Cjroen Twartsjexeh in het karL, Kasteleins verlieten somber gestemd de tribune Texel schafte de kermis af Texel 1 practisch uitgeschakeld Tuimelaar was nog klokgaaf 120 Plattelandsvrouwen vierden ^bonte avond Hersengymnastiek met I exels dia lect „In Heidepyk" overtrof alle vorige Friese avonden Klaasenbos c.s. brachten non-stop-revue WOENSDAG 8 MAART 1950 TEXELSE 63e JAARGANG No. 6406 COURANT Uitgave N.V. v.h. Fa. Langeveld De Rooy i.o. Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek.: Rotterdamsche Bank en Coop. Boerenleenbank Postgiro 652- Abonnementsprijs f 2,45 per half jaar. VERSCHEIDENE KASTELEINS hadden hun tapkast Vrijdagmiddag in de steek gelaten, niet om zich aan te sluiten bij een betoging voor bv. ,,Het Bier is weer best", maar om vanaf de publieke tri bune, grenzend aan de Raadszaal, het doen en laten van onze Texelse Vroed schap gade te slaan. Dien middag zou de Gemeenteraad nl. stemmen over het voorstel van de heer W. Wassenaar tot afschaffing van de kermis. De heer Wassenaar heeft zijn zin ge kregen: zijn voorstel werd met 9 tegen 3 stemmen aangenomen. Voor waren de heren Hin (wethouder). De Waard (wet houder), V. d- Vis, Daalder, Timmer, Wassenaar, Beumkes, Dros en Roeper- Tegen stemden mevr. Vrijdag-Keijser, en de heren S. Keijser Jaczn. en H. Zijm. Wij meldden reeds, dat de Anti-Rev. kiesvereniging te Den Burg en het be stuur voor Chr. Volksonderwijs te Den Burg hun adhaosie hadden betuigd met het voorstel tot afschaffing. Naderhand waren ook nog adhaesiebituigingen ont vangen van de Gerei- Mannenvereniging „Paulus" te Den Burg. de Geref. Kerk te Den Burg en de kerk-eraad van de Ned- Herv- Gemeente te Den Burg. De heer Beumkes opende ,,de rij van sprekers". Hij bleek een privé-enquête te hebben gehouden- Hij had verscheide ne mensen, van jong tol oud, geraad pleegd- 70 pot. zei: Schaf de kermis maar af!", 20 pet. kon het niet schelen, omdat ze tooit niet ter kei-misviering gaan en de overige 10 pot- (grotendeels leden van de Horeca) wilde de kermis laten voortduren Dat is, zo meende de- heer Beumkes wel een bewijs, dat- wij de kermis kunnen afschaffen. De heer Keijser: Als iets uit de tijd schijnt te raken zegt men gauw ,,Ruim maar op", maar waar elders de kermis werd afgeschaft is er iets anders voor in de plaats gekomen- Neem nou bv. Den Helder. Ze hebben er de kermis afge schaft. maar er een zgn. feestweek voor in de plaats gekomen. En de deelname is er groter dan ooit. Amsterdam gaat mid den op de Dam een Lunapark stichten (ter gelegenheid van het 300-jarig be staan van de Kal verstraat). De Amster dammers gingen met z'n alien naar d° Zaan, toen de kermis in de hoofdstad werd afgeschaft, maar men in Zaandam zijn hart nog ouwerwets kon ophalen. Ik kan li verscheidene gemeenten opnoe men (Delft, Doetinehem, Dordrecht, Haarlem, Harliagen, Nijverdal, Zwolle, enz-) die iets anders bedachten in plaats van de kermis. Onder de Middenstanders vond ik personen die de kermis willen behouden en weer anderen, wien al dan niet voortbestaan ervan niet kon sche len. Hne denkt u het begrotingstekort te dekken? Afschaffing betekent voor de gemeentekas een verlies van 1'6000.. Ver schillende raadsleden wensen afschaf fing om culturele en andere overwegin gen- Het geld gaat evengoed van Texel af en misschien wel meer. De exploitanten hebben wel eens beste jaren, maar ,ook wel eens slechte jaren! Wie afschaffing voorstaan, doen dit met op demoralise rende gronden- Als iemand van de zo mer zou zeggen: ..Het zou wel aardig zijn om hier een soort kermis te gaan houden" dan kan zo iemand zich