Cjroen c2wartsJ'exels in het harL. ft het Veldstra, 25 jaar Gemeente-opzichter, werd hartelijk gehuldigd Er is weer leven en beweging in de Texelse vogelwereld Eendeneieren in „Thijsse's Fienweid" Ie proe uoorjaar WOENSDAG 1 MAART 1950 TEXELSE 63# JAARGANG. No. 6404 COURANT Uitgave v h Fa LangeveJd Dc Rooy Boekhandel Drukkerij - Bibliotheek Den Burg - Texel Postbus 1 1 Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdag» Bankrek Rorterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenb. Postgiro 65 2 Abonnementsprijs f 2,45 per halfjaar Toen hij solliciteerde, vroeg men hem„Kunt U fietsen??" Donderdagmiddag is de lieer J. Veid- slra ter gelegenheid van zijn zilveren ju bileum ais gemeente-opzichter op spon tane wijze gehuldigd. Nadat, de familie Veldstra. te midden van B- en W„ een grote schare van amb tenaren en ambtenaressen, mitsgaders de gemeente» erklieüen in het Park voor de fotograaf had geposeerd, begaf alien zich naar de raadszaal van het Gemeen- 'tehjiis, waar als eerste spreker *t, woord gevoerd werd door burgemeester Re- horst- Burgemeester Rehorst wenste de ju bilaris van harte geluk. Hij merkte inde eerste plaats op, dat er voor de heer Veldstra geen gelegenheid bestond 0111 aan de huldiging ie ontsnappen an ders zou hij dat stellig hebben gedaan! De burgemeester vervolgde: „U geniet zowel bij het gemeentebestuur als bij de bevolking van Texel grote achting- Dat memoreer ik vooral hierom, omdat uw functie niet eenvoudig is: doordat u uw arbeid in dienst van Gemeentewerken verricht, komt ge met de bevolking in aanraking en soms moet u tegen de wen sen van de burgers ingaan- (Bijvoorbeeld t.o.v. Bouw- en Woningtoezicht)- Dat zou dus vaak tol, wrijving kunnen leiden, daar de mensen soms zodanige soepelheid verlangen, dat van naleving der verordening niet veel terecht zou komen, als ge maar zonder meel' aan die verlangens voldeed. Anderzijds verwacht het gemeentebestuur, dat gij uw plicht doet. Hier is dus van tegenstrijdige krachten sprake! Van de zijde van liet gemeentebestuur heeft 11 het volste ver- tnynven, omdat ge uw taak zeer, zeer goed hebt gedaan en aan de andere kant draagt de Texelse burgerij u ondanks liet feit, dat u haar wel eens in 't vaar water moet zitten toch veel achting toe! Ja, u heeft als ambtenaar een zeel' goede r.aam- U bezit de gave 0111 de za ken op rustige wijze te behandelen. Daar door konden v ele kwesties worden opge lost die anders wel eeens wrijving had kunnen veroorzaken. 25 Jaar zijt ge 1111 in dienst van de ge meente Texel- Dat is een lange tijd- De jonge jaren zijn voorbij gegaan, de mid delbare leeftijd is bereikt zo is de gang van dit loven- U moogt met voldoe ning terugzien op de afgelegde »eg- Onk als huisvader, want ge geniet de achting en de liefde van het gezin Uw vrouw en kinderen hebben sleeds ine-t u meege leefd. De zonen doen goed het voorbeeld van hun vader te volgen. De Dienst van Gemeentewerken heeft zich in de loop der jaren sterk ontwik keld, lie eerste 15 jaar heeft bet deze Dienst heel vaak aan de nodige middelen ontbroken. Werd er toen critiek op de ze Dierst uitgeoefend, dan was die vaak onredelijk Immers, als Gemeentewerken niet over voldoende middelen beschikt, is bet, voor de ambtenaren een bijzonder grote toer om er iet-s goeds van te ma ken- Na de oorlog werd gij benoemd tot commandant van de Brandweer. Wij hebben gezien, dat als ge iets organi seert, hot vlot loopt. De brandweer is van een zeer primitieve dienst opge bouwd tot ecu