De dood aan de rups! Verlovings kaartjes Morgen worden de duinen bij De Koog gezuiverd ,,Wij rukken op van paal 17 naar 24" Wat is er te doen? Bal masqué Deze maand wordt begonnen met het herstt van de molen het Noorden Dertig Polders gaan na verbetering van Spangerweg en Westerweg ook Oosterweg en Zuidhaffelerweg verbeteref. Drukkerij Texelse Courant V. Het Noorden van ons eiland had grote belangstelling voor Toneelvereniging .Herleving" Morgenmiddag (dus Donderdag 26 Ja nuari a.s.) gaan de bewoners van De Koog de strijd aanbinden tegen de bast aard satijnrups, die op het ogenblik in onnoemelijke aantallen in de duinen overwintert. Iedereen heelt de grijze nesten wel eens gezien en wie er morgen met de grote schare van bestrijders op uittrekt zal er honderden, duizenden kunnen zien! Deze rupsen riohten enor me schade aan, want als geboren veel vraten beroven zij alle duindoorns van hun bladeren met het gevolg, dat die duindoorns verdwijnen en grote, lelijke kale n)el-k sj 1 nehhe.u dez1 tot nnjn genoegen heb ik cvuitnv mijn ingebonden stuk ontvangen en ik zal dan ook niet schromen hierop te ant woorden. Ten eerste zal ik de heer Zuidema van antwoord dknen: U schreef over een groep mensen, die er hun brood mee verdienen, met alles wat aan een kermis vastzit en daaruit voortvloeit Dat er aan verdiend wordt, is waar, maar is dit pro ductief? Voor degene, die werkelijk iets presteert heb ik alle respect, maar ko men die hier wel? Een waarlijk goed ar tist werkt in schouwburg of circus. Wat wordt er hier nu eigenlijk nog op de kermis gébracht; ik herinner mij de kin derwagen van twee jaar geleden, waar op een draaiorgeltje stond (en waarin een ba'b.v lag), dat tot laat in de avond door Den Burg liep te jengelen. Er is toch ook nog zoiets van kinderbescher ming. Een flinke jonge vent liep hier achter. Was er voor hem nu niets beters te doen in Nederland? Tal van andere dingen zijn er zo op te noemen. Moeten wfj dit soort mensen dan als een liefda digheid in stand houden? Neen, er is voor hen zeker nog wel wat beters te vinden en ais wij aan liefdadigheid willen doen, geef aan zónder draaiorgel uw geld aan Stichting '40-'45. Dan: zoals u schreef. Iemand die voor de kermis niet genoeg geld had, er an ders ook wel nooit zou komen, is wel '11 beetje gewaagd uitgedrukt. Als u kinderen heeft, móét men prac- ti9Ch naar de kermis, en vele groten kunnen (uit ouder gewoonte! de verlei ding ook niet weerstaan, met als gevolg dat vele middenstanders even geduld moeten hebben Wij hebben normaal ons weekgeld meer dan nodig. U maakt nu wel een vergelijking met een luchtballon en een pakje thee, maar ik zie hier al leen maar een zeer gróót verschil. Het één is een levensbehoefte, het ander een prul waar de volgende dag niets meer van over is. Inderdaad, er wordt aan vei'diend, hier in wil ik n niet tegenspreken, maar ie dereen. die werkt, die produceert en iets presteert, daar wordt ook aan verdiend, maar laat het werk zijn en geen gebedel. De inzender van het tweede ingezon den stuk schreef dat hij geen kinderen had en menig kind in de draaimolen had gezet. Mijnheer, hulde voor uw daad; maar als >1 in de zomer aan De Koog gaat staan en 11 geeft menig kind een ijs je. zal het effect hetzelfde zijn. Inderdaad heeft het kind op de kermis plezier en drenst op het strand ook wel eens, maar u zult het met me eens zijn. dat er verschil bestaat I11 vermaak en dat de moderne wpreld iets