wÜ „CORALIE" en voor al Uw drukwerk naar Drukkerij 1 exelse Courant „Truusje Meijer" een alleraardigst blijspel Holl. Mij van Landbouw wil 100-jarig bestaan met tentoonstelling vieren De avonturen van Pietje Pluis en Jantje Joppe 150 Texelaars maakten kennis met Jacoba van Beieren Keukenhof was een lusthoj TRUUSJE MEIJER was een alleraar digst Wijspel en de toneelclub van de Mariaeongregai-ie heelt dit Zondagavond op alleraardigste, vlotte wijze voor het voetlicht gebracht Toen het doek na de opening door ka pelaan De Groot vaneen wee.'K zagen wij een wimkelmagazijn, waar Meijer (André Kieviets) druk heen en weei tippelde. Een man. die nog uniddn in de drukke zakenwereld stond en die het helemaal niet prettig vond, dat zijn koppige, hoog moedige vrouw (mej. C- van Heerwaar- den, Langebosoh). voortdurend over „zijn pensioengerechtigde leeftijd" be gon te zaniken- Zij vilde uit de in haar ogen on-nette buurt en een mooi lnuis betrekken in een deftige wijk om daar een zorgeloze levensavond ie genieten- Meyer verzette zich met liand en tand en ALS-ie ging rentenieren, welnu, dan in ieder geval een flink hoenderpark ei'by, want stilzitten was niks voor 'hem. Maar er waren meer twistpunten: moe ke wilde, dat hun dochter Truiusje (mej. Annie Smit Jdzou trouwen met de man, die (moede:1 haar had to-bedacht en vader wilde zijn dochter eveneens uithu welijken aan de man, die h y ais schoon zoon wenste. Truusje had op haar beurt ook een eigen willetje en. Enfin, een dolle, dwaze geschiedenis begon, want't toeval wilde, dat drie gebroeders de can- didaten bleken te zijn! Jan van Donk (Thys Bakker, Atlas). Pi t van Donk (Siem van Svvinderen) en Frits v- Donk (Piet Logman), heetten ze. En dat gaf natuurlijk weer de grootste verwarring! Maar Truiusje zegevierde! Er werd heel aardig gespeeld, vlot. De bijval in de zaal die behoorlijk bezet was, was groot- Meyer was de echte werker, die een hekel had aan kouwe drukte, die geen stijve boord om zün hals duldde. Moe der was de pronkzuchtige dame, die nou- ers deftiger wilde leven en wonen en al les op haren en snaren zette om haar doel te bereiken- Truusje het lieftallige, zachte meisje, dat nochtans wist wat zp wilde, en voor niemand capituleerde! Frits, een flinke luitenant, die ook niet van liet (goede) spoor te brengen was. Mina (Hauna Bakker. Atlas), een dienstbode, die heel graag vrijde, heel vc el avonturen beleefde, zic h de neder lagen sterk aantrok, maar het ie deook weer spoedig vergeten konWillem (Jb. Bakker, Amalia). een ijverige zoon van Meijer, die het leven minder tra gisch opvatte. Petersen (Marius Witte. St. Marcus), een geroutineerd huwelijks makelaar. die mevrouw van Dijk (mej. Sina zym Sd altyd wel een slag v om- zou zijn met zijn offertes. Jopie (Anni - Bakker, Amalia), een pientere winkel juffrouw en de infanterist (G Schoen maker Ozn.), een verliefde jongeman, dae eel geluk by de dienstbode in de keu ken vond Al met al een genoeglijke avond, die met een vrolijk, geanimeerd bal werd be sloten (muziek Henk Craanen's Band). Het was de eerste keer, dat de Maria- congregatie een blijspel opvoerde, al dus Jan Nooy in zijn slotwoord. Nu. dat was dan een goed begon! BENOEMD. Mej- J. van der Schaaf. Beostenzwaag, werd met ingang van 1 Mei 1950 be noemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de o-l. school te De Koog. Voetgangers, rechts op het trottoir, Daar Is voor u het minst gevaar. VEILIG VERKEER. 