organisatie, die er zijn mag- Wij hopen, dat het u gegeven za' '/fin ook de brandweer tot een behoor lijke mate van perfectie op te werken- Burgemeester Rehorst zei verder nog: ,.Ge komt uit het land der Friezen, van wie gezegd wordt, dat ze stijfkoppig zijn, maar daarvan hebben wij bij u nooit iets gemerkt- U onderscheidde zich door een rustige manier van optreden, een vastheid van handelen, die iedere mens siert- Dit is een van de goede ei genschappen. die ge uit Friesland hebt meegebracht- Namens het, gemeentebestuur betuig ik u mijn diepe gevoelens van dank voor wat gij voor Texel hebt, gedaan. Ik hoop, dat ge nog veie jaren op deze wij ze moogt voortgaan en dat ge met uw gezin in geluk en voorspoed moogt voortleven". Burgemeester Rehorst bood de jubi laris liierop een schilderij aan, vervaar digd door de Utrechtse kunstschi'der Jan van Ham. Het beeldt een voor de lieer Veldstra zeer bekend plekje uit: Van Ham heeft, zijn ezel opgesteld ter boogie van de Oude Poort van Hotel Texel en vandaar trof hem een aardig tafereel: een deel van de Vismarkt, een deel van het Raadhuis (met de ramen van het vertrek, waar de heer Veldstra werkt) en ter afsluiting een rijzige boom. Een prachtige pastel, ..Aanvaard dit", zo sprak de burgemeester, „als blijk van grote erkentelijkheid en ach ting van het gemeentebestuur-" De h-eer Veldstra was zeer ontroerd door deze hulde. Zijn gedachten over vleugelden de afgelopen kwarteeuw: hij relefeerde de kennismaking met Texel, waarvan hij niet meer wist dan dat het een Waddeneiland was met veel schapen en vogelsHij herinnerde zich nog ais de dag van gisteren de toenmalige burgemeester, die hem in de eerste plaats vroeg of hij wel eens ziek was. Vermakelijk was de mededeling van de lieer Veldstra, dat. degenen die hem had den gepolst 11a het afscheid nog even terugkwamen 0111 te informeren of hij wel kon fietsen... Ja, liet was toen nog een geheel an dere wereld en sindsdien is er op het Raadhuis ook heel wat veranderd, want toen de heer Veldstra daar zijn eerste tekeningen maakte, was dat gebouw door slechts zeven personen „bevolkt". Fr waren vier gemeentewerklieden- Na nog verschillende herinneringen aan spannende momenten in zijn leven te hebben opgehaald, besloot de heer Veld stra mede namens zijn vrouw en zoons met een woord van hartelijke dank voor de attentie- Hierna sprak de heer J. Tiessen, Di recteur van Gemeentewerken, zijn colle ga hartelijk toe- Vaak zeer intiem! In zijn toespraak gewaagde hij o.a. van de goede samenwerking tussen hem en de lieer Valdstra, die hij als jongeman had leren kennen. -Samen zijn we door de gemeerdetij-ke dalen gegaan, samen heb- ben we de heuvels beklommen en samen hebben we op de toppen vertoefd Zo wel in narigheid a's in voorspoed. E11 dat w ij vandaag do dag er nog zijn is te danken aan een Hogere Leiding". Hij huldigde de liter Vtldstra als een plichtsgetrouwe medewerker, die toege- 1 ust. is met een flinke dosis V e rant woo r- delijkhcidsgavoel. „Wij zijn dankbaar en erkentelijk voor de goede uitvoering van uw betrekking". De lieer Tiessen betrok ook mevrouw Veldstra in de buide: „Wij zijn u dank baar voor de steun, welke 11 uw man ge durende een groot gedeelte van die peri cyte zult hebben verleend en die liet hem ongetwijfeld mogelijk heeft gemaakt zijn betrekking naar behoren te vervullen" De heer Tiessen verzocht hierop de jongste medewerker. Jan Doorn, de ju bilaris De Kleine Winkler Prins" (twee delen) en een ..Radio-encyclopaedie" aan