anders vraagt en dat wij dit voor het kind uit moeten maken. En hieruit trek ik de conclusie, dat het iets anders, een heter en gezon der vermaak moet ziin dan een lawaaie rige kermis Wat het van de hak op de tak sprin gen aangaat, daar wil ik dit, mee zeg gen: Als Je vroede vaderen toch willen stemmen, 1111, laten ze dan vóór een rust- nis stemma -1 een kermis- u afge- ten wij dus morgen de sollade inhalen en hem met hand en tand te lijf gaan, in dit geval: neemt u uw heggesehaar me de, of een flinke takkenknipschaar of 'n stevig mes. Ook een mandje, want daar moeten de buitgemaakte beesten in. Ie dereen kan ten handje meehelpen, want reeds van verre ziet ge viltachtige huis jes net miniatuurlegertenten waar in de rupsen plegen te overwinteren. Maar de nestjes zitten niet alleen in de takken van de duindoorns, ze komen ook in braamstruiken voor. „Er zijn er nog nooit zoveel geweest, als wij ze nu niet tijdig aanpakken, hou- wij in de geheie duinstrook geen blaadje meer over: ze doen zich ,e goed aan de duindoorns en als ..opgevreten zijn gebruiken ze de doorns als nagerecht!" aldus telefo- ,-t men ons uit De Koog en men voegt an toe: ,,Wij hopen, dat de bewoners Den Hoorn en De Cocksdorp en an- u dié langs de duinen wonen, even ten strijde trekken", o'anneer verzamelen en waar?" Morgenmiddag verwachten wij alle .enaars en andere iiefhebbers om f twee \oor de school. De leerlingen in twee klassen die wegens tekort an onderwijskrachten dien middag vrij nebben zullen twee wakkere divisies ïvormen. „Wij beginnen bij paal 17 en (rukken in ten front op tot voorbij paal <24, dus tot aan de Slufter". Wy hopen zeer, dat deze actie slaagt, Jdat er ontilbare rupsennesten vernietigd zullen word m, want het prachtige Texel se duin is ons lief- TFAELSTROOM. SCHIETPROEVEN MET GESCHUT. De Burgemeester \an Texel maakt be kend, dat op Vrijdag 27 Januari a.s, van 13,3016 uur schietproeven worden ge houden van het fort Erfprins. Nabij de aanslagen ligt de sleepboot ,,HS 5" („Or kaan" ten anker- Texel, 23 Januari 1950. De Burgemeester van Texel Mr. G. D REHORST SCHIETPROEVEN MET GESCHUT. De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat van de batterij op het fort Erf prins te Den Helder, op nader aan te kondigen tijdstippen zal worden gescho ten met geschut in de sector van 53 gra den tot 60 graden (uit de batterij gere kend) en over afstanden tot maximum 15000 111. De onveilige hoogte voor v'iegtuigen is in deze sector tot maximum 6500 m- Op pim. 53 gr. 1 min. 8 sec. Nb. en 4 gr. 53 min. 2 sec. El, nabij de aanslagen, ligt een marinevaartuig ten anker. Tij dens het schieten voert dit vaartuig een 10de vlag aan de ra Schippers van vaartuigen wordt ver zocht, gedurende het voeren van de rode vlag op dit vaartuig, buiten het schoots veld te blijven. N.B. Men moet er rekening mee hou den, dat het niet altijd mogelijk za! zijn tijdig nadere aankondiging van de schiet proeven te doen. Texel, 23 Januari 1950. De Burgemeester van Texel Mr. G. D REHORST SPORT OT' TEXEL S. V. Texel Op korte termijn werd een wedstrijd tussen een Tex. Boys en een Texel Comb vastgesteld, zodat er toch ge speeld werd. Het is een pittige wed strijd geworden waarin T. weer niet over productiviteit kon roemen- Talrijke kan sen werden gemist en zelfs nam T. B. de leiding als Nic. Veldstra door treuze len de bal kwijt raakte en deze, voor het doel gobraolit, goed ingeschoten. Even voor de rust maakte Bert