Cjroen Twartsjexelsin het L Tendolin tciifaion De Vuurtoren brandt weer Lichtbundels van bijna drie millioen kaars .ALKALIVRIJ Als de schoonmaak In Australië zijn de lonen hoger en het levensonderhoud lager Se it naïveeeuw ae-ïzcWt Texelse smeden leerden de fijne knepen van hel electrisch lassen Geen stand meer te moeilijk ZATERDAG 25 MAART 1950 TEXELSE 63e JAARGANG. No- 6411 COURANT Uitgave N.V. v.h. Fa. Langeveld De Rooy i.o. Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrelc.: Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenbank. Postgiro 652- Abonnementsprijs f 2,45 per hall jaar. tl DE TEXELSE VUURTOREN BRANDT WEER! Van schemering tot ochtendglo- en wieken de felle lichtbundels vanuit de ruim 34 metei hoge toren rond. jcht, geprojecteerd door bijna drie millioen kaarsen, licht, dat de zwartste '/duisternis doorpriemt, licht, dat de schepen waarschuwt: „V/eest op uw hoede, 'hier nggen grimmig loerende gronden, die in de loop der eeuwen reeds zovele slachtoffers hebben gemaakt!" Licht, dat een afstand van 19,3 zeemijlen over brugt! De bundels maken als het ware contact met het licht van de Brandaris en met het licht var. de toren van Huisduinen, ja, de ketèn is weer compleet! Xa tien jaar- Tien jaar gebeden werd het licht van de Texelse vuurtoren, het licht van alle Nederlandse vuurtorens, gedoofd: de oorlog nas uitgebroken, vijf jaar geleden kwam de bevrijding, maar. aan de Noordpunt van Texel stond een zwaar vernielde toren: de lichtinstallatie was door granaaivuur volkomen verwoest, granaatvuur bestemd voor Georgiër* die zich daar met de nvodl der wanhoop te weer stelden tegen een overmachtige aanvaller. Maar niet alleen de licht-in- stallatie. ook de toren zeif was zwaar •eschadigd. En de woningen rondom de oren waren een ruïne geworden- Nu brandt de toren weer. Gistermid- !ag is hij weer in dienst gesteld, de dechtigheid werd verricht door de Di- eeteur-Generaal van het Loodswezen. Zie ook volgend nummer) 1 „Eierland" is in zijn ef-r hersteld en ban de voet van de toren staan drie j raaie liehtvvaehterswoningen- De toren is ook van belang als Kust- vvaehtpost, waar voorshands dag en nacht uitkijk wordt gehouden voor enn- tt'ole en beveiliging van Scheepvaart en Luchtvaart. Daarom is de 24ste Maart 1950 een belangrijke datum geworden! (Even belangrijk als in Nov. 1864. toen I«V. toren voor liet. eerst ir. dienst werd gesteld, toen voor het eerst licht ont- oken werd op 50.7 meter boven zee! 1 ?e, dat licht was lang niet zo sterk wachter ontstak er als het uur geko- j was een petroleumlicht, dat van de andaris van Terschelling afkomstig is. In 1883 werd een nieuw petro- imlicht. ontstoken, afkomstig van W- houwen- In 1907 kwam men weer een ipje verder, want toen kreeg men de schikking over petroleumgtoeilicht, in ,11 werd dit vervangen door pharoline neilicht en October 1927 werd de toren ëlectrificeerd! Texel geeft weer acte de presence, Texel is er ook weer bij! De rij \an trou we wachters langs onze gevaarlijke kust is weer versterkt met oen belangrijke post aan liet Eierlandse Gat. Een stoere toren, die liet stormgeweld trotseert, die pal staat als de hevigste storm is losge broken en met enorme kracht rond- raast- Zware muren tarten dit geweld. Ah, de soliditeit van de toren valt eerst