ti bieden Toen dit was geschied, richtte de lieer Tiessen zich nogmaals tot mevrouw Veldstra. die als blijk van waardering met bloemen werd gehuldigd: witte se ringen en witte tulpen in een fraaie vaas werden haar door mej- Em Witte overhandigd- De liter Tiessen besloot: „Jitbi'laris, voordat ik eindig, wil ik de wens uitspreken, dat de 11 nog toegesta ne komende jaren, welke nog ongerept, zuiver en door menselijk toedoen niet bedorven zijn. voor tl en de uwen geluk kig mogen zijn en dat het ons gegeven mag worden, dat te beleven in goede sa menwerking en in goede verstandhou ding. in liet belang van onze moie ge meente. De lieer Veldstra dankte voor de hul de en sprak de hoop uit, dat de prettige samenwerking zou voortduren. De heer P. Beemsteuboer, gemeente secretaris, sprak namens het overige ersoneel. Hij merkte waarderend op, cal de heer Veldstra steeds klaar stond als men gegevens (kaarten enz.) nodig had Er staat voor de aflevering een ze kere termijn, maar het kon gebeuren, dat .ie er plotseling om verlegen zat en dan deed men nimmer vergeefs een beroep op uw medewerking. De heer Veldstra werd geschetst als een openhartig, op recht, persoon, met wie men prettig als mens tot mens kan omgaan. De heer Beemsterboer hoopte, dat zij de jubilaris nog lang in hun midden mochten hou den. De lieer W- van Heerwaarden sprak de jubilaris op rijm toe Niet een rijm pje, dat zo even onder koppiestied in mekaar wos draait, maar een documen tair w erk van welgeteld 75 verzen- De heer Van Heerw aaiden had terecht ge meend, dat je op zo'n feestelijke dag als deze de humor ruim baan moest geven en daarin is hij uitstekend geslaagd- Hij dichtte o.a.: Leven, werken, werken, leven, Is voor iedereen een plicht, E11 't is goed, dat bij een mijlpaal. Wij eens rusten, dat. verlicht. Ook gij kwaamt hem heden tegen, Deze mijlplaat, hécht en sterk, Vijf en twintig vrurhtib're jaren, Uaaft gij aan 't gemeentewerk. 'k Wil li namens al degenen, Die gij hier verenigd ziet. Ferst eens hart'lijk feelciteren, Vóór dat 'k nieuwe venzen giet. Proficiat, ad niultos annos, Zo roepen w ij verheugd van zin. Blijf lang nog de gemeente dienen. En zet een tweede lustrum in- De heer Veldstra dankte de „dichter" hartelijk, waarbij hij zich afvroeg, waar om de heer Van Heerwaarden het dich ten niet als hoofdberoep had gekozen.. STRANDVONDERIJ INCASSEERDE F 60(10,—. Door de Burgemeester-Strandvonder werd Donderdag vnor pl'm. f 6000.aan hout enz- verkocht. Onder de vele dooi de zee teruggegeven goederen, bevonden zich een baaltje rubber van ca- 100 k g, dat f 89 opbracht, en een ijzeren laad boom, die loor f230 van de hand ging- DIRIGENT VAN VIER KOREN. De heer J. Visser, Den Burg, is be noemd tot dirigent van liet Ned. Herv. Kerkkoor te Oosterend en wel als op volger van de heer A- Flokstra. die naar Zutphen emigreerde. De heer Visser is thans dirigent van vier koren: nl- de Ned- Herv. kerkkoren te Den Burg, De Koog, Den Hoorn en thans Oosterend. „Ja, jullie denken natuurlijk, dat het haantje van feugelwachter er ientje is van luieren aan de diek, maar nou kei je dan ers zien, dat die mensen ok noq wel wat aars voor de kost doen!" De heer D. Boot, opzichter van Natuurmonumenten, heeft ons in zijn D.K.W.'tje naar het hartje van polder Waalenburq gebracht. Halverweqe de Middenweg, de lange, rechte weg, die van de Polderweg nabij De Waal naar de Westerweq in Waalenburg loopt, zijn we uit gestapt. Daar stonden vier onzer vogelwachters met lange laarzen uitgerust