengt ons op Gods weidegrond, Maakt vreugdevuur op Oud'jaarsavond Dan gaan wij waar onz' wieg eens stond. OME DIRK BOOTDIENST T-E.S.O. TEXELDEN HELDER V.V. On werkdagen: Van Texel: 5,20; 7,45; 11,45; 14,50; 17.51! Van Den Helder: 6,30; 10,20; 13,03; 16,20; 19,30. Op Zon- en alg. erkende Chr. Feest dagen: Van Texel: 7,45; 11,45; 17,50 Van Den Helder: 10,20; 13,10; 19,00 S.V. De Koog. Zondag hebben het le en het 2e de punten naar De lvoog medegenomen. Het 2e won van de Tex. Boys 3 (3-2) Talenhove speelde een zeer goede wed strijd, ook de anderen hebben goed ge speeld. De taaiheid en het goede samen spel waren ooreaak van de overwinning. Ga zo door, dan is de 2e plaats voor jul lie. Het le speelde daarna tegen Tex. Boys 2 en wist de strijd ook in hun voordeel te doen beslissen. De wedstrijd had een goed verloop. Dole It er was het samenspel goed- Er w erd aanval na aan val opgezet maar voor doel wilde 't nog niet vlotten. Rust 2-0 Voorsprong. Na de rust hadden wij tegenwind, maar De Koog ging gewoon door. Uit een der aanvallen wist de midvoor nr. 3 er bij te voegen. Daarna een mooie kans maar deze ging verloren, daar de mid voor, alleen voor de doelman 'staande, naast schoot. De eindstand 3-0 voor De Koog was verdiend. Zondag om 10 uur HRU ü-De Koog 1- Het 2e speelt om half 3 thuis tegen Z.D. H. 1. Voor a.s. Woensdag Hetzelfde re cept: gym. in de zaal van O Bonne. O.V.V.-nieuws. SVC 1—OVV 1 1-0. OVV A—Boys A 3-3. Het le verloor van SVC in een over 't algemeen genomen slechte wedstrijd. Je kon best zien dat al die weken rust ons geen goed had gedaan en dat was bij S. ook al hetzelfde. Voor de rust wa ren we overwegend sterker, maar door te lang wachten werden er kansen ver prutst. Na de rust een meer gelijk op gaand spel. Om een doelpunt, te force ren gingen de beide backs naar voor met het- gevolg, dat de S.-linksbuiten het. le en enige doelpunt van deze zeer slechte wedstrijd scoorde. OVV A speelde eten nuttigt- oefenwed strijd tegen Boys A. Het stond al gauw 2-0 voor O. maar door blunders van de keeper, wist B het om te zetten in 23. Kort. voor het einde maakte Wim nog gelijk. De keeper, daar mankeert 't nog aan, jongens! S. V. De Zwaluw 3] (I de a.s. kampioenen. Het le speelde Zondag thuis tegen Ufa Gocksdorp 2, dat op verzoek van S\f met Willi Verseput in de goal uitkwaj Direct nemen de onzen liet spel in ha&_ den en al spoedig is het 1-0, even latiï- is de stand gelijk door een weifeling de achterhoede. Piet geeft met een got1 doelpunt Z. weer de leiding, maar spi dig profiteert S. weer en komt aan goedkoop doelpunt- Steeds weer werd bal in de S-doelmond gespeeld, mafl met behulp van vrouwe Fortuna verdfc digt Veiseput zijn doel uitstekend, rual 2-2. Na de rust weer steeds stonnlopeii maar doelpunten blijven uit, de mooist, kansen worden om zeep gebracht; stecjj wordt de. voorhoede gewijzigd, ten slot®1 gaat Kees middenvoor spcien en n f komt er meer leven in, keihard kop' Kees de hal uit een voorzet tegen mP lat, de tcrugketsende bal wordt in'g«e schoten 3-2. Nu is het met S. gedaan tenslotte wordt het 5-2. Jasper Keize die Zaterdag zijn examen deed, floot di ze wedstrijd en zal het als sdheidsrecl ter wel redden. Zondag gaat liet le naar De Koo voor liet begin van de dubbele com; aanvang 2,30 uur. Uit de Zwaluwfamilie komt berick dat de ooievaar een zoon gebracht liee hij