dus met exploitanten van kermisattracties in ver binding stellen en tenslotte bij B en W met het verzoek komen, om zo'n feest op touw te mogen zetten- Dan krijg je hij inwilliging dus een particuliere kermis! De lieer Z!,jm: „Er is zoveel geld. dat wij nuttiger zouden kunnen besteden, Maar ik vind, dat de kermis ais oude tra ditie burgerrecht heeft verkregen. Af schaffing is m-i- niet gemotiveerd. Iede re inluiding van de kermis moet ik zien en meemaken- Be zou een ieder willen aanraden de inluiding van de kermis bij te wonen- Niet om culturele dingen te genieten, maar om de sfeer: alle rang en stand zijn daar tegenwoordig: dokters, onderwijzers, boeren, burgers en buiten lui- De mensen zijn blijmoedig, ze voe len zich er even uit de zorgen- Gaan er in de zweefmolen, enz. Ik schat de uit gave voor de kermis op f 30,000 f20,000, daarvan blijft op Texel- Pro beert u de kermis desnoods tot 3-4 dagen tp verkorten! Mevr. Vrijdag-Keijser: De laatste drie jaren wordt het bezoek ran Texelaars aan de ..Heldcrse Kermis" steeds gro ter. De lieer Wassenaar: De kermis is geen levensbelang voor Texel. Omge keerd ook niet Wij moeten niet op de. kleine onderdelen staren- Alle maatrege len hebben tenslotte hun voor en tegen- Dat de kermis geen hoogtepunt van de vreugde der Texelaars meer is. is wel duidelijk be wezen door de weinige kritiek die uit de bevolking is losgekomen. Ik kwam h;j mijn onderzoek tot dezelfde conclusie als de heer Beumkes- De werkelijk amusan te bedrijven komen hier niet meer- De grootste groep Texelaars spreekt niet eens over mijn voorstel tot afschaffing, liet interesseert lnin blijkbaar niet- De jóngeren zeggen o\er het alge meen: ..Het al dan niet afschaffen van dc kermis kan ons niet veel schelen, als wij maar gelegenlu-id hebben om een goed toneelstuk te zien mot een gezellige dansavond". De heer Wassenaar merkte vervolgens op, dat zijn voorstel gc-en standpunt van zijn fractie (P. v-d. A) is. Ieder van de P. v-d. A leden is vrij zijn standpunt te bepalen. De heer I-andman in Den Hel der bv- is voor de kermis, als ik in de Helderse Raad zat zou ik ook niet voor opheffing izljn: als v.Ij hier 30.000 inwo ners hadden, zouden wij hier een flo rissante kermis kunnen hebben- Ook als wij in liet centrum van het land lagen of achterland «ouden hebben. Dan zou er immers beter amusement geboden wor den. Men biedt de mensen hier echter weinig vermakelijkheid. Als ik de bere kening van de Horecabedrijven bekijk, word ik in mijn mening gesteund dal de kermis niet veei meer te bieden heeft: na e:>n, half uurtje gaat men zijn vertier in de café's zoeken. Het is pijnlijk, dat er enkele personen zijn, die van de af schaffing nadeel ondervinden. De Hore ca is van mening, dat wij vervolgens wel andere manieren van vermaken kunnen verbieden- tk wees er in de vorige ver gadering op, dat er goede vormen van vermaak door de Horecabedrijven zijn overgenomen. Ik stel er prijs op. dat er goed? films, goede toneelavonden met bal na komen tijdens de periode, waarin anders kermis werd gevierd- Sommigen zeggen: „Er wordt door met vaeantie te gaan ook veel geld uitgegeven". Hun wil ik antwoorden, dat liet er om gaat. wat men er voor terugkrijgt. Een- goede va- cautie, een bezoek aan een goede ten toonstelling werkt meer verheffend dan een kermis. Zeer binnenkort, zo vervolgde de heer Wassenaar, kan het initiatief tot op richting van een Speeltuinvereniging te gemoet- kan worden gezien- (Hier moet de voorzitter verzoeken tot beperking van het onderwerp)- De heer Wassenaar «egt zijn standpunt uiteraard voldoende te hebben