Cjroen '/wirtsjexels in het harL, BURG N. W. J. Schumaker, een geboren bloembollenkweker 0 Grote belangstelling voor Vogeltocht Wie konden zingen, zongen mee! EXTRACT ÏOENSDAG 3 MEI 1950 TEXELSE 63e JAARGANG. No. 6422 COURANT itgave N.V. v.h. Fa. Langeveld De Rooy loekhandel Drukkerij Bibliotheek )en Burg - Texel - Postbus 11 - Tel 11 Verschijnt Woensdags en Zaterdafi Bankrek.: Rotterdamsche Bank en Coop. Boerenleenbank- Postgiro 652 Abonnementsprijs f 2,45 per hall ja«r. Notaris Dikkers plantte in 1888 de eerste bollen IN DE LENTE breekt het nieuwe leven baan. Dan worden de lammeren gebo- n, dan kruipen de kuikens uit het ei, dan gaan de huisvrouwen heel sterk aar „een skoon huus" verlangen, dan ontspruit het hout en dan gaan de bloe ien weer bloeien. Bloemen! Wij kunnen ons de lente niet indenken zonder bloe ien En het :s dan ook geen wonder, dat de dichter, juichend over de nieuwe »nt' altijd weer spreekt over de schoonheid, de rijkdom van onze flora. Wie op Texel aan bloemen denkt, denkt doorgaans meieen aan het bloem - tollenvak, want dat neemt op ons eiland een belangrijke plaats in! Niet zo lang ,og: een halve eeuw geleden is hier de bloembollencultuur begonnen- Het was en nieuw vak, men stond er dus vreemd tegenover. Zij, die de eerste bollenvel- !en aanlegden waren dus pioniers. De Texelse pioniers waren de heren W. en f. W. J. Schumaker. De heer W. Schumaker is reeds verscheidene jaren geleden •verleden, maar de heer N W. J. Schumaker leeft nog en de bollenteelt gaat em nog steeds ter harte! Wij hebben hem eens opgezocht in die aardige villa aan de Kogerweg, onder le rook van onze badplaats. Interview op „Bispinckhoi" Het interview liep gesmeei'd: cl» lieei Wliumakier zat weldra op zijn praatstoe1 n nlevrouw Schumaker toonde zich eien riendedij'ke gastvrouw. Na een dik uur lamen »e afscheid- Van wie? Tja, van ;en krasse haas, wien ge liet volstrekt liet aanziet, dat bij reeds 82 jaar lang liet l'ief en leed van de wereld hoeft niee- :emaakt. Hij is nog zo gezond als een s, levenslustig, actief. Zijn gelheugen ook nog prima. Hij heeft ons verteld an de groei en bloei van de bollencul- tnur op Texel, van de voorspoed, van de -geinslagen. Hij vermeldde ze zeer ob- etief, die tegenslagen, hij morde niet. hij klaagde niet, hij scheen ze te aan vaarden zonder meer- Hij vond 'liet he lemaal niet vervelend, dat wij. leken. 'im zoveel vroegen. Integendeel: hij had r plezier in om over de bollenteelt te bomen, .la, liet was, zoals mevr- Schu maker opmerkte: ..Mijn man is een g?- boren kweker" Die moet je juist heb ben voor zo'n artikel! 82 Jaar, welk een zegen als je dan nog zo vitaal, zo jong bent als Sühumaksr! Het staat, voor ons s een paal boven water, dat zijn liefde oor liet interessante bloembollenkwe- kersbedrijf hom zo vitaal gehouden heeft. Schuin aker", zo begonnen we, „weet u wie het eerst bollen op Texel plantte?" „Dat was notaris G. .1. O. D- Dikkers Toen die in 1888 uit Winkel naar Texel kwam, bradht hij Dubbele von Sions mee- Mijn broer -Willem, v as klerk op diens kantoor- Willem", zei de notaris op een keer- ,,moet je mi'n bloeiende nar- cissen eens zien!" Ja, mijn broer wilde die bollen wel eens zien. Ze bloeiden prachtig en toen de notaris hem vertel