in een afgedamde sloot, die als boezemwater dienst doet ten behoeve van 't pittige molentje, dat averechts werkt en dus qoed werkt, want het moet het water uit de sloot óp het land brengen ten gerieve van de kieviten, de grutto's, de kemphaantjes, de tureluurs, de bergeenden enz-! Maar zo'n sloot moet op geregelde tijden worden uitge diept en nu is liet er dus de meest ge schikte periode voor De vogels, eenden uitgezonderd. zijn nog niet aan eiei- l'eggen toe, de toe risten zitten nog hoog en droog op hun kantoren aan het vaste land, er zullen nog enige hagelbui tjes losko men, eer het eerste kievitsei zal worden gevonden. Enfin: de winter heeft nog niet al z'n biezen ge pakt- Bloten uitdiepen is zwaar werk als zulks schop voor schop moet gebeuren, ook hier blijkt men dat nog zonder draigline te doen. „Klets" ..klets" wor den de vierkantige brokken zware modder op de wal gedeponeerd- Hier is actie- 't Is leuk er even naar te kijken, hoe handig de „vogehvadhters" dit werk doen- Misschien heeft de heer Boot Sr- onze gedachten (leuk er naai- te kijken) geraden, want ineens wil-ie je een schop '111 de hand duwen: Probeer 't ook eens" Een volgtende keer. vandaag moeten ruige natuurreservaten worden bezocht om te kijken of de eendien al leggen. De auto wordt gekeerd en in vaart gaat het naai- ..Dijknianshinzen" Eendeneieren „Nou wat heb ik je gezegd?" Onze gids heeft een nest met twee eendeneie ren gewonden! Op 22 Februari. Dat is behoorlijk op tijd, want het is tenslotte nog maar enkele weken geleden, dat een felle winter ons eiland met isolement bedreigde, dat de Waddenzee slechts enige honderden meters van dit broed- teirein tot twee kilometers uit de kust in een uitgestrekt, ijsveld herschapen was. De eend heeft zijn nest goed wegge stopt, de eieren liggen verscholen tus sen dichte biezen („schorten" zeggen ze op Texel) en dat niet alleen: om bij die biezen te komen moest je door ouder wa ter staand land waden, door het zuiver ste moeras. Natuurlijk heeft de gids zijn voorzorgsmaatregelen genomen: ,.Hier neem jij nou diè laarzen, diie heb je straks hard nodig!" had hij bij de start gezegd. Straks, als het voorjaar is geko men en. honderden vogelliefhebbers naar Texel komen, zullen zij de laarzen even hard nodig hebben als wij nu, in dit nat te jaargetijde- In Dijhmanshu'izen staan twee watermolentjes, het. ene zorgt er voor, dat Thijsse's Fioniweid en Rurdets Hop (samen 35 ha) flink nat blijven en het andere, vlak in de buurt- bemaalt 't. Mieland Rem kleppen zorgen er a oor. dat die molentjes bij storm niet te snel draaien- Ze draaiden bij de zware storm van 1 Maart 1049 even rustig als bij eer. normale windsnelheid. Pracht werktui gen. sterk als een reus. de onderbouw is van gewapend beton, het bovenwerk wordt voor 'n halve eeuw gegarandeerd 'De heer A Wa gem aker. te Oostwoud, de bouwer ervan, merkte o-a- op: „Ze kunnen dag en nacht zonder toezicht werken en. het allermooiste is, ze sieren het landschap!" Tnderdaad. deze molentjes doen- het Na de huldiging bleef men nog enige tijd gezellig bijeen. Ook van deze plaats wensen wij de fa milie Veldstra, mede namens alle le zers, dus namens de gehele bevolking, nog vele gelukkige jaren toe 's Avonds had ten Raadhuize een re ceptie plaats Een zeer drukke receptie, want wel 90 personnen kwamen de fami- ïie Veldstra hun gelukwensen aanbie den- prima met hun gestroomlijnde wieken, die liet geheel- 'n zeer lichte gang geven, bij anderhalve meter windsnelheid draai en ze