dan goed op als de storm de zwaarste bomen doet schudden, de durnhelm dod golven van angst en de zee een beeld geeft zoals hij het in ziin oersterke weer VOORKOMT KRIMPEN EN HARD WORDEN ILMiNIEUW'S. MIJN VRIEND TRIGGER- De mechanisatie in de landbouw is zeer belangrijk geworden, we zien leel vaker een tractor voor de ploeg dan een paard. Dat is /o over de hele wereld- Het paard is op de achtergrond gedrongen- Maar niet overal! Neem bv- de film, die dit weekend in de Bios draait: paarden I vervullen daarin een zeer belangrijke rol! Deze film brengt ons een warm ver haal over een cowboy en ziin jiaard. Wat is een cowboy eigenlijk zónder een paard? Zet een cowboy op een tractor dan is het toch geen cowboy meer! Rn zo denkt de figuur die in deze film de hoofdrol vervult er eender over- Hü kan zijn paard niet missen. De man. die het paard rooft stort zich dan ook in een gevaarlijk avontuur: Ben zeer spannende film. e Uw handen onooglijk maakt, PUROL maakt ze weer spoedig gaaf en zacht Doos 40-75 ct. ZON. MAAN EN HOOG WATER. De zon kamt 25 Maart op 0111 6,31; on- Ader om 7,01- Maan: 26 Maart L.K-. 2 April V.M- Hoog water ter rede van I,,Texel: 25 Maart 0,45 en 0,59- 26 Maart 1,22 en 1.39. 27 Maart 2,09 en 2,37. 28 .Vlaaif 3,16 en 3.55, 29 Maart 4,43 en 5,29. ijl) Maart 6,21 en 6.51. 31 Maart 7,29 en Hecht en sterk kracht te soSëpp'-n wenst. Een storm, 'die des te heviger schijnt te razen als die toren hem geen schiin van kans geeft! Toren, doe dan je werk weer, zoals je dat in het verleden zo uitstekend deed, tot heil van de scheepvaart VLIELAND KRIJGT NOG GEEN NIEUWE VEERDAM. Het Ministerie van Verkeer en Water staat heelt de gemeente Vlieland mede gedeeld, dat de bouw van een nieuwe veerdam» annex zeilbaren enz. voorlopig niet door zal gaan. De bezwaren ertegen zijn van technische en financiële aard. Voor reparatie van de bestaande steiger zou eventueel een Rijksbijdrage kunnen worden overwogen. De Raad sprak over dit schrijven zijn teleurstelling uit. Van de T.S.M. weixl een schrijven ont vangen, dat met de wensen van het ge meentebestuur len aanzien ian de boot- dienst- zoveel mogelijk rekening zal wor den gehouden- PREMIEREGELING VOOR KLEINE BEDRIJVEN. Zoals in de landbouwbladen al enkele malen is uiteengezet bestaat er voor be drijven met 'n oppervlakte cultuurgrond kleiner dan 10 ha- de mogelijkheid om onder bc-paalde voorwaarden in aanmer king te komen voor een geldelijke pre mie bij de aankoop van gras- en klaver zaden en voederlupinen. Deze premie be draagt 30 of 10 pet. van de aankoopprijs- Eén van de eerste voorwaarden is, dat liet hoofdberoep van de aanvrager land bouwer of veehouder moet ziin. Verder worden ook eigen gesteld aan de samen stelling van Iv-t gras- en klavermemgsel- Alleen bepaalde standaartlmengsels ko men voor een premie in aanmerking. 