Jnllens gelijk uit een voorzet van rechts waar Harry heel listig overheen stapte. Nog in de eerste helft had Harry succes, als hij ui terst. zuiver in de benedenhoek kopt. Na de rust zien we Jan Boswijk snel doorbreken en no. 3 in de touwen schie ten. Prachtige niet. te missen kansen werden gemist en zelfs wisten de Boys nog in te lopen toen een ver hoog schot Bertus te makkelijk leek. hij sloeg de bal wel weg maar voor de voeten der tegen partij. die vat dit buitenkansje prompt profiteerde- Het was een prettige wed strijd en heeft- toch wel enige lichtpun ten gegeven. Gf we Zondag weer voet ballen is nog een vraag. Maar dan allen naar het bal-masqué in Hotel Texel a.s. Zondagavond. Training: Als het blijft vriezen gaat de 'ning toch door, dan gaan vve in het ''-'Bokaal oefenen, want we moe- blijven en zorgen na de Sr 'lfi toeren te kunnen elf 9 en allemaal Tcx. Boys. "Men afge- dag dooi- iid ga- .-h Texe". 1. is er 'n 8 uur. H.S. dorp. intrede door de Sb de vorst übit): SVC 2- >Ve zullen het Woensdag 25 Januari: Voorbereidende verg. in De Oranje boom i.v.m. de wedstrijden om de bil jartkampioenschappen. Donderdag 26 Januari: R.K. Ontvvikkelingsclub '111 De Zwaan. Vrijdag 27 Januari: Vergad. Ned. Chr. Landarbeiderslbond in Hotel Texel m.m.v- „De Lofstem" Uitvoering Texels Fanfare. „De Zoon van de Berkenhof" in Bben Haëzer. Zaterdag 28 Januari: ,.De Duinkanters" gaan met ,.Baas Bart" naar Vlieland, (m.s. Voorwaarts) Uitvoering van „De Lofstem" te Oos terend in Gebouw v. Chr. Belangen. Zondag 29 Januari: Bal Masqué van S.V- Texel R. K Dansclub „Musette" in Casino. Dinsdag 31 Januari: De film ..Pastor Angelicus" in de Bios. Donderdag 2 Februari: Toneeluitvoering Fryske Krite in Ca sino- Blijspel „Pake". Alg. Verg v d. Ver v. Bedrijfsvoor lichting om smorgens half tien in Hotel Texel. 7ondag 12 Februari: Opvoering van liet toneelstuk ..Boeng Toni" door „St. Jan." in Casino. De organisatoren van het balmasqué op 29 Jan. *11 Hotel Texel zijn vo'. goede moed, uiteraard een gesteldheid, waaraan het organisatoren nimmer mag ontbreken zij móéten enthousiast zijn, zij móéten volhardend zijn, zij móéten optimistisch zijn. En vol van de goede moed, die wij reeds noemden. ,,Ik heb zo juist een groep van 13 personen geno teerd, die gemaskerd en al op het festijn komen!" vertelde ons een der organisa toren, de lieer Luit Sok, die het volko men met ons eens was, dat het naderen de balmasqué een drie-, vier- vijfvoudig aantal deelnemers van vorig jaar kan lokken, ja, Let ziet er heus naar uit, dat de belangstelling aanzienlijk groter zal zijn dan vorige keer. Toen hebben velen verstek laten gaan. Zeker, ze waren er wel, maar ze waren 111 hun colbertje waarin wij hen op ieder doodgewoon bal ontmoeten, een bal zon der gemiaskeiden. U weet wel, zo'n een voudig bal van een uitvoenng-met-bal- na. Ook de dames waren er wel, maar ze waren in new look, waarin wij haar op alle balavonden (zie vorige zin) zagen zweven, al was het dan niet altijd in het zelfde japonnetje.... Al die danslusti- gen verwachten de organisatoren de 29e Januari opnieuw, maar dan in vol or naat, d.w.z in passend omhulsel. De Ou we Sunderklaas heeft bewezen zoals ieder jaar dat er vondsten genoeg zijn. Vondsten, waarbij je zonder be zwaar kunt walsen, samba-en en foxtrot ten- Laat u niet beinvloeden door een valse schaamte, die u suggeren wil, dat u niet origineel voor de dag kunt komen! De organisatie zal 11 