al en bij twee meter verplaatsen ze reeds water. Een ouderwetse molen moffat 5 a 6 meter win!d hebben om te kunnen werken! De witkenas is van staal en loopt door de kogellager bijzon der licht. De pomp verplaatst 30-300 cu- bieke meter per uur (dat hangt natuurlijk \an de windkracht af) Al doen die molentjes dan averechts werk toch kan zomerdag op een deel van'het terrein hooi worden gewonnen 10 Juli mag de huurder beginnen te maaaen, soms wordt overeengekomen, dat de hooi-oogst een weelkje eerder begin nen kan. In „Bakker's Mieland" heeft de riet- maaier het werk er op zitten, daar staat 2180 bos riet! Is het niet mooier om hel liet rustig le laten groeien?" vragen we. .blijft, dit reservaat dan niet ongerep ter?" „Nee, is het antwoord, het is beter dit riet ieder jaar af te snijden, straks komt ei- prachfig groen gewas voor in de plaats." Je proeft bier het voorjaar, kieviten komen hij honderden over, er vliegen blauwe reigers en bergeenden, alom hoor je de vrolijke zang van de leeuwerik, de roep van een wilde eend- ..Dat zal wel een kooi-eend zijn, bij winterdag hakken wij de kooi (de vroegere kooi van Ko ning) open., zodat de eenden daar altijd terecht kunnen. Er zijn deze winter ook 10-12 blauwe reigers in de kooi geble ven." De staleenden {degen in de buurt van de eendenkooi te broeden en daarna ke ren zij naar de kooi terug- Dank zij de bemaling kwam de waterral vorig jaar terug. Wij hopen, aldus de heer Boot. dat de zwarte sterns ook terugkomen- Tn 1935 baden w ij in „Burdpt's Hop" een rijke kolonie van deze vogels- Hier broe den trouwens heel wat soorten: grutto's, tureluurs, kemphaantjes. Noorse sterns, kleine sterns (vis diefjes). wilde eenden, talingen, slobeenden, rietgorzen, leeuwe riken, ka rek ie ten. meerkoetjes. water hoentjes. zwarlkopm eeuwen en in de -,T leemput" broeden de fuut en de do- daarsjes- Als wij hnistoe keren merkt de heer Boot op: Waar wil je de volgende keer heen?" ..De vereniging (Tot. behoud van Natuurmonumenten) heeft op Texel 190 bunder in eigendom dat is dus in to taal een gebied van bijna tweeduizend meter lang en duizend meter breed! en zij heeft ook heel wat terrein onder haar beheer. Wij weten, dat zulke ter reinen goed worden beheerd: de natuur wordt beschermd. In het gehele land is zij eigenaresse van een totale oppervlak- te natuurschoon, die gelijk is aan de op pervlakte van heel Texplü (19-18000 bunder) De ..Boni end ijk" hij de Waal is eveneens in beheer hij Natuurmonumen ten". Wist u dat de „Bomendijk" waar schijnlijk een der oudste dijken van Texel is? Tn -.Texel" lezen wij: ..Midden on het oud.* Texel ligt de Bomendijk". als dijk thans zonder betekenis, maar eons ge diend als verbindingsweg tussen de hoge gronden van het dorp De Waal en de buurtschap Tionhoven. Niet ten onrechte noemde men vroeger deze dijk. die pas OPENBARE VERGADERING van de Raad der gemeente Texel op Vrijdag 3 Maart 1950, des na middags om 2,30 uur ten gemeen tehuize. De Burgemeester van Texel Mr. G. D. REHORST. Texel 24 Februari 1950 1. Toelating en beëdiging raadslid K. Beumkes- 2. Notulen. 3. Ingekomen stukken en mededelin gen- 4. Benoeming van een onderwijzer aan de openbare lagere school te Oosterend- Voorgedragen wordt de lieer J- B. van Zon, te Waalwijk. 5- Verlening van eervol ontslag aan de heer H.* Bteenh-uis, als hoofd van de openbara school voor uitgebreid lagei onderwijs te Den Buig. (3- Benoeming van een hoofd van de openbare school voor uitgebreid lager onderwijs te Den Burg. De voordracht luidt: 1. W J Jouwersma, te Hoofddorp 2- 'G. U- Anema. Haarlem. 