de, dat er met bollen,cultuur best wat te verdienen zou zijn. dacht m'n broer er sterk over oen ook eens wat van dat goed te kapen Hij stelde mo voor eens een proef te nemen. Ik liad altijd veel van de plantenwereld gehouden, op de normaalschool bad ik eens een le prijs behaald met een verzameling gedroogde planten. Ik was er dus meieen voor te vinden. Die proef slaagde naar wens: we 'hadden al gauw door. dat de narcis sen ihet op Texel best zoudui doen. hier 'heb je zeer geschikte grond. Je moet di luviale (oeroude) grond hebben, zur» grond- Achter de boerderij „Welgele gen" aan de rand van Den Burg, legden we een tuin aan- Naderhand, toen we de teelt uitbreidden, begonnen we bollen bij De Koog te planten daar aohter die dennen. In die tijd gingen de gebreoders Kalis (beiden zijn overleden) eveneens pionieren- We begonnen hier met de nareis „Fle- vo". die op Texel groeide, maar kochten al spoedig een partijtje Gorden Spur, af komstig van een landgoed te Wassenaar- Deize bloem was donkerder, mooier en sterker dan de Flsvo en vroeger voor de broei. Wij teelden weldra zo'n 10,000 R.R. (700 R.R. is een lia.) Golden Spur- ren- Dat ging best- Wij maakten er re clame mee en leverden kleine partijtjes bollen over heel Texel. Dat ge/beurde op afbetaling van de winst, die de kleinere, beginnende kwekers er mee behaalden- En brachten ze goede prijzen op? Ja, we mochten niet klagen! In 1927 op 1928 hebben we Golden Spuraen ver kocht voor 7,5 cent per bol- Op het ogen blik doen de allerbeste Sions 10 cent per bol- Met die 7,5 cent van toen deed je meer dan met de 10 oent van tegen- wooidiglMon verwacht dit jaar grotere uitvoermogelijkilieden en dan zullen de prijzen wel wal stijgen. Twee ton schade! U heeft door die strenge winter van 1929 zoveel schade gelede,r! Ja, dat was een zware s,ag, er is toen voor 2 ton aan bollen bevroren. 13 Bunder bollen naar de maan- Hoofdza kelijk Golden Spurren- Dekte u dan niet voldoende af? Och, wij waren geen strenge winter gewend. Enkel de gevaarlijke plaatsen toet lichte zandgrond, waar kans op droogivriczen bestond, werden afgedekt, maar door die strenge winter met IS graden vorst ging alles verloren.... Volhardend. En wat heeft u toen gedaan, na die enorme strop? Gewoon doorgegaan natuurlijk. Wij begonnen opnieuw op „Rdo". De heer Schumaker staarde eens naar 'Tuiten, waar de narcissen zacht heen en weer bogen mooigel» bloemen op sleviige stengels- Ze bloei n er kris kras in de tuin, rondom ..B'ispmukhof". Er .Honden ook heel wat sneeuwklokjes, hoofdzakelijk rond de stammen der vruchtbomen. Soms fcwa-m een zware bui aanzet- ten. Met scherpe 'hagel en felle windsto- len, de hemel verdonkerde, lammeren huppelden naar de luwte revende tuin- wal. Maar de bloemen van de narcissen konden de benen niet nemen Geen nood, ze konden een stootje hebben! Toen wij dit bedachten kwam de vol gend» vergelijking in ons op: Schumaker, deze vitale figuur, en de narcissen, ze zijn beiden pioniers van 't zuiverste water: de narcissen (en de sneeuwklokjes natuurlijk nok) tarten het geweld van de winter, die het voorjaar zo lang mogelijk wil tegenhouden. Die de strengste maatregelen treil om de voor boden van de Lente tot de aftocht te dwingen, maar die herauten gaan door, zo