reeds met alle sym pathie en alle mogelijke bewijzen van instemming en dienstwilligheid ontvan gen zo gij meende reeds potsierlijk ge noeg te zijn uitgedost met louter feest neus, masker, muts en vreemd zwiepen de benen. Want dan wordt ge reeds als volwaardig feestgenoot in de grote fami liekring opgenomen en allengs zult gij u zelf onlosmakelijk verbonden gevoelen met de anderen, die deze avond de zor gen aan kant gaan zetten en onder het slingeren van serpetines in wilde krijgs dansen zuller. getuigen, dat de angstige spanning in dit wereldje slechts een hal lucinatie is. Hoeveel kost me die grap? Het zal u meevallen, minder in ieder geval dan één enkele avond ker mis, waarop ge lang niet zoveel plezier zult hebben, omdat dan uw energie over zeven avonden moet worden verdeeld en gij uzelf, volkomen onbewust, de nodige beperkingen oplegt! Het is r.iet misplaatst de kostprijs naar voren te brengenzolang 't bal masqué vóór de deur staat tenminste niet. Welnu, de advertenties hebben u reeds gemeld, dat gemaskerden voor de luttele som van twee kwartjes entrée hébhon tot dit Narrenfestival en de on- gemaskerden mogen vijf kwartjes dok ken. Wij duiven geloven, dat niet één ongemaskerde de garde robe zal passe ren, zelfs niet de kellner(i), zelfs niet de gerant van het Hotel, zelfs niet de agent van politie- (.Ta, waarom zou de politie niet altijd gemaskerd blijven? In daze kleine gemeenschap, waarin de rancu nes 1111 eenmaal zulk een groeizame voe dingsbodem vinden?) Twee kwartjes en vijf kwartjes, een verschil van driekwart pop, daarvoor koop je in de duurste Texelse zaak een masker 0111 te laten griezelen en een feestneus waarmee je je beste vriend om de 'tuin kunt leiden Voor de rest ver koopt men u graag een feestmuts. Wel licht houdt ge nog geld over voor een croquet,je nf een glaasje onversneden bols. Voor de dames iets anders, want dames drinken nu eenmaal geen alco holhoudende dranken. Kortom: er kunnen geen financiële bezwaren oprijzen, waardoor dit festijn tot een débaele zou zijn gedoemd. En daar staat dan positief tegenover, dat wij bij wi nierdag de juiste tijd beleven om eens uit de band te springen: de zee doet het. de wind doet het, waarom wij dan alsmaar in kalme tred voortgesjokt? Hurrie 'tp! Op de 29ste Januari a. s. Viert het in groten getale mee, doet werkelijk alsof it thuis bent, daar op die (spiegelgladde) haan van Hotel Texel. Toont dat wij niet onderdoen voor de car- navalvierders in het Zuiden. En laat er on de 29ste bewezen worden, dat wij best uit de hoek kunnen komen, dat wij niet stroef en stijf zfln, dat wü niet laks en lauw zijn, maar dat wij er slag van heb ben om een gemaskerd bal te vieren dat klinkt als een klok! VERGADERING van Hoofdingelanden van het Water schap De Dertig Gem. Polders op Texel' op Dinsdag 17 Jan- 1950, des morgens te 10 uur in Hotel De Lindeboom. Aanwezig allen behalve de heren List en Mantje. Als gasten waren aanwezig de lieren J. Vlaming en Joh. Roeper Nz. Na opening der vergadering heet de voorzitter in het bijzonder de scheidende hoofdingelanden Vlaming en Roeper hartelijk welkom, waarbij deze de wens uitspreekt dat de besprekingen weder om van aangename en opbouwend ka rakter mogen zijn, waarna de notulen v an de vorige vergadering worden voor gelezen en onveranderd goedgekeurd. Ingekomen stukken. a- van de Minister van Waterstaat een afschrift van het Kon. Besluit, tot benoe ming van de heer P, Bakker