onze penningmeester. Neel en Wi lent, van harte gefeliciteerd. Ons vrot welijks bestuurslid Naan Bremer treeifu up 20 Jan in het huwelijk. Ei zijn nog leden die ce contribut#' van het afgelopen jaar nog niet helt v maal betaald hebben. Willen deze lede even bij Willem aanlopen dan kan di het jaar 1949 afsluiten. S.V.C. De Gocksdorp. Van de 2 wedstrijden werd er een gt wonnen. Geen slecht resultaat. Het 2 speelde om 12 uur uit tegtn ZDH Lange tijd wist ons 2e moedig stand I houden tegen de a.s. kampioenen. Ee kwartier voor het einde maakte Z er 5- van- Dit ontmoedigde ten zeerste en profiteerde hiervan om nog tweemaal doelpunten Om goed half 3 liet dhr Ailmerdingei die uitstekend leidde, de beide aan voerders van SVG en OVV tossen, won de toss en S. speelde "eist. tegen d wind in. Direct is O. ten aanval, de 1)1 vloog over het S-doel. Na 5 min. spele moest de S-keeper de bal reeds uit he net halen- Maar dit doelpunt werd gean nuleerd wegens buitenspel. Aanval aanval golfde op het S-doel aan, dat me kunst en vliegwerk schoon gehoude: werd. De P-aanvallen waren sporadisch hoewel zeer gevaarlijk. Maar de O-aoli terhoede wist met ferme trappen liaa voorhoede aan liet werk te zetten. Maal daar stonden de heide hacks Ale en Nil co en de stopperspil Peter in de weg] goed bijgestaan door Eduard en Maarten de kanthalfs. Deze spelers verzetten bergen werk en weten tot de rust (0-Oi stand te houden. Na de rust gaat. het spe: direct mee: op en neer. S. is enige lijd in de meer derheid- Enkele goede schoten word gestopt. Meier krijgt een juweel van kans, maar zijn schot is te zacht en di O-keeper stompt corner. Even late: strandt Dirk op een O-back. O. bren; door het uitblijven van suec.es enige wij ziging in zijn eltal. Doch ook deze com binatie faalt. Velen rekenden al op eet gelijk spel, maar 13 min. voor tijd geef Bomvke een pracht kans aan Dirk, dii met sneltreinvaart op het doel afrent Hij lost 'n harde schuiver cn het is ï-f voor S Met nog 10 min. spelen gooit. O alles op de aanval maar het kan ook ni het doel niet vinden. S. heeft nu 9 pun ten. Zondag: SVC 1-Tex. Boys 2: SVC 2 OVV 2. Zijn stem was nu veel vriendelijker. Ooralie wist, dat hij iets spontaans ap precieerde. Hij vond liet prettig een leu ke, spontane dochter, die veel geld uit gaf. Ik moe je even vertellen, vaatje, dat ik bekeurd ben, omdat ik door een rood verkeerslicht ben gereden. Alweer? Maar daarom bel ik je niet op- Heb je weer een boutmantel ge kocht of misschien een Russisch kroon juweel? Ik maak geen grapjes, zei Coralie ernstig, ik kom om inlichtingen. Inlichtingen? Ja heb je ooit gehoord van ie mand, die Duke James heet? Hij is ver keersagent of zoiets. Duke James? Verkeersagent? Je bent de plank mis, meid. Ik ken een Duke James. Zijn vader en ik zijn samen naar school gegaan. Zijn oom is hoofd commissaris van politie, hier in de stad. Duke heeft de laatste twee jaar 'n soort erebaantje gehad bij de hoofdadmini stratie. Zo'ii „politieke verantwoordeljjk- heidgpositie", waarbij de anderen het werk doen, maar die een prachtig sala ris afwerpt Hij kan wel in de afdeling „Verkeer" zijn, maar hij is geien gewoon agent, geloof dat maar. O, zei Coralie. Voor zover ik weet, is de toekomst van dat jongmens gemaakt. Hij staat er werkelijk prachtig voor. Coralie voelde zich blozen. Dat schijnt toch niet zo te zijn. Hij