Cjroen 27warLrJexels in het harL, JPente Gereformeerde Knapenvereniging „Timotheus" vierde 30-jarig bestaan Burgemeester Rehorst ontstak Vrijdag de herstelde vuurtoren C. v. Heerwaarden werkte tijdens de oorlog bij een Duitse boer Pater Engelbertus sprak voor de K.A.B. „Fietsendieven" WOENSDAG 29 MAART 1950 TEXELSE 63e JAARGANG. No- 6412 COURANT Uitgave N.V. v.h. Fa. Langeveld De Rooy i.o. Boekhandel Drukkerij Bibliotheek Den Burg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdags Bankrek.: Rotterdamsche Bank en Coöp. Boerenleenbank Postgiro 652- Abonnementsprijs f 2,45 per half jaar. Lang te voren was er verlangd naar de avond van de jaarvergadering der Gc- ref. Knapenvereniging te Oosterend. I.ang ook nog zal die in de herinnering blijven van de jongens en meisjes, maar ook van de ouderen, die aanwezig waren- Ai verschillende malen moest de datum veranderd worden, maar eindelijk werd dan bepaald het jaarfeest te houden op 25 Maart. En het was niet alleen een jaarfeest, maar tevens werd herdacht dat het de 30e verjaardag der K-V. was- Gelukkig Is dit wel doorgegaan. Met algemene stemmen was besloten, dat er dien avond ..sukelaad" geschonken zou worden. En 't Is niet bij ..sukelaad" al leen gebleven! De voorzitter de K-V. opende de avond en heette allen wolkom, maar het pro gramma beloofde heel veel, zodat spre ker dat eerst blaar wilde afhandelen. „Er is geen feest zonder zang", aldus de heer Bremer en daarom waren allen voorzien van een zangprogramma, waar uit die avond zo nu en dan dapper is ge zongen- Bij alle vergaderingen behoort een zakelijk gedeelte- 'Dat werd dus eerst af gehandeld. Piet Drijver gaf en keurig verslag van de laatste twee jaren en prees aan het eind de voorzitter- Hierop meende de heer Bremer even te moeten antwoorden- „Niemand moei denken, dat het voor mij ook maar enigszins een offer genoemd mag worden ik doe dit werk met het grootste plezier. Sommige ouders heb ben wel eens gezegd: ,,daar gaat Oor Bremer zich weer een uurtje opofferen"- Helemaal niet. Laat vooral niemand dat denken". In ieder geval doet de heer Br. hier prachtig werk er. daar hij toch een groot gezin heeft, mag dit wel dub bel gewaardeerd worden. Maar hij is hier de juiste man op de juiste plaats, zoals Ds. de Woif later ook zei- Gerrie v.d. Brink gaf als secretaresse der kleine meisjesver-, ook een verslag, dat prima in elkaar zat- Ja, de MV was ook aanwezig, want als in een gezin broertje jarig is, wil zusje dat ook een beetje zijn- Klaas Eelman Gzn- hield een inleiding over Moees' "oeping. Het valt niet mee. 0111 voor Oen zaal vol mensen je eigen stem ie laten Moren, maar Klaas bracht het er keurig af, evenals alle andere jonge lui, die als spreker of spreekster moesten optreden. Tussen de verschillende punten van 't programma gaf de teer Bremer enige toelichtingen en vertelde dan iets van zijn werk op de K-V- Mot de inleidingen over Bijbelse onderwerpen gaat het wel goed. maar met de Vaden. Geschiedenis loopt het minder vlot. Als er geen stokje voor gestoken werd. zou minstens vier maal per jaar- ,,De inneming van den Briel" besproken worden, evenals „het verzet van Leiden" een geliefkoosd on derwerp is. Maar er steekt immers ook e/en voor deel in. dat je enkele dingen heel goed weet, dan dat je van alles(n) iets weet- Lief thick was ook aamv ezig; in de per soon van Piet Kuiper dan. Een rnize- penroingmeester, die goed weet. hoe je de touwtjes in handen moet 'houden- Saartje Meohielsen gaf de inhoud \an de kas der KJ- M- V. te kennen. Nu. di? was minder goed gevuld, maar later op de avond is er gelukkig nog wel nat bij gekomen. Over Johannes de Doper hield Corrie Brouwer een inleiding, zodat, de „kna pen" eens konden horen, wat op die i er- gepresteerd wordt- Dat vie! hun niet te gen. want de meisjes zouden met hen wedijveren. Na