Azn., tot Dijkgraaf van het Waterschap. De Dijk graaf bedankt de vergadering voor het in hem gestelde vertrouwen. b. Idem tot benoeming van de heer C. Bakker Dzn. tot Heemraad van het Wa terschap- Do voorzitter feliciteert de heer Bakker met zijn herbenoeming. Punt 1 van de agenda: Onderzoek ge loofsbrieven van de heren M. J. Veeger, P. Brans en K- Breman. De voorz. ver zoekt de commissie, belast met het on derzoek, daarover verslag te willen uit brengen. De heer Kikkert deelt namens de commissie mede. dat het onderzoek geen aanleiding geeft tot het maken van op- of aanmerkingen, waarna die ge loofsbrieven worden goedgekeurd en tot toelating van genoemde he-en wordt be sloten- Voorz. feliciteert de heer Veeger met zijn herbenoeming en de heren Brans en Breman met hun benoeming en hoopt dat zij hun betrekking met belangstel ling zullen vervullen. De heren Veeger, Brans en Breman bedanken de voorz. voor de installatie, waarna zitting volgt. Punt 2: Verbetering van de molen in de polder Hel Noorden. De voorz. deelt mede, dat met het be stuur van de Vereniging „De Hollandse Molen" onderhandelingen zijn gevoerd inzake het herstel van de molen in pol der Het Noorden- Thans zijn die onder handelingen zo ver gevorderd dat door 't Rijk voor 'n derde gedeelte in de her- stelkosten wordt bijgedragen, terwijl de overige tweederde gedeelten door de ge meente Texel, TESO en 30 Polders zul len worden gedragen. Eventueel vermin derd met de aangevraagde Prov. subsidie. Met de regeling, aldus overeengekomen gaan de hoofdingelanden aceoord. Met de herstelling zal volgens mededeling van de aannemers in Jan 1950 worden aangevangen. Punt 3. Verhoging percentage gebouw de eigendommen. Vervolgens wordt een voorstel van het College van Dag. Bestuur ter tafel ge bracht houdende machtiging om Gcd- Staten te verzoeken 0111 diverse redenen de heffing op de gebouwde eigendom men met ingang van 1950 te mogen ver hogen tot 10 pet. vqn de belastbare op brengst, Met alg. stemmen wordt het College van Dag. Bestuur hiertoe ge machtigd. Voorzitter deelt mede, dat met de ver betering van de Spangerweg en verdere verbetering van de Westerweg een aan vang is gemaakt, en dat daarna de Oos terweg en Zuidhaffelerweg verbeterd zullen worden. Rondvraag. De heer C- Zijin Szn. feliciteert de voorzitter met zijn herbenoeming, zulks met alg. stemmen en hoopt wederom als altijd op dezelfde aangename wijze met hem te mogen samenwerken. De voorzitter bedankt de heer Zijm voor diens waarderende woorden. De heer Vlaming bedankt de voorzit ter voor de uitnodiging om deze verga dering (e hebben mogen bijwonen Dhr Vlaming zegt de vergaderingen altijd met groot genoegen te hebben bijge woond daar hier de belangen altijd de zelfde waren. Had de leeftijdsgrens geen rol gpspeeld zo had hij graag nog wat gebleven. De heer Joh. Roeper N2n. sluit zich bij de woorden van de heer Vlaminga: 'De voorz. dankt de heren Vlaming Roeper voor liet gesprokene en in hi bijzonder voor datgene wat ze steei voor het Waterschap hebben gedaai Dit zal steeds bij ons allen in dank'ba herinnering blijven voortleven De heer M. J. Veeger zegt, dat greppel van de weg langs het land zijn broers aan de Westerweg alda; wat verdiept moeten worden. Aldu| •wordt besloten. Verder wijst de heer Veeger op slechte toestand van de Dijkstal bij h Burger-Nieuwland- Deze is bijna onl gaan'baar. Voorz. zegt, dat de weg al, door Burger-Niemvland zal worden opj^ geknapt. De heer C. Kuip Mzn. vraagt wat of dj bedoeling met de tochtsloot bij de Kei kie is. Voorz. zegt, dat het de bedoelinj is dat het ingestoven gedeelte zal worj den uitgegraven. De heer P- Brans vraagt of er vojj doende stor.nmateriaal aanwezig is en o| de gebouwtjes langs de dijk in orde ziji waarop door de voorz. bevestigend wordl, geantwoord. De heer S. Wuis Azn. vijst op de sleclij te toestand betreffende de Kade voorbj de boerderij van de heer T. Eelman ii de polder Het Noorden en vraagt of heil niet mogelijk is, dat hierin wat puin kaïj worden gebracht. Voorz. zegt dat liier-j voor momenteel geen puin beschikbare is. Verder vraagt de heer Wuis hoe lie'j slaat met de Tij naar de boerderij van dej heer D- Hill. Voorz. zegt, dat met de uit voering van het werk is begonnen. Dhr Wuis vraagt over de gelijkschake ling van de bemalingslasten van de pol-I der Het Noorden met de andere polders.] Voorz. zegt, dat daarover nog niets be-l kend is, waarna de voorz. onder dank-l zegging voor de prettige besprekingen] de vergadering sluit. Wij hebben ontvangen een mooie collectie Toneelver. „Herleving" gaf Zaterdag j 1- een uitvoering in Hotel De Hoop, te De Cocksdorp. De zaal was geheel bezet De heer Schaatsenlberg heette de aan wezigen hartelijk welkom en schetste vervolgens het verloop van het stuk Voor 't voetlicht werd gebracht ..Mis lukte Levens", een boerentragedie in 3 bedrijven door Joh. Schmidt. Als de gor dijnen vaneen gaan zien we een goed verzorgd toneeltje, voorstellende de keu ken van het woonhuis van Donk de mo lenaar. Vrouw Donk (mej. M. Boon) is bezig aardappelen te schillen, terwijl Jane (mej. D Reuvers) de afwas doet Al direct bemerken we, dat het leven van vrouw Donk zwaar is, doordat haar man haar meer en meer vernedert en dikwijls dronken thuis komt. Heftige verwijten blijven niet uit. Het spel van deze dames was zeker goed te noemen en we mogen genist zeggen dat het spel van Jane zelfs uitblonk. Ook de mole naar Donk (de heer A. Langeveld) be heerste zijn rol volkomen en leefde zich goed in deze creatie in. Albert Donk, hun zoon (de heer ,T. v. Beek), die deze rol in betrekkelijk korte tijd had moeten leren, toonde zich een goede vertolker. We ontmoeten Elaasen, een wisselloper (de heer Koos B0011I die ook wel aardig uitkwam, maar stellig beter geknipt is voor de rol van droogkomiek- Overigens speelde hfj niet onverdienstelijk. De fi guur te brengen van een 78-jarige (mej. L. v.d. Werve) is een zeer moeilijke taak als ie in feite 19 jaar bent! Haar stem was wat te hard en te vlak en we misten de ouderdomsgToeven op haar gelaat en die hadden er toch moeten zijn 0111 de moeder u>t te heelden tegenover vrouw Donk! Een tekortkoming van de grimeur. Ook moet ons iets van 't hart betreffende de kaartlegster (mej. A. Waldus) di> ondanks de hitte waarover ze sprak met bontjas en hoofddoek op 't toneel versoheen, terwijl even later Al- bert versoheen met eon strooien hooiers- hoed op. Toch even opletten in 't ver volg. De onzichtbare Jaap achter het raam had het niet zo moeilijk, maar ook hij hoorde er bij en moest er zijn. Kortom, de rollen zater er goed in en wei-den goed weergegeven. We willen „Herleving'' dan ook met kracht een tot weerziens toeroepen. Het bal was zeer gezellig. De mu ziek werd gegeven door de Rhythmische Islanders. Het kapwerk verzorgd door de heer Landman uit Zaandam.

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 2