3- Joh. Bergsteijn, Bussum- 7- Intrekking van het. raadsbesluit van 4 Nov. 1949. no- VIL hou dei de benoe ming van mej A. Braakenourg te Sant- 1 oort, tot onderwijzeres aan de o.l. school te Oudeschild- 8. Opdracht aan de afgevaardigde van de gemeente i:i de Alg- Vergadering van Aandeelhouders van de N V Texelsche Electriditeitsmaatschappii om te stem men vóór eon wijziging van het tarief G voor stroom levering aan winkelhui zen- 9' Overdracht in onderhoud van een gedeelte van de Duinweg nabij De f'ocksdorp en afstand van de door de polder Ei er land verschuldigde bijdrage in verband met het ondeihoud van de straa weg te De Ooeksdorp door de ge- mee i 'te. 10. Aangaan van een geldlening van f101000 voor de duur van 50 jaren. 11 Wijzigiing van liet besluit van 24 pril 1946. no. 11, tot. het aankopen van grond in het belang van de volkshuisves ting van dhr H- Keesom. 12. Aankoop \an gronden te Den Burg De Ooeksdorp en De Waal ter uitvoe ring van de wedeiopbomvplannen- 13 Verkoop van grond te Den Hoorn aan de lieer S- P- TI in aldaar 14. Verkoop van grond te De Koog aan dp hcec P. de Graaf, te Amsterdam 15. Verkoop van grond te De Koog ran de heer O. Bakker Bzn, te Den Burg 16. Vaststelling van een verordening totwijziging van de Veeverordening voor de gemeente Texel. 17 Huur van een schuur te Oudeschild van ïiiw. de wed G- van Boven-Wuis al daar- 18. Voorlopige vaststelling van het be drag der uitgaven voor het o.l. onder wijs over 1948. als bedoeld in art 55ter der L O.-wet 1920. 19. Vaststelling over het .jaar 1948 van lp bedragen der gemeentelijke vergoe ding voor het bijz- gewoon lager onder wijs mi van de voor vergoeding in aan merking komende uitgaven voor dat on derwijs, als bedoeld in artikel 103. 2e lid. der LO-wet 1920. 20- Verlenging van voorschotten ten behoeve van het bijz. lager onderwijs, ingpAolge art. 103. 6e lid, der LO -wet 1920. 21. Bedrage aan dp Stichting Kweek school Den He ld ei1 22. Verbouwing van de oj>enbare school voor uitgebreid lager onderwijs- 23. Voorstel van de heer W Wasse naar tot afschaffing van de kennds- 24 Vaststelling van de 2e suppletoire begroting voor de dienst 1950. 25- Vaststelling van de 3e en 4e sup pletoire begrotingen voor de dienst 1949. 26 Verzoek aan de Kroon om het maximum aantal verloven A ingevolge de Drankwet te bepalen op 16. 27. Beginselbesluit omtrent het toe kennen van 5 pet na la risverhoging aan liet gemecntepersoneel. 28. Verlening van eervol ontslag aan de heer D E. W C- Boswijk als ge meente-arts. 29-Verlening van eervol ontslag aan het echtpaar P. den Braven-Jorna afc? directeur en directrice van huize Irene 30. Benoeming van eeiv directeur en directrice van huize Irene. De voordracht luidt: 1 liet echtpaar P. Bults-van Almkerk !e Zaandam- 2- het echtpaar A Bruggennan-Swen- neker te Castricmn. met de drooglegging van Waalenburg in 1436 zeewering weid. Waaldam- Het was een dam, die het. water beieitte door het overigens ondiepe zeegat, onmiddel lijk benoorden De Koog langs De Waal in zuidoostelijke richting naar de Wad- dertzee te stromen." In deze Bomendijk" heeft Natuurmonumenten allerlei soor ten bomen geplant (29 Maart 1947 plant te burgemeester Rehorst daar de eerste boom van). „Waar een volgende keer heen?" Wij wetten .het. niet en daarom verzoeken we: .Maakt u het. programma maar zelf op. dan komt het wel in orde!"

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 1