toegelicht- De heer Hin, wethouder: In 1946 kwam de lieer Vlaming met het voorstel om de kermis op principiële gronden op Zon dag af te schafren. Ik vond het beter om de kermis op de oude voet te laten voortgaan, omdat de jeugd er zoveel verwachting van heeft. Doordat er in de oorlogsjaren geen kermis was, wist de jeugd niet precies wat de kermis haar bieden zou. Op liet voorstel tot afschaf fing hadden we veel feller reactie ver wacht. Na de oorlog zat men ruimer in zijn contanten, men kon èn ke-miisvieren ën met vaeantie gaan De reactie, die ik in eigen kring ontmoette, komt overeen iiiet de bevindingen, opgedaan door de heren Wassenaar en Beumkes: men geeft er niet veel meer om- De lieer De Waard, wethouder: Voor een traditie heb ik veel respect, maar de ze traditie is niet volksverheffend- Daarom zie ik geen bezwaar om de tra ditie te verbreken- Het getij is verlopen. Bosman had al 50 jaar lang de verbin ding Texel-Den Helder in handen, maar de Texelaars verbraken de traditie, toen zij daartoe de tijd gekomen achtten. Als de kermis in plaats van op Maandag (Marktdag) op een' dag midden in de week werd geopend, zou de belangstel ling heel wat minder groot zijn! Spreker merkte voorts op, dat weinig midden standers tegen het. voorstel zijn inge gaan- Hij wees op de geraffineerdheid, v aarmede sommige kermisexploitanten liet publiek geld uit de zak weten te kloppen- De lieer Keijser merkte nog op, dat de jonge paartjes niet naar de kermis gaan om de werptentjes e-d. maar om de sfeer. De heer Zijm zei. dat wie zijn geld op de kermis weggooit dit ook doet als er geen kermis is. Voor vaean tie is'by die categorie toch jjePn cent over. Voor enkele guldens kan men veel plezier hebben op de kermis- Neem de Carnaval. Het feest van de gekkigheid, van de apies en de zuurstokken De men sen zi.jn er blij en levenslustig. Gun dat de mensen ook hier! Bal- en toneelavon den kunnen de kermis niet vervangen- De oorlog heeft veel materiaal van de kermisexploitanten verwoest. mooie, draaiorgels enz. zijn er bv- ook niet meer- Vele kermisgezelschappen zlin uit elkaar geraakt, maar deze crisis gaat voorbij, de kermis zal weer netter en be ter worden. De heer Van der Vis zegt, zijn stem aan het voorstel van de heer Wassenaar te zullen geven, zij het op andere gron den dan de heer Wassenaar, nl- om prin cipiële gronden. Do motieven van W. achtte hit overigens aanvechtbaar Hij vroeg zich intussen af of balavonden wèl v erheffend zijn- De voorzitter zei zich van stemming te zullen onthouden, om dat hii de kwestie ais een specifiek Texelse aangelegenheid zag. Hierna had de stemming plaats. (Zie aanhef). Texel 1 heeft in de Grasshoppers haar meerdere moeten erkennen, zodat zij voor een kampioenschap wel zijn uit geschakeld- Het weer was uitstekend en de belangstelling buitengewoon, zelfs was er een lawaai-apparaat aanwezig, stellig lot ergernis van velen die daardoor te veel werden afgeleid. Of de aanvallen van T- enige steun hebben ondervonden, trekken we in twijfel. De eerste helft was spannend en fraai en Texel had wel de beste kansen, maar de Grasshoppers reageerden sneller en wisten stand te houden. Bij een door braak der gasten trapte Henk over de iial en de ntidvoor, kwam voor het doel vrij en voor Bertus voldoende uit kon lopen lag de bal in het net. Dit was een grote teleurstelling, maar T- was niet ontmoedigd en het G-doel beleefde eni ge benauwde ogenblikken- Uit een cor ner werd de bal niet ver genoeg weg ge werkt, Jan Boswijk schoot prachtig, maar trof de lat, de terugspringende bal werd door Harry zuiver in het