29 OCTOBER 1852 werd op Texel een I afdeling van de Holl. Mij. van Landbouw opgericht. Men wil dit feit straks gaan herdenken en daarbij een tentoonstelling houden van allerlei voornerpen, betrek king hebbende op het lief en leed van de afgelopen eeuw- De voorzitter van de aid. Texel, de heer Jae- Roeper, heeftop de Donderdagavond gehouden alg- ver gadering de medewerking der leden ge vraagd by de verzameling van prent briefkaarten, medailles, lauwertakken, bekers, enz., enz. Donderdagavond werden reeds tal van interessante foto's op liet doek geprojec teerd- Wij zagen v ele vroegere voorzit ters ditowijis met bakkebaard en hoge hoed. Foto's ook van tentoonstellingen ja, toen werd er veel meer actie ont plooid dan de laatste tijd! De oorzaak daarvan is genoegzaam bekend! Wij trekken per fraaie touring-cars heen waar wij willen- (Jaarbeurs, R A.I- enz. De behoefte aan tentoonstellingen op Texel schijnt daardoor minder groot te zijn)- Maar dat neemt niet weg, dat de ten toonstelling i-v.m. liet 100-jarig bestaan belangwekkend kan worden. Op de vergadering vernamen wij. dat iemand in het bezit was van een medaille welke in 1806 op een tentoonstelling te Parijs was gewonnen! Met een Texelse ram. De dieren weiden doorgaans met een verkocht en zo'n tentoon stehing had dus grote propagandistische waarde! Beelden uit vervlogen tyd- Na de gewone vergadering" te heb ben aflgelianriild weiden tal van foto's op liet doek geprojecteerd- De voorzitter hield daarbij een toelichting, want bijna alle personen w ier portret wij zagen zijn Üians overleden- De Texelse afdeling van de Mij. weid in 1852 opgericht en wel in de jonge polder Eierland: na afloop van 'n Nuts- vergaderlng werd de wenselijkheid uit gesproken om een afdeling m het leven Ie roe-pen. Tien personen gaven zich op 11 Oct- 1852 op en 18 dagen later werd reeds een voorlopig bestuur samenge steld: Cornells Kievit Azn- wend voorzit ter (grootvader van Kievit)- Verder zaten in dat bestuur Johannes Brans, (overgrootvader van het. bestuurslid mej- Gi. Dijt). Jacob van der Kloot en Cor- door G. TH. ROTMAN Nadruk verbode-n _l UI Dodelijk verschrikt maakten de heiden rechtsomkeert! Houvast! dacht de diender, en hij kreeg de jongens nog net te pakken by de slippen „ondergoed", die Hektor van te voren alvast met z'n tan den te voorschijn gehaald had. De twee wereldreizigers natuurlijk aan 't brullen zo hard ze konden! 112- Roets! Een wanhop ge ruk, en daai hadden z-e zich bevrijd. Gevolgd door de agent, die nog steeds de twee stukken hemd in z'n handen zwaaide, renden ze terug, de weg weer op- Maar o. jongens, daar kwam van de. andere kant de dikke diender aanhij breid de z'n armen ai uitnodigend uit! Wijlen D. C. Loman. die in 1857 geko zen werd tol voorzitter van de aid. dei Holl. Mij. van Landbouw op Texel. Hij was de tweede voorzitter; de eerste was wijlen de heer C. Kievit. (D. C. Loman was van 1888-1897 Dijkgraaf van Eier land). neliis van Es. Aan het definitief bestuur werden nog toegevoegd P. Langeveld en nir. IV. Bok, notaris, deze laatste twee kwamen uit ..ohd-Texel", waar inmiddels leden uit deze streek waren toegetreden, de andere bestuursleden woonden in Eierland- Men vergaderde vaak. „Uit voerig werd gedelibereerd". De lieer Montc (De Coeksdorp) werd op een sala ris van f 15 per jaar tot bode benoemd. De afdeling Eierland is enige tyd op geheven geweest en wel van 1862 tot omstreeks de eeuwwisseling- Afdeling Eierland-Texcl-Vlie land-Terschelling!" Keilde men dus in 1852 feitelijk een afdeling „Eierland", later werd 't ,,Eier- land-Texel", weer later „Eierland-Texel- VHeland-Temhelling"! en tenslotte 2 afdelingen Eierland" en Texel". Aanvankelijk werd uitsluitend te De Coeksdorp vergaderd, maar later ook by