een korte pauze kwam het tweede gedeelte van het feest. Baron Evert Bolt wist op een wijze, alrof hij alle dagen niet anders doet. zijn liuSsknedht, Feddie Nee, dot was niet aardig van 'm. Die kienders hodde al dagenlang lope sjouwen mil allerlei spulle tooi de meierblis in nou het er ien in de nacht van Zaterdag op Sundag de tlauwe streek uuthaalt om de meierblis an de Kogerweg bee 'I Dojeman in brand te steke 't is 's nachts na ien uur beurt. ]a, dol is begrotelik voor de jongens, maar os ze d'r achter komme wie 'm dot levert het, is de rakker nag niet jarig, wónt we krigge strakkies weer luilak 51 60- I)e feestelijke jaarvergadering van de Gereformeerde Knapenver- einiging .Timotheus" en de Ge reformeerde Meisjesvereniging „Het Mosterdzaadje" te Oosteren'd was al een paar keer uitgesteld, maar Zaterdagavond kwam men dan toch bijeen U'it bet begaande verslag blijkt, dat Je aanwezigen zich best hebben vermaakt. De ra- itailteringsdierst. dlie vernomen had, dat er wei 51 punten op het programma stonden, begreep, dat er van zijn kant voor een behoor lijk tegenwicht moest worden ge zorgd- Dat is dan ook gebeuld: er wend niet minder dan 60 liter melk gekocht, zodat men volop „suke laad" kon drinken. Beyert Lzn.. de laan uit te sturen- Van verschillende ver. waren afgevaardigden aanwezig, die allen gelegenheid kregen, hun felicitaties over te brengen- Dooi de K. M.V- werden enkele kinderliedjes uitgebeeld- Die Hamieke en Janneke waren flinke klantjes. D'e kleine kleu tertjes zaten over korenbloemen te bab belen en Dietske en M-iekc beloofden de mensen, dat ze nog wel eens een paar worden, maar dat geloven we niet. hoor! Theo van Bekkum betoonde zich een waar süheerwonder, maar Evert v-d- Brink kwam er slecht af. Maar ja, als je ook door een slager geschoren wordt! Laai Oosterend die Jannie Brouwer maar in de gaten houden, want o, wat wist ze Roediie Daalder er tussen te ne men. Wat een sterke dames zijn dat an ders. want ze kunnen een mand met 100 lieren met één hand gemakkelijk dra gen-. Bram, Felddie, Oorrie Kuiper, Fok- Ico, Douwie, Jannlie Vlaming en Wieb droegen enkele gedichtjes voor. Gefoo- declamators zijn er op die vereniging hoor! ..Slimme Jet" (I- Bremer) is toch zo dom nog niet. want ze kent wel 100 spreekwoorden uit haar hool'd- Maar als je die niet. goed gebruikt, ja. dan jaag j3 'de klanten wog. Dat ondervond Jopie v. d. Slikke wel, die maar geduld moet ■hebben met zo'n hulpje. Piet Kuiper on derging in „niel meerderjarig" een ver jongingskuur, maar Jan Brouwer kon naar zijn geld fluiten- Enno Bolt had gelukkig gebn blijvend gebrek door de aanrijding, maar evengoed werd de da der uitbetaald- Kindersproke" werd aardig en vlot voorgedragen door limine. Dr. Piet heeft nog niet veel champagne gedronken in z'n leven, want hij wist niel. hoe 'net .■■maakte. Toch vond hij het lekker en we zullen maar hopen, dat hij er voortaan niet meer van snoept- Ja. er werd keu rig voorgedragen en 51 nummers wer den afgewerkt in recordtijd. Om 12 uur v.as het afgelopen en dat is ook laat ge noeg voor „knapen"- Niet vergeefs was alle moeite gedaan, want ieder ging vol daan naar huis 'k Heb de kriebel in mijn kuiten En ik wil meteen naar buiten, Want de Lente die is daar. Laat de mensen nu maar klagen, Over d' onrust dezer daqen, IK ga fietsen, reken maar! Ja, m'n vrienden, het is lente, Wèg de zorgen over centen, Over duuate en veel meer. Die het laatst leeft heeft toch alles (En dan heb je nóg de dalles) Waarom dat gelamenteer Het'is Lenteallerwegen Kom je de bewijzen tegen, Waar je ook de ogen slaat. Lamm'ren, die door 't land heen hollen Katers, die zitten te krollen, En een leeuwerik, die slaat. Lente! lees ik in de kranten, Uitverkoop aan alle kanten, Ga ons krantje maai eens na- Laat je kamers nu behangen, Wit de muren en de gangen, Koopt een nieuwe jas voor ma. Lente! de natuur loopt uit, en Paartjes lopen vrijend buiten In de prille voorjaarstijd. Och, wie wil zich niet vermeiden In dit mooist der jaargetijden, Waar de blije merel fluit? Lente! Lente is gekomen! 