geven liet niet op. En ieder jaar ko men ze met nieuwe moed terug! Schumaker heeft het ook nooit opgege ven, troffen hem harde tegenslagen, hij ging gewoon door. Hij versaagde nim mer. 82 Jaar- Een kweker, die met trots over het Texelse product spreekt „Onze Texelse bollen hebben op de veilingen aan -het Vasteland een aparte plaats" (een ereplaats bedoelt hij). Wie had dat. in 188S durven dromen? Notaris Dik kers? Sriliumaker is o,p en top vakman- Hij vertelde ons hoe de bollen zich ontwik kelen, de tijd die ze nodig hebben om van plantgoed uit te dijen tot de lever bare bol- Hij vertelde van de successen en debScles met nieuwe soorten. Van de grondsoorten, die de bollen vragen. ..Waar je beste spurren teelt, kweek je geen beste Sions". ,.0p Texel teel je vee) boter crocnssen dan aan het. vasteland- Daarom heeft men in de bollenstreek een belangrijk deel van de crocussen opgeruimd, van daar dat ze zo duur zijn, f 4,50 per kg- De eerste 2 jaar gaat het aan het vaste land wel goed met de teelt van gele ero- oussen, maar daarna krijgt men met ziekten te kampen en die zijn dan snel en ingrijpend. BOLLENTEELT OP TEXEL- In bijgaand artikel vertelt de heer N. W- J. Schumaker ons een en ander over ontstaan, groei en bloei van de bollen teelt op Texel. In 1888 plantte notaris Dikkers de eerste bollen om zijn t-ui-ntje wat te verfraaien, ulians heeft ons ei land 70 ha- bloembollen- waarvan 40 ha. narcissen- De overige 30 ha- worden vnl. beplant met erooussen, tulpen en lelies. Texel voert jaarlijks voor een half mllli- oen aan bollen uit! Bij de beer G. Zeeman, staan 124 kwe kers ingeschreven. 16 van hen lieten Bakker. In 1940, zo schrijft ons dl heer Zeeman, vroeg iemand aan mij of ik ook een zekere Bakker op Texel kende, die-, - bollen kweekte. Daar de voornaam niet vernield was moest ik 't antwoord voor lopig schuldig blijiven, want in dat jaar waren er 22 kwekers, die Bakker heet ten Wij leken vroegen de -heer Zee man of hij ons eens wilde schrijven welke soorten bollen op Texel worden geteeld. Prompt stuurde hij de gewens te gegevens. Hij zond ons een lijst, waar op 8 rassen voorkwamen n onder die rassen zalen weer heel wat soorten! Te eel om op te noemen. Soorten boven de 500 R.R waren: Golden Spur (4020 R R.). King Alfred (3182 RR.l, Garlto (563 R.R Mrs. F- II- Krelage (560 R.R.), He lios (1535 R.R.), Cheerfulness (760 R.R.), Von Sion (19,920 R R WAT DEDEN DE LAMMEREN? 27 April jl- werden op de markt te DELFT 60 ..weide-lammeren" aange voeld. Ze werden verkocht voor 2835 gld. „Schapen met lam" deden 110-145 gulden- Te ZWOLLE worden 28 April 139 lammeren aangevoerd. Ze brachten 20-30 g.ld op. Te LEEUWARDEN werden 125 lam meren verkocht voor 23-32 glcb VOGELTOCHT 1950 zal zeker heel wat meer deelnemers tellen dan vorig jaar. Toen verschenen 525 personen aan de start (van 10 tot 60 jaar en nog ou der), nu kunnen wij zeker op een 800-1000 man rekenen- De organisatie is bij de heer D. P. de Jong, Zandvaart, Breezand, official van de Ned. Wandelsport bond weer in goede handen. Hij kwam ons enthousiast vertellen, dat de belang stelling van de zijde der Amsterdammers zeer groot is. De leden van de Am sterdamse Wandelsportvereni gingen was allen een folder ge stuurd en 300-400 van