doel ge plaatst en we staan gelijk- Fel komt T. opaetten, de halflinie sluit goed aan, de achterhoede heeft er behoorlijk vat. op, zodat de pogingen van Gr- steeds weer stranden, terwijl Bertus in het doel hen verdere illusies ontneemt. Uiterst snel gaat het spel over en weer en met de rust is 't 1-1, een stand waarmee w e ons maar node tevreden moeten stellen- De 2e helft werd hoopvol begonnen on aanvankelijk leek het een copie van de eerste te worden, maar onze aanval be gon ai' te zakken, liet. spel wordt slordig en onbeheerst, het zelfvertrouwen raakt zoek en zo kan G telkens weer ingrij pen en volgt een inzinking die ons het ergste deed vermoeden- Steeds weer wordt de actieve voorhoede van Gr. aan het werk'gezet en moeten Henk en zijn makkers ontzettend veel en moeilijk werk doen en- Bertus doet prachtig werk en het was maar jammer, dal hij voor 'n verraderlijk scherp schot moest zwich ten en bewees Gr- haar meerderheid- T was geslagen en- kon zich niet meer op- richtPn en tenslotte eindigde de wed strijd. tot grote teleurstelling van de grote massa- mot een uitschakeling van T- voor de begeerde plaats. De geschiedenis heeft zich herhaald, nog maar weinig keren is liet T- gehikt in een beslissende strijd de overwinning te behalen- Wel jammer, maar het is niet anders. De penningmeester had echter 'n recorddag- Dit is de tuime laar, die op het strand bij paal 17 aanspoelde. Hij was twee meter lang en nog geheel gaaf- Door de gladde wegen op 31 Jan. was de jaarvergadering uitgesteld tot 23 Febi'. Van uitstel kwam dus geen afstel! Na het openingswoord van mevr. Keij ser, het jaarverslag van secretaresse en penningm-, kwamen mw. Vrijdag en iiiej- 15. Dijt, als de welbekende Thomas Vaer en Pieternel ten tonele, die weer op kos- lelijke wijze het wel en wee van de bond in liet afgelopen jaar voor het v oetlicht brachten, waarbij ook verschillende be langrijke gebeurtenissen in hel land niet vergeten werden. Hierna volgde een paar muziekstukjes van mti De Lugt. piano en mw. Beumkes-Breen. viool- Mw. Steenhuis las enige humoristische schetsjes voor in 't Gronings dialect, ge volgd door een meer ernstig Hollands stukje- De leden uit Eieriand zongen een vlot eigen gemaakt lied, waarvan het refrein door alle aanwezigen werd mee gezongen. waarna mw. de Wolf aan mw- Keijser een fruitmand aanbood, namens alle leden,als een klein bewijs van dank en waardering voor het vele dat onz<' voorzitster altijd voor de bond doet. Dear waardering sprak ook uit het lied g.zoiig-en door mw. Stopp.ker-de Vlies, begeleid door mw. De Lugt, waarvan onk het refrein w eer dapper door de 120 aan wezigen werd meegezongen. Ook door mw. 'Roeper-v.d. Oord werden een 2-tal liederen gezongen, begeleid door mw Bakker- De aftredende bestuursleden ni-vv. M. Hvvat wier it jammer, dat de seal fan „Casino" net hielendal fol wier. do't for- line wike Tongersdei it „Lyts Frykk Toaniel" it stik „In Heidepyk" opfierde. Minsken. minsken, hvvat havvvve jimrne hvvat forsomme- Dit wier nou ris toa- rielspyljen, sa 't men dat selden sjocht. I'. wier de earste kear, dat dit selskip hjir kaem. en as vv.v it heal rédde kinne, den sil it net de lesje kear west havvvve. De heidepyk, hvver 't it den einliks om gyng. wier in siitrich fanke (tominsten yii il earste bidriuw), dat troeh bemidde ling fan in dümny. as tsjinstfaem to, lënne 'komt by in suveldirekteur. Hja komt ut in greate hóshSlding fan de hei de. Oan har opfieiding mankearret wol it ien en oar en mefr. van Es (frou fan de direkteur) hat drok vvurk om har hvvat fetsoen bv to bringen- Miille brike