'Het verzoek om toekenning van be doelde premie moet vóór I April bij de assistenten van de Landhouwvoorlich- tingsdienst zij'1 ingediend. De aanvrager ontvangt dan een bewijs dat beschouwd kan worden als een, voorlopige goedkeu ring van zijn verzoek- Laten zij. die me- pen voor doze premie in aanmerking te komen, zomen, dat zii vóór 1 April in het bezit zijn van een dergelijk bewijs. T ater ingediende aanvragen kunnen on der geen voorwaarde mper in behande ling worden genomen Nadere inlichtin gen worden verstrekt door de assisten ten van de Landbouwvoorlichtingsdienst Ct v. Gr. WORDT OPGEKNAPT. Het was voor auto's en wagens bij win terdag 'n hele toer om de woningen „De Duindoorn", ,.Mon Rêve". ,,Elck Wat Wils" en „De Zonnewijzer" te bereiken: deze gebouwen lagen nl- aan een weg. die daar een brok ongerepte natuur ver tegenwoordigde. Als ,je te-gen de chauffeur, die je van een uitvoering thuis bracht, zei „Keer hier (einde Brinkweg) je auto maar, de rest tippelen wij wel", was-ie je zeer dankbaar! ,.Mon Rêve" betekent zoals alle Texelaars natuurlijk weten „mijn droom". Voor chauffeurs was liet- echter een soort nachtmerrie als ze met hun wagen over die „weg" moesten, dat was hun een (,,Du;n)doorn'' in het oog. Het spreekt vanzelf, dat het- Gemeen tewerken verdroot om die misdeelde fa milies zo te zien modderen en dezer da gen heeft deze instantie de fa- Barliorst dan ook opdracht gegeven om het betref fende dee] van de Minister Ruysvveg (pbn- 250 meter) te heharden met puin. dat reeds geruime tijd geleden voor de woningen werd gedeponeerd. „Emigratie-avond" in Hotel Texel „DIT IS GEEN PROPAGANDA-AVOND, maai een avond om u voor Ie lich ten", aldus begon de heer Sloof, landbouwbemiddelaar en Chel van de afdeling Emigratie van het Gewestelijk Arbeidsbureau te Alkmaar, zijn causerie over Australië, het land, dat heel veel emigranten kan gebruiken, geschoolden en ongeschoolden. Inderdaad, de heer Sloof heeft de zaken op nuchtere, strikt neutrale, volkomen objectieve wijze naar voren gebracht. Van propaganda was volstrekt geen sprake. Hij heeft de aanwezigen een behoorlijk aantal belangstellenden, onder wie verscheidene adspirant-emigranten, een uitstekend beeld gegeven van de werklijkheid en dat mag gezegd die werkelijkheid ziet er rooskleurig uit, in Australië heeft iedere emigrant een uitstekende kans om vooruit te komen, om een goede boterham te verdienen om er een gelukki ge toekomst op te bouwen voor hem en zijn gzin- (Voor zover hij niet tot de verstokte vrijgezellen behoort). het plan opgevat gedurende de eerstko mende jaren haar bevolking met. duizel! den nieuwe burgers ui-t te breiden door middel \an immigratie uit landen van overzee. Vooral welkom zijn mensen, die de levenswijze en het- streven van Au straliërs kunnen waarderen en die. ter wijl zij de hoge levensstandaard en le verzekerde levensvrijheid in dit jonge land aanvaarden, eveneens energiek tot rïe ontwikkeling van de industrieën van dit- land zullen bijdragen en zullen vol doen aan hun verplichtingen als nieuwe Australiërs. De stroom mannen en vrouwen, die Australië tot hun nieuwe vaderland wil len maken, groeit aanhoudend- Duizen den zullen uit Nederland komen en zoals reeds eerdere emigranten uit. dit deel der wereld, zullen zij welkome niemvv-ge- vestigden ziin. die on boerderiien en in fabrieken zullen werken en het huise Hik leven \an de Australiërs zullen de len- De lonen in Australië liggen belang rijk hoger dan in ons land Sinds 1 Jan. 1948 geldt in heel Australië de 40-urige werkweek. Wat daarboven gedaan wordt moet als overwerk betaald worden- (Vrij dags om vier uur zit de werkweek er op en Maandagsochtends wordt weer met frisse moed begonnen)- Op de boerde rijen wordt over het algemeen 