hen zijn al vast besloten om naar het Vo geleiland te komen! „Alle dagen ontvang ik nu brieven om inlich tingen, het zal druk worden!" aldus de heer De Jong, die ons verzocht de Texelaars ook weer tol deelname op te wekken. Jong en „oud". Voor de schooljeugd zal een speciaal parcours van 10 km. worden uitqestippeld Wie tien jaar is kan al meewandelen. Het inschrijfgeld voor de jongens en meisjes van 10-16 jaar be draagt f 0,50 en voor de volwas senen f 1,35 Dat bedrag is zo laag mogelijk gehouden, opdat iedereen mee kan. Men ontvangt niet alleen een prachtig souve- In Mei dan leggen alle vogels ©en ©i- Op 29 Mei wordt een grote Vogeltocht gehouden- Allen die ..vlug en flink ter keen" zijn. worden hartelijk uitgenodigd. nirs, maar heeft bovendien qratis entrée tot de zgn. contactavond, welke Zater dagavond 27 Mei in „Casino" zal worden gehouden. Daarvoor wordt een aan trekkelijk programma samengesteld „Weer en Wind" uit Anna-Paulowna zal een toneelstukje opvoeren, zangers en guitaristen uit Amsterdam zullen even eens hun talenten tonen, er zal een leuke West-Friese voordracht worden gege ven, enz. enz. In de week van 22-27 Mei wordt een Friese Elfstedentocht gehouden. Ver schillende groepen die daaraan deelnemen komen na afloop naar Texel om de Vogeltocht te „doen". Er komen ook scholen van het Vasteland! Zondag, le Pinksterdag zullen velen naar de broeakolonies willen kijken ©n daarom zullen verschillende excursies op touw worden gezet. Tot 10 Mei kan men zich opgeven bij de VVV-bureaux op ons eiland. Doet dat omgaand, want dan kan de# leiding zien, hoeveel Texelaars meewandelen. Dit tijdig weten komt de organisatie tengoede Vorig jaar liep burgemeester mr. G. D. Rehorst het 25 km. parcours mee, na tuurlijk rekent men thans op 'de aanwezigheid van onze loco-burgemeester het worde een traditie! Geslaagd Kinderfeest AOH'l'flEN .SPEELLIEDJES EN EEN OPERETTE, zie daar liet uitgebreide programma, waarop de Kindérzangklas- se van mevrouw Rooim-Wiikeshuis ons Zaterdagmiddag in ,,De Oranjeboom" heeft vergast. Van twee tot tegen zessen hebben ze gezongen en gesprongen en allemaal waren ze verrukt over dit fijne feest en die ouders waren natuurlijk zo wel mogelijk van de partij, want wie wil zijn zoon of dochter niet horen zingen!? En spelen dat ongedwongen, natuur lijk» spel, zoals kinderen dat kunnen doen, viij en blij, ongekunsteld, verre (p.og) van alle raffinement. Ja, deze sfeer, d«K kinderwereld, waarin wij giaag onze gedachten terugvoeren, deze sfeer dwingt tot meeleven en meevieren. En dat dit festijn dan wier mogelijk was na heel veel studie, is te danken aan de wjjlze waarop de leidster de tem- Schumaker heeft heel wat proefvelden aangelegd en onderhouden 111 opdracht van het Rijk. eens had hij hier het uit gebreidste proefveld \an het hele land! Onderscheidingen. ,.U zult menigmaal aan tentoonstellin gen hebben deelgenomen!" „Natuurlijk, tentoonstellingen zijn piaohtig, ze demonstreren .vat de kwe ker vermag". „Heeft u medailles? Of zo? ,,lk zal ze even voor u halen", zei me vrouw Suiiumaker, die het gesprek vol belangstelling had gevolgd en er intus sen voor gezorgd had, dat de thee op tijd geserveerd werd Toen kwamen de medailles op tafel: Gouden, zilveren en bronzen