zekere Raven (later Kors Lis!) en daarna vergaderde men te Den Burg. Van de vveikïaaiuhedeti der afd. noe men wij: het verstrekken van mededelin gen omtrent de stand der gewassen, -het houden van ploeig-wedstrijden (men kon tabaksdozen en horloges winnen). Een le prijs wou eens Jaap Knol. 2e werd Albert AlIerLieste. De wedstrijden pleeg de men met- een gemeenschappelijke maaltijd te besluiten- (De kas was er goed voor). Ieder jaar harddraverij- Ieder jaar werden harddraverijen ge houden. men zond rammen naar Brussel en Parijs- Het veeslag werd verbeterd, verschillende malen werden nieuwe hengsten aangekocht- By de aankoop v an een hengst, die voor f 195 het eigendom der afdeling werd, maakte de commissie eens f 105.onkostenVoor f 95. kociht men een stier. Ieder jaar organi seerde men een tentoonstelling! Door gaans in liet Park, hoofdzakelijk wolvee, maar ook koeien en paarden. Steeds met harddraverij of ringsteken als waardig, feestelijk slot. Nadat het schapenras door kruisingen met Engelse rassen was verbeterd werd besloten om dc' ..Pielsteerten" niet meer op de tentoonstellingen toe te laten- De toenmalige secretaris noemde dat echter „de nekslag voor het (oude) Texelse schaap". De heer Schuniaker is roods 60 .jaar lid Donderdag gingen ruim 150 bollenkwe- kers en andere belangstellenden een be zoek brengen aan „Keukenhof", de vol- legronds bloemententoonstelling in Lis- se. Met 5 bussen, w.o- de nieuwe reiswa gens van T'ESO, die dien dag hun eerste rit maakten, ving de reis aan- Onder de duinkant langs tot Alkmaar Tengevolge van afgesloten wegen geraakte het. ge zelschap midden in Huisduinen. Wat 'n aardig badplaatsje :s dat! Ruime boutvv, passende afscheiding van de erven en alles even zindelijk. Geen wonder dat we van enkelen hoorden: .Dit kan De Koog tot voorbeeld zijn". Na weer op het .goede nad gezet te zijn ging de reds verder. Vooral in de omge ving van Sohoorl was het prachtig- Wat zijn de duinen daar toch hoog en steil en de wegen smal! Wat is de ontwik keling van boom en plant toch veel vroe ger dan op Texel. Van Allernaar langs de Rijksweg naar Haarlem, waar een gids aan boord kwam om ons langs de mooiste plaatsen naar ons doel te brengen- Hoewel het die dag zeer zonnig was, luidden toch een paar mooie dagen vooraf zeer welkom ge weest. Er waren dan meer velden in b.oei geweest. De hyaeinthen die uu in bloei kwamen werden al te vlug van hun bloemen ontdaan. Her was, volgens onze gids, een ware run in de streek, om aan hyacintlliennagels te komen voor de mn- zaïken en bet. bloemencorso van Zater dag. Ondanks dit alles slaagde onze gids er in, ons mooie velden te laten zien. Al gauw hoorden we dan ook uitroepen van bewondering. Heel mooi was o-a. de beplanting op „Treslong" in Hillegom, liet terrein was aangekocht door het Centraal Bloembollen Comité waar bin nenkort begonnen zal worden aan dj 'bouw van het nieuwe beursgebouw der Algemene Vereniging. Om ongeveer 1 uur arriveerden we op ..Keukenhof", een oud bos, vroeger het jachtslot van Jacoha van Beieren. Hier van was bijna 25 ha- omgetoverd in een doolhof van wandelpaden met een totale lengte van plim. 23 km. Het ten dele heu velachtige terrein was doorsneden met heekjes waarin verscheidene waterval len en in het midden een grote vijver- De opengemaakte vakken .11 het bos wa ren beplant met hyaeinthen, tulpen en narcissen en alle mogelijke soorten bij goed. Daar liet een tentoonstelling van gewassen in de vrye natuur is. was niet elke stand even bloemrijk, al naar ge lang er meer of minder me vroeg of laatbloeiende gewassen gewerkt was Een