44 uur per week gewerkt met het oog op de ver zorging van het vee. Het vee! Denkt daar niet te gering over! Australië heeft 102,559,000 scha pen (dus ruim 100 millioen!) Het levert 41 pet. van alle wol en 70 pet. van alle merinowol. die op de wereldmarkt ge bracht wordt- Er zijn graslanden, die duizenden vier kante km- beslaan in het noordelijk g>- bied, maar er zijn tekenen, dat er tegen woordig een neiging bestaat, de grote onderneming 'n te verdelen. Het grootste veestation", de Alexandria" in het noordelijk gebied, beslaat een oppervlak te van ongeveer 30.000 vk. km- De groot ste merino-schapenfokkerij ter wereld is in Nieuw Zuid Wales- Deze beslaat 200,000 ba. en geeft voldoende gras voor ongeveer 120,000 schapen. 13 Millioen runderen, w.o- 3 millioen stuks melkkoeien. Het produceert van 140.000 tot 203,000 ton boter per jaar. Meer dan 42,000 ton kaas In 1947-1948 bedroeg de rundvleesproductie 539.000 ton, aan schapen- en lamsvlees 300,000 ton- In 1947-'43 waren 5,300,000 ha- met graan bebouwd- Australië is ren iand dat waard is om te keifhen. Voor Australiër-s is het een prachtig en veelbelovend land. Voor honderdduizenden mensen van andere delen der wereld is het een land. dat een nieuw leven biedt en gelegenheid voor 't, streven naar idealen- Australië heeft Het initiatief tot deze avond werd ge nomen door 't bestuur van de Stichting van de Landbouw en de directeur van 't Ai-beidsbureau te Texel (de heer K. Stoepker). De avond werd geopend door de lieer C. .1 de Lugt, die de spreker, de heer Sloof, met een kort woord in- oidde- De heer Sloof begon zijn causerie, een allergenoeglijkst praatje, glashelder van A tot Z, nipt de opmerking, dat in 1946 700 personen naar Australië emigreer den. in 1947 waren het er 2800, in 1948 13.500 en vorig jaar minstens zoveel! Ei- kunnen nog vele duizenden emigranten volgen, want Australië is 235 maal zo groot als Nederland en het telt slechts millioen inwoners! A-Is Nederland dus Adv ..De ondergetekende beveelt zich beleefd aan voor het uitkloppen van kleden en ragen van schoorstenen. L. Eelman. Gasthuisstraat"- ..Oudesehild. 23 Maart 1900. De sterke Oostenwind der laatste dagen jaagt niet alleen het water van de kust weg. doch hoopt ook tevens de zandrug voor de ha ven op- Daardoor ondervindt de ,,Ada v- Holland" nogal vertraging met het op tijd in- en uitstcmen". „Den Hoorn, 24 Maart 1900. Aan de uitnodiging tot oprichting van een Boe renbond hadden gisteravond een 22-tal ingezetenen van Den Hoorn en omstre ken gevolg gegeven. Alle aanwezigen I-raden toe. zoodat- de Boerenbond reeds 38 leden telt- Tot leden van liet bestuur werden gekozen de lieren .1. Kikkert NiznA- A. Lan, S. Bakker, P- Bruin Jz„ T Bakker Ozn- en D. Lan Bzn. EERLIJK! De afdeling De Cocksdorp van de VW Texel kwam dezer dagen in Hotel „De Hoop" bijeen. Bij de rondvraag vroegen twee leden hoe het toch kvvam.dat men hen voorbij ging bij liet innen van de contribu tie. Geantwoord werd, dat wel licht sprake was van een fout in de administratie Onderzoek volgt. Deze eerlijke lieden vormen ze ker een voorbeeld voor hen, die bij zomerdag van liet vreemdelingen verkeer profiteren maar niet van plan zijn om dc- VYY door lidmaat schap te steunen! WEEKBERICHT P.T.V. TEXEL. De aanvoer bedroeg in de week van 13-18 