sitewaasjes hawwe vvy sjoen yn it- ear ste bidriuw- F«aral do t.' hja yn uterstc need ft-ege, hvver as it hüske tot finen wier! En har boazzen-sakken ek al ris óf- Minhear van Es (de direkteur) li syn soan Tjitte liawvve it der mar min op stean (yn 't bigjin). Maar mefroit set troch en wol prehearje hvvat fan it fan ke to meitsjen- Dat slagget- har ek w ol aerdicli. hvvannit os vvy de heidepyk yn it tvvade bidriuw wer sjuggc, dan is hja al in stik kprazor. Wij komme dan yn dit bidriuw ek Pake van Es tsjin, dy 't by de femylje van Es (Inderbrocbt is. en troch dat by in „Krupsje" liavv n hat. kin hy net mear rinne. mar moat yn in ynvalidevveintsje riden vvurde- Hy kin it skoan mei de hei depyk fine en vvy komme troch harren petear al it ien en oar oan de weet- B.v- forbaeSd stien fan it- gemak hwermei de beide mSljue har onnpasten oan har dü- bel-e rol. Soe men oan de notaris sjen, dat er krekt lyn .vet dé jongkeardel wier. dv 't heidepyk pleaget? Hwat in noas hie d.v man oars net? Pake draecht de notaris op om syn testa mint to for- oarjen en lit der yn sett-e. dat Yfke (de TEXELSE MARKT Den Burg 6 Maart 1950 Aangevoerd: 4 koeien f 550-f 750. 8 srhanen f 50-f 70 13 biggen f 40-160- 24 n. kalveren f36— f50. ZITTING CONSULTATIEBUREAU. Het Consultatiebureau voor Zuigelin gen houdt zitting op Woensdag 8 Maart Voor buiten Den Burg van half 2 tot half drie- Voor Den Burg van 3-4 uur heidepyk) 30,000 goune krijt as hy komt wei to reitsjen- Gjin minsk? komt dat t.o vv ittcn. biitert it neat to goed, en vvy sjugge dan dat Pake de notaris opskillet, dy 't dan efkos letter forskynt. Ik liavv clkes gelvks dat Pake wol aerdicli hvvat sin ten hat. Tusken Pake en syn femylje Lnis-Daalder en G. Balckei-Zu-idewind. werden hij acolamtie herkozen, voor de lijd van drie jaar- Na de pauze was er hersengymnastiek samengesteld door en onder leiding van mw. Vrijdag, met inej- E Dijt als Mieke en aan de vleugel mw. De Lugt De aan wezigen werden getest op hun Texelse afkomst, daar de vragen alle betrekking hadden op Texelse uitdrukkingen en ge bruiken. Uit de antwoorden bleek, dat, hoewel minder gebruikt, het Texels dia lect toch nog leeft onder de bevolking. Dole de dubbel-melodie ontbrak niet hij deze hersengymnastiek. Mevr. Laan las ons hierna een histo risch stukje voor, dat een beeld gaf, hoe op een klein dorp vroeger de brandweer werkte, wat wel een heel groot verschil Iiet zien met de tegenwoordige gang van zaken. De humor ontbrak niet Door een 8-tal dames uit Eieriand, de dames de Wit, Stammes. Dros-Roeper, Dros-Koorn. Meindertsma, Stoepker, Zijlui en van 'i Nnordende. w erd als be- sluil nog een ernstig lied van de zee ge zongen, begeleid door mw Keljser-Roe- ner- Het was reeds blina half 12 gewor den toen mw Keijser met, dank aan alle firtisten haai; slotvvoord sprak. VERKOCHT. De heer Ju- Trap Jnzn„ Oosterend. heeft zijn woonhuis Hoekstraat 5, te Oos- terend, verkocht aan de lieer A Trap Dzn. Mej. X. Trap heeft haar woonhuis in de Niéuw-straat- te Ooslerend verkocht aan de lieer Jn. Trap Wzn. UITBREIDING BEDRIJF Het pand van de firma Mantje zal met een woon- en winkelhuis worden uitge breid. De uitslag van dt aanbesteding was: Fa Wed. Volgt, metselwerk; W. Pakker, timmerwerk; Jn Gele. loodgie- terswerk; D. Roeper, Schilderwerk; De Wilt. electra; C'arré, Zeist, binnenbetim- mering- Het is voor een betrekkelijk kleine sportvereniging altijd moeilijk 0111 haar terrein en materiaal in orde te krijgen en te houden! Een tekort aan financi ële middelen vormt dan dikwijls een las tig struikelblok- In De Koog bv- moeten de