volgende week zullen allicht weer andere stands het bloemrijks* zijn. Voor al het. midden,ak was nu een lusthof om in te wandelen. Dien middag zou ook het Jacoba van Beierenspel opgevoerd wor den. Aan liet geweldige aantal bezoe kers was ook wel te zien, dat er iets bij zonders op handen was. Groots als alles was ook dit Jaooba-spel. De gelukkigen van ons hebben zelfs beide Jaeoba's ge zien- De. éne, die paardrijden kon en de andere die Engels sprak. Om 6 uur zouden w e vertrekken, doch door misverstand \an een groep ont stond een uur vertraging- Wederom met de gids, eerst door Eisse, dal weer mid deleeuwse poorten had, en een molen, en trapgevels met olielantaarns en toen langs allerlei binnenwegen nog eens langs de bloeiende velden Ook de bloe- m-enmoaaïken, waarvan veien nog in aanlbouiw, waren fantastisch mooi. Na in Haarman nog iets gebruikt te hebben gingen we in één rit naar Den Helder, waar de Dokter Wageuiaker op ons lag te wachten. Even voor elf uur waren we aan Den Burg, juist op tijd voor de lijnbussen naar de buitendor- pen. Zij, die het geluk Hadden om de tocht te maken mot TESO's nieuwe reis wagens waren vol lof over deze aan winsten. Al met al een prachttbeht met praeh'tiweer. O.V.V-Nieuws. Het le speelde voor de tweede keer te gen Koog 2 O. is meteen in de aanval. Op soms onbegrijpelijke wijze ontsnapt liet Iioog-doel aan het gevaar. Onfeil bare corners worden genomen, maar ze leveren niets op. Slechts uit een hier van weet Arie mooi in te koppen 1-0 Na de thee een veel beter veldspel. Ri- uus brengt ai gauw de stand op 2-0, even later maakt hij via een door Bert mooi getrokken vooizet 2-0- Arie heeft het niet graa'kkelyk tegen de zware stopper van De Koog. Toch is liet 4de doelpunt van zijn voet prima- Hierna gaat O. wat terug, waardoor de Kuog een paar aan vallen kan opzetten. Keijzer moet een paar keer handelend optreden, maar toen was het weer O. Weer een pracht om haal van Bert en liet is weer Rinus die er 5-0 van maakt Burger neemt no. 6 voor zyn rekening- Kort daarop fluit de goed leidende scheidsrechter het einde- Het 2e verloor 's morgens met 3-0 van Texel 4. Dat was niet nodig geweest, jongens, maar als er een paar niet opko men, dan weet je het wel! Dc dames gin gen naar De Koog voor de handbalserie- wedstryden en wisten de 3e prys te bemachtigen. NIEUWE CURSUS K RAAM VERZORGSTERS- Het Kraamzorgcentrum van het Witt? Kruis, afd- Den Helder, dat verleden jaar werd geopend, heeft, reeds bewezen, in een dringend? behoefte to voorzien. De acht meisjes, die in Sept de cursus voor kraamverzorgster -gingen volgen en in Dec. voor hun theorie-examen slaag den, verrichten sinds 1 Janari zeer nut tig werk in de practyk. Deze kraan) ver- zoiigsters kómen niet, zoals de wijkver pleegsters, tweemaal per dag, maar hel pen tevens van 's morgens tut 's avonds in de 'huishouding. De rapporten, die over tan werk in de gezinnen by het be stuur van het Witte Kruis zyn binnen gekomen, luiden buitengewoon gunstig- En dagelijks komen nieuwe aanvragen binnen, niet alleen uit Dell Helder, maar ook uit de buitengemeenten- Daarom zal in September een nieuwe cursus voor kraamverzorgsters worden geopend- Meisjes van 21 jaar en ouder, uit de gemeenten benoorden de lijn Petten, Sdhagen, Medamlblik, (dus ook Texel), kunnen zich daarvoor schriftelijk of mondeling opgeven by liet Kraamzorg- centrum van het Witte Kruis, Breewa- terstraat 70. Den Helder, telefoon 3596, waar men ooi; alle gewenste inlichtingen kan verkrijgen- VRIJSTELLING VAN DIENST- De Burgemeester dergemeerte Texel brengt ter algemene kennis, dat de