medailles, v ele eerste prijzen- De meeste waren be haald op de Grote tentoonstelling in 1908 van de Holl. Mij- van landbouw. Prij zen voor planten er bloemen, inamgel- vvortelen, verzameling knollen en wor telgewassen. een le prijs voor een veu len, tulpenbollen, narcissen. levend: hijenvolken, („Tot verleden jaar heb ik bij-en gehouden"), eerste prijs voor cro cussen, 1 bronzen medaille (le Utreoht) voor zijn Sint Bcrnhard liond, waarvoor ze .hem eens duizend gulden boden, een 2e prijs voor sdlioonrijden met kar ?n 1 paard op h»t concours te De Koog, ge houden op 3 Sept. 1924- En tenslotte za gen we nog een zilveren medaille ter herinnering aan zijn zilveren jubileum als secretaris van de afd. Texel van de Centrale Landbouw Onderlinge (1910- 1935). Nadien was hij voorzitter. Hij ver kreeg de medaille uil handen van de mi nister van Landbouw, Z- E. Posthuma- „En ik ben al 55 jaar lid van de ver eniging Het Warmbloed Stamboek- paard", zo besloot de heer Schumaker. Bij ons afscheid hebben wij hem ste vig de hand gedrukt en de wens uitge sproken: ,.Nog vele jaren!" gels in handen houdt» want acli, liet valt waarempel niet mee om negentig kinde ren in hel gelid te houden! Wie zou in haar plaats willen (reden? Op de repeti- lies en op de uitvoering zelf? Wij ken nen de jeugd en -weten dat liet een hele loer is om ze naar onze hand te zetten. 18 Speelliedjes, wij zullen ze maar kat achter kat noemen, want anders zou het programma zeker de gehele krant vullen! En er is meer gebeurd, dezer da gen! Na het alleraardigste opennin'gslied verscheen de iongste afdeling met vier liedjes. In „een rjj,toertje" zongen solo Fransje Pieterse, Aris van Zeijïen Jzn- en Marrus Gielis Kzn- In ..vrolijke mu zikantjes" Piet van der SLifcke, Ooster end en S Kjijser, uit De Westen; in ,-zo'n snoeiper" Gerie Poel en Simon Ko- gelberg, de jongste zanger! ..Wiegelied je" Margriet Breeuvver. Moekie Beers, Edith Visser en Rietje Kerkhof. De middelklasse bradht: „Ben mooie zomerdag" met Boontje en Maiiska Kunst; ,,Zo'n rare neger", ..Kleine Mie- ke" Bea Zoetelief, (danste zo parmantig dat ze haar feestaiuts verloor:), „De klei ne muzikant" Mar ja Bakker, ..Het vlin dertje en liet meisje" Tliea Lips, en Ireentje Hoogewoning. „Wiegeliedje" de nisjes van Egmond uit Eierland. en Ireentje Swarb De grote meisjes zongen: „Het mei kevertje", El'y van Leersum, „Het krekeltje en net meisje" Nel van Swin- deren en Corrie Ee'jnan, Kogerweg; „Het bijltje" Ilannie Bakker. Janny van der Berg en Alie Visser; „Het. bosvo- geltje" Guurt je van Sw in de ren, ..Van 'n vogeltje en een meisje", ..Sneeuvvprin- sesje" Jann.v Koorn, „Winter in Hol land" Mary bros was de sneeuwpop, de meisjes, die he,m toezongen waren: Jan n.v Ties, Martha Tjonfc. Hanny Roeper en Anneke Bakker- Bmiispaar in de sneeuw: Bebbi Breeuw er en Nelie Keijser. De Westen. Na de pauze werd de leuke operette ,.Dp sneeuwmannetjes" opgevoerrd. De meisjes, die met op lijd naar bed wilden waren Hanny Rump. Tiny Raven, Lida Veenema, Atje Schalkwijk, Anita Beein- serboer en Hanny Vlas. Stwitortje was Annie Wejjdt. Maar.... toen kwam Klaas Vaak (Tiny van Leersum) en die maakte korte metten. De sneeuwmanne tjes een lange reeks deden ijverig hun best om d» weg te banen