't Leeft aan heesters en aan bomen, 't Groeit en bloeit in bos en wei. Laat het nog een beetje kil zijn En ook zelfs noq geen April zijn, Het is Lente! dus wees blij! HUJB DE RIJMELAAR. De zee sluipt nader, maar t.z.t. komt er een dijk tussen Texel en Vlieland Zo is de vuurtoren dan weer in ere hersteld. Dat heeft hij dubbel en dwars verdiend, want sinds hij zijn eerste stra len de duisternis inzond - dat is al w eer 86 jaar geleden, niet één Texelaar weet daar nog van sindsdien heeft de toien een belangrijke functie vervuld. (De af gelopen tien jaar uitgezonderd, maar dal lag 'm niet aan de toren, zoals we alle maal weten). Burgemeester ltehorst viel de eer te beurt em liet licht te ontsteken: hij haal de de handle over eii de installatie zorgde vóór de rest: de toren ..brandde" weer. Een eenvoudige plechtigheid. De Minister van Marine en diens Staatssecretaris waren voornemens ge weest de plechtigheid bij te wonen, maar door ambtsbezigheden waren zij verlui nderd. Het rundvee bleef er het hele jaar binnen C'. van Heerwaaiden Wzn., Graven straat, heeft tijdens de oorlog bij een Duitse hoer gewerkt. Op de Praatavond van de oud-leerlingen der landbouw school heeft hij van zijn belevenissen verteld, mooie en minder mooie peri odenHij werkte op een boerderij, die gelegen was in een der uitlopers van het Harlzgehergte, onder de rooi; van Bronswijk- Het bedrijf was 20 bunder bouwland en 1 bunder weiland. De grondsoort leek volgens hem op löss. De boer hield 20 stuks vee en veel pluim vee van diverse rassen- Het rundvee bleef liet gehele jaar op stal- in de zomer werd er iedere dag verse klaver gemaaid, bij winterdag voerden ze gras- en klaverhooi, inge kuilde suikerbieten- koppen en blad. en dient de retraite, waar men geestelijke infecties ontvangt, die ook voor het. ge zin en omgeving van zeer groot nut zijn. Wij moeten, zo besloot spreker, niet al leen de R- K. Sue. beginselen kénnen, maar ook hel-,ven en uitdragen als men sen, dip weten wat zij willen. Pater Engelbertus heel'; in De Zwaan voor de leden van de K A-B. een voor dracht gehouden over de materiële be langen van de mens- Spreker werd inge leid door de vice-voorzitter. de heer Lcxmond. die het betreurde, dat. er zo weinig KAB-leden waren opgekomen. Over de geestelijke belangen is ai zo dikwijls gesproken, aldus spreker en daarom wil ik liet nu eens hebben over de stoffelijke belangen. Stoffelijk welzijn is een der voorwaarden tol het scheppen lau tevredenheid in iiet gezin- Om dat stoffelijk welzijn li kunnen verkrijgen, moet het loon, dat men voor zijn arbeid ontvangt, zodanig zijn, dat men er een normaal gtizin van kan onderhouden. Onder een „normaal gezin" versta ik een gezin zo groot of zo klein- zoals de Voorzienigheid dit heeft gewild. Krach tens strikte rechtvaardigheid moet men in oen zelfde stand voor gelijke arbeid, onverschillig door wie verricht, gelijk loon verdienen, maar om de maatschap pelijke of sociale rechtvaardigheid moet oen gezinshoofd zoveel kunnen verdie nen, dat hii met zijn gezin even goed kan leven als zij met geen, één of twee kinderen. Kinderbijslag is niet zo maar een fooi maar het is een verdienste voor het gezinshoofd zelf Hij moet in liet le vensonderhoud van z'n gezin kunnen voorzien. En het moet niet nodig zijn, dat de vrouw er nog iets bij moet verdie nen- Zij moet zich geheel en al kunnen wijden aan haar gezin. Kinderen beho ren niet op straat grootgebracht te wor den Spreker wees op de woningtoestanden De KAB dringt er bij de regering voor al op aan. dat er fatsoenlijke gezinswo ningen zullen wodden gebouwd- Na