Minister van Marine d.d 27 April 1950. nr. P a. 66462/1 aan Willem I ieter van der Vis, geboren 13 October 1930, wonen de te Oosterend, Peperstraat 29 m-i.v- 1 Juni 1960 voor één jaar vrijstelling van dienst als gewoon dienstplichtige we gens persoonlijke onmisbaarheid heeft vcni eend. Tegen deze uitspraak kan iedere be langhebbende uiterlijk de tiende dag na dagtekening van deze bekendma king in beroep kómen- liet verzoekschrift, waarbij beroep wordt ingesteld, moet met redenen om kleed zijn en by de Burgemeester worden ingediend, ter secretarie dezer gemeen te. Het behoeft niet op gezegeld papier ie worden gesteld. De Burgemeester zorgt voor doorzending van het ver zoekschrift aan de Koningin, die op het beroep beslist, na advies van de Raad van State, afdeling voor de geschillen van bestuur Texel, 28 April 1960- De loco-burgemeester van Texel. S. DE WAARD FEUILLETON 33). Wat vindt 11 van het boek, miss Ree? vroeg mrs. Fakes. Ik heb het niet gelezen, zei Coraiie- Duke James en majoor Fakes stonden een hele tijd hij de haard te praten over de landbouwpolitiek der regering en over de vraag, hoe het Congres zou staan te genover het nieuwe wetsvoorstel op de landbouwhypotiheken. Tot zulk zwaar wichtig geleuter kwamen de jongeren als ze gingen samen-leven met oude mensen, dacht Coraiie Duke Jannes droeg een donker pak met aen -licht hemd en slappe boord- Hij was zonder enige twijfel de knapste mail van het gezelschap- Ja. Coraiie moest schoorvoetend erkennen, dat hy een goed figuur zou hebben gemaakt in welk gezelschap ook, met zyn mooi, donker gezicht en brede schouders en slanke gestalte- Ze had hem al vaak in haar gedachten een ruwe buitenkerel ge noemd, maar ze kwam nu tot het in zicht, dat hy zich keurig kon gedragen in een salon, als hij het maar wilde. Hy was voorkomend jegens mevrouw Fa kes, belangstellend voor al wat majoor Fakes zeide en. op zyn minst, galant tegenover Irene. Coraiie begon het gevoel te krijgen, dat telkens wanneer ze opkeek, Duke Ja mes met Irena danste of tegen haar glimlachte of met haar sprak. Met Coraiie bemoeide hy zich niet. Hij had heel -goed één dans met haar kunnen doen al was het maar beleefd heidshalve geweest maar hy deed het niet- Coraiie vond hém weer eens op nieuw onuitstaanbaar en zei tot zich zelf. dat ze hem van het eerste ogen blik af een aterling had gevonden. Niet temin voelde ze zich ellendig, telkenmale als zijn grijze ogen naar haai keken 0111 zich dadelijk weer op iets anders te rich ten- Mi-s. Fakes en Irene diend'en versna peringen rond te-gen elf uur en daar de schalen al gauw leeg waren, stuurde mrs- Fakes haar dochter naar de keuken, om nieuw e voorraad toast en hora d' oeuvre te halen- Duke liep met Irene mee. Hij kwam terug met een grote schaal 'hors d' oeuvre in één hand en in de andere een beid, waarop een stuk chocolade taart lag. Hij bekende schaamteloos, dat te liebbeu gestolen uit de ijskast, Mrs. Fakes laebte en noemde hem een onver beterlijke dief. maar ze keek hem aan met ogen vol bewondering en genegen heid- Als ik maar ergens een bewijs van Irene's kookkunst tegenkom, hap ik toe, zei hij. Irene bloosde van blijdschap- Kom morgen bij ons et-en, zei ze, als je zo uit gehongerd raakt bij j„ eigen kokerij! Lieve hemel! riep Duk"- Wat ben ik blij, dat je dat vraagt Ik had er de hele avond al op gehoopt. Majoor Fakes lachte hartelijk En na tafel spelen we schaak, zei de majoor. Afgesproken, riep Duk; James. Coral-ie zat er met een strak gezicht bij en toen Duke bij haar kwam met de grote schaal hors d' 0 nivre en zij een der kleine glazen schaaltjes