voor de sneeuwkoningin (Guurtje van Swinde- ren) en toen de Koningin op haar troon harl plaats genomen moesten de weer spannige kinderen 'n bittere pil slikken. Gelukkig kwam 'liet goed af, want de Koningin had oen warm kloppend hart. Zij bood hun de kans om een beter rap port te tonen en die gelegenheid grepen zij dan ook met. beide handen aan! Na afloop hebben wij do kinderen van de operette op de foto gezet- Ze komen Zaterdag in de krant- L. VAN HOORN RIDDER IN DE ORDE VAN ORANJE-NASSAU. De heer L. van Hoorn, secretaris-pen- n ingmeesiter-opzidhter van polder Eier land, is ter gelegenheid van de v erjaar dag van H.M. de Koningin benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau- 1 Ajpril 1949 vierde de heer Van Hoorn zijn zilveren jubileum als seer.-penning- nioester-opzidhter van genoemd» polder- Wij wensen ham met deze ondersohei- dmg van harte geluk! OPENSTELLING POSTKANTOREN Dienst op 5 Mei (Nationale Feestdag). Het PTT-kantoor te Den Burg is voor post-, telegraaf- en telefoondienst ge opend als op Zaterdag (8,3013 uur). Op die dag vervalt de 2c bestelling. Voorts is er des avonds géén gelegen heid tot het afhalen van dagbladen en andere stukken De overige kantoren op het eiland zijn voor bet publiek als volgt, geopend: De Cocksdorp: van 9-13 uur voor post en telegiaaf; wan 8-13 uur voor de tel '- loondienst- Oosterend: van 9-13 uur voor post, te- bigraaf en telefoon. ■Oudesr'lüild: van 9-13 uur voor post, 'begraaf en telefoon. Eierland: van 9-10 uur voor post, van 8-13 uur voor telegraaf en telefoon. Den Hoorn: van 8-10,30 uui voor post. van 8-T3 uur voor telegraaf en telefoon- De Koog: van 8,30-11 uur voor post, van 8-1.3 uur voor telegraaf en telefoon. 'De Waal: van 9-11 uur voor post- van 8.30-12,30 uur voor telegraaf en telefoon- In de postverzending is geen wijziging gebracht, deze vindt plaats als op Zater dag. SCHUUR STOND IN LICHTERLAAIE Ieder geloei van de sirene betekent gelukkig nog geen grote brand! Maar ie dere keer dat de sirene te keer gaat, wordt ons gelukkig wèl liet bewijs gele verd, dat onze TexeJse Brandweer pa raat is! Zn was het, ook Viijdagmiddag toen omstreeks half zes alarm werd gegeven. Brand in de Westermient!" Er was brand ontstaan in een houten .'■cliuur, grenzend aan de woning van de familie v- d. Berg. aan de rand van ons Dennenbos. Een emmer met toer, welke op een petroleumstel werd verwarmd, was omgevallen en de inhoud gaan bran den. Felle vlammen lekten op, tot aan de houten zoldering, die het vuur gretig overnam. De brand werd ontdekt door een kind, dat van school thuis kwam. Aan het kordate optreden van de familie v. d. Berg is het te danken, dat de rode haan de strijd spoedig moest staken. Toen de brandweer verscheen had men juist de laatste emmer bluswater leagge- kiept Gezien het gschroaide haar van verschillende brand!)(strijders was 't er heet toegegaan! De schuur was dezer dagen juist ge reed gemankt om te worden betrokken door de familie, die haar won.ng gemeu bileerd pleegt te verhuren... Het is te hopen, dal de verzekering bij baar uitkering rekening houdt met bet flinke optreden van de familie v. d- B.! (Ingezonden mededeling). U BENT ER ZO MET EEN MOSQUITO

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 1