de pauze deelde spreker nog mede. dat hier en retraite-fonds in oprichting is. waal-voor hij aller medewerking in riep. Van tijd tot tijd moet men gelegen heid 'hebben tot zelfinkeer. Daartoe Komend weekend draait in de Bios do Italiaanse film „Fietsendieven". Zij ver dient bijzondere aandacht, want zij is 'n zeer goede film- Het Parool schreef: Deze film behoort tut liet beste wat wij ooit in den bioscoop zagen vei tonen. De Tijd: Deze film kan gerust beschouwd worden als een san de meest aantrekkelijke, menselijke en ook artistiek vviantvvoorde fims, die de laatste jaren verschenen zijn. Het pa rool zij dus: ga deze film zien. Het Vrije Volk: De kameraadschap tussen de vader en de kleine zoon is met onver getelijk fijne humor en een ontroerende innigheid g&g.wen. „Bij hel schrijven van een filmrubriek in een courant", zo merkte een der dag blad-recensenten op, „verleert, men liet inheien een beetje, want wat er gewoon lijk te zien valt. is van een troosteloze middelmatigheid waarbij de woorden in je pen bevriezen- Ix»at mij u nu echter op liet hart mogen binden, dat u deze sublieme film móét gaan zien. Ge krijgt geen opgewekte leugens voorgezet, maar een stuk grauwe armoe dat even bekla genswaardig eindigt als het begon, maar ge komt de bioscoop rijker uit dan ge er in ging. TEXELSE MARKT Den Burg, 27 Maart 1950- Aangevoerd: 10 koeien f700-f850. 2 paaiden f600- f 750- 20 schapen f 75-f 90- 26 biggen f 45 -f 65. 48 n. kalveren f 35-f 50- stro. In het najaar veel suikerbietenhlad en verder rogge- en gsrstemeel. Een kwart van het bedrijf weid met suiker bieten bebouwd. Voorts groeiden er ha ver, haver en gerst door elkaar, winter tarwe, rogge, winterg&rst, koolzaad, erw ten en wikke- Het blijvend weiland, meer in de dalen gelegen (liet was er ontzet tend nat>. gaf een grof gewas Het werd tweemaal gemaaid, gedeeltelijk met de 'hand- Een dag of tien w end het ge maaide product in zwat gelaten en daar na op walen gereden en van daaruit op de wagen getast Het ploegwerk werd donr paarden verricht, later door ossen; zeer zwaar werk. Ook na de weersinvloeden, regen en droogte, was het weer een compacte massa. Wel werd er het hele jaar door mest gereden, zo niet naai' de voederge wassen, dan wel naar de percelen, welke in de stoppels lagen. Gier en mest wer den afzonderlijk bewaard wel werd er veel stro in ds mest verwerkt, dat vooraf gesneden werd. 1213 Dagen voordat men suikerbie ten ging zaaien werd liet desbetreffend? land met kalkstikstof bestrooid ter be strijding van onkruid Door veel in de biijfpi te hakken (dus wieden) zou er volgens de boer, veel aan het suikerge halte en kwantum toegedaan winden Voor het rooien weiden eerst de koppen eraf gesneden, daarna werden de bieten met een klein vorkje gelicht en gerooid. Daarop werden ze naar d suikerfabriek gereden. Meer dan twee ton kon men niet laden- Jammer, dat spreker niet wist welk ras verbouwd werd, opbrengst, uit betaling naar gehalte, of kwantum, ook idem van andere gewassen. Het werktuigenpark bestond uit zwaai en lomp materiaal de rolblokken bv. waren zesdelig- Het boerderijtype kwam overeen met dat van Zuid-Limburg, doch liet w oonhuis stond alleen. De mssthewa- riivg hëvnml zich niel op de binnenplaats maar opzij van de schuur, de koeien werden gestald zoals ze dat in Z -Hol- land doen- Het rundvee leek veel op liet Fries- Hollandse veeslag. maar de opbrengst was niet zo hoog, de melk werd afgele verd aan de fabriek. Pas afgekalfde koeien w erden viermaal daags gemolken- De melkwinning was onhygiënisch- De varkensstapel was een bont aller lei: zwarte beren en witte zeugen gaven bonte nakomelingen, welke tot 200 pond geniest werden. Ook dit onderwerp ontlokte een ge animeerde discussie De voorzitter dankte de sprekers en nodigde allen uit om de volgende avond eind Maart (zie Tex- Ort-), weder om te bezoeken. C. J- W„ ass- R.L.V.D. De Directeur-Generaal van het Loods wezen, sciiout-bij-naelH ,1. Callenfels. drukte er zijn spijt over uit, dat de Mi nister niet aanwezig kon zijn- Hij beet le de aanwezigen van harte welkom en schetste vervolgens lief en leed van dn toren, die in 1S68 werd gebouwd. Van een naar v erhouding zwak petroleum licht kwam men tenslotte tot liet elec- trisch licht. De tegenwoordig uitstraling is driemaal zo sterk als voor 1940- De gehele installatie is van Nederlands fa- In ikaal. hetgeen ons een belangrijk be drag aan deviezen heeft bespaard! Zes torens werden in de oorlog beschadigd, resp. vernield. Huisduinen kon Sept- '49 weer worden ontstoken. T°xel zal nu vol gen Gceree, West-Kapel] West- Si'houwcn en Ameland wachten nog op herstel. Spr- nraolit dank aan allen, die hadden medegewerkt tot voltooiing van dit machtig stuk werk dat van de aller modernste uitvindingen is voorzien. Het vertrouwde licht dat de Eierlanders !0 jaar lang hébben moeten missen, zaï wederom zowel bij dag ais bij nacht ewn vertrouwd baken zijn voor hen dis de zeeën bevaren. Hierna stelde spreker het helleer der toren in de vertrouwde han den van lipt hoofd van de Texelse kust wacht. de lieer W- J. Witters en diens staf De Directeur-Generaal merkte nog op, dat een belangrijke vraag was geweest, de plaats waar de toren zou moeten worden opgebouwd- Nadat men wist, dat Waterstaat de plannen voor een verbin ding van Texel met Vlieland had klaar liggen, bleek, dat liet verantwoord was. om de toren op dezelfde plek te herbou wen, dus niet ver van de zee. „Hope lijk zal Waterstaat ons nok nu niet in de steek laten", ildus spreker- (Dat zal Waterstaat zeker niet, maar wanneer dte dijk tussen Texel en Vlie land wordt gelegd is nog niet te zeggen. Wij hebben ons met een desbetreffende v raag tot de heer C. W- Hcule, technisch ambtenaar van Rijks Waterstaat te Texel gewend. Hij kon ons mededelen, dat de dijk inderdaad komt. maar wan neer is nog niel bekend. Red.) Na de toespraak van de Directeur-Ge neraal werd Burgemeester Rehorst uit genodigd om net lidhl te ontsteken. Vervolgens werd de toren in ogen schouw genomen. Onder lien, die bij deze plechtigheid tegenwoordig waren, merk ten wij o.a- on: kapitein-luitenant ter zet, H- Tichelman. Directeur Loodswezen de heer C- v Diggelen, Hoofd techn. dienst ne heer F- v. Sehagen, chef van de bouw kundige dienst, tevens ontwerper van de herstelde toren Voorzitter red- dingscomm- NZHRM. de heer W H. imp, Techn ambtenaar Rijkswaterstaat de 'heer W. Heule. Commissaris Loodswezen Den Helder de heer A- Ch. v. Lieshout, Hoofd kustwacht Texel dhr W- J, Witters. Hoofd der kustwacht te Huis 'ninen de heer J de Jong. verte genwoordigers diverse Texelse hedrjj- ui en het personeel van d^ffChttoren- Vuor de toerist. Zo heeft Texel zijn toren terug. En de VVV ten bijzondere attractie, want het hond waarop vermeld stond dat. de toren wegens restauratie niet bezichtigd kon worden, is weggenomen: d, toeristen zullen bij hun bezoek aan De Cocksdorp en omgeving van een buitengewoon mooi uitzicht kunnen genieten! Bij zo- meidag! da. dan zul de torenwachter het r niet eenzaam hebben! Dan zal hij ze telkens horen, de enthousiaste uitroepen vanwege die prachtig blauwe zee. die leuke, wit gekuifde go'.fjes, dip kris kras kronkelende stroompjes, die zonbe schenen zandplaat (V)iehors), Maar na de zomer volgt altijd weer een herfst, niet herfststormen, een winter met winterstormen en een voorjaar met voorjaar;stui-menDan zijn er geen badgasten, weinig blauwe luchten en geen gezellige stroompjes. DanAch. we weten het immers! Dan Is het daar niet pluis. En daarom is de 24ste Maart 1950 voor de Texelse Kustwacht zulk een belangrijke dag ge weest!

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 1