Maart 103,124 stuks. Aan de pluim- eehouders werd hiervoor in totaal uit betaald f 11570.68. De kg-prijs bedroeg T 1,85- Bovenstaande aanvoer was van 492 leveranciers. „DIT IS DE OUDERE PLOEG, moet je zien wat voor hoge cijfers wjj straks halen, de jongens zuilen zich verbazen!" IJska kjjkt glimlachend op van zijn werkstuk, waar hij een hele poos mee zoet is geweest. Hij is hier in de schuur van de fa. Schoor! Schildereinde Iiczig als c-ursist-electrisch lassen. „We zijn blij, dat we (De Texelse Sm :- dehbond)deze cursus op touw hebben ge zet, voorheen lasten wij ook electrisch, maar wij gingen daarbij naar eigen in zicht te werk- Ha'd je ergens moeilijkhe den mee dan informeerde je zo langs je neus iveg bij ',n collega, zat die ergens mee dan probeerde hij op zijn beurt weer van jóuw ervaringen wijzer t" worden- Thans icren wij hier DE methode, daar loopt onze leraar". I.lska gaat ev -n bji collega Zwaan bu ren om te zi li hoe die liet- er afbrengt! Een ogenblik later heeft IJska de las- staal' wrer tor hand genomen, alsmede de beschermende kap, d:> van een don kerblauw glazen ruitje is voorzien (een en ander ter bescherming tegen het telle licht en de rondvliegt tule vonken)- Deze practische lessen luren drie da gen voor iedere ploeg. De „oudere ploeg" zet 'm op! Ieder van de lien cursisten hoeft z'n eigen af deling. „Pats", een fel licht, te fel vooi het blote oog. wordt ontstoken aan de punt van ecu electrode, c.-n 45 cm- lange lasstaaf, die in verbinding staat mei goed geïsoleerde leidingen- Die lasstaaf is bekleed- Om met 't !e lassen st.uk contact te krijgen moet de bekleding ver wijderd worden en dat geib- u-rt door er 'n ferme tik op te geven. Meteen ontstaat een Tel licht, fel er beet, dat het lesma teriaal terstond doet smelten. In één mi nuut is zo'n lange staat op. Electrisch lassen is een moeilijk werk, de staaf moet ongeveer 4 mm. van het ijzer ver wijderd blijven, anders volgt kortslui ting, doordat de viamlboog dan uitvalt- 34,600 inwoners telde zou bet even dicht" bevolkt zijn als Australië! Het noordelijk deel van A- (Australië) heeft een tropisch klimaat, het zuidelijk deel heeft een klimaat als aan de Middelland se Zee- U kunt er dus meer van utw zo merkleding profiteren dan hier. lieert Engels! De heer Sloof raadde met klem aan toch vooral eerst zo veel mogelijk van de Engelse taal tc leren, wie zich enigs zins met Engels kan redden staat er bij de Australiërs meteen beter op- (Werd met uitlating in brief geïllustreerd). De woningnood is er minstens zo groot,' als hier, misschien nog groter en daar om heeft men ten gerieve van de emi granten barakken gebouwd, waarin men de eerste 4 weken kan wonen (voor ge zinnen komen deze barakken overeen met een kleine houton noodwoning). Wie op een boerderij komen vinden daar spoedig onderdak, de huishuren zijn hoog (2-4 pond. een pond is 8,5 gld maar op de boerderij betaalt men een zeer normale prijs Zoals wij onlangs in dit blad bericht ten staan er heel wat op de wachtlijst, maar de mogelijkheid bestaat, dat, men niet zo lang meer behoeft te wachten, daar er onderhandelingen gaande zijn met het Departement van Oorlog, dat be last is met de repatriëring van soldaten uit Indonesië. Genoemd Departement is verzocht scheepsruiuite beschikbaar te stellen