galden vnl. bijeen komen door dona tion en contributies- Om de financiële positie der S.V. te verstevigen, werd Za terdag jl een> revueavond in ..De Toe komst" gehouden, die stellig geslaagd genoemd mag worden. Zoals de heter Akkerman in zijn ope- ningstoespraakvet, voldoet het nieuwe terrein aan het Kamerglop niet erg. het is er te winderig- Men wil nu het oude veld veer in orde maken, maar dat is een kostbare geschiedenis. Hij hoopte dan ook, dat de opbrengst van dezp avond er flink toe zou medewerken, dat men spoedig weer het oude veld kan gaan bespelen- Daarna was het woord aan de mede werkers aan deze revue, die onder lei ding stond van de heer J- Klaasenbos. Een bezwaar van dergelijke revue avonden is vaak. dat tussen de ver schillende scènes te veel wachttijd ligt- Nu. deze avond heeft dit bezwaar hele maal niet gegolden, want direct na het begin al kreeg het doek nauwelijks tijd om dicht te gaan of er werd al weer ge haald voor de volgende scène Dit erg vlot tempo gaf de grimeur wel eens moeilijkheden, als hij binnen enkele mi nuten van jonge dames heel oude en die- oude dan weer direct in jonge dames moest omschminken. Maar alles liep ge smeerd, zodat de talrijke toeschouwers nauwelijks tijd kregen 0111 op adem te komen- Begonnen werd met het clublied der S.V- De Koog. gevolgd door accordeon- muziek van Klaas Geus- In een schetsje met een onverwachte ontknoping .Mas sage". speelden mw. Eelman-Vermeulen en Klaas Bonne met veel élan Daarop waren Narda Dros. die zong en Annie van Zutfen. die accordeon speelde, aan de beurt. Ook zij hadden veel succes. In de sketch „Vrouwenclub", waarin de da mes Van 'Hinfchum-Smit, N. Eelman, L- Kicwiet-Verhulp en Brouwer-Kiew-iet, vermomd als oude vrouwen, die neiging tot flauwvallen vertoonden, golfde de lach door de zaal- Het „Clublied van de Handbalclub", gezongen door de dames Bronwer-Kiewiefc en Van Hinthum-Smit vond een goed onthaal- Als laatste voor de pauze zagen we Luit Burgman als ..sterke man", een ..zwaar gewicht" hef fen. waar de kleine Keesje Bonne even later lachend mee wegliep In de pauze werd de verloting, waar tal van prijzen aan verbonden waren, ge houden Hoewel dat nogal veel tijd in be slag nam, was de opbrengst niet gering en daar was het om begonnen. Eï werd vervolgd met een zangnum mer ..Het huisje hij het sluisje", dat door de dames Eelman-Vermeulen, Van Hinthum-Smib N. Eelman, R- Bonne. M- Dros» K. Otten en Bromver-Iviewiet en de heer .T. Klaasenbos goed werd ver tolkt- 'Het schetsje van de man. die door em ring er toe gebracht werd, alles wat hij bezat weg te geven, deed de vrolijk heid weer toenemen. Hierin waren d° medespelenden de dames X Vermeulen, S Pranger en J. Sa 11dee en de heren F- van Hinthum. L. Burgman en G- Dou- ma- De schets ,,Do man die ging", ver wekte ook veel gelach, want het gevaar, waarin zich een scheidsrechter bij een vriendschappelijke wedstrijd begeeft, werd door zijn echtegenote niet onder schat! Hierin zagen we mw. Brouwer- Kiewiet en dn lieren Van Hinthum en G. v.d Heuvel. Nadat K Bonne een paar voordrachten op de hem eigen wijze ten beste had gegeven, hoorden we nog een door mw LKoningsveld gevoelvol ge zongen lied- Het slot was weer het club lied Al defze scènes werden door de heer Klaasenbos vlot en gemakkelijk aan el kaar gepraat. Het is dan ook terecht, dat de voorzitter in zijn slotwoord hem en de heer Brouwer dankte voor alle moei te die zij zich voor het totstandkomen van deze avond, met natuurlijk alle an dere medewerkenden, getroost hebben-

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 1