neemt ontslag, vertelde hij me. Dan heeft hij je voor de gek ge houden. Dat geloof ik toch met- Kom een jonge kerel, die de we reld aan zijn voeten lieeft, loopt, er toch niet tussen uit! Heeft hij de wereld aan zijn voe ten? vroeg Coralie verrast. En of! Iedereen zegt, dat hij prach tige kwaliteiten heeft. Dat hij een van die weinigen is, die hun eigen toekomst maken, zoals zii die zelf willen hebben. - O. zei Ooralie. Ik zou hem graag zelf in mijn za ken gëhad hebben, maar ik kon hem niet genoeg aanbieden. Hij zou me uit gelachen hebben. Ik vind hem afschuwt-lijk! zei Co ralie. Dallas Ree floot zachtjes. Hoe heeft ie liet. klaargespeeld, jou op je teentjes te trappen? Hij deed, of ie bij de verkeerspoli tie hoorde en hield me aan- Zo?! Ja, en hij noemde me een parasiet. Dallas Ree grinnikt1 Die slag was aan him, zei hij. En hij wou me bekeuren. Zo'n kleinigheid kan je toch niet schelen? Neen, maar hij zei.... Ze haalde diep adem. Het doet er niet toe. Hij is hij is een.... insect, waarover ik niet meer wil denken. Is dat alles, meisje? vroeg Dallas Ree, een beetje ongeduldig Coralie aarzelde. Jabehalve.... Hoeveel moet het zijn? Ze lachte. Ik zit weer krap, vaatje. Ik weet gewoon niet waar mijn geld blijft. Heb je er een idee van? Misschien miss Fisher wel, zei Dallas Ree. Als ik haar morgen vijftig dollar laat storten "P je rekening, kan je dan voorlopig voort? Je bent een schat, riep Coralie in ■de telefoon. Nou als je klaar bent? Er zit ten vier lieren op me te wachten, die al half dol moeten zijn van ongeduld Je bent een snoes, zei Coralie en legde do hoorn neer. Ze was trots op haar vader. Ze nam Suzette weer onder haar arm en liep de lounge in, naar de uitgang van het hotel. De portier wierp de deur voor haar open- Ze gaf hem een lief glimlachje. Buiten zette ze het hondje op het trot toir. Het moest, zijn dagelijkse wande ling nog doen en dus liep zij het hele blok om. Onderweg bekeek ze zich nu en dan in ben spiegelruit. Suzette had klei ne fijne pootjes Coralie zelf trouwens óók Ze vond dat ze er met hun beidjes chique uitzagen. Parasieten! mompelde ze veront waardigd HOOFDSTUK li. „Het gezin is de barometer van gr voelsleven en moraliteit van het volk Als het gehalte van het gezin teruggaat zakt liet peil der gehele natie". Ruth Ree Coralie's moeder zuchtte, keek in gedachten verzonken naar haai pen en zudhtte nog eens. Zf was bezig, een opstel te schrijven, dat ze voor haar literaire club zou voorle zen. Dat wil zeggen; die club was lite rair geweest, toen ze opgericht weid.' een generatie geleden. Ieder vond hel lidmaatschap nog een eer, want liet wat de oudste en gedistingeerdste club van de stad. Doch tegenwoordig ging de be langstelling der leden hoofdzakelijk uit naar het edele bridge-spel en de laatste schandaaltjes onder de medeleden dat erkenden ze trouwens eerlijk. Als literaire club waren de maande lijkse. bijeenkomsten een parodie gewor den. De voorzitster onthaalde de leden np een keurige lunch van drie gangen. Er stonden prachtige kasbloemen op ta fel, glanzend porselein en kristal en zilver, de vrouwen waren modieus ge kleed en zagen er ongelooflijk jong uil voor haar leeftijd. Maar niemand be kommerde zich veel over het literaire programma, al duurde dat slechts een uur. (Wordt vervolgd).

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 4