er af nam, zei hij, half in zichzelf: Waarom laat je die zotte houding niet schieten en gedraag je als een ge woon mens? Ooralie stotterde van woede. Ik ik. Iemand -had de radio weer aangezet-- Zullen we dansen? vroeg hij opeens- Haar hart sprong op. tot haar grote verbazing. Och, ja, waarom niet? zei ze- Zij was lang, maar D-uke was nog een half hoofd langer. Hij hie.d haar een beetje van zich af. alsof hy bang was haar te veel in zijn arancn te nemen. Zij hadden de achterkamer bijna voor zich alleen. De meeste gasten waren naar mrs. Fakes in de voorkamer ge-gaan 0111 wat van de grote schotels en .schalen te snoepen. Allan zat op de trap in de hal niet 'liet mooie meisje van het postkan toor, Irene en haar vader waren naar de keuken 0111 de punch te halen- Je vindt dit allemaal nogal belache lijk hè? vroeg Duke James- Coraiie keek met een laohje naar iieim op- Belachelijk niet, zei ze. Een beetje stupide- Zijn gezicht werd donker. Je voelt je natuurlijk meer op je plaats in nacht clubs. met een blèrende jazz en een hoop dronken lui. Zou je denken? Goeie genade! v-iel hij uit. Ik snap niet, waarom ik me nog met je bemoei. Wat ben je eigenlijk anders dan een kleine, verwaande nietsnut? Ooralie werd wit van kwaadheid. Ik, ik. Ik geef toe. dat je moo; bent, zei hij, zonder oip haar gestotter te letten. Wat edelmoedig- Maar je bent slecht opgevoed en in plaats van met kennis van belangrijke dingen, heb je je hoofd volgepropt met ideeén over je eigen gewichtigheid- Ik.... ik. O. ja ik weet het wei. vervolgde- hij. Iic ben een kle-ipegel. onbeschaafd, onbeschoft onmogelijk- Coraiie beefde over haar hele lichaam Misschien ben ik voor mensen als jou van geen belang, siste ze. Dat kan ik best geloven- Jouw ideaal is een huis- sioof natuurlijk- Iemand, die schrobt- en -boent en kookt en wast en strijkt voor haar heer en meester. O ja. zeker ik zou van mijn vrouw verwachten dat ze al die dingen voor my deed als je dat bedoelt-. Ik ben ami. Ik heli mijn 'laatste cent in m'n faiini gestoken. Ik kan niet eens ramen in de westgevel van mijn huis laten ma ken vóór ik de kalveren verkocht heb, die ik bezig ben te mesten. De eerste jaren zal ik nog als de duivel moeten werken om er te komen. Als ik ooit zover kom 0111 te willen trouwen, zal ik uitkij ken naar een helpster, een steun, niet naar een parasiet Zo heb je me al meer genoemd, zei Coral-ie verontwaardigd- Is het nog nooit bij je opgekomen, dat er iets -moois en echts -in is als eien man en een vrouw samen liet werk en de last en vreugd van liet leven op zich ne men eerlijk gedeeld? Och. ik heb er g-cen venangen naar 111e af te sloven, voor een man- Je zoudt nooit trouwen hé, als je de helft van de last op je schouders moest nemen? O. nee! Nou, dan -wil je i-mmiers niet anders zijn dan een parasiet? Als jij me dan zo'n onmens vindt, waarom laat je me dan niet aan mijn lot over? Hij keek haar recht aan, zou je dat prettig vinden? Ja! riep Coraiie bitter. O, best. mompelde -hij1 en hij staakte de dans en bracht haar naar de andere gasten- Zij ging dadelijk naar Allan toe. Haar gezucht was wit, zodat het rouge er dui delijk op afstak. Ik wil 1111 liever naar 'huis gaan, zei z°. Het meisje van het postkantoor pro testeerde 't Is nog zo vroelg! E11 ma joor Fakes houdt straks nog een voor dracht- Die nióét u horen, 't- Is zo gees tig! Enig gewoon. Jammer, zei Coraiie, maar ik ga werkelijk liever naar huis- We moeten morgen weer vroeg op, ziet 11 en Ik ben moe. Allan keek niet erg vriendelijk. K0111 dan maar, zei hij. (Wordt vervolgd.)

Texelsche Courant | 1950 | | pagina 4