voor emigranten. Aangenomen mag worden dat dit verzoek zal worden ingewilligd, waarbij er natuurlijk reke ning dient te word ei: gehouden, dat ..Den Haag" haar besluiten nooit overhaast pleegt te nemen.... Dc eerstvolgende boot- die emigranten voor A- meeneemt, vertrekt in Juni, maar men hoopt, dat er ook nog eerder een boot kan worden in gelast. (Wordt vrvolgd Maar die kortsluiting is helemaal, niet gevaarlijk, er gebeurt niets. Als de lasstaaf trilt- doordat je hand trilt, wordt je werk minder fraai, voor de ouderen valt dat- dus niet altijd mee, bovendien moet men scherp van gezicht zijn om de uitwerking van de lasstaaf goed te kunnen volgen- Het- is mogelijk, dat sommige ouderen door minder goede ogen en minder vaste hand een ronde achter liggen bij de jongelui die in 3 andere ploegen zijn verdeeld maar zij winnen weer veM door hun enthousias me! De cursus staat onder leiding van de lieer J. Disse. uit Vlaardingen. Hij deelt ons mede, dat dc- leeftijden van de (40) cursisten varieert van 8 tot boven de 50 jaar- De cursus gaat uit van Smit's Transformatoren fabriek te Nijmegen, lut materiaal is welwillend beschikbaar gesteld door de Rijkswerf le Den Helder- Het was voor de eerste keer. dat op Texel een dergelijke cursus gegeven werd. Na de theoretische lessen is de cursus deze en vorige week met oefe- iringen in de practiik besloten. 30 Maart o.s. zullen in „De Oranjeboom", waar I onderdagavo'ids theorie werd gegeven, de getuigschriften worden uitgereikt. Wie aan deze cursus hebben deelgeno men. zullen hun werkzaamheden gemak kelijker kunnen verrichten, zü zullen zicli niet meer het hoofd hoeven te hre- Tcn als het werk „moeilijke standen" vereist- Zij kunnen zich in alle standen redden, waar zij zowel theoretisch als practiseh van A tut Z zijn voorgelicht. verdrijft rheumatische pijnen N.V A J TEN OOESSCHATfc - ZV/OUE UITSLAG AANBESTEDING- Woensdagavond werd aanbesteed de bouw van twee woningen voor zuivelfa briek de „Eendracht", liet werk is aan de laagste inschrijvers gegund- Dit wa ren: Jac. Drijver, timmer- en metsel werk f 18,475; .1. Agter, loodgietersvverk 1 1040; KI- Smidt Zn-, schilderwerk f1095; M. Bakker, eleotra f398- Totaal f 21,008. De begroting was 121,425.. Verdere inschrijvers waren: Gebr. Bruin f12,980; U Keijzer f13,285; Fa- •In. Oele f1075; Van Engelen f1179; N. P- Graaf f1175; Witvliet f410; Jn- Agter f570; M. Hogesteger f 1489; Bak ker rn Koorn 11700; E. Son f 23,600 (massa); G. Kikkert, timmer- en metsel werk f21,240; J. G Dekker f 117SM. E- v d. Kerkhof f 1360; (i''br, v. 't Noord- ende f1340 BRIDGECLUB „GROOT SLEM"- De uistlag van de vierde competitie- avond is als volgt: A-lijn: 1, Dhr en mm Vlas 2 Dames d1 GraafKil jan 3- Dhr Schenner en Bos 4%. Dhr K. Mant je en Venema 4 - Dhr en *nvv. Wilkens 6- Dhr en mw J. Bruin 7 Dhr Idema ei: Wessels 8- Dhr en nïej- Rab 9 Dhr en mw. Steenhuis B-lijn: 1 Dhr v Zaïvte en v- Lente 2. Mej- Toren en J. v- Lente 3- Dhr Ten Gate en Koningsveld 33 4- Dhr J Bruin en Brinkenhof 32 5%. Dhr en mw. Slort 3115 51/?. Dhr en mw. BeemsteTboer 31 7. Dhr B- Stolk en A. Mant.jp 2915 8 Gebr. v-d Werf 26 De volgende en laatste comp.-avond wordt gehouden op 18 April a.